Hans Croon: 'Niet voetballen zoals Zoetemelk fietst' Van Overbeeke maakt plaatsing toch waar NOODWEER DEERT KARPOV EN KORTSJNOJ NIET A. Snellenberg uitgeschakeld „Er kan altijd wat gebeuren. Huldiging Keetie Hage TENNISTOERNOOI OP LEIDSE HOUT SELECTIE SOFTBALL SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 PAGINA i:^Ü BAGUIO - De kans dat de zes tiende partij in de schaakt weekamp om de wereldtitel tossen Karpov (wit) en Kortsj noj. die gisteren bij de 42e zet werd afgebroken, vandaag in remise eindigt, is bijzonder groot. Daar zijn DE grootmees ters uit de twee kampen het wel over eens. Het zal de twaalfde „onbeslist" uit de tweekamp worden. Karpov leidt met 3-1. Bity het afbreken had de we reldkampioen eén toren en zes pionnen en de uitdager één to ren en vijf pionnen. Dat was het resultaat van een partij die. tn tegenstelling .tot vorige niet de Ruy Lopez-opening had. Kortsjnoj nam de Franse ver dediging. waarop zijn tegen stander antwoordde met de Tarrasch-variatie. Deze varia tie werd door de twee ook re gelmatig toegepast tijdens hun tweekamp in Moskou in 1974 Alle partijen die op deze wijze begonnen, hadden toen remise als resultaat. Maar bij de vijfde zet van Karpov (lfl-b5+) week men al af van de hoofdlijn van 1974. Een snelle dameruil kwam in zicht. Het zou tot de tiende zet duren, voordat die ruil. die beschouwd wordt als een licht voordeel voor wit. er kwam. Er werd geschaakt ondanks een hevig onweer dat Baguio op de Filippijnen in nachtelijk duister hulde. Het hart van de bui waarin windstoten werden gemeten van 95 kilometer per uur. lag boven het schaakcen trum. Het noodweer boven Ba- guio eiste twee mensenlevens. Karpov en Kortsjnoj verklaar den geen hinder te ondervin den van het slechte weer. In de zestiende partij speelde Karpov met wit. Het zettenverloop was als volgt 1 e2-e4 e7-e6. 2. d2-d4 d7-d5. 3. Pbl-d2 c7-cö. 4 e4xd5' e6xd5. 5 Lfl-b5 (-•-) Lc8-d7. 6. Ddl-e2 (-) Dd8-e7 7 Lb5xd7 e) Pb8xd7. 8. d4xc5 Pd7xc5. 9 Pd2-b3 De7xe2 - 10 Pglxe2 Pc5xb3. 11. a2xb3 Lf8- c5. 12. Lcl-d2 Pg8-e7. 13. Pe2-f4 0-0. 14. 0-0 Tf8-d8. 15 Pf4-d3 Lc5-d6. 16 c2-c3 f7-f6. 17 Tfl-dl Kg8-f7. 18 Kgl-fl Pe7-f5. 19. Ld2-el Pf5-e7. 20. Pd3-b4 Td8-d7, 21 Tdl-d3 Ta8-d8. 22. Tal-dl Kf7-e6. 23. Lel-d2 Pe7-c6. 24. Pb4xc6 b7xc6. 25 b3-b4 Ke6-f7. 26. Ld2-e3 Lb6xe3. 27 Td3xe3 Td8- b8. 28 Te3-e2 Tb8-b5. 29 Tdl-al |Td7-b7. 30 Te2-d2 Kf7-e6. 31 Tal- a6 Tb5-b6 32. Ta6-a2 Ke6-d6. 33. Kfl-e2 Tb7-e7 34 Ke2-d3 a7-a6. 35 Td2-dl Kd6-c7. 36. Ta2-al Kc7- d8. 37 f2-f3 Te7-e5. 38. Kd3-d4 Kd8- c7 39 Tdl-el Kc7-d6. 40. f3-f4 Te5 xel. 41 Talxel a6-a5. 42. b4xa5 afgebroken. De afgebroken stelling is: Wit: Kd4. Tel. pionnen a5. b2. c3. f4. g2. h2; zwart: Kd6. Tb6. pionnen c6. d5. f6. g7. h7. RVC wint neder laagreeks bij VIOS DEN HAAG - RVC is de ver diende winnaar geworden van de nederlaagreeks van VIOS om de Gerrit Versteeg bokaal. De Rijswijkse formatie won de laatste ontmoeting uit de reeks met 3-1 nadat gastheer VIOS bij de rust nog een voor sprong van 1-0 had gekend middels een treffer van Wim van Laar. RVC. met vele nieuwe gezich ten. ging steeds beter draaien en kwam via doelpunten van Ger Oosterveen (ex-Duidorp SV) en Frits Borghart op T Nogmaals Oosterveen zorgde voor de eindstand DEN HAAG Ketie van Oosten-Hage zal morgen toch starten in de ronde van Overbosch. De wereldkampioene