faerrie Knetemann: Bij slecht weer heb ik goede benen' Juweeltje van Van der Kuylen lubieuze inzet van zege PSV groenmarkt VAN KILOMETER TOT KILOMETER /T/VErsmw ZOON VAN EEN MAAND MEER WAARD DAN WERELDTITEL neetnfi/v -fye/ep? Kom zaterdag a.s. naar de /VANDAG 28 AUGUSTUS 1978 rrie Knetemann had het zwaar tijdens c Dmeters van de strijd om de wereldtitel, jen en wind werd geteisterd. ADENAU De 273 kilome ter, die vooraf gingen aan de door Knetemann voor Moser gewonnen eindsprint hadden het volgende ver loop: 1. Start van 112 renners. 58. Ontsnapping van Bour- reau (Fra), Corley (Gbr.) volgt. 70. Voorsprong Bourreau en Corley op peloton 1,26. 91. Winst Bourreau op Cor ley 2.34, peloton op 4,00, Scheuneman stapt af. 110. Voorsprong Bourreau geslonken tot twee minuten. Peloton blijft rustig. 146. Bourreau ingelopen. Begin van de „grote stilte" tot km. 228. Achtereenvol gens stappen Priem, Havik, Van Vliet. Langerijs, Van den Hoek en Van Katwijk af. 228. Aanval van Hinault (Fra) en Beccia (Ita). Vlucht duurt slechts twee kilometer. 236. Peloton valt in twee groepen, lekke band Thurau. Ontsnapping Knetemann, Van der Velde, Van Springel en Saronni Van Springel en Van der Velde vallen snel terug, Hinault springt naar voren. 241. Leidend trio Knete mann, Saronni, Hinault. Van der Velde op twintig secon den, peloton op één minuut. Thurau brengt de twee groe pen volgers bij elkaar. 246. Voorsprong trio geslon ken tot 30 seconden door het vele werk in de volg- groep van Thurau, Gode- froot en Dierckx. Lubberding staakt de strijd. 258. Leiders teruggepakt door onder andere Marcus- sen, Thurau, Thaler, Moser en Van Springel. Meer ren ners sluiten aan. Er ontstaat een kopgroep van veertien renners, namelijk Raas, Kne temann, Zoetemelk (Ned), Hinault (Fra), Saronni, Mo ser, Riccomi (Ita), Godefroot, Van den Haute. Van Sprin gel, De Vlaeminck (Bel), Marcussen (Den), Thurau. Thaler (Wdl). 265. Demarrage van Knete mann en Moser, tweetal neemt dertig seconden. 274. Knetemann wint sprint voor Moser, Marcussen der de op 20 seconden, Saronni vierde op 0.28, Zoetemelk zesde, Raas dertiende en Van der Velde 26e. Van de 112 renners aan de start voltooien er 31 de wed- strijd. rustig af tot Bourrau. die eerst nog even gezelschap had gehad van de Engelsman Corley, afknap te. In de achtste ronde was het zover en verdween de Fransman van het strijdtoneel. Uitgespeeld De wedstrijd begon pas echt in de tiende ronde van drieëntwin tig kilometers, Dietrich Thurau, de hoop van heel West-Duits- land, handhaafde zich weliswaar in de voorste gelederen, maar omdat hij nauwelijks steun meer had was zijn rol in feite uitge speeld. Thurau stond vrijwel alleen tegen over de bijna voltallige Italiaanse ploeg en vier Nederlanders (Van de Velde, Raas, Knetemann en Zoetemelk). Daarbij had Thurau. die zich tevoren al had verzekerd van de steun van zijn Belgische ploegmaten Dierickx en Gode froot, nog wel het geluk dat de andere Belgen, die geen financië le binding met de Westduitser hadden, op één lijn met hem kwamen toen Saronni, Knete mann en Tour-winnaar Hinault in de voorlaatste ronde ontsnapten uit de kopgroep van veertien. De Belgen kozen dus wel de zijde van Thurau, maar toch moest de Duitser, die kort voor het einde het contact met de voorste gele deren zou verliezen wegens mate riaaldefect, het meeste werk zelf opknappen. Thurau slaagde er weliswaar in de voorsprong van Knetemann. Saronni en Hinault teniet te doen, maar toen de strijd om het goud werkelijk ging ont branden, was het vuur bij Thurau gedoofd. Moser en Knetemann zouden ten slotte strijden om de meestbe- geerde titel. Knetemann bleek de sterkste en kon zich vergenoegd in de regenboogtrui laten hullen. Knetemann: „Ik ben ontzettend blij met dit wereldkampioen schap, maar dit is voor mij niet het belangrijkste op aarde. Dat met onze zoon Marnix. die een maand geleden is geboren, alles goed gaat betekent voor mij veel Harry Brink. NDHOVEN PSV-AZ kreeg als betwiste topper van de eerste eeldag in de eredivisie terecht heidsrechter nummer één: arles Corver. Het duel tussen kampioen en de bekerwin- ar werd niet de beste wed- ijd van het weekeinde en ook rver haalde wel eens hogere Iers. Het was jammer dat de