Wordt Nicaragua Amerika's tweede Cuba? Hoea wekt woede van Bulgaren Kardinalen begonnen aan verkiezing paus Uitbundig uitgeleide voor bezetters van parlement Nicaragua Carter koopt stem voor energiewet „Materieel brandweer niet in orde" Vrijheidsstrijders van het Sandinistische front verlaten de bus op de luchthaven van Managua op weg naar het vliegtuig dat hen naar Panama zal brengen. Somoza, wiens familie Nicara gua de afgelopen 40 jaar met ijzeren hand heeft geregeerd, staat onder druk van grote de len van de Nicaraguaanse sa menleving om op te stappen, al sinds de moord eerder dit jaar op krantendirecteur Joaquin Chamorro, een van de grootste critici van zijn bewind. De San dinisten kondigden vorige maand nog een gewapende op stand tegen zijn regering aan. WASHINGTON (DPA) President Carter heeft gisteren tegen wil en dank ingestemd met de uitgave van 1,55 miljard dollar voor de ontwikkeling van een snelle kweekreactor om de steun te krijgen van een senator voor een belangrijk deel van zijn energiewet. Zijn steun in een congres-commissie gaf de doorslag voor de aanvaarding van een wet tot geleidelijke vrijlating van de aardgasprijs Carter is overigens tegen snelle kweekreactoren omdat hierdoor verdere verspreiding van kern wapens door middel van het geproduceerde plutonium wordt mogelijk gemaakt. In 1977 sprak Carter er zijn veto tegen uit. Het nu toegezegde geld betekent niet noodzakelijker wijs dat de bouw van dergelijke reactoren door gaat, maar dat het project niet definitief wordt stilgelegd. Christina heeft flat iri Moskou MOSKOU Christina Onassis heeft dicht bij het centrum van Moskou een flat gehuurd, verluidde gisteren uit welingelichte kring. Het zijn twee wooneenheden die samen zes kamers vormen. De flat is in een gebouw waarin ambtenaren van ministeries wonen. De huidige bewoners krijgen elders, een appartement. Christina Onassis heeft nog geen intrek genomen in haar nieuwe huis. Zij zet, ergens in de Sovjet-Unie haar wittebroodsweken met Sergei Kauzov voort. Lange rijen mensen staan dagelijks in Nairobi te wachten om het opgebaarde lichaam van de zondag gestorven president Jomo Kenyat- ta te kunnen zien. Het wachten werd deze vrouw gisteren te lang. Zij zakte ineen en moest worden weggedragen. Officieel rapport over Abadan: TEHERAN (DPA) In een officieel onderzoek naar de bio- scoopbrand in Abadan dat gisteren werd gepubliceerd, wordt een reeks van oorzaken genoemd die tot het grote aantal slachtoffers heeft geleid. Het heeft ontbroken aan „verantwoor delijk, geschoold personeel in de bioscoop" en aan goede wateraansluitingen alsmede goed uitgeruste brandweerlieden. Bovendien was in Abadan ondanks eerdere aanslagen noch politie, noch veiligheidspersoneel aanwezig geweest. Volgens het rapport moet de brand zeer snel om zich heen gegrepen hebben zodat bijna alle slachtoffers stikten. De daders hebben brandbare vloeistof langs de toegangsdeuren gegoten waarna de (houten) zaal zeer snel in lichterlaaie stond, aldus het rapport. Eerder had de chef van de plaatselijke politie verklaard dat in de hoeken van de zaal gelijktijdig bommen waren aangestoken. De man is naar Teheran ontboden. SKOPJE (AP/UPI) De Chinese par tijleider Hoea Kwo-feng heeft tijdens zijn bezoek aan Skopje, de hoofdstad van de Joegoslavische republiek Mace donië uitdrukkelijk het bestaan van het Macedonische volk onderstreept, en daarmee met name de Russen en Bulga ren geërgerd. Terwijl de Joegoslavische gastheren verzekerden dat het bezoek van Hoea aan Skopje niet tegen een ander land gericht is, sprak de Chinese bezoeker over „het Macedonische volk dat een lange traditie heeft van glo rieuze en revolutionaire tradities". De Bulgaren ontkennen het bestaan van een afzonderlijk Macedonisch volk en stellen dat de Macedoniërs Bulgaren zijn. Hoea sprak echter van de heldhaf tige strijd van de Macedoniërs tegen de fascistische bezetters (Bulgarije had in de oorlog de zijde van de fascisten gekozen) met de steun van de andere Joegoslavische volkeren. Hoea wees erop dat in China meer dan 50 nationa liteiten bestaan, die gezamenlijk gestre den hebben voor de revolutie. Terwijl de Joegoslaven proberen de na delige gevolgen van het bezoek van Hoea voor de betrekkingen met de Rus sen zoveel mogelijk te beperken, is dit de Russen echter niet voldoende. Het Russische persbureau Tass viel de pers in Joegoslavië aan vanwege de - naar Russisch oordeel - overmatige aandacht voor Hoea's anti-Russische uitspraken. Zambia: actie Zuid-Afrika tegen school LUSAKA (Rtr) Het Zam biaanse persbureau Zane heeft gemeld dat Zuidafrikaanse vliegtuigen gisteren een school in de Zambiaanse ambiaanse grensplaats Sesjeke hebben ge bombardeerd. Een woordvoer der van het Zuidafrikaanse ministerie van defensie zei niets te weten van een locht- aanval op een school in Sesje ke. „Wij bombarderen geen scholen. Wij beantwoorden slechts het vuren". Het Zambiaanse perbureau sprak vein een Zuidafrikaansè wraakoefening voor de artille riebeschieting die GuerriHat strijders van de Namibisch^ onafhankelijkheidsbeweging SWAPO woensdag hadden usC gevoerd op Zuidafrikaanse mi litaire posities in Noord-Nami- bië. Zuid-afrika had Zamhoa ervan beschuldigd dat het zajn artillerie inzette bij deze be schieting waarbij negen zuida frikaanse militairen omkwa men. Zambia ontkende dit Een Zambiaanse regering» woordvoerder heeft meege deeld dat 12 Zambiaanse bur gers omkwamen en zes werden gewond bij de Zuidafrikaansè vergeldingsactie. De Zuidafri- kanen noemen de slachtoffers guerrillastrijders. VATICAANSTAD Na een ongewoon lange wachttijd van twintig dagen zijn honderdelf kiesgerechtigde kardi nalen vanmiddag onder het zingen van het „Ve- ni Creator Spiritus" (Kom Schepper Heilige Geest) de Sixtijnse ka pel binnengetrokken om daar in volstrekte afzondering te komen tot de aanwijzing van een nieuwe paus. Zij hebben zich vanoch tend op hun moeizame taak voorbereid met een plechtige concele bratie in de Sint-Pieter, waarbij als voornaam ste concelebrant fun geerde de camerlengo, kardinaal Villot. Hoe lang zij in hun weinig comfortabele afzondering zul len blijven is moeilijk te zeg gen, maar aannemelijk is wel, dat deze tot in de loop van de volgende week zal duren. Te beginnen met morgen wor den vier stemmingen gehou den. Twee in de zitting des ochtends die om half tien be gint en twee in de middagzit ting, die om half vijf aan-, vangt. Verwacht wordt, dat elke zitting drie uur zal du- Over de uiteindelijke keuze viel naarmate het conclaaf dichterbij kwam steeds min der definitiefs te zeggen. De speculaties lopen nu zover ui teen, dat het bijna gemakke lijker is om degenen die nog niet genoemd zijn op een rij te zetten, dan degenen die wel genoemd zijn. Het Londense weekblad „Catholic Herald" heeft nu de Britse kardinaal Basil Hume, aartsbisschop van Westminster gesugge reerd. Het blad vernacht een impasse in de pauskeuze en als die zou komen, zo meent het blad, zou kardinaal Hume (55) veel kans maken. „Hij heeft geen vijanden en veel bewonderaars", aldus het blad. Hoe dan ook, zevenhonderd telefoontoestellen rond de Sixtijnse kapel zijn losgekop peld van de Vaticaanse cen trale, waarop normaal