Het „nieuwe" Feyenoord 'Speelwijze Sparta niet veranderen' AC denkt an publiek GO AHEAD VERWACHT MOEILIJKE TIJDEH Volendam heeft genoeg kwaliteit =IUk"l=l LEIDSE COURANT, PAGINA 15 ia ra m „Als Cees Storm ieder seizoen evenveel goals zou maken luud Geels, speelde hij niet bij NAC. Dan speelde hij wel voor indere vereniging". uitspraak van trainer Hans Dorjee van NAC. die er echter wel idellijk aan toevoegt, dat de mogelijkheden, die een speler heeft, taal benut moeten worden. Uiteraard is een speler verantwoorde- het ontplooien van die mogelijkheden. Maar hij wordt daarbij Ipen door de trainer, die van het bestuur opdracht gekregen met de selectiegroep zo goed mogelijk te presteren. Zo gaat u eenmaal in de betaalde voetballerij. Hans Dorjee, die naast ook nog een sportzaak runt in zijn woonplaats Delft, beseft1 ge dat er in Breda geen kampioensploeg rond loopt. „Maar", hij, „er is wel voldoende materiaal om attractief te voetballen het publiek. Dat publiek staat nog steeds centraal in de ►allerij. Daar moeten de verenigingen het nog altijd van hebben, an kom je tot attractief voetbal spelen en toch het resultaat it oog houden. Het is wel leuk om iedere keer heel attractief lopen voetballen, maar als NAC volgend seizoen eerste-divisie het niet zo leuk meer. Daarom is het zaak een evenwicht tden tussen dat attractief voetbal en het resultaat". Dorjee hoopt dat evenwicht gevonden te hebben door een erg grijke plaats in het elftal aan Bertus Quaars te gunnen. De van middenvelder mag nu namelijk het woord libero achter zijn plaatsen. Maar dan wel tussen aanhalingstekens, want Bertus s krijgt nog wat meer te doen dan gaten stoppen in de Bredase Dorjee legt het uit: „Ik wil met NAC zeker in de thuiswedstrijden aanvallende toer. Als het maar enigszins mogelijk is, moet sgenstander onder druk gezet worden. Dan moeten we zo ver slijk van onze goal verdedigen. Het maakt niet uit waar je sdigt. als het maar goed uitgevoerd wordt. Als dat pressie-spelen lukt. kan Bertus Quaars opschuiven naar het middenveld. Kan dan het aanspeelpunt worden. Maar dan moet ik achteraan wel spelers hebben die puur op de man kunnen spelen. Ad Krijnen ikola Budisic kunnen dat zeker. Voor de derde man kan ik dan uit Tommy Dekker, Ad Bakker en Ton Joore. Die concurrentie il goed. Bovendien kan ik met Joore veel'kanten uit. Hij heeft voorhoede gespeeld en kan ook op het middenveld geposteerd Hij is een echte allround-voetballer en raakbewust". heeft zich de afgelopen periode erg rustig gehouden op de fermarkt. NAC volstond met het aantrekken van enkele jeugdige die zich voorlopig mogen waarmaken in Jong-NAC. Hans echter een tevreden man. „Je weet wat de mogelijkheden de club zijn. We moeten het in de eigen jeugd zoeken. Deze moet het van het collectief hebben. Bereid zijn tot knokken, s trouwens wel in het bezit van twee goéde vleugelspitsen. Goodlass en Martin Vreijsen. Welke club in Nederland kan dat sn? Dorjee: „Er moet meer uit die tweede lijn komen. Dat is aculair voor het publiek. Loeiers uit die tweede lijn. We hebben die dat kunnen. Het WK in Argentinië liet zien dat die schoten het publiek erg aantrekkelijk zijn". VK heeft trouwens ook nog iets anders aan het licht gebracht: ierk-voetbal. Er is immers bijna geen plaats en ruimte meer voor iistiekeling, die het mooi wil doen. Die spelers komen niet zo teer. Hooguit enkele meters om daarna in vogelvlucht hun tocht te zetten. „Toch", merkt Hans Dorjee op, „moet je die spelers en. Er is inderdaad steeds meer sprake van werk-voetbal, maar telligentie van enkele spelers bepaalt of je een gouden midden in sub-topper wordt. In hdohorovic heeft NAC een voetballec ipeningen kan creëren, technisch erg goed is. En daarnaast die vleugelspelers, die hun mannetje kunnen uitspelen. Nee, ik ben deze groep tevreden. Het