"k Oost-Duitsland betaalt tol voor Vergrijzing' Vervoorn mist finale ondanks nationaal reeori ill m m Eerste divisie begint ruw Knappe zege Bernardus bij Lugdunum Salman in kwartfinal SP ':u: M M TRACY CAULKINS LUKT GROOTSTE ZWEMSTER ALLER TUDEN TE WORDEN Weer verlies volleybalteam SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 PAGING WEST-BERLIJN De tol die Oost-Duitsland moet betalen voor de relatieve "vergrijzing" van het destijds zo machtige damesteam dreigt erg hoog te worden. Gisteren op de vierde wedstrijddag van de wereldkampioenschappen moesten opnieuw twee van de olympische kampioenen, Ulrike Tau- ber en Andrea Pollack het afleggen tegen Ameri kaanse teenagers die met hun vijftien jaar precies de leeftijd hebben om te denken dat ze alles kunnen door de tijd op de vingers te worden getikt. Uitgerekend in West-Berlijn moesten de Oostduitse ploeglei ders erkennen dat de decaden tie van het consumptiedenken hun team is binnengeslopen. De wervingskracht is er uit Als Oost-Duitsland weer me dailles verovert - en dat zal heus wel gebeuren - zal het nauwelijks meer in verband kunnen worden gebracht met het daar heersende systeem, maar meer met de aanleg, trai ningsijver en begeleiding van de individuele zwemmer en zwemster, net zoals dat overal elders in de wereld gebeurt. Chef-coach dr. Schramme heeft die ontwikkeling zien aankomen: ..Het is normaal dat men in Amerika op ons uit loopt als men daar dezelfde zorg aan het dameszwemmen geeft als wij. Het land is groter en daarmee het beschikbare potentieel". Maar dat de machtsovername zo snel zou verlopen, was zelfs voor zijn Amerikaanse collega George Haines een verrassing. „Dit was niet de ware sterkte van de DDR-meisjes", verklaarde hij. „Ik geloof dat de hele ploeg enigszins is geschokt". Vier titels Intussen yellen en joelen de Amerikanen alsof het Olym pisch stadion van Berlijn hun thuisbasis is. Gisteravond voeg den ze weer vier titels en een wereldrecord toe aan hun toch al rijke verzameling. Het was opnieuw een lid van de ploeg van Rusland die voorkwam dat de Amerikanen "grand slem" speelden. Vladimir Szalnikov, de meest leergierige pupil van coach Serge Waizekowsky kwam uit vrijwel geslagen po sitie terug om de 400 meter te winnen in de nieuwe Europese recordtijd van 3.51.94. De Ame rikanen konden echter als ex cuus aanvoeren dat Bill For rester en Jeff Float, die zich zo lelijk lieten ven-assen, in feite slechts invallers zijn voor we reldrecordhouder Brian Goo- dell. Deze was na een operatie niet in staat om zich bij de Amerikaanse kampioenschap pen te kwalificeren. De Oost duitse meisjes brachten - dat dient gezegd - de in deze situa tie vereiste sportiviteit in ruime mate op. Ulrike Tauber drukte na de tweede nederlaag tegen Tracy Caulkins haar Ameri kaanse rivale de eigen mascot te in de handen. De dunne maar ijzersterke Caulkins, sterk in alle vier de slagen die de 400 meter wisselslag telt, ging ver voor de anderen naar de finish. Zij lijkt de grootste zwemster aller tijden te wor den. Haar 4.40.83 was waar schijnlijk het beste dat er bij deze kampioenschappen in Berlijn te zien zal zijn. „Mijn felicitaties en mijn be wondering", sprak de versla gen Tauber. „Ik