vijf duizend toestellen zijn aange sloten. Behalve één „hot line" voor noodgevallen wordt de enige verbinding met de bui tenwereld nu gevormd door het rookkanaal van de schoorsteen in de Sixtijnse kapel, waarop aller ogen nu zijn gericht in afwachting van de witte rook, die de keuze zal bevestigen. De oecumenische kloosterge meenschap van Taizé in Frankrijk zal de wachttijd doorbrengen met ononderbro ken gebed, waarmee vandaag is begonnen. Broeders van de communauteit en jongeren zullen elkaar daarbij afwisse- Het opmerkelijke voorwerp rechts, nu nog op ene parkeerplaats, vervult inmiddels een materiële maar belangrijke rol tijdens het conclaaf. Het wiel, zoals het wordt genoemd, dat hier op zijn kant ligt, is, (een kwart slag gedraaid,) gemonteerd voor de hoofdingang van de Sixtijnse kapel. Het voedsel voor de conclavisten wordt erin geplaatst. De trommel is draaibaar, zodat de Zwitserse zusters, die voor de huishouding zorgen het voedsel kunnen ontvangen zonder contact met de buitenwereld. BUITENLANDLEIDSE COURANT' VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 pagina ii Een opname tijdens de gijzelingsactie in het Nationaal Paleis in de hoofdstad Managua. De gegijzelden liggen op de vloer tijdens een schietpartij. wapens voor Libanese christenen TEL AVIV (AFP) De chrfc- telijke- Falangetreepen in de Libanese hoofdstad Beïrofet hebben de afgelopen dagen iQt Israël tanks, pantserwagens, artillerie en allerlei soorten munitie ontvangen. Dit schrijft het dagblad Jedïoth Aharonoth te hebben verna men uit „buitenlandse broli- De wapens zijn bedoeld om de christenen te helpen xich ie verdedigen tegen mogelijke aanvallen door Syrische troe- Andere dagbladen in Israel schrijven dat de „onbekende Libanees" die woensdag op be zoek was bij premier Begin, niemand anders was dan Ca mille Chamoun, een van de voornaamste rechtse leiders iri Libanon. Aan de ontmoetirjg tussen deze Libanees en Begm namen ook twee ministers de Israëlische staf-chef deeL Dit is echter van christelijifie Libanese zijde categorisch ont kend. (Van onze correspondent Richard Gott) Washington Hoe lang zal president Anastasio Somoza van Nicaragua het nog kunnen volhouden terwijl de guerrilla strijders van het Sandinista Bevrijdings front zijn sinds lang gevestigde dictatuur aan het wankelen brengen? Het antwoord op deze vraag moet in Washington gezocht worden, want het Nicaragua van Somoza o maar een kleine bananenrepubliek (er zijn niet zo veel bananen in Nicaragua) maar het belangrijkste bolwerk van de Verenigde Staten in Centraal Amerika. Als Nicaragua zou vallen (om in de stijl de dominotheorie uit de jaren zestig te spreken) dan zouden de militaire regi- van Honduras, El Salvador en Guate mala evenmin lang standhouden. De Cen- traalamerikaanse landengte, die meer dan eeuw al het persoonlijk leengoed van de Verenigde Staten vormt, zou in dat geval gevaar lopen in handen van revolu tionaire nationalisten te vallen. De commu nistische dreiging, die tot nu toe geïsoleerd wordt als een bacil in een pot, zou plotse ling vaste voet krijgen op het continent, is het spookbeeld dat de ambtenaren de bureaus van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken voor ogen zweeft, terwijl zij trachten een samenhan gend, aanvaardbaar beleid voor de rege ring-Carter te ontwerpen om haar betrek kingen met Centraalamerikaanse dictatu ren voort te zetten. Op het moment is men het er in Washing ton niet over eens wat er gedaan moet worden en op die manier houden de Sandi nista guerrilla's de toüwtjes van het poli tiek initiatief stevig in handen, zoals