Doofsquawtje uit Texas snelste vrouw ter wereld s ILLMORE Kitty O'Neil, de 3 nelste vrouw ter wereld, is nog iet terug van haar dagelijks rond- tien kilometer, grotendèels wgs haar sinaasappelranch in 569 roeiheet Fillmore, Zuid-Califor- ië. Haar man Duffy Hambleton aast zich te verklaren, dat Kitty een stuntvrouw is 5 la Evel Knie- el. „Die heeft alleen veel lef, ter- vijl Kitty moed paart aan intelli- entie. Iets waar Knievel nog nooit an gehoord heeft", sneert Duffy 12), zelf meer dan vijftien jaar tuntman geweest en nog altijd ouder van het wereldrecord „car- oll". Zeventien keer achter elkaar 2 toeg hij met zijn auto moedwillig 3 iver de kop om er ongeschonden it te klimmen. n de kitscherig (mierzoet schilderij en stierenvechter boven de 9pend open haard) ingerichte ka an zijn ranch legt Duffy op elerende toon het verschil uit tus- en lefgozers als Evel Knievel en ,efj oog gekwalificeèrde stunters zoals ht- titty O'Neil. ny In de onderafdeling krioelt het van iet doldrieste Eveltjes, die blindelings 3j( ivensgevaarhjke stunts uithalen en ater letterlijk met de brokken blij- zal "en zitten. Vervolgens komt er een jat hde tijd niks en dan loop je tegen is. fe stuntmannen aan, die in de film- 44 sn televisiewereld aan de kost ko- zif nen. Zij scheppen de illusie, dat de de Grote Ster" zelf van de rots en: ipringt. Vaklui, stuk voor stuk, die jt meestal niet de eer krijgen, die ze bij verdienen. En dan heb je nog de togeheten recordjagers. Een select i groepje van meestal stinkend rijke ttunters, die zich omringen door •uitgelezen technici, nodig voor het 4 halen en breken van wereldre- cords Licht blozend schuift de „snelste vrouw ter wereld" haar in training spak gestoken benen onder de sa- 0,i bntafel en laat haar man het woord houden. Af en toe springt ze bij om te benadrukken, dat zij in haar ven reptiel rondspartelt, bijvoor beeld een Plesiosarus of een Elas- mosaurus. Over de hele wereld zijn fossiele Plesiosauria gevonden. De ze waterreptielen bevolkten 70 tot 190 miljoen jaar geleden de aarde. De monsters hadden een breed li chaam, poten die waren uitgegroeid tot „roeispanen", en een lange nek met een kleine kop. Deze hagedis- achtigen voedden zich met vis. Raadsels Verhalen over Nessie doen al meer dan veertien eeuwen de ronde. In zijn boek „Ancient Mysteries" (dat dit jaar bij Meulenhof in een verta ling verscheen onder de titel „Raad sels uit hetverleden") meldt de Engelse onderzoeker Peter Hainijig dat het eerste opgeschreven verhaal over het monster dateert uit 565 na Christus. Het verhaal, waarin een waterpaard of „kelpie" opduikt, gaat over St. Columba, de man die het christendom naar Schotland bracht. „Bij zijn aankomst in Loch Ness, liet men de missionaris het lijk van de veerman zien, die door het monster van het meer aangeval „The Inverness Courier" prijkte. Het griezelverhaal verspreidde zich als een lopend vuurtje. Nessie was wereldnieuws geworden. Grap Peter Haining: „Tegen het voorjaar van 1934 ontaardde het verhaal tot een nationale grap, toen de ene idiote waarneming na de andere gedaan werd. Degenen die zich se rieus met het onderwerp bezig hiel den, baden dat er werkelijk iets tastbaars zou komen opdagen om een einde te maken aan de bespot ting". Die wens ging in vervulling, toen de Londense gynaecoloog Ro bert Kenneth Wilson in april 1934 een redelijk duidelijke foto van het monster maakte. Deze plaat, bekend als „de foto van de chirurg" is tot nu toe het beste „portret" dat van Nessie bestaat. In 1969 leverde een groots opgezette speurtocht naar het monster geen resultaat op. Twee en een half jaar geleden had een team Amerikaanse geleerden meer succes. Vijftien me ter onder water kregen zij enkele monsters voor de lens. Wazige kleu renfoto's werden met behulp van een computer verscherpt; dezelfde techniek wordt gebruikt voor het verbeteren van satellietfoto's. Wereldwonder De leider van de expeditie, dr. Ro bert Rines van de Academie voor Toegepaste Wetenschappen in Bos ton, bestempelde de foto's als „het uiteindelijke bewijs dat Nessie be staat". Hij noemde het monsterach