Meer vrouwen op „mannenposten 4^ URN HUIS un Ook schoolbehoeften blijken modegevoelig te zijn Antennes (zelf) beveiligen tegen blikseminslag Rolgordijnen nu ook met uitzicht Verjaardag BINNENLAND LEIDSE COURANT/ j j Buiten Europa oefenden vrou wen eerder mannelijke beroe pen uit dan in Nederland of de buurlanden „Dit is de me ning van de heer J.G. Schu macher, directeur van het Ar beidsbureau te Leiden". Op mijn reizen naar Canada en Australië om Nederlandse emigranten in bedrijven te bezoeken zag ik al een jaar of tien geleden heel wat vrou wen, die in de industrie poti ge mannelijke baantjes had den". Volgens een recentelijk rap port van InterNationales uit Bonn gaan echter in de Bondsrepubliek meer vrou wen „zwaar werk" doen. Ze trekken een overall aan, wor den elektricien," mecanicien, machinist of metaalbewerker. Deze vrouwen zijn evenwel in de minderheid; in de onder- houdssector bijvoorbeeld 2000 werksters tegen 244.000 wer kers. In de andere sectoren zwaardere arbeid ongeveer de zelfde procentuele verhoudin gen. Maar de aanzet is duide lijk. Hun aantal neemt toe. Mogelijk willen door het krim pen van de arbeidsmarkt de vrouwen hun werkterreinen wat vergroten. Bovendien: ar beid in de industriële sector betaalt beter dan die in de verzorgende of huishoudelijke sectoren, terwijl de werktijden geregelder zijn. Voorzover de vrouwen niet meedraaien in de ploegen diensten, wat bij sommige be drijven een onvermijdelijke zaak is. De werkgevers staan over het algemeen niet onwelwillend te genover vrouwelijke krachten op mannenposten. Bij de Volkswagenbedrijven te München werden onlangs van de 180 mannelijke gegadigden twee vrouwen gekozen als au tomonteur. Een van hen is Ka ren A. Voorwaarde was dat ze haar lange blonde haar in een knoet op het hoofd draaide, zodat ze niet door machines konden worden gegrepen en ze zou worden gescalpeerd. Bij bepaalde werkjes mocht ze hoge hakken dragen, wat haar niet belet moeren los en aan te draaien even handig als haar collega's. Andere werk zaamheden van Karen: lassen, boren, auto spuiten. Automonteur Karen, die al als kind graag loodgieterskarweitjes opknap te, volgde een auto-monteur- cursus te Stuttgart bij de Mer- cedes-Benzfabrieken, die haar afleverden als een volbloed „werkman", aldus haar chef, Herr Brachem, die al 23 jaar in dienst is bij de VW. Karen is vastbesloten binnen twee jaar de diploma's te halen die nodig zijn om als zelfstandig mecanicien een benzinestation te beginnen. „Anders", zegt ze, „zijn de drie jaar waarin ik moest zorgen mijn werk even goed te doen als de mannen, voor niets geweest". Neder land blijft in deze sector van emancipatie niet achter. Van Noord tot Zuid werken vrou wen bij een der 26 Centra voor Vakopleiding van Vol wassenen, die op „uitgekien de" plaatsen in ons land de deuren wijd geopend houden en in nauwelijks 25 jaar al 75.000 mannen en vrouwen de gelegenheid gaven hun per soonlijke koerscorrecties aan te brengen. Ze kunnen worden geschoold, omgeschoold of bij geschoold in een bedrijf. En ook al moet daar geld op wor den toegelegd de werkgever hoeft het niet allemaal te beta len omdat de overheid in deze gevallen bijspringt. Jaarlijks kunnen talloze vrouwen en mannen dankzij deze bedrijfs- scholenregeling de opleiding volgen die hun moed geeft aan Marlies Verkaik als eerste KLM-vrouw iri d° wolken -öj \t6<*oe. tiieis 'Jes -Psoff, v00f hl *cier Inschrijving van een vrouwelijke kandidaat als Centrumcursist. de slag te gaan, of hiaten in de vakkennis aan te vullen. Gedurende de leertijd wordt een loondervingsvergoeding gegeven (ongehuwden vanaf 35 jaar 276,91 per maand plus vakantietoeslag van 8%). In dezelfde tijd bouwt men een WW op als het met het vinden van een permanente baan (waarbij het Centrum helpt) niet direct wil lukken. „We