Bittere groeten uit Praag Moordcommando pleegt ^aanslag op El Al-bus "7 POGING TOT VERZOENING PLO—IRAK IRA vermoedelijk achter aanslagen op Britse Rijnleger Inval in Praag opnieuw veroordeeld IAN SMITH WIL LEGER RHODESIE HANDHAVEN buitenland' TIEN JAAR NA DE RUSSISCHE INVAL Staking Italiaanse spoorwegen CONFLICT MOBOETOE EN NETO BIJGELEGD Begin is nu AOW-er 1 DODEN EN GEWONDEN IN LONDEN Koffie-export Brazilië weer vrij LEIDSE COURANT/ MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 pagina 7 DEN HAAG Kort na de Russische inval in 1968 liep de Tsjechoslowaakse pprle- mentsvoorzitter Jozef Smrkovsky in Praag rond met een nogal opzichtige zijden das die hem door een groep arbeiders was geschonken. Op deze das stonden de woor den van Jan Hus: Pravda zvitezi, de waar heid overwint! Deze aanklacht is in het Tsjechoslowakije van vandaag zowel een aanklacht als een troost. Dit schrijft de naar Nederland overgekomen Tsjechoslo waakse historicus Hans Renner in een door hem geschreven boek: Tsjechoslowa-' kije en de tankrealiteit, waarin wordt na gegaan welke socialistische idealen door de Russische tanks m augustus 1968 - vandaag precies tien jaar geleden - zijn overweldigd en hoe de situatie daarna werd „genormaliseerd". Het socialisme met een menselijk gezicht veranderde in stalinisme met een menselijk gezicht, aldus Renner die als wetenschappelijk medewer ker is verbonden aan het Instituut voor Geschiedenis van de Rijksuniversiteit m Groningen. Ht geschrift van Renner heeft de vorm van een analytisch verslag. Het begint met een beschrijving van wat Renner als de Praag se Lente beschouwt, de gelukkigste perio de van Tsjecoslowakije. Deze nam een aanvang met de afzetting van de toenmali ge eerste secretaris van de Tsjechoslo waakse Communistische Partij. Antonin Novotny, ten gunste van Alexander Dub- cek. Het bijzondere van dit boek is dat het niet alleen een nauwkeurig stuk geschied schrijving biedt, maar ook een duidelijke betrokkenheid en bewogenheid toont. Daardoor is het niet alleen een interessant overzicht geworden maar ook een onge meen boeiend geschrift waarin velen hun eigen gevoelens van ontsteltenis en mach teloosheid van de vroege morgen van 21 augustus zullen herkennen. Renner be schrijft ook de ontwikkelingen na de inval van de Russische troepen en eindigt met het befaamde bezoek van de Nederlandse minister Van der Stoel aan Praag in maart 1977. Dezelfde auteur publiceerde samen met de Oost Europa-kenner Martin van den Heu vel nog een boek, Groeten uit Praag; tien jaar na de Praagse Lente. Dit boek is na een kort historisch overzicht waarin het ontstaan in 1919 van de Tsjechoslowaakse republiek en haar wedervaren vlak voor en na de tweede Wereldoorlog wordt be licht, uitsluitend gevuld met documenten uit de tijd van de Praagse Lente en de periode die daarop volgde. Meer dan welk verantwoord historisch overzicht ook ge ven deze documenten voorzien van de nodige toelichting een rechtstreeks inzicht in wat er in het „genormaliseerde" Tsje choslowakije anno 1978 omgaat Een van de belangrijkste documenten waaruit geciteerd wordt voor de beschrij ving van de Praagse Lente is het tot nu toe in Nederland onbekende dagboek van de in het begin van dit artikel genoemde parlementsvoorzitter Jozef Smrkovsky Deze stelde het dagboek in 1974 tijdens zijn sterfbed op, nadat hij enige jaren daarvoor uit zijn functie was gezet en van zijn lidmaatschap van de Communistische Partij was beroofd. Met Dubcek en nog twee leiders werd Smrkovsky in mei '68 op het matje geroepen bij Brezjnev. Pod- gorny en Kosygin om zich te verantwoor den. Eerst leidde dat tot een vernietigende perscampagne, maar uiteindelijk tot de overweldiging van Tsjechoslowakije zelf Toen Smrkovsky. Dubeck en premier Cer- nik als gevangenen naar Moskou waren gevoerd om vervolgens weer als gesprek spartners te worden erkend maakten ze Kosygin op een gegeven moment razend Smrkovsky had gezegd dat hij wel een communistische politiek wilde voeren, „maar dan wel in overeenstemming met mijn geweten en met de wil van het volk" „Hoe kunt u, een oude communist, zo spreken", zei Kosygin daarop