Noordwijk zorgt voor verrassing Angstig VUC illusie armer Incidenten ontsieren Amsterdam-toernooi Bayern München supporters weer geeft hoop I SPORTTRIBÜNE BERREVOETS NEEMT ONWAARDIG AFSCHEID VILLA EN ARDILES (NOTTINGHAM FOREST)WEINIGWAARDERING NAC verslaat KV Kortrijk FC Den Haag oefent tegen SV Voorwaart Real Madrid-Flamengoi ordinaire schoppartij Voetbalvandaal veroordeeld EINDHOVEN NA SFEERLOOS DUEL WINNAAR LEIDSE COURANT/ PAGINA U AMSTERDAM Voor het eerst heeft Ajax beslag kunnen leggen op de Keizerskroon, de trofee die klaar stond voor de winnaar van het Amsterdam 703-toernooi. Drie maal achtereen sneuvelde Ajax in de eindstrijd van dit door Jake van Zanten georganiseerde toernooi. Echter voor de vierde keer in de finale, nu tegen An-" derlecht, bleken de Amsterdam» mers sterker in het nemen van strafschoppen nadat de negentig minuten en de daaropvolgende verlenging geen verandering in de gelijke stand van 2-2 had gebracht. Ajax-Anderlecht was overigens een spektaculaire finale. Een hoofdrol vertolkte scheidsrechter Gerrit Berrevoets die met deze wedstrijd afscheid nam van zijn loopbaan als arbiter. Een overtre ding van Van Dinst werd door Berrevoets bestraft. Terwijl de scheidsrechter het muurtje van Anderlecht op de juiste afstand zette, tikte Tahamata de bal naar Van Dord, die met een hard schot de gelijkmaker liet noteren nadat eerder Martens voor Anderlecht had gescoord, 1-1. niet beter op. Anderlecht wist desondanks op voorsprong te ko men. Na een verre pass van Haan nam Geels de bal mee. zette Van Dord op het verkeerde been en passeerde Schrijvers: 2-1 Evenals de 35e minuut in de eerste helft zorgde dezelfde mi nuut na de rust voor ongeveer evenveel opschudding. Lerby on dernam zijn zoveelste solo en werd door Van Binst gevloerd. Eerder op de avond veroverde AZ'67 de derde plaats. De Alk- maarders stonden na negentig minuten nog op gelijke hoogte met Fluminense: 2-2, maar waren beter in het nemen van de straf schoppen. Voor AZ scoorden Kist en Tol, de Braziliaanse doelpun ten kwamen op naam van Robert- hinho en Marinho. Hevig De protesten van Anderlecht wa ren hevig, de spelers konden zich niet meer beheersen toen Berrevoets naar de stip wees en vlogen op de scheidsrechter af. Hij werd beetgepakt door Dusba- ba, maar Berrevoets kon zich uit zijn greep losmaken. Invaller- doelman Munaron verloor al zijn zelfbeheersing en wierp de bal keihard naar het gezicht van Berrevoets. Munaron mocht ver trekken van Berrevoets en Nico de Bree moest onverwachts de plaats van Munaron Innemen, dat ten koste van aanvaller Mar tens. Anderlecht moest dus na 35 minuten spelen in de eerste helft met tien spelers verder. De wedstrijd bleef vanaf dat mo ment een bijzonder hard karakter houden. Met name Arie Haan liet zich verleiden tot grove acties en zijn provocerende optredens maakten de gespannen sfeer er Het tumult na het toekennen van de strafschop tegen Anderlecht. rob Rensenbrink tracht hier met de nerveus gebarende scheidsrechter Berrevoets te praten, terwijl' Johnnie dusbaba zich met de grensrechter onderhoud. HAMBURG In München Is er weer hoop, de hoop dat Bayem In dit seizoen weer een toonaangevende rol kan gaan spelen. Enige seizoenen kampte Bayem, dat na een periode van Ajax ook driemaal achter een de Europa cup won, met een enorme Inzinking. De trainers vlogen om het half Jaar de laan uit en toen Franz Beckenbauer de 'bierstad' verwisselde voor een frivoler leven In Amerika zakte de eens zo gevierde Zuidduitse ploeg ver weg. Maar sinds zater dag geloven alle supporters opnieuw in Bayern. De oorzaak daarvan was dat Bayem in het Olympiastadion met niet minder dan 6-2 MSV Duisburg letterlijk van het veld speelde. Vooral Gerd Muller was In een beste vorm. Keer op keer was hij een gevaar voor de verdediging van Duis burg, daarnaast scoorde Mülier twee doel punten. De andere treffers kwamen op naam van Breitner, Augenthaler, Rumenig- ge en