V ergeldingsactie terreuraanval op El Albus Grootscheepse controle op alcoholmisbruik Onderzoek moord op King en Kennedy wordt hervat NOG MEER SLACHTOFFERS BIJ BIOSCOOPBRAND Joegoslavië ontvangt Hoea als bondgenoot Tartaren willen terug naar Krim buitenland Aantal aangeboren afwijkingen in 25 jaar verdubbeld VS-delegatie in Hanoi FRANSE POLITIE BOEKT SUCCES LEIDSE COURANT, BEIROET/JERUZALEM (Rtr/AP) Bij de Israëlische vergeldingsaanval op Pales tijnse kampen in Libanon zijn gisteren volgens Palestijnse bronnen drie commando's ge dood en zeker 14 burgers, on der wie vrouwen en kinderen, gewond. De Israëlische actie wdas bedoeld als represaille voor de Palestijnse aanslag op een bus van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Londen, waarbij een Israëli sche stewardess en een van de daders omkwamen. Een Israëlische legerwoord- voerder deelde mee dat de aan val was gericht op kampen in Damour en Bourj Brajneh, ten zuiden van Beiroet. Direct na de aanval kondigde het „volksfront voor de Bevrij ding van Palestina-speciale operaties" per communiqué aan dat het de acties in en buiten Israël zal opvoeren. De ze groep, een afsplitsing van het Volksfront van George Ha- bas j, heeft ook de verantwoor delijkheid voor de aanslag in Londen opgeëist. Deze splinter groep zegt El Al als een mili tair doelwit te beschouwen, omdat de luchtvaartmaat schappij ook militaire uitrus ting en vrijwilligers vervoert, die voor de strijd tegen het Palestijnse volk worden ge bruikt. De Israëlische regering heeft opnieuw de Britse autoriteiten toestemming verzocht om de Israëlische veiligheidsfunctio narissen in Engeland te mogen bewapenen. Londen heeft eer dere verzoeken steeds afgewe ken, omdat de Britse veilig heidsdiensten zelf voor de be scherming van de Israëliërs konden zorgen. Maar Israëli sche kranten en de directeur vart El Al hebben Engeland medeverantwoordelijk gesteld voor de aanslag, omdat de Brit se diensten kennelijk niet voor bereid waren. Volgens bronnen die ver trouwd zijn met extremistische Palestijnse groepen vallen er nieuwe acties te verwachten al vorens op 5 september jn Camp David het Israelisch- Egyptisch overleg begint onder de El Al bus in Londen een begeleiding van motoragen- Gisteren ten, na de terreuraanval kan het afgelopen weekeinde! leiding van president Carter. De Londense aanslag was de eerste operatie van de afge scheiden splintergroep van het Volksfront onder haar nieuwe leider, die bekend staat onder de codenaam Aboe Khaled. Zijn voorganger, dr. Wadi Ha- dad, het brein achter een spec taculaire reeks kapingen, stierf in maart jl in een Oostduits ziekenhuis. voor 30 jaar de beginselen van de moderne genetica officieel werden beschouwd als bour geois pseudo-wetenschap. Aan het congres nemen meer dan 2000 geleerden in de erfe lijkheidsleer uit de gehele we reld deel, onder wie 200 Ameri kanen. Enige tientallen Ameri kaanse geleerden en een groep van 31 Israëliërs besloten van deelname af te zien uit protest tegen de recente dissidenten processen in de Sovjet-Unie. Dubinin verklaarde dat de we tenschap thans meer dan 2.000 verschillende stoffen in het mi lieu kent die aangeboren af wijkingen kunnen veroorzaken. De geleerden schatten in 1956 het aantal afwijkingen bij ge boorten als gevolg van veran deringen in de genen in de Verenigde Staten en andere geïndustrialiseerde landen op ongeveer 4 procent. MOSKOU (AP) - Een t staand Russisch geleerde in de erfelijkheidsleer, Nikolai P. Dubinin, heeft op de openings dag van een internationaal congres over de erfelijkheids leer in Moskou verklaard dat het aantal kinderen dat met aangeboren afwijkingen ter wereld komt in de afgelopen 25 jaar is verdubbeld. Deze verdubbeling wijt Dubinin voor het