Karpov neemt afstand Qerd Wiltfang een „beul" voer zijn paarden Slechte start deert Speedy Volita niet Hockeydames hebben nog moeite met kunstgrasveld SPORTTRIBUNE Hockeyers twee keer te sterk voor Engeland MAGERE ZEGE VAN 1-0 TEGEN SPANJE VERZORGSTER GEWOND NA TRAP PAARD LEIDSE COURANT genoeg op kunnen studeren. Waar zij zich op verkeken was de tijdnood, een niets ontziende tegenstander, waar de statenloze deze tweekamp al vaker mee te maken had gehad. Voordat hij zijn 41ste zet donderdag onder couvert had afgegeven, ver spilde hij veertig minuten bedenktijd. Zodat hem zondag éénentwintig minuten restten voor vijftien zetten, terwijl Karpov er een uur de tijd voor had. Ook na de hervatting ge bruikte Kortsjnoj meer denktijd dan zijn twin tig jaar jongere tegenstander, wiens snelle, puur taktische zetten het tijdsvoordeel groter maakten. In die strijd tegen de wegtikkende seconden maakte Kortsjnoj de fatale blunder. Met zijn 56ste zet (Dd4-h4) verspeelde hij bijna zijn dame. In de daaropvolgende pogingen om haar te redden sloeg Karpov toe en won de partij. De witspeler gaf na éénenzestig zetten op. Dertig minuten daarna moest de veertiende partij uitgespeeld worden, die zaterdag was afgebroken nadat Karpov zijn 42ste zet (g4xh5. naar later zou blijken) onder couvert had afgegeven. Een enorme opgave voor de 47-jarige Kortsjnoj. want na de klap van het verliezen na een voordelige positie, moest hij nu trachten het omgekeerde te bewerkstelli gen: Karpov's winnende stelling daarover waren de experts het wel eens omver werpen. Het zou Kortsjnoj niet lukken, waar door hij op een beslissend lijkende achter stand werd gezet. Het vervolg van de dertiende partij: wit: Kg1, Dc4. Te7-e4; 57. f2-f4 Lc7-b6; 58. Ld1-c2 Te4xe3; L_ Ke2-d2 Df5-a5; 60. Kd2-d1 Da5-a1; 61. Kd1-d2 Te3-e4; wit geeft op. De veertiende partij had het volgende verloop: wit (Karpov), zwart (Kortsjnoj). 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pg1-f3 Pb&-c6; 3. Lf1-b5 a7-a6; 1 Pf6xe4; 6. d2-d4 b7-b5; 7. d5xe4; 16. Pb3xc5 e4xf3; 17. Lc1-f4 Dd8xd1; 18. Ta1xd1 Pc6-d8; 19. Td1-<J7 Pd8-e6; 20. Pc5xe6 f7xe6; 21. Lf4-e3 Ta8-c8; 22. Tf1-d1 Lg6-e4; 23. Le3-c5 29. Td4xd5 e6xd5; 30. Td1xd5 Tc6-e6; 31. LcSd4 c7-c6; 32. Td5-c5 Te8-f8; 33. a2-a4 b5xa4; 34. b3xa4 g7-g6; 35. Tc5xa5 Tf8-e8; 35. Tc5xa5 Te6-e8; 36. Ta5-a7 Tf8-f7; 37. Ta7-a6 Tf7-c7; 38. Ld4-c5 Tc7-c8; Kg8-f7; 45. c4-c5 Ta2-a4; 46. c5-c6 Kf7-e6; 47. c6-c7 Ke6-d7; 48. Tb6-b8 Te8-c8; 49. Kf3-e3 Ta4xh4; 50. e5-e6 schaak, zwart geeft op. er al aan. „Ik vond Jet Run ook het moeilijkste te rijden", aldus Heins. „Ik kreeg hem aanvankelijk niet tot galopperen. De anderen hadden ook proble men met dit paard, maar hadden meer geluk dan ik. De hindernissen lagen soms te klapperen". Heins moest toegeven dat het parkoers zwaarder was dan hij tevoren had verwacht. Het woord geluk viel gisteravond vaker te beluiste ren. Heins had er al vele malen op gewezen dat een finale met paardwissel net een loterij is. „Toch ben ik er ten dele wel voorstander van, omdat het voor het publiek zo aantrekkelijk is. Aan de andere kant ben je in de maanden ervoor steeds bezig een paard zover te brengen dat het rijp is voor zo iets zwaars als een strijd om de wereldtitel. En dan moet je ineens vreemde paarden rijden". Arts vond het naar eigen zeggen een „rot" formule. „Het is voor de paarden ook niet goed. Ze moeten veel te vaak achter elkaar lopen. Als je zag hoe ze soms met die warmte stonden te slaan". Inderdaad kregen de paarden nauwelijks