M H deTijd w Splitsing in )artij Israels rice-premier Daniël Moi grootste kanshebber voor opvolging Kenyatta IA ontdekt verdwijning van topgeheim HP d0ENE ZUID AFRIKAAN IN NAMIBIË AANGEVALLEN Conclaaf van meer dan drie dagen Vog 3618 Nazi-zaken n behandeling ÜlTENLAND "A -"MilRH LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 pagina 9 -J ÏL AVIV (UPI/AFP) - Israëlische Dash-par- (democratische bewe- atng voor verandering) ^"gisteren, na maanden- ig kibbelen over het eringsbeleid inzake Midden-Oosten, ui- ngevallen. Door deze itsing is de parlemen- re steun voor premier gin verminderd. Maar kan toch nog rekenen 11 van de 120 leden het Israëlische par- nent, de Knesseth. Dash-partij werd vorig jaar, t voor de parlementsverkie- !en opgericht door Yigal i, nu vicepremier in Be- kabinet. Tegen de ver- ihting in behaalde de partij jhts 15 zetels. .Democratische beweging or verandering" is nu letter- verdeeld. Vice-premier Ya- krijgt de leiding van de emocratische beweging" met ven afgevaardigden, Amnon ibinstein leidt „Verandering" it vijf zetels. Het is nog niet kend of de groep van de inister van verbindingen, >ir Amith, met drie afgevaar- 'den, een aparte fractie gaat rmen, of zich bij „Verande- ig" zal aansluiten. egenstanders Yadin zou begin september deel uitmaken van de delegatie die naar het Amerikaanse Camp David zou gaan, om daar met president Carter en de Egyptische president Sadat de vredesbesprekingen te voe- Over deze besprekingen heeft Begin vandaag nog eens her haald dat er geen overeen komst zal komen, als er op Camp David wordt geëist dat Israël de nederzettingen op de Westelijke Jordaan-oever en in de Gaza-strook ontruimt. Begin zei dat de conferentie niet als een mogelijke „val" voor Israël moet worden beschouwd. „Maar als ik met lege handen naar huis terugkeer, zullen er voor ons land moeilijke tijden aanbreken", aldus de Israëli sche premier. Louise Joy Brown, de eerste „reageerbuisbaby", die vandaag precies een maand geleden ter wereld kwam, maakt het uitstekend. Zij is het ziekenhuis uit, en woont nu bij haar ouders in Bristol. Amerikanen in Hanoi krijgen elf lijken mee MANILLA (Rtr) Een delegatie van het Ameri kaanse Congres komt za terdag vanuit de Vietna mese hoofdstad Hanoi op de Filippijnen aan met de stoffelijke overschot ten van 11 Amerikanen die in de Vietnamese oor log sneuvelden en die tot nu toe als vermist te boek stonden. Dit hebben funktionarissen van de Amerikaanse ambassade in Manilla bekendge maakt. De acht-mans-delegatie, onder leiding van het (de mocratische) Congreslid Sonny Montgomery, kwam drie dagen geleden in Hanoi aan voor een zesdaags bezoek aan Viet nam en Laos. Het doel van het bezoek is meer informatie te verkrijgen over Amerikaanse militai ren die sinds de Indochi- nese oorlog vermist zijn. Het aantal Amerikaanse militairen dat als vermist staat opgeven sinds de Vietnamese oorlog be loopt ongeveer 2500. VERWACHTING IN VATICAANSTAD: (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Het laat zich aanzien, dat het conclaaf, waarin morgenmiddag honder delf kardinalen zich zullen be geven ter verkiezing van een nieuwe paus, langer dan drie dagen zal duren. Volgens een Vaticaanse woordvoerder na melijk zal morgen niet meer worden gestemd, maar wel op zaterdag, zondag en maandag. Dinsdag zal er niet worden gestemd, maar is er voor de kardinalen gelegenheid tot nieuw overleg. Dat wijst erop, dat rekening wordt gehouden met een langere duur dan de vorige keer, toen de pauskeuze op de derde dag werd beslist. Op de sterfdagen zijn er maxi maal