KERKVOOGDEN S VOOR RESTAURATIE PASTORIE Grootscheepse viering kronings feesten Noordwijk Eenzaamheid deed Trixie bijna de das om Na plaatsing Wassenaars gebouw op monumentenlijst LEIDSE COURANT Wassenaar „Wij zijn erg blij dat wij uit de impasse waar waren geraakt, zijn kunnen komen, dat er een oplossing gevonden is. Nu we weten dat de pastorie op de voorlopige monumentenlijst is geplaatst, zullen wij als College van Kerk voogden van de Hervormde gemeente Wassenaar actief op gaan treden om de zaak af te ronden." Zo reageerde vooriztter P. der Scheer van het College van Kerkvoogden van der Hervormde gemeente Wassenaar op het bericht van de Rijks dienst vcoor de Monumentenzorg dat de oude, vervallen pastorie de Schoolstraat in Wassenaar op de voorlopige monumentenlijst is gezet. ,Wij zullen", zo vervolgde de heer van der Scheer," de ont wikkelingen die al op gang zijn gebracht door gesprekken met zowel de gemeente, het ministe- an CRM en Monumenten zorg, voort gaan zetten. De middelen om te komen tot de /oor ogen staande restau ratie zijn er nog niet, maar die komen wel. Als alles volgens de door de overheid gestelde regels zou lopen, zou de kans bestaan dat wij op de geschatte (restauratiekosten van ruim ze- ton, vierhonderd duizend gulden subsidie zouden krij gen. De overige 3,5 ton zouden dan zelf bij elkaar moeten brengen en dat is wel moge lijk." Door de beslissing van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg is er een einde geko- aan de onzekerheid over het lot van de oude vervallen pastorie aan de Wassenaarse Schoolstraat, die van 1612 tot de oorlog als zodanig in gebruik is geweest. Huis van Cralingen Wassenaar-kenner bij uitstek E.M.Ch. Janson is een keer in de geschiedenis van de pastorie gedoken. Hij ontdekte toen dat het pand, ook wel het „huis Cralingen" genoemd, be kend staat als het „kasteel van Cralingen". Het zou een oud adellijk huis zijn, getooid met toren. Maar zowel de naam- als het idee van een adellijk huis met een torentje zijn on juist. Het is echter wel zo dat lam van het geslacht „Van Cralingen" nauw aan de pasto- verbonden. Door een van de zonen uit het geslacht Van Cralingen, zo schreef de heer Janson in een artikel over de oude pastorie, de omstreeks 1370 geboren Gil lis, werd in de kerk van Wasse naar een vicarie gesticht, „Cra- linx Vicarye" genoemd- „Omdat een vicarie zowel de verplichting van de schenker omvatte tot het inrichten en bekostigen van een kapel met altaar, als ook het bekostigen (met inbegrip van kosten voor huisvesting en kosten voor kle ding en levensonderhoud) van een priester die in de vicarie heilige missen moest lezen, is het zeer waarschijnlijk dat de vicaris die Gillis van Cralingen moest onderhouden, van deze de beschikking heeft gekregen over een woning die natuurlijk dicht bij de kerk moet hebben gelegen en misschien zelfs wel lag op de plaats van de huidige pastorie. Hierdoor zouden tijd genoten de woning van deze vicaris hebben kunnen aandui den met de naam van de eige naar: „Van Cralingen", zoals men dat ook deed met de kapel van de vicarie de „kapel van Cralingen". Geen kasteel dus, maar mogelijk een soort voor loper van de latere pastorie," aldus de heer Janson. Verwoesting Na de reformatie, die in Wasse naar begon met de verwoesting van een tweetal altaren in de twee kapellen van de Dorps kerk, werd de kerk zelf op 26 juni van het jaar 1573 door de inwoners van Leiden verwoest. Zij wilden hiermee voorkomen dat de Spanjaarden (het was toen immers de 80-jarige oor log) zich tijdens het beleg van Leiden in de kerk zouden ver schansen. Zes jaar later verscheen de eer ste Wassenaarse predikant: Gerbrandus Johannes Scha- gen. Hij ging wonen in een huis aan de Suydtstraat. Gedurende het twaalfjarig-be stand (1609-1621) was het Schout Gijsbertus Meijster, die op 28 mei 1612 het gebouw van de oude pastorie aan de Her vormde Kerk verkocht. Uit latere onderzoekingen is men niet veel te weten geko men over de exacte leeftijd van. de pastorie. Het huidige pand is, naar men aanneemt, ge bouwd op de funderingen van een ouder gebouw omdat bak steen gedurende een aantal eeuwen zeer kostbaar was en men graag gebruik maakte van oude funderingen, al moest er dan af en toe een nieuw stukje bij worden gebouwd. In de oudste gedeelten van het gebouw zullen, wanneer men gaat zoeken, naar het oordeel van de heer Janson, zonder twijfel stenen van de in 1573 verwoeste dorpskerk