Onderhandelingen collegevorming Noordwijk muurvast School met den Bijbel krijgt nieuwe bestemming Kruispunt \kn Cranenburchlaan krij gt knipperlichtinstallatie rri Doortrekking Mauritssingel op lange baan geschoven Wilde achtervolging in Leidschendam WD EN PVDA WIJZEN AFSPIEGEUNGSCOI 1 EGE AF Twijfels over vergun ningen Vliko b.v. "REGIO LEIDSE COURANT NOORDWIJK De onderhandelingen tussen de raadsfracties over de vorming van een nieuw college van B. en W. in Noordwijk zitten muurvast. Tot deze con clusie moet de burger wel komen als hij z'n oor in politiek Noordwijk te luisteren legt. De situatie geeft het beeld weer van twee blokken, die elk hun stellingen heb ben betrokken en tot heden blijkt daarin geen opening te vinden om tot een oplos sing van de problemen te komen. De WD en de PvdA, daarin gesteund door de PPR-fractie van Schelvis, hebben vast gebeten in een college van drie wethou ders. Daarin zijn zij bereid een plaats in te ruimen voor het CDA, terwijl voor de beide andere wethoudersvakatures Ted Jansen (WD) en Jaap Bedijn (PvdA) kan didaat staan. Het CDA daarentegen is van mening dat een zuiver afspiegelingscollege dient te worden gevormd op basis van het aantal zetels dat elke fractie in de gemeenteraad bezet. Daarom stelt deze fractie zich op het standpunt dat er vier wethouders behoren te komen, te weten twee voor het CDA, één voor de WD en eéri voor de PvdA. Een dergelijke portefeuille-verdeling blijkt echter geen genade te kunnen vinden in de ogen van de liberalen (inclusief Ge meentebelang) socialisten en radicalen. In CDA-kringen is men bijzonder gebelgd over het feit, dat het CDA, toen het als grootste fractie het initiatief nam tot het voeren van onderhandelingen met alle fracties uit de raad, al meteen de WD en de PvdA/PPR als een blok tegenover zich vond. Van werkelijke onderhandelingen zou dan ook geen sprake zijn geweest. Men maakt binnen het CDA gewag van een „monsterverbond", dat waarschijnlijk be rust op tevoren gemaakte afspraken. Daar bij zou de tegenpartij opereren vanuit een machtpositie. Het samengaan van de WD met socialisten en politieke radicalen le vert namelijk met tien zetels een meerder heid in de raad op en het CDA kan daartegenover slechts negen zetels stellen. Er blijkt verder een duidelijk meningsver schil te bestaan over het begrip „afspiege lingscollege". Dit komt zowel in het WD- als in het CDA-programma voor. Het past niet in de doelstellingen van de PvdA, aangezien deze zich voor de verkiezingen uitsprak voor een programcollege. In de discussie is duidelijk geworden, dat libera len en socialisten van mening zijn dat het voldoende is als de politieke stromingen in het college zijn vertegenwoordigd. Om de verhoudingen binnen de raad recht te doen, is men bereid het CDA wat expansie te geven in de raadscommissies. Het CDA gaat uit van het aantal raadsze- tels, dat elke fractie bezet. Dat zijn er voor de WD en de PvdA elk vier en, getalsma tig, maakt het CDA daarom aanspraak op twee wethoudersportefeuilles, wil het colle ge een zo goed mogelijke afspiegeling zijn van de samenstelling van de gemeente raad. Op zakelijke en politieke gronden handhaaft het CDA zijn voorstel om tot verkiezing van een college van vier wet houders over te gaan. Trouwens het CDA kan moeilijk anders. Reeds vanaf de derti ger jaren bezetten de confessionele groepe ringen twee zetels in het college en het zal zijn kiezers nooit duidelijk kunnen maken, dat de fractie, ondanks de zetelwinst bij de laatste verkiezingen, een wethouder- spost heeft moeten inleveren. De bezwaren van liberalen en socialisten tegen een colle ge van vier wethouders zijn bepaald ondui delijk. Bij de verkiezingen van 1974 kwam het CDA met een gelijk voorstel, toen om Bedijn in de gelegenheid te stellen in het college zitting te nemen. Bedijn weigerde toen, omdat hij bezwaren had wethouder te worden als ook een WD-er deel van het college zou uitmaken. In het politiek idealisrne blijkt zich dus wel een verschui ving der geesten te hebben voltrokken. Hierbij dient nog te worden aangetekend, dat een college van vier wethouders een gemeente als Noordwijk met vele en ingrij pende problemen niet misstaat. Ook in een plaats als