krijgen de laatste tijd veel aanbod van vrouwen die man nenwerk willen doen", zegt de heer S.A. Schwarz, Arbeidsbu reau te Dordrecht. „Op de af deling Machinale Houtbewerk ing hebben we momenteel twee dames, die het timmer vak onder de knie willen krij gen". Ook voor metaal- en plaatbewerking zijn er liefheb sters. Sommige vrouwen ech ter zitten al permanent in het mannelijk zadel. Bij de vlieg tuigfabriek Fokker, afd. plaat bewerking is vrouwelijk per soneel te werk gesteld, dat zich goed in de samenbouw thuisvoelt. „In de midden standssector vind je ook vrij veel vrouwen", vertelt de heer Suyker, directeur van het Ar beidsbureau te Rotterdam: „vrouwen die wagens laden en vrachtauto's besturen. Ook de Rotterdamse Scheepswerven zijn allerminst gekant tegen werving van vrouwelijk perso neel voor eertijds „mannelij ke" beroepen". Wat de indus trie betreft, aldus de heer Suy ker, „is de vrouw door de bouw van de vingers beter geschikt voor fijn montage werk dan de man". Steeds meer vrouwen in Nederland gaan een mannelijke functie bekleden. Niet alleen in de lichtere ook in de zwaardere beroepen is dat het geval. De recente voorbeelden van Marlies Verkaik als eerste KLM-pilote en de drie meisjes die voor beroepsofficier in opleiding zijn waren voor Tiny Francis aanleiding dieper op deze materie in te gaan in „Van Huis Uit". Aspiraties De directeur van het Gewest- lijk Arbeidsbureau Den Haag: de heer A. Stroosnijder meent ook een toenemende belang stelling waar te nemen van de zijde van vrouwen voor man- nenklussen. „Er worden ook steeds meer projecten aange zwengeld om vrouwelijke krachten gelegenheid te bie den mannenwerk te doen. Waarom ook niet? Als je nu eenmaal aspiraties in die rich ting hebt dan moet het kun- Waarom zou de vrouw geen goede automonteur kunnen worden, nen". Op de Rotterdamse Me tro zitten twee vrouwelijke be stuurders resp 46 en 36 jaar oud. Ze waren beiden reeds als tram bestuurster bij de Rotterdamse Electrische Tramwegmij (RET) in dienst totdat ze een gooi deden naar de baan in de bestuurcabine van de ondergrondse tram. Geen „zwaar" maar toch niet bepaald 'n „vrouwelijk" baan tje. Ze draaien gewoon mee in het rooster, zijn beiden ge huwd en werken „normaal, precies als de mannen" aldus een woordvoerder van het be drijf. „We hebben ook een jon ge weduwe, die buschauffeuse is. Vroeger bezat zij een rij school, maar na de dood van haar man was het harder zelf aanpakken geblazen. Ik kan u wel zeggen dat onze afd. Ver voer bijzonder goed te spre ken is over de manier waarop deze dame rijdt. Ze springt er zelfs tussen de mannelijke be stuurders als een bijzonder goed chauffeur uit". Wilton Fyenoord, de grote scheeps werf heeft zes vrouwelijke to renkraanmachinisten in dienst, die het werk intern leerden op de binnenkranen, gewoon in de praktijk. Toen de wens van vier vrouwelijke machinisten naar voren kwam de torenkraan te beklimmen om hoog boven het gewoel in een hokje bovenop de naar de hemel reikende ladder goede ren uit de loodsen te plukken en met een grote grijper in de schepen te laden, stemde de directie toe. De dames vinden het werk prettig en doen het uitstekend. Een campagne van Wilton Fyenoord om vrouwe lijke lassers te werven leverde echter geen kandidaten op. „Op onze advertenties kwam geen enkele reactie". Meer succes heeft de Nedlloyd (Rot terdam) bij vrouwelijk perso neel dat al gemotiveerd is. Vanaf 1975 staan bij dit be drijf ook vrouwen „aan het roer". In 1975 kwam de eerste vrouwelijke stuurman aan boord, die nog steeds haar be velen geeft Zij heeft er nu negen dames-collega's bij, on der wie vier eveneens aan de Zeevaart-school afgestudeerde roergangsters, die 1.1. juli 1978 werden aangenomen als „stuurvrouw". Ze kiezen met z'n tienen met veel plezier en kundig het ruime