weet hoeveel pijn het doet toen ik in Mont real 4.42.0 zwom". Caulkins, die alles op alles zette om ook van deze derde gouden-medail lerace iets heel bijzonders te maken, bleef geruime tijd in het onzekere of het gelukt was. „Ik had mijn contactlenzen niet in en moest aan anderen vra gen wat mijn tijd was". Caul kins' trainer Paul Bergen had geen handen genoeg om de feli citaties in ontvangst te nemen: De lange Mary-Joan Penning- ton, die Caulkins op de 200 meter wisselslag van dichtbij was gevolgd, pakte op de 100 meter vlinderslag wereldre cordhoudster Andrea Pollack onbarmhartig aan. Ze lag na vijftig meter al voor en hield die marge vast zonder overi gens de barrière van de éen minuut te doorbreken: 1.00.20. De derde pupil van Bergen won de 200 meter schoolslag. Het was Nich Nevid, die de moed had om hard weg te gaan. Hij klopte de Rus Miska- rov met een tiende seconde ter wijl Kusch op afstand derde werd. Het had overigens een haar gescheeld of Nevid was niet eens in de eindstrijd te recht gekomen. „Ik moet Taka- haji nog wel bedanken. Omdat hij zo langzaam was in de se ries kwam ik in de finale", bekende hij later. De 200 meter rugslag kende een ontevreden winnaar. Jesse Vasallo, de van Puerto Rico afkomstige Ameri kaan had gedacht harder te kunnen dan de 2.02.16 die ach ter zijn naam oplichtte. Hij was aangestoken door de algemene ontevredenheid die er onder de rugslagspecialisten heerst, om dat het wereldpeil nu al gerui- "s eer Trace Caulkins zorgde op de 400 meter wisselslag voor waarschijnlijk het be «et dat er tijdens de wereldkampioenschappen te zien zal zijn. me tijd stagneert. Vasallo, die wegens zijn veelzijdigheid wel wordt aangeduid als "mini- Spitz" won eerder de 400 meter De uitslag wisselslag en zwom toen wel een wereldrecord. Uitslagen Tevreden uiteraard was wel Fred Eefting. De Utrechtse zwemmer was de series uitge komen met een vijfde plaats in de nieuwe nationale recordtijd van 2.05.96. Hij verbeterde zijn tijd tot 2.05.01, het veertiende record van de ploeg van Sit ters. Op het 50 meterpunt was hij tweede, op de 100 meter vierde en uiteindelijk werd hij vijfde. „Ik moest wel hard af gaan om in mijn ritme te ko men, dat bevalt me veel beter. de 400 meter wisselslag dames is: 1 Tracy Caulkins (VS) 4.40.83 (nieuw wereldrecord), 2. Ulrike Tauber (Odl) 4.47.52; 3. Petra Schneider (Odl) 4.48.56; 4. Olga Klevakina (Sow) 4.49.16; 5. Nancy Hogshead (VS) 4.51.49; 6. Sharron Davies (Eng) 4 54.78; 7. Ann-Sofi Roos (Zwe) 4.55.10; 8. Becky Smith (Can) 5.01.43 De uitslag van de 200 meter Vlinder slag is: 1 Mike Bruner (Vst) 1.59.38 2. Steven Gregg (Vst) 1.59.80; 3. Roger Pyttel (Odl) 2.01.33; 4. Paer Arvidsson (Zwe) 2.01.61; 5. George Nagy (Can) 2.01.93; 6. Michael Kraus (Wdl) 2.01.95; 7. Michael Gorelik (Sow) 2.01.96; 8. Phi lip Hubbel (Eng) 2.02.66 De uitslag van de 200 meter rugslag 1 Jesse Vassalo (Vst) 2.02.16; 2. Gary Hurring (Nzl) 2 03.71; 3. Zoltan Ver- raszto (Hon) 2.03.90; 4. Tim Sham (Vst) 2.04.33; 5. Fred Eefting (Ned) 2.05.01 6. Victor Kusnetzov (Sow) 2.05.58 en I Sandor Wladar (Hon) 2.07.32; 8. rado Porta (Argj 2.07.43 De uitslag van de 400 meter vrije i n here 'oor 1 Wladimir Salnikov (Sow) 3.5 üeil (Europees