Tumploeg richt zich op homogeniteit Goud met een bijsmaak voor Keetie van Oosten Het droomdebuut van Johan van de Velde Vijf wereld records Oosteuropese atleten SPORTTRIBUINIE Wielart vierde met 2.20 meter H®® Plantenboek' KNAP WINNAAR IN PROFRONDE VAN NEDERLAND ADVERTENTIE Loosterweg 39A Voorhout 02522-11048 NICE Bij internationale atletiekwedstrijden in Nice is de Nederlart recordhouder hoogspringen, Ruud Wielart, als vierde geëindigd i een hoogte van 2.20 meter. Het nummer leverde met 2.24 meter overwinning op voor de Amerikaan Rory Kotinek. De Italiaan Rodfl Bergamo en de Westduitser Wolfgang Killing sprongen evenals Wiel over 2.20 meter maar zij hadden minder foutsprongen. LEIDSE COURANT Van onze versslaggever DRACHTEN De homogeniteit zal eind oktober tijdens de wereldkampioenschappen turnen in het Franse Straatsburg de voornaamste troef vormen van de Nederlandse damesploeg. Dat is de conclu sie die getrokken kan worden na de tuminterland Nederland-Volksrepubliek China in Drachten, die met een verschil van 2,35 punt (1,86,30 tegen 183,95) werd gewonnen door de Chinese meisjes. Als ploeg gaat het met de Nederlandse meisjes de goede kant op. Maar individueel zijn de presta ties nog niet om over naar huls te schrijven. Zaterdag tijdens de ploegenconfrontatie, kon het verschil nog binnen de perken worden gehouden, maar gisteren in de toestelfinales kwam de over macht van de Chinese meisjes duidelijk naar voren. De interland in Drachten was een antwoord op het bezoek, dat de Nederlandse damesturnploeg half juli aan China bracht. Op 17 en 18 juni deden de Nederlandse meisjes mee aan een sterk bezet vriendschapstoernooi in Shanghai en eindigden daar op een verrassende vijfde plaats. De grootste verrassing in Shanghai was evenwel China dat bij de heren Japan en bij de dames Roemenië voor bleef en dat terwijl China het onder invloed van de culturele revolutie jarenlang zonder internationa le sportcontacten had moeten doen. In Shanghai bleek dat dit geenszins ten koste van het niveau is gegaan. China is de laatste tijd druk doende zich weer op internationaal niveau te manifesteren. Met de regel maat van de klok krijgen buitenlandse sportbonden een uitnodiging om naar China te komen. Nederland ligt daarbij blijkbaar goed in de markt. Nadat de turnploeg een bezoek had gebracht, volgden de basketballers en deze week vertrekken de amateur voetballers. Dit alles maakt onderdeel uit van het streven van de Chinezen de toegang te verkrijgen tot de internationale sportorganisaties. In dat licht moet ook de Nederlandse toernee gezien worden. China hoopt op deze manier goodwill te kweken en steun te verkrijgen voor de toelating tot de internationale turnfederatie FIG. Politieke zaken spelen daarin echter een belangrijke rol omdat Taiwan nog steeds deel uitmaakt van deze FIG. Zolang dit het geval is, kan een toetreding van de Volksrepubliek China nog niet verwacht worden. Bovendien speelt mee dat Oosteuropese landen als Rusland en Roemenië er niet om zitten te springen een sterke concurrent als China zo maar toe te laten. China probeert daarom op alle manieren steun te winnen en de interland in Drachten maakte daar een deel van uit. Een echte indruk van de ware kracht van de Chinese turntop kon in de Friese plaats eigenlijk niet verkregen worden, want meer dan een derde of vierde garnituur was het eigenlijk niet. De damesploeg, die eind juni in Shanghei Olympisch kampioen Roemenië versloeg, was thuis gebleven. Interessant Toch was de wedstrijd in Drachten interessant en dan vooral om te kijken welke vorderingen de Nederlandse meisjes maakten. Sinds de interland in Papendrecht tegen Roemenië die met bijna tien Monique Bolleboom in actie aan de brug met ongelijke leggers. München Het afschieten van de finale van de dames achter volging liet geen gevoel van een oneerlijke beslissing, zoals bij de tandem, achter. Wel onvrede, vooral bij Anne Riemersma, die het slachtoffer werd van een dom incident Keetie van Oosten reed over één van de blokken schuimrubber, die de baanrand markeren en kreeg een stuk plakband in haar achterwiel. Één ronde later pas viel het de jury op en werd de rit afgescho ten. Toen was de