Heemstede besloot men deze week tot de vorming van een college van deze omvang over te gaan. De Gemeente wet, die de grenzen aangeeft van het wet houdersaantal, staat dit toe. Het opereren vanuit een machtspositie door WD en PvdA/PPR ervaart het CDA als chantage, zo wordt in deze kring ge zegd. Voor het CDA is dit een reden de stekels uit te zetten, want, zo kan men in deze kring beluisteren, als je aan chantage toegeeft weet je nooit waar het ophoudt. Dergelijke uitlatingen typeren inmiddels wel de situatie. Zoals de zaken er nu voorstaan, ziet het er naar uit, dat het CDA als grootste fractie genoodzaakt zal worden in de oppo sitie te gaan. De WD waarin ook Gemeentebelang samenwerkt zal dan samen met de Partij van de Arbeid en de radicalen van Schelvis moeten gaan rege ren. Een voor Noordwijk unieke situatie, die geen kiezer zich op 31 mei jl. had kunnen voorstellen. De bezetting van de wethouderszetels ligt in een WD—Pv dA— PPR-combinatie voor de hand: Jan sen, Bedijn en Schelvis zullen dan onget wijfeld de portefeuilles gaan verdelen. De leider van de politieke radicalen zal dit na het verlies van een zetel zelfs in z'n schoon ste dromen nooit voor mogelijk hebben gehouden. De school met den Bijbel aan de Dr. Stapanséastraat LEIMUIDEN De gemeenteraad zal zich donderdag in principe uitspreken over de toekomstige bestemming van het gebouw van de Christelijke lagere school aan de Dr. Stapenséastraat. Half oktober nemen de leerlingen het nieuwe complex aan de Oostban in gebruik, waarna het bestaande gebouw met 7 lokalen en een noodlokaal op het achterterrein zullen leegkomen. Voor gebruik van het noodlokaal heeft zich het bestuur van de jeugdsociëteit „No vum" gemeld, die het gaarne wil huren voor een bedrag van 1.560,- per jaar. Een nadere bestemming van het hoofdgebouw is echter nog niet officieel aan de orde geweest, hoewel in het verleden, tijdens diverse onderhandelingen verschillende mogelijkheden zijn genoemd tot het onder brengen van bepaalde overheidsdiensten. B en W denken concreet aan de huisves ting van de gemeentelijke Technische Dienst, de vrijwillige bi-andweer en het postbureau van de Rijkspolitie. Gesprek ken met deze instanties zijn hierover reeds gevoerd en de voorstellen zijn met instem ming begroet. Ook is er door de verschil lende belanghebbenden al een aanzet ge maakt, om tot een programma van eisen te komen, waarvan ook de raad inmiddels heeft kennisgenomen. Zodra de raad zijn fiat aan het voorstel geeft, kan binnenkort aan de uitwerking van de definitieve plannen worden begon nen. Na het leegkomen van het complex, behoeft dan niet al te lang gewacht te worden met de verbouwingswerkzaamhe den. Record aantal deelnemers zwemvierdaagse NOORDWIJK De zwemvier daagse is gisteravond onder meer in het Noordwijkse Bollen- bad van start gegaan. In Noord wijk was er een record-aantal deelnemers. Meer dan elfhon derd zwemmers en zwemsters meldden zich bij de kassa aan om hun rondje van vijfhonderd meter te maken. Deze afstand zullen zij in de komende dagen in totaal vier maal moeten afleg gen om in aanmerking te komen voor de bronzen, zilveren of gou den plak, al naar gelang men voor het eerst dan wel voor de tweede of derde maal aan dit nationale zwemgebeuren heeft deelgenomen. Ter gelegenheid van dit evene ment vond gisteravond ook de eerste ronde plaats van de com petitie waterpolo, waaraan zes Noordwijkse bedrijven deelne men. De volgende ronden worden woensdagavond en donderdag avond gespeeld. Vrijdagavond vindt de uitreiking van de medailles plaats. De kunst- zwemgroep „De Meeuwen" uit Amsterdam geeft dan in het bin- Verder is er op donderdagavond een vrijdagavond een modeshow van strand- en badkleding en een markt waar verschillende vereni gingen en organisaties uit de badplaats laten zien op welk ter rein zij aktief zijn. Er zal dus heel wat te beleven vallen op de nog volgende vier avonden - telkens van 18 tot 20.30 uur - van de nationale zwemvier daagse. Gisteravond was de druk te in het Bollenbad enorm. LEIDERDORP De doortrek king van de Mauritssingel en de bouw van een nieuwe brug over de Does wordt zo goed als zeker op de lange baan gescho ven. Tot deze teleurstellende conclusie kwam