Toch akkoord over voorstel Endegeest Protest tegen busbaan bracht bewoners Raadsherenbuurt bijeen Leiden heeft geen ruimte voor Auto Home Vrouwenwinkel in Volkshuis Café Kalvermarkt voorlopig gesloten Hoogste punt zwembad Zuid-West Wensen en Vragen IV LEIDEN De stichting Hulp- en Dienst verlening voor Vrouwen i.o. opent in september in de coffeeshop van het Leids Volkshuis een vrouwenwinkel. In de win kel kunnen vrouwen onder meer informa tie krijgen over de verschillende „vrouwe nactiviteiten" in Leiden. De stichting in oprichting heeft de Leidse gemeenteraad gevraagd haar 3600.- startkapitaal te geven. Zij stelt zich ten doel een coördinatiepunt te zijn voor aller lei initiatieven vanuit en voor vrouwen. Al dan niet in samenwerking met Leidse uwen of vrouwengroeperingen. De vrouwenwinkel zal iedere week twee och tenden open zijn. Het ligt m de bedoeling de winkel in de toekomst langer geopend te houden. Behalve het verschaffen van informatie geeft de winkel ook de gelegen heid aan vrouwen om in groepjes te praten over allerlei zaken die hen bezighouden De stichting beschikt thans over vijftien vrouwen, die zich als vrijwilligster willen inzetten voor de vrouwenwinkel. In de toekomst wil de stichting haar activiteiten uitbreiden naar de wijken toe. Met de verschillende club- en buurthuizen zal con tact worden opgenomen over de mogelijk heden om ook in die buurthuizen een vrouwenwinkel in te richten. De stichting in oprichting stelt in haar subsidie-aanvraag aan de gemeente dat Leiden weliswaar een vrouwencafé heeft maar dat de stichting Hulp en Dienstverle ning voor vrouwen, zich juist wil inzetten voor vrouwen die over hun problemen willen praten zonder dat ze die gelijk in emancipatie- en feministische termen hoe ven te vertalen. „Dit houdt niet in dat wij ons afzijdig opstellen ten aanzien van het al bestaand vrouwenwerk in Leiden. Het is juist onze doelstelling om dit toegankelij ker te maken voor vrouwen", aldus' de stichting in oprichting. LEIDEN Bewoners van de Kalvermarkt, Havenkade en Zuidsingel hebben er giste ren bij burgemeester A. J. Vis op aangedrongen om geen vergunning te verstrek ken aan de eigenaresse van een café aan de Kalver markt, dat volgens hen in het verleden bij nacht en ontij een trefpunt is geble ken voor „ruziezoekers en dronkelappen". Het café kwam afgelopen maanden in de belangstelling te staan doordat er herhaalde malen door omwoners werd ge- klaagd over vechtpartijen, te harde muziek en molestatie van burgers, die in de buurt wandelden. De burgemeester kon als hoofd van de politie geen toezegging doen of de eigena resse van het café in de toe komst van een vergunning verstoken moet blijven. Wel beloofde hij, dat in de eerst volgende vergadering raadscommissie ne en bestuurlijke aangele genheden nog eens nader op deze affaire in zal worden gegaan. Van de kant van de politie werd over deze kwestie me degedeeld, dat zich tot nu toe geen bonafide gegadigde voor een vergunning-aanvra ge op het politiebureau heeft aangediend, hetgeen impli ceert, dat de eigenaresse van het bedrijf haar café voorlo pig gesloten zal moeten hou den. Filmavond ,,'t Breehuys" geeft iedere laatste vrijdag van de maand een filmvoorstelling. Morgenavond worden twee muziek films vertoond. Het zijn „Free concert in Londen Hyde Park", een film met de „Rolling Stones" en „Love is all" met Roger Glover. De toegangsprijs voor de filmvoorstel lingen is twee gulden. Braderie De stichting buurthuis Professoren-, Burgemeesters- en Rijn dijkwijk houdt vrijdagavond 8 en zaterdag 9 septem ber op het terrein bij de Vredeskerk een braderie en kermis. Vijftien winkeliers uit de wijk verlenen hun mede werking aan de braderie. Speciale attracties zijn een ballon wedstrijd, hobbelfietsen, ringsteken, een verfcentrifuge om schilderijen te maken, gewichttrekken, een rad van avon tuur, bingo en suikerspinnen. De braderie wordt vrijdag avond