vier stemmingen: twee 's morgens, waarvan de eerste om half tien en twee 's mid dags, waarvan de eerste om half vijf. Het zal geen stro ernenergie eroordeeld AMBURG (DPA) Een chtbank in het Westduitse amburg heeft gisteren een oep tegenstanders van ker- nergie veroordeeld tot beta- n volledige elektrici- ilsrekeningen. De groep be- ilde de rekeningen wel, trok er telkens 10 pro lan af. Zij wilden daar- ee voorkomen dat zij meebe- alden aan de bouw en het bruik van kerncentrales. veroordeelden hadden hun aad verdedigd door te stellen, niet met hun geweten in 'ereens temming te kunnen engen, mee te betalen aan vaarlijke bouwwerken. De chter erkende dat zij in „een nstig gewetensconflict waren raakt". Hij stelde echter dat ook niet minder belasting dt, als men het niet eens met uitgaven voor defensie. Een verslaggever van de Italiaanse l.v. bij „het" kacheltje in de Sixtijnse Kapel, waarin straks tijdens het conclaaf de stembiljetten zullen worden verbrand. Rechts staat een metalen bak met chemicaliën om de rook goed zwart of witter dan wit te maken. De kleur van de rook heeft namelijk bij de keuze van Johannes XXIII nogal aanleiding tot verwarring gegeven. meer zijn, dat voor de rook zorgt, maar een staaf met een chemische substantie, die een zwarte kleur zal opleveren wanneer de stemming niet en een witte wanneer zij wél resul taat heeft opgeleverd. Nu er een kardinalencollege met zeer veel nieuwe gezichten is hebben de voorbereiders iets nieuws bedacht voor betere herkenning. Elke kardinaal heeft een set van honderdelf kleurenfoto's gekregen van alle conclavisten, plus een lijst met namen en gegevens. Zodra de naam wordt genoemd van ie mand die een deelnemer zich niet goed voor ogen kan halen kan men dus even „spieken,". Elke kardinaal krijgt een stem biljet uitgereikt. Daarop schrijft hij de naam van zijn keuze, hetgeen volgens de con stitutie van paus Paulus in ver draaid handschrift moet ge schieden. Een voor een bren gen de kardinalen hun biljet naar het altaar en leggen het op een schaal. Na hardop God tot getuige te hebben geroepen, dat zij naar eer en geweten hebben gestemd, laten de kar dinalen het biljet voor iedereen zichtbaar in de kelk glijden. Het Genuese blad „II Lavoro" heeft een computer ingescha keld om erachter te komen wie paus zou moeten worden. Kar dinaal Baggio, prefect voor de congregatie van de bisschop pen kwam als eerste uit de bus. Als eerste niet-Italiaan kwam de naam van kardinaal Wille- brands eruit. Hij werd twaalf de. (Van onze correspondente Victoria Brittain) NAIROBI De stabiliteit en de welvaart van Kenia na de onafhankelijkheid vormen een urn cum in Afrika en het is hoogst onwaarschijnlijk dat ze na president Kenyatta's dood gevaar zullen lopen Kenyatta's persoonlijke greep op Kenia was onbestreden en het een-partijstelsel de KANU dat hij opbouwde, hield opvallend goed stand in de laatste jaren toen hij soms ziek was. Het doorstond de concurrerende idealen binnen de leidersgroep en de toenemende af stand tussen rijk en arm na de onafhankelijk heid veertien jaar geleden. De waarnemend president. Daniël Arap Moi. heeft een belangrij ke voorsprong ten opzichte van zijn rivalen om bij de algemene verkiezingen over drie maanden tot opvolger van Kenyatta te worden gekozen De Keniase politici van de KANU'waren een jaar geleden al in de slag om voor een opvolger van Kenyatta te zorgen, maar de president gelastte zelf de conferentie waarop die keuze moest worden vastgesteld op het allerlaatste moment af Hij zou dit vooral gedaan hebben om luidkeels wedijverende groepen