V „DOCOS moet binnen twee jaar zeker een klasse omhoog" Van Nispen remisekampioen RKAVV hoopt op snelle terugkeer Jos Faas: „Het wordt een obsessie voor je" "VVSB wordt weer kampioen" DERBY'S AANTREKKELIJK VOOR CONSOLIDEREND TEIJLINGEN: SELECTIEPROCEDURE MOET RESULTATEN GAAN BRENGEN Siem van der Ham stelt doel: derde klasse KRANT Siem van der Ham: „Ik ben ambitieus. VOORSCHOTEN - Een jaar eerder dan geprogrammeerd heeft Siem van der Ham besloten de actieve voetbalschoenen definitief aan de al overbelaste wilgen te hangen. Geplaagd door twee onwillende knieën was de inmiddels oud-Blauw Zwart-speler de laatste anderhalf jaar, tussen de operaties door, toch al niet meer in competitieverband uitgekomen voor zijn Wassenaarse vereniging. De door Leidse zondagderdeklasser DOCOS geboden trainingsmogelijkheid kwam voor Siem van der Ham dan ook niet ongelegen. „Alleen een jaar eerder dan ik had gepland", weet Siem van der Ham nu. „Ik was van plan eerst nog de B-cursus te volgen, voordat ik echt als trainer zou gaan beginnen. Maar de vereniging DOCOS kwam op mij zo positief over dat ik zonder aarzelen heb besloten dan maar een seizoen eerder met training geven te starten". „Positief". Siem van der Ham omschrijft het nader. „DOCOS is een club waarin het verenigingsleven nog erg belangrijk is, voor mij is dat een bijzonder positief punt. Daarbij worden een trainer bij DOCOS zoveel goede faciliteiten aangeboden, dat je je nauwelijks een betere vereniging kan wensen". Hoewel accommodatie en sfeer Siem van der Ham erg aanspreken, ziet hij toch ook minder sterke punten van de club. „Direct toen ik met het bestuur in contact kwam heb ik bijvoorbeeld gezegd dat het wel erg vreemd is dat zo'n grote vereniging eigenlijk maar zo laag speelt. Voor mezelf heb ik toen ook al heel duidelijk mijn doel gesteld: binnen twee jaar moet DOCOS zeker een klasse hoger spelen". Om dat doel te bereiken staat Siem van der Ham (29 jaar nu en ooit drie seizoenen uitkomend voor het Haagse ADO een naar eigen zeggen „intensieve aanpak" voor. „Er zal erg hard gewerkt moeten worden. Door de jongens, door mij ook. Want wat dat betreft kan het béstuur en de vereniging gerust zijn: er is in ieder geval een ambitieuze trainer aangetrokken". Een trainer die zichzelf in zijn eerste jaar ongetwijfeld zal willen bewijzen. Geen problemen kent met de sfeer en hele entourage bij DOCOS, maar wel zijn vraagtekens heeft gezet bij de in de laatste seizoenen door de club geleverde prestaties. „Dat is het enige wat bij deze vereniging ontbreekt, prestaties. Aan mij én de spelers de taak daar wat aan te veranderen Lisse al tien jaar in derde klasse NOORDWIJKERHOUT „Lisse moet dit seizoen maar eens kampioen worden", vindt Jos Faas, de voorstopper van derdeklasser Lisse. Jos Faas (24) beleeft zijn vijfde competi tie in de derde klasse en heeft duidelijk genoeg van die afdeling. Faas: „Het wordt zo langzamerhand een obsessie voor iedereen. Ik maak het nu voor de vijfde maal mee maar de club zelf al tien jaar. Tien jaar zonder promotie of degradatie, dat is toch uniek. Ik denk dat we intussen wel op alle plaatsen van de ranglijst gestaan hebben". Jos Faas: „Het wordt tijd dat we nu eens kampioen worden". Vorig seizoen leek het allemaal te gaan lukken. Tot Kerstmis speelde Lisse goed en kon de race met uiteindelijk, kampioen HVV goed volhouden. De confrontatie met datzelfde HVV bracht echter de ommekeer. Met 3-0 gingen de Lissenaren het schip in en daarna volgde een reeks van wedstrijden waarin onnodig puntenverlies werd geleden. „Toch was het een hele rare competitie", zegt Jos Faas, „omdat ook HVV veel punten verspeelde. Ga maar na, ze haalden het met een gemiddelde van anderhalve punt per wedstrijd en dat is toch niet veel". Oorzaken voor de terugval kan Jos niet geven. „Het is waar dat we een betrekkelijk jonge ploeg hebben met een gemid delde van 25 tot 26 jaar. Het wijst misschien op een gebrek aan routine, toen het na de winterpauze veel minder ging". De Lissenaren starten met ongeveer dezelfde selectie als het vorig jaar met een aanvul ling in de breedte