grootste deel aan een toename van stoffen in het milieu die veranderingen ver oorzaken.' „Dit laat zien dat het menselijk ras ei) de menselijke erfelijk heid een gevaarlijke fase bin nentreden", waarschuwde Du binin, hoofd van het Russische instituut voor algemene geneti- De conferentie betekent een mijlpaal voor de erfelijkheids leer in de Sovjet-Unie, waar tot TEHERAN (Reuter, AP) Het aantal do den als gevolg van de bioscoop in Abadan is tot 430 gestegen, zo melden Iraanse kran ten. Een Iraanse regeringswoordvoerder zei dat „terroristische groeperingen" verant woordelijk zijn voor de bioscoopbrand in de stad Abadan. Doel van de actie was om „paniek te veroorzaken", aldus minister van voorlichting Daryush Homayun. leden van het biosooppersoneel, die overi gens met de brandstichting zelf niets te maken hadden. Homayun zei dat de regering de nationale noodtoestand heeft afgekondigd na de brand. Er is een beroep gedaan op de bevolking om te helpen zoeken naar de aanstichters. Het „comité voor de verdedi ging'van de mensenrechten in Iran" in Parijs heeft verklaard dat de brand in Abadan gezien moet worden als een provocatie van de Iraanse regering. „Een dergelijke bar baarse misdaad moet gepleegd zijn door het regime van de sjah". Uit het feit dat de buitendeuren gesloten werden en de brand weer tamelijk laat arriveerde leidt het comité af dat de Iraanse regering te maken heeft gehad met de brandstichting. Lidmaatschap van Wereldraad door Leger des Heils opgeschort Geneve (ANP)Het Leger des heils heeft zijn lidmaatschap van de Wereldraad van Ker ken opgeschort. Het leger heeft deze maatregel genomen uit protest tegen de financiële hulp van de Wereldraad aan het Rhodesische Patriottisch Front. Het besluit van de generaal van het Leger des Heils is ge nomen, omdat - zo verklaarde de woordvoerster van het Lon dense hoofdkwartier kapitein Fairbank - „wij geen geweld ondersteunen". Het Leger des Heils nam het besluit, nadat de Wereldraad van kerken uit zijn speciale fonds van het anti-racisme pro gram 85.000 dollar aan het Pa triottisch Front had toegewe zen. De Wereldraad heeft de maatregel van het drie miljoen leden tellende Leger des Heils betreurd, maar ziet geen aan leiding om zijn beleid te wijzi- HANOI (AP) Een delegatie van acht Amerikaanse con gresleden is gisteren op het vliegveld van de Vietnamese hoofdstad Hanoi aangekomen voor onder meer een ontmoe ting met premier Pham Van Dong. De delegatie werd verwelkomd door Vietnamese autoriteiten die verklaarden dat het bezoek „een nieuwe fase inluidt in de betrekkingen tussen onze lan den." Het is onder meer haar taak te zoeken naar 340 Amerikaanse militairen die sinds de Viet- nam-oorlog nog vermist wor den. BELGRADO (Rtr) Joegoslavië, eens door Peking verguisd als aartsverrader van de com munistische wereld, heeft gisteren een hartelijk welkom bereid voor de Chinese partijvoorzitter Hoea Kwo-feng. Tienduizenden Joegoslaven juichten Hoea toe op zijn rit naar het voormali ge koninklijk paleis in Belgrado, waar de 86-ja- rige president Tito zijn Chinese gast omhelsde. De Chinese leider is zijn historisch bezoek aan Europa vorig week in Roemenië begonnen. Het bezoek van Hoea valt samen met de tiende verjaardag van de Russisch inval in Tsjechoslo- wakije, op 21 augustus 1968. Zowel Joegoslavië als Roemenië hebben de invasie veroordeeld. Hoea's reis pasL in het Chinese streven om uitbreiding van de Russische invloedssfeer tegen te gaan. Volgens westerse diplomaten maakt het Kremlin zich zorgen dat Hoea's Balkanreis tot gevolg zal hebben dat China zich binnendringt in de traditionele Russische invloedssfeer. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjug schreef gisteren dat de betrekkingen tussen Joegoslavië en China zijn gebaseerd op gelijk heid, niet-inmenging en respect voor de onder linge verschillen. Beide landen streven naar de verwijdering vart alles dat leidt tot ongelijkheid tussen landen en volkeren, of tot verschillende vormen van overheersing en hegemonie, aldus Tanjug, kennelijk doelend op de Sowjet Unie. President Tito heeft de laatste weken enkele nauwelijks verhulde aanvallen gedaan op het Kremlin, dat naar zijn mening via Cuba' en Vietnam probeert de beweging van niet-gebon- Chinese partijleider Hoea Kwo-feng en zijn theer in Joegoslavië, president Tito, maken het zelfde gebaar voor de inspectie van de erewacht: „Na u, kameraad". den landen zijn hand te zetten. Tito is de enige nog in leven zijnde oprichter van de nietgebon- den beweging, die hem ook na aan het hart ligt. China toont de laatste tijd een groeiende belang stelling voor de beweging van nietgebonden landen, als mogelijkheid om de eigen invloed in de landen van de derde wereld te versterken. De Joegoslavische media hebben gesuggereerd dat China, onder de pragmatische leiding van Hoea, zich laat inspireren door de Joegoslavi sche ideeën van arbeiderszelfbestuur. Sinds het overlijden van Mao Tse-Toeng in 1976 zijn de betrekkingen tussen China en Joegoslavië in snel tempo verbeterd. Tot het eind van de jaren zestig is Tito door Peking verketterd als een werktuig v^n het westers imperialisme. Amerikaanse senaat besnoeit op begroting NAVO WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft gis teren een voorstel aanvaard dat voorziet in besnoeiing van constructieprojecten voor de NAVO in Europa met een der de. Met 83 stemmen tegen één ging de senaat akkoord met toewij zingen voor de bouw van mili taire projecten tot een bedrag van 3,9 miljard dollar. Dat be tekent dat het regeringsvoor stel voor nieuwe faciliteiten in Europa tot een bedrag van 650 miljoen dollar met 230 miljoen dollar wordt verminderd. De' senaat stelt vérder dat de NA- VO-bondgenoten Amerika bij na 500 miljoen dollar schuldig zijn voor faciliteiten als bom vrije vliegtuigbergingen en mu nitie-opslagplaatsen. Moskou (Reuter)Duizenden verbannen Tartaren hebben twee nieuwe petities onderte kend met de oproep aan het Kremlin, hun recht te verlenen naar hun vaderland op de Krim terug te keren, zo is maandag van dissidenten in Moskou vernomen. Een van de petities is door meer dan 5.000 Tartaren die in Oezbekistan leven ondertekend en vorige week naar het Cen trale Comité van de partij in Moskou gestuurd nadat func tionarissen de tekst niet had den willen aannemen. De ande re petitie, opgesteld nadat een Tartaarse activist in juni zich zelf had verminkt, circuleert nog onder de Tartaren in Cen traal Azië en de Krim. Er zou den al duizend handtekeningen onder staan. Bijna alle Tartaren waren in 1944 van de Krim naar Cen- traal-Azië en Siberië gedepor teerd, omdat zij met de nazi- Duitsers zouden hebben sa mengewerkt. Er zouden toen meer dan 100.000, bijna de helft van de gedeporteerden, tijdens het transport en de an derhalf jaar daarna zijn overle den. De beschuldiging van collabo ratie werd in 1967 officieel in getrokken, maar sindsdien heb ben slechts ongeveer 1.600 ge zinnen toestemming gekregen om naar hun geboorteland te rug te keren om daar te wonen. Op de Krim wonen ongeveer 700 gezinnen zonder toestem ming, aldus de dissidenten. De petities doen een beroep op Brezjnjev, de Tartaren „natio nale gelijkheid" te verlenen. McGovern: zend vredesleger naar Cambodja WASHINGTON (AP) De Amerikaanse senator George McGovern, een van de eerste en heftigste tegenstanders van de Amerikaanse militaire terventie Zuidoost-Azië, heeft een pleidooi gehouden voor internationale militaire tussenkomst in Cambodja. Een vredesleger moet een einde maken aan wat hij een duide lijke kwestie van volkeren moord noemt. McGovern zei dit tijdens een hoorzitting van de senaatscom missie voor buitenlandse be trekkingen, waar hij verklaar de dat naar schatting 2,5 mil joen van de 7 miljoen Cambod- janen zijn omgekomen als ge volg van ondervoeding, ziektes en executies sinds de commu nisten drie jaar geleden de macht in handen namen. McGovern nam in 1972 aan de presidentsverkiezingen deel met als belangrijkste program mapunt de beëindiging van de Amerikaanse betrokkenheid in Indochina. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse verkeerspolitie on derneemt sedert kort een systematische controle op alcoholmisbruik bij automobi listen die opzienbarende resultaten ople vert. De controle wordt gewestelijk geor ganiseerd en tevoren aangekondigd en de resultaten zijn boven alle verwachtingen: er worden uiterst weinig bestuurders aan getroffen die volgens de Franse wet onder invloed van alcohol zijn, maar het drank gebruik als gevolg van de controle is plaatselijk in cafés en restaurants met 80 procent gedaald. De horeca-bedrijven be ginnen alarm te slaan en uit de Elzas waar de eerste controles doorgevoerd wer den, daalde de verkoop van alcohol-hou dende dranken in de controleperiode tot 20 procent van het normale. Op de vermaarde jaarmarkt van Colmar waren de wijnbouwers nagenoeg wanho pig. In Straatsburg werd een automobilist aangehouden die onder invloed van alco hol een ongeluk veroorzaakt had: hij werd in kort geding veroordeeld tot 3000 francs boete (ongeveer 1500 gulden) en twee we ken gevangenisstraf, zijn rijbewijs werd vervallen verklaard en eerst over ander half jaar zal hij een nieuwe rijproef mogen In Zuidwest-Frankrijk verklaar den caféhouders dat het alcoholverbruik met 50 tot 60 procent gedaald is, sedert de controles plaatshebben en vooral de apéritiefs en digestiefs moeten het volgens hen ontgelden. Tal van klanten testen zelf hun graad van alcoholgehalte alvorens op weg te gaan. De verkeerspolitie verklaart, dat de controles geleid hebben tot een bewustwording bij het publiek van het gevaar van alcohol in het verkeer. In Parijs is gisteren een systematische controle doorgevoerd. De automobilisten moeten in het befaamde blaaspijpje bla zen: weigeren ze dit dan kan de politie hen verplichten zich te onderwerpen aan een bloedproef afgenomen door een arts die elke politiebrigade vergezelt. Tot dusver werden uiteraard in Frankrijk ook steek proeven door de politie gedaan, terwijl elke van dronkenschap verdachte of bij een ongeluk betrokken automobilist zich aan de test moest onderwerpen. Ditmaal wordt de controle evenwel systematisch en streeksgewijs in heel het land doorgevoerd, terwijl daarna de steekproeven talrijker zullen zijn. Een en ander heeft uiteraard al geleid tot de gebruikelijke anecdotes en moppen, zoals deze: „Schat, sedert van middag drink ik niet meer. Zet een fles champagne koel, want daar moet op ge dronken worden". John F. Kennedy (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De moord op John F. Kennedy in november 1963 en die op Martin Luther King in april 1968 zijn tot de dag van vandaag met vele twijfels omgeven gebleven. In beide gevallen is het nooit tot een normale rechtsaak ge komen. Oswald, verdacht van de moord op Kennedy werd kort na zijn arrestatie vermoord door nachtclubeigenaar Jack Ruby en James Earl Ray legde voordat zijn proces zou beginnen een volledige bekentenis af, die hij later overigens weer introk. Bijgedragen tot het'in stand houden of vergroten van de twijfels heeft vooral ook de commissie uit het Huis van Afge vaardigden, die na het rijzen van de eerste serieuze twijfels werd belast met een nader onderzoek van beide