ïogere inkomens al fors afgeroomd ZO.-Molukkers willen gemengde commissie Veluwe optimistisch over toeristisch naseizoen Ambt van wethouder steeds veeleisender Gehoorschade treedt vooral in bouw op qIIDDELBAAR en hoger personeel RODE KRUIS IN ASSEN WIL SCHADEVERGOEDING ferslaafd chtpaar erdacht an noord chtelijke uzie leidt Dt chietpartij Koelwagen vernielt woonhuis Illegale Marokkaan pleegt zelfmoord in politiecel Ook premier Van Agt voorstander van progressieve paus )vervallers >ij toeval ;egrepen INNENLAND LEIDSE COURANT an onze parlementaire redactie) ;N HAAG— De bezuinigingen dienen eerlijk worden \erdeeld. De Raad van Overleg voor ddelbaar en Hoger Personeel vraagt zich in commentaar op „Bestek '81" af, of de gere inkomens al niet zwaar genoeg worden ast. Bij voortduring dienen de sterkste louders de zwaarste lasten te dragen. In de tste jaren zijn de hogere inkomens echter aanzienlijk afgeroomd. Een onderzoek is nodig om te bekijken of de hogere inkomens nog meer moeten worden be last Het offer dat van hogere inkomens wordt verlangd, dient in ieder geval in een redelijke verhouding tot dat van andere inkomensgroepen te staan. De Raad MHP vindt overigens ..Bestek '81" met zijn voorgestelde bezuinigingen een moedig stuk. Inderdaad is beperking van de kostenstij ging nodig en dienen de bedrijfsrendementen te worden verbeterd Versterking van de exportin dustrie is nodig om te proberen nieuwe arbeids plaatsen te scheppen. Verbetering van de werk gelegenheid moet niet worden gezocht in een uitbreiding van de niet-commereiële diensten sector. de zgn. kwartaire sector. Stimulering van deze sector leidt namelijk tot zwaardere collec tieve lasten Wel moet worden onderzocht of de commerciële dienstensector kan worden uitge breid, Er dient volgens de Raad MHP meer duidelijkheid te komen bedrijfsrendementen en Onjuist wordt geacht va neel een extra bijdrage a gen. er de relatie tussen ie werkgelegenheid het overheidsperso- i matiging te verlan- Betreurd wordt dat tot nog toe geen alles omvat tend inkomensbeleid van de grond kan komen Teleurstellend wordt het ook genoemd dat de regering zelf zo weinig doet ter stimulering van de industriële innovatie. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Bij het ministerie van binnenlandse zaken ligt een forse schadeclaim van het Rode Kruis in Assen. Het vindt dat de gemeentepolitie en de brandweer van Assen vorig jaar gefaald hebben tijdens ernstige ongeregeldheden in de Molukse wijk in Assen. Het Rode Kruisgebouw ging toen in vlammen op. Tijdens de ongeregeldheden in de nacht van 6 op 7 september werd er vanuit de Molukse wijk driftig met scherp geschoten op politie mannen en brandweerlieden, die daardoor niet in actie konden komen om van het brandende Rode Kruisgebouw nog iets te redden. Een eerdere eis tot schadevergoeding bij het ministerie van justitie is van de hand gewezen. Justitie vindt dat de Asser politie en brandweer „in een levensgevaarlijke situatie naar vermogen en binnen nog aanvaardbare grenzen wat betreft het risico voor mensenlevens is opgetreden". Het Rode Kruis blijft er echter bij dat de politie heeft gefaald bij het beschermen van ander mans eigendom en probeert het daarom nu met de schadeclaim bij Binnenlandse Zaken. DOOD SROINEDEALER (STERDAM (ANP) - Een erdovende middelen ver- afd Amsterdams echtpaar tft bekend dinsdag 1 augus- de 28-jarige heroinehande- Gerrit van Dijkhuizen in i woning aan de Eems- it in de hoofdstad om het i te hebben gebracht, al- de Amsterdamse recher- wee waren 's ochtends al ieg bij Van Dijkhuizen geko- voor wat heroine. Zij had die dag hun portie verdo lde middelen nog niet gehad Voelden zich ziek. Van Dijk- zen had echter maar weinig il in huis en nam daarvan f het grootste deel. Wat er jr het echtpaar overbleef s voldoende voor de twee zich weer beter te