Randstad krijgt meer armslag woningwet bouw dodelijk gas ekt uit ritaan-raket A Gevaarlijke misdadigers bij toeval gesnapt SS-er kon rustig grens passeren Wapens en munitie in caravan ontdekt I 45+ Val van het dak W erkzaamheden aan Lorentzkade stopgezet i'jdcw&omjwnt ort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - hef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - lonnementen: jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers; 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 25 augustus 1978, 68e jaargang no.21129 Enny de Leeuwe 'Koeler „De rol van mijn leven", pro gramma rond de tachtigste ver jaardag van Enny de Leeuwe op Ned. I om 21.55 uur. Ned. 11 om 21.22 uur VAR A-vi sie over positie Surinamers in ons land en om 22.02 uur „Theater Thuis" met „Je bloe deigen kind. bewolking, i later opklaringen. Meest mati ge noordwestelijk wind. Max. temperaturen omstreeks 20 gr Morgen zon op: 6.38 Onder: 20.46 Schev. hoogw. 7.51 en 20.14 Laagw 3.53 en 16.03 omgeving van de raketbasis in Wichita waar het as ontsnapte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ter stimulering van de bouw van woningwetwoningen in de Randstad Holland en in de groeikernen en -steden heeft staats secretaris Brokx (Volkshuisves ting) bepaald dat de stichtingskos- ten van nieuw te bouwen woning wetwoningen in die gebieden voor de berekening van het huurpercen- tage worden verminderd met 3.000,- per woning. De gemeenten waarin deze aftrek van toepassing is zijn dezelfde waar de grondkos- ten door lokatiesubsidie verlaagd worden. De tabel voor het berekenen van de jaarhuur voor woningen is per 1 juli niet gewijzigd aangezien zich in de afgelopen zes maanden nauwelijks kostenstijgingen hebben voorge daan. Het is de staatssecretaris gebleken dat de stichtingskosten van woningwetwoningen- in de agglomeraties in het westen en in de groeikernen en -steden gemiddeld rond 3.000,- hoger liggen dan elders in het land. Bij handhaving van de huidige uniforme tabel voor het hele land zou dit betekenen dat de hkren van woningwetwoningen juist in de gebieden waar bouwen van relatief goedkopere woningen in verband met de nog aanwezige woningnood het meest noodzake lijk is hoger zouden worden dan nodig is. In de beschikking van de staatssecretaris zijn ook de z.g. parameters aangepast. Dat zijn de veronderstellingken op grond waar van de dynamische kostprijs bij aanvang van de exploitatie van woningen wordt bere- Tot nu toe werd ter bepaling van de dynami sche kostprijshuur uitgegaan van een jaar lijkse stijging van de variabele exploitatie kosten van 10,5 procent. De duidelijke ver mindering van de inflatie is er de oorzaak van dat dit percentage nu wordt verlaagd. Volgens de gewijzigde regeling wordt uitge gaan van een jaarlijkse gemiddelde stijging van de exploitatiekosten - in de periode 1980-1990 - van 7,5 procent. De afnemende inflatie heeft ook tot gevolg dat een veron derstelde gemiddelde jaarlijkse huurstijging van 7 procent, zoals die tot nu toe werd gehanteerd, niet meer realistisch is. In de gewijzigde beschikking wordt nu uitgegaan van een veronderstelde gemiddelde huurstij ging in de periode 1980-1990 van 5 procent. Ilokkade uit protest tegen zigeuners DE (ANP) Een actiecomité van bewoners van de Prins ernhardlaan in Ede heeft gistermorgen met twaalf auto's op plaatsen de weg geblokkeerd Uit protest tegen de komst tien ?igeunergezinnen in de buurt. let actiecomité heeft geen bezwaar tegen twee of drie gezinnen, ien is het echter te veel, aldus een woordvoerder van het comité. )e blokkade op de Prins Bernhardlaan is rond negen uur op in de politie opgeheven. Het actiecomité kondigde toen aan a naar het Edese gemeentehuis te zullen gaan voor een esprek met een of meer leden van het college van b en w. 14-miljoenste inwoner nadert (Van een onzer verslaggevers) IEN HAAG De veertienmiljoenste Nederlander staat prak- iscb voor de deur. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, ie de bevolkingstelling zeer nauwkeurig bijhoudt, rekent erop, it dit in de eerste bel ft van volgend jaar staat te gebeuren. )e groei zou wel heel drastisch moeten dalen, wanneer Neder- ind bijvoorbeeld eind juni volgend jaar niet meer dan veertien iiljoen inwoners zou tellen, meent het CBS. ind juni van dit jaar stond Nederland al op 13.935.964 inwoners, meer dan een jaar eerder. Zo doorcijferend kan het CBS et bijna niet mis hebben: nog even en dan is de veertienmiljoen- I CHIT A (Reuter) Een wolk dodelijk gas is gisteren ontsnapt silo voor intercontinentale raketten nabij de Amerikaan- stad Wichita in Kansas. Een man werd gedood, drie raakten ewond en een nabijgelegen dorp moest worden geëvacueerd. woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht op de raket- 5, 50 km. ten zuidoosten van Wichita, zei dat een van de aanwezige onderhoudslieden getroffen werd door een wolk het dodelijke gas en enkele uren later in eken ziekenhuis 'erleed. Het gas, stikstof-tetroxide dat wordt gebruikt als ■andstof voor de Amerikaanse Titaan II raketten, lekte uren ter nogs teeds uit de silo. Maar een functionaris van de chtmacht in Omaha (Nebraska) zei dat het gas zich oplost drie km. van het complex en dat niemand buiten dat •bied in gevaar kan komen. Alle 150 inwoners van het dorp ock, ten zuiden van het complex, werden geëvacueerd. Het •bied is voor iedereen hermetisch afgesloten, behalve voor iketdeskundigen. woordvoerder van de luchtmacht zei dat het gas naar buiten im toen de onderhoudslieden juist klaar waren met het ipompen van het stikstof-tetroxide in de Titaan II raket, de rootste intercontinentale ballistische raket in het Amerikaanse rsenaal. Toen ze de slang terughaalden bleef een automatische fsluitklep open staan. De Titaan-raketten dragen de grootste ernkoppen van de Amerikaanse intercontinentale raketten, unktionarissen in het ziekenhuis van Wichita omschreven de «stand van twee van de gewonden als redelijk en van de derde Net op ftfj tijd Volgens de fotograaf aan boord van het Amerikaanse schip Whipple, die deze opname maakte, waren er op deze gammele vissersboot 416 Vietnamese vluchtelingen samengepakt. Juist voordat het schip zonk, werden de Vietnamezen door de Amerikanen aan boord genomen en later in Hongkong aan wal gezet. UTRECHT (ANP) - Op naar gestolen cara- heeft een legertje 35 man gemeente en rijkspolitie giste rochtend tijdens een ge zamenlijke actie op het woonwagenkamp aan de Huppeldijk in Ut recht 14 vuurwapens en 7000 stuks munitie aan getroffen. Er zijn 5 ar restaties verricht. Voorts werden twee ca ravans, twee personen auto's, 27 leren jasjes, een partij koffie, kle ding, tapijten, een bui tenboordmotor, een kleuren-tv en een geld bedrag van 14.000 gul den in beslag genomen. Volgens hoofdinspec teur P. Vogelzang van de Utrechtse politie was de directe aanleiding tot de actie een caraven- diefstal in de nacht van 13 op 14 augustus in Nieuwerkerk aan de IJs- sel. De daders werden toen betrapt door rijk spolitiemensen, maar wisten met achterlating van drie van hun eigen auto's toch nog met een caravan te ontkomen. Via de kentekens van de in alle haast achtergela ten voertuigen wist de politie al snel wie de daders moesten zijn en waar ze woonden. Agenten bekijken op het Utrechtse hoofdbureau van politie de vondst van 14 wapens en 7.000 stuks munitie, die gistermorgen bij een inval in een caravan in het woonwagenkamp boven water kwam. schijnt grote belangstelling oor een kookcursus voor man- boven de 45 te bestaan. viertal lessen leren zij invoudige maar toch smakelijke maaltijden te bereiden. lodat de traditionele uitsmijter e hu uit ligt. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! kwartaalabonnee 1 woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten n woonplaats Deze bon in open envelop antwoordnr. 349, Leiden. postzegel sturen r MAASTRICHT (ANP) De Maastrichtse politie heeft gis teren bij een routine-controle twee Oostenrijkers aangehou den die een stiletto bij zich hadden, een handschoen met duidelijke bloedsporen, twee dichtgeknoopte nylonkousen, een bebloed jeans-jasje, twee geladen vuurwapens en een grote hoeveelheid patronen. De Oostenrijkers, K. O. (28) en A.B. (33) reden met een Merce des op de E-9. De politie had de papieren van het tweetal gecontroleerd en in orde be vonden. Men wilde het duo weer laten vertrekken toen één van hen een portier opende en snel weer terugtrok. Dat wekte argwaan en daarop werd de Mercedes aan een na der onderzoek onderworpen. Gebleken is inmiddels dat de mannen in hun vaderland be kend staan als gevaarlijke in brekers. De politie onderzoekt of zij iets te maken hebben met de geruchtmakende overval die begin deze week op een ABN- kantoor werd geoleegd NA 25 JAAR WEER IN ARREST (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Venlo Justitie laat een onderzoek instellen, hoe het mogelijk is, dat