is een goede groep. Geen keepers-pro- Blessures zijn op te vangen. Ik zie het wel zitten". ROTTERDAM „Het nieuwe Feyenoord", vanaf de eerste persbijeenkomst na het zomerreces tracht Peter Stephan die naam voor de stadionclub te verkopen. De ambi tieuze opvolger van de teleurgesteld vertrok ken Brox heeft er zijn mond voortdurend over vol, en alle advertenties en aanplakbiljetten die het publiek weer terug naar het stadion moeten lokken, zijn versierd met die door hem zelf bedachte slogan. Het geloof in een nieuwe, betere toekomst voor de zo geteis terde ex-Europa Cup en ex-wereldbekerhou der moet worden opgeklopt Het „nieuwe" Feyenoord, een nieuwe man aan het roer, een nieuwe stichting waarin het betaalde voetbal is ondergebracht een nieuwe trainer en nieuwe gezichten In de selectiegroep Maar ondanks het enthousiasme Stephan een nieuw imago voor de stadionclub tracht op te bouwen, overheerst vooralsnog de twijfel. Twijfel vooral, omdat hef duidelijk is dat het enthousiasme van Stephan alleen maar een rookgordijn is voor levensgrote problemen. Het geld is op in de Kuip, de gemeente Rotterdam weigert de knip te ope nen, er moest worden verkocht om de tekor ten enigszins te dekken en het geld voor de aankoop van nieuwe vedetten was er niet meer. Feyenoord is nu eindelijk ook in dezelf de vicieuze cirkel terechtgekomen waarin an dere clubs, waarover vroeger meewarig in de koffiekamer van het stadion werd gesproken, al jaren zitten. Voor één groep lijkt de huidige situatie, hoe vreemd het ook klinkt, echter uitermate gunstig. De nieuwe gezichten in de Feyenoord-selectie behoren allemaal toe aan jonge spelers die eindelijk een kans krijgen. nadat in het verleden de weg van het C-team naar de hoofdmacht zo'n glibberig pad was, dat vrijwel iedereen onderuit ging. Noodge dwongen, nu het geld voor spectaculaire aan kopen er niet meer is, doet de stadionclub dan eindelijk een beroep op de jongeren, hoewel de club-bonzen al jarenlang van hun jeugdtrainers het advies kregen uit dat reser voir te putten. Eén van die spelers die door zijn jeugdcoach tevergeefs werd aangeboden, was Peter Hout man. Toen Theo Verlangen als trainer van het C-team een aanbod van FC Groningen kreeg, nam hij Houtman graag mee naar het hoge noorden, .zoals Ad Zonderland bijvoorbeeld daarvoor, Rini Piasmans meetrok naar FC Den Bosch. Toen Feyenoord. toch wel geschrok ken dat Houtman zich in de eerste divisie als een gretige topschutter ontplooide, het 21-jari- ge talent terug trachtte te halen, bleek Hout man zelf niet meer zo happig op een rentree in De Kuip. „Ik had aanbiedingen genoeg op zak. Er waren al negen Belgische clubs aan de deur geweest, maar ook clubs uit Neder land. Daarbij bood Feyenoord me aanvankelijk een contract aan, dat nergens op leek." Later kwam zijn terugkeer toch rond „omdat", zo verklaart hij, „Feyenoord opeens met spron gen het aanbod verhoogde. Ger Lagendijk van de WCS heeft de zaak, toen ik op vakantie was, verder in orde gemaakt". Ook Rini Pias mans werd door Stephan teruggehaald, even als Andrè Stafleu, die aan Excelsior was uitgeleend. Houtman: Je kunt inderdaad wel zeggen, dat wij vroeger geen kansen kregen. Ik weet ook wel dat zoiets mensen als Verlan gen en Zonderland enorm dwars zat. Maar er was geen tijd om met jongeren te experimen teren, ze tijd te geven om te groeien. Er moesten prestaties geleverd worden en daar om werden er steeds gearriveerde spelers aangekocht". Houtman hoopt, dat hij In het „nieuwe Feye noord" eindelijk als spits de tijd krijgt om zich te bewijzen en dat hij niet op de schroothoop zal worden gegooid als het niet direct gaat zoals verwacht wordt, zoals zo vaak met kandidaten voor die positie Is gebeurd. „Ik kom gelukkig op een gunstig tijdstip terug. Ze zullen wel geduld móeten hebben, want ze kunnen