tige leven in Loch Ness „het tiende wereldwonder". De schilder en bio loog Sir Peter Scott, oprichter van het Loch Ness onderzoekbureau, dat tussen 1961 en 1972 het onder zoek naar Nessie wetenschappelijk aanpakte, maakte aan de hand van de foto's een schilderij van twee Ness-monsters. Om onder de Britse wet op de bescherming van dieren te kunnen vallen moest het beest een naam hebben. Het wetenschappelijk blad „Nature" doopte het monster van Loch Ness „Nessiteras Rhombopte- ryx". Dat betekent „Ness-monster met de ruitvormige vin". Volgens Peter Scott en dr. Rines zijn de dieren ongeveer 20 meter lang. Zij leven van vis en waterplanten. Hun theorie luidt dat de verre voorou ders van de monsters in het Loch Ness werden opgesloten, toen deze zeearm 12.000 jaar geleden door bo demverschuivingen van de zee werd afgesneden en een meer werd. Familie Niemand minder dan de wereldbe roemde zeebioloog Jacques Cous- teau, zei na bestudering van de onderzoekresultaten dat het moge lijk is dat er een familie monsters in Loch Ness rondzwemt. Veel an dere experts zijn echter ook door de foto's van dr. Rines niet over tuigd. Hei wachten is daarom op de bewijzen die dr. Wyckoff deze week in het vooruitzicht stelde. Intussen wrijven de Schotten hun handen. Hoe meer publiciteit over het monster hoe beter. Voor hen is Nessie geen morfster zonder waar de. Integendeel. Degenen die in In- verness en wijde omgeving van het toerisme leven, zitten er dankzij het ijselijke monster warmpjes bij. A AD STRUIJS Kitty O'Neil ontplooit haar parachute na het wereldsnelheidsrecord met haar raketvoertuig te hebben verbeterd. levensgevaarlijk vak volledig op haar man en God vertrouwt. Praten is ook niet haar sterkste zijde. Want Kitty is doof. Juist deze, bij haar geboorte meegekregen handicap is de voornaamste drijfveer van haar jacht op erkenning als 's werelds beste stuntvrouw. Bijna 32 jaar geleden werd Kitty O'Neil geboren in stoffig Corpus Christie (Texas), waar haar vader in de olie zat en in zijn vrije tijd pochte op zijn Ierse afkomst en zijn gevechten als piloot in de tweede wereldoorlog. Haar moeder was een volbloed Cherokee-Indiaanse, die geen medelijden toonde met haar dove dochter. Als lerares op de „School of Listening Eyes", een school voor doven in Wichita Falls, ook in Texas, kende ze weliswaar de geheimen van de gebarentaal, maar weigerde die aan haar dochter te onthullen. „Ik moest zo normaal mogelijk opgroeien", fluistert Kitty met een hoog, hees stemmetje. Dit praten heeft ze geleerd doordat ze jarenlang haar vingertoppen heeft gelegd op de keel van haar moeder, die haar via de trillingen van de stembcinden de Engelse taal heeft bijgebracht. Wel leerde kitty liplezen op de „School of Listening Eyes". „Ik werd altijd geplaagd vanwege mijn handicap door de andere kinderen, die wel konden horen. Als kind reeds nam ik me dan ook voor ooit te laten zien, dat doofheid voor mij geen echte handicap is". Over die ambitieuze belofte liet Kit ty geen gras groeien. Op haar twaalfde was ze een uitstekend zwemster en duikster; verzamelde „in no time" 31 gouden medailles en was nog geen veertien toen ze ge huldigd werd als de jeugdkampioen duiken in Amerika. Op haar zestien de verhuisde ze naar Anaheim, waar ze les kreeg van de tweevou dig olympisch kampioen schoon- springen, dr. Sammy Lee. Maar de ze individuele sport verloor snel haar belangstelling en maakte plaats voor een vurige liefde voor alle snelheidssporten. Vooral van motors kon Kitty niet afblijven. Tij dens een motorcross-wedstrijd ont moette ze haar huidige man Duffy. „Ze reed vlak voor me toen ze over de kop sloeg. Ik ben gestopt en heb haar naar het ziekenhuis begeleid. Van het een kwam het ander", her innert Duffy Hambleton zich, die er voor de goede orde aan toevoegt, dat hijzelf nog nooit een schramme tje heeft opgelopen in zijn vijftienja rige stuntcarrière. Kitty raakte niet alleen verliefd op hem, maar ook op zijn beroep. „Ik kreeg al gauw in de gaten, dat Kitty uitstekend geschikt was voor dit halsbrekende vak. Juist haar handicap zorgt ervoor dat zij een