door het opnemen van enkele A-junio ren. Alleen Ruud van der Voort heeft de ploeg verlaten en zocht zijn heil bij Rijnsburgse Boys. Jos Faas: „Ruud zullen we wel gaan missen op de rechter flank. Dat is een snelle jongen Nieuw gekomen bij Lisse is trainer van der Vlist uit Woer den. „Tijdens het orïentatiege- sprek kwam die man positief en overtuigend over. Wie weet kan hij ons die nodige stimu lans geven om eindelijk eens uit die klasse te komen". Met' de komst van VVSB is Jos Faas gelukkig. „Niet zozeer omdat ze uit Noordwijkerhout komen en ik daar ook woon want ik voel me Lissenaar en daar heb ik al mijn kennissen. Nee, het betekent gewoon een extra derby naast die tegen Teylingen en DOCOS. Derby's spreken me altijd erg aan hoewel je natuurlijk juist in dat soort wedstrijden punten kan verliezen". In tegenstelling tot jongens als Gerard van Beek en Frans van der Laan die naar de zaterdag club Lisse overgingen, denkt Jos Faas niet aan zo'n over stap. „Ik vind het spelpeil met alle respect te laag want het verschil is behoorlijk groot. Trouwens ik begon al als a-pupil en ik heb het hier altijd naar mijn zin gehad". Wat betekent dat wanneer het kampioensdoel weer niet bereikt zou worden, Jos Faas zijn zesde seizoen in de derde klasse zal gaan spelen. DE ZILK Van Nispen-secretaris Stokman is trots op zijn kleine vereniging. Met slechts zes seniorenelftallen en één A-juniorenteam ziet de voetbalclub uit De Zilk jaar in jaar uit kans om zich in de derde klasse te handhaven. En dat zonder al te veel moeite. Een prestatie waar Stokman terecht blij mee is. Stokman: „Het afgelopen seizoen is voor ons bijzonder redelijk verlopen. Het tweede elftal wist voor de tweede achtereenvolgende maal te promoveren en gaat nu in de reserve derde klasse spelen. Ons eerste deed het ook heel aardig. We zijn tenslotte in de middenmoot geëindigd maar in de eerste helft van de competitie behoorden we tot de koplopers". In het tweede gedeelte zakte de prestatiecurve aanmerkelijk. Wat uiteindelijk resulteerde in dertien gelijke spelen aan het eind van de competitie. Een aantal dat wel uniek genoemd kan worden. Een verklaring vindt Stokman in het spitsprobleem waarmee trainer Frank van der Gevel worstelt. Stokman: „We nemen vaak moeizaam een voorsprong die dan door te gemakkelijk voetballen en te weinig concentratie weer te niet wordt gedaan. Dan lukt het meestal niet meer om daar wat aan te doen. Het is dan ook erg jammer dat Henk van Maris bij ons is weggegaan. Die kon altijd wel een gaatje vinden en dat zie je bij WSB waar hij aan de lopende band doelpunten maakt' Aanwinsten bij Van Nispen zijn Dick Vermin die van RCL overkomt en Marijnissen uit Limburg die echter door zijn werk als verpleger niet altijd beschikbaar zal zijn. Het bestuur van Van Nispen is op het ogenblik druk bezig met het het clubgebouw van de gemeente die het tot nu toe altijd verpachtte. Stokman: „We proberen het een jaar en dan kijken we hoe het loopt. Hef betekent enorm veel voor ons want in de 45 jaar dat Van Nispen nu bestaat heeft de club nooit een eigen clubhuis bezeten". Voor de rest maakt Stokman zich weinig zorgen. „Je kan ons vergelijken met bijvoorbeeld Volendam, iedereen kent elkaar en het is altijd gezellig" Albert van der Burg: NOORDWIJKERHOUT "Het is de bedoeling dat WSB ook dit seizoen kampioen wordt. Die tweede klasse moeten we halen en dat gaat lukken ook, zet dat maar in de krant". Een overmoedig aandoende uitspraak van WSB-spits Albert ("Appie") van der Burg (20), die hij echter met argu menten weet te staven. Dienstplichtig militair in Assen ("een vervelende afstand"). Albert van der Burg opnieuw: "Ten eerste staken we kwali tatief met kop en schouders boven de rest in de vierde klasse uit. We stonden bijna de hele competitie bovenaan, één week uitgezonderd, toen Rijpwetering ons voorbij ging. Voor de laatste wedstrijd tegen MMO hadden we twee punten voorsprong op Alphense Boys. die er niet meer aan kwamen, omdat we met 5-3 wonnen". Albert van der Burg, die ooit nog in de A1 van Noordwijk voetbalde ("ik ben weer naar WSB gegaan, omdat