£eidóe Somcmt Zorgen over reacties van Iran I Nicaragua willigt eisen bezetters in Vliegverkeer in weekeinde vervroegd Vandaag voetbal- bijlage Hond(s) dol op sieraden Scheveningse logger in verboden beslag genomen Super-kletskous Succesvolle knie transplantatie in China Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 24 augustus 1978, 68e jaargang no.21128 Rustig weer Eerst vrij zonnig later meer bewolking en middagtempera- turen omstreeks 20 graden. Weinig wind maar in de mid dag zwakke tot matige wind uit west tot noordwest. Morgen zon op: 6.39 onder: 20.44. Schev. hoogw. 7.34 en 20.01. laagw.: 4.33 en 16.43. Vandaag treft de Ie- bij de krant on speciale jaar li jk- voetbalbijlage Hoofdthema van deze extra bij lage is het amateur voetbal dat van ve le kanten wordt be licht. HIGHCLIFFE (Reuter) Een die- renarts in het Brit- se stadje Highcliffe heeft gisteren uit de de maanden oude poe del Tammy een ring met diamant en saf fier, een zilveren medaille met ket ting. een horloge, een kogellager, een deel van een dak pan, zes stenen en een poppehoofd verwijderd. De 19-]arige eigena resse van Tammy zei: „Toen ik mijn sieraden kwijt was, zochten we zonder resultaat het hele huis af, waarna de verdenking op Tam my viel. Wij wreven met een metaalde tector over haar maag en dat ding reageerde enorm". Het dier werd met spoed naar een die renarts gebracht waar röntgenfoto's het vermoeden be vestigde. Daarop werd de hond geo pereerd. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Het is nog niet duidelijk wat de Iraanse studenten, die gisteren de Iraanse ambassade in Wassenaar enige uren bezet hebben gehouden, ten laste zal worden gelegd. Mogelijk hebben de bezetters zich, aldus de Haagse hoofdofficier van Justitie mr. A. W. Rosingh, schuldig gemaakt aan huisvrede- en lokaalvredebreuk en wederrechtelijke vrij heidsberoving. De studenten zijn gisteren na afloop van de bezetting naar het politiebureau te Wassenaar overgebracht voor verhoor. Zij hebben de Am sterdamse advocaat mr. Van Bennekom, die ook de illegale Marokkanen voor de Raad van State verdedigt, als verdediger gevraagd. Justitie werkt aan berechting bezetters In Den Haag wordt moet enige spanning uitge zien naar de reactie van de Iraanse regering op de bezetting van de ambassade en op de mogelijke straffen, die de bezetters opgelegd krijgen. Vier jaar geleden, toen de 7" politierechter de toenmalige bezetters ambassade veroordeelde tot vier dagen on voorwaardelijk en een maand voorwaardelijk, leidde dit tot terugroeping van het Iraanse ambassadepersoneel en een blokkade van de Nederlandse uitvoer naar Iran. Deze blokkade duurde toen anderhalve maand. De Nederlandse regering heeft thans al laten weten het gebeurde „een onoirbare zaak" ten zeerste te betreuren. Twee niet herkenbare Nederlanders toonden zich. althans volgens het papier, solidair met de Iraanse bezetters. De inbeslagname van de Scheveningse logger. Proviandering zeezender DEN HAAG De opsporingsdienst van de PTT heeft in samenwerking met de Haagse politie vanmorgen in alle vroegte in de Tweede Binnenhaven in Scheveningen een bevoorradingsschip van het zendschip radio Del Mar in beslag genomen. Het is de logger Mathilde Simonne. Tegen de schipper is proces verbaal opgemaakt. De inbeslagneming vond plaats in opdracht van de officier van justitie te Amsterdam, mr. F. H. van Meijenfeldt. Aangetoond was dat de logger werd gebruikt voor de proviandering van de klandestiene zender radio Del Mar. Volgens de bepalingen van de telefoon- en telegraafwet is dat strafbaar. Tegen 