beslissing in de slapjes begon nen strijd tussen de "grootmo gendheden" voor een belangrijk deel werd ingeleid door een no gal zwak arbitraal optreden. Na een half uur van licht Alkmaars overwicht meenden de PSV'ers Stevens en Van Kraay dat zij de duels maar eens wat harder moesten aanvatten. Stevens ramde Tol, Van Kraay torpedeer de Van Rijnsoever. De bal caramboleerde op de lin kervleugel naar René van de Kerkhof, die Van der Kuijlen in stelling bracht. Het schot van de prescieuze schutter vloog in de bovenhoek van het doel van de kansloze Meskovic. Wat minder scheidsrechterlijke tolerantie en PSV's openingsdoel punt was nooit op die manier gevallen. Het voetbal is hard ge worden, maar tegen steeds ver dergaande schopperij moet opge treden worden, ook als het door gaans nette ploegen als PSV en AZ betreft. De grofheden waren uitzonderin gen, wat de strafmaat per geval niet mag beïnvloeden. Stevens was al eerder over de grens van het toelaatbare gegaan. Hij voer de een persoonlijke oorlog met Ressel. Stevens stortte neer toen ziin hoofd bij een botsing niet harder bleek dan dat van Ressel. Opzet of niet, hij nam spoedig wraak. Corver hief niet eens een vermanende vinger op. Det was de vrijkaart voor nog een voor stelling. die leidde tot de ope ningstreffer van PSV, die gelijk de basis van de overwinning met 3-1 zou betekenen. De treffer van Van der Kuijlen viel enigszins tegen de verhouding in. AZ was het eerste half uur meer in de aanval, maar niet erg ge vaarlijk. Alleen een combinatie van Peters en Tol sneed de defen sie van PSV open. Tol kreeg de bal echter niet onder controle toen hij Van Beveren moest pas- Gesmeerd De (te) felle chargés van Ste vens en Van Kraay, de schijnbe wegingen van René van de Kerk hof en het juweel van een doel punt van Van der Kuijlen plus de meegaandheid van Corver be slisten deze topper, die geen topper meer zou zijn, omdat AZ nu eenmaal niet tegen een ach terstand kan voetballen. Zeker niet tegen PSV, gesteund door een uitverkocht stedlon, dat de- ENAU-NÜRBURGRING Waarover spraken zij, ir op de Niirburgring? Die vraag drong zich op, liddellijk nadat Gerrie Knetemann aan het eind van bijna driehonderd kilometers lange strijd om het ireldkampioenschap bij de professionals de spurt gewonnen van Francesco Moser, de titeldrager in vorig jaar en algemeen bekend staand als een itere sprinter dan Gerrie Knetemann. De opwinding ltstond naar aanleiding van een vluchtig gesprek sen de oude en de nieuwe wereldkampioen in de itste kilometers. Meestal praten de heren coureurs n niet over het weer: maar over financiële zaken. >ar gisteren ging het volgens Gerrie Knetemann enszins om laakbare commerciële activiteiten. „We bben het gehad over de vraag wie van ons tweeën kop zou moeten rijden. En over niets anders". Strafschop voor PSV. Koningsschutter Willy van der Kuijlen brengt met zijn tweede treffer de stand op 2-0. Doelman Meskovic is misleid en valt naar de verkeerde kant uit. zelfde gesmeerd lopende machi ne als in het succesvolle vorige seizoen was. P$V maakte het karwei simpel af. Na een kwartier in de tweede helft bereikte een pass van Willy van de Kerkhof door een over stapje Van der Kuijlen broer René die op klassieke wijze zijn licht voetigheid hanteerde om een strafschop te versieren. De bal ging scherp langs Van Rijnsoever, gevolgd door de overmijdelijke blokkade. Voor wie de haast unie ke startsnelheid bezit een kinder spelletje. Corver moest de bal op de stip leggen en Van der Kuijlen maakte zijn tweede doelpunt: 2-0. Tekortkomingen Voor AZ was op dat moment alles verloren. De tekortkomin gen van de Alkmaarders kwa men bloot te liggen. Ten eerste de zwakte van het verdedigings centrum. De trage Spelbos en de jeugdige Filippo misten het ge voel, terwijl Metgoed als rechts achter niet zo'n daverend succes De geringe klasse in de achterste linie kwam schrijnend aan het licht bij het derde doelpunt van PSV. Van der Kuijlen tikte de bal door het centrum tussen Metgoed en Spelbos en Krijgh kon gewoon doorlopen: 3-0. Ten tweede: AZ bleek andermaal vleugellam, ondanks de aankopen van Ressel. Tol en De Graaf. Alle combinaties gingen door het mid den. waar de ijverige Kist tegen een overmacht stond. Ressel ging hem in het centrum veelvuldig opzoeken zonder veel uit te rich ten. Tol had een vrij sterk begin, maar ging ten onder aan Stevens' hardheid. Zijn vervanger De Graaf was al even machteloos. Kist kreeg tenslotte de beloning voor zijn noeste arbeid. Hij scoorde in de laatste minuut toen de PSV'ers in gedachten al. zoals het over grote deel van het publiek in werkelijkheid, op weg naar huis Scoreverloop: 30. Van der Kuijlen 1-0, 61. Van der Kuijlen 2-0 (strafschop). 