niet zomaar een andere dure spits kopen als het met mij niet goed gaat. Ik geloof trouwens ook dat het publiek dit seizoen minder kritisch zal zijn. Men weet dat dit geen elftal van topsterren is, en dat we in een fase van opbouw zitten." Peter Houtman, opgeleid voor het hoveniers vak, maar al sinds zijn zeventiende full-prof, hoopt dat de verwachtingen van het legioen en zijn werkgevers inderdaad niet te hoog gespannen zijn. „Wie van ons nu verwacht dat we kampioen worden, kan het wel verge ten. Je moet reëel zijn. een nieuw elftal opbouwen gaat niet een-twee-drie." Toch zijn er volgens Houtman nu al gunstige factoren, om dat proces van opbouw te laten slagen, „Wij jongeren kennen elkaar allemaal goed. Wij hebben samen in het C-team gespeeld, en dat geeft onderling vertrouwen. En dan geloof ik dat die mengeling van routine en jeugd erg positief kan werken." Peter Houtman ROTTERDAM Mircea Petescu haalt wat onverschillig zijn schouders op. „Ik zie niet in waarom het voor mij moeilijk zou zijn om als opvolger van Cor Brom te moeten werken". Maar ondanks dat gebaar gaat de zesendertlgjarlge Roemeen toch zo uitvoerig in op de suggestie die hij da afgelopen weken al tientallen malen heeft moeten horen dat duidelijk wordt, dat hij wel degelijk heeft nagedacht over alie facetten van het contract dat hij bij Sparta heeft afgesloten. „Ik besef heus wel dat Brom bij Sparta een uitstekende naam heeft opgebouwd. Een vijfde plaats, de halve finale in het bekertoernooi en vooral specta culair voetbal, dat heeft hij toch bereikt. Zulke prestaties nog verbeteren, of zelfs maar hand haven, dat is vanzelfsprekend geen eenvoudige zaak en als het dan door welke omstandig heden dan ook wat minder gaat. loop je als trainer het risico dat er naar jou gewezen wordt". Met een typisch zuidelijk hand gebaar vervolgt hij echter: „Maar voor iedereen is het trai nersvak een riskante zaak. Als Brom Ajax straks niet direct kampioen maakt, zal hij ook kritiek krijgen te verwerken, hoe goed hij ook gewerkt heeft. En wat doe je er als trainer niet bijvoorbeeld aan als je degra deert door een elftal dat ge woon te weinig kwaliteit heeft". Al breekt Petescu daarmee de discussie over het trainermetier af, het is duidelijk dat hij met zijn laatste opmerking zijn eigen situatie bij Telstar bedoelde. In vergelijking met de werksituatie in Velsen is bij Sparta van de hel in de hemel komen. Daarom voelt Petescu er niets voor om nu al rekening te houden met eventuele nieuwe teleurstellin gen. Uiterst optimistisch venti leert hij zelfs: „Ik zie nog ge noeg groeimogelijkheden bij Sparta. De meeste spelers zijn nog zo jong, dat je mag ver wachten dat er nog meer uit te halen is. En Sparta's voetbal- school zal straks weer nieuw talent opleveren. Ik ben blij met die voetbalschool. Ik zal me er ook veel Jaten zien, zodat er een duidelijke band groeit met de betaalde selectiegroep". Maar ondanks die voetbalschool en het daaraan gekoppelde uit stekende scoutingsapparaat van de Rotterdamse club zal ook Petescu, als hij langer dan één seizoen op het Kasteel blijft, moeten leren accepteren dat ge rijpt talent keer op keer van de hand moet worden gedaan om de kastekorten te dekken. Zo nam Cor Brom zowel Clarke als Mircea Petescu Meutstege mee naar Ajax en het is duidelijk dat Sparta straks ook een talent als Valke moeilijk kan vasthouden. Daar staat overigens tegenover dat de fi nanciële situatie van de Kasteel club de laatste seizoenen door een stijgend aantal toeschou wers langzaam weer wat beter is geworden en het voornemen bestaat om minder snel spelers van de hand te doen. Het ver dwijnen van Clarke en Meutste ge ziet Petescu niet als éen onoverkomelijk probleem. „De speelwijze van Sparta hoeft door hun vertrek niet te veran deren. We kunnen hetzelfde speltype blijven