die geba seerd waren op vriendjespolitiek, de pas af te snijden. Een andere poging om de voordelige positie van Moi teniet te doen werd twee jaar geleden gedaan door een aantal parlementsleden die de grondwet zo wilde veranderen dat Moi niet automatisch voor negentig dagen het president schap zou mogen waarnemen, na het overlijden van Kenyatta. Zij wilden in plaats van Moi de neef van Kenyatta. dr. Njoroge Mungai. naar voren schuiven, maar dit machtsspel werd op spectaculaire wijze de kop ingedrukt door de procureur-generaal van Kenia. Mungai bleek ook tijdens de voortijdig afgebroken verkiezin gen binnen de KANÜ weinig terrein te hebben gewonnen. Een andere rivaal van Moi. de leider van de Luo-stam. Oginga Odinga. werd uitgeslo ten van de kandidaatsstelling van het president schap omdat hij vroeger de leider was geweest van de buitenparlementaire oppositiepartij. Be gin dit jaar werd nog een poging gedaan tot vorming van een coalitie van verschillende stammen en belangengroeperingen en om een gladverlopende machtsovername door Moi tegen te gaan. Maar toen een van hen. het parlements lid George Anyona, werd aangehouden op grond van de Openbare Veiligheidswet, nam geen van zijn bondgenoten het voor hem op en viel de coalitie uit elkaar. Wat Moi juist in de kaart speelt is het feit dat hij afkomstig is uit een minderheidsstam. de Tugen en niet zoals de meeste Keniase toppoliti ci afkomstig is uit de succesrijke, exclusieve Kikuyu-elite. Voor veel mensen is hij daardoor aanvaardbaar Al zijn mogelijke mededingers komen uit de Kikuyu. hoewel ook leden van anderen stammen in het huidige kabinet zitting hebben Tussen de verschillende kandidaten voor de opvolging van Kenyatta zijn geen be- Waarnemend president Daniel Arap Moi het langrijke ideologische principe-kwi spel Immers, ministers, evenals ambtenaren, hebben het recht aan het zakenleven deel te nemen. De meeste van hen hebben geprofiteerd van de uitbreidende Keniase economie. Er worden geen plotselinge veranderingen in het onderneme mingsklimaat verwacht zoals hogere bedrijfsbe lastingen. het gedwonen vasthouden van win sten in Kenia of de uitsluiting van buitenlands personeel ten bate van Afrikanen Dat is althans de verwachting van allen in de zakenkringen die goede relaties hebben onder de Keniase politici. De politici zijn goed op de hoogte van hun problemen, evenals van de gevaren die hen bedreigen. De problemen van Kenia zijn dezelf de als die van alle landen in de Derde Wereld een grote bevolkingsgroei, werkeloosheid in de steden en de machteloosheid van welke regering dan ook om tegemoet te komen aan de stijgende verwachtingen. Bovendien is er nog het speci fiek Afrikaanse probleem van landhonger. dat verergerd wordt doordat sommige mensen enorm uitgestrekte landerijen er op nahouden Maar Kenia is toch uniek in Afrika. Het is namelijk een land waar corruptie ontmaskerd kan worden in elk dagblad, waar parlementsle den wegens diefstal in de gevangenis kunnen belanden en waar de leiders van het land eerder dit jaar een week vrijaf namen om de proble men te analyseren en er een oplossing voor te bedenken Copyright The Guardian WINDHOEK (Rtr) Vanuit Zambia is gisteren twee uur lang met artillerie geschoten op de grote Zuidafrikaanse militaire basis Katima Mulilo in Namibië. Het bombardement werd uitgevoerd door Zambiaanse troepen en guerrilleros van de Zuidwest-Afrikaanse volksorganisatie (SWAPO). Dit heeft een Zuidafrikaanse militaire woordvoerder in Windhoek verklaard. Bij de aanval zijn negen militairen omgekomen. De Zuidafrikaanse