ik dichter bij huis wilde spelen en ik het daar niet meer zo naar mijn zin had") droeg het nodige tot het behalen van de titel bij. Twaalf maal trof hij de roos, waarbij hij acht maal zijn "hoofd" gebruikte, niet verwon derlijk gezien zijn lengte. Albert van der Burg: "In derde klasse makkelijker voetballen". Na enige aarzeling zegt hij: „Alle linies zijn bij ons goed bezet, maar de voorhoede is misschien door zijn snelheid het sterkste deel van de ploeg". Het spelsysteem van WSB is op Engelse leest geschoeid. Snelle buitenspe lers, die de verwachte hoge voorzet op maat in het midden weten te plaatsen waar Albert zijn kans afwacht. De fanatieke aanhang vindt dat prachtig, getuige de kreet tegen linksbui ten Henk van Maris: „Gooit 'em maar op de roestige". Roodharige Albert vindt zonder moeite het tweede argument voor het in de aanhef gestelde. „In de vierde klasse is het voetbal erg hard. Het is vol gens mij in de derde klasse gemakkelijker voetballen door het betere spelniveau, omdat wij een technische ploeg hebben". Het enige struikelblok op weg naar het kampioenschap vormen de clubs Lisse, Hille- gom. Teylingen en van Nispen. „Dat worden moeilijke partij en", denkt Albert, „in die wedstrijden kunnen rare dingen gebeuren. Alle jongens kennen elkaar door en door dus die willen elkaar niets toegeven". Ondanks zijn zelfverzekerde praten, weet zijn verloofde nu al dat dan Albert de zenuwen door de keel zullen gieren. „Voor een belangrijke wed strijd is Albert misselijk van de zenuwen", zegt ze lachend, „dan moet hij wel vijf keer naar de w.c.'. Dus toch alle maal grootspraak misschien. Trainer Eiffer liet in ieder geval niets aan het toeval over en stuurde zijn selectie vier maal het duin in, bij de aanvang van de training. Iets wat zonder morren gepikt wordt. Albert: „Al regent het pijpestelen, iedereen komt op en dat is heus ook zo, als het wat minder mocht gaan". Leidschendam— Jan van der Zalm, leider van het eerste team van RKAW, is optimisti sch, zeer optimistisch zelfs. Baseert die zienswijze op het afgelopen seizoen. „Toen is er boven verwachting gepres teerd" - en gelooft in meer: „Je zal mij niet horen zeggen dat we kampioen gaan wor den. Maar een plaats bij de eerste drie moet voor AW mogelijk zijn. Gezien de prestaties van vorig jaar, maar ook gezien de spelersgroep voor komend seizoen. Er mogen dan wat spelers zijn vertrokken, bij de nieuwelin gen zit zonder meer talent". Van der Zalm doelt dan met name op de terugkeer van Peter Hakkaart van Wilhelmus. Maar ook de komst van Pieter Verbeek (Groen Wit), Leo Hakkaart (Tonegido), Jos Kouwenhoven (SEV) en Henk Hooymans (Lugdunum) ervaart Van der Zalm als een welkome versterking van „zijn" selectie. Hij: „Het blijft natuurlijk jammer dat Bert van der Sluis, Leo Witvliet en Humphrey Louds er niet meer bij zullen zijn, maar RKAW is duidelijk niet verzwakt. Lijkt zo op het eerste gezicht zelfs sterker geworden, al is het natuurlijk niet zo dat de nieuwkomers nu al direct een plaats in het eerste zullen krijgen. Daarvoor heeft het oude team vorig jaar veel te hard gevochten, boven verwachting goed gewerkt. Nee, de oude basis zal als alles normaal loopt de eerste kans krijgen, en de anderen zullen terzijnertijd gewoon hun kans moeten pakken". „Mooi heb ben we vorig jaar niet gevoet bald", erkent ook Van der Zalm. „Maar de eerste op dracht aan de jongens die vanuit het tweede naar het eerste opschoven was ook alleen maar om echt hard te werken. Het mooie voetbal kwam vanzelfsprekend op de tweede plaats, vooral ook omdat we niet wisten hoe we qua sterkte moesten worden geplaatst". Onder aanvoering van trainer Wim Andriessen heeft die „plaatsbepaling" inmiddels plaatsgevonden. „En daarom heb ik nu veel vertrouwen in het team. Als we de eerste wedstrijden een beetje redelijk doorkomen, mag je zelfs op de eerste plaats gaan hopen. Want dat is duidelijk, gezelligheid is in onze vereniging erg belang rijk. maar het terugkomen in de tweede klasse staat dit jaar wel bovenaan ons verlanglijst- HILLEGOM Handhaven staat voorop bij derdeklasser Hillegom. De