klasse apart vormt. Daar sta je van te kijken... Als je weet, dat Kitty helemaal is ingesteld op trillingen, moet dat toch niet zo vreemd overkomen. Wij, die horen, zijn ingesteld op geluiden. Het schot uit een startpis tool, of het gebrul van vlammen en het gejank van een opgefokte race auto. Dat is onze wereld. Kitty's wereld is die van de doodse stilte, waar geen plaats is voor angst", zegt Duffy niet zonder pathos. „Neen, echt, Kitty weet niet wat bang zijn betekent. Waarom niet... Kijk, geluid werkt intimiderend. Een pistoolschot, een knallende mo tor... Kitty hoort niets. En dan heeft ze nog het grote voordeel, dat ze niet uit haar concentratie wordt ge haald door praatzieke monteurs of collega's, die sterke verhalen vertel len over ex-collega's die bepaalde stunts niet meer kunnen navertel len. Koppel daaraan haar onstuitba re ambitie en je hebt de ideale stuntvrouw". Door de vakbekwame begeleiding van Duffy („Ik praat haar nooit iets aan") begon Kitty uit te groeien tot een veelgevraagde stuntvrouw, die rich in 1970 al de „snelste vrouw op waterskiën" mocht noemen (ruim 170 km.-uur). De cember 1976 leek de triomf nabij. Op Alvord Dry Lake in Oregon verbeterde ze het wereldrecord voor vrouwen door in een brullende LSR Vehicle een top snelheid te halen van ruim 358 mijl per uur. Later op die dag probeerde ze het all-round- wereldrecord (622 mijl per uur, op naam van Gary Gabelich) aan flarden te rijden. Toen haar snelheidsmeter de 618 mijl per uur aantikte, werd Kitty O'Neil door de jury gestopt. Haar woede kan ze nu nog moeilijk on derhuids houden. „Ze konden het niet verkroppen, dat een halfbloed indiaantje uit Texas zomaar even het wereldrecord over land zou bre ken...". Duffy vult aan: „Kun je je voorstel len, dat men in die categorie van ego-trippende multi-miljonairs plot seling aan de rem trok, toen daar dat dove squawtje, die alle kwalitei ten van een underdog bij zich droeg, even op een winterse namid dag hun dure records op 4 mijltjes na de vernieling injoeg...?" Om deze stoot onder de gordel te verwerken, stortte Kjtty zich meer en meer op het stuntwerk, waar in Hollywood geen gebrek aan is. In „De Bionische Vrouw" sprong ze van een 25 meter hoge rots in een ondiepe vijver. In „Baretta" hing ze tien meter hoog aan de richel van een hotel. En onlangs was ze de ster in de film Super Stunts", waar ze van een bijna veertig meter hoog gebouw als een brandende fakkel naar beneden sprong, waar ze werd opgevangen in een reusachtig lucht bed. Duffy: „Toen ze Kitty voor deze stunt vroegen, was het de bedoeling, dat ze van dertig meter hoogte zou springen. Ik zei: maak er veertig meter van, dat heeft ze er weer een wereldrecord bij. Namelijk het we reldrecord brandend naar beneden springen". Over de professionele relatie met Kitty wil hij kwijt: „Ik bereid de stunt of elke recordpoging zodanig voor, dat zij volledig op mij kan vertrouwen. Alles controleer ik meer dan twee keer. Dat is in dit van naijver bolstaand wereldje ook wel nodig. Want het is meermalen voorgekomen dat er aan haar para chute en aan haar auto was ge knoeid. Ja, hoe hoger je klimt, hoe meer mensen proberen om je onder uit te halen. Maar omdat je altijd met de dood stunt, kun je geen enkele risico nemen. Natuurlijk maak ik me zorgen als ze een ge vaarlijke stunt verricht of een re cord probeert te breken. In gedach ten zit ik altijd naast haar. Een ding doe ik echter nooit; haar laten zien dat ik bang ben". Duffy en Kitty hebben één droom. Nog dit jaar over land door de geluidsbarrière. „De auto is er al. Ook de broodnodige sponsors, de bereid zijn om die dag een rekening van 1 miljoen dollar te betalen, zijnde terreinhuur, huurkosten en noem maar op. Het wachten is op een geschikt terrein. Wellicht is er een droog meer vrij in Mexico. Ver geet niet dat we dan een snelheid moeten halen van zeker 740 mijl per uur", zegt Duffy. Eigenlijk wil Kitty als snelste vrouw ter wereld, nog dit jaar drie wereld records breken, waarna ze zich de allersnelste vrouw ter wereld mag noemen. Over water moet ze dan een top van 300 mijl per uur