worden aangetroffen. Een aantal van die stenen is ook gevonden in de kelders van het pand aan de Langstraat 26 in Wassenaar In de loop van het pand aan de Schoolstraat 2 steeds als pastorie in gebruik geweest, tot het na de oorlog leeg kwam te staan. In 1948 heeft de gemeente Was senaar er toen een aantal onbe- huisden in ondergebracht. Toen de oude pastorie rond 1970 definitief door de bewo ners werd verlaten was het ver val al aan de gang. Het gebouw maakte (en maakt nog steeds) een afgeleefde indruk. De Her vormde Gemeente Wassenaar was dan ook van plan het af te laten breken en op dezelfde plaats een nieuwe pastorie te laten bouwen. Maar daar wa ren een groot aantal i van Wassenaar het niet Uit de Leidse Courant van donderdag eens. De oude pastorie hoorde in het oude dorp, met het prachtige dorpsplein, scheefge zakte geveltjes, majestueuze bomen en nauwe straatjes waar de tijd aan voorbij lijkt te zijn gegaan. De Hervormde gemeente Was senaar bleek echter niet in staat om de kosten van de res tauratie te betalen. Deze waren veel hoger dan de kosten van een nieuwbouw en zodoende bleef men vasthouden aan de afbraak. Sloopvergunning Maar in de maand maart van dit jaar bleek dat de pastorie, volgens Monumentenzorg, deel uitmaakte van het beschermde dorpsgezicht. De gemeente Wassenaar kon de gevraagde sloopvergunning van de Her vormde gemeente weigeren en dat gebeurde. De gemeente hield ook bij latere verzoeken, om alsnog een sloopvergunning te verlenen, voet bij stuk. En nu heeft de Rijksdienst voor Monumenten dan beslist dat de oude pastorie op de voorlopige monumentenlijst wordt ge plaatst. De heer Janson, een van de mensen die zich voor het be houd van het pand heeft inge zet, was erg blij met die beslis sing. Het pand biedt naar zijn idee goede gebruiksmogelijk heden. Naast de, ook door de Hervormde gemeente voorge stane, huisvesting van een pre dikant, kan de oude pastorie bijvoorbeeld onderdak bieden aan culturele bijeenkomsten. „Er mag nu niet gewacht wor den met het maken van plan nen, maar men moet steun en deelnemers zien te vinden om de oude, vervallen pastorie zo snel mogelijk weer in de oude staat terug te brengen", aldus de heer Janson. JOS TIMMERS NOORDWIJK - De Oranje vereniging te Noordwijk-Bin- nen heeft voor de viering van haar traditionele kroningsfees ten een uitgebreid programma vastgesteld. De festiviteiten zijn vanmorgen om negen uur in de Leidsevaart met een vis wedstrijd (op gewicht) voor dames en heren boven de vijf tig jaar begonnen. Een derge lijke viswedstrijd was er van middag ook voor jongens en meisjes van 11 tot en met 14 jaar. Gelijktijdig vond aan de Nieuwe Zeeweg het ringrijden op losse paarden en ponies plaats. Na deze aanloop gaan de fees telijkheden op dinsdag, 29 au gustus verder, 's Middags om vier uur begonnen de vermake lijkheden op het plein bij het raadhuis, 's Avonds om half acht maken de muziekkorpsen „Crescendo" en Excelsior" een rondgang door het dorp en dan zijn er ook verschillende volks spelen, zoals het ringsteken op de fiets en het paraplu hangen. Om zeven uur start verder een prestatieloop over een afstand van plm. 5 kilometer. Voor da mes en heren vanaf twaalf jaar. Alleen inwoners van Noordwijk mogen hieraan deelnemen. 's Woensdags gaan de verma kelijkheden reeds om één uur open. Tussen 2 en 3 uur kunn- ne de kinderen tot en met zes jaar de kleurplaten inleveren voor een gratis ritje in de draaimolen. Voor de jongste jeugd bestaat er daarna gele genheid tot grabbelen in de grabbelton en voor de avondu ren (7.30) staatweer het be faamde tobbetje stkeen en het zakgooien in ploegen van twee op het programma. Op de laatste dag, donderdag 31 augustus is ahet feest van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Voor dag en dauw (6 uur) begint in de Leidsevaart een viswedstrijd voor dames en he ren boven de veertien jaar. Als de hengelaars onder het gelui Zaklopen van de klokken van de beide torens terugkeren (8 uur) tre den de schutters en schutteres- sen aan om deel te nemen aan een schietwedstrijd op het plein van de Wilhelminaschool. De morgen staat verder in het teken van het ringrijden met versierde paard en wagens op ponywagens. Deze stellen zich om half negen op in het land goed Offem waar de keuring plaatsvindt. Voor het mooiste geheel zijn bekers beschikbaar gesteld. Na de keuring maakt de stoet een tocht door het dorp, voorafgegaan door het