woendend Er volgde toen een scherpe woordenwisse ling tussen de Tsjechische en Russische leiders waarin Smrkovsky tegen Brezjnev uitschreeuwde: Jullie, kameraden, jullie hebben de eeuwenoude vriendschap tussen onze volkeren kapot gemaakt In ons volk hadden jullie je trouwste vriend, maar in één nacht hebben jullie dat alles vernield". Naderhand volgden de moeizame onder handelingen over het later uitgelekte gehei me protocol waarin de Praagse hervor mers een beslissende stap terugdeden en die het begin vormde van hun eigen poli tieke ondergang. Ook dat document even als vele andere authentieke stukken die uit de genormaliseerde periode er na dateren, zijn volledig in het boek opgenomen. Het boex eindigt met de documenten van Char- ta'77 en de aanvallen daarop van de Tsje choslowaakse pers en anonieme vuilspui- ters Het geheel vormt een aanklacht die in al zijn nuchterheid overtuigt en het beste middel is om aanhoudend waakzaam te blijven Hans Renner. Tsjechoslowakije en de tan krealiteit. Uitgave: Ned. Instituut voor Vre desvraagstukken; M van den Heuvel, H Renner, Groeten uit Praag; tien jaar na de Praagse Lente Uitgave: Elsevier llllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Reizigers naar Italië moeten vanaf vanavond negen uur tot dinsdagavond rekening houden met ernstige storingen in het treinverkeer aldaar. De vakbond van het Italiaanse spoorwegpersoneel heeft namelijk opgeroepen tot een staking van 24 uur die geldt voor het gehele land. De vertraging kan voor de reizi gers al direct beginnen bij de Zwitsers-Italiaanse grens. De staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan loonei sen De vakbonden hadden be loofd dat internationaal reis verkeer ongemoeid zou moeten blijven, maar een garantie hier voor was niet te geven. lllllllllllilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII KINSHASA (UPI, DPA) De presidenten van Zaïre en Angola, Moboetoe en Neto, hebben in het week einde hun conflict bijge legd. Moboetoe verklaarde aan een diner ter ere van zijn Angolese gast, dat met diens .Jïistorische be zoek" de grondslagen wa ren gelegd voor het vreed zaam naast elkaar bestaan van hun landen. De verhouding tussen Zaï re en Angola liet veel te wensen over, sinds de Zaï rese regering bij de strijd om de macht in Angola een bevrijdingsorganisatie had gesteund, die tenslotte met Cubaanse steun door Neto's volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) werd verslagen, toen Angola in 1975 onaf hankelijk was geworden. piaats op het vliegveld Lohause. De ontploffing daar door de IRA i de negen aanslagen op de Britter, BEIROET (AP) - De leider van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie Jasser Arafat heeft een voorstel aanvaard tot een verzoeningsgesprek met de president van- Irak Achmad Hassan el Bakr. Het is mogelijk dat de tweemans „topconferentie" ook zal wor den bijgewoond door de Syri sche president Hafez Assad, wiens regering al lang over hoop ligt met die van het buurland Irak. Arafats PLO en Irak zijn al geruime tijd verwikkeld in een geschil dat tenslotte heeft ge voerd tot daden van terreur, waar diplomaten der twee par- den De voorzitter van de commissie voor Amerikaans-Arabische betrekkingen Moehammad Mechdi zei dat hij in Damascus zal praten met president Assad en een week later in Bagdad met president El Bakr. Hij wil „trachten een eenwording van de Arabische pogingen te be reiken, zulks m verband met de uitdaging gesteld door de con ferentie van Sadat en Begin in Camp David." Dit laatste overleg waar ook president Carter van Amerika als „neutrale deelnemer" bij zal zijn, begint op 5 september (Van onze correnspondent) Bonn De Westduitse en En gelse politie zijn er nog altijd niet zeker van wie verant woordelijk moe^ worden ge steld voor de reeks bomaansla-, gen die in de nacht van vrij-, dag op zaterdag in acht plaat sen in de Bondsrepubliek op kazernes en dienstgebouwen van het Britse Rijnleger zijn gepleegd. Het vermoeden be staat dat Ierse revolutionairen van de IRA bij de aanslagen betrokken zijn, zelfs als de bommen door Duitse terroris ten zouden zijn aangebracht. Concrete