Beleidsprogramma raadsfracties in Leidschendam rond Mr. Begeer verlaat Voorschoten raad Jt 11 i Vraagtekens rond collegevorming in Leiderdorp Alphen krijgt Open School u ZF - BmWmÊmÉÈÊï&Mi-:. SÜ ONTOELAATBARE GELUIDSOVERLAST IN DORPSSTRAAT m> Wassenaarse pastorie op monumentenlijst LEIDSCHENDAM De vijf Leidschen- darose raadsfracties, CDA, VVD, PvdA, GNL en D'66, zijn het eens geworden over de hoofdlijnen van het gemeentelijk beleid voor de jaren 1978 tot en met 1982. Wat de PvdA betreft is nog de goedkeu ring nodig van de ledenvergadering die vanavond bijeenkomt. GNL (Groep Nieuw Leidschendam), die zich overi gens voortaan graag Gemeentebelangen ziet genoemd, zal zich alsnog van het programma distantiëren als de fractie door het niet-verkrijgen van een wethou derszetel of compensatie anderszins geen invloed in het college van burgemeester en wethouders krijgt. Dit bleek bij de presentatie van het programma gister-' avond in het Leidschendamse raadhuis die voorgezeten werd door lijsttrekker J. C. van Erp van het CDA. Volgens de hoofdlijnen moeten er een zestal nota's met voorrang worden opge steld die moeten dienen voor de ontwik keling van het beleid dat als voornaamste instrument de meerjarenbegroting moet hebben. De onderwerpen voor de nota's zijn een welzijnsplan, een nota over de volkshuisvesting, een werkgelegenheid- snota, een verkeersnota, een over het milieu en tenslotte nog over het energie beleid waarin bijzondere aandacht moet worden besteed aan de voorlichtingstaak van de overheid en de „voortrekkersfunc tie" die de overheid daarbij moet vervul len. In het programma, dat overigens nauwelijks drie pagina's (waarvan een derde dan nog de marge beslaat) groot is, wordt gezegd dat de mogelijkheden tot inspraak van de burgers verder worden bevorderd. Onder het hoofstuk volkshuisvesting wordt meegedeeld dat de partijen bijzon dere aandacht zullen schenken aan de huisvesting van de lage inkomensgroe-- pen. Bij realisatie van woningbouwplan nen is verder „een evenwichtige verdeling naar de onderdelen sociale, premie- en vrije sector-bouw vereist. Over het eigen woningbezit zijn de meningen verdeeld, het enige punt volgens de heer Van Erp waarover verschil van mening bestaat. CDA en PvdA vinden dat het dusver gevoerde beleid ten aanzien van de wo ningwetwoningen moet worden voortge zet. WD, Gemeentebelangen en D'66 me nen dat ook dit beleid ten aanzien van de woningwetwoningen tegen de achter grond van bevordering van het eigen woningbezit nader dient te worden be zien. De fracties vinden verder dat bij de Stichting Gemeentelijk Woningbeheer op korte termijn bestuurlijke aanpassingen gericht op democratisering noodzakelijk zijn. De fracties houden vast aan hun stand punt over de eventuele bouwlocatie, ook bebouwing van de Vlietrand wordt afge wezen. Medewerking aan verbreding van rijksweg 4 zal pas plaatsvinden als blijkt dat na het gereedkomen van het ver keersplein die verbreding geboden is. Wat het onderwijs betreft zal prioriteit wor den gegeven aan het spraakonderricht en de „remedial teaching". In een zestal hoofdstukjes van elk één of twee zinnen wordt nog gezegd dat meegewerkt zal worden aan een beperkte buurtaccommo- datie in Leidschendam-zuid. De plaatse lijke belastingen tenslotte dienen te wor den afgestemd op andere bronnen Van inkomsten waaronder de resultaten van de gemeentebedrijven Het nieuwe raadslid voor de PvdA. de heer F. IJmkers, zei bij de presentatie dat zijn fractie het programma liever langer had gezien: „het is in veel opzichten vaag, rekbaar naar verschillende kanten en incompleet". Hij achtte het programma toch wel van betekenis als eerste stap op de weg die moet leiden naar een compleet programma. De WD-er D. W Bergeren die in de nieuwe raad als fractievoorzitter zal worden vervangen door de heer G. W. v.d. Ruit zei dat de beleidslijnen „on geveer gelijk zijn aan de vroegere eerste algemene beschouwingen van de raad" De fracties zullen de komende dagen nog hard werk hebben aan de invulling van namen en taken voor het wethouder schap. De heer J A. W. Pohlkamp van Gemeentebelangen sprak alvast