spelen, mogelijk de organisatie zelfs nog iets verbeteren". Zoals Petescu de situatie op het middenveld heeft geanalyseerd, zo heeft hij ook het hele elftal van Sparta door gelicht. Vooral ook via een serie persoonlijke gesprekken met de spelers. Die benaderingswijze heeft er voor gezorgd dat het in feite nog voor de aanvang van de competitie één-nul voor de Roemeen staat, die destijds in zijn vaderland tien keer voor het nationale elftal speelde en in Zeist met een schitterende lijst het A-diploma behaalde. Het is duidelijk dat de scepsis in de selectie van Sparta. na Brom kwam er immers een trainer van een gedegradeerd elftal, volle dig is verdwenen tijdens de aan- loopweken naar de eerste com petitie-wedstrijd. Petescu is er varen als een vakman die weet waar hij over praat en die zelf op hoger niveau heeft gevoet bald wat respect afdwingt. Pe tescu: „Ik ben vooral ook blij dat ik geen bepaalde opdracht heb meegekregen van het Spar- ta-bestuur, zo van je moet de derde plaats bereiken. Hier we ten ze de zaken te relativeren, en in zo'n sfeer kun je zonder angst werken". DEVENTER „Ik ben geen optimist, geen pessimist, maar een realist", zei de nieuwe Go Ahead Eagles-trainer Joop Brand bij de presentatie van de Deventer eredivisieclub. „De glorieperiode-Fadrhonc ligt al vele jaren achter ons. Het Deventer voetbalpubliek heeft jaar in jaar uit vertrouwen gesteld in de club. Het bleek echter een valse hoop te zijn. De vele wisselingen van trainers en managers hebben de roemruchte club geen goed gedaan. Er is veel onrust bij het publiek geweesL Erger nog: er is onrust bij de spelers". „Na Fadrhonc kwam Barry Hughes. Bij de trainers waren grote contrasten. Na Hughes kwam Beenhakker, daarna Kraaij, Notermans en Coerver. Alleen maar tegenstellingen in zeven jaar tijds. Bij de aanstelling van de managers hetzelfde beeld: Beltman, Berg- ström. Brands. Kraaij, Stephan en nu Maas kant. Tel al die wisselingen eens op. Een dergelijk beleid kan toch geen positieve resul taten opleveren", aldus Joop Brand, die van zijn hart geen moordkuil maakt. Ook voorzitter Van der Werf liet niets van een pessimistische opdertoon doorklinken. Hij was alleen positief ten opzichte van de verhouding tussen Go Ahead Eagles en het gemeentebe stuur van Deventer. Inhakend op het betoog van trainer Joop Brand zei de Go Ahead Eagles-voorzitter: „Go Ahead Eagles heeft onvoldoende geld om grote aankopen te doen. Wij hebben trainer Brand bij zijn benoe ming enkele toezeggingen gedaan, die wij helaas niet hebben kunnen waarmaken. Go Ahead Eagles zal dit seizoen blij moeten zijn met het continueren van het betaalde voetbal in Deventer". Zowel trainer Joop Brand als voorzitter Van der Werf bleef tijdens de presentatie van de Deventer club realistisch. Er was geen tijd voor dromen, want die bleken in de afgelopen jaren toch bedrog te zijn geweest. Go Ahead Eagles gaat dus een moeilijke tijd tegerhoet. Dat werd wel duidelijk bij de officiële persdag in de Adelaarshorst. Ondanks de sombere voorspellingen en realis tische verwachtingen was er ook iets positiefs te melden. Penningmeester Heini Kerkdijk zei: „De Deventer club staat door de komst van Nico van Zoghei en Dick Schneider kennelijk toch weer in de belangstelling van het publiek. Eind volgende week (medio augustus) hopen we een record-aantal seizoenkaarten te verko pen. Ruim 10 jaar geleden (periode-Fadrhonc) had Go Ahead Eagles" in één seizoen 3.051 seizoenkaarthouders. In de voorgaande jaren bleven we daar ver onder. Go Ahead Eagles heeft nu reeds meer dan 3.000 vaste toeschouwers kunnen noteren en dat vind ik toch zeer positief. De Deventer club kan het komend seizoen op een vaste aanhang rekenen", aldus de Deventer „minis ter van financiën", die daaraan toevoegde.dat Go Ahead Eagles toch minstens 12.000 toe