achtervolging en zilveren-medaillewinnares op de weg zal om zes uur gehul digd worden voor haar prestaties. Aanvankelijk zou Ketie Hage in Alkmaar de revanches van het wereldkampioenschap rijden, maar daar heeft ze inmiddels van afgezien. Na de dames komen om half acht de liefhebbers en veteranen aan de start. LEIDEN Bob v. Overbeek heeft op de Leidse Hout zijn plaatsing als vierde waar kunnen maken. Henny Koemans, vijfde geplaatst, maar door menigeen hoger aan geslagen dan Van Overbeeke, had geen verweer tegen de zeer vaartvolle eerste service van zijn opponent. Pas toen Van Overbeek ietwat vermoeid werd en de kracht uit zijn service vloeide, kreeg Koe- mans vat op het spel. Het leek toen echter al te laat, want zijn achterstand was inmiddels opgelopen tot 26, 25. In een alles of niets offensief krabbelde Koe- mans echter volledig overeind. Hij won ile set alsnog en creéerde daarmee uitste kende winstkansen. Van Overbeeke was echter minder aangeslagen dan verwacht mocht worden. Geholpen door enkele ge lukkige balletjes zegevierde hij in de vier de set met 63. Alfred Gelevert heeft juist niet aan zijn (te) hoge plaatsing als derde kunnen vol doen. Zijn slagen miste gevaar terwijl zijn tegenstander Herman v.d. Capellen keer op keer succes had met zijn slice-back hands. Gelevert retourneerde ze wel, maar Van de Capellen wist aan het net wel raad met deze returns (57, 62. 63). In het herendubbelspel was Van de Capel len minder succesvol. Samen met Kalkman was hij kansloos tegen het aanvallend sterke koppel Asselbergs/Pauwels. Arnold v.d. Capellen en Henny Koemans bleven geheel volgens verwachting voor op hun clubgenoten De Jong en Siersema: 63, 64. Het Munnikduo Bart v.d. Feen en Carien Heestermans imponeerde in het gemengddubbel. Meer dan 46, 36 zat Freek v.d. Capellen moest ondervinden, dat er sterkere C-toernooien zijn dan in Hazerswoude. Met 76, 16, 46 werd hij aan de kant gezet door Dolf Beelen. Jan de Groot gaat rechtstreeks op een nieuwe zege bij de veteranen af. Met 7—6, 6—3 troefde hij Joop v.d. Berg af en in de finale wacht hem nu wellicht dezelfde tegenstan der als vorige week in Katwijk. Roden burg, die gemakkelijk langs Haanraads kwam (6—1, 60), moet dan niet struikelen over Ton Grimbergen in de halve finale. DEB: Milou Penseel—Inge v. Zuuren 6—3, 6—2. DEC: N. Thoole—J. Bakker 6—4. 6-r3. E. Poots—Y. Westerhout 6—2, 7—5. HDC: Links/v. Maren—Nije/v.d. Capellen 6-2. 6-3. TOERNOOI IN KOUDEKERK KOUDEKERK De presta ties van Alie Snellenberg in het damesenkel C vertonen een dalende lijn. Vorige week ro Hazerswoude sneuvelde zij als titelverdedigster in de hal ve finale, gisteren op Artesia viel voor haar reeds in de kwartfinale het doek. Kan sloos werd zij door Nel Dekker naar een nederlaag gespeeld: 6-1, 6-3. Marina Ruitenberg moet het in de halve finale opnemen tegen A. Cijsouw. Hans Oosterhof speelde zich bij de heren bij de laatste vier. Met twee maal 6-4 toonde hij zich te sterk voor Haynes. In D stoomde Arnold Pey met machtsvertoon de halve eind strijd binnen. Een game per set was alles wat er voor Henk Verduin uit te halen viel. De halve finales in het dame senkel D gaan tussen de dames Lafay en Oudenrijn en tussen Yvonne Snellenberg en Henny Verhagen. Laatstgenoemde re kende gisteren via 6-1 en 6-3 af met mevr. Heestermans. Kampioenschap