s Stichting „Toe voor Twee", biedt uitzicht voor ouder en gehandicapte Amerikaanse lof sterkt VVV in eeuwenoude opvattingen Noordwijkse juwelierster laat strand- bezoekers klokkijken Honingkeuring in Boskoop STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 pagina 4 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien ep elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deza^rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. door Ton Pieters Een goed geluid uit Oegstgeest. Daar werd enige maanden terug opgericht de Stichting „Toekomst voor Twee". Met landelijke aspira ties. Het doel van de stichting is: het bevorde ren van een vrijwillige en duurzame relatie tussen pleeg (groot)ouders en geestelijk gehan dicapte mensen die in internaten en tehuizen in Nederland verblijven. Voorzitter van de stichting is mevr. drs. T Hamer, Oegstgeest; ook andere bestuursleden zijn in Oegstgeest woonachtig. De bekendheid van het pleegou- der-project (overgewaaid vanuit Amerika) is vooral door de steun van de zijde der media zo groot geworden, dat men tot oprichting van de stichting durfde over te gaan. Mevr. Hamer: „In verschillende internaten en tehuizen is het project al min of meer op gang gekomen. De voorlopige resultaten zijn bevredigend, zowel voor de bewoners van die internaten als voor de ouder wordende mens" Het gaat om het idee, oudere mensen - vanaf ongeveer 50 jaar - in te schakelen bij de opvoeding van geestelijk gehandicapten in in ternaten. „Het gaat om het scheppen van een toekomstperspectief voor bepaalde groepen ge handicapten enerzijds en ouderen anderzijds. Het komt hierop neer, dat oudere mensen één of meermalen per week naar een internaat voor geestelijk gehandicapten komen en zich enkele uren intensief bezighouden met één bewoner", aldus mevr. Hamer; „Het aantrekke lijke van deze gedachte is, dat juist deze bewoner, die anders nauwelijks of geen bezoek ontvangt, extra aandacht krijgt van een pleeg(- groot)ouder. Dit betekent een vermeerdering van zijn of haar levensvreugde". Naar het inzicht van de nieuwe stichting, die overigens al jaren van voorbereidend werk achter de rug heeft, wordt hiermee ook voor de ouder wordende mens een mogelijkheid geboden, zich maatschappelijk dienstbaar te maken in de vrijgekomen tijd, na het verlies van arbeids- en gezinstaken: „dit zal het gevoel uitgeschakeld zijn verdrijven en verstevigt tevens het gevoel van eigenwaarde en van „er weer bij te horen". De stichting verwacht, dat de goede relatie, die ontstaat tussen pleegouder en gehandicapte ertoe kan leiden, dat een internaatbewoner op grond van individuele aandacht, zich anders gaat gedragen: rustiger, opgewekter, naar gelang zijn of haar aard. „Er kan duidelijk minder aanleiding zijn tot moei lijkheden en frustraties. Hierdoor kan de groepsleiding op haar beurt de bewoner stimu leren op deze weg voort te gaan". Van de pleeg(groot)ouders wordt verwacht, dat men enkele uren bezig is met één bewoner, die naar het inzicht van de leiding hard toe is aan individuele aandacht. Het gaat erom, dat een pleegouder alles doet wat een ouder met een kind zou doen: spelen, wandelen, praten, knuffelen, eten geven. „Desnoods een beetje verwennen", meent mevr. Hamer. Ook zal het „kind" wel eens meegenomen kunnen worden buiten het internaat. „Bij kinderen vooral kan het mogelijk zijn, dat, afhankelijk van de duur en de aard van de relatie, aan de pleegouder gevraagd wordt een bepaalde functie-ontwikkeling te helpen stimuleren, bij voorbeeld leren grijpen, zitten, lopen, praten, iemand aankijken. Veelal wordt aan de plee gouder zelf overgelaten op welke manier dit probleem kan worden aangepakt. Wel zal de pleegouder er voortdurend rekening mee moe ten houden, dat men de verwachtingen niet te hoog spant en enig resultaat pas op langere termijn mag verwachten". De Stichting gaat enigermate „gewapend" het prijzenswaardig werk tegemoet. Dankzij de al aan het project geschonken aandacht heeft het- Koningin Julianafonds aanleiding gevonden een startsubsidie ter beschikking van de stich ting te stellen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mevr. Hamer, tel. 071-154487, secretaris mevr. J. A. v.d. Brenk, tel. 071-150051, en penningmeester mevr. F. P Cox-Hermanides, tel. 071-151357. In de grauwe nasleep van het Leidse Tour de France-avon- tuur, dat inmiddels zowat weer vergeten is maar de stad toch niet al te veel goed heeft gedaan, werd in de rubriek Allerleids in deze krant een stukje gepubliceerd over „Leiden Promotion". Niet .Leiden Promotie" of „Breng Leiden op de markt", maar gewoon Promotion omdat je dan meteen internationaal veel steviger in je reclame schoenen staat. In dat kolom metje, herinner ik me, kwam een „gekleurde Leiden-pro- motie" ter sprake, een uitgave van „Holiday Inn News" die Leiden in een koesterend zon netje zette. Daarbij werden opmerkingen gelanceerd als: „De VW-Leiden blijft plicht matig in de seizoenslag met foldertjes, kaartjes en wande lingen, waarbij de idee voor op staat, dat je geen ijzer met handen kunt breken". Terecht, zeer terecht zelfs, kwam VW-Leidens bloedei gen directeur R. A. Dekker toornig in het geweer en zette de sluisdeuren van de Leidse waterlinie open om de stekeli ge aanval op zijn instantie af te kunnen slaan. Nu ken ik de heer Dekker als een be minnelijk man, maar hij kan van zich afslaan. Als de geest der verontwaardiging over hem vaardig wordt, dek je dan maar. Hij mag dan z'n financiële armslag (van een ton of drie) te gering vinden, maar hij meent toch dat zijn kantoor de stad tegen de klip pen op verkoopt en aanprijst. Zo schreef hij - kort vóór mijn vakantie en daarom rea geer ik er pas nu op - in een soort apologie: „Ondanks kleinerende opmerkingen is het wel zo, dat er momenteel dagelijks circa 500 mensen te lefonisch en aan de balie om inlichtingen komen vragen en blijkbaar gelukkig zijn met de foldertjes en met de service die geboden wordt". Een schepje erboven op gooiend zond de heer Dekker bij gaand ons een knipsel toe uit de Milwaukee Journal van eind vorig jaar, inhoudende een lijvig artikel dat door de mensen van Wisconsin USA gevreten moet zijn en handel de over de 350 jaar geleden uit Leiden vertrokken Pilgrim Fathers. Het verhaal werd ge schreven door Marian Hahn, die vorig jaar zelf bijna twee maanden in Leiden woonde en de stad lief kreeg. Marian schreef een story over Leiden die er niet om loog en waarvan de heer Dekker on getwijfeld tranen in de ogen moet hebben gekregen. Van ontroering, uiteraard. En hoop koesterend, na kennis genomen te hebben van het verhelderend licht dat Marian Hahn op Leiden heeft doen schijnen. Want via de Milwau kee Journal moet bij veel Amerikaanse lezers iets zijn wakker geschud: „maar wei nig Amerikanen die jaarlijks hun Thankgiving vieren zul len zich realiseren, dat veel 'i Een fraaie doorkijk naar de Pieterskerk vanaf het midden van de Herensteeg. van de Pelgrims die in Ameri ka verzeild raakten een Hol landse omweg hebben ge maakt voordat zij hun eerste dankzeggingsdag in de Nieu we Wereld konden houden". Elf jaar woonden veel van die uit Engeland om hun religieu ze opvattingen verdreven „pelgrims" in Leiden. Marian Hahn kan de tussentijdse op vatting van die Fathers volko men onderschrijven: „Geluk kig is Leiden, door de Pilgrim Fathers „een prachtige stad" genoemd, weinig veranderd gedurende de meer dan 350 jaar sinds die verschoppelin gen daar woonden". De uit drukking „bewtifull citie" (17e eeuws Engels, veronder stel ik, met een etymologisch accent) werd door de heer Dekker in het knipsel paars onderstreept. Marian moet meermalen over de klinkers in de Herensteeg hebben gewandeld, en ze meent dat het dezelfde kas seien zijn die de Pilgrim Fa thers