record); 2. Jeff Float j 3.53.42, 3 Bill Forrester (VS) 35 4 Sergej Rusin (Sow) 3.55.46, 5. i dor Nagy (Hon) 3 56.29 De uitslag van de 100 meter vlin slag dames is: 1. Mary-Joan Pennington (Vst) 1.0 2. Andrea Pollack (Odl) 100.2? Wendy Quirk (Can) 1.01.82; 4. E Rapp (Vst) 1 02.29; 5. Karin 5 (Wdl) 1.02.71; 6. Sue Sloan (Car Ann Osgerby (Eng) 1 02 74; 8. I Brigitha (Ned) 1.02.78 De uitslag van de 200 meter sclAjdri slag is: 1. Nick Nevid (Vst) 2.18.37; 2. Ai Miskarov (Sov) 2.18.42: Kusch (Wdl) 2.20.16; 4. Duncan G< hew (Eng) 2.20.49; 5. Robertas Ji (Sow) 2.20.53; 6 Alban Vermes (I 2.20.81; 7. Graham Smith 2.20.91; 8. Jeffrey Freeman 2.22.13 EPE Het Nederlandse heren volleybalteam heeft gister avond in de Willem Alexander sporthal in EPE ook de tweede vriendschappelijke interland tegen de Verenigde Staten ver loren: 3-2. De setstanden in deze zeer matige wedstrijd wa ren 15-13 11-15 15-11 5-15 11-15. De 500 toeschouwers in Epe zagen met name in de eerste drie sets een zwak Nederlands blok, dat nauwelijks verweer had tegen de korte set ups van de Amerikanen. Dat Nederland de eerste en derde set toch won, lag eerder aan de zwakte van het Amerikaanse achter veld dan aan de eigen kracht. Beide coaches wisselden veel vuldig maar dit had nauwelijks invloed op het lage peil. De Zijl/LGB verdedigt titel LEIDEN - Komend weekeinde worden in Eindhoven de natio nale waterpolokampioenschap- pen voor adspirantenteams ge houden. In dit twee dagen du rende tournooi, waaraan de kampioensteams van de ver schillende kringen deelnemen, wordt Gouwe Rijnstreek bij de meisjes vertegenwoordigd door de ploeg van BZ PC uit Bodegraven. Bij de jongens is het wederom de ploeg van De Zijl/LGB die, dit keer voor de vierde achter eenvolgende maal, door kring Gouwe Rijnstreek wordt afge vaardigd. In de drie voorgaande jaren slaagde deze Leidse, door Rob Schouten getrainde en door Chiel Hoogenboom gecoachte ploeg er in het landskampioen schap te veroveren. Kees Vervoort kan lachen. Hij verbeterde het Nederlands record op de 200 meter vlinderslag. WEST-BERLIJN „Kees Ver- voorn moet gewoon doorzwem men". Met die woorden begroette Bert Sitters gistermorgen bij de wereldkampioenschappen in West- Berlijn het twaalfde Nederlandse record. De achttienjarige Hagenaar had juist tevoren in de series van de 200 meter vlinderslag met 2.04.88 een nieuwe nationale top- verrichting geleverd, die echter niet voldoende was voor een fina- lleplaats. In de totaalrangschikking van de series kwam de naam Ver voorn pas op de veertiende plaats. „Kees mag dan een halve seconde snel ler zijn gegaan dan bij de nationale kampioenschappen in Amersfoort, meer dan een tussenstation is het niet", aldus Sitters. „Hij moet in de buurt van de twee minuten zien te komen. Daarop is zijn baanindeling afgestemd. De eerste twee banen kloppen al met een door- gangstijd van 58 seconden. De derde baan gaat ook al veel beter. Het ont breekt hem alleen nog aan voldoende uithoudingsvermogen voor de laatste '/ijftig meter". Deze tweede toptijd hij verbeterde als startzwemmer ook het record op de vrije slag-sprint heeft Vervoorn het nodige vertrouwen gegeven voor zijn kansrijkste start: de 100 meter vlinder slag van