tafeltennis HAZERSWOUDE Komend weekeinde worden de Hazers- woudse tafeltenniskampioen schappen door Avanti in het clubhuis aan de Sportparklaan georganiseerd Op zaterdag ko men de junioren aan bod; de dag erna zullen de senioren om de diverse titels strijden. Het publiek heeft vrij entree in genoemde lokaliteit. De deelne mers evenwel, onderverdeeld in ongeoefenden en gevorder den, dienen inleggeld te beta len. Het junioren-enkelspel vergt een inschrijfgeld van drie gulden; voor het dubbelspel dient men een gulden neer te leggen. Bij de senioren kost het meedoen aan het enkelspel 7.50. Een zelfde bedrag moet men storten indien men aan enkel- en dubbelspel samen wil deelnemen. AMSTERDAM De nationale selectie voor het wereldkam pioenschap softball, dat van 13 tot 20 oktober in El Salvador wordt gehouden, bestaat uit zeventien dames. De ploeg is als volgt samenge steld: Werpsters: Marian van Ginsho- ven (EDO), Vredy van Offeren (HHC), Hilde Folks (Shell), Els Koks (Terrasvogels). Vangsters: Ans Kroon (DSS), Elly Nijhuis (HHC), Gerda Treuren (Terrasvogels). Binnenveldsters: Ludy van Mourik (Terrasvogels), Els Spee (HHC), Maret Kreischer (Terrasvogels), Mia Spaargaren (Storks), Renée van de Berg (Terrasvogels), Irene Brandsen (HCAW). Buitenveldsters: Betty Veen- stra (HHC), Marijke Sijtsma (HHC), Elly Zweers (DSS), Ine ke Akkermans (Terrasvogels). LEIDEN Hij bestelt nog een drankje. Memo reert daarbij de historische opmerking dat je „op een been niet kan lopen" en gaat weer zitten. Peter Brandts humor is duidelijk nog niet gebroken. Acht maanden na die wedstrijd tegen HRC, die al heel spoedig als het officiële einde van zijn rugbycarrière werd beschouwd, is er voor Brandt ook minder reden de humor thuis te laten. Want, het gaat goed met de full back van DIOK, de full back van het nationale rugbyteam ook. „En dat is meer dan we toen mochten verwachten", beaamt Peter Brandt. „Volgens de doktoren had ik al blij moeten zijn als ik weer normaal zou kunnen gaan lopen, nu ben ik deze week voor het eerst weer op gras in training gegaan." Wat overigens niet inhoudt dat Peter Brandt volgende week zijn rentree zal maken in de rugbywereld. Want nog altijd is het een onbeant woorde vraag of Brandt echt terug zal komen. Zelf ziet Brandt die vraagtekens niet zo - „Ik wil gewoon terugkomen" - al onderkent hij wel dat het allemaal niet zo gemakkelijk zal gaan. „Op dit moment kan ik m'n knie zo'n 100 graden buigen. Beter dan het is geweest, maar nog lang niet ver genoeg om te kunnen spelen. De knie moet verder worden ontwikkeld, anders scheurt alles weer af op het moment dat ik wat ongeluk kig terecht kom. Dan zou m'n hele onderbeen er wat bij hangen en daar hebben we natuurlijk geen zin in." Vandaar ook dat Peter Brandt blij is dat loop training vanaf deze week geen taboe meer is voor hem. Dat hij, na maanden fysiotherapeuti- sche zorg van Bondsman Frans Hunink, einde lijk weer het gras mag ruiken. „Eindelijk weer eens lekker moe worden, zonder ströomschok- ken door m'n lijf heen.Die looptraining moet Peter Brandt ook over het dode punt heen gaan helpen. „Door dat lopen mtfet het kniegewricht weer wat soepeler gaan worden, waardoor ik met minder risico's weer* aan rugbyen kan gaan beginnen. Maar voor het zover is zal er wel weer wat tijd voorbij gaan. Hoe lang? Ik vertel nu al