kochten vorig jaar een tweedehands auto I In 1 Randstad 2 ligt l de prijs meestal lager Bij weinig kilometers is nieuwkoop duurkoop Verliefd worden op een 'barrel' gebeurt nog steeds (Van een onzer verslagge- DEN HAAG-ENSCHEDE Tweedehands auto's zijn in het westen van Ne derland over het algemeen goedkoper dan in de rest van Nederland. Zowel Bo- vag-secretaris Risseeuw als ANWB-chef technische voorlichting Griever zijn het met die stelling eens, al is „hard cijfermate riaal" niet aanwezig. Hoe groot die verschillen tus sen de randstad en de rest van Nederland zijn kan moeilijk gesteld worden, maar dat die verschillen aanzienlijk kunnen zijn staat vast. Volgens Griever kan het daarom voor kopers zeker interessant zijn om eens te informeren naar de prijs van tweedehands auto's in het westen. Uiteraard weet ook hij dat het niet zo een voudig is om in het westen een gebruikte auto te ko pen als de koper zelf b.v. in Twente woont. Met na me de garantie wordt dan een moeilijke zaak maar als het gaat om een werke lijk goede auto van twee jaar oud b.v. (en waarvoor dan gedacht moet worden aan een prijs van rond de 8000 gulden) kan het prijs verschil zo groot zijn, dat die „gok" de moeite waard is. Men koopt dan immers een volledig gekeurde auto. Die keuring biedt een vrij grote zekerheid dat de wa gen goed is en de garantie in de praktijk niet nodig zal blijken. Bovendien kan dan eventueel worden overwogen om de wagen zonder garantiebewijs te kopen, wat opnieuw enkele honderden guldens kan schelen. Bij die vergelijking moet natuurlijk wel worden uit gegaan van inderdaad ge lijkwaardige auto's waar bij het bouwjaar alleen niet voldoende is. Zeker moet dan ook worden be keken wanneer in een be paald jaar het kenteken is afgegeven (tussen januari en december zit tenslotte bijna een jaar verschil) en ook moet gekeken worden naar de kilometerstand. In de praktijk blijkt dat de koerslijst voor gebruikte auto's zoals die elk kwar taal gezamenlijk doof de Bovag en ANWB wordt uitgegeven, niet al te veel houvast biedt. Door de ver koper wordt in veel geval len gewezen op „de markt" die hogere prijzen betaalt. Ook bij de ANWB-keuring, waarbij een adviesprijs voor de gekeurde auto wordt verstrekt, blijkt re gelmatig dat de prijs die de garage ervoor vraagt veel hoger (te hoog dus) is. „Het komt inderdaad voor dat tussen onze adviesprijs en de vraagprijs van de garage een verschil zit van 1000 gulden of meer", al dus de heer Damen, chef ANWB techno-station in Enschede. Ter onderstre ping toont hij het testrap port van een die dag ge keurde Triumph. Een pri ma tweedehands auto, maar tussen de vraagprijs van de garage (elfduizend gulden) en de adviesprijs van de ANWB zit een ver schil van 2500 gulden. „We merken dan ook her haaldelijk dat mensen, die een jonge tweedehands au to willen kopen, vanwege de hoge prijzen dan toch maar besluiten er wat geld bij te leggen en een nieuwe auto te kopen", aldus Da- men. Hij constateert en ie dereen kan dat met- eigen ogen zien, dat de tweede hands handel „stampvol" met auto's zit, maar een daling van de vraagprijs is Hij heeft daarvoor geen verklaring en Bovag-secre- taris Risseeuw komt niet verder dan de stelling dat de vraag het aanbod ken nelijk nog overtreft. Vast staat echter wel dat de concurrentie voor verkoop van nieuwe auto's de laat ste jaren heftig is toegeno men, ook al omdat het aan tal merken en types in Ne derland fiks vergroot is. Nederland staat wat dat betreft samen met Zwitser land aan de top in Europa, maar dat betekent wel dat het marktaandeel van de diverse merken kleiner is geworden. En om dat marktaandeel weer te ver groten, wordt een felle con currentieslag geleverd, waarbij de inruilprijs voor de auto van de aspirant-ko per één van de belangrijk ste trekpleisters