Niedermayer. Büssers en de Oosten rijkse international Jara waren succesvol voor Duisburg. Martin Jol, de van FC Den Haag overgeno men verdediger, stond niet In de basisop stelling. Hij mocht de wedstrijd vanaf de reservebank bekijken. Tot nu toe Is de leiding van Bayem niet zo tevreden over de prestaties van de ex-Hagenaar. Engeland Nottingham Forest, de landskampioen van Engeland is op de eerste speeldag van de league een punt kwijt geraakt. Dat gebeurde in de thuiswedstrijd tegen Tottenham Hot spur dat de laatste maand vaak in het nieuws is geweest omdat twee Argentijnse voetbal lers werden aangekocht, Villa en Ardiles. In Engeland waren de kritieken op deze zet van Tottenham niet van de lucht. "Verspilling van geld", zo zei men. "Die Argentijnen wennen hier nooit". Wel Villa en Ardiles hebben in hun eerste competitiewedstrijd zeker niet geschitterd maar het Argentijnse duo zorgde er in ieder geval voor dat Tottenham een 1-0 kon wegwerken. Uit een voorzet van Ardiles scoorde Villa, nadat Martin O'Neill voor Nottingham de score had geopend. De 42.000 supporters van Nottingham, die tij dens de wedstrijd herhaaldelijk scandeerden 'Villa en Ardiles, wat een verloren centen', zwegen. De wedstrijd begon overigens een kwartier later, omdat vele tientallen suppor ters-bezit van de grasmat hadden genomen en niet wensten te wijken voor de spelers. Politie te paard joeg de menigte de tribunes in. Er vielen geen gewonden. Zwitserland Grasshoppers is nog de enige ongeslagen ploeg in de Zwiterse competitie. Gisteren werd FC Zürich verslagen met 2-1. Op de tweede plaats staan, na de tweede speeldag, Chenois en Servette, beide met drie punten. KORTRIJK NAC heeft zat dagavond In een vriendschap; lijke wedstrijd het Belgische ft trijk, waar FC Den Haag afg« pen woensdag met 40 van v loor, verslagen met 2—1. Van Poucke scoorde vlak vt rust het enige Belgische do punt. Martin Toet (ex-FC Haag) die net een twee-jarig q tract voor Kortrijk heeft geteka zorgde voor de gelijkmaker 4 in eigen doel te schieten. V Gils scoorde vier minuten «t het einde de winnende trel voor NAC. Go Ahead Eagles heeft zatertf het Belgische Lierse SV met J. verslagen. Bij rust was de sta 2—1. Scoreverloop: 13. Van ten 1—0, Jovasevic 1—1, Koerver 2—1, 61. Kristianj 3—1, 89. Van der Borght 3- Scheidsrechter: Ram. Toescho wers: 4000. In Woudenberg won PEC Zvw van de plaatselijke derde klas met 30, na een ruststand i 2—0. Koko Hoekstra scoo twee doelpunten. Van Moe een. Er waren 2000 toesclx wers. Feyenoord heeft gisteren in finale van het internationale to nooi in Antwerpen met 42 vet ren van Nacional Montevideo Urugay. Bij de rust leidden Uruguayers met 1—2. De do punten van Montevideo werd gemaakt door Freire (2), Carras en Dellar Bena, die van Fey noord door Notten en Houtma Sparta heeft zaterdagavond wedstrijd tegen de Portug« kampioen FC Porto met 1—0 g wonnen. Het doelpunt werd vo de rust gemaakt door Van Stai ren. Haarlem heeft de Surinaam kampioen Voorwaarts een nedi laag van 40 toegebracht. Bei (2) en Van de Berg (2) maakti de doelpunten. Scheidsrechl Gans stuurde de Surinaamse sp Ier Voorn het veld uit daar I Masefield van Haarlem had gesl gen. Er waren 1200 toescho wers. Volendam verloor op eigen vt met 43 van FC Luik. Bij n was de stand 2—4. Scoreverlog 17. Slivo 0-1, 19. Bond 1—1,! Janssen 12. 22. De Grotte 1- 34. Jonk 2—3, 41. Binet 2—4,1 Kraal 3—4. Scheidsrechter: Cc ver. Toeschouwers: 1000. DEN HAAG Morgenavond 2 FC Den Haag de serie oefenwei strijden voort met een ontmoi ting tegen de kampioen van Sui name, SV Voorwaarts. Om ad uur wordt in het Zuiderpark afg trapL SV Voorwaarts werd het afgel pen seizoen kampioen van Su name. Op de tweede plaats eim igde Transvaal en op de derd plaats het welbekende Robi Hood, waar FC Den Haag ec tweetal jaren geleden in het Zuil erpark 1—1 tegen gelijk speeld PALMA De Braziliaanse ve eniging Flamengo Is zaterdai avond winnaar geworden va