65. Krijgh 3-0. 89. Kist 3-1. Scheids rechter: Corver. Toeschouwers: 38.000. PSV: Van Beveren; Krijgh. Stevens, Van Kraay. Brandts; Poortvliet. Van der Kuijlen. Willy van de Kerkhof; René van de Kerkhof (Hoyer), Lubse, Postuma. AZ: Meskovic; Van Riinsoever. Spel bos. Filippo, Metgod; Peters. Van Ha- negem. Nygaard; Ressel. Kist. Tol (Jaan de Graaf). ier, waarop de eindsprint liep. leek de „onschuld" van >r goed gehumeurde Am- tdammer. die tegenwoordig in Brabantse Huybergen woont, jewijzen. Op de streep was het schil zó minimaal, dat de ge- tan het kopen c.q. verko- n het wereldkampioen- iap niet gerechtvaardigd was. k de eerste woorden die Knete- n uitbracht nadat hij Moser geklopt, wezen op een eerlijk mpioenschap. „Heb ik nu ge- of verloren?", hijgde de die dit jaar al eerder de tdacht op zich had gevestigd klinkende overwinningen in ite wedstrijden zoals de Tour France, Parijs-Nice en de Ron- i Zwitserland en van de ddellandse Zee. ud Bakker, na een kortstondi- periode in de ploeg van Die- :h Thurau teruggekeerd als ver van de ploeg-Post nam etemanns twijfels weg. „Je bt gewonnen", meldde hij de wereldkampioen, die zich volgens in de armen stortte ploegleider Peter Post en Piet ibregts, tijdens de WK de hoog- baas van de profrenners. Kne- lann liet daarbij zijn tranen de ie loop. is Knetemann weer in zijn trouwde, nuchtere doen. „Nor- is Moser sneller in de spurt, ik kon hem hebben. Het was zaak van zo hard mogelijk orrijden. Na bijna 300 km. denk je niet meer aan taktiek. Daarvóór is dat wel gebeurd. En niet alleen door mij maar door de hele ploeg. In de eerste periode heb ik bijvoorbeeld van Hans Lange rijs veel steun gehad. Maar ik moet daar direct bij zeggen dat de hele ploeg heeft gewerkt zoals het behoorde", zei Knetemann, enkele" jaren geleden door de toenmalige bondscoach Joop Middelink nog betiteld als een renner met (te) weinig mogelijk heden om als prof te slagen. „Wat moet Knetemann bij de profs? Hij heeft niet eens de lagere school afgemaakt", meen de Middelink toen. Maar de Ger rie Knetemann van nu is niet alleen sportief geslaagd maar ook maatschappelijk en drukt zich in het Frans, het Duits en het Engels zeer behoorlijk uit. Beslissend De triomf van Gerrie Knetemann tekende zich pas in de slotfase af. Op acht kilometer voor het einde zag hij wel brood in de, naar later zou blijken, beslissen de ontsnapping met Francesco Moser. Knetemann: „Moser reed ver schrikkelijk sterk. Ik heb veel moeten geven om hem bij te houden maar het is prachtig ge lukt, al was ik nog wel bang dat de Belgen ons zouden terugha len. Moser heeft weliswaar meer op kop gereden dan ik maar ik heb zeker ook mijn bijdrage gele verd aan het slagen van de ont snapping. Ik had in de finale goede benen, zoals altijd bij slecht weer. Ik heb vandaag ook nauwelijks last gehad van hooi koorts, waarmee ik bij warm weer nog al eens te kampen heb", oordeelde de man die vóór zijn sterke optreden in de finale toch ook enkele zwakke momenten kende. „Maar dat is normaal in zo'n lange koers. Ik ben zelfs even gelost geweest omdat ik kramp kreeg, vlak nadat ik met Hinault en Saronni was terugge pakt na een vrij lange uitlooppo ging. Met behulp van Godefroot, Van Springel en een Italiaan heb ik weer kunnen aantikken en later zelfs kunnen voorkomen", glun derde de voormalige stratenma ker. In de slotfase bood de koers wat ze zes uren daarvoor had gemist: interessante strijd. De Fransman Bourrau reed weliswaar twëee- neenhalfuur aan de leiding, maar serieus kon zijn poging niet wor den genoemd. Dat vond ook de concurrentie, want die wachtte Het kleine verschil dat Gerrie Knetemann (rechts) de wereldtitel bracht. Links de verslagen Francesco Moser.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15