de buitengewone publiciteitsslag rond het ge gijzelde parlement in Managua van afgelo pen dinsdag heeft bewezen. Maar strenge maatregelen zoals in 1961, toen CIA- agenten opdracht kregen Leonidas Trujillo van de Dominicaanse Republiek te ver moorden kunnen nu eigenlijk niet lan ger worden uitgesteld. Het kleine, arme, maar uit strategisch oog punt belangrijke Nicaragua (het heeft lan ge tijd als tweede keus op de lijst gestaan voor een kanaal door Midden-Amerika) is het meest veramerikaanste land in Latijns- Amerika. In 1856 werd een Amerikaanse huurling, William Wallace, tot president benoemd maar deze werd later in Hondu ras vermoord. In de twintigste eeuw is de Amerikaanse invloed even duidelijk merk baar gebleven. In 1912 landde het Marine Corps en bleef er twintig jaar lang met tussenpozen. Maar nog voor de mariniers het land verlieten, eruit gepest als ze waren door de guerrilla leider generaal Augusto Sandino, benoem den ze nog even snel Anastasio Somoza, de vader van de huidige dictator, tot com mandant van de Nationale Garde. Dat gebeurde in november 1932. Generaal Sandino werd op bëvel van Somoza drie maanden later vermoord en het land leef de nog lang en ongelukkig, hoewel Somoza senior op zijn beurt in 1956 werd ver moord. De laatste jaren waart de geest van Sandi no weer rond om het de Somoza-dynastie lastig te maken. Een paar jaar geleden werd het Sandinista Nationaal Bevrij- eveneens zwaar getroffen en hun leiders uit de weg geruimd. Maar het beeld is onlangs veranderd. Een nieuwe generatie van revolutionairen is opgestaan, die niet alleen in staat is om gewaagde militaire operaties te onderne men en vol te houden, maar ook om politieke bondgenootschappen over de hele lijn te sluiten. Dit betekent dat de guerril la's de kans krijgen te ontsnappen uit hun geïsoleerde positie. Het afgelopen jaar is president Somoza geconfronteerd met een breed oppositie front, bestaande uit studenten, arbeiders, boeren, veel zelfstandigen en een groot deel van de intellectuele middenklassen. Dit doet in hoge mate denken aan het oppositiebondgenootschap dat Fidel Ca stro twee jaar voor de geslaagde revolutie van januari 1959 kon vormen. Het is deze verontrustende overeenkomst die in de VS stemmen doet opgaan welke aansturen op beëindiging van de Ameri kaanse steun aan Somoza voordat hij het zelfde lot ondergaat als de overleden, on- beweende Fulgencio Batista van Cuba. De moeilijkheden voor Somoza begonnen rond Kerstmis 1972, toen er een aardbe ving plaats had die groot genoeg was om de hoofdstad Managua te verzwelgen. Het bewind was niet opgewassen tegen de cri sis die daarop volgde en er werden evenals zestig jaar eerder troepen ingezet, schijn baar om de puinhopen op te ruimen, maar in werkelijkheid om de politieke oppositie in de kiem te smoren, ontstaan na de ontoereikendheid en onbekwaamheid van de regering. Een nieuw bewijs van de zwakke positie van het regime werd in december 1975 geleverd. Toen overmees terden Sandinista-guerrillastrijders de fbp van de society van Nicaragua op een nieuwjaarsfeest en eisten met succes de vrijlating en vrije aftocht naar Cuba van politieke gevangenen. Maar de oppositie tegen Somoza kwam op volle kracht in januari van dit jaar nadat Petro Joaquin Chamorro, uitgever van de oppositiekrant La Prensa, vermoord was. Sinds de moord op Chamorro verkeert het land praktisch in een staat van burgeroor log. Er zijn steden die wekenlang geïso leerd zijn door stakingsacties. Guerrilla strijders zijn aan het werk geweest langs de grens met Costa Rica, en de afdelingen in de stad zijn