club die afgelo pen seizoen met name in de tweede helft van de competitie veel indruk maakte, zal zich ook de komende jaargang slechts met consolideren bezighouden. Secretaris De Wagt, al zo'n acht jaar in die functie actief, omschrijft het als volgt: „Het mag dan wel zo zijn dat Hillegom In het tweede gedeelte van de vorige competitie niet meer verloren heeft, de krachtsve - schillen blijven toch erg klein in deze klasse. Ik bedoel maar. Tussen 1-0 winst en 0-1 verlies licht maar een kleine marge. Óp die momenten beslist vaak niet de voetbal - klasse maar het geluk." Kortom, een kampioenschap zien Hillegom én de Wagt nu niet direct zitten. „Het valt allemaal zo moeilijk te zeg gen," weet De Wagt. „Zeker met al die vreemde tegenstan ders dit jaar. Neem nu HBS - dat is een club waar we nog nooit tegen hebben gespeeld, waarvan de kracht helemaal niet bekend is." Ook ■et gepromoveerde VVS3 komt ter sprake. „Dat is voor Hille gom door de jaren heen altijd al een erg lastige tegenstander geweest. In de vierde klasse hebben we daar geloof ik zelfs nooit van kunnen winnen." Niettemin trekt de nieuwe competitie en de indeling daarvan de Hillegom-secretaris wel. „WSB, Van Nispen, Lisse en Teylingen - allemaal derby's die op papier zeker aantrekke lijk lijken. Wat dat betreft denk ik dat het een bijzonder aardige competitie kan gaan worden." Een competitie waaraan Hillegom met de vertrouwde kern zal beginnen. „Er is geen enkele speler weggegaan, de selectie is aangevuld met jeugdige spelers. Spelers die zich komend seizoen overigens eerst nog wel zullen moeten bewijzen. Daarom zie ik Hille gom dit seizoen met ongeveer hetzelfde elftal de competitie ingaan." Iets wat trouwens door trainer Stokman zal worden beslist. De Wagt over de oefenmeester die voor het tweede seizoen aan het roer zal staan: „Een man waarin het bestuur het volste vertrouwen heeft. Een man ook bij wie de opbouw van de vereniging gelukkig meer centraal staat dan de directe resultaten." SASSENHEIM - Voorzitter Piet Berg van het Sassen- heimse Teylingen heeft zijn eerste zenuwslopende jaar als praeses van de club er op zitten en begint welgemoed aan zijn tweede. Welgemoed omdat Teylingen vorig seizoen op het nippertje de degrada- tiedans ontsprong en opnieuw in de derde klasse gaat acteren. Voorzitter Berg over die angstige periode: „Door een ongelukkige nederlaag tegen Deifia raakten we opeens in de situatie dat naast het al gedegradeerde TOGB öf Laakkwartier óf Teylingen eveneens zou moeten afdalen. Gelukkig liep het nog goed af omdat Laak kwartier beide punten inlever de en wij gelijkspeelden. Dat was voldoende". Wijzer geworden van deze degradatie perikelen is de opzet van de selectie drastisch veranderd. Werden het vorige seizoen A-junioren ingezet die nog niet helemaal tegen het grote werk waren opgewassen, (Berg: „Er werd roofbouw op die jongens gepleegd") en mislukte dit gedeeltelijk, nu wordt er gestreefd naar een selectie van 44 spelers, waarin opgenomen A-junioren van vorig- en dit jaar. Gesplitst over twee groepen van 22 wordt deze selectie door trainer van der Klugt onder handen genomen. Uit deze spelers stelt Van der Klugt de eerste vier elftallen samen. Piet Berg. ,;Met deze aanpak hopen we te bereiken dat vooral de jongeren de kans krijgen om zich rustig te ontwikkelen". De training is dit jaar extra vroeg begonnen omdat ook de KNVB-bekercom- petitie een week vervroegd is. „Een handicap voor ons", vindt Berg, „omdat wij het veld pas op 15 augustus voor wedstrij den mochten openstellen. Oefenduels voor die datum waren dus niet mogelijk terwijl voor 16 augustus het eerste bekerduel gepland stond". Jammer vindt hij het ook dat hij in de beker met WSB is ingedeeld. „Die komen we in de competitie ook al tegen en omdat ik WSB als team hoger aansla is het voordeel van de verrassing in de competitie verdwenen. Ons elftal speelt goed als het de ruimte krijgt. Wordt er man tegen man gespeeld dan missen we dikwijls inzet en karakter Ik hoop dat de jongens dat willen inzien".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 27