gaan llen. Omdat de heroiehande- r zelf wel een gevoel van Ibehagen uitstraalde, en het ïtpaar zich ziek bleef voelen, ■d de man erg kwaad Hi.i n een hamer die zich in het s bevond en sloeg de hctoi- handelaar daarmee de sche- woordvoerder van de itie. echtpaar verliet het huis hamer, messen, een pol- e van Van Dijkhuizen en d dat de twee in het huis dden gevonden. Hoe groot 'ledrag is heeft de politie niet kunnen vaststellen lgens de vrouw was het 10 en volgens haar man 10 gulden. n onzer verslaggevers) IJSSEN Een 38-jarige man eft gisteren tijdens een ech- ijke ruzie zijn 33-jarige ouw met een revolver in het ofd geschoten. Zij is zwaar wond in het ziekenhuis op- nomen. schoten vielen nadat de zijn vrouw tot in de gara- /an de buren had achter- d. Daarna rende de man g naar zijn eigen werk- aats om zich daar meer dan voor de politie te ver- hansen. Hij dreigde te schie- als de agenten dichterbij vamen. Na een lang gesprek t een politieman gaf hij ech- zijn verzet op. beide kinderen van het htpaar zijn, hevig overstuur, lorlopig bij buurtbewoners idergebracht. Heilo (ANP) - Een koelwagen met melk- produkten heeft van nacht in het Noord hollandse Heilo nogal wat schade aange richt. Door nog onbe kende oorzaak ramde de wagen eerst een verkeerslichteninstal- latie en reed toen via een lichtmast, een boom en een auto de voorgevel van een woonhuis binnen. De chauffeur van de koelwagen moest uit het wrak van zijn wa- ëen gezaagd worden, lij is met verwondin gen naar een zieken huis vervoerd. ACHTERUIT Vijf jongelui uit Neede worden uitbundig toegejuicht door supporters. Het vijftal wandelt van Warnsveld naar Neede, een afstand van dertig kilometer. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat zij achteruitlopen en hopen daarmee het wereldrecord te breken dat op het ogenblik op 29.8 kilometer staat. I§ g i - AMSTERDAM (ANP) Een 31-jarige Marokkaan heeft zich gistermiddag in een cel van het hoofdbureau van politie aan de Amsterdamse Elandgracht van het leven beroofd De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, was volgens de politie afgelopen maandag aangehouden als illegaal in ons land verblijvende vreemdeling. Hij zou vandaag worden uitgeleverd. Volgens eigen verklaring van de Marokkaan zou hij sinds april van dit jaar in ons land hebben vertoefd. Een vijftigtal zogenaamde kerk-Marokkanen en. Nederlandse hongerstakers uit het kerkgebouw De Duif in Amsterdam heeft gisteren voor het politiebureau een stille demonstratie gehouden ter herdenking van de overleden Marokkaan. De herdenking duurde slechts kort. Na een minuut stilte en een gebed in het Arabisch gingen de demonstranten verder voor een korte tocht in de omgeving van het bureau. (Van een onzer verslaggevers) Zwolle— Lang niet alle Moluk- kers in Nederland delen het standpunt van de Badan Per- satuan, de eenheidspartij van ir. Manusama, dat er een com missie van overleg en advies dient te komen, die uitsluitend uit Molukkers bestaat. Deze eis van de heer Manusama wordt bijvoorbeeld niet onder schreven door het hoofdbe stuur van de KRPPT, de orga nisatie ter behartiging van de belangen van Zuid-Oost-Mo- lukkers. Deze rond 1951 opgerichte or ganisatie, die zegt ongeveer 16.000 Molukkers in ons land te vertegenwoordigen, is sterk voor een gemengde commissie; dus een commissie met Neder landers. Dit standpunt wordt thans juist met het oog op het komend overleg in de Tweede kamer (volgende week dinsdag) naar buiten gebracht. De KRPPT vindt ook, dat de maat thans vol is; „Voortdu rend doet de Badan Persatuan alsof men namens de gehele Molukse bevolking pleit voor een onafhankelijke republiek van de Zuidmolukken. Wij staan niet achter dat ideaal en willen langzamerhand in Ne derland wat gaan doen aan de ernstige sociale problemen, waarmee de Molukse jeugd worstelt. Te denken valt dan aan