zaterdag. „Nou moet ik toch op twee banen vreselijk hard kunnen zwemmen", was zijn gevolgtrekking, die onmiddellijk door Sitters werd overge nomen. Het probleem voor Vervoorn en Fred Eefting is dat er zo'n geweldige Idoof gaapt tussen het nationale en in ternationale niveau. Zowel op de 200 meter vlinderslag als de 200 meter rug- slag ligt het wereldrecord beneden de fwee minuten. Fred Eefting moet nog iweemaal de sprong herhalen, die hij in de series maakte, om een echte kans hebber te kunnen worden. De gewichti ge Utrechtse badmeester, die in Berlijn :ienderogen afvalt, dook twee en een ïalve seconden onder zijn eigen topver- •ichting van Amersfoort en plaatste zich net 2.05.96 als vijfde voor de finale. Het s zijn tweede optreden in een eind- jtrijd, na zijn zevende plaats op de ïalve afstand. Snith Brigitha had aan één nacht slapen /oldoende om zich te herstellen van de eleurstellingen in de 200 meter vrije ;lag finale van de vorige avond, toen :ij een vrijwel zekere bronzen medaille /erspeelde. Se creëerde zich een nieuwe kans: in le finale van de 100 meter vlinderslag, vaarvoor ?ij zich met een nieuw natio- ïaal record van 1.02.89 als vijfde plaat- :te. In aanmerking genomen het feit dat het vlinderen voor Enith niet veel meer s dan een hulpmiddel om wat meer 'ariatie te brengen in de vaak saaie (raining, was dat een hele verrassi Vooral ook omdat Ineke Ran, die i\mersfoort de nationale titil voor h neus wegkaapte, in de eerste serie een tijd van 1.03.49 tamelijk kansli werd uitgeschakeld. De 19-jarige Canadese Helen Vand burg heeft de Amerikaanse hegemo op het onderdeel kunstzwemmen doorbroken door beslag te leggen op goud. Zij behaalde 187.849 punten eindigde daarmee voor de Amerikaai Pam Tryon en de Japanse Yasuko U zaki. De Nederlandse Marijke Enge werd zesde met een puntentot :.61.166. Het Nederlands waterpoloteam verl met 7-4 van Spanje. De periodest; waren: 0-3, 2-0, 2-1 en 0-3. De Nederl. se doelpunten werden gemaakt d< Van Mil (2), Buunk en Stroboer. Spanje scoorden Sans (4), Jane Estiarte,. DEN HAAG Als de eerste competitiedag in de eerste di visie maatgevend is voor wat er in het nieuwe seizoen te gebeuren staat dan wacht de tuchtcommissie van de KNVB een drukke tijd. Gisteravond trokken de scheidsrechters één rode en vier gele kaarten. Het rood was voor Van de Wassen- berg (Helmond Sport), die in het duel tegen Wageningen in de eerste vijf minuten twee tegenspelers zo grof aanviel dat scheidsrechter Mulder hem het rood toonde. Ook strafschoppen werden kwistig uitgedeeld. Vier keer werd de bal op de stip gelegd. In totaal werden de negen eer- ste-divisiewedstrijden bezocht door 27.100 toeschouwers. Van de twee degradanten uit de ere divisie behaalde alieen Telstar een overwinning. De IJmon- ders wonen de uitwedstrijd te gen FC Vlaardingen met 1—0. FC Amsterdam kwam tegen FC Groningen niet verder dan een gelijkspel. Excelsior ver sloeg voor de tweede maal in vier dagen SC Cambuur. De Rotterdammers, die afgelopen zondag de bekerwedstrijden met 20 wonnen, zegevierden nu met 1—0. Wageningen, afge lopen seizoen ook in de na- competitie, haalde uit tegen Helmond Sport: 4—0. De hoog ste score kwam op naam van De Graafschap dat