01.00 uur werd de in beslag genomen logger onder toezicht van de rijkspolitie te water de haven uitgevaren naar een niet nader genoemde plaats. Radio Del Mar is maandag begonnen met proefuitzendingen vanaf een schip dat voor Zeeland, buiten territoriaal gebied ligt. Jubileumstuiver i zil- Deze jubileumstuiver i ver verschijnt ter gelee het dertigjarig regeringsjubileum van koningin Juliana. De voorzij de van deze unieke stuiver toont het portret van de koningin met de jaartallen 1948-1978. De keer zijde is een getrouwe weergave van de- stuiver, die in 1948, het kroningsjaar van de koningin, door de Rijksmunt voor Curapao geslagen werd Voor verzamelaars komt er een kleine oplage in goud. Numismatique te Voorburg laat deze munt slaan Drie doden bij aanrijding Den Bosch (ANP) Een botsing tussen twee personenauto's heeft vannacht het leven gekost aan drie personen. Van een van de slachtoffers, een man, heeft de politie de identiteit nog niet kunnen vaststellen. Het ongeluk gebeurde op een kruispunt vlakbij het provinciehuis van Noord-Brabant. Een 25-jarige vrouw uit Tilburg botste daar met haar auto tegen een andere wagen. Zij kwam bij de botsing om het leven, evenals de twee inzittenden van de andere wagen. Een van de twee auto's raakte door de botsing van de weg en belandde in een vijver bij het provinciehuis. MANAGUA (AP/RTR) - Een Hercules-vlieg tuig van de Venezolaanse regering was vanmor gen onderweg naar de hoofdstad van Nicara gua, Managua, om daar de bezetters van het parlement plus een aantal politieke gevangenen op te halen. Volgens de regering in Caracas is president Somoza van Nicaragua akkoord ge gaan met de eis van het zogeheten „Sandinis- tisch Front" om 83 politieke gevangenen vrij te laten. zonden via de staatsradio in Nicaragua. Het uitzenden van deze verklaring was een van de eisen van de bezetters. In de verklaring werd o.m. gezegd dat de regering, vijf miljoen dollars zou betalen, in ruil voor de levens van de zestig parlementariërs die nog in gijzeling werden gehouden. Sinds dinsdagmiddag de bestorming door de leden van het Sandinistisch Front begon, be stond grote onzekerheid over het aantal perso nen dat in het parlementsgebouw aanwezig was. Aanvankelijk werd gesproken" over minstens vijfhonderd mensen, die door een groep van I Een heel klein mannetje in de CIA II zeer geheime documenten I ceer gene/me oocumenien ai Russen te hebben verkocht... maar omdat de Russen zelf zo'n ding nooit kunnen maken is men er in Amerika niet al te ongerust over honderd guerrilleros werd vastgehouden. Hon derd vrouwen en kinderen werden gistermorgen al vrijgelaten. Later werden volgens een woord voerder van de Nationale Garde, de particuliere politiemacht van president Somoza, veertien mensen, onder wie drie soldaten die bij de overval op het parlementsgebouw werden ge wond, eveneens in vrijheid gesteld Onder de nog naar schatting zestig mensen, die nog wer den vastgehouden bevonden zich Luis Debayle, een neef van de president en een andere neef, Jose Abrego, zoon van de opperbevelhebber van de gevreesde Nationale Garde. Tegenzet stiptheidsactie Alle luchthavens in het land zijn gesloten voor het verkeer Internationaal telefoneren met de regeringsgebouwen is niet meer mogelijk. Van uit Costa Rica werd gemeld dat Nicaragua de grens met dit buurland heeft gesloten. Guerrilla strijders hebben vanuit Costa Rica in het verle den verscheidene invallen in Nicaragua gedaan. Uit Venezuela werd nog gemeld dat ook enkele bisschoppen en andere hooggeplaatsten die de onderhandelingen met de bezetters