het drugsgebruik én de werkloosheid", aldus een woordvoerder van de Zuid- Oost-Molukse organisatie. De KRPPT wil in de eerste plaats met een pakket sociale maatregelen in Nederland aan de slag, terwijl in Indonesië de mogelijkheden van projecten voor nu nog hier verblijvende Molukkers onderzocht moeten worden. Dit laatste echter zon der daarbij het oog te hebben op het „niet van realiteitszin getuigende RMS-ideaal". In Ne derland verblijven Zuid-Oost- Molukse gemeenschappen (met name Keiezen) in onder andere Zevenaar, Helmond, Zwolle, Echt, Rijssen, Cuyk, Montfoort, Oss en Nistelrode. (Van een onzer verslaggevers) Den1 Haag Dinsdag 5 september komen alle op 31 mei gekozen gemeenteraden bijeen om, na de installatie van de leden, over te gaan tot de verkiezing van de wethouders, de gekozen leden van het dagelijks bestuur van de gemeente. Op die dag worden enkele duizenden Nederlanders tot het wethouder schap geroepen. In veel gemeenten is intussen langs de weg van onderhandelingen tussen de nieuwe raadsfracties informeel al uitgemaakt wie op 5 september wethouder zullen worden, in andere zal dat in de komende dagen het geval zijn. Zeker nu in tal van gemeenten op basis van een deze zomer opgesteld beleidsprogram zal worden gewerkt wordt de wethouderskeu ze veel minder aan het „toeval" overgelaten dan in het verleden het geval was. Ook wordt ditmaal veel minder achter gesloten deuren „geritseld" bij de keuze van de aanstaande wethouders, wat in het licht van het streven naar een democratisch samengesteld bestuur een vooruitgang is. De wethouder neemt in de gemeente een belangrijke plaats in: hij of zij is immers lid van het dagelijks bestuur van de gemeente. In de grotere gemeenten (men zou kunnen zeggen: gemeenten met meer dan 30.000 inwo ners) is het een volle dagtaak, in de kleinere gemeenten wordt het wethouderschap veelal gecombineerd met een andere werkkring. De jaarwedden van de wethouders zijn gekoppeld aan het inwonertal van de gemeenten. In de gemeenten met meer dan 150.000 inwoners beloopt het jaarsalaris van een wethouder ruim 90.000 gulden. Ook het aantal wethouders is gekoppeld aan het inwonertal. Volgens de wet zijn er in gemeenten van 20.000 inwoners of minder twee wethouders, in gemeenten van 20.001 tot 100.000 inwoners drie of vier wethouders en in gemeenten met meer van 100.000 inwoners vier, vijf of zes wethouders. Van deze aantal len mag afgeweken worden, maar voorwaarde is dat het college van gedeputeerde staten daaraan zijn toestemming verleent. Met name in de grote steden is het aantal wethouders de laatste jaren sterk toegeno men: Amsterdam, Den Haag en Rotterdam hebben acht wethouders en aan het slot van de onderhandelingen over de collegevorming in Amsterdam is door de onderhandelingsde legaties van de fracties zelfs besloten de nieu we raad voor te stellen tot een negental wethouders te komen. De wethouders moeten door de raad gekozen worden uit zijn midden. Dat houdt dus in dat geen wethouders van buiten de raad gekozen kunnen worden. In het verleden is meermalen de gedachte geopperd de keuzemogelijkheid tot buiten de raad uit te breiden. Een overwe ging hierbij was dat personen die over wet houderseigenschappen beschikken niet altijd degenen zijn die zich aangetrokken voelen tot een activiteit van algemene politieke aard die nodig is om een raadszetel te verwerven. Deze gedachte is uiteindelijk steeds verworpen om dat men daardoor een bestuurscollege zou krijgen dat niet of ten dele verband houdt met de direct gekozen vertegenwoordigers van de bevolking. De wethouder wordt voor dit steeds veeleisen der ambt vier jaar gekozen. Als iemand als wethouder gekozen is moet hij of zij binnen drie dagen berichten of de benoeming wordt aangenomen. Voor een tussentijds ontslag zijn allerlei ingewikkelde regelingen getroffen, ze ker