met. 5—1 SW terugwees. De meeste be langstelling trok het duel FC Groningen—FC Amsterdam met 6200 kijkers. De karakteristieken zijn: Wageningen—Helmond Sport 4—0 (3—0). öTvan der Lely 1—0; 8. Bish 2—0; 29. Leushuis 3—0; 88. Hazel- hekke 4—0. Scheidsrechter Mulder, 2500 toeschouwers. Rode kaart voor Van de Wassenberg (Helmond Sport) wegens trappen en onderuit lopen tegenstander. De Wert (Hel mond Sport) kreeg een gele kaart wegens het onderuithalen van een tegenstander. FC Groningen—FC Amsterdam 1_1 <11). 21. Stout 0—1 (straf schop); 36. Bakker 1—1 (straf schop). Scheidsrechter Weerink, 6200 toeschouwers. Gele kaart voor Bouwmeester (FC Amsterdam) we gens het onderuit halen van een tegenstander. Bianchi (FC Amster dam) kreeg een waarschuwing we gens spelbederf. Excelsior—SC Cambuur 1—0 (0—0). 85. Ernst 1—0 (strafschop). Scheids rechter Beek. 1100 toeschouwers FC Dordrecht—FC Den Bosch 2—1 (2—0). 34. Evers 1—0; 37. Jansen 2—0; 53. Peeters 2—1. Scheidsrech ter Ram. 1500 toeschouwers. Gele kaart voor Kamps (FC Den Bosch) wegens onderuit halen van een te genstander. Heerenveen—Willem II 0-0 (0-0) scheidsrecter Van Dijken, 3700 toe- schouwers. Heracles—SC Amersfoort 1—0 (1—0). 17. Van Oosterom 1—0 (straf schop). Scheidsrechter Janssen, 35oo toeschouwers. De GraafschapSVV 5-1 (1-1). Jan Koenders 1—0; 24. Peitsman 1—1; 56. Polko 2—1; 63. Jan Koen ders 3-1; 74. Hiddink 4-1, 80. Van, Veenendaal 5—1. Scheidsrechter Klinkers. 4100 toeschouwers. FC Vlaardingen—Telstar 0—1 (01). 33. Van Toor 0—1 Scheids rechter Bakker, 15oo toeschouwers. Gele kaart voor Oorschot (Telstar) wegens te hard spel. Fort una SC—Veendam 0—0. Scheidsrechter Geurds, 3000 toe schouwers. Kans op staking Spaanse voetballers vergroot MADRID De kans op een staking door Spaanse voetballi op 2 en 3 september, de eerste speeldag van de Spa: competitie, is na het afbreken van de onderhandelingen tu de Spaanse voetbalbond (RFEF) en de spelersvakbond (Al eerder vergroot dan afgenomen. Bondsvoorzitter Pablo Porta en een delegatie van de Al waarvan driekwart van de beroepsvoetballers lid is, onder leic van Real Madrid-speler Quino vonden elkaar slechts op één pi Reden voor Quino na afloop te verklaren, dat de AFE get aanleiding ziet de staking af te gelasten. Porta kwam aan de eis van de spelersvakbond met betrekkii tot de uitbetaling van achterstallige spelerssalarissen tegemoi De Spaanse clubs zullen gemaand worden de schulden aan i spelers, die zo'n honderd miljoen pesetas (drie miljoen guide beloopt, op korte termijn te voldoen. GROTE OVERWINNINGEN RODENBURG EN BLAUW ZWART (Van onze sportredactie) LEIDEN De derde speeldag van de districtsbekercompeti- tie leverde de nodige verras singen op. Zo was daar de knappe winst van Bernard us in de uitwedstrijd bij Lugdu- num (3-4). De overwinning van Teylingen op LFC (3-1) en de grote zeges van Blauw Zwart (6-1) en Roodenburg (7-0). POULE 2 In Den Haag speelden Laak kwartier en RKAW hun derde bekerduel op een zeer slecht en te klein veld. De wedstrijd werd hierdoor te veel beïn vloed om er een aantrekkelijke partij in te kunnen herkennen. De eerste helft gaf een gelij- kopgaande strijd te zien en bleef zonder doelpunten. Het overwicht van de