een in het opsporingsregister vermelde oorlogsmisdadiger ongehinderd verschillende keren de grens bij Venlo kon passeren, zonder dat dit opgemerkt is. De man, de 62-jarige ex-SS-er Jan Kruyer, is woensdag gearresteerd, toen hij van Duitsland bij Venlo opnieuw Nederland wilde binnenko- De grensbewaking was erop attent gemaakt door artikelen in een Nederlands weekblad. De thans gearresteerde Kruyer werd in 1949 tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord en poging tot moord. Hij was namelijk betrokken geweest bij de zogenaamde Silber- tannemoorden door de SS in 1943 en 1944. Dat waren moorden op Nederlanders als vergelding voor tegen de Duitse bezetters ondernomen verzetsacties. Verschillende bekende Nederlanders zijn daarvan in de oorlog het slachoffers geworden. De man, die na zijn veroordeling ,in de Zuidlimburge mijnen verplicht te werk gesteld werd, wist in 1952 te ontsnappen. Hij vestigde zich daarna in Mönchen-Gladbach. Aanslag Britse Rijnleger verijdeld MÖNCHENGLADBACH - Britse en Westduitse bomdes- kundigen hebben gisteravond een bom onschadelijk gemaakt die ontdekt werd nabij het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger in Monchengladba- ch. De bom, die een zwaarte had van tussen de 20 en 60 kg, was verstopt in een gehuurde Westduitse auto. De 500 mannen, vrouwen en kinderen, die wegens het explo siegevaar waren geëvacueerd, konden daarna naar hun wo ningen in de omgeving van het gebouw terugkeren. Er zijn nog geen aanwijzingen wie verant woordelijk is voor het plaatsen van de bom. Vorige week vrijdag ontploften acht bommen op Britse leger- bases in West-Duitsland. Een westduitse officier van justitie zei gisteren dat het tj-pe bom dat toen werd gebruikt de con- clusie toelaat dat het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) ver antwoordelijk was. Door de ex plosies werd toen een schade aangericht van meer dan twee miljoen gulden. Anti-rook- boete "BAR-LE-DUC RtrTwee Franse automobilisten hebben elk een boete van driehonderd franc gekregen omdat ze op de zonwerende strook op bun voorrui t sigarettenreclame n voerden. Gerard Labille en Maurice Cardoso zijn vervolgd krach tens een nieuwe strenge anti- rookwet. „Toch wilde ik alleen de zon weren", zei Labille na de zitting. ALPHEN - Een 31-jarige rnwo- ner van Alphen aan den Rijn is gistermiddag van het dak j van zijn huis aan de Emmalaan gevallen bij het uitvoeren van schilders werkzaamheden. De j man verloor zijn evenwicht en maakte een val van ruim 3 1/2 meter. Bij de val kwam de Alphenaar met zijn buik op een ijzeren leuning terecht. Hij is in het Rijnoordziekenhuis opgenomen met buikklachten. DEN HAAG - De bekende film- en te levisie-actrice Julie Andrews komt naar Den Haag. Zij zal op maandag 4 sep tember tijdens een ontvangst van de gemeente Den Haag de „Silver Salad Bowl", een wissel trofee, uitreiken aan twee leerlingen van de St. Saviour's middelbare school uit het Schotse Dundee. De twee leerlingen, Robert Holden en Joseph Motwani, hebben met hun ge zamenlijk opstel Julie Andrews naar Den Haag over „Holland, the Salad Bowl of Euro pe", de eerste prijs gewonnen in een op stelwedstrijd van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Groot Brittannië. Daaraan werd door vijfdui zend middelbare scholieren deelgeno- Beide leerlingen krijgen als aanden ken door Julie An drews een zilveren medaille uitgereikt. Bovendien zijn de twee prijswinnaars met de hele klas en enkele leerkrachten een hele Week in ons land. Aktie bewoners succesvol LEIDEN Bewoners van de Leidse Lorentzkade hebben vanmorgen in alle vroegte met succes aktiè gevoerd om de aanleg van een hockeyveld te stoppen. Rond zeven uur gin gen twee bewoners van de Lo rentzkade zitten pal voor een gemeentelijke graafmachine. Deze kon hierdoor de gewenste werkzaamheden niet uitvoe ren. De gemeentelijke plant soenendienst besloot daarop alle werkzaamheden voorlopig op te schorten. De Lorentzkade is boos op het Leidse gemeentebestuur omdat zonder enige vorm van in spraak een stukje groengebied wordt opgeofferd voor de aan leg van een vierde hockeyveld voor de vereniging Roomburg, „We hoorden pas over de aan leg van de plantsoenarbeiders die bomen aan het kappen wa ren," zei vanmorgen een van de woordvoerdsters van de buurt. Zij vertelde tevens, dat de buurt aktie blijft voeren totdat er gelegenheid tot inspraak is geweest.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1