voorzover dat onvrijwillig is. Een wethouder blijft na verkiezing als zodanig raadslid en lid van zijn of haar fractie. De wethouder bezoekt dus ook de vergaderingen van zijn of haar fractie, wat voor deze fractie een uiterst belangrijke zaak is omdat ze dan optimaal geïnformeerd kan worden over het beleid van B en W. Al met al wordt de vijfde september niet alleen voor de Nederlandse gemeenten maar ook voor enkele duizenden Nederlanders per soonlijk een uiterst belangrijke dag. DEN HAAG (ANP) Ook premier Van Agt heeft zich duidelijk uitgesproken voor een vooruitstrevende paus. Hij heeft zijn naam gezet onder het profiel voor een nieuwe paus, dat zesendertig vooraanstaande leken en theologen vorige week hebben aangeboden aan de kardinalen. Tot nu toe was slechts bekend geworden, dat de tekst onderte kend was door negen theologen, zoals Schillebeeckx, Küng en Gutierrez, maar zij blijkt ook onderschreven door leken uit negen Europese en Amerikaanse landen, onder wie oud-premier De Jong, oud-minister dr. Marga Klompé, de Belgische premier Tindemans en de Britse schrijfster Barbara Jackson. Volgens de brief, moet een paus in onze tijd onder meer een mens zijn die openstaat naar de wereld toe. Met eerbied voor het verleden moet hij kritisch in kerk en samenleving staan, open voor de veranderende mentaliteit. Naar wordt verwacht zal er morgen meer bewolking zijn, maar regen zal er niet uit val len. Een krachtig hogedrukge- bied met het centrum boven j Ierland beweegt langzaam in i oostelijke richting. Dit gebied J met mooi weer strekt zich over i grote delen van West-Europa I uit. Het zorgt in ons land voor een noordwestelijke stroming waarin wolkenvelden, die bo- ven de Noordzee zijn ontstaan in een traag tempo binnendrij- ven. I Vooruitzichten voor zaterdag: Overwegend droog, later meer zon. Middagtemperaturen on- geveer 20 gr. Vooruitzichten in cijfers voor ERNEUZEN (ANP) - De po- tie van het Zeeuwse Terneu- n heeft bij toeval drie Chine- n kunnen arresteren, die gis- macht een chinees-indisch staurant in de gemeente had- in overvallen en daarbij .000 gulden aan Nederlands Belgisch geld hadden buit- imaakt. e politie had namelijk een iut geparkeerde auto overge- racht naar het bureau. Toen vee chinezen kwamen meede in dat hun auto gestolen was, leek het de meegenomen wa in te zijn. De politie, die intu in bericht van de overval ge- 'egen had, hield beide chine- meteen maar vast. De der die er met de buit vandoor lan was, kon aan de Neder- mds-Belgische grens aange- ouden worden, met het gesto- n geld. Arnhem (ANP) - De Veluwe staat, toeris tisch gezien, nog enkele goede maanden te wachten, zo goed zelfs, dat het door polioberichten en barre weersomstandig heden verloren gegane voorseizoen volle dig kan worden goedgemaakt. Dat is de „voorzichtige indruk" van de Gelderse VVV in Arnhem na een begin deze week gehouden telefonische enquête onder hote liers, restauranthouders, eigenaars van campings etc... Het toeristenseizoen op de Veluwe was tot half juli een grote teleurstelling. Slecht weer was de hoofdoorzaak. Trekpleisters als het Dolfinarium in Harderwijk en Bur gers dierenpark in Arnhem klaagden in het openbaar steen en been over de mage re opkomst van het publiek. Onduidelijk is volgens de VW-directie of ook de verhalen over de polio op de Veluwe begin dit jaar een rol hebben gespeeld bij de slechte resultaten. De VW in Apeldoorn is van mening, dat „polio nauwelijks invloed heeft gehad op de ma laise in juni en juli". Feit is echter, dat hoteliers en campinghouders in met name het Noord-Veluwse gebied (waar naar ver houding veel polio voorkomt) tot op de dag van vandaag volhouden, dat de berichten over pölio wel degelijk van invloed zijn geweest. Dat bleek ook uit de deze week gehouden VW-steekproef. De maand augustus heeft er echter veel goedgemaakt, zo