kans uit te hijgen. Telkens werd een van de ruiters namelijk de gelegenheid geboden zich gedurende drie minu ten enigszins vertrouwd te maken met de voor hem vreemde rossinant. Wiltfang, die de erebeker ont ving uit handen van Prins Philip van Engeland, vond het daarentegen best te doen voor de dieren. „Ik ben het met de formule wel eens. Dit soort paarden is enorm goed getraind. En bovendien, het is voor ons toch ook zwaar?". Vader Henk Nooren overleden AKEN Henk Nooren beleefde zaterdag tijdens de strijd om de wereldtitel voor springruiters In Aken een bijzonder trieste dag. Nadat de 23-jari- ge ruiter uit Zeist met de schimmel Pluco één springfout teveel had gemaakt om zich voor de finale van gisteren te kwalificeren, hoorde hij 's avonds in zijn hotel dat zijn vader Kees Nooren in diens woonplaats, Gouda, was overle den. Rij-instructeur Nooren sr., die drie zilveren ruiters de eerste beginselen van de springsport bijbracht (Nooren, Heins en Wieken) was al geruime tijd zeer ernstig ziek. Henk Nooren vertrok gisteroch tend uit Aken om zich bij zijn familie te voegen. BISHOPS STORTFORD In twee vriendschappelijke hockey wedstrijden, die in Engeland werden gespeeld, heeft Neder land Engeland met 4—1 en 6—3 verslagen. Paul Litjens scoorde in het eerste duel tweemaal, de andere twee doelpunten werden gemaakt door Ron Steens en Hans Krulze. Bernle Cotton was de enige die Maarten Sikking kon passeren. In de tweede ontmoeting was de grote man bij Oranje ongetwijfeld Tom van 't Hek. die driemaal doel trof. De overige Nederlandse tref fers kwamen op naam van de gebroeders Ron en Tim Steens en Roderick Bouwman. David White- ker, Paul Berber en lan Thomson gaven voor Engeland de score een enigszins prettiger aanzien. Opstelling van Nederland (eerste duel): Sikking; Taminiau, Van Eyck, Van Asbeck, Diepeveen; Li tjens, T. Steens. Van der Staak; Doyer, Ron Steens, Van 't Hek; Bouwman en Kruize kwamen ook nog in het veld. Tweede duel: Hermans; Taminiau, Van Eijk, Van der Staak. Koore mans; Litjens, Tim Steens, Hans Kruize; Ron Steens, Van 't Hek, Doyer. Wisselspelers: Bouwman en Diepeveen. Baguio-stad Zondag de twintigste augus tus 1978 zal In alle beschouwingen over de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Anatoli Karpov en Victor Kortsjnoj voortaan een centrale plaats innemen. Want op die dag won Karpov zowel de dertiende als de veertiende partij, kwam hij op een voor sprong van 3—1 en zag de forse hoofdprijs van 350.000 dollar wat dichter in de buurt van zijn bankrekening komen. Na vijf weken remise-worstelingen, koude-oor- logvoering en één overwinning voor elk, bracht Karpov de tweekamp in Baguio op de Filippijnen in een schijnbare stroomversnelling door zijn aantal overwinningen op de helft van het noodzakelijke te brengen. „Een voor sprong van 31 betekent nog weinig", tracht te Michael Stean, secondant uit de Kortsjnoj- stal de zaken te relativeren. „Maar de psycho logische klap bij het verliezen van een goede positie is wat anders." Daarmee doelde Stean op het vervolg van de dertiende zitting, die donderdag na de 41ste zet was afgebroken. De hervatting was op verzoek van Kortsjnoj van vrijdag naar giste ren verschoven. De uitdager leek de meeste kansen op een overwinning te hebben, althans volgens de hem assisterende grootmeesters, die bij die prognose wel de complexiteit van het grote aantal verschillende varianten inge calculeerd hadden maar daar had Kortsjnoj Anatoli Karpov kijkt zijn tegenstander vorsend