voorlaatste kilo meter net voltooid en het regle ment is op dat punt erg duidelijk: de op dat moment bereikte posi tie is bepalend voor de uitslag. Keetie van Oosten dus winnaar met een tijd van 2 minuten 42.29 seconden over de 2142 meter. Anne Riemersma tweede, met een achterstand van bijna twee secon den. De Nederlandse kampioen was ontroostbaar. Zij stond huilend op het erepodium, reed in tranen haar ereronde en verzuchtte veel later, nog steeds volledig uit haar evenwicht: „Ik had nog niet verlo ren. Er moest nog een kilometer worden gereden. Niemand weet wat er dan geb^rt. Vorig jaar werd ik ook tweede, maar dit was voor mij veel erger. Als je er normaal afgereden wordt ak koord. Een eerste zilveren medail le is leuk. de tweede telt niet". Op verzoek van Anne Riemersma werd protest aangetekend omdat afschieten alleen bij pech mag plaatsvinden en omdat dit geen geval van pech was. Plakband in het achterwiel komt niet voor in de reglementen van de UCI, daar om werd het kapstokartikel ge bruikt dat zegt: „In gevallen waar in het reglement niet voorziet, beslist de jury". De beslissing werd niet herroepen. Keetie van Oosten was ook onvol daan. Niet in de eerste plaats om de beslissing, maar voornamelijk omdat zij niet de gelegenheid had gekregen opnieuw een goede tijd te maken. „Dat is jammer. Als je twee seconden voor ligt, heb je een geweldige moraal. Ik was weer snel geweest". Daarin had zij gelijk. Zij zou op minder zijn uitgekomen dan op 3.54.03, haar tijd uit de halve finale. Anne Rie mersma reed toen overigens 3.54.04 en dat verklaart meer dan iets anders haar intense teleur stelling. Tegen Gregor Braun, voor de tweede keer wereldkampioen ach tervolging bij de professionals, was niemand opgewassen. Her man Ponsteen piet, zelfs niet een geweldig rijdende Roy Schuiten in de finale. Braun haalde in feite de titel binnen, zoals hij wilde. Tegen Ponsteen gaf hij een demonstra tie van macht door zijn krachten te sparen toen vrijwel vast stond dat hij de halve finale niet meer kon verliezen. Schuiten versloeg hij op diens zwakste punt, de start. Hij nam in de eerste twee kilometer een voorsprong van ruim vier secon den (ongeveer vijfenvijftig meter) en hield daarna de zaak onder GOES Johan van de Velde (21) heeft dit jaar een droomdebuut bij de beroepsrenners gemaakt Zaterdag in Goes boekte de Braban der met de eindtriomf in de Profronde van Nederland zijn derde overwinning in een etap pewedstrijd. In mei zegevierde hij in de Ronde van Romandië en precies een week voor de Proftour in de Ronde van Groot-Brittannië. Met een tweede plaats in de Ronde van de Toekomst vorig jaar liet Johan van de Velde zien dat hij een belofte was. Dat Peter Post met hem zo'n goudhaantje in de ploeg zou halen, had hij ook beslist niet gedacht. Van de Velde was immers nog zo'n broekie, hij moest.nog zoveel leren. Dat was ook wel zo, maar wat de introver te jongeling beslist niet meer bijgebracht hoefde te worden, was instinct voor de goede ontsnap ping. Dat moet aangeboren zijn. Van de Velde heeft dezelfde neus voor het goede moment in een wielerwedstrijd als Gerd Muller voor het maken van de doelpunten. Na zijn ovenwinning in de Ronde van Groot-Brit tannië vorige week, was Van de Velde er van overtuigd dat hij in de Profronde van Nederland zou moeten „knechten" voor Jan Raas of Gerrie Knetemann. Dat deed hij dan ook. In de vierde etappe zag hij Joop Zoetemelk en de Belg Van der Helst keihard uit het peloton wegrijden. De rit was voordien erg bewogen. Was het de beslissende ontsnapping? Wie wist het? Nie mand, maar Van de Velde voelde het. Hij reed naar Zoetemelk toe. fietste maar wat mee en won de sprint van de vijfde etappe. Met 42 seconden achterstand op Van der Helst schoof hij op naar de tweede plaats en wist zich in feite winnaar van de Profronde van Nederland. Tijdrit De Profronde werd immers besloten met een ploegentijdrit, waarvan de tijden ook indivi dueel zouden meetellen. Aangezien de ploeg Post de laatste twee jaar zo'n beetje alle ploegentijdritten won en Oranje trui-drager Van 'der Helst zich niet gesteund wist door tempo- beul Bruyere, was het stapje naar de eerste plaats een formaliteit. Aldus