hebben ge voerd, aan boord van het Hercules-vliegtuig zullen gaan. HARRÏSBURG, Pennsylvania (AFP) Een Amerikaanse student van 19 jaar, Douglas Wentz, heeft een record „pra- ten-aan-een-stuk" gevestigd. Wentz, die wijsbegeerte stu deert, begon dinsdag het thema „de corrupte regering van Pennsylvania waarom raakt het u niet?", te bespelen. Gis termiddag om 2 uur, 31 uur later, was hij uitgepraat. De student gunde zich per uur maar 5 minuten rust. Hij komt in de annalen als de man die tot nu toe de langste politieke beschouwing heeft gehouden. Het vorige record was in han den van Wentz' landgenoot Marvin Eakman, die in 1976 dertig uur aan één stuk aan het woord was geweest HET IJSSEIZOEN IS BEGONNEN! de Tón Menken- 7.00 tot 11.30 en van v a. zaterdag 26-8 hal weer open. Dagelijks van 13.30 tot 16 45, EN IEDERE ZATERDAGAVOND IJSDISC0 Vondellaan 41, Leiden Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. kwartaalabonnee woonplaats Stuur als dank v woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen i SCHIPHOL De drie grote luchtvaartmaatschap pijen KLM, Martinair en Transavia hebben de nodige maatregelen getroffen om de gevolgen van stiptheidsacties van de Franse verkeersleiders ook het komende weekeinde op te vangen. De KLM zal, zoals gemeld, grotere toestellen inzetten om vlucht en te combineren en zo mogelijk een alternatieve route vliegen die niet door het Franse luchtruim gaat. Martinair- en Transaviavluchten zullen 2 a 2,5 uur eerder vertrek ken dan aanvankelijk de bedoeling was. Alle passagiers die vanaf Schiphol met deze maatschappijen vliegen (respectievelijk veer tien en vijf vluchten) zijn door hun reisbureaus van de gewijzigde vertrektijden op de hoogte gesteld. Omtrent de mogelijke vertragingen die toestellen oplopen met vakantiegangers die naar huis terugkeren is minder te zeggen. De Nederlanders in Spanje en dergelijke vakantiebestemmingen zijn er van op de hoogte gesteld dat vertragingen kunnen ontstaan en dat zij zo nodig zelf voor vervoer (bijvoorbeeld 's nachts) van Schiphol naar huis dienen te zorgen. Afhalers kunnen telefonisch bij de twee maatschappijen informeren hoe groot de eventuele vertraging is: Martinair is te bereiken op 020153666 en Transavia op 020- -174868. Snelverkeer In drie talen wqst dit bord de voet gangers in Lon- dens drukste win kelstraat, Oxford Street, erop dat ze moeten letten op het drukke verkeer Vooral Arabieren, die in Londen van alles gretig opko pen, schijnen wei nig oog te hebben voor de gevaren Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 i uur nummer 071—122244v en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Kunst- aardewerkfabriek DE LEIDSCHE FLES Voor al uw relatiegeschenken. Inlichtingen: 071-134013 Hongkong (AFP) Chinese chirurgen in Sjanghai zijn er geslaagd een volledige knie te transplanteren, zo heeft het persbureau Nieuw China be kendgemaakt. De man die het gewricht vorig jaar kreeg, kan nu zonder krukken lopen, zo wordt gemeld. De patiënt, Ha Sjoean-Loeng, had als arbeider in een steenfa briek in 1974 bij een bedrijf- songeluk zoveel schade aan zijn linkerknie opgelopen dat dit been ondanks allerlei be handelingen stijf bleef. In een operatie die vijf uur duurde, kreeg de man een nieuw ge wricht. Aanvankelijk deden, zich ernstige afstotingsver schijnselen voor. maar na een speciale behandeling verdwe nen die geleidelijk. Röntgenfo to's toonden aan dat de botten geheel aan elkaar waren ge groeid en dat de bloedsomloop weer normaal is, aldus Nieuw China.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1