aanwijzingen hier voor ontbreken echter. Het is wel bekend dat er betrekkin gen bestaan tussen de RAF en de IRA, die o.a. gemeenschap pelijk aan militaire trainings kampen van Palestijnen heb ben deelgenomen. De acht tijdbommen met een springstofgewicht van vijf tot vijftig pond ontploften gelijk tijdig. Ze waren aangebracht aan buitenmuren en hekken van Engelse militaire gebou wen m Dïisseldorf, Ratingen. Krefeld, Duisburg, Mülheim. Mönchengladbach en Minden In Bielefeld ontplofte slechts een klein deel van de daar aangebrachte 27 kg sprinstof die ongetwijfeld lichamelijk letsel zou hebben veroorzaakt, aangezien veel soldaten in de buurt waren. Nu zijn er slechts enkele mensen lichtge wond, maar daarentegen heb ben de bommen ernstige mate riële schade aangericht. In Düsseldorf werden 35 auto's op een parkeerplaats zwaar be schadigd. De totale schade wordt ge raamd op 1 miljoen mark De ca 55.000 Engelse militairen in de Bondsrepubliek zijn in een staat van verhoogde waak zaamheid gebracht. De Britse zender BFFS riep hen voortdu rend op extra attent te zijn op verdachte personen of voor werpen. Specialisten van Scot land Yard en van de Britse militaire inlichtingsdienst zijn naar Duitsland gevlogen om de zaak te onderzoeken, in samen werking met een speciale op sporingseenheid van de politie in Noordrijn-Westfalen. Ze wij den speciale aandacht aan de vraag of de door vakmensen in elkaar gezette bommen van hetzelfde type zijn dat door Duitse terroristen is gebruikt De IRA heeft in 1973 al eens eerder een bomaanslag op het Rijnleger gepleegd die op tijd kon worden verijdeld. Vanuit Duitsland worden de Engelse soldaten gerecruteerd die in Ierland voor de ordebewaking zorgen. Menachem Begin een „Carter-lach" 65-ste verjaardag Israels premier, tooide zich met gezongen. Eigenlijk verjaarde Begin al op zestien toen hij ter gelegenheid van zijn augustus, maar omdat hij de Joodse kalender volgt, door zijn kleinkinderen werd toe- werd het zaterdag de negentiende PRAAG, MOSKOU (DPA, AFP) - De inval in Tsjechoslo- wakije van de troepen van de j Warschaupactlanden op 21 au gustus 1968 is zondag in de landen van het oostelijk blok I vrijwel niet herdacht. 1 De commentaren waren boven dien terughoudend. Het orgaan van de Tsjechoslowaakse com- munistische partij Rude Pravo haalde in een commentaar „het onverbrekelijke bondgenoot schap van Tsjechoslowakije met de Sowjet-Unie naar vo- ren, Het- Moskouse partijor gaan Prawda sprak van een lastercampagne van het Westen tegen Tsjechoslowakije. In An kara sloeg een groep van onge veer 50 mensen het bureau van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot kort en klein uit protest tegen de Russische inval tien jaar geleden. De Spaanse en Italiaanse commu nistische partijen hebben de in val opnieuw scherp veroor deeld. In Utrecht hebben gis teravond naar schatting hon derd mensen de Russische in val herdacht De herdenking ging gepaard met een stille tocht door Utrecht. LONDEN (Rtr) Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, afdeling specia le operaties - een kleine fanatieke Pales tijnse guerrillagroepering - heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de aan val die zondag voor het Europa-hotel in. Londen is gepleegd op een bus van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Daarbij zijn twee mensen om het leven gekomen, de 28-jarige Israëlische stewar dess Irit Girdon en een man die volgens omstanders een Arabier is. Elf mensen in de bus liepen verwondingen op door gra naatscherven of kogels, benevens enkele toeschouwers. Drie van hen zijn er erg aan toe. om het leven gekomen Arabier zou door zijn eigen granaat zijn opgeblazen. De politie wist een vluchtende man in een zijstraat te grijpen. Zij maakt nu jacht op een grijze Renault waarin twee of drie Arabieren zouden hebben gezeten. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, afdeling speciale operaties, liet in een communiqué weten dat zijn com mandostrijders de aanslag hebben ge pleegd. De guerrillagroepering die ook de kaping van een toestel van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa in okto ber van het vorig jaar organiseerde, ver klaarde dat El Al in feite een militaire instelling is, die onder meer vrijwilligers naar Israel brengt. „We zullen El Al treffen waar we kunnen", aldus het communiqué „deze aanval is de laatste waarschuwing aan alle mensen die met El Al \yillen vliegen." werd gepleegd toen de bus 21 personeelsleden van El Al naar het Euro pa-hotel bracht om daar de nacht door te brengen na een vlucht van New York naar Londen. Er zaten geen passagiers in de bus. In de verklaring van de Palestijnse guerril lagroepering wordt de Britse premier Ja mes Callaghan beschuldigd van samen werking met Israël, waarvoor hij zal moe ten boeten. De genoemde afdeling van het volksfront zou destijds geleid zijn door wijlen Wadie Haddad, die in de jaren '60 talrijke Pales tijnse kapingsacties heeft georganiseerd Haddad die in het begin van dit jaar overleed aan leukemie, was een van de oprichters van het volksfront Hij werd daar in 1976 uitgestoten, omdat hij weiger de af te zien van kapingen. SALISBURY (UPI/RTR) Premier Ian Smith van Rho- desië heeft zich gisteren min der positief uitgelaten over de kans op een conferentie met alle bij de kwestie Rhodesië betrokken partijen, dan hij vrijdag deed. Toen toonde hij nog bereidheid tot overleg met het Patriottisch Front" zijn omdat we in h gedreven". Gisteren vertelde hij in een toespraak voor ra dio en t.v. dat zijn regering niet wenst te praten over de eis van het Front dat de Rho- desische strijdkrachten volle dig worden ontmanteld. Smith zei: ..Ik aarzel niet u te zeggen dat ik het gevaarlijk acht zelfs maar een conferen tie bij te wonen van mensen die een dergelijke eis op tafel leggen. Ik denk dat het een ernstig demoraliserend effect zou hebben op onze veilig heidstroepen en ik kan weinig dingen noemen die ons in de toekomst meer kwaad zouden doen dan de veiligheidstroe pen aan te tasten". „Er zijn mensen", vervolgde Smith, „die denken dat deze conferentie automatisch alle problemen zal oplossen. Tegen deze denkwijze moet ik ernstig waarschuwen". Tenslotte deed de Rhodesische premier een beroep op de blanken in Rho desië nog een paar maanden te wachten met emigreren. De guerilla-leiders Nkomo en Mugabe, die gisteren een twee daagse bijeenkomst in Lusaka (Zambia) afsloten, zeiden dat de guerilla-oorlog zich in hun voordeel ontwikkelt. „Dus moet de aard van de conferen tie ook in ons voordeel zijn". Hoewel zij niet wilden uitwei den, wordt aangenomen dat het Patriottisch Front nu aan het punt toe is, waarop het niets minder accepteert dan een totale machtsoverdracht. Britse diplomaten in Lusaka achten die overdracht nü, on realistisch. .„Wij proberen alle partijen te vinden voor een akkoord met de Brits-Ameri kaanse voorstellen". Deze voorstellen, die vorig jaar door alle bij de kwestie Rhodesië betrokkenen werden verworpen, voorzien in de aanwezigheid van een VN-vre desmacht, tijdens de overgang van een blank minderheidsbe wind naar een zwarte meer derheid sr eger ing RIO DE JANEIRO (AP) - De Braziliaanse regering heeft be kendgemaakt de koffie-uitvoer weer vrij te geven na een stop zetting die drie dagen had ge duurd. De minimum-export prijs blijft gehandhaafd op het peil van voor de stopzetting. De uitvoer was stopgezet, aldus is door de voorzitter van de Braziliaanse koffieraad Camilo Calazans meegedeeld, „om na j te gaan hoe groot de aangerich- te schade was." Een plotseling opgezette kou in de staat Tarana had deze week 200 miljoen koffiebomen be schadigd. Eerste solovlucht over de Noordpool MUNCHEN (AP) De 54-jari- ge Westduitser Dieter Schmitt is er zaterdag als eerste in ge slaagd, alleen, in een eenmoto- rig vliegtuig over de Noordpool te vliegen. Bij zijn aankomst op de lucht haven van München, 33 uur en 8200 kilometer na zijn vertrek uit Anchorage, zei Schmitt dat hij soms tot op 1000 voet boven de Poolzee moest dalen. Ook speelde de overbelasting van zijn Beechcraft Bonanza, die was uitgerust met extra brand stoftanks en speciale navigatie- apparatuur, hem parten. Sch mitt zei zo'n karwei voor geen goud nog eens te willen doen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7