gistervond de commissie Verkeer en Vervoer na mededeling van wethouder E. Drenth (PvdA), dat de on derhandelingen met een van de eigenaren van de grond aan de noord-zijde van de Does op niets zijn uitgelopen. De commissie besprak de ver- keersaspecten van het onlangs door de belegeleidingscommis- sie „Oude Dorp!' uitgebrachte interim-rapport „Oude Dorp - Quo Vadis?". Volgens dit rap port heeft de als omleidings route bedoelde doortrekking de hoogste prioriteit, teneinde de Hoofdstraat en de oude Does burg van het doorgaande ver keer te ontlasten. Wethouder Drenth zag geen andere moge lijkheid dan tot onteigening over te gaan om zo de nodige grond in eigendom te verwer ven. Een langdurige procedure die het onwaarschijnlijk maakt dat de omleidingsroute er bin nen afzienbare tijd komt, liet hij de commissie weten. Rijksweg 4A. De recente ramp met een tank wagen op een camping in Spanje was voor het raadslid J. Tieken (CDA) aanleiding een waarschuwend woord te laten horen ten aanzien van het ver voer van gevaarlijke stoffen over rijksweg 4A. „Dit kan ons hier ook overkomen", zo stelde de heer Tieken, die vond dat er een algeheel verbod op het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg moest komen. De geluidsoverlast die de weg ver oorzaakt, een ander belangrijk punt uit het rapport, moet ook de nodige aandacht krijgen. In dit verband deelde wethou der Drenth mee, dat er zo juist een brief van Rijkswaterstaat was ontvangen, met een nadere toelichting op de plannen de rijksweg te zijner tijd te ver breden. „Een nietszeggende brief waar we niet veel wijzer van worden", zo kwalificeerde de heer Drenth dit schrijven van Rijkswaterstaat. LEIDERDORP Beschikt Vliko B.V., het containerbe- drijf van de bekende „Vliko- bakken" aan de Hoogmadese- weg wel over de vereiste ver gunningen? De heer W. H. van der Velden, burgerlid van de commissie Verkeer en Ver voer, meent dit te moeten be twijfelen. Tijdens de rondvraag van de gisteravond gehouden commis sievergadering vroeg hij wet houder Drenth een onderzoek hiernaar in te stellen. De heer Van der Velde wist te vertellen, dat de Rijksverkeersinspectie al aan een onderzoek bezig is. Een onderzoek van gemeente lijke zijde vond hij echter even eens noodzakelijk, omdat Vliko B.V. ook voor de gemeente Lei derdorp transporten verzorgt. Een hoogst bedenkelijke zaak, zo stelde de heer Van der Vel de, omdat daarmede besluiten van de centrale overheid die een beperking van de overca paciteit ten doel hebben wor den gefrustreerd. De heer Drenth, die zei van een en an der onkundig te zijn, zegde toe een nader onderzoek in te stel len. WASSENAAR Slechts enkele pun ten van de zeer lange agenda, waar mee de Wassenaarse gemeenteraad maandagavond de zittingsperiode 19741978 afsloot, gaven aanleiding tot discussie. Het meest verstrekken de besluit het invoeren van een onroerend goed-belasting per 1 janua ri a.s. werd eenstemmig genomen. De raad ging akkoord met een defini tieve regeling van de grondverkoop voor de bouw van 100 woningwetwo ningen, 33 premie-koopwoningen en 20 vrije sectorwoningen in het gebied „Ter Weer" door de woningbouwver eniging St Willibrordus. In de verkoop voorwaarden zijn garanties verwerkt dat de „koopwoningen" ook in de toe komst in de eerste plaats beschikbaar zullen blijven voor Wassenaarse gega digden voor een woning. De raad stemde na enige discussie in met een nieuwe regeling voor het inza melen van huisvuil, voorlopig voor een proefperiode van een half jaar. De zinken emmers, die tot nu toe naast de plastic zakken gebruikt mochten worden, zullen worden afgeschaft en in Wassenaar-zuid zullen op proef- z.g. mini-containers worden geplaatst, die eenmaal per week geleegd zullen worden. Het systeem van de grote wijkcqntainers zal gehandhaafd blij ven. De raad discussieerde korte tijd over het plan om op het gazon aan de De Lignestraat speelwerktuigen te plaatsen en een basketbal veld je aan te leggen. Er was bij de raad enige twij fel of de klimtoestellen wel nodig zijn omdat het aantal kleinere kinderen in de buurt erg gering is. Maar de wijkge- meenschap Groot Deyleroord heeft bij nadere informatie laten weten dat die voorzieningen zeer op prijs gesteld