om half zeven geopend met een rondgang van een muziekkorps door de wijk. De opbrengst van de braderie en de kermis is voor het nog op te richten buurthuis. Pietje Bell Dat de vergaderingen van D'66 in Leiden dikwijls de onbezorgde luchtigheid van een Pietje Bell- of Dik Trom- verhaal uitstralen mocht afgelopen dinsdagavond blijken tijdens de rumoerige bijeenkomst in het Pieterskerkzaal tje. Net toen de discussies over de profilering van het D'66-voorkomen in alle hevigheid waren losgebarsten, trad de koster van de Pieterskerk het zaaltje binnen en ver zocht de sterkste mannen van D'66 om even hun hand op te willen steken. Als eerste gaf fractieleider Hans Glaubitz gehoor aan dit ongewone verzoek, hetgeen later op de avond als een symbolisch manuaal kon worden uitgelegd, omdat Glaubitz uiteindelijk ook als sterkste man uit de discussiearena tevoorschijn trad. Het intermez zo dat de koster met zijn vreemd verzoek inluidde betrof de wens om hem te helpen met het versjouwen van een zware piano, die in de kerk het aldaar repeterende dames koor diende te begeleiden. D'66 weet ernst en vermaak zodoende inderdaad héél dikwijls tot een accoordje te brengen. Straat in, straat uit Apothekersdijk: alleen toegankelijk met recept. Maredorp maant minister tot spoed (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Opnieuw heeft de projectgroep Maredorp zich tot minister Belaerts van Blokland gewend met een dringend verzoek de stadsvernieuwing in Mare dorp nu niet langer op te houden. Nadat in maart van dit jaar al in een brief op po ten was gevraagd om toch eindelijk met geld voor de verbetering van Maredorp over de brug te komen ge beurde er geruime tijd niets. Intussen hebben ge meente en buurtvèreniging met de projectgroep volle dige overeenstemming be reikt over het verbeterings plan voor de wijk, dat in het kader van de interim saldoregeling zou moeten worden uitgevoerd. Nog al tijd heeft de minister ech ter niet zijn definitieve goedkeuring aan het plan gehecht. In de laatste brief aan de minister die deze week de deur uit is gegaan, stelt de projectgroep dat het Wach ten toch echt te lang heeft geduurd. Er wordt op ge wezen dat alle voorberei dingen op papier klaar zijn en dat al het wachten nog is op het verlossende woord van de minister. LEIDSE COURANT PAGINA 3 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 PvdA overweegt ondersteuning pleidooi voor Bruggekamp LEIDEN Het nieuwe ge meenteraadslid van de PvdA in Leiden, mevrouw Hes heeft haar fractie verzocht om het pleidooi van de advocate van de voormalige verpleger van Endegeest, de heer Brugge kamp, die onlangs tot zeven maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het bedreigen van directeur Mojol, door middel van een verkla ring van de PvdA tijdens de hoger beroepsbehandeling te steunen. Het verzoek hiertoe werd gis teravond door mevrouw Hes op de fractievergadering van de PvdA ingediend. In beslo tenheid heeft de PvdA deze kwestie besproken en het werd vooralsnog niet duidelijk of de fractieleden zich met het voor stel van mevrouw Hes hebben kunnen verenigen. Ook over de inhoud van de verklaring wilde de PvdA gisteravond nog geen uitspraak doen. Het thans braakliggende terrein tussen Fagelstraat-Van Beumngenlaan LEIDEN Het comité in oprichting heeft in de korte tijd van zijn bestaan al veel van zich laten horen. Aanleiding om te komen tot op richting van een comité was onder meer de voorgestelde busbaan door de Leidse Hout. Een zeer succesvolle handtekeningenactie (er wer den 1300 handtekeningen opgehaald) heeft deze plannen in de prullenbak doen verdwijnen. Het comité wil inspraak krijgen in wat er gaat gebeuren met de voormalige tuinderij van Balle go aan de Van Beuningenlaan. Het land is eigendom van makelaardij Proper. Oorspronke lijk wilde Proner hier luxe villa's bouwen, maar het wijkcomité wil de bebouwing in dienst van de Raadsherenbuurt doen