is. Volgens Damen zijn veel kopers zich daar wel van bewust en wordt de mer kentrouw duidelijk min der. „Steeds vaker koopt men niet automatisch een wagen van hetzelfde merk. maar gaat men verschillen de garages af en is de in ruilprijs die geboden wordt doorslaggevend. Dat betekent wel dat de inruiiprijzen in sommige gevallen te hoog zijn, maar in veel gevallen neemt niet de garage (zoals het eigen lijk zou moeten) dat ver lies. Er zijn inderdaad garages die dat verlies op de ge bruikte auto's overnemen, maar niet overal gebeurt dat", aldus Griever. Bovag-secretaris Risseeuw geeft toe, dat de Bovag de leden (en dat is het over grote deel van de garages in Nederland) al meerdere malen heeft gewezen op het steeds belangrijker worden van die handel in gebruikte auto's. DEN HAAG Waarom een gebruikte auto kopen? Het antwoord op die op het oog nogal simpel lij kende vraag blijkt niet al tijd even eenvoudig te zijn. Uiteraard is de prijs van een nieuwe auto in veel gevallen bepalend voor het kiezen van een gebruikte auto. Vast staat echter ook dat het econo misch voordeliger kan zijn om een goede tweede hands auto te kopen als er jaarlijks vrij weinig kilo meters worden gereden, waarbij dan gedacht moet worden aan 10.000 tot 15.000 kilometer. Wie jaar lijks minder kilometers rijdt doet er goed aan te beseffen, dat de afschrij vingskosten zeer hoog zijn, want op een auto van ge middeld 15.000 gulden moet het eerste jaar toch al gauw 4000 tot 5000 gul den worden afgeschreven, terwijl voor het tweede en derde jaar nog eens 2000 gulden per jaar moet wor den gerekend. Bij relatief weinig kilometers leidt dat direct tot een wel erg hoge kilometerprijs. Maar afgezien van de prijs spelen er meer zaken mee bij het bepalen van welke auto het meest geschikt is. Voorop moet daarbij de vraag staan voor welk doel de auto gebruikt wordt. Veel bagageruimte in de vakantie kan plezierig zijn, maar dat doorgaans drie weekse voordeel is een fik se economische schadepost als de auto verder hoofdza kelijk gebruikt wordt voor stadsverkeer. Een kleine goed wendbare en makke lijk te parkeren auto biedt dan grote voordelen, nog afgezien van het feit dat de totale exploitatiekosten van een kleine auto altijd veel lager zijn dan die van een grote. Moet de wagen regelmatig een caravan of een zwaar beladen aan hangwagen trekken, dan moet met die trekkracht rekening worden gehou den. De ANWB heeft daar goed cijfermateriaal over. Ventilatie en verwarming zijn ook zaken om reke ning mee te houden. Bij een auto met een luchtge- koelde motor zullen, bij het veelvuldig rijden van korte afstemden, de ruiten vaak beslaan omdat de kachel- warmte afhankelijk is van het motortoerental. In het stadsverkeer is daarom een watergekoelde motor te prefereren. Bedieningsgemak en com fort spelen uiteraard ook een rol van betekenis en bij druk (file-)verkeer kan de wat hogere prijs van een automaat daarom toch te verkiezen zijn. Over de voor- en nadelen van respectievelijk achter en voorwielaandrijving be staan nogal wat misver standen. Nog steeds den ken sommige mensen dat een auto met voorwielaan drijving niet zo gemakke lijk of helemaal niet in een slip kan raken, terwijl daarentegen het parkeren van een dergelijke wagen moeilijker zou zijn. Beide veronderstellingen zijn niet juist. Uiteraard is het altijd noodzakelijk om met de eventueel aan te schaffen tweedehands auto een proefrit te maken, waarbij niet moet worden volstaan met het naast de bestuur der zitten. De werking van de koppeling en het scha kelen kunnen alleen beoor deeld worden door zelf met de auto te rijden. Zoals elders op deze pagi na staat is het laten keuren van de auto nog steeds de beste waarborg, dat de aankoop geen teleurstel ling wordt, want iets meer dan een globale indruk kan zelfs