fanfarekorps „Excelsior". Vervolgens vindt op de Voor straat het ringrijden plaats. Donderdagmiddag worden niet minder dan drie wielerrondes verreden. Om twee uur begint de jeugdronde voor jongens en meisjes van twaalf tot vijftien jaar, daaRna (kwart voor drie) is er de Goude Oude Ronde voor mannen boven de 35 jaar, en tenslotte de Grote Ronde van Noordwijk, die om half vier start. Deze laatste ronde over een afstand van 25 kilo meter is uitsluitend bestemd voor Noordwijkers boven de leeftijd van zestien jaar. Men is verplicht een valhelm te dra gen en de fietsen moeten 's morgens voor twaalf uur wor den gekeurd bij de firma Jac. de Lange. Hetzelfde geldt voor de deelnemers aan de Goude Oude Ronde die ongeveer 12,5 kilometer zullen afleggen. Voor de avonduren van de slot dag staat het autoduwen op het programma voor ploegen van vier man en een dame. Maxi maal zestien ploegen kunnen aan dit spel deelnemen. Voor dit evenment heeft Graaf W.A.W. van Limburg Stirum een wisselbeker beschikbaar gesteld. Om negen uur begint het mast klimmer en „Crescendo" zorgt daarna voor een vrolijk muzi kaal besluit. Daar in het verleden wel eens de kritiek werd gehoord, dat vooral de jongeren onder de Noordwijkers het volkslied niet kennen, heeft het bestuur van de Oranjevereniging het eerste en zesde couplet van het Wil helmus in haar programma boek opgenomen. Trixi werd op 15 augustus naar het asiel gebracht. De reden van afstand was dat Trixi thuis te weinig aandacht kreeg en daardoor langzaam wegkwijnde. Trixi was erg veel alleen in huis en iedere andere hond zou dan een aanslag op het meubilair plegen. Zo niet Trixi. Bij hem (Trixi is een reu) uitte de eenzaamheid zich anders. Hij at niet meer, speelde niet meer en wilde niet meer mee uitgenomen worden. Ook in het asiel heeft hij een hele tijd nodig gehad om aan het leven daar te wennen. De meeste problemen had Trixi met zijn verblijf in een hok. Dat was bijkans nog erger dan vroeger thuis alleen in de kamer te moeten blijven. Langzaam maar zeker trok zijn toestand wat bij, ook al omdat het leven in het asiel hem veel meer afwisseling bood, zeker momenteel in de zomer wanneer de meeste honden bij elkaar in de buitenrennen verblijven. Ook Trixi kon zonder enige moeite in dit gezel schap ingepast worden, want hij kan zeer goed overweg met zijn soortgenoten. Deze eigenschap zou Trixi nog goed te pas kunnen komen bij het zoeken naar een nieuw thuis. Hij is namelijk geen hond die op zijn best is als enig huisdier. Van nature is Trixi nogal onzeker en wantrouwend van aard, hetgeen beslist niet inhoudt dat hij daarom onberekenbaar zou zijn. Een tweede hond als steun en toeverlaat voor Trixi zou erg goed voor hem zijn. Dit is beslist geen voorwaarde, maar een voor stel. Ook als enig huisdier zal Trixi goed tot zijn recht komen, zolang er maar vol doende met hem gespeeld wordt. Tenslotte is Trixi pas één jaar oud. Kinderen zijn dan ook bij hem aan het goede adres, en lopen beslist geen schade op bij een iets te wild spelletje. Want ook Trixi'a postuur blijft binnen alleszins redelijke proporties. Een schofthoogte van 45 cm. is tenslotte niet zoveel. En aangezien honden nu een maal vrij snel volgroeid zijn, zal er aan die schofthoogte vrijwel niets meer veran deren. Trixi's hoofdkleur is wit, met hier en daar wat lichtbruine vlekken. Vooral bij de kop. Op die kop staan twee verschillende oren, in die zin dat het ene oor naar voren flapt en het andere opzij. Het geeft aan Trixi's kop een wat vragende uitdrukking mee, wat aardig is om te zien. Hij heeft een lange start die echter de karakteristieke krul van het bastaardhondje mist. Trixi draagt zijn staart mooi omlaag. Tot besluit nog een voordeeltje van deze hond, en dat is zijn voorliefde voor autorijden. Hij ge draagt zich dan bijzonder rustig en zit onafgebroken door het raam te kijken en amuseert zich kostelijk. De twee honden van vorige week hebben beide een goed thuis gevonden. Wanda, die tot nu toe niet veel geluk had met het vinden van een goed thuis, is ingelijfd als huishond bij een jong echtpaar, alwaar ze vast en zeker wel een potje kan breken. Ook Joris het puppie heeft onmiddellijk na zijn verschijning in deze rubriek een nieuw thuis gevonden. Een gezin in Leiden heeft het voorrecht van zijn rare fratsen te mogen genieten. BART SPIJKER Touwtrekken Trixi, pas een jaar oud V Ringsteken

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5