concurrentie SPRINGRUITERS IN OPSTAND Rode kaart Krol en Ling Ombouw van atleten Oostduitse noodgreep AMERIKAANS PROTEST arkoersbouwer CHIO Rotterdam roet het ontgelden Van Marwijk naar MVV OOK VIREN NIET NAAR PRAAG Lotto/toto 'ORT LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 pagina 13 WEST-BERLIJN Ondanks de veertien nationale records, waarmee de oogst van vorig jaar in Jönköping al is over troffen, zal het de Nederland- ploeg bij de wereldkam pioenschappen zwemmen in West-Berlijn moeilijk vallen nog enig eremetaal binnen te halen. Annelies Maas, ook 's morgens nog goed genoeg tweede plaas in de de 400 meter vrije slag, stond 's avonds in de coulissen, terwijl voor het voetlicht vertegenwoordigers drie werelddelen er met wereldrecords vandoor gingen. In de race van de Wageningse wilden er zelfs drie tegelijk de hoofdrol spe- Australische Tracy ickham en de Amerikaanse Cynthia Woodhead en Kim Lineham, van wie de leeftijden van vijftien, veer- en opnieuw veertien jaar ij Maas de vraag oproepen of met haar achttien jaar wellicht niet te bejaard is ge ien voor de langere vrije afstanden. ,Jk had helemaal geen reke- gehouden met de Austra- voerde Annelies tot verontschuldiging aan. „Men had mij gezegd dat zij had van een schouderbles- daar leek het wel op |toen ze in de series ergens in blijven steken". Maas zelf was ontspannen 4.14.11 gezwommen. In het verblijf van de Nederlan ders aan de Wann See werd al druk gesproken over een zekere medaille. Temeer daar de Olympische kampioene Pe tra Thümer niet aan de start was verschenen en in het zie kenhuis lag. Bert Sitters stelde een schema, op van 4.10.0, waar Annelies Maas toen het er op aankwam vier seconden vanaf bleef. Maar ook al zou het wel zijn gelukt, dan had dat toch niet meer dan een vierde plaats opgeleverd. Tra cy Wickham, de koele Austra lische had met haar verhalen over schouderblessure's iede reen voor het lapje gehouden, haar eigen trainer Bill Swee- tenham incluis. Ze snelde na de 200 meter in hoog armtem- po van de anderen weg en tikte aan in de nieuwe wereld recordtijd van 4.06.28. Woodhead, de kleine Ameri kaanse krullebol zag bij het laatste keerpunt een been in de woelige watermassa ver dezelfde gespecialiseerde schoolslag trainingsgroep als de Olympische kampioene Kosjevaja, heeft een onwaar schijnlijke progressie achter de rug. Twee jaar geleden kwam ze nog niet verder dan 2 54.0. Een jaar later was dat 2.45.0. Tn de winter ging ze naar 2.43.0 en in maart van dit jaar dook ze daar ineens acht seconden onder: 2.35.0. Linda Jezek, een van de twee meisjes uit de Amerikaanse ploeg die van Montreal zijn overgebleven, hield zich bij haar derde gouden medaille ook aan de trend van de avond: met 2.11.92 zwom ze naar een wereldrecord op de 200 meter rugslag. Birgit Trei- ber, de Europese kampioende, was het zoveelste Oostduitse slachtoffer van de Amerikaan se prestatiedrang. Werkelijk imponerend was het slotstuk van de avond waarop de Amerikaanse ploëg op de 4 x 200 meter vrije slag heren de recordprestatie van Mont real met 2,5 seconden verbe terde. Daarvoor zorgden Bru ce Furniss als startzwemmer met 1.51.18, Bill Forrester met 1.49.70, Bobby Hackett met 1.49.85 en als slotzwemmer Ambrose Gaines met 1.50.09. De Russin Katsjoesjite op weg naar weer een wereldrekord. dwijnen. Ze concludeerde daaruit dat er iemand voor haai- lag, stak het met warrige haren omringde hoofdje nog dieper in het water en finishte ook nog binnen de oude we reldrecordtijd van ploegmaat Kim Linehan (4.07.66), die te gen dit geweld niet opkon. „Ik had van de winter wel last van die schouder, maar nu niet", bekende Tracy Wickham na de ereceremonie lachend. „Het was meer een methode om het rustig aan te kunnen doen in de voorbereiding. Daai-om heb ik ook de 200 meter laten schieten". Voor de insiders blijft de vraag hoe het zou zijn gelopen als Wickham geen blessure had voorgewend. Australië en Nieuw-Zeeland hebben het probleem van een dubbel zwemseizoen, omdat het daar zomert in onze winter. Moei lijkheden met aanpassing lei den ertoe dit Australië toch van oudsher een grote zwem- natie bij de spelen van Montreal slechts eenmaal brons veroverde. „Ik hoop ei genlijk dat iemand bij ons de seizoenen omdraait", merkte Wickham gekscherend op. „Dat zou wel een stuk gemak kelijker zijn". Nu bereiden Australiërs zich voor tijdens een trainingskamp van vier weken op Hawaï, dat aan de Gemenebest Spelen van Ed monton vooraf ging. Al met al zijn de Australiërs nu meer dan twee maanden van huis. Plezier Tracy Wickham was overi gens maar één van de record- breeksters. In elk van de vijf races van gisteravond werden nieuwe wereldmaatstaven op gesteld. Graham Smith, de veelzijdige Canadees, demon streerde op de tweemaal 200 meter wisselslag dat de nade lige effecten van de veertien dagen geleden gehouden Ge- menebestspelen beginnen weg te ebben. Jesse Vassallo, de Amerikaanse kilometervreter uit de school van Marc Schu bert moest meer dan een leng te prijs geven aan de blonde Canadees die aan zijn wereld record van 2.03.65 meer ple zier beleefde dan aan de zes titels die hij bij de Gemene best Spelen veroverde. Linda Katsjoesjite, afkomstig uit het vroegere Litauen, haal de een derde gouden medaille binnen voor Rusland. „We hebben nu al meer gepres teerd dan waarop wij hadden gehoopt. Dat belooft wat voor over twee jaar in Moskou", juigde de Russische chef- coach Serge Weizekowski. Katsjoesjite had 's moi-gens in de series al een nieuw wereld record gezwommen met 2.33.11. 's Avonds in de finale in directe confrontatie met de 100 meter kampioene Joelia Bogdanova ging het meer dan anderhalve seconde snel ler: 2.31.47. De vijftienjarige Russin die afkomstig is uit (VS) 4 07.73, 4 Barbara Krause (DDR) 4.12 08. 5. Michelle Ford (Aus) 4.13.16, 6. Annelies Maas (Ned) 414.39, 7 Irma Aksenova (Sov) 4 16.28, 8. Enith Br.githa (Ned) 4,18.60. 200 meter schoolslag: 1 Linda Ka- chushite (Sov) 2.31.42 (nVr wereldre cord), 2 Joelia Bogdanova (Sov) 2.32,69, 3. Susanne Nielsson (Den) 2.33.60, 4 Debbie Rud (GB) 2,34.29. 5. Irena Fleissnerova (Tsj) 2.36.09, 6 Margaret Kelly (GB) 2.37.29, 7 Annick de Susini (Fra) 2.37.58. 8. Dagmar Rehak (Wdl) 2.37.68. ik (VS) 92, 2. Birgit Treiber (DDR) 2.14.07. Cheryl Gibson (Can) Carmen Bunaciu (Roe) 2 16 2.14.23. 5. Mar garet Browne (VS) 2.17.19, 6. Antje Stille (DDR) 2.18 79, 7 Elena Kruglowa (Sov) 218 99, 8 Gabriela Verraszto (Hon) 2.21.48. HEREN: 200 meter wisselslag: 1 Graham Smith (Can) 2.03.65. 2. Jesse Vassallo (VS) 2.04.99, 3. Alexander Sidorenko (Sov) 2.05.29, 4. Steve Lundquist (VS) 2 05.80. 5 Bil Sawchuk (Can) 2.06.65, 6. Sergei Fesenko (Sov) 2.06.96, 7. Arne Borstrom (Noo) 2.08.18, 8. Miros- law Rolko (Tsj) 2.09.26 4 x 200 meter vrije slag: 1 VS 7:28.41, 2 Sowjet-Unie 7.28.413 West-Duits- land 7.32.90. 