Leidschen- dammers in de tweede helft had de enige goal van de wed strijd tot gevolg: 0-1. POULE 3 Het Haagse RAVA bezocht Wassenaar en verloor in een wedstrijd, waarin flink wat van de conditie werd gevergd, met 3-0. In een razend tempo vielen de Wassenaarders in de eerste helft aan en scoorden via Ton Papo (8ste min) en Ron van der Ploeg (30ste min). Na de thee was ^r sprake van een lichte conditionele terugval bij de thuisclub, waarvan de Hage naars echter niet konden profi teren. Uit een voorzet van Joep Elligens kopte Wim Bogaard 20 minuten vóór tijd de derde goal in en bepaalde hierdoor de eindstand. POULE 11 En weer was het Meerburg, dat de show stal, door in Voorscho ten SVLV terug te wijzen. Hoe wel de gastheren in de eerste helft duidelijk de overhand hadden en zelfs verschillende doelrijpe kansen creëerden, konden zij geen voorsprong ne men. De ruststand was 0-0, waarna de zwartwitten het ini tiatief naar zich toe trokken en in de vijftiende minuut door Thijs de Wit de stand op 0-1 brachten. Na nog een kwartier zorgde Paul van der Heyden zelfs voor de alles beslissende tweede goal. Eindstand: 0-2. In een sportieve wedstrijd won Blauw Zwart van het Leidse Docos met 6-1. De doelman Hans Burghout had zijn goede vorm beslist niet, want hij was het, die door grove fouten de stand op 4-0 liet bepalen. Rob Gillissen, Peter Sluimer, Mar tin Hoogenboom, Ruud Tim mer scoorden voor de ploeg uit Wassenaar. Pieter Donath (2x) maakte er 6-0 van, terwijl Sjaak Rietbergen voor Docos de eer redde. POULE 12 Roodenburg had geen moeite met UDO en maakte er een doelpuntenfestijn van. Richard Klein, Wim Ligvoet, Jan Krom wijk, Peter Hooming (2x) en Peter Dubbeldam (2x) zorgden voor de 7-0 overwinning. Bij de rust was het 3-0. POULE 13 Hillegom speelde in Oegstgeest tegen ASC en kreeg alle ruimte om zich kansen te scheppen en nam door Boudewijn Pijpers met 0-2 de leiding. Door het harde werken van de thuis ploeg werd het evenwicht enigszns hersteld en werd het doelpuntenverschil terugge bracht tot 1-2 via een treffer van Tjeerd Langerhorst. Dit werd tevens de eindstand. In Alphen won LDWS in een harde, maar aantrekkelijke wedstrijd, met 2-3 van de ge lijknamige voetbalclub. Hennie van 't Klooster liet 2-0 aanteke nen in de beginfase, waarna Cees de Roode via een hattrick de balans naar de andere kant liet doorslaan. LDWS kreeg twee strafschoppen, waaraan misschien wel een luchtje, zat. De Leidenaars hadden echter de punten binnen. POULE 14 Randstad Sport en SC Lisse speelden in Voorschoten een gelijkopgaande wedstrijd, die eindigde zoals hij begon: 0-0. SC Lisse ontketende vlak voor het laatste fluitsignaal nog wel een slotoffensief, maar kon daaruit toch niet de winnende treffer destilleren. POULE 15 Bernardus zorgde tegen het twee klassen hoger spelende Lugdunum voor een daverende verrassing door dit bekerduel winnend af te sluiten: 3-4. Kees de Gelder, Bart de Roo, Frans de Boer en Pim van Wetten scoorden voor de ploeg uit Ha- zerswoude, terwijl André Pracht (2x) en Jaap Schilthui- zen voor Lugdunum de roos troffen. De gehavende ploeg van trainer Ruud de Groot had het moeilijk getuige de stand vijf minuten voor tijd: 1-4. Altior en Nieuwkoop