plaatshebben. Tenslotte zijn er nog een aantal punten waar het comité in oprichting zich de komende jaren voor wil inzetten. Dit is onder meer vergroting van de verkeersveiligheid. Volgens het comité in oprichting komt veel sluipverkeer door de buurt dat de stoplichten op de kruisingen Rijns- burgerweg-Warmonderweg wil vermijden. Bovendien wil de Raadherenbuurt veilige speel- gelegenheid voor de kinderen en veilig aan- en afvoerverkeer voor de nieuwbouw aan de Van Beuningenlaan. LEIDEN Waarschijnlijk zal de gemeenteraad volgende week maandag in de laatste vergade ring in oude samenstelling, toch nog een besluit nemen over maatregelen die getroffen moeten worden ter verbetering van de personele situa tie bij Endegeest, het gemeentelijk psychia trisch ziekenhuis. De raadscommissies voor gezondheidszorg en personeelszaken zijn gisteravond akkoord ge gaan met een herschreven versie van een aantal collegevoorstellen daartoe. Zoals bekend werd de eerste versie van deze voorstellen vorige week door beide commissies gekraakt en afge- In de nieuwe voorstellen is in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de wensen van veel raadsleden, die vooral huiverig stonden tegen over een extern onderzoek dat alsnog door een bureau naar de personele situatie op Endegeest gehouden zou moeten worden. In tegenstelling tot een commissie van onderzoek die na de eerste problemen bij Endegeest in mei enkele hoorzittingen hield, van mening was, achtte het college van b en w zo'n nader onderzoek wel gewenst. Veel raadsleden vreesden vorige week dat daarmee belangrijke maatregelen die op zeer korte termijn genomen zouden kunnen en ook moeten worden, onnodig uitgesteld werden. Gisteravond werden college en raadsleden het eens over de randvoorwaarden voor zo'n extern onderzoek en de maatregelen die los daarvan al genomen zouden moeten worden. Op enkele punten werd het collegevoorstel opnieuw gea mendeerd door voorstellen van de raadsleden De Geus (CDA), Höppener (PvdA) en Van Oos ten (PPR). Deze achtten het onder meer gewenst om los van het nader onderzoek toch zeer veel haast te maken met het aannemen van het extra personeel, waarvoor onlangs mogelijkheden aanwezig bleken te zijn. De raadsleden wilden zich aanvankelijk vastleggen op een bepaald aantal, maar op verzoek van wethouder Van Aken (personeelszaken) werd dit idee weer ver laten. Men nam genoegen met de mededeling dat het college bereid is dit „noodverband" zo snel mogelijk aan te leggen en niet met het aannemen van het extra personeel te wachten totdat de situatie door het onderzoeksbureau zodanig in de kaart is gebracht dat helemaal duidelijk is waar wie zou moeten komen, zoals het college zich eerst had voorgenomen. Wethouder Tesselaar (links LEIDEN In plaats van het traditionele pannebier kre gen de werkers van het over dekte zwembad aan de Bos- huizerlaan gistermiddag uit handen van wethouder Tes selaar een enveloppe met in houd aangeboden in verband met het bereiken van het hoogste punt van de bouw. Het zwembad zal er als volgt uit gaan zien; beneden een hal, toiletten, kleedkamers en douches. Boven een instruc- tiebad van 7 1/2 bij 15 meter en een bad van 2 meter diep en een omtrek van 25 bij 15 meter, met een beweegbare bodem. Er zal een zoge naamd droog en nat restau rant bij in komen, een nat restaurant betekent dat het in de zwemruimte zelf is ge legen zodat de zwemmers in hun natte zwembroek wat kunnen gebruiken. Het zal overigens niet alleen een zwembad zijn. Het staat al vast dat er 6 bowlingbanen bij komen en er zijn nog plannen voor een sauna met ruimte voor ongeveer 30 per- hijst de vlag. Ook bowlingbanen en sauna sonen. De heer Tesselaar ver telde dat de gemeente daar al een principebesluit over had genomen, maar dat er nog besprekingen over gaan de waren. Het zwembad zal verder een nauwe betrekking hebben met het gebouw emaast, de Vijf Meihal. Er komt een luchtbrug