zaken. De commissie stapelde blunder op blunder totdat uiteindelijk een nieuwe voorzitter en een nieuwe raadsman werden be noemd. Onder leiding van de nieuwe voorzitter, afgevaardigde Louis Stokes uit Ohio, heeft de commissie haar ge schonden prestige intussen redelijk her steld. Om het publiek nog eens duidelijk te maken dat het de commissie ernst is voor zover mogelijk twijfels weg te ne men, werd een nieuwe serie hoorzittingen op touw gezet. En zo kreeg James Earl Ray de afgelopen week de kans in het openbaar een getui genis af te leggen. Vooral gisteren kreeg de onder extreem strenge veiligheids maatregelen plaatsvindende hoorzitting het karakter van een nieuw proces, waar Ray nu al vele jaren om vraagt. Ray werd door voorzitter Stokes Richardson Preyer, een oud-rechter, vooral in de problemen gebracht over zijn bewegingen vlak voor de moord op King. Volgens Stokes en Preyer heeft Ray dominee King enkele dagen gevolgd. Als bewijsmateriaal voerde de commissie een ontvangstbewijsje op van een wasse rij in Atlanta, de woonplaats van King, waar Ray op 1 april zijn was zou hebben opgehaald. Het zag er tijdens de recht streeks via tv en radio uitgezonden zitting zelfs even naar uit, dat een zichtbaar geschokte Ray door de knieën zou gaan. Aan het eind van de dramatische zitting bleef Ray er echter bij King niet te hebben vermoord. Het wasserijpapiertje moest volgens hem op een vergissing berusten. Volgens Ray is zijn snelle schuldbekente nis van die tijd afgedwongen. Hij zou het slachtoffer zijn geworden van een ook tijdens de hoorzittingen mysterieus geble ven wapenhandelaar, door Ray aange duid als Raoul. Ook na de hoorzittingen blijven er nog veel twijfels over, maar de algemene indruk is, dat' de commissie er in ieder geval in is geslaagd veel van de bestaande twijfels over haar eigen competentie weg te nemen. Een nieuw proces lijkt voor Ray dichterbij te zijn gekomen. De hoorzittingen worden, nog voortgezet. Bij de hoorzittingen naar-aanleiding van de moord op Kennedy, die volgende maand zullen beginnen, is er op voor hand al een feit voorhanden. Een nieuwe analyse van de bandopname, waarop de in Dallas geloste schoten per ongeluk waren opgenomen, zou met behulp van nieuwe apparatuur nog een schot hebben opgeleverd. Dat vierde schot zou zo snel na het derde zijn gelost, dat er een tweede schutter in het spel zou moeten zijn. De onderzoekcommissie heeft on middellijk aanvullende gelden gevraagd om dit nieuwe feit goed te kunnen onder zoeken. Dat deze kwestie al bij de komen de hoorzitting een rol zal spelen, is nog onzeker. Het eerste doel van de commis sie is om via openbare hoorzittingen de mensen duiÖelijk te maken, dat zij niets onbeproefd zullen laten om meer klaar heid te brengen in de moordzaken. De moord op Kennedy is na bijna 15 jaar met zo mogelijk nog meer twijfels omge ven dan de moord op King. Nog regelmatig doen zich verwikkelingen voor, die twijfels over het doel en waar om van de moord in Dallas aanwakkeren. Zo heeft de FBI bijvoorbeeld nog geen enkele aanwijzing in de aanslag, die bijna vier maanden geleden werd gepleegd op de voormalige sexbladenuitgever Larry Flint. Flint ligt nog steeds gedeeltelijk verlamd in het ziekenhuis, nadat hij in Georgia door twee mannen op straat was neergeschoten. Volgens Flint, die vorig jaar door een zuster van president Carter tot het geloof is bekeerd en zijn sex-impe- rium de rug toekeerde, zou de FBI zelf wel eens bij de aanslag betrokken kun nen zijn geweest. Dat zou dan weer in verband moeten staan met het feit. dat Flint een miljoen dollar beschikbaar heeft gesteld voor nieuwe aanwijzingen Qs. Martin Luther King over de moord op Kennedy. 3

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7