speelden een weinig opwindende wed strijd, die eindigde in het voor deel van de thuisclub (1-0). Hennie Egberts werd match winner in een wedstrijd waarin topscorer Kees Bader de plaats in nam van zijn geblesseerde doelman Jan van der Jagt (pink uit de kom). POULE 16 Foreholte was vooral voor rust veel sterker dan het bezoeken de DOSR getuige de 3-0 rust stand. Rob van Tol, Loek van Kesteren en Piet Ruigrok scoorden voor de ploeg uit Voorhout, die na de hervatting slechts één treffer kreeg te in casseren (3-1). Teylingen verraste in Sassen- heim LFC dat voor rust'wel erg nonchalant met de geboden ruimte omsprong. Slechts één doelpunt leverde het overwicht op en dat kwam van de voet van Frans Bogaards (0-1). LFC vergat vervolgens de score uit te bouwen en werd na de her vatting door Teylingen met de neus op de feiten gedrukt. Piet Hoogervorst (strafschop), Paul van Nobelen en Ko van der Krogt schoten de thuisclub naar winst in dit bekerduel. POULE 18 RKNSV kreeg duidelijk te wei nig in het duel met GSV. De ploeg uit Noorden had meer verdiend dan een door arbiter Merlijn afgekeurde goal. Aad Schouten scoorde voor GSV de winnende goal in een aardige partij, die winst opleverde voor de gasten (0-1). LEIDEN Hein Jan Salman kon gisteravond op de Leidse Hout nog maar nauwelijks op zijn benen staan. Niet alleen had hij zojuist een drie urn- durende uitputtingsslag met Leo Links geleverd, maar vlak daarvoor had hij ook al een bijna net zo lang durende mi xed gespeeld. Tegen links liep het aanvankelijk op rolletjes (6-1), maar toen de Leidse Hout speler langzaam maar zeker het tempo uit de partij haalde, kon Salman het niet meer op brengen om door te slaan. Het duel ontaarde in een slaapver wekkend heen en weer slaan, al maakte de spanning wel veel goed. Links kwam via 7-6 op gelijke hoogte en ook de derde set ging gelijk op. In het slot van de set verzamelde Sal man nog eenmaal zijn krach ten en kwam een paar maal naar het net. Links schrok hiervan zozeer, dat hij gemak kelijke smashes weggaf. Via 6-4 plaatste Salman zich ver- LEIDSE HOUT-TOERNOOI In nog twee partijen in dit onderdeel werd zware strijd geleverd. Hans Tönjann van De Munnink heeft zich door middel van een overwinning op Ton Giberius nadrukkelijk on der de top C-spelers geschaard. De derde geplaatste Giberius probeerde wat hij kon, maar Tönjann pareerde de aanvals- slagen zonder er warm of koud van te worden (5-7, 6-4, 6-4). Pieter Parlevliet vond ook een speler van gelijk kaliber tegen over zich. Helaas moest Witting Internationaal programma Parker (Van onze basketbal-medewerker) LEIDEN Landskampioen Parker zal zaterdag haar oefencam pagne voor het seizoen 78-79 beginnen. Gedurende de komende drie weken zal de Leidse ploeg wedstrijden gaan spelen in o.a. Wenen, Caen, Le Mans, Stockholm en Uppsala. De eerste wed strijden zullen in Maastricht plaatsvinden, waar Parker deel neemt aan een internationaal tournooi. Er is met opzet gekozen voor een zwaar oefenprogramma tegen internationale teams. De Leidenaren zullen dit jaar voor het eerst aan het Europacuptournooi gaan deelnemen en de opzet is om in elk geval de tweede ronde te behalen. Die mogelijkheid lijkt aanwezig voor Parker. Men