C Den Haag oogst jwaardering voor spel Jezeks oordeel eerlijk maar weinig hoopgevend IrOCH NEDERLAAG TEGEN FC VVV Sterk debuut van PEC Zwolle Defensief MVV houdt lang stand River Plate betaalt schadevergoeding J=1I=IBIJI=1 FEYENOORD WEER SPITSPROBLEEM LEIDSE COURANT/ VENLO FC Den Haag lijkt zaterdagavond in Venlo een begin te hebben gemaakt met het zich verwerven van een nieuwe reputatie, maar incasseerde tevens de eerste tegenslag. Het is te hopen dat de nederlaag van 1—0 die FC WV, het zich in een „nieuwe """♦gedaante" presenterende team van Piet de Visser, toediende, er niet toe zal leiden dat er nu in het onvermijdelijke besef dat er na de tegenvallende start wat betreft de puntenoogst aan dat aspect meer dan gemiddelde aandacht zal worden besteed. Want dan p°]zou FC Den Haag de waardering die het zaterdagavond incasseerde voor zijn zeer positieve optreden weer op de tocht zetten. De Haagse équipe treft het dan min of meer dat komende Woensdag niet één van de sterk ste teams uit de eredivisie, Vites- op bezoek komt, zodat het niet per sé over een andere (lees: defensiever) boeg behoeft te wor den gegooid. Maar Piet de Visser /an zijn prediktocht voor spectaculair voetbal pas volledig getuigenis afleggen als ook de ontmoeting tegen Vitesse een wat minder gunstig resultaat zou op leveren. Want na woensdagavond eidf volgt een duel tegen Feyenoord. De Rotterdamse formatie mag dan mogelijk een nog zwakker seizoen tegemoet gaan dan vorig jaar, afgaande op de uitslag van het openingstreffen tegen NEC, de Roterdammers zullen zich na jor overmorgen op het pro gramma staande competitieronde (Sparta) wellicht ook moeten ..re vancheren", zodat de tweevoudi ge ontmoeting tegen de club van oud-FC Den Haag trainer Vaclav Jezek een alleszins belangwek kende gebeurtenis zal worden. Maar terug naar zaterdagavond. Ondanks een weinig bemoedigen de aanloop naar dit eerste com petitieduel bleek FC Den Haag zich tegen FC WV ineens in een bijna niet verwachte vorm te kun nen presenteren. Toch zag de door Piet de Visser op papier gezette opstelling, waarbij hij noodgedwongen had moeten af zien van het inzetten van de zich vrijdag bij de training aan het bovenbeen geblesseerd hebbende Fred Goemans, er tamelijk behou dend uit. Maar de praktijk bleek anders dan de theorie, waarbij het leek alsof FC Den Haag zich opnieuw met het weinig waarde ring oogstende tweespitsensys- teem aan het karwei zou zetten. Want de équipe van De Visser bleek wel degelijk met drie offen sief ingestelde spelers te opere ren. Waarbij het als een vondstje mocht worden aangemerkt dat Henk van Leeuwen begon als rechterspits. Dat foefje, gevoegd bij het inzetten van de licht ge blesseerde Lex Schoenmaker als hangende centrumspits, bezorgde FC WV in de aanvangsfase nogal wat problemen. Voorstopper An- dré Oostrom kwam door de takti- sche zet van de Haagse oefen- meester te „zwemmen" en pas na enige tijd vonden de Venlonaars een oplossing voor de rolverde ling. Gaandeweg, nadat FC Den Haag in de openingsfase duidelijk de betere ploeg was geweest - hetgeen bleek uit een goede kans voor de als linkerspits be gonnen Hoekema en een net over de lat zeilende inzet van Jonker uit een indirect genomen vrije trap - begon FC WV enige greep te krijgep op het spelverloop. Vooral over de linkerkant van de Haagse verdediging ontwikkelde de ploeg van trainer Hans Croon enige aardige initiatieven, waarbij GfibrOkfifl de als rechtsachter geposteerde middenvelder Piet Pala vaak de gangmaker was. FC Den Haag verzuimde op die flank orde op zaken te stellen. „We wisten dat Pala, die eigenlijk middenvelder is. veel mee zou opkomen. Maar dat was ingecalculeerd. Door zijn oprukken zou er voor onze spit sen ruimte ontstaan", verklaarde Piet de Visser later niet geheel logisch het inspelen van zijn team op deze gang van zaken. Geen verwondering Het wekte dan ook eigenlijk geen verwonderling dat FC WV, dat zich in het door het hoge tempo aantrekkelijk aandoende duel een goed deel van het spel had toegeëigend, juist over de rechterkant