troepen hebben het vuur beantwoord. De beschieting vanuit Zambia begon enkele uren nadat de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties voor Namibië, de Fin Martti Ahtisaari, uit het gebied van was vertrokken. De Fin was op 6 augustus aan het hoofd van een VN-delegatie van 47 man in Namibië aangekomen om de mogelijkheden te bekijken om de aanbevelingen van de VN voor onafhankelijkheid van Namibië te verwezenlijken. Tankwagen- chauffeurs in Spanje beboet MADRID (DPA) De gouver neur van de Spaanse provincie Tarragona heeft aan 30 chauf feurs van tankwagens, die met gevaarlijke stoffen beladen waren, geldboetes opgelegd van in totaal 1,5 miljoen pese ta's (ongeveer 45.000 gulden). Ondanks een verbod op de smalle en door vele woonker nen leidende kuststraten te rij den, maken ze nog steeds van deze wegen gebruik in plaats van de grote autowegen te ne men, waar tol wordt geheven. Meer dan 150 mensen kwamen ruim een maand geleden op de camping Los Alfaques, in de provincie Tarragona, om het leven toen een tankwagen met propyleengas verongelukte. /an onze correspondent, Dick Toet) 'ASHINGTON Een voormalige medewerker van de CIA, die orige week in Chicago is gearresteerd op verdenking van het trkopen van geheime documenten aan de Russen, heeft veel leer schade aangericht dan aanvankelijk was gedacht. De man lijkt onder meer een handleiding te hebben verkocht van merika's meest geheime ruimteproject, de satelliet Big Bird, eze satelliet is vijf jaar geleden gelanceerd en maakt sedert- ien foto's van grote delen van Rusland. De kwaliteit van de ito's wordt uitermate spectaculair genoemd. Kentekens van ussische auto's kunnen zelfs van de foto's worden afgelezen, g meer geschokt dan door de verkoop van het document zelf nen in Amerikaanse defensiekringen echter door het feit, dat zeer geheime document al bijna een jaar geleden verdwenen zonder dat iemand dat heeft gemerkt. De vermissing is pas ntdekt na de arrestatie van William Kampiles, een 23-jarige merikaan van Griekse afkomst, die vorig jaar acht maanden leen zeer bescheiden rang bij de CIA heeft gewerkt. Het wordt ibegrijpelijk genoemd, dat deze CIA-medewerker toegang kon rijgen tot een dergelijk document, dat bovendien niet zoals ebruikelijk in een safe was opgeborgen. Bij de CIA is men itussen spoorslags begonnen aan een onderzoek naar mogelijke ndere hiaten in de opslag van geheime documenten. rUTTGART (DPA) In de Duitse Bondsrepubliek lopen nog 618 zaken wegens nazi-misdrijven, zo heeft het hoofd van de tntrale dienst voor het oplossen van nazi-misdaden te Ludwigs- org (Baden-Württemberg), Adalbert Rückerl, verklaard in een raaggesprek met de Zuidduitse omroep Stuttgart, zei dat het over het algemeen steeds moeilijker wordt na periode van 35 jaar nog zaken op te lossen. Toch is er een e reeks van gevallen waarbij alleen de stukken al voldoende, voor een veroordeling, ückerl zei dat de discussie over verjaring alleen die personen «treft „van wie men tot dusver nog niet weet, wie bij een «paalde daad betrokken is geweest". „Tegen alle anderen kan chter ook na 1980 de vervolging worden voortgezet", aldus pckerl. LlSMËRS' In Elsevier aandacht voor de vraag of artsen en apothekers op de loonlijst moeten zoals de ziekenfondsen en de vakbewe ging willen. „De noodzaak hier van is nergens aangetoond. Het argument dat zo goedkoper of beter kan worden gewerkt, is evenmin aangetoond. Met de hoge onkosten van een gezond heidscentrum is het zeer de vraag of het allemaal wel goed koper kan. De strikte onafhan kelijkheid is bovendien een groot goed". Voorts