aan. wetend dat Viktor Kortsjnoj in de problemen zit. AKEN Als de vereniging voor dierenbescher ming het voor het zeggen had zou Gerd Wiltfang gisteren in het propvolle Reitstadlon in Aken zeker geen wereldkampioen zijn geworden. Hij zou ver moedelijk al veel eerder in zijn loopbaan een startverbod voor het leven hebben gehad. De 32-jarige voormalige bakker uit het plaatsje Moor- deich staat hoog aangeschreven in het internatio nale ruiterwereldje voor wat betreft zijn onwaar schijnlijke Instinct op de juiste manier een paard te berijden. Als geen ander kan hij het dier zijn wil opleggen. Dat bleek ook nu weer in dat vreemde, maar wel spectaculaire circus, dat de finale met paardwissel om de veelzijdigste ruiter ter wereld aan te wijzen, nu eenmaal is. Wiltfang bestuurde de voor hem vreemde paarden Boomerang van de Ier Eddy Macken, Pandur van Johan Heins (de eerste Neder lander in de historie, die de finale haalde) en de lastige volbloed Jet Run van de Amerikaan Michael Matz met ongelofelijk fingerspitzengefühl. Hoewel Wiltfang toe moest geven moeite te hebben gehad met vooral Boomerang en in mindere mate met Jet Run slaagde hij er evenals met zijn eigen Roman telkens weer in foutloos rond te komen. Op het gebied van een goede dierenbehandeling staat Wiltfang echter al jaren in een kwade reuk. In 1972 ontdekte jurylid Jaap Rijks tijdens het CHIO in Rotterdam dat Wiltfang in de training voor de Grote Prijs een verboden barreerstang gebruikte. Een schorsing tot 1 januari 1973 was het gevolg. Drie jaar later werd Wiltfang tijdens een concours in Hagen beschuldigd van het gebruik van bijtende zalf. Ook nu waren er geruchten. De nog pas 7-jarige donkerbruine merrie Roman raakte zaterdag tijdens het inspringen op het oog ernstig gebles seerd. Het paard stond zelfs een tijdlang op drie benen. Toch bracht Wiltfang, die als geen ander aasde op de wereldtitel (na de afgang van de Westduitse equipe was alle hoop van het thuisfront op hem gevestigd), Roman een dag later zouden mankeren voor de met 50.000 toeschouwers gevulde tribunes. Voor Nederland bleef het bij de overigens zeer verdienstelijke zilveren medailles, die de ploeg don derdag veroverde. Heins, net als Wiltfang en de Ier Eddy Macken ex-leerling van de wegens ernstige rugklachten gestopte olympische kampioen Alwin Schockemöhle, lag eigenlijk al na twee ronden in kansloze positie. Hij maakte met zijn eigen paard Pandur een springfout en herhaalde dit daarna met Jet Run. Toen ging de eerste de beste hindernis (Van onze hockeymedewerkster) ZOETERMEER Als voorbereiding op de we reldkampioenschappen (16 t/m 24 september In Madrid) speelde het Nederlandse dameshoc keyteam gisteren tegen Spanje op het splinter nieuwe kunstgrasveld van de hockeyclub Zoe- termeer. En dat was goed om te wennen aan de omstandigheden, die er In Madrid ook zullen zijn: een kunstgrasveld en een brandende zon. Bij deze temperatuur moet het veld eigenlijk vóór de wedstrijd en in de rust worden natge spoten zoals dat in Montreal tijdens de Olympi sche Spelen werd gedaan, maar helaas is die installatie nog niet aanwezig. Men hoopt dat deze snel komt, want de weerkaatsing van de zonnestralen op het plastic veld maakte het voor de speelsters nog extra heet. Hockey op een kunstgrasveld is toch anders dan op een ge woon veld. Zo blijft bijvoorbeeld een bal die omhoog gaat,moeilijk te bespelen, omdat het projectiel na het neerkomen op de grond op nieuw stuit. Dat stelt hoge eisen aan de techniek en vertraagt ook het