4 Zweden 7.33.48, 5 WEST-BERLIJN - In een poging om de dreigende hegemonie van de Ame rikanen bij het Olympisch zwemmen ver twee jaar in Moskou het hoofd e bieden, heeft Oost-Duitsland iets ieuws bedacht., Marlies Grohe, de roegere trainster van het rugslagfe- omeen Roland Matthes heeft van staatswege opdracht gekregen om van deelnemers aan andere takken van sport zwemmers te maken. Het gaat om atleten, gewichtheffers oeiers, die beschikken over een goede conditie en die qua lichaams bouw geschikt zijn voor de „ombouw" zwemmers. De Oostduitse medi sch/wetenschappelijke staf is tot de conclusie gekomen, dat het Ameri kaanse herenzwemmen nog slechts zwakke plek kent: de toppers stoppen voordat zij fysiologisch ge- hun ideale leeftijd hebben be reikt. Daarom dwong men Roland Matthes. de tweevoudige kampioen van Mexico (o.s. 68). Barcelona (EK 70). München (OS 72). Belgrado (WK 73) en Wenen (EK 74) door te gaan tot Montreal, waar het einde zonder glorie kwam Een poging om wisselslagzwemmer Wolfgang Sperling terug te halen, mis lukte al evenzeer. Oorzaak: de oudere zwemmers hadden alles al een keer meegemaakt en waren niet meer te inspireren. Of zoals de Amerikaanse coach Peter Daland zegt: ..Vraag nooit aan een zwemmer, waarom hij het allemaal doet. Want als hij dat weet. stopt hij onmiddellijk". Vandaar de poging van Grohe om ..nietswetenden" om te scholen. Atleten bijvoorbeeld voor wie alles in de zwemsport nog nieuw is. Mocht het lukken, dan zullen er bij de meisjes ook wel zulke pogin gen worden ondernomen. ..We zullen serieus moeten overwegen wat ons de komende jaren te doen staat", aldus chef-coach prof. Rudolf Schramme, ..Men heeft ons vaak be schuldigd van het gebruik van doping Wat wij in feite deden, was opvullen van een gat in de markt: wij ontdekten in het begin van de jaren zeventig als eersten dat het mogelijk was om jonge meisjes in de zwemsport psychisch en fysiek veel zwaarder te belasten dan tot dan toe gebruikelijk was. Nu Ame rika dat ook heeft begrepen gaat de wet van de grote getallen werken" De Amerikanen maken van hun suc cesvolle methoden geen geheim. Waar om zouden zij. Het opsporen van jong talent, beter gecoördineerde trainingen en bijscholingscursussen voor trainers zijn geen zaken, die men verborgen behoeft te houden De Nederlandse onderzoekers Schreurs en Van Dam ondervonden een grote mate van open heid bij de uitwisseling van trainings- gegeve. Nieuw zijn twee zaken de krachttraining en de verhoogde sociale status van de zwemmende meisjes Studiebeurzen, die vroeger alleen voor zwemmers bestemd waren, zjjn ook beschikbaar gekomen voor de meisjes. Dat heeft enorm stimulerend gewerkt Een dagelijkse oefening in „positief denken" heeft de Amerikanen als ploeg vrijwel onverslaanbaar gemaakt. De Oostduitsers daarentegen vragen zich af hoe het mogelijk is dat de angst om te falen zomaar de vroeger geslo ten gelederen binnensluipt. Er klinken i kritische geluiden. Men zou te weinig kritisch zijn geweest ten opzichte van de eigen methoden, de ontwikkeling in Amerika niet voldoende nauwlettend hebben gevolgd. De aangerichte scha de is groot en het zal heel lang duren voor de tijden van Cali. toen Oostduit se meisjes 11 van de 13 nummers wonnen, terugkeren. Zo het al zover komt. WEST-BERLIJN De Verenigde Staten heeft officieel bij de FINA een protest ingediend tegen de uitslag van het waterpoloduel Rus land—Roemenië, dat door de Russen met 8—7 gewonnen werd tot grote woede van de Roeme nen die het water verlieten uit onvrede met de arbitrale toekenning van het winnende Rus sische doelpunt. De Amerikanen voerden aan dat de wedstrijd- klok. die de totale speeltijd aangeeft, defect was op het moment dat Rusland het achtste doelpunt maakte De klok