de score openbrak. Dick Advocaat, die zich aanvanke lijk zag bewaakt door Roger Al- bertsen, maar later werd „overge nomen" door Schoenmaker en na diens uitvallen door Ouwehand, goochelde zich vlak bij de achter lijn langs enige opponenten, waarna de ter plekke zijnde Pala de beslissende voorzet gaf. De kniehoog voorgetrokken bal werd door enige spelers van beide zij den gemist, maar niet door spel maker/aanvoerder van FC WV, Albert van der Weide. De Venlose middenvelder sloeg koelbloedig toe bij de eigenlijk eerste echte kans van zijn ploeg: 10. Simon van Vliet en Henk van Leeuwen (tweede en derde van rechts) kopten in de eenennegentigste minuut beiden de bal op de lat. Doelman Sobczak had het geluk aan zijn zijde. Voor FC WV was daarmee de ban min of meer gebroken, de Venlonaars ontwikkelden meer pressie, hetgeen de amuse mentswaarde van het door 10.000 kijkers bezochte duel al leen nog maar verhoogde. Aan weerszijden ontstonden doelrijpe situaties, waarbij de betere mo gelijkheden toch voor de zuidelij ke équipe waren. Maar Hilkes en talent Jansen kwa men centimeters te kort, hetgeen eveneens het geval was met Schoenmaker die in kansrijke po sitie de bal van zijn schoen zag geplukt door Eddie Sobczak. In middels was overigens aan het licht getreden dat de Haagse de fensie, waarin libero Ton Wickel aanvankelijk goed corrigerend te werk ging, maar later ook niet kon voorkomen dat er in zijn linie nogal eens van wat paniekerige toestanden ontstonden, niet vlek keloos opereerde. Daaruit vloei den voor FC WV ook na de pauze betere mogelijkheden voort dan FC Den Haag, dat zich inmid dels weer met Van Leeuwen op zijn vertrouwde centrumpost liet gelden. Het betere spel van FC WV, dat overigens ook niet tot echt grote hoogte groeide, vond zijn oorsprong op het midden veld. Daarop verliep de coördina tie tussen de diverse Venlose li nies soepeler dan bij de oppo nent, waar de aansluiting tussen de achterhoede en de frontlijn^ haperingen vertoonde. Weliswaar verzette Jos Jonker bergen werk, maar door zijn veelheid van taken botte zijn rendement gaandeweg af. Maar hoe veelvuldig' beide ploegen ook kansrijk in de buurt van de „vijandelijke" doelman verschenen, de stand onderging geen wijziging meer. Hoe dicht Van Leeuwen en Van Vliet in de 91e minuut daar ook bij waren met hun kopballen tegen de lat. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 20. Van der Weide 1—0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 10.000 FC WV: Sobczak: Pala, Francken. Oostrom. Rosmalen; Bothmer. Advo caat. Van der Weide; Kurcinac, Hilkes. Janssen (Nijssen). FC Den Haag: Galjè; Zondervan, Wic kel. Van Vliet, Korevaar; Tempelaar. Albert sen (Witteman), Jonker. Van Leeuwen. Schoenmaker (Ouwehand). ENSCHEDE Even ver diend als verdienstelijk was het gelijke spel (1-1) tegen FC Twente waar mee PEC Zwolle zijn de buut in de eredivisie be kroonde. Tot vier minuten yoor het einde van deze door Jan Beek bijzonder zwak geleide wedstrijd heeft PEC vooruitzichten gehad op een verrassen de overwinning. FC Twente, dat zonder Overweg begon - Van lerssel stond laatste man en Strijdveen, die vlak na de rust uit moest vallen met en lichte hersenschudding, fungeerde als vleugelverdediger - kon de toe schouwers maar zelden boeien met goed voetbal. Het stereotype geschuif in de breedte leverde geen enkele verrassing op voor de door Israel voortreffelijk geor ganiseerde Zwolse defensie. Ook Kornelis. die Bos volkomen aan banden legde, vertolkte een op vallende rol. Twaalf minuten voor de rust miste Bos een uitstekende kans. Bij de tegenaanval was het wel raak. Frandsen tekende voor de pas. waaruit Banhoffer beheerst 1-0 liet registreren. Veel meer dan dertien hoek schoppen kon FC Twente hier vooralsnog niet tegenover stellen. Dat kwam mede door de povere leiding van Beek, die de Ensche- dëers in de tweede helft een glaszuivere strafschop onthield toen Gritter door Kornelis tegen het gras werd gekegeld. Vier minuten voor het einde vol gens de onjuiste tijdwaarneming van Beek, kwam de gelijkmaker tot stand. Een voorzet van Over weg werd door Gritter vallend in het doel gewerkt: 1-1. Scoreverloop; 33. Banhoffer 0-1. 