sop. Machi nale houtbewerking raakt ook „in" bij de vrouwen. De wo- ninginrichtingfabrieken van De Klerk heeft diverse „tim- mervrouwen" in dienst. Het vak zit in de lift. Dat er een grote vraag naar timmer lieden is blijkt uit het feit dat onlangs op zekere zondag bo ven Beverwijk een aantal re clamevliegtuigjes aandacht trokken boven mudvolle stran den met een oproep van een Bouwbedrijf aldaar aan tim merlieden om alsjeblieft bij hen te komen werken. Een tip voor houtbewerkende vrou wen. Elke Centra-cursist krijgt een degelijke opleiding. „Van de honderd timmerlieden kan nauwelijks één een moeilijke trap maken", aldus een woordvoerder van een Ar beidsbureau. „Voor iemand die de timmer-opleiding aan een Centrum heeft gevolgd vormt die ingewikkelde con structie geen bezwaar. Ze kun nen het allemaal. Ook de vrou wen! Door het werken in de praktijk, vaak als aanzet in het bedrijf van vader of echt genoot, na een interne oplei ding in een of andere bedrijf stak, of na een leertijd bij een der Centra voor Vakopleiding van volwassenen blijken de dames hun „vrouwtje" best te staan. Hebt u ook wel eens genoeg van bet uitzicht op dat woud van televisie-antennes, het onopgeruimde platje van de buurman-achter of van die grote auto's die ze uitgere kend altijd voor üw deur neerzetten? In een klein Am sterdams winkeltje weet men er iets op: rolgordijnen, be schilderd met het uitzicht dat li wilt. Dat kan een eenvoudig land schapje zijn, een kikker in de sloot, duiven op het terras, een ondergaande zon, een woeste samoeraj, een vaas tulpen op de vensterbank of een veld vol madeliefjes, om een paar stan daardvoorbeelden te noemen. Het winkeltje heet Blind Alley en is in Amsterdam te vinden aan de Prinsenstraat nummer 2, een van de verbindings straatjes tussen Prinsen- en Keizersgracht (ter hoogte van de Brouwersgracht). De linnen rolgordijnen wor den allemaal met de hand be schilderd naar ontwerpen van de Londense kunstenares Ja- net Semmens. Janet gaf jaren lang les aan de kunstacademie in de Londense hoofdstad en met zes van haar afgestudeer de oud-leerlingen houdt zij zich nu bezig met het maken van steeds nieuwe ontwerpen voor haar rolgordijnen. Zij be gon daarmee vijf jaar geleden in een klein atelier waar zij nu nog steeds zit. Nederland is het eerste land buiten Enge land waar haar gordijnen wor den verkocht. De standaardmodellen zijn al lemaal te zien in het Blind Alleywinkeltje en een aantal daarvan weer in de filialen van de Bijenkorf waar rolgor dijnen met ongeveer vijftien vaste „uitzichten" worden ver kocht tegen dezelfde prijzen als in Amsterdam. Maar het kan best zijn dat iemand geen genoegen neemt met een standaard-ontwerp. Dat men liever een eigen „uit zicht" op het rolgordijn wil hebben. Van het park verde rop bijvoorbeeld of van de duinen, de zee of de bossen. Een foto en Janet Semmens zorgt dat het op het rolgordijn komt. Daar alles met de hand wordt geschilderd kunnen, zo wordt gewaarschuwd, de wachttij den zes tot acht weken bedra gen. En van bedragen gespro ken: een door Janet Semmens vervaardigd rolgordijn kost 325 - 1250 gulden, afhankehjk van de afmetingen. De doeken zijn met een zodanige verf be schilderd, ddt ze met een lapje kunnen worden afgenomen, opdat een helderblauwe hemel niet langzaam verandert in een dreigend-grijze onweer- slucht Patty Kuppens, die de leiding heeft over het winkeltje in Amsterdam is graag bereid om een ieder die daarom vraagt, advies te geven. Ze is bovendien genegen om men sen, die wel van uitzicht willen zou passen, thuis op te zoeken veranderen, maar niet weten 'om hen het juiste rolgordijn wat het best bij hun interieur aan te bevelen. Bij een rondgang door ver schillende afdelingen voor schoolbenodigdheden seizoen 1978/79 in warenhuizen, groot winkelbedrijven en school