hoeft slechts tweede in de poule van vier teams te worden om de tweede ronde te bereiken. De loting in Munchen op 8 september zal meer uitwijzen. In Maastricht zal Parker het nog steeds zonder Jim Woudstra moeten doen. Woudstra is sinds enkele dagen koortsvrij en zal omstreeks deze tijd uit Peking vertrekken. In Maastricht speelt Parker om 3 uur haar eerste wedstrijd tegen gastheer Kimbria, uitkomend in de eerste divisie en voor dit tournooi versterkt met enige gastspelers. Daarna zal de ploeg uitkomen tegen de Belgische teams Maes Pils en Standard Boule d'Or Luik. de strijd op het hoogtepunt sta ken, omdat hij ongelukkig over een lijn struikelde. De stand was op dat moment 7-5, 4-6, 5-5. Charles Asselbergs liet in het herenenkel B zien nog steeds geen vechtersmentaliteit te hebben. Toen het scoren tegen de in vastheid uitblinkende Van de Feen te lang op zich liet wachten, sloeg hij de ballen alle kanten op: 6-0, 6-1 voor Van de Feen. Arnold v.d. Ca- pellen lijkt vastbesloten zijn ti tel te prolongeren. Het eerste obstakel op weg hierheen, Pe ter Pauwels, omzeilde hij vak kundig. Van de Capellen had de laatste drie keer van Pau wels verloren en was er dus voor de wedstrijd niet gerust op. Hij zegevierde echter met 6-2, 6-4. Henny Koemans moest tegen zijn clubgenoot Willem Jan de Jong veel harder wer ken dan hij gedacht zal heb ben: 5-7, 6-3, 6-3. Een knappe prestatie van De Jong. Bram Madera heeft het wel eens moeilijker gehad met Har Meyer dan gisteravond het ge val was. Meer dan een 6-1, 6-1 nederlaag zat er voor Meyer niet in. Bob v. Overbeeke kwam tegen Koen Heringa verrassend met 4-3 achter. Heringa vergooide echter zijn kansen door teveel dubbele fouten te slaan (4-6,3- 6). In het damesenkel C zag Yvon ne Westerhout een gewonnen positie nog bijna verloren gaan. Margriet Dekker uit Hil legom haalde een 7-5, 4-6, 5-1 achterstand op tot 5-4, waarbij zij vijf matchpoints overleefd l Mede dankzij aanwijzingen va i de zijkant besliste Yvonne c partij net op tijd op het zesc matchpoint. Jacqueline v. Wij speelde zich in de halve fina middels een nipte overwinnin op Ilonka v. Riet: 2-6, 6-1, 8-6. Overige uitslagen: DEB: Meyer-R. Verdegaal 4-6, 6-1. H. Fehling-L. v.d. Mey 6 6-1; GDB; v.d. Sluys/Zech-E Weger 2x 6-3, 6-2; Asselbergs n v.d. Mey-Koole 2x 6-2, 6-4. D< i stj Hazerswoude Hans Bosse Noud Bennink hebben op tel nispark Artesia het als eerst geplaatste duo oosterhof/Wetx geen schijn van kans gegevei Met 6-2 en 6-3 bombardeerde zij zichzelf tot de voornaamst}™ kanshebbers voor de titel het herendubbel C. René de Bakker stelde zijl kandidatuur voor de eindzeg! jj in het enkelspel. Met 6-1, 6-t i overtroefde hij Rob Lucas. Me vrouw Lafay nam in het dame senkel D revanche voor haai dochter Patricia, die dooi Noortje Engel werd uitgeran (j geerd. Tegen mevr. Lafay ging jy Noortje met 6-1, 7-5 de boot in In het gemengddubbel D kwan voor de geplaatste koppels d< Si nederlaag. Het echtpaar Tols ma redde het niet tegen he echtpaar Hooghoudt (2-6, 3-6) terwijl de Steenbergens vooi de jeugd moesten wijken. Met 6-4, 6-1 ging de zege naar Yvon ne Snellenberg en Robert Iterson. Paul Theunissei

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14