worden. Knipperlicht Langer stond de raad stil bij het voor stel om op het kruispunt Van Cranen- burchlaan/Starrenburglaan een knip perlichtinstallatie te plaatsen. In april, toen aan de raad een hele reeks ver keersmaatregelen ter goedkeuring werd voorgelegd was er al oppositie tegen het voornemen om van dit kruis punt een voorrangskruising te maken, waarbij het verkeer op de Van Cra nenburchlaan voorrang' zou krijgen. Afgesproken werd toen, dat de maat regel wel genomen zou worden, maar dat er na enige tijd opnieuw een be spreking over het effect zou volgen. De oudercommissies van de scholen die in deze omgeving gevestigd zijn, hebben protest aangetekend tegen de maatre gel en hebben ook beroep aangetekend bij de Kroon. In afwachting van het nader beraad stelden burgemeester en wethouders voor een knipperlichtin stallatie aan te brengen als extra be veiliging bij dit kruispunt. De heer J C. M. Greep (PvdA) deed het voorstel, de maatregel van 17 april in te trekken, maar daartoe bleek het college niet bereid omdat verkeersre gelingen in groter verband bekeken moeten worden. Er werd vanuit de raad gevraagd verkeersbrigadiers, des noods tegen vergoeding, op dit kruis punt in te zetten, maar vrijwilligers voor dat werk-blijken moeilijk te vin den te zijn. Tenslotte werd het voorstel voor de knipperlichtinstallatie met 12 tegen 8 stemmen aangenomen. De toe zegging dat de verkeerssituatie op de Van Cranenburchlaan nog bekeken zal worden, bleef gehandhaafd. Het colle ge zal ook alsnog pogingen doen om verkeersbrigadiers aan te trekken die de kinderen kunnen helpen bij het oversteken. Afscheid wethouder en vijf raadsleden WASSENAAR Aan het slot van de vergadering van de. Wassenaarse gemeenteraad, maandagavond, heeft burge meester mr. K. Staab af scheid genomen van wethou der mr. G. C. van Dijk en van vijf andere raadsleden, die in september niet meer zullen terugkeren. Dit afscheid werd bijgewoond door de echtgenoten van de leden van de raad en door de hoofden van de gemeentelijke dienst en. Burgemeester Staab richtte zich tot elk der scheidende leden afzonderlijk. Mr. G. C. van Dijk, die al eerder lid was van de raad van 1958 tot 1962, werd in 1969 tussentijds op nieuw benoemd en werd in 1970 als wethouder gekozen. De eerste vier jaren beheerde hj de portefeuille van sociale en aanverwante zaken, van 1974 tot nu toe was hij wet houder voor de Technische Diensten. Als aandenken bood de bur gemeester hem een tweetal zilveren pauwtjes aan, alsme de de gegraveerde kristallen bokaal, het traditionele af scheidsgeschenk voor schei dende leden van de raad. Na- De scheidende raadsleden met in hun midden burgemeester Staab. Van links naar rechts: de heer R. Breukers, de heer C. Kelder, mevrouw E. van Katwijk, burgemeester Staab, wethouder G. van Dijk, de heer E. Schuyer en de heer A. Cocheret. dat mr. Staal zich daarna ge richt had tot mevrouw E. van Katwijk-de Jong en de heren mr. R. M. J. Breukers, mr. A. F. Cocheret de la Morinière, C. Kelder en E. H. Schuyer en ook hun een herinnerings bokaal had overhandigd, sprak hij mr. A. van Vuure toe, die 25 jaar geleden zijn intrede deed in de raad. Hij overhandigde hem een boek. LEIDSCHENDAM Een splinternieuwe Toyota van de Leidschendamse politie heeft het gistermiddag na een wilde achtervolging op winkeldieven moeten ontgelden. De Leid schendamse politie werd door de bedrijfsrecherche van V D getipt dat zij twee Haagse jongens van 17 en 19 jaar moest aanhouden. De jongens werden er van verdacht laken- sets uit het warenhuis te heb- ben gestolen. mee te laten nemen en vlucht- ging ingezet door Leidschen- De jongens waren echter niet ten in hun Volkswagen. Hier- dam naar Voorburg met snel- van plan zich zonder verzet na werd een wilde aehtervol- v.orï«r, vr>n over d#> honderd kilometer per uur. In een haakse bocht tenslotte raakte een van de jeugdige Haagse dieven de macht over het stuur kwijt en de Volkswagen kwam dwars over de weg te staan. De Leischendamse poli tie die de jongens op de hielen zat kon de auto niet meer ont wijken en reed op hen in. Bei de auto's werden zwaar be schadigd, maar niemand liep cnif letsel op.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4