een portret van „de lief deloze tante van justitie" staatssecretaris Haars: „Ik heb een hekel aan woorden als de mocratisering, humanisering en horizontalisering. Wij zijn er allemaal glad voor maar het vervelende is dat iedereen er een eigen inhoud aangeeft. Ik formuleer exact en ik weet dat ik vaak schokkend overkom. Maar ik kan niet tegen oneer lijkheid en oneerlijke mensen. Ik vind dat je een ander kwaad dóet door hem met luchtballon netjes naar huis te sturen". Het blad komt met zijn tradi tionele onderzoek naar de kwa liteit van het kopje koffie. Win naar is hotel Juliana in Valken burg en de slechtste cijfers krijgt restaurant de Jonge in Assen. Een commentaar op de rijexa mens stelt: „Een van de belang rijkste oorzaken voor de lange wachttijden is dat van de ruim achthonderdduizend rijexa mens per jaar er vijftigduizend moeten worden overgedaan omdat de kandidaat zakt. Dat is absurd. Of de exameneisen zijn te zwaar of de opleiding deugt niet". In een ander praat Jimmy Car ter over zichzelf. „Ik geloof niet dat iemand mij ooit razend heeft gezien. Ik kan me werke lijk geen enkele keer herinne ren dat ik mijn zelfbeheersing heb verloren of zelfs maar uit mijn humeur ben geraakt". Vrij Nederland concludeert in een politieke analyse: „Van Agt kan geen econoom meer vin den die er nog van overtuigd is dat de bezuinigingen de werkloosheid zullen verminde ren. En Den Uyl komt tot de ontdekking dat hij niet kan rekenen op de steun van de grootste binnenlandse pressie groep, de FNV". Groeneveld: „Wat doet Den Uyl? Die voert oppositie, niet op basis van het PvdA verkiezingsprogram, maar op basis van het regeer akkoord dat hij met Dries van Agt had gesloten. Hij heeft nu al zijn compromissen klaar en dus zal het beleid zijn dat leidt tot oppositie van onze kant. Wij laten ons niet meeslepen in de coalitie-overweging van Joop den Uyl". Sosonko praat met het blad over de tweekamp Karpov- Kortsjnoj. „Morgen kan Kortsj- noj die hypnotiseur uit de toer- nooizaal slaan, of kan Karpov weigeren verder te spelen. Ik kan me nauwelijks vooretellen dat de tweekamp een gewoon einde krijgt Wie wil toegeven dat hij verslagen is? Het lijkt mij niet waarschijnlijk dat de match met een winnaar eind igt". De Tijd schrijft over de aan staande Pauskeuze: „Wie ooit in Rome heeft rondgelopen, voelt met zijn klompen aan dat de Rooms Katholieke Kerk enorm veel historisch aanslib sel heeft in te leveren,'wil zij de christenheid nog dienen met een pausschap dat werkelijk zin heeft In feite is dat de inzet van het vrijdag beginnende conclaaf'. Voorts een interview met V.N. ambassadeur Andrew Young. Ipissa „Volgens mij moeten de pro blemen van Afrika geen van allen militair worden opgelost Er zijn in Afrika meer regerin gen gestruikeld door voedselte korten dan door militaire staatsgrepen. De rol die ik voor de V.S. in Afrika weggelegd zie, is in de allerteerste plaats Afrika te helpen goed gevoed te raken, een strategie voor de eerste levensbehoeften. De overal in Afrika zijn voor een groot deel in de V.S. geweest. Daarom hebben we de toe komst van Afrika wat dat be treft in handen". Een artikel tenslotte over de toekomst van AVRO's Toppop. „We willen het programma qua presentatie meer inhoud gaan geven, informatiever maken. Wat meer nieuwtjes, wat min der kretologie. Men hoeft toch niet alleen maar te roepen: „hier hebben zus of zo, je kunt ook gaan uitzoeken wie een artiest is, waar hij vandaan komt, wat zijn achtergronden zijn. We zijn voor het eerst in de geschiedenis bezig een docu- mentatie-systeem op te zetten". In