spel. De dames van beide elftallen hadden er af en toe wel last van. Verder waren de speelsters niet tevreden over de bal waarmee gespeeld werd. Dit is namelijk ook de bal waarmee in Madrid gespeeld zal gaan wor den, maar coach Timmerman zal er van alles aan doen om dat te laten veranderen, aangezien de naad, die op de bal zit te dik is, waardoor de bal nog eens extra effect krijgt. Overigens was Nederland zoals verwacht een stuk sterker. In de vier voorafgaande duels tussen bekte landen hadden de Spaanse da mes nog geen doelpunt gescoord. De „nul" werd gisteren gehandhaafd door de Nederland se verdediging, waarin doehrrouwe Det de Beus geen enkele bal te verwerken kreeg. Daarentegen kon Nederland de grote veldmeer- derheid niet naar behoren benutten. Het begin was hoopgevend. Al na vijf minuten werd de bal na een combinatie tussen Elsemieke Hillen en Sophie von Weiier door de laatste in het doel getikt: 1—0. De aanval schiep zich nog meer kansen. Een solo van Elsemieke Hillen werd op de doellijn gestuit. Sophie von Weiier kwam in een goede positie na een voorzet van rechts, maar kreeg de bal op haar voet. Twee schoten van Elsemieke Hillen werden bekwaam door de uitstekende Spaanse doelvrouwe afge- niets op.(Spanje bracht het in de hele wedstrijd niet verder dan drie lange hoekslagen). Het overwicht van Nederland duurde ook in de tweede helft voort, zoals blijkt uit opnieuw acht strafcorners tegen Spanje geen. Onbegrijpelijk was echter, dat de bal bijna steeds over links werd gespeeld en bovendien werd er te veel gelopen met de bal. Met name linksbuiten Sophie von Weiier doet langs de lijn leuke dingen, maar weigert tijdig een voorzet te geven, zodat het rendement van haar akties toch mager is. Coach Timmerman reageerde na afloop „Het is goed dat de meisjes voelen dat we er nog niet zijn. Het zelfvertrouwen was veel te groot en dat zal nu ongetwijfeld ingetoomd zijn. Hierdoor hebben we toch nog wat positiefs overgehouden aan deze teleurstellende interland". Inderdaad bleek vooral in de tweede helft, dat er vaak te nonchalant en onzorgvuldig werd gespeeld. Er werden nog twee wissels toegepast. Irene Hen driks kwam in het veld voor Fieke Boekhorst en spits Nel van Kollenburg werd vervangen door Margriet Blijerveld; maar ook dit leverde nauwelijks nieuwe impulsen op. De coach het Duitse dameselftal die in Zoetermeer op inspectiebezoek was. zal uiteindelijk niet veel wijzer zijn geworden. Volgend weekeinde nemen de Nederlandse da mes deel aan een vierlandentoemooi in Limburg aan de Lahn. Opstelling: doel Det de Beus. achter: Suzan Bekker, Anneke van Puffelen, Fieke Boekhorst, Maria Mattheuses (aanvoer ster), midden Toos Bax. Lisette Sevens. Cathy Woudenberg, voor: Elsemieke Hillen. Nel van Kollenburg en Sophie von Weiier. WASSENAAR Weer was Spee dy Volita gistermiddag in het kampioenschap van Nederland op Duindigt niet achter de vleu gels van de startauto te vinden toen het startsein werd gegeven. Nu maakt dat voor de vliegende merrie van de Zaanse stal Meyn niets uiL Het paard kan met een handicap van vijftig meter nog kampioen worden, hetgeen dan ook gebeurde.' Maar de regels van het spel zijn nu eenmaal dat het paard zijn startnummer ach ter de auto bij de start moet Innemen. En dat doet Speedy Volita met pikeur Gerard Gom- mans bijna nooiL Daarvoor heeft pikeur Gerard Gommans al enkele keren een boete en zelfs een schorsing van acht dagen gehad. Gisteren kreeg hij de mededeling van het drave rijcomité dat hij Speedy de