86. Gritter 1-1. Scheidsrechter: Beek. Toe schouwers: 11.000. Gele kaart: Hoek stra (Pee Zwolle). FC Twente: Van Gerven: Strijdveen (Overweg). Drost. Van lerssel. Wilc* schut; Thijssen. Van t Bos. Gritter. Thoresen. PEC Zwolle: Van Geffen; Steinvoort. Israel. Hendriks. Kornelis; Hendriksen, Frandsen. Hoekstra; Rasmussen (Van Moorst), Banhoffer. Jans. Otto; Rinus Israel weer terug in de eredivisie en zijn club PEC Zwolle tot grote steun. Tegen FC Twente loste Israel (3) met een omhaal een moeilijke situatie voor zijn doel op. KERKRADE Roda heeft aanzienlijk meer moeite gehad met MW dan men uit de zege 3-0 zou kunnen afleiden. Het gehandicapte MW (zonder de geschorste spelers Gerards, Kerstges en Smeets) hield lange tijd stand tegen de vaak fantasieloze aanvallen van de Kerkraadse formatie. MW begon defensief aan het hernieuwde optreden in de eredivisie. Daardoor moest Roda het spel maken en dat verliep moeizaam, temeer omdat MW nauwelijks over de middenlijn kwam. Toch kwam Kolding dicht bij een doelpunt toen hij alleen voor doelman Baetsen verscheen, die echter de bal wist te bemachtigen. Vijf minuten later „hielp" scheidsrechter Keizer MW aan een gevaarlij ke situatie te ontkomen. Hij floot voor buitenspel toen drie Roda-spe- lers op Baetsen afstormden. Hij zag daarbij echter over het hoofd dat de laatste man, Lacroix, achter was gebleven waardoor er van buitenspel geen sprake was. Toch nam Roda nog voor de rust een verdiende voorsprong. Ziegler kon na een pass van Kolding Theo de Jong op maat bedienen: 1-0. In de tweede helft toonde MW weer aanvalslust, maar desondanks was Roda slechts eenmaal in gevaar. Jo Mulkens schoot van afstand maar Jan Jongbloed wist in een reflex de bal weg te slaan. Adrie Koster velde het vonnis over MW. Geheel vrij voor Baetsen maakte hij geen fout: 2-0. Drie minuten later kon Theo de Jong vanaf de elfmeterstip opnieuw scoren nadat Lacroix spits Nanninga binnen het zestienmetergebied had neergelegd: 3-0. Scoreverloop 49. De Jong 1-0, 80. Koster 2-0, 83. De Jong (strafschop) 3-0. Scheidsrechter: Keizer, toeschouwers 14.000. Roda JC: Jongbloed: Degens. Pfeiffer, Ziegler. De Wit; De Jong Lees. Toonstra; Koster. Nanninga, Kolding. MW: Baetsen; Webb, Lacroix, Dijkstra, Hulshoff, Schrijnemakers. Bonfrère, Quaden, Mulkens; Kowalik, Van Marwijk. ROTTERDAM Dries Vis ser, de voorstopper van NEC, kijkt altijd verwon derd als hem de bena ming "scheermes" wordt toegevoegd. Hij vindt zich zelf niet zo'n keiharde, maar met zijn naamge noot Sije aan zijn zijde bonkte hij alle pogingen van Feyenoord om tot een acceptabele vertoning te komen omver. Dries Vis ser gaat er onvervaard in en tegen het einde kostte dat Feyenoord zijn enige spits, Peter Houtman, ij lings teruggehaald van FC Groningen toen het spit- sprobleem onoplosbare vormen leek aan te ne men. Houtman, wiens kracht vooral in de lucht tot uiting moet komen, ketste met zijn hoofd tegen dat van Dries Visser, die verder kon spelen. Houtman verdween naar de kleedkamer en moest met een hersenschudding naar het Clara- ziekenhuis worden vervoerd. Zo zit trainer Vaclav Jezek na één wedstrijd in het grote rad van avontuur, dat competitie heet, zonder spits. Wat wellicht erger is, was zijn eerlijke verklaring dat hij voor dit Feyenoord weinig meer mogelijkheden ziet dan er gisteren tijdens de première in de Kuip uitkwamen, en dat was ui terst pover. Het is de vraag of de Feyenoord- ers-pur-sang de openhartigheid van Vaclav Jezek op prijs stellen. Hij verschuilt zich niet achter goedkope praatjes maar stelde na het teleurstellende duel tussen Feyenoord dat aanvallend poogde te spelen en NEC dat verdedigend uit was op een puntje: "Ik ben niet blij met dat punt. In de eerste helft speelde Feyenoord zeer slecht. Er werd te weinig bewo gen en er was geen zelfvertrou wen. In de defensie werden fou ten gemaakt. Feyenoord was bang een doelpunt te moeten incasseren. In de