tussen beide ge bouwen zodat de bezoekers van de Vijf Meihal ook ge bruik kunnen maken van bij voorbeeld het restaurant of de bowling in het zwembad. Wethouder Tesselaar zei in een toespraak dat kenners van mening zijn dat het zwembad constructief erg goed is en dat het in ieder geval een heel mooi bad zal worden. Hij eindigde met de wat hij zelf wat flauwe wens vond, namelijk dat dit zwem bad net iets eerder klaar zal zijn dan het zwembad in Oegstgeest. De heer Bieg- straaten, directeur van de sportstichting beantwoordde deze wens met een eveneens flauwe wens dat hij hoopte dat Tesselaar nog eens 4 jaar wethouder zou mogen blij ven. Terwijl de wethouder cere monieel de vlag hees en het aantal genodigden elkaar lof toe zwaaiden en geluk wen sten met het bereikte hoogte punt, ging het werk voor de bouwvakkers die er feitelijk voor gezorgd hebben dat dit evenement kon plaats vin den, normaal door. LEIDEN Er is in de gemeen te Leiden geen grond beschik baar voor het garagebedrijf Auto Home. Dat kregen de ge broeders Verhei jen gisteren te horen in de commissie die zich bezig houdt met het verplaat sen van bedrijven. De gemeen te weigert in te gaan op verzoek van de eigenaren de Mazda dealer om een ver vangend stuk grond voor hun garage met benzinepomp de Gerrit Doustraat aan te wijzen. Zoals wij gisteren meldden is het garagebedrijf al uitgewe ken naar de Touwbaan in Lei derdorp waar ook nieuwbouw verrijst die over enkele maan den in gebruik genomen kan worden. Auto Home besloot de wijk naar Leiderdorp te nemen toen het bedrijf aan de Gerrit Doustraat steeds moeilijker be reikbaar werd en de autover koop steeds toenam. De eigena ren van het bedrijf willen van de gemeente wel een vervan ging voor de benzinepompin stallatie aan de Gerrit Dous traat die sinds de verkeers- EMEENTE MAAKT UITBREIDING ONMOGELIJK Garagebedrijf vecht voor steunpunt in Leiden Uit de LC van gisteren maatregelen droog staan, maar klantenkring van het bedrijf ooit eens voor 200.000 liter om- nog veel kleiner was. Op het zet zorgden in een tijd dat de stadhuis zou daar gisteren op- /er worden gepraat, afloop deelden de ge broeders Verheijen mee dat dit gesprek helemaal niets had op geleverd. „We hebben twee uur niks gepraat De gemeen te heeft helemaal geen grond meer voor ons, ook niet voor een pompinstallatie". Tussen de regels door kregen de eigenaren van het garagebe drijf aan de Gerrit Doustraat al te horen dat zij daar zullen worden aangepakt op het mo ment dat hun nieuwbouwpand aan de Touwbaan in Leider dorp gereed is en zij toch in Leiden verder zouden blijven werken. De hinderwetvergun ning voor de garage is al inge trokken. Nu wordt het werk hier nog oogluikend toegelaten, maar de gebroeders Verheijen verwachten hardere maatrege len van de gemeente: „De gara ges moeten de stad uit Best, maar geef ons dan wel een vervangend stukje grond. Maar daar beginnen ze niet aan. Daar ga je dan, met je werkge legenheid", aldus de garage houders. Voor de vierde maal zijn de Leidse wijkorganisaties door het Overleg Wijkorgaan in de gelegenheid gesteld hun "Wensen en Vragen" op papier te zetten. Deze "Wensen en Vragen IV" zullen in september gebundeld worden aangeboden aan het nieuwe gemeentebestuur. Vele wensen die de wijken in de vorige bundel hebben geventi leerd zijn niet in vervulling gegaan. Derhalve zijn er behalve nieuwe wensen en vragen ook oude te vinden. Evenals vorig jaar behandelt de Leidse Courant de wensen en vragen wijksge- wijs. Thans is het de beurt aan het comité Raadsherenbuurt in oprichting. Het werkterrein van het comité wordt begrensd door de Warmonderweg (Oostzijde), de Van Slingelandtlaan, de Van Beuningenlaan, de A. Pauwstraat en de Rijnsburgerweg (Noord zijde). In september houdt het comité in oprichting een oprich tingsvergadering, teneinde de wijkorganisatie vaste vorm te geven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3