toonde aan dat de speeltijd verstreken was. terwijl er in werkelijkheid nog 7.6 seconden gespeeld moest worden Volgens de Amerikanen verklaarde dit de passieve hou ding van de Roemenen bij het achtste Russische doelpunt en de woede erna. toen het arbitrale duo, dat bestond uit de Nederlander Goose eri de Oostenrijker Petrasovits. het doelpunt toe kende De Verenigde Staten heeft hiertegen nu gepro- testeerd omdat het Amerikaanse team bij een gelijk spel doorgedrongen zou zijn tot de finale groep Door de overwinning van de Russen verdwenen de Amerikanen naar de tweede groep (vijfde tot en met achtste plaats). De uitslag van de wedstrijd werd later regie mentair gewjjzigd in 5—0 voor Rusland PROGRESSIE RUSSIN Wickham misleidt KATSJOESJITE ALKMAAR Bert van Mar wijk, de vleugelspeler die tot dit seizoen onder contract stond bij AZ, heeft gister avond laat definitief al over eenstemming bereikt met MW. De Maastrichtse eredivisionist heeft Van Marwijk na lang on derhandelen onder contract ge steld. AZ'67 gaat akkoord met de transfer. VALENCIA Ruud Krol en Tschen-La Ling zijn in de wed strijd tegen Valencia in de fi nale om de Valencia-orange trofee het veld uitgestuurd. Het duel werd met 1—0 gewon nen door Valencia, dat eén mi nuut voor tijd Mario Kempes een strafschop zag benutten. De verwijdering van Ruud Krol in de 30e minuut ging niet ongemerkt aan de toeschou wers voorbij Het Amsterdam se elftal toonde zich solidair met zijn aanvoerder en stapte compleet naar de kleedkamer Krol kreeg de rode kaart we gens voortdurende aan- en op merkingen over de leiding. Na vijf minuten kwam Ajax zon der Krol weer terug in het veld. Tschen-La Lmg. die in de 65e minuut Meyer vervangen had. werd het tweede slachtoffer van de Spaanse arbiter In de 87e minuut werd een tackle van Everse tegen Saura be straft met een strafschop Ling applaudiseerde luid voor deze beslissing en mocht onmiddel lijk de kleedkamer opzoeken Na veel geharrewar kon Mano Kempes. die verder onopval lend speelde, evenals de Duitse aanwinst Rainer Bonhof. 1—0 laten aantekenen HELSINKI Na het verlies van AnnegTet Richter, uitgescha keld door een gescheurde spier, zullen de toeschouwers bij de Europese atletiekkampioenschappen in Praag ook een andere coryfee niet aan het werk zien. Lasse Viren, de viervoudige Olympische kampioen, ziet af van deelneming door een beenblessure. Viren was in de Finse selectie opgenomen voor de 5000 meter. DEN HAAG Lotto nummer 33 heeft twee winnaars van de hoofdprijs gekregen. In de voetbaltoto plaatsten 143 deel nemers de dertien kruisjes op de juiste plaats. De prijzen in lotto en toto werden als volgt verdeeld: Lotto 33 van 20 augustus: to taal aantal prijzen: 20.165. in leg: 2.880.518 gulden, prijzenbe drag: 1.368.246.05 gulden Eerste prijs: twee winnaars, elk 239.443 gulden Tweede prijs: 7 winaars, elk 19.546,90 gulden Derde prijs: 301 winnaars, elk 681.80 gulden. Vierde prijs T0.101 winnaars, elk 27. 50 gulden Vijfde prijs: 9.754 winnaars, elk 27.50 gulden Toto 33 van 20 augustus: totaal aantal prijzen. 