tweede helft was er meer initiatief en meer beweging maar alles duurde te lang. Ik hoop dat we dit seizoen misschien iets beter kunnen gaan spelen maar erg veel mag men niet verwachten". Jezek veroordeelde daarmee in feite Feyenoords gehele seizoen (Van onze sportredaktie) ROTTERDAM Nog deze week hoopt Feyenoords directeur Peter Staphan tot een minnelijke schikking te komen met River Plate, dat twee weken geleden weg bleef op het door de Stadionclub georganiseerde „Rotterdam-toernooi". In het Spaanse Cadiz, waar de Argentijnen aan een toernooi deelnamen, onderhandelde Stephan en zijn adviseur mr. Phil- lippe vrijdag en zaterdag met River Plate over de hoogte van het schadebedrag. De FIFA heeft een compromis gesuggereerd en Feyenoord blijkt bereid met minder genoegen te nemen dan het aanvankelijk geëiste halve miljoen. River Plate, in eerste instantie niet bereid tot concessies, blijkt nu ook geneigd tot een zekere schadevergoeding. Stephan hoopt de onderhandelingen af te ronden als River Plate deze week op doorreis naar Brazilië èen dag in Londen verblijft. Een mixture van routine en jeugd wordt door velen als ideaal beschouwd. Feyenoord heeft, noodgedwongen, zo'n mengeling van spelers maar als routinier (Van Deinsen, Notten, v.d. Lem, een zenuwachtig spe lende Treytei) het laten afweten de jeugd boordevol zenuwen zit, kan er moeilijk iets aanvaard baars uit voortkomen. Het langzame geschuif voor de rust gaf NEC dar. ook weinig problemen maar erna werd de Nijmeegse ploeg eveneens so ber en dat maakt de prestatie van Feyenoord nog minder in de defensie gedrukt. Mansveld kopte tegen de paal, Brard was niet "doortastend" genoeg toen Schellekens de bal uit een vrije trap van Mansveld los tiet en Peter Houtman joeg de bal voor langs uit een haarzuivere pass van Wim Jansen. Overigens had v.d. Lem voor de rust een identie ke ideale scoringskans gekregen maar nadat hij Schellekens was gepasseerd, had hij zichzelf in zo'n moeilijke hoek gemanoeu vreerd dat ook hij de bal voor langs het lege doel lepelde. Notten tracht succes te behalen. Strik (rechts) en Visser komen te laat maar Nottens inzet bleek gevaarloos. Door de lucht De concentratie naars voor eigen doel verhinder de Feyenoord tot effectieve da den Ie komen, voeral ook omdat raffinement en snelheid In de acties ontbraken. Alles ging door de lucht waar Peter Houtman volledig aan banden werd ge legd door de spijkerharde Dries Visser, en ook nog zij het zonder opzet uit de wedstrijd werd "gekopt". NEC kwam niet eenmaal tot bij het doel van Treytei. Desondanks was de nieuwe trainer Leen Looyen dik tevreden. NEC had intensief geoefend op de wijze waarop schutter Houtman tot sco ren komt. Dries Visser: "Je houdt hem gemakkelijk want hij zoekt altijd de tweede paal op en dan ga je gewoon met hem mee. En omdat Feyenoord traag speelt, zie je dat altijd ver van tevoren aan komen. Het is niet moeilijk meer om bij Feyenoord gelijk te spe len". Looyen onderstreepte dat met een. onbewuste, stoot onder de gordel: "Dit was een normale uit wedstrijd zoals je ook speelt te gen ploegen als Roda en PEC Zwolle. Het enige dat hier nog imponeert is de Kuip. Daarvoor hebben verscheidene spelers toch Spelend zoals gisteren is Feye noord dan bok een simpele mid denmoter. Wat in oefenwedstrij den werd gepresteerd, mocht weer geen maatstaf zijn. Ben Wijnstekers dacht nog: "Nadat we ons eigen toernooi hadden ge wonnen, meenden we over alles heen te kunnen lopen". Dat is dus wel ietwat anders gelopen in het treffen met NEC, dat door scheidsrechter Thomas zwak werd geleid. Van het bestaan van de gele kaart had hij kennelijk geen benul. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 18.408. FEYENOORD: Treytei; Wijnste kers, Mansveld. Stafleu, Brard; Van Til. Jansen. Notten (Bud ding); v.d. Lem, Houtman (v.d. Korput), Van Deinsen. NEC: Schellekens; Willemse, Strik, Dries Visser. Sije Visser; Marijnissen. Hiddink, Jos Hen driks; Ronald Hendriks, Posthu mus, Janssen (Hulshoff). HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17