destijds hebben getre den, „mensen, die daar hun nederig beroep uitoefenden, van hoedenmaker, wolkam mer, handschoenmaker, in de florerende textielindustrie van Leiden". Dan komt schrijfster Hahn opeens met een getuigenis die Leiden doet schitteren in een glans die welhaast onvergankelijk aandoet: „Als je zo'n tijdje in Leiden gewoond hebt, zoals ik, kun je je niet voorstellen waarom die Pelgrims ooit die schilderachtige universiteits stad hebben verlaten om aan een gewaagde onderneming te beginnen die na het eerste jaar de helft van de Mayflo- wer-passagiers het leven heeft gekost". Leiden-Promotion in Milwau kee. Bijna een jaar geleden, maar erg aansprekelijk. De heer Dekker heeft er goed aan gedaan, hierop te wijzen. Bovendien kost het geen cent. Ik maak me overigens sterk, dat de ontboezemingen van miss of mrs. Hahn niet tot stand zijn gekomen via een impuls van de zijde der VW- Leiden. Uit haar regels spreekt een zelfwerkzaam heid, die overigens wel is ge voed door een doorbakken activiteit van de VWde wandelroutes door het cen trum, immers „drie boekjes met wandelroutes, in de En gelse taal, met gekleurde pijl tjes verwijzend naar de pijl tjes die in de. straten op de trottoirs zijn aangebracht, zijn verkrijgbaar bij Leidens behulpzaam VW-tourist bu reau. Eén daarvan is in groen afgedrukt en heet „De weg naar de Vrijheid", die de wandelaar voert naar de plaatsen waar de Pelgrims eens woonden". Nog een indruk van Marian Hahn vond ik vrij frappant en vermeldenswaard: „Bij on ze bezoeken aan de Pilgrim Fathers-buurt aten we altijd in het kleine „Franse" restau rant „La Cloche", een paar stappen verwijderd van de Pieterskerk.. Op een avond, toen we naar buiten kwamen, was een nogal luidruchtige en kleurrijke band bezig met een uitvoering op het plein naast de kerk, waar ooit de Pel grims moeten hebben gewan deld op dergelijke avonden. Binnen in de Pieterskerk zat een organist geduldig te wachten tot de marsmuziek buiten ophield om aan z'n concert te kunnen beginnen, een concert dat werkelijk een gedenkwaardig evenement werd in dat afbrokkelende oude gebouw. En weer dacht ik: waarom verlieten de Pel grims ooit deze fascinerende stad? Zij gingen evenwel weg, omdat ze vreesden helemaal opgeslurpt te worden door die boeiende Hollandse gemeen schap, ook omdat hun kinde ren op erg jonge leeftijd moesten gaan werken om te helpen de gezinnen in leven te doen houden in beroepen die helemaal vreemd waren voor dit eenvoudige landvolk uit Engeland. Ze gingen ook weg, om zendingswerk te gaan doen onder de inboorlin gen van de Nieuwe Wereld". Tot zover de Milwaukee Jour nal, die balsem gegoten heeft in de wonde van VW-Leiden, na de onheuse opmerkingen in „Allerleids". In elk geval begonnen de Pilgrim Fathers aan hun Amerikaanse avon tuur in Leiden met „going Dutch" te gaan. En dat is helemaal niet zo aardig van de Engelssprekende mensen. Als het allemaal waar is, wat de Dutch-samenstellingen zeggen, is het begrijpelijk dat die zwartkousen naar de overkant trokken. Dan is er zelfs geen Dekker die ze terug kan roepen. Toch is het waar wat Marian Hahn beweerde: er is in 350 jaar in Leiden niet zo ontzettend veel veranderd. Noordwijk Sinds enkele dagen staat op het dak van de politiepost op het strand een fraaie klok. De dubbelzijdige, in wit en blauw tijdwijzer is een geschenk van de Noordwijkse juwelierster mevrouw Bruggeman aan de duizenden gasten, die het strand van de badplaats bevolken. Zij vertelde ons hoe ze op het idee is gekomen. „M'n dochter heeft de strandpolitie vorig jaar geholpen als oppas over de gevonden kinderen. Daarbij viel het haar op dat zoveel mensen aan de post kwamen om te vragen hoe laat het was" En bij de bezoekjes, die de juwelierster zelf nu en dan aan de post bracht deed zij een gelijke ervaring op. Een klok op de post zou veel geloop en gevraag aan de politiepost overbodig