zijn on genoegen uit over het al in de eerste minuut van de afgelopen besprekingen buiten de wethoudersverkiezingen hou den van zijn partij. De heer Van Erp zei dat de voorkeur van het CDA voor deel neming aan het college van de PvdA voort was gekomen uit het feit dat de PvdA een landelijke partij is en boven dien omdat deze partij 125 stemmen meer had gekregen dan Gemeentebelangen. REGIO LEIDSE COURANT De Rijksdienst voor Monumentenzorg Hervormde Gemeente van Wassenaar. Het en de Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft de pastorie aan de Schoolstraat 2 in college zag zich aanvankelijk genoodzaakt werd besloten de pastorie alsnog op te Wassenaar alsnog op de voorlopige lijst een sloopvergunning voor het pand bij het nemen op de lijst voor monumenten, waar van monumenten geplaatst. Het besluit gemeentebestuur aan te vragen. Restaura- door subsidies beschikbaar worden gesteld' van monumentenzorg kan een oplossing tie op eigen kosten was niet mogelijk, voor restauratie. betekenen voor de financiële problemen Nieuwbouw bleek toen het alternatief. Na Met deze ontwikkeling is de pastorie vanf van het College van Kerkvoogden van de diepgaand overleg tussen gemeentebestuur de slopershamer gered. VOORSCHOTEN Mr. S. A. C. Begeer (55 j.) is op de eerste dinsdag van september na 8 jaar raadslid af: „Er zijn jon geren genoeg, die staan te trappelen om ook eenmaal raadslid te worden. Bovendien moet je oppassen dat het raadswerk niet te veel routine gaat worden. Dan is er ook nog een belangrijke prfve-om- standigheid, ik wil graag voor dat ik afgetakeld ben nog wat wetenschappelijk werk doen." Mr. Begeer, Bas voor zijn vele vrienden, is president-directeur van de Kon. Van Kempen Begeer N V. Deze functie weer hield hem ervan om zes jaar geleden wethouder de Vos van Steenwijk op te volgen. Hij werd toen wel fractieleider van de WD en nam zitting in de commissie openbare werken. Er zijn wel eens botsingen ge weest met zijn mede-raadsle den. Zelf zegt hij: „Ik ben van mening dat het belangrijk is wanneer figuren uit het be drijfsleven in het bestuur van een gemeente komen. Zij heb ben een eigen inbreng ten op zichte van degenen, die zelf al in de ambtelijke werkkring zit ten." Mr. Begeer vindt niet dat het thans moeilijker is om van uit het bedrijfsleven het raad slidmaatschap te vervullen in vergelijking tot vroeger. Nog altijd kan het rijk soepeler zijn ten aanzien van de eigen werk nemers dan het bedrijfsleven. Mr. Begeer heeft kritiek op de hele opvulling van de infra structuur (wegen e.d.). Hij houdt niet van de kreet: „Voor schoten voor de Voorschotena ren", want wie is nu eigenlijk Voorschotenaar, de man die er 40 jaar woont (zoals hij) of de man, die net huisvesting gekre gen heeft binnen de gemeente grenzen. Voorschoten moet een woon- en werkoord zijn voor ieder die dat wenst. Er is toch genoeg natuurlijke doorstro ming. Hij gelooft niet in ver keersvrije straten, ook niet in de doorbraak van de Prins Bernhardlaan, want dan ko men- twee verkeersstromen bin nen 10 meter naast elkaar te liggen. Alle verkeer samenper sen op de officiële verkeerstra- verse is een onmogelijke zaak. Laat ieder maar de meest korte weg naar huis zoeken. Dat spaart benzine en de menselij ke zenuwen. Wel is Mr. Begeer bereid om thans toe te geven, dat soms verkeersdrempels wel eens kunnen helpen omdat de burgerlijke ongehoorzaamheid ten aanzien van de snelheid erg Inspraakmogelijkheid van de burger is een goede zaak mits de overheid maar reëel blijft en beseft dat 95% van de bur gerij rustig thuis blijft zitten en slechts 5% actie onderneemt en veelal ten eigen bate. Jammer is het dat wanneer er inder daad een goed plan vanuit de burgerij komt direct het amb telijk apparaat met vele bezwa ren aan komt draven. „Ik vergeet nooit dat tijdens een eerste hoorzitting over het plan Bijdorp het vroegere WD-raadslid Westerman wees op de mogelijkheid om het plan Bijdorp aan te sluiten op het nieuw te graven plassënge- bied „De Vlietlanden". Dat werd prompt van de tafel ge veegd door de ambtelijke werkgroep. Ik zal tot aan de laatste dag van mijn raadslid