3507. inleg 229.792 gulden, prijzenbedrag 109 151,20 gulden. De derde prijs wordt niet uitgekeerd, omdat de winstsom voor de prijswinnaars beneden de rijksdaalder zakte. De helft van de derde prijs ging naar de eerste-prijswinnaars. de an dere helft naar de tweede-prijs- Eerste prijs 143 winnaars, elk 438.80 gulden Tweede prijs: 3.364 winnaars, elk 13,70 gulden Tips voor Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR - Zeven drave rijen en drie rennen staan er zaterdagmiddag op het pro gramma van de Wassenaarse renbaan Duindigt. Onze tips voor het programma dat om twee uur van start gaat: TEUGEPRIJS: Pinocchio. Ro- lex D en Paris TINAARLOPRIJS: Nepal. Noy van der Lente en Oraldus TOLLEBEEKPRIJS: Royal Prince. Rakker T en Rio del Sol. TER APELPRIJS: Longshot. Niels Zuidvelde en Maxi H TOLBERTPRIJS: Odette Osse waard. Othello Donne en Paarl D TIELPRIJS: Lukie B. Nellie Windspiel en Morning Star TERSCHUURPR1JS: Remi Star. Resli en Olex Six LANGOPRUS Flying Dancer Great Hero en Fanthon HAPPY KINGPRIJS: Nan van de Buthe. Carrera en Snow Scene. MARJON HESSPRIJS: Regen cy Tune. Brunny Star en Par lor Noble Sportwereld ROTTERDAM - Jo Rutten. de beste dressuurruiter van Ne derland. heeft zijn toppaard Li mandus naar Lichtenstem ver kocht. DEN HAAG - Leo Ehlen van Roda JC is door de tuchtcom- missie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst naar aanleiding van misdragingen in een vriendschappelijke wed strijd MONNICKENDAM - Helen Wolters is derde geworden in de vijfde wedstrijd om het we reldkampioenschap voor da mes in de laserklasse >TTERDAM Parkoersbouwer Sieto Melle- k moest het tijdens het 31e CHIO in Rotter- m ontgelden. De 58-jarige burgemeester van t Groningse plaatsje Stedum had voor het eede onderdeel, het jachtspringconcours om prijs van de Kralingse plas. een pittig rkoers ontworpen, waarin volop gebruik frd gemaakt van de mogelijkheden van een euwe wal. Niet minder dan drie dupbelvoudi- sprongen leidden over dit vijftien meter uge obstakel. ider aanvoering van de Amerikanen besloten springruiters in opstand te komen. Vooral n gecamoufleerd opgestelde heg. vlak voor n gat in de wal. was velen een doorn in het ig. Toen de jury zich onder aanvoering van ap Rijks aarzeldend opstelde, besloot de woe- nde Mellema. die in Rotterdam zijn debuut aakt als "opperbouwer", de wal helemaal uit t parkoers schrappen ,,Die Amerikanen heb- n natuurlijk iedereen opgejut", aldus Melle- a ..Zo is er geen lol meer aan. In het Anister- imse bos staat precies zo'n zelfde wal en daar ringt onze jeugd zonder mankeren over heen at willen de heren nou eigenlijk? De volgende keer zal ik er een bordje "gevaar" bij zetten, misschien zijn ze dan tevreden" Ook Ben Arts. chef d'equipe van de Nederland se ruiters, vond de "muiterij" wel wat overtrok ken. ..In Aken. Hickstead en andere vaste terrei nen voor de springsport krijg je altijd met wallen te maken Daar worden ze ook gespron gen. Ik geef Mellema groot gelijk" Mellema. leek in het afsluitende onderdeel om de prijs van de scheepvaart (de tweede kwalificatie voor de grote prijs) wraak op de ruiters te willen nemen met een venijnig opgestelde driesprong. Vrijwel iedereen verkeek zich op de afstand tussen de eerste triplebar en het Vlaamse muur tje in het midden. Slechts drie deelnemers ble ven foutloos en plaatsten zich voor de barrage. De Amerikaan Michael Matz. tijdens de strijd om de individuele wereldtitel fraai winnaar van het brons, maakte een blunder door in het zicht van de zege te struikelen over de laatste hinder nis Nu veroverde de Belg Stanny van Paes- schen met Porche de eerste prijs Hij liep evenals Matz vier strafpunten op. maar was bijna vier seconden sneller. De Canadees Ian Millar was nog vlotter dan van Paesschen Hij kreeg echter acht strafpunten. Beste Nederlan der was Johan Hems, die zich met Pandur als zevende klasseerde. Bert van Marwijk, voor het laatst in het shirt van AZ.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13