vol gende keer achter de .auto op zijn plaats moet hebben anders is het niet onmogelijk dat de supermer rie een startverbod krijgt voor koersen met een autostart. Als excuus kon Gommans dit keer aanvoeren dat zijn paard in de pees was geraakt (geen goede draf) en dat hij daardoor het paard voor de start terug moest nemen. De man in de sportauto kon dit excuus van de pikeur onderstrepen. Speedy Volita werd echter net als vorig jaar ook nu weer de sterkste draver van ons land en een terechte kampioenen van Nederland. Manza Buitenzorg eindigde op de tweede plaats. Toen de start was gevallen nam Manza Buitenzorg met Jan Wage naar in de race over de 2600 meter meteen de leiding van het veld van slechts zeven paarden. In de laatste bocht kwam Speedy Volita, die een behoorlijke achter stand had gehad, aan de leiding. Manza Buitenzorg vocht terug, maar Speedy Volita liep makkelijk op de eindstreep af. De Duindigt-tweedaagse was za terdag minder succesvol van start gegaan. Op de eerste van de twee koersdagen ontstond een triest begin en was er een triest slot. Op de open dag, om nieuwe toeschouwers naar de Wasse- naarse baan te krijgen was dat zeker geen reclame. In de ope-. ningsdraverij bleek vijf minuten voor tijd plotseling dat er geen trioweddenschappen mogelijk wa ren, omdat er een paard wegens kreupelheid niet kon starten. Stel je voor. Je gaat als nieuweling voor het eerst naar Duindigt, je koopt voor een gulden trioformu lieren. vult ze netjes in, in je onschuld nog goed ook. maar ontvangt toch geen prijs, omdat de meetingleider net voor de start besluit het triospel maar te annu leren. Het enige, wat je dan nog mag doen isa je geld terug halen. Rel En dan op zaterdag een rel tot slot Een bierfles raakt NDR's Cees Berg, die middag lid van het draverijcomité, net niet Het publiek was het er niet mee eens dat het comité Rowold met Martin Vergay niet uitschakelde. Een complete rel, waarbij men de zaak maar net In de hand kon houden. De 23-jarige Marian Rijsdijk mocht dit allemaal niet meema ken. Zij verbleef in het Bronovo- ziekenhuis. Van het paard Box- berger Tree had de paardenver- zorgster vlak voor de start van de Jodelfieprijs een trap in het ge zicht gekregen. In het ziekenhuis is men vier uur met haar in de weer geweest op de operatietafel. Daar bleek dat haar kaak op twee plaatsen was gebroken en dat ze een zware hersenschudding had opgelopen. Gistermiddag stonden er naast het kampioenschap van Neder land bij de dravers nog twee rennen centraal. De klassieke Clingendaalren, met een prijzen geld van bijna dertig mille tweejarigen, werd weer een suc ces voor paarden van Wim Nuy, die in Engeland worden getraind. Dave Maitland bracht Boxberger Bloem op de eerste plaats Kevin Davies Boxberger Queen op de tweede. Wellicht volgend jaar weer een herhaling van de Derby van dit jaar toen ook de Boxberger-paarden de dienst uit maakte. Over Boxberger gespro ken. In de K.N. H.R.V.-prijs pakte Boxberger Prins derde in de Derby de overwinning met Maitland voor King en Swaytia. ARTHUR VAN RIJSWIJK Nel van Kollenburg heeft de Spaanse doelvrouwe gepasseerd, collega Elsemieke Hillen kijkt toe. Het was warm op het nieuwe kunstgrasveld in Zoetermeer. Cathy Woudenberg bezorgt Elsemieke Hillen enige verkoeling uit een „spuitbus je De krans was voor Speedy Volita. Met een half paard voorsprong gaat Gerard Gommans met Speedy Volita over de eindstreep voor Jan Wagenaar met Manza Buitenzorg.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13