maatschap ervoor blijven vech ten dat inderdaad Bijdorp en het plassengebied een eenheid gaan vormen." Ten aanzien van de woning bouw neemt Mr. Begeer het standpunt in dat de grondprijs steeds de marktprijs moet zijn. Grondverkoop tegen een theo retische prijs betekent steeds dat de overheid de koper een cadeautje geeft. Dat kan nooit de bedoeling zijn. Bij verkoop tegen marktprijs moet dan wel het „onding" het anti-specula- tiebeding met een looptijd van 10 jaar direct opgeheven wor den. Rijksweg 11-West moet er volgens Mr. Begeer gewoon ko men. Het 5 meter hoge tallud van de weg zorgt echt niet voor een scheiding tussen Noord- Hofland en de rest van het dorp. Er is alleen maar een bezwaar van geluidshinder voor de nog te bouwen wonin gen: „Sommige mensen denken zo krap. De aanleg van een rijksweg vergt zeker vijf jaar. Ik voorzie wel degelijk over vijf jaar grote verkeerstechni sche knelpunten. Misschien is dat wel het verschil tussen be- drijfstechnisch en ambtelijk denken." Mr. Begeer met zijn veelal ei gen visie ten opzichte van openbare werken zegt over zijn mede-raadsleden: „Het was een heel fijn gezelschap, 't Zal mij niet verbazen wanneer in de komende jaren nog wel eens --fes /piafa, J - -f> 3 met weemoed teruggedacht wordt naar deze raad." Mr. Begeer was een typisch hardwerkend raadslid met een grote kennis mede door zijn andere vrijetijdsbestedingen. Zo was hij de eerste voorzitter van het Nationaal Jeugdfonds beter bekend als „Jantje Be ton", tot vorig jaar voorzitter vam het clubhuis „De Sper wers" te Leiden, commissielid van het Julianafonds, bestuur slid van het Vrijzinnig Maat schappelijk Werk, bestuurslid en animator van het Goud, Zil ver en Klokkenmuseum in Schoonhoven en daarnaast tracht hij de gehele verzame ling werken van de Edelsme den van Nederland bij elkaar te krijgen. In september zal hij zeker het raadslidmaatschap missen, maar hij heeft nog zo veel andere bestedingsmoge lijkheden in zijn vrije tijd zodat hij graag de jongeren aan bod laat komen. Joop Pëeters LEIDERDORP De dag waarop de nieuwge- kozen gemeenteraad voor het eerst bijeenkomt om de wethouders in het nieuwe college te kiezen, 5 september, nadert met rasse schreden. De Leiderdorpse gemeenschap is echter nog steeds onkundig van het feit wie nu precies van het nieuwe college deel gaan uitmaken en hoe de portefeuilleverdeling eruit ziet. Kort na het begin van de onderhandelingen in juni werd bekend dat overeenstemming was bereikt over de kandidaat-wethouders C. Gor dijn (CDA), mevr. I. Gehner-Ellenberger (WD) en J. Bezemer (PvdA). Voor de vraag of de vierde wethouderszetel naar het CDA, met zes zetels de grootste partij, dan wel naar de PPR met twee zetels zou moeten gaan, bleek men geen oplossing gevonden te hebben. Hoewel partijen het er over eens waren dat een vierde wethouder voor Leiderdorp een besliste nood zaak was, werd dit probleem naar de toekomst verschoven. Sindsdien is er een diep stilzwijgen over het gebeuren rond de collegevorming gevallen. De ontknoping lijkt evenwel nabij. Maandag schijnt er tussen de onderhandelingsdelegaties van de raadsfracties overeenstemming te zijn bereikt over een aantal knelpunten. Tot welke resulta ten de onderhandelingen hebben geleid is voor alsnog een groot vraagteken. De politieke voor mannen zwijgen als het graf. Zij zijn niet bereid enig commentaar te geven. De informatieverschaffing hebben zij gedele geerd aan het gemeentelijke voorlichtingsappa raat. Als reden wordt opgegeven dat men on juiste en yoorbarige publikaties wil voorkomen. Ook wil men wachten tot burgemeester Van der Have van vakantie is teruggekeerd. Het ziet er thans naar uit dat morgen opening van zaken wordt gegeven. Het is te hopen dat het nieuwe college aan het begrip openbaarheid, wat hoog in het Leiderdorpse vaandel staat, meer inhoud zal geven. Leimuiden In zwembad „De kleine Oase" worden zaterdag de kampioenschappen van Lei muiden en Rijnsaterwoude ge houden. Vooraf aan de wed strijden gaat het diploma zwemmen vanaf tien uur za terdag 26 augustus. Om één uur zwemt de schooljeugd di ploma. De kampioenschappen beginnen om half drie. OEGSTGEEST De geluidsoverlast in de Dorpsstraat, de Geverstraat en de Rijnzichtweg ligt boven het toelaatbare. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het verkeersbureau DHV uit Oegstgeest heeft verricht ter voorbereiding van een verkeers plan in deze gemeente. Qua verkeersintensiteit en tijdsduur ligt de geluidshinder in deze straten boven de landelijk vastgestelde norm van 65 decibel. De bewoners van de Dorps straat hebben bovendien last van trillingen en stankoverlast. Dit kwam naar voren tijdens een hoorzitting die gisteravond naar aanleiding van het rap port van het verkeersbureau werd gehouden in het Gemeen tecentrum. Opgemerkt werd dat de verkeersintensiteit in de Dorpsstraat beduidend zal af nemen, als ten behoeve van Haaswijk een nieuwe brug wordt aangelegd over het Oegstgeesterkanaal. De voorzitter- van de werk groep Verkeer in Oegstgeest stelde de kanttekening gemist te hebben dat sommige straten totaal ongeschikt zijn voor ver keer. Tevens merkte hij op dat het rapport ten onrechte mel ding maakt van de De Kempe- naerstraatpromenade als een voetgangersgebied. „Dat klopt niet want er kunnen nog steeds auto's komen", aldus de voor zitter. De wijze waarop de pro menade thans wordt gebruikt was gisteravond trouwens aan leiding tot een aantal klachten. „Juridisch is het een warboel bovendien is de promenade ge vaarlijk voor de voetganger Zodra de winkels dicht zijn wordt er veel te snel gereden", aldus een bezoeker aan de hoorzitting. Naar aanleiding van de inven tarisatie van het verkeersbu reau zullen plannen worden ontwikkeld waaruit te zijner- tijd een verkeersplan wordt op gemaakt. Eerder dit jaar heeft de gemeenteraad van Oegst geest een ton uitgetrokken om dit verkeersplan te laten ont wikkelen. ALPHEN AAN DEN RUN ln Alphen aan den Rijn zal binnenkort een „Open School" van start gaan. In totaal zijn er 30 bijeenkomsten gepland met de mogelijkheid dit aantal na een jaar te continueren. De kosten bedragen 5,- per bij eenkomst. De „Open School" is bedoeld voor mensen die na het lager onderwijs hun kennis willen aanvullen. Volgens een van de woordvoerster van de organi satie is het om goed samen te kunnen werken gewenst om minimaal 5 jaar lager onder wijs te hebben gevolgd en ma ximaal 2 jaar voortgezet onder wijs. Over de studies zegt de woordvoerster: „Veel volwasse nen hebben vroeger onderwijs genoten maar hebben het leren „verleerd". In de „Open School" wordt uitgegaan van de levenservaring, werkerva ring, de wensen en behoeften van de deelnemers zelf die ver der ook bepalen wat ze met elkaar gaan leren. Daarom zijn de lesprogramma's niet voor iedereen hetzelfde want er wordt altijd voortgebouwd op wat de deelnemers al weten. En dat is voor iedere groep anders", aldus de woordvoer ster. De lesprogramma's zullen gaan over actuele zaken en onder werpen die belangrijk zijn voor de cursisten. De woordvoerster hierover: „Tijdens het behan delen van die onderwerpen stuiten we op problemen die we ook in de praktijk van alle dag tegenkomen. Willen we bij voorbeeld een brief schrijven, dan moeten we de Nederlandse taai beheersen. Ook zien we", merkt de woordvoerster verder op, „dat veel mensen thuis en elders meer willen meepraten. Daar kan ook in de Open School aan gewerkt worden. Daarvoor zijn dan weer be paalde hulpvakken goed voor". Voor nadere informatie over de binnenkort te starten Open School in Alphen kan men te recht bij mevrouw Baas, G roe- noord 293, telefoon (01720)- 44962; mevrouw Pauw, Barn steenstraat 49, telefoon (01720)- 23089 en mevrouw V. d. Laan, Haagwinde 12, telefoon (01720V 21872. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 pagina 4 Naar schatting veertig kinderen meldden zich gisteren aan de start voor de hindernisrace op de fiets, die in het kader van de kinderva- kantiespelen in Woubrugge werd gehouden. De kinderen moesten een behoorlijk moeilijk circuit afleg gen en de meesten hadden dan ook grote moeite om op de fiets te blijven zitten. Na afloop werden de deelnemertjes getrakteerd op limo nade en koek.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4