schouwers per wedstrijd nodig heeft om finan cieel quitte te spelen. Om deze 12.000 toeschouwers tegen een betaalbare prijs te kunnen ontvangen, heeft de Deventer eredivisieclub een kleine verbe tering In het stadion De Adelaarshorst aan gebracht Voor de hoofdtribune wordt mo menteel een staantribune gebouwd, waar door de totale capaciteit op ruim 18*000 toeschouwers komt De verbouvrfng koet ge lukkig geen gekt, want de supportersvereni ging draagt door zelfwerkzaamheid een steentje bij. VOLENDAM Volendam staat een moeilijke competitie te wachten. Een uitspraak, die uiteraard voor de meeste eredivislonisten van toepassing is, maar voor Volendam toch wel een beetje extra. Ga maar na, een eredivisie-dogma leert ons, dat het tweede jaar na een promotie uit 's lands tweede voetbalafdeling, de onvolprezen eerste divisie, het moeilijkste |aar is. Wei, Volendam gaat nu aan het tweede jaar beginnen en zal de gevolgen daarvan ondervinden. Volendammers zijn echter realistisch genoeg om dat te onderkennen. Trainer Jan Mak verwoordt die mening van zijn club als volgt: „Men heeft het hier al zo vaak meegemaakt, dat je de spelers daar niet meer mee hoeft te confronteren. Men weet dat gewoon, en zal alles in het werk stellen om herhalingen van die affaires te vermijden". Eenvoudig gezegd, maar zo simpel is het niet. Dit tweede jaar in de eredivisie zal voor Volendam gewoon veel moeilijker worden dan voor de doorsnee tweede jaars-promovendus. Want de zevende plaats, die de équipe van Jan Mak vorig seizoen zeer verrassenderwijs bewerkstelligde, heeft de concurrentie in de eredivisie gewaarschuwd. Volendam zal door weinig ploegen meer met een open en aanvallend vizier tegemoet getreden worden, want de ervaring van de gemiddelde eredivisionist heeft geleerd, dat dat de kop in de galg steken is met een opponent als Volendam. Na veelal lange transferprocedures deed Volendam tenslotte verster king op in de persoon van keeper Jaap Bloem (ooit jeugdkeeper bij Telstar), Theo Vonk (AZ had hem niet meer nodig) en Eddy Kraal (spits van Telstar), die tot op heden niet spelgerechtigd is door een door Sparta ontketende arbitragezaak rond Inter Footbal-inmenging in de transfer. Problemen te over dus bij de Volendammer-eredivisionist, die als klap op de vuurpijl na deze turbulente „overzomering" pas laat in training ging. Als laatste van alle eredivisieploegen. Door de late bouwvakva kantie gedwongen. Volendam heeft verscheidene bouwvakkers in de selectie, begon men pas op 31 juli. Rijkelijk laat voor een gedegen seizoenvoorbereiding. Jan Mak vindt dat ook: „In wezen kan het zo natuurlijk niet. Ik ben er ook steeds tegen geweest, maar de omstandigheden dwingen je wel eens. Je kunt in zo'n korte aanlooppe riode weinig meer corrigeren en dat kan fnuikend voor de eerste belangrijke weken van het eredivisieseizoen zijn". De eerste resultaten en nog meer het vertoonde spel in de eerste weken van de oefencampagne, waren dan ook niet denderend. Toch dient bedacht te worden, dat Volendam er vorig jaar in de aanloop ook weinig tot niets van bakte, maar vanuit de toen verkregen underdog-rol een fantastische seizoenstart maakte. Het zal iedereen echter duidelijk zijn, dat Volendam een In vele opzichten moeilijk seizoen tegemoet gaat Hoe het daaruit te voorschijn zal komen, Is moeilijk te zeggen. De afgelopen weken werd hier en daar wel geschermd met kreten als „potentiële degradant", maar zover hoeft het niet te komen. Volendam heeft nog genoeg kwaliteit in huis om een prestatie op de grasmat te leggen, die niet In de schaduw hoeft te staan van de verrichtingen van het vorig seizoen. Om maar met een gedurfde uitspraak van voorzitter Jan Guyt te eindigden: „Volendam is voor mi) toch wel een potentiële subtopper".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15