de Haagse Post vertellen vier gewezen kloosterzusters hun levensverhaal. „De solida riteit tussen de zusters, heb ik later nooit terug gevonden. Soms droom ik wel eens van het klooster dat ik terug ben en hartelijk word ontvangen. Alleen Moeder-Overste, die is in mijn dromen altijd een naar geestig mens". Ook aandacht voor het zigeu nerprobleem van Veendam. „We hebben nu een prettige gemeenschap en de zigeuners zouden die afbreken. Vijftig Amsterdammers kunnen we hier ook niet hebben. En het is nog maar de vraag of het de wens is van de zigeuners om helemaal in Noordoost Gronin gen te worden geplaatst. Een andere reportage gaat over de verandering binnen de padvinderij. „Ik was een voor stander van vermaatschappelij king, maar niet teveel, want ik vond de padvinderij veel te leuk. Nu slaan ze helemaal door. Op zo'n enge, weke ma- Het blad reisde naar de Gou den Driehoek om de bronnen van de heroïne op te sporen. „Een bezoek aan één van de afkick-centra vormt een treuri ge ervaring. Sprekende patiën ten maken nog eens extra dui delijk hoezeer het drugpro bleem samenhangt met de mis deeldheid en uitzichtloosheid van velen in Thailand, met de ongelijkheid in levensomstan digheden, in mogelijkheden en bezit". De Groene Amsterdammer praat met hoogleraar economie Wim Driehuis over Bestek 81 en de oppositie van de PvdA. .Misschien wedt Den Uyl nog teveel op twee paarden. Kijk, je kunt het geld aan de onder nemers geven en zeggen: hier heb je de beschikbare winst, doe er wat mee, en dan hopen dat er meer werkgelegenheid uit de bus komt. Dat is het paard waarop de regering en Bestek 81 wedden. Den Uyl laat dat niet helemaal los. Maar je kunt proberen juist via op voering van de aktiviteiten van de overheid meer werk te creëren. Den Uyl wil dat ook wel, maar zou er nog duidelij ker door kunnen kiezen. Een ander artikel voorspelt dat China tegen het eind van de tachtiger jaren een van de grootste energie-producenten ter wereld zal zijn. Een kritisch arts verhaalt ten slotte over de vele nep-pillen die de farmaceutische industrie op de markt brengt: „Officieel voert zij wetenschap, innovatie en rationaliteit hoog in het vaandel. De praktijk van de geneesmiddelenvoorziening wijst echter uit, dat bezwe ringsformules ongezonde oude koek en windhandel nog een ruime plaats i Hervormd Nederland praat met de hoogleraar in de ge schiedenis van het christendom prof. C. Monnich. „Wat verlie zen we nu eigenlijk? Goed: dan trouwen de mensen minder in de kerk, loopt het aantal cate chisanten terug en worden er minder kinderen gedoopt. Dat is dan jammer, maar het is bijbels niet zo interessant We moeten bekijken wat de kerken wel doen". Ook een indringend interview met de transsexuele Ati Floor. „Iedere stap die ik nu zet, voel ik als een bevrijding. Maar ik krijg ook beperkingen terugge speeld zoals: je mag wel vrouw zijn, maar je mag het niet zo laten merken. Dus mag je niet kussen en dansen. Ik mag ook niet over die beperkingen pra ten, want dan ben ik feministe. Juist in de twee dingen die ik altijd heb gewild - vrouw zijn en daarover vrij praten - word ik nu beknot. Het zal wel goed bedoeld zijn, maar ik hoop voor mezelf toch een sleutel te vinden hoe ik als vrouw enigs zins mijn zin kan krijgen, want ik ben eigenwijs". Een gesprek tenslotte met de socioloog-organist-straatmuzi kant Joost Langeveld. „Met muziek kun je ontzettend mani puleren. In de reclame gebeurt dat al. Het wordt hoog tijd dat onafhankelijke instellingen zich daarmee gaan bezighou den".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9