geschiedde, Van de Velde hield zelfs een marge van dertien seconden over. De vierde Proftour kreeg in de jeugdige Braban der een knappe winnaar. Een renner met een grote toekomst. Jammer was,dat door een voort durend falend jurykorps de zonnige dag nog een roerig slot kreeg. Jos Schipper verscheen te laat op de dopingcontrole. Peter Post maakte stampij op de jurywagen over de waardering van de ploegentijdrit in het ploegenklassement. Zijn ploeg kreeg uiteindelijk de bloemen, maar later werd de eerste prijs toch toegekend aan de ploeg van Merckx. Voordien had Rudy Pevenage, de rossige Belg, zich beklaagd over zeven seconden extra op zijn tijd, ondanks een lekke band tijdens de laatste kilometer. Reglementair kon dat allemaal niet. Eer alles was uitgezocht gingen uren voorbij. Alles kwam tenslotte goed en was iedereen tevreden. De laatste twee dagen hadden de Profronde gered en organisator Nico de Vries blikte alweer vooruit naar volgend jaar als de Ronde vanwege het vijfjarig bestaan een dag langer mag worden. punten verschil verloren werd, zijn al weer drie maanden verstreken en de wereldkampioenschap pen naderen met rasse schreden. In Drachten werd duidelijk dat de verschillen binnen de selec tie niet erg groot zijn. Tussen de beste (Ingrid Bolleboom) en de slechtste (Annelies Nijdam) was nog geen anderhalve punt en dat zegt toch wel iets. Ingrid Bolleboom, haar oudere zusje Monique en nationaal kampioene Conny Zwarthoed lijken wel zeker van een plaats bij de WK, terwijl om de overige plaatsen nog hard gestreden moet worden. Marijke Aarnoutse in Drachten opval lend goed en in mindere mate Maya Huijting en Annelies Nijdam zullen er nog hard aan moeten trekken. Er moet nog stevig aangepakt worden. Trainer Hans van Zetten: „Wij zijn nog lang niet klaar voor de wereldkampioenschappen. Het is nu zaak de oefen stof te automatiseren door steeds maar te herhalen. In Straatsburg gaat het er om zo weinig mogelijk fouten te maken en daar gaan we nu in de komende weken aan werken". Over de prestaties van zijn pupillen was Van Ze deels content: „Zaterdag ging het prima, de tweede dag waren vooral de prestaties brug ongelijk en de evenwichtsbalk erg denk dat de meisjes toch te nerveus zijn ze dan een fout zien Hans van Zetten doelde van Annelies Nijdar Aarnoutse en Conny se deelneemsters belandden voortijdig op d en dat terwijl de moeilijkheidsgraad echt hoog was. In elk geval niet zo hoog als die de Chinese meisjes die wel op de smalle bleven staan. De Nederlandse keurturnploeg rest nu nog i aantal weken van keihard werken. Over drie wel volgt dan de laatste test: een interland in Frane Am tegen Hongarije. Of de negende plaats bij Olympische Spelen in Montreal bij een de wereldtitel herhaald kan worden is nog onduii f lijk. „Maar we maken vorderingen", aldus EN Zetten. iletic controle. Schuiten mocht dichter bij komen, maar zelfs zijn door ieder gevreesde laatste kilometer was niet toereikend om de gou den medaille nog te kunnen grij pen. Schuiten reed die laatste duizend meter in de onwaar schijnlijke tijd van 1 minuut 5,47 seconden. Niettemin was zijn be loning slechts zilver, want Braun had nog reserves over. Herman Ponsteen heeft na zijn topprestatie in de kwalificatierit- ten, waarbij hij Ferdinand Bracke inliep, geen nieuwe sensaties af geleverd. Tegen Braun kreeg hij zijn revanche van Montreal niet, in de rit om het brons tegen de zeer regelmatig rijdende Jean-Luc van den Broucke, was de voor raad op toen er nog een kilome ter gereden moest worden. Voor Ponsteen was de vierde plaats in dit kampioenschap het hoogst be reikbare. Dat zal snel vergeten zijn, iets langer zal waarschijnlijk in de herinnering blijven de snel ste tijd die een achtervolger ooit op de vijf kilometer heeft ge maakt: 5 minuten 46.72 secon den. Stayers Nederland zal, tegen een goede traditie in, niet met drie stayers zijn vertegenwoordigd in de fina le van de professional stayers. Nico Been haalde de sprong niet, in weerwil van twee aanlo pen. Cees Stam en Martin Venix kwamen er zonder een enkel probleem. Zij veroverden gemak kelijk in hun series een plaats bij de eerste drie en dat was voldoende voor plaatsing. Stam werd tweede