in toenemende mate actief geworden in Managua zelf. Als het Somoza mocht lukken de steun van de Verenigde Staten te behouden, hoopt hij waarschijn lijk dat de oppositie zonder bezielende leidersfiguur verscheurd zal worden door ideologische geschillen en ruzies tus sen de verschillende groepen. Op dit mo ment kan hij slechts vertrouwen op de Nationale Garde, het leger waarop zijn familie al meer dan 45 jaar haar hoop heeft gevestigd. Maar dat leger is opgericht en opgeleid door Washington. Er is slechts een telefoontje van president Carter voor nodig om een verandering van richting in Nicaragua tot stand te brengen. Hij heeft nu nog maar kort de tijd om zijn beslissing te nemen. Anders zullen het de Sandinista's zijn die hem opbellen. Copyright The Guardian Israëlische IJslandse formatie mislukt REYKJAVIK (AP) De po gingen om in IJsland een nieii- we regeringscoalitie onder lei ding van een communistisch I georiënteerde premier te vor- I men zijn gisteren op niets oit- f gelopen. 1 Ludvik Josefsson, de leider van dè volks alliantie-partij f zag zijn pogingen om met de sociaal-democraten en de voor- I uitstrevende partij van Olafur j Johannesson, minister van jus- j titie van het vorige kabinet» mislukken op het door de nieu- 5 we regering te volgen buiten- 1 lands beleid. j De partij van Josefsson wil de j Amerikanen laten vertrekken van de door hen gerunde lucfat- basis bij Keflavik, een belang- - rijke schakel in de Noordatlao- 1 zeggen. Rellen zijn aan de orde van de dag in Nicaragua. Hier worden vrouwelijke demonstranten verjaagd voor het kantoor van de Verenigde Naties nadat zij geprotesteerd hebben tegen de geheimzinnige verdwijningen in hun land. dingsfront opgericht, wat typerend is voor de'vele Latijns-Amerikaanse revolutionai re bewegingen die razendsnel ontstonden in het kielzog van de succesvolle guerril laoorlog in Cuba. Jarenlang hadden de Sandinista's even weinig succes als hun bondgenoten elders op het continent. Hun strijders op het platteland werden verdre ven met behulp van de Amerikaanse troe pen uit Panama. In de steden werden ze gegijzeld hadden. Een tweede menigte brak door de ramen van het toeschouwersplatform op het vliegveld en werd door de nationale garde met dé kolf van het geweer teruggeslagen. Op het vliegveld lieten de San dinisten drie gijzelaars vrij en gingen ze aan boord van twee toestellen een Panamees vei"- keersvliegtuig en een Venezo- laans Herculesc- 130 transport vliegtuig voor de korte vlucht naar Panama. Somoza riep later een perscon ferentie bijeen om Cuba de schuld te geven van de bezet ting. In een commentaar op de plannen van de oppositie met ingang van vandaag nog een algemene staking af te kondi gen om kracht bij te zetten aan de eis dat hij zal aftreden, zei Somoza: „Ik wens ze veel suc- PANAMA-STAD (AFP/UPI/R- TR) Na een ware triomf tocht naar het vliegveld van Managua zijn gisteravond de 25 Nicaraguaanse guerrillo's in Panama aangekomen. In hun gezelschap waren 59 politieke gevangenen die door president Somoza waren vrijgelaten, plus de vijf gijzelaars, onder juichende afscheid dat de be zetters van de zijde van duizen den sympathisanten ten deel viel, een pijnlijk einde van het dramatische protest tegen het dictatoriale regime van presi dent Anastasio Somoza. Jonge ren, die „Weg met de dicta tuur" riepen, omstuwden de bus toen deze op het vliegveld van Managua aankwam met de guerrillastrijders en acht van de vele tientallen Nicaraguaan se functionarissen die zij sinds dinsdag in het nationaal paleis

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11