boekhandels zou men kunnen denken, dat schoolgaan louter lol is.Zo fleurig zien de cahiers, de ringbanden, de dictaatschriften tot en met de gummetjes voor de rekensom metjes eerste klas basisschool eruit Van de schriftkaft gluurt de hoofdfiguur uit een stripver haal of er trapt een midvoor juist „het leder" in het doel. Vooral de cahiers tonen een onwaarschijnlijke verschei denheid. Bij de Bijenkorven voor romantische meiskes al- lerbeeldigste schriftkaften voor nog geen gulden met overdadig bloeiend bloempa- Stickers om in de agenda te plakken. „De leraar is een...", is jarig". „SPORT dag". „Proefwerk DUITS". 1 een vel troon in wit/aubergine op bruin fond naar Italiaans mo tief (bijpassende ringband met 23 ringen 6,95; folio met har de kaft 4,95). Artistiek: glan zend zilveren popart ringband- cahiers (ƒ7,95) met bijbeho rende schriften 2,95). Op de ringband een grammofoon plaat, op de schriften een stra lende zilveren zon. De kaften zien eruit als mat, maar glan zend gewreven zilveren platen, gebruikt voor industriële doe leinden. Voor HAVO en VWO ook cahiers bedrukt met internationale (Italiaanse, Ara bische, Duitse) krantenkoppen 0,60). Dan is er een basket ball-serie (23 rings 7,50) en een „Botanie Garden" serie in groen/beige/oranje. Voor de basisschool-leerling ontzettend leuke schriften met groente- opdruk: een groene kool met een stout „gezicht", een la chende ui, een boze tomaat; "Sarah Kay" schriften 1.95) in combinatie met spiraal, te kenboek en plakboek netjes in serie; ouderwetse kaftjes in écru en bruin: meisje met plu en konijntje. Ook tekenfiguur tje „Snoopy" is present. In de Haagse Bijenkorf treft men een beeldige oosterse griffel- doos aan niet fijn gestyleerde bloem of -landschap erop, vo gels of oosterse gebouwen. De voorstellingen al even oud als het begrip „griffeldoos" waar mee het kind begin 1900 naar school toog. Ook in schoolbehoefte geldt, dat oud wper nieuw wordt. Dankbaar object is ook de agenda. Hiermee wordt dag in dag uit geleefd! Ernstige en minder ernstige afspraken krijgen er een plaatsje in, „da tes" met een klasgenoot, rotti ge repetities, bingo-avonden, huiswerkopdrachten. Mag zo'n agenda er dan een beetje ap petijtelijk uitzien? Steeds meer aandacht van de papier (agenda-)fabrikant zijn pro duct zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Goede kansen heeft de Rebelagenda (Bijenkorf), die loopt als een trein. Hij behelst sport, muziekpraatjes, rebellenverhalen tussen de nog lege, onbeschreven blad zijden die in de loop van 1978/79 zullen worden volge krabbeld. Rijam in pop (V&D) kost ƒ4,50, in linnen 5,95 in Lois (nieuw) ƒ3,50. Agenda's met prints van David Bowie en andere popsterren staren bij dit warenhuis in de specia le school-campus de langs de rekken slenterende kopers aan. Kaftpapier is ook een ge wild artikel. Een rol, bedrukt met krantenkoppen, 5 m. voor 2,95. Verder pennezakjes, pennenstandaards in gekleurd hard plastic ƒ5,- en een bloe- menpers, ook terug van weg geweest 12,50. Chef school- campus V&D weet te vertel len, dat de auto-rally motieven het dit jaar uitstekend zullen doen. John Player Special-se- rie, bestaande uit klein borst- tasje, pennenétui, multomap, kaftpapier, ringbanden in zwart met glanzend goud, over welke onderdelen de coureur in vol ornaat aan het racen is, verrukt Grand-Prix-fans. Gou den Ferrari's daveren straks over gekafte cahiers vol wijs heid over staatsrecht, de val van Nero of de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Wie een hekel heeft aan de schooltas, kan een enorm gro te tas met hengsel versterkt met leer langs bovenkant en op de bodem, voorzien van rits aan de voorkant, kopen voor 21,95. Gekleurd kneedgum voor de kleintjes, in alle vor men te kneden ƒ2,95. Apart onderdeel van de schooluitzet vormen