maken, meende mevrouw Bruggeman. Zij nam contact op met een dealer en besloten werd om voor gezamenlijke rekening de klok cadeau te doen en te zorgen voor de plaatsing. Burgemeester en Wethouders aanvaardden het waardevolle ge schenk en verleenden vergunning om het uurwerk op de strand- post te plaatsen. Dit is een dezer dagen gebeurd. Mevrouw Bruggeman gaf al eerder blijk de politie en de strandgasten een warm hart toe te dragen. Zo voorzag zij destijds het politionele centrum van een weerstation, waarop onder meer de hoog- en laagwaterstanden vallen af te lezen. Boskoop In de Beurshal te Boskoop wordt zaterdag 26 augustus de 47e Nationale Imkersdag van de Verendiging tot bevordering der Bijenteelt gehouden. Aan deze dag is tevens een Nationale Honingkeuring verbonden. Aansluitend hierop wordt er vanaf 14.00 tot 17.30 uur een Nationale Honingtentoon- stelling gehouden. Het programma van de 47e Nationale Imkersdag vermeldt diverse akiviteiten, waarbij vooral wordt ingespeeld op de speci- i fieke mogelijkheden die Boskoop biedt. De nationale Honingkeuring en de hieropvolgende Honingten- toonstelling is voor een breder pupliek interessant. Voor zover j bekend is, is het de eerste maal dat een honing-tentoonstelling van deze omvang in het Westen van het land wordt gehouden. 1 Het „neusje van de zalm" op het gebied van de imkerij-producten 1 valt hier te bewonderen. De honing is in plus-minus twaalf klassen gekeurd terwijl daarnaast honingkoek en gebak, experi- j mentele vormen, vlechtwerk, bijenwas enz. worden beoordeeld door een landelijke jury. Daarnaast vindt er een uitgebreide I voorlichting plaats over het houden van bijen. Economisch wel en wee Camping- gasten met flesjes bekogeld NOORDWIJK - Een groep je Duitse toeristen in leeftijd van 17 tot 22 jaar gedroeg zich aan de Rand weg bijzonder onhebbe lijk. De jongelui voorzagen zich ruimschoots van bier en posteerden zich in wegberm, van waaruit zij de bevolking van een a grenzende camping met le-' ge flesjes bekogelden. Een tweetal politiepatrouil les greep op de melding in en namen de resterende hoeveelheid bier mee n het bureau. De jongelui, die tientallen flesjes had den stuk gegooid en de om geving met afval hadden verontreinigd, kregen proces-verbaal #Aan het Utr. Jaagdpad 76 j Café-Billiard A. Link-de het algb. Bode en Transport Groen opgeheven. Thans wordt bedrijf C. Hogenes B.V. plaatst naar Zoeterwoude (Gro te Polder). 6 Aan de Valeriusstraat 75 i gevestigd Zaalberg lampen. V Aan de Oude Vest 101 is i.p.v. Autobedrijf F. Menken; Advies en Beheer „Utrecht" Openbare Kleuterschool B.V., beheer en advies „Pinkeltje" opgeheven. Aan de Breestraat 7 is i.p.v. Universiteitsboekhan- dememingen met name beheer verhuur van horeca bedrij- directie De heer Van Maris van de strandpolitie in zijn politiepost, waarop sinds kort een grote klok prijkt. del J. Ginsberg B.V. Bixby Mo- dere ondernemingen, geves- tigd. O Aan de Vijf Meilaan 64 is i.p.v. de Toonkamer van „Ra dio Plein 16", Interieurverzor ging „Esfera", kleinhandel in woningtextiel, matrassen en aanverwante artikelen geves tigd. Het is een filiaal van Textiel en Interieurverzorging W.J. Zirk- zee B.V., Zeemanlaan 22. Aan de Bilderdijkstraat 4 is Makelaardij Zaalberg B.V. ver plaatst naar Zoeterwoudse sin gel 7. Aan de Oliviabank 10 is Schoonheidsverzorgingsbedrijf E. Kleis-Vierkant opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat Jongens schieten op eendjes NOORDWIJK - Drie jongens werden door een bewoners van Boerenburg betrapt toen zij bezig waren te schieten op de eendjes in de vijver nabij het Rederijkersplein. Het lucht drukpistool, dat zij bij hun kwalijk gedoe gebruikten, werd door een voorbijganger afgepakt, waarna de jeugdige daders de vlucht namen. Het schiettuig werd op het politie bureau gedeponeerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5