de lekendeskun- dige niet krijgen van een uitwendige inspectie en een proefrit. Roestplekken (vooral in hoeken, naden en kieren) kunnen zeer ver raderlijk zijn, maar de ernst ervan en de mogelij ke gevolgèn zijn voor elk type auto ook weer ver schillend. De verdez*e uiter lijke staat van de auto zegt natuurlijk wel iets over de mate van onderhoud en een ernstig vervuilde mo torruimte duidt vaak op een verwaarlozing door de vorige eigenaar. Tenslotte kan niet vaak genoeg wor den gezegd dat rustig de tijd nemen voor een beslis sing een hoop ellende kan voorkomen. De mededeling dat er meer gegadigden zijn en dat snelheid gebo den is, verleidt jaarlijks opnieuw velen tot een ach teraf zeer betreurde koop. De kans op een echt „koopje" is doorgaans klei ner dan die op een hoofd prijs in de lotto of de staat sloterij. DEN HAAG - Welgeteld 551.932 Nederlanders zijn vorig jaar bij hun autodealer weggestapt met in hun hand een zojuist getekend koopcontract voor een nieuwe wagen van gemiddeld 14.725 gulden. Dat betekent een omzet van ruim 81 miljoen gulden. Hoewel het met onze economie ook dit jaar volgens de deskundigen nog geen spat beter zal gaan dan vorig jaar, staat nu al vast dat alle genoemde cijfers dit jaar nog „gunstiger" zullen zijn. Verbazing wekt dat allemaal niet, want al jarenlang blijkt dat een stabili satie of zelfs een teruggang van de economie niet of nauwelijks van invloed is op de verkoop van nieuwe auto's. Telkens moeten de van nature toch heus niet zo pessimistische verkoopdeskundigen hun prognoses naar boven bijstellen en volgens Bovag-secretaris mr. C. Risseeuw zal hierin de eerstkomende tien jaar waarschijnlijk ook niet al te veel verandering komen, al geeft een recent onderzoek wel aan dat die stijging de komende jaren minder fors zal zijn dan in de afgelopen jaren. Pas omstreeks 1990 zal, zoals het er nu naar uitziet, de markt voor nieuwe auto's verzadigd raken. Ook dan zullen uiteraard jaarlijks nog heel wat nieuwe auto's verkocht worden, maar uitbreiding van het aantal autobezitters zal dan niet meer plaatsvinden, terwijl vorig jaar nog zo'n 250.000 mensen een nieuwe auto kochten zonder een wagen in te ruilen. Volgens de Bovag zal in 1990 vrijwel tegenover elke aankoop van een nieuwe auto de inruil van een gebruikte auto staan Dat betekent dat de toch al gigantische handel in tweedehands auto's nog zal groeien. Zijn de cijfers van nieuwe auto's al indrukwekkend, de statistieken betreffende de tweede hands auto's geven nog een veel duidelijker onderstreping van datgene wat eigenlijk iedere Nederlander wel weet: over auto's (evenals het weer en voetbal) raak je nooit uitgesproken. Tegenover de ruim 550.000 transacties in nieuwe auto's stond vorig jaar een cijfer van maar liefst 1,820.000 verhandelde gebruikte auto's. En omdat een gebruikte auto gemidddeld 4500 gulden kostte beliep de totale omzet bijna 82 miljoen gulden, nog ruim een half miljoen meer dan de omzet in nieuwe auto's. Bij elkaar geteld betekende dat vorig jaar bijna 2,4 miljoen transacties, waarvoor in Veendam dagelijks een kleine 8000 kentekenbewijzen uitgeschreven moes ten worden. ER IN TUINEN Over die handel in tweedehands auto's, die in het voorjaar altijd weer wat opbloeit, wordt elk jaar opnieuw heel wat geschreven. Dat vookomt echter niet dat jaarlijks toch weer velen „er in tuinen" en voor hun moeizaam bij elkaar gespaarde duiten een auto denken te kopen maar, zoals dat in vaktermen heet, met een „barrel" de weg opgaan. Voor zo'n „barrel" worden soms toch nog enkele duizenden guldens neer geteld en alle voorlichtings-activiteiten over miskopen ten spijt zullen er ook dit voorjaar weer flink wat „barrels" van eigenaar verwisselen. Met name de ANWB, en de Bovag, waarschuwen regelmatig tegen het overhaast kopen van een