achter Sercu, Venix derde na Peffgen en Savary. In de finale rijden drie koppels, de Nederlanders Stam en Venix. de Duitsers Peffgen en Schutz, de Italianen Vicino en Algeri (via de herkansing) en twee eenlingen. Savary (Zwi) en Sercu (Belg.). Na een „verloren" gouden me daille - Anton Ikac immers won het sprinttoernooi - heeft de Oost- duitse achtervolgingsploeg van coach Dieter Hermann die laatste begeerde eerste plaats met over macht binnengehaald. Rusland De achtervolgingsploeg reed in de finale Rusland op ruim veertig meter en dat betekende het derde grote succes voor de DDR. Niet opmerkelijk is dat Oost-Duitsland drie van de vier onderdelen waar op werd gestart, won. Wel opval lend is dat het juist de onderde len betrof waarbij discipline en regelmaat de hoofdrol spelen - de 1000 meter tijdrit (Lothar Thorns), de achtervolging (Detlef Macha) en de achtervolgingsploeg (Wie- gand, Winkler, Mortag en Unter- walder). Daar waar inventiviteit, durf, slagvaardigheid ook belang rijke wapens zijn, werd de machti ge Oostduitse ploeg verslagen door een brutale Tsjechische vrij buiter als Anton Ikac. Sjaak Pieters en Lau Veldt heb ben het brons veroverd op de tandem. Zij zegevierden in beide ritten tegen de Oostduitsers Gieb- ken en Reimann. De tijd over de laatste honderd meter was in de eerste rit 10.60 en in de tweede 10.62.-. Voor Hennie Stamsnijder, winnaar van de eerste serie'van de klasse mentswedstrijd, zal de finale een moeilijke zaak worden. Stamsnij der namelijk zal in die wedstrijd een betrekkelijke eenling zijn, want de tweede Nederlander, Ba rend Huveneers, viel door de mand. Huveneers kwam in de tamelijk langzaam gereden tweede serie een punt te kort om zich te plaatsen. Hij eindigde als dertien de met eveneens dertien punten, de twee renners die zich als laat- sten kwalificeerden uit die rit ver overden veertien punten. Stamsnijder heeft het niet laten aankomen op een beslissing op punten. Halverwege de wedstrijd ontsnapte hij met de Zwitser Hur- zeler en de Chileen Alliste Hatte. Het drietal nam een ronde winst en kende verder geen enken pro bleem. Johan van der Velde ontvangt de verdiende felicitaties na zijn knappe triomf in de profronde van Nederland. ran c DEN HAAG Twee weken voordat de Europese kampioenschapp116,61 in Praag beginnen hebben de Oosteuropese atleten aangetoo k prima in vorm te zijn. Dit weekeinde sneuvelden maar liefst wereldrecords. Het begon vrijdagavond in West-Berlijn waar de Poolse Kryst Kasperczyk de 400 meter horden aflegde in 55,44 sec. Een dag la j was de Russin Tatjana Velentzova weer sneller (55,31 sec.). Ook I wereldrecord op-de kilometer werd tweemaal scherper gesteld. Vrije I bracht de Oostduitse Ulrike Bruns het nummer op 2.31.2 en gistel was het de Russische Tatjana Providokina, die 2.32.0 liep. Bij wedstrijden in Potsdam was de Oostduitse estafetteploeg bestai I de uit Johanna Klier, Monika Hamann, Carla Bodendorff en Marl Göhr de snelste in de nieuwe wereldrecordtijd van 42.27. De C se Maritta Koch verbeterde voor de tweede maal dit jaar het reed I op de 400 meter en bracht het op 49.02 sec. Het wereldrea verspringen werd vrijdagavond al verbeterd door Wilma Bardauoske die 7.07 meter sprong. Andere opmerkelijke prestaties in Potsdam werden geleverd onder andere Henry Lauterbach, die 2.30 meter hoog sprong r Rosemarie Ackermann, die een hoogte van 1.93 trotseerde. Olympis kampioene Johanna Klier won de 100 meter horden in 11.02 s en Rute Fuchs zorgde voor de beste seizoenprestatie bij het speervijjtani pen met een worp van 67.26 meter. Wolfgang Schmidt wierp de c' over een afstand van 70.24 meter. Ulrike Bruns liep de 800 me in 1.58.1 seconde. De Rus Vassily Arsjipenko liep de 400 meter horden in 49.24 second hetgeen een verbetertng was vah de beste seizoentijd die op na stond van Harry Schulting. Ook Oleg Boelatkin was met 49.82 sne dan Schulting. Anne Riemersma (links) staat het huilen nader dan het lachen. Haar tweede plaats op het onderdeel achtervol ging dames was dan ook een merkwaardige zaak. Midden winnares Keetie van Oosten-Hage, rechts num mer drie, de Italiaanse Luigina Bissoli.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16