meer dan een half jaar dat het nog wel een maand of drie zal duren. Dus hou het maar op drie maanden. „Het is trouwens een hele belevenis", vertelt H Peter Brandt verder. „Nu al acht maanden sta ,J ik elke ochtend op met die pijn in mijn knie. De ene dag wat erger, de andere dag wat minder. Maar die pijn is er gewoon, die zeurde rige pijn die je steeds weer herinnert aan het feit dat je er nog helemaal met bent." „Of neem nou een simpel ding als schoenen I aantrekken. Voordat ik m'n veters vast ga ma ken moet ik er eerst even over denken. Zal ik m'n voet op die stoel zetten of niet? Ik bedoel maar. Echt veel automatismes heb je niet meer i met zo'n krakkemikkerige knie. Controle Diezelfde knie was er, nu twee maanden terug ook de oorzaak van dat Peter Brandt voor een drankcontrole op het bureau moest acteren. Zijn nogal waggelende gang was enige agenten opgevallen bij een routinecontrole - pas vijf 1 blaaspijpjes verder geloofde de dienstdoende 1 officier dat Peter Brandt echt geen drank had 1 aangeraakt die avond. En dat de achter in Brandts auto liggende krukken wel degelijk door hem werden gebruikt. Peter Brandt kan er om lachen. Maar vindt ook 1 wel dat het zo langzamerhand lang genoeg 1 geduurd heeft. „Elke dag ben ik in gedachten al bezig geweest met die terugkeer naar gras, die terugkeer naar de wedstrijdsport. En nog altijd. De laatste maanden heb ik vooral het voeten- en benenwerk van rugbyspelers goed gevolgd.J Tachtig minuten echt alleen maar op die benen letten, om aan de hand van die informatie zelf weer tot een goede, niet zo kwetsbare looptechniek te kunnen komen. Nu krijg ik de kans die wetenschap m praktijk te gaan brengen." Bang voor het moment waarop hij weer als actief speler binnen dat minimaatschappijtje dat rugby heet, zijn intrede zal doen, is Peter Brandt niet. „Er kan", weet hij, „altijd wat gebeuren. Of het nu in huis is, of op een rugbyveld, of het nu een gezonde knie is, of een wat mindere. GERT-JAN ONVLEE ENLO Hans Croon, de 42- jarige nieuwe trainer van VVV pakt het al jaren oude probleem bij de horens, maar kan onmogelijk een oplossing aandragen. „Je zou eigenlijk voor de competitie zoals in Engeland gebeurt, alle trainers rn managers bij eikaar moeten roepen en afspreken, dat er boe dan ook voor spektakel gezorgd moet worden. Ook in uitwedstrijden. Je moet komen tot een deal, een gentlemans agreement", zo meent Croon. Jn West-Duitsland is het heel gewoon dat je uitslagen krijgt van 5-3 en 7-2. maar dan spelen ook de gasten daar op in. Dat maakt de wedstrijden attrac tief. Ik vind echter, dat FC VVV in dit geval niet voorop hoeft te lopen". Het is zondermeer duidelijk, dat WV komend seizoen in de uitbeurten sterker voor de dag moet komen, dan in de twee afgelopen eredivisieseizoenen het geval is geweest. ..In uit- edstrijden gaan we meer pun ten pakken Hoe ik dat doe. kan ik nu nog niet zeggen", aldus Croon. Met hetzelfde spelersmateriaal als waarmee Rob Baan FC WV het afgelopen seizoen ter nauwernood in 's lands hoogste afdeling hield, gaat Croon pro beren de Venlose ploeg m de komende twee jaar tot een vas te middenmoter te rfiaken. ..Ik ind". zegt Croon, ..dat WV met Advocaat. Pala. Vander Weide en Hilkes een van de sterkste middenveldbezettingen heeft. Ik kan trouwens ook al leen maar benadrukken, dat VW de afgelopen jaren