halen, 't Huidige record ligt vast op 288 mijl. Door de lucht op een hoogte tussen de vijftig en honderd meter moet ze dan sneller dan elfhonderd mijl per uur. En over land, zoals gezegd, graag 740 mijl per uur. Vooral het wereldrecord over land is erg belangrijk voor het dove meisje uit Texas. „Dan ben ik de eerste dove, die de geluidsbarrière doorbreekt" fluistert ze hees en hoog. HANS TOONEN 1934 maakte een Londense gynaecoloog de t tot nu toe van Nessie bekend is. len en gedood was. Blijkbaar niet onder de indruk, of omdat hij snel naar de overkant moest, beval St. Columba een van zijn mannen naar de overkant te zwemmen, waar de veerboot nog aan de oever lag". De biograaf van St. Columba, de Ierse 'monnik St. Adaninan, schreef in het jaar 700 dat het monster plotseling weer opdook en de overzwemmende man aanviel. De heilige joeg het beest echter op de vlucht. •Eeuwenlang genoot het mysterie van Loch Ness alleen bekendheid rond de haardvuren in de Schotse hooglanden. Dat veranderde 45 jaar geleden. Op 14 april 1933 stonden de zakenman John Mackay en zijn vrouw plotseling oog in oog met een reusachtig monster. „Het rolde en plonsde een minuut lang in het wa ter. Het lichaam leek op dat van een walvis en het water golfde en kolkte als een ketel kokend water. Toen het enorme dier wegdook veroor zaakte het hoge golven, zoals een stoomboot", zo vertelde het ge schrokken echtpaar aan de journa list Alex Campbell. Die maakte er sen smeu'ig verhaal van, dat de andere dag op de voorpagina van •t Monster van Loch Ness is geen jeltje. Het legendarische schepsel staat. Sterker nog, „Nessie", ils de Schotten hun nationale iezel vertederd noemen, leeft in zeischap van 29 monsterachtige nilieleden. Dat althans is de stel- overtuiging van dr. Charles pckoff. Deze Amerikaanse geleer- die samen met een groep Britse, lerikaanse en Canadese fotogra- i op de oever van Loch Ness op loer ligt, maakte deze week we id kundig dat het bestaan van de rtig monsters is vastgesteld door derwaterfotografie en ultrasono- registratie. foto's zijn wazig. Maar volgens professor zijn duidelijk negen ^u'eter lange dieren met een bol haam en een kleine kop te onder- heiden. De nek is lang als van een ptiel. Volgens Wyckoff zijn de onsters nieuwsgierig en komen z cht bij de boten. „Wij verwachten rfers die trachtten het raadsel van i;|och Ness op te lossen. Met moder- hulpmiddelen, film, echolood, ra- ir, kikvorsmannen, miniduikboten computers is al vele malen ge- •obeerd het monster te betrappen. resultaten zijn uiterst magertjes. :t zogenaamde bewijs dat Nessie ringlevend is, bestaat slechts uit stapeltje onscherpe foto's. De :ige beelden doen eerder denken een speelgoedeend in de Lon- ^7 >nse smog of aan een uit de klui- n gewassen eigenheimer, dan aan ai monsterachtig groot, ijselijk we- n. Ook zijn er boekenplanken vol J rklaringen van mensen die het J er zagen, zelfs waggelend op de n'1 Jver van het meer. Het wordt be- fhreven als een zes tot vijftien eter lang dier met een slangehals, een brede kop en op de rug een rijtje bulten. Volgens recente tellin gen is het dier de afgelopen 45 jaar in totaal driehonderd keer gezien. Vangen Tastbare bewijzen kwamen echter nog nooit boven water. Het monster liet zich niet vangen. Ook zijn nog nooit delen van een skelet, huid of karkas gevonden. Dit sterkt velen in hun overtuiging dat Nessie alleen rondspartelt in de verbeelding van fantasten. Nuchtere waarnemers die met de beide benen stevig op de grond staan verwijzen het monster naar het rijk der fabeltjes. Zij heb ben een waslijst vol theorieën over wat het zogenaamde reuzenreptiel in werkelijkheid zou zijn: Gezichts bedrog, massa-hallucinaties, een omgeslagen boot, een oude Zeppe lin, opduikende Stukken veen, scho len speleqde otters, grote palingen, zeehonden of zwaardwalvissen. Er zijn echter ook geleerden die de verhalen over het reuzenmonster wel serieus nemen. Er bestaat bij voorbeeld een theorie dat in het Schotse meer een elders uitgestor Kitty O'Neil, de snelste vrouw ter wereld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 25