leert de steekproef ook. Het Dolfinarium in Harderwijk noteerde deze maand tot nu toe 165.000 bezoekers, veel meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Andere trekpleisters (open luchtmuseum Arnhem, Flevohof, Airborn- museum Oosterbeek, Burgers Dierenpark en het Veluwestrand) melden een zelfde ontwikkeling. Hotels, restaurants, cam pings en bungalowparken hebben even eens niet te klagen. Ondanks de goede verwachtingen voor het naseizoen, blijven de VW's op de Veluwe zorgelijk aankijken tegen de teruggang van het toerisme in het algemeen. Het totale binnenlandse vreemdelingenverkeer zal dit jaar naar verwachting van de Gel derse VW met een kwart afnemen. „Nederland wordt als vakantieland te duur. Nog slechts 45 procent van de Neder landse vakantiegangers blijft in eigen land", aldus de VW-Gelderland. Belang rijk voor de jubilerende VW, een van de oudste in ons land, is het behoud van de tienduizenden arbeidsplaatsen in de toeris tische sfeer in Gelderland. Het wordt tijd, dat iedereen op de Veluwe, die met toeris me te maken heeft, de handen bijeen slaat, zo meent de vereniging. TAPTOE KMA-kadetten paradeerden gisteravond tijdens de generale repe titie voor de Taptoe Breda die morgen wordt gehouden. De kadetten zijn gekleed in uniformen zoals die 150 jaar geleden, toen de KMA werd opgericht, werden gedragen. Weerbericht van vanmorgen l'trecht ANP Mensen die geregeld luidruchtig werk doen. zoals heiers. kraanbe stuurders en -machinisten en timmerlieden, lopen een zeer groot riscico ernstig gehoor- verlies op te lopen. Onder zoeksresultaten laten zien dat de meeste mensen die met een overdosis lawaai moeten werken een vermin derd hoorvermogen hebben, waardoor sociaal contact, ho ren, zien en spreken vaak ernstig belemmerd worden. Dit blijkt uit een onderzoek naar geluidsoverlast in de Bouwnijverheid, gedaan door ing. J.G. van Orsouw, be- drijfsveiligheidsadviseur van het bureau Bouw Veilig. Lawaai is niet alleen een be dreiging voor het gehoor, maar heeft invloed op het ge hele menselijke organisme, zo stelt Van Orsouw. In de bouw blijkt duidelijk sprake te zijn van geluidsoverlast. Oplossin gen van het geluidsprobleem zijn alleen mogelijk als het iawaai bij de bron wordt aan gepakt. Er zal dus bij de aan schaf van machines en derge lijke meer moeten worden ge let op het lawaai van de appa ratuur. Ook moet de overheid door het toespitsen van de hinderwet en de in aantocht zijnde wet op de geluidshin der de lawaaioverlast tot het aan beperken Daarbij zal dan het uitvoeren van werken met de luidruch tige machines verboden moe- tën worden, aldus Van Or teehnische-organisatorische maatregelen kunnen worden genomen zal de mens zelf be schermd moeten worden. Daarbij dienen duidelijke voorlichtingscampagnes in de bedrijven en op de werkplaat sen te worden gevoerd. Als voorbeeld voor een modern lawaaiwerend systeem noemt Van Orsouw de gehoorkap met ingebouwde radio-ont- anger. die een groot su is in He - noe beperkte praktijk: een betonfabriek en de weverij \an een textielfa briek. Naast muziek kunnen via het system ook interne mededelingen worden ge daan. terwijl de ontvanger naar eigen keuze uit of aan kan Er zal. vindt Van Orsouw. meer gericht onderzoek moe ten komen naar geluidsover last Een onderdeel van dit onderzoek zal het groot scheeps meten van scherpte verknemers in de bouwnij verheid moeten zijn. om een indruk te krijgen van de tota le omvang van de gehoor schade. Van dit onderzoek zal ook een sterk motiverende in vloed moeten uitgaan, omdat veel mensen gehoorschade bagatelliseren. De uitspraak. ..lawaai, je raakt eraan ge wend" gaat dan in zoverre op. dat de betrokken werknemers er doof voor worden het huorvermogen neemt steeds mepr af met de tijd dat men geluidsoverlast endprvindt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13