gebruik te wagen, maar ondanks die goed bedoelde raadgevin gen blijken veel kopers-in-spe bij het zien van fraai opgepoetst-blik-op-wielen een vreemd waas voor de ogen te krijgen. Vastberaden om zich niet te laen bedotten zijn ze naar de garage of handelaar vertrok ken, maar al op „kilometerafstand" kan de verkoper zien welk vlees hij in de kuip heeft en het siert de gemiddelde verkoper dat hij daar niet veel vaker en veel erger misbruik van maakte „Het is onbegrijpelijk dat veel mensen, als ze eenmaal een auto zien die hun aanstaat, daar bijna verliefd op worden en hun kritische voornemens op slag laten varen", aldus D.E. Griever, chef technische voorlich ting van de ANWB in Den Haag. Nog steeds blijken veel mensen inderdaad te geloven dat alle gebruikte auto's afkomstig zijn van oudere vrouwen die de wagens hoofdzakelijk gebruiken om er boodschappen mee te doen. Ook het min of meer vakkundig tegen de band aantrappen verraadt de verkoper alleen maar dat hij zijn klant nagenoeg alles kan wijsmaken. Slechts een deskundige keuring geeft een redelijke zekerheid omtrent de technische staat van de automo biel. KEURING Nu hoeven echt met alle 1,8 miljoen verhandelde auto's te worden gekeurd, maar wie weet dat de ANWB vorig jaar in totaal 100.000 gebruikte auto's heeft gekeurd (waarvan bovendien nog slechts 60 procent betrekking had op aankoop van een gebruikte auto) kan nagaan dat de gekeurde auto's slechts een klein percentage bedragen. Volgens de RAI, die al het cijfermateriaal op het gebied van auto's verzamelt, vindt in 14 procent van alle gevallen keuring van een gebruikte auto plaats, waarvan 11 procent door de ANWB. Toch dringen ANWB en Bovag aan op het keuren van een gebruikte auto en dat kan zelfs zinvol zijn voor de goedkoopste auto tot pakweg 1500 gulden Volgens Bovag-secreataris Risseeuw kan voor dat geld eigenlijk niets verwacht worden, maar ook hij kan niet ontken nen dat uitzonderingen de regel bevestigen. Er worden voor dat geld heus nog wel eens zeer bruikbare tweedehands auto's verkocht maar. het zijn dan natuurlijk niet de meest in trek zijnde types en zeker ook niet de op het oog best uitziende auto's. Bovag en ANWB gaan er in feite van uit dat voor een redelijke tweedehands auto minimaal 4000 gulden moet worden betaald en voor auto's vanaf die prijs is daarom de z.g. Bovag-garantie opgesteld. Het Bovag-garantiebewijs bestaat nu tien jaar en regel matig wordt met de ANWB bekeken of de garantiere geling moet worden aangepast In feite komt het neer op een garantie voor drie maanden of 10.000 kilometer op alle kosten van gebreken die ten tijde van de koop reeds bestonden, inclusief dus de verborgen gebreken. Voor alle andere gebreken geldt dat de koper in totaal maximaal 30 gulden kan moeten bijdragen gedurende de gehele garantieperiode. Alle overige kosten zijn voor de garage. Voor het vaststellen van eventuele geschil len is er een commissie (die een bindend advies geeft) waarin ook de ANWB zitting heeft. Een niet onbegrij pelijke, maar daarom nog niet toe te juichen ontwikke ling is dat ook de garantie steeds vaker inzet wordt van de concurrentieslag en omdat die concurrentie steeds heviger wordt is er de importeurs heel wat aan gelegen om hun naam aan de garantie te verbinden. In een aantal andere gevallen wordt de merknaam gekoppeld aan de Bovag-garantie, maar ook zijn er automerken die een geheel eigen garantiebewijs heb ben. Op zich behoeft die garantie niet slechter te zijn (soms zelfs beter) dan de Bovag-garantie, mar wel dwingt het de kopers in feite om het bewijs, inclusief de kleine lettertjes, te lezen en op hun juiste wijze te interpreteren. En juist het Bovag-garantiebewijs is een zekerheid dat de garantie „safe" is. GOEDE ZAAK „Het zou daarom een goede zaak zijn als de importeurs