goed gebouwd worden in het eerste elftal. De selectie kan niet breed genoeg zijn". Net zoals Rob Baan verleden jaar bij WV had collega Hans Croon in de voorbije competi tie bij NEC te kampen met een ongelooflijk groot aantal bles sures. In dat kader valt de zienswijze van Croon om een brede selectie aan te houden te begrijpen. „Ik ga ervan uit. dat je de as in een elftal zo lang mogelijk moet handhaven. Per slot draait daar alles om. Van de andere kant ben ik van oordeel dat je moet kunnen teruggrijpen op reservespelers van nagenoeg dezelfde kwali teit. Zeker met het oog op de komende competitie, die in mijn ogen nog zwaarder wordt dan de voorbije". ..Afgelopen seizoen was Telstar al na veertien wedstrijden uit de race. Zo'n makkie zit er dit jaar niet bij. geloof dat maar MW en PEC Zwolle zullen irt de middenmoot eindigen. In zo'n zware competitie wordt het uiteraard wel zaak om de vierpuntenwedstrijden te win nen. hoe dan ook. Van gelijk waardige tegenstanders mag je niet verliezen, want dan raak je ver achterop. Thuis winnen van de „grote vier" (PSV. Ajax AZ'67 en FC Twente) is wel aardig voor de mensen, maar belangrijker is winst in de cru ciale ontmoetingen" Hans Croon kwam om diverse redenen naar Venlo. maar één ervan was toch wel die gewel dige ambiance, die er bij VW heerst. Een ambiance, die in middels landelijk geprezen en gevreesd wordt „Iedere club heeft iets specifieks. Vandaar ookgeen vergelijking tussen WV en NRC. maar ik hoop toch wel. dat die binding van WV met de achterban blijft. Afgelopen jaar, toen ik al vaak in de „Koel" kwam. ben ik geraakt door de entourage, maar ik voelde en hoorde dat het publiek bij de wedstrijd was. Dat merk je aan de res pons van het publiek op de acties in het veld. Daarom ben ik ook van plan in thuiswed strijden de door Baan ingesla gen weg voort te gaan. Ik ben trouwens ook geen voorstander van het „berekende voetbal" Dat vind ik net zo'n voetbal als het wielrennen van Joop Zoete melk". Zoals gezegd. Hans Croon wil met FC VW de middenmoot mede gaan bevolken. De uitge breide middenmoot. Croon: ..Jawel, maar je moet er vanuit gaan dat de eerste vier plaat sen vergeven zijn aan PSV. Ajax. AZ en Twente. De ande re ploegen strijden met als in zet de vijfde plaats en daar kan elk team op terecht komen WV moet er de komende ja ren in slagen om een vaste middenmoter te worden en op langere termijn moet het doel zijn uitbreken uit die midden moot. En dat kan in Venlo. Als alle krachten binnen en buiten de club gemobiliseerd worden, als al die krachten gericht wor den op de a-selectie dan voelen de jongens zoiets als een straal motor in hun rug. Het dóód simpele feit. dat hier in thuis duels zo'n massa mensen komt. wijst erop dat de mensen voe len dat er hier iets gebeurt". „Ik wil terugkomen", zegt Peter Brandt, wiens gekwetste been al weer een stuk beter is dan enkele maanden terug. PETER BRANDT WERKT AAN TERUGKEER: heeft verkocht. Ook mede ge zien de resultaten, die het jeugdplan nu begint af te wer pen. was het voor VW ook niet nodig om heel veel te in vesteren. Een Henk Janssen en Frans Nijssen zijn eredivisie- -spelers. Dit jaar zal zeker nog een aantal spelers uit het jeugdkamp doorbreken en in- Hans Croon: „VVV gaat in uitwedstrijden meer punten pakken".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12