de mappen. Voor 8,95 kijkt de grote Einstein de leerlingen aan vanaf de kaft, een sportheld of een dui delijke figuur uit de Jugend stil in lange lijzen vormen. Zo'n map in effen jeans uit voering met kangeroezak aan de voorkant kost 12,95. (V&D). De Amerikaanse em blemen, vlaggen, de military- look in de schoolbehoeften, die vorig jaar zo „in" was blijkt lichtelijk uit de gratie te zijn. Sport en natuur (pop), heldendom, stripfiguren, artis tieke afbeeldingen en het in ternationaal maatschappijge- beuren (krantenprints uit alle windstreken) verheugen zich voor komend seizoen meer in de belangstelling van school gaand Nederland. En niet in bescheiden tinten. Neen, in schreeuwend blauw, groen, rood, paars, één of meerkleu- rig. Blikseminslag in een onbeschermde antenne kan het aangei ten apparaat vernielen. Veel gezinnen zijn aangesloten op een gemeen schappelijke- of een centrale an tenne-inrichting. Hun aantal is stijgende. Toch zal een aantal radioluisteraars en tv-kijkers daarvan versto ken blijven, om dat buiten de be bouwde kom of op het platteland, de aanleg van een dergelijke gemeenschaps voorziening eco nomisch geen haalbare kaart is. Gemeenschappe lijke- en centrale antenneinrichtin gen bieden naast ongestoorde ont vangst van de Nederlandse zen ders natuurlijk de mogelijkheid bui tenlandse pro gramma's te vol gen. Ook de be zitters van radio- en tv-toestel, die. toevallig wat bui tenaf wonen, zijn niet minder geïn teresseerd in dit soort uitzendin gen. Voor hen zijn dië echter alleen weggelegd als ze zich verze keren van een hoge antenne. Maar - en hierin schuilt een adder onder het gras - diezelfde hoge antenne is bijzon der aantrekkelijk voor de bliksem. Bij een hevig on weer is bliksem inslag geen denk beeldig gevaar als er zo'n piek op het dak staat. Antenne en an tennemast zijn in hun omgeving een hoog punt, zo niet het hoogste in sommige geval len. Daar het aantal van die hoge toestanden de laatste jaren in behoorlijke mate is toegeno men is het Neder lands Normalisa tie Instituut in het geweer geko men. Het is na melijk niet onop gemerkt gebleven dat het aantal schadegevallen als gevolg van blikseminslag in de hoge antennes de laatste jaren is gestegen. Het Normalisatie In stituut rekent het tot haar verant woordelijkheid het publiek voor die gevaren te waarschuwen. De schade kan sterk verschillen en zich soms beper ken tot hier en daar brandplek- jes en beschadi ging aan radio- of tv-toestel. Dit kan dan bij de vuil nisbak worden ©- gezet. De kans od schade kan wor- den verkleind door - zoals be kend - de aanleg van een bliksem inslaginstallatie. Men kan het hele huis en de anten ne ermee be schermen, maar ook alleen de an tenne. Deze in stallaties worden door een daartoe gespecialiseerd bedrijf aangelegd. Dit is echter geen goedkoop karwei. Veel gezinnen zullen er door de kosten niet toe overgaan. Thans heeft het Neder lands Normalisa tieinstituut de norm NEN 1014 een mogelijkheid voor de doe-het- zelver geschapen om voor een aan zienlijk geringer prijs en met een voudige middelen eigenhandig een bliksemafleider voor de antenne te maken. De ma terialen zijn 4 m. koperen waterlei dingbuis (stan- daardmaat, dus geen zagen, etc.), een aantal meters (naar de hoogte van het huis) 6 mm3 doorsnee vertind koper draad en wat schroefjes. De buis gaat in de grond en staat in verbinding met de antenne door een uiterst dunne draad. Voor de aanleg is echter wel wat doe-het- zelf-ervaring no dig. Gratis te be stellen: brochure „Blikseminslag in antennes", P.R. Normalisatie-insti tuut, Postbus 5810 2280 HV, Rijswijk Z-H. Briefkaart is vol doende. De beste plaats voor een antenne: een metalen klepkast op enige afstand buiten de woning in tuin of op werf.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10