zich zouden weten te beheersen in het gebruik van de garantie als concurrentiemiddel", aldus Bovag-se cretaris Risseeuw, die kopers adviseert altijd te vragen naar het Bovag-garantiebewijs. Mondelinge toezeggin gen of de aantekening op het koopbewijs zijn bepaald niet voldoende. De Bovag-garages (circa 14.000) zijn overigens herkenbaar aan het speciale Bovagschild. Voor de aankoop van een gebruikte èuto is zoals gezegd in feite alleen een technische keuring een goede waarborg. Leden betalen bij de ANWB daarvoor 110 gulden (niet-leden 23 gulden extra) en voor dat geld wordt de wagen op 160 punten onderzocht. Wie een dergelijke keuring te duur vindt en in feite alleen wil weten of de auto een „barrel" is of niet, kan volstaan met een z.g. vooronderzoek door de ANWB. Daarvoor moet 22 gulden betaald worden en de ANWB kan daarna zeggen of de wagen voor verdere keuring in aanmerking zou komen, of totaal als een slechte aankoop moet worden afgeraden. Als dat vooronder zoek tot een aankooponderzoek leidt, wdrden de kosten van vooronderzoek van de aankoopkeuring afgetrok ken. De ANWB is er zich terdege van bewust, dat de wachttijden bij keuringen zoveel mogelijk moet wor den beperkt, omdat anders juist het omgekeerde effect wordt bewerkstelligd. „Het is wel eens voorgekomen dat er plaatselijk wat langere wachttijden waren. Juist malafide handelaren kunnen daar gebruik van maken door de kopers voor te houden dat elke keuring toegestaan is en dat ter plaatse de ANWB gebeld mag worden om een afspraak te maken. Ze doen dat dan in de zekerheid dat een keuring op korte termijn toch niet mogelijk is, maar het geeft de aspirant-koper het idee van zekerheid", aldus Griever. Is een keuring om welke reden dan ook direct niet mogelijk, dan kan eventueel in het koopcontract worden vastgelegd dat de verkoper zich verplicht om alle door de ANWB bij een achteraf-keuring aangegeven noodzakelijke repara ties, kosteloos uit te voeren. Alleen de toezegging dat de auto na de koop, alsnog gekeurd mag worden is beslist onvoldoende, omdat de uitslag van de keuring dan de verkoper bepaald niet verplicht eventuele ge breken te herstellen. Ook kan de koop door de uitslag van de keuring achteraf uiteraard niet meer ongedaan worden gemaakt. i „Toen vong jaar de vraag wat terugliep hebben wij inderdaad onze leden gead viseerd de te grote voor raad niet al te snel weg te doen, omdat we de ver wachting hadden, dat die vraag wel weer zou aan trekken". Risseeuw wil echter beslist niet stellen dat de prijs voor de twee dehands auto kunstmatig hoog wordt gehouden. Dat voor goede gebruikte auto's echter forse bedra gen moeten worden neer geteld kan iedereen erva ren die zo links en rechts eens gaat informeren. Ook kunnen belangstellenden voor een bepaalde auto al tijd proberen te weten te korrien welke inruilprijs de garage ervoor betaald heeft. Dat kan, door de garage naar de vorige eige naar te vragen. Daar is niets geheims aan en veel garages zullen dis naam zonder meer geven. Ge beurt dat niet dan kan die informatie verkregen wor den bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Via die Rijksdienst, afdeling in lichtingen, kan iedereen die dat wil, te weten ko men van wie een bepaalde auto is geweest. Dat kan door simpel ten name van die Rijksienst 2,40 over te maken op gironummer 3227597 onder vermelding van het betreffende kente ken. Bij de vorige eigenaar kan men dan naar de staat van de auto vragen, de re den van inruil en de inruil prijs. Met die gegevens kunnen belangstellenden zekeF hun voordeel doen. Wel moet er daarbij aan gedacht worden, dat een garage een inruilauto in elk geval een grote beurt moet geven, eventueel moet herstellen en garantie moet bieden. En dat alles kost natuurlijk geld. 4

Leidse Courant | 1978 | | pagina 23