het internationale toernooi Palma. De Brazilianen verslot gen in de finale de Spaans kampioen Real Madrid met 3- na een ruststand van 2—0. De ontmoeting eindigde ovei gens in een ordinaire schoppad zodat scheidsrechter Sanz g< noodzaakt was Ely, Toninho Cleder van Flamengo het veld te sturen. Vijf spelers ontvingc de gele kaart en alle Braziliaans bankzitters, inclusief coach verzorger, werden gewaarschuwd LONDEN Een rechter! Stafford heeft de 19-jarig voetbalvandaal Edwar Beech die in decembe van verleden jaar tijden! een wedstrijd tussen Wal sail en Port Vale een poll tieman in het gelaat hai geschopt waardoor dl neus van de agent wen gebroken, veroordeeld !d drie jaar gevangenisstral De agent werd aangevallen toen hij trachtte een groep aanhangers van Walsall tol bedaren te brengen die dt volgelingen van het bezoa kende Port Vale aan hel uitschelden was. DEN HAAG De eerste bekerronde heeft naast de nederlaag van Telstar bij Heerenveen nog een verrassing opgeleverd. Fortuna Vlaardingen, nog altijd een eerste divisieclub, werd op eigen veld zaterdagavond door Noordwijk teruggewezen. Noordwijk won met 2-1 door doelpunten van Van Dijk en Breuning, Tijl maakte het doelpunt voor Fortuna. De heer Bosman was scheidsrechter en 1100 toeschouwers vertrokken zeer teleurgesteld naar huis. Fortuna SC heeft het als eerste divisieclub wel gered. Maar de overwinning van 2-1 op de Haarlemse hoofdklasser EDO kwam niet gemakkelijk tot stand. Merken hielp FSC aan een voorsprong, Van Straaten maakte gelijk en Titaley zorgde ervoor dat FSC in de tweede ronde zal uitkomen. Scheidsrechter was Van Swieten, er waren 1700 toeschouwers. Het vervolg van de karakteristieken van de wedstrijden uit de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker is: Rheden-Hoogeveen 2-1 (2-0). 22 en 36 Van Elden 1-0 en 2-0, 88 Pot (strafschop) 2-1. Scheidsrechter: Klinkers. Toeschouwers: 1000. Excelsior-Cambuur 2-0 (1-0). 38 Van der Ende 1-0, 85 Waslander 2-0. Scheidsrechter: Tomas. Toeschouwers: 2000. De Graafschap-Helmond Sport 4-1 (2-1). 16 Wanders 1-0, 36 Koenders 2-0, 43 Kreekels 2-1, 65 Brinks 3-1, 76 Wanders 4-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 2500. SW-Heracles 1-2 (0-0). 80 Pijtsman 1-0, 85 en 89 Oostrom 1-1 en 1-2. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 1200. TOP-Willem II 1-2 (1-0). 2 Kardol 1-0, 75 Van Rooy 1-1 en 89 Heere 1-2. Scheidsrechten Klint. Toeschouwers: 3000. Gele kaart voor Samardzic (Willem II). FC Den Bosch-Geldrop 5-2 (1-0). 38 Kamps (strafschop) 1-0, 52 Van Berloo 1-1, 62 De Haas 1-2, 65 en 68 Peeters 2-2 en 3-2, 88 Van der Horst 4-2 en 89 Adriaanse 5-2. Scheidsrechter:' Van der Laar. Toeschouwers: 2000. FC Dordrecht-SC Amersfoort 3-0 (0-0). 51 Evers 1-0, 53 en 75 Bijl 2-0 en 3-0. Scheidsrechter: Severijns. Toeschouwers: 1300. Gele kaart: Smippe (SC Amersfoort). Jodan Boys-FC Amsterdam 0-10. Doelpuntenmakers FC Amster dam: Wiggemane (3), Slemmer (3), Wetzel (2), Swerissen en Bouwmeester. Scheidsrechter: Manuel. Toeschouwers: 2500. Gele kaart: Verschoor (Jodan Boys). Veendam-ACV 3-1 (1-0). 20 Tiktak 1-0, 63 Mennega 1-1, 66 Koohof 2-1, 86 Brink 3-1. Scheidsrechter: Jansen. Toeschouwers:' 3600. Heerenveen-Telstar 14). 89 De Blaauw 1-0. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 4200. Wageningen-FC Groningen 1-0. 41 Van der Klift 1-0. Scheids rechter: Beukman. Toeschouwers: 3100. DEN HAAG Zelfs het anders onafschei delijke dameskoortje liet ditmaal volledig verstek gaan. Het fanatieke groepje vrou welijke voetbalsupporters, dat vorig sei zoen VUC steeds in voor- of tegenspoed trouw vocaal terzijde bleef staan, was gistermiddag opmerkelijk stil. Het tenslot te bedrogen uitgekomen publiek bij de bekerconfrontatie tussen de Haagse ama teur hoofdklasse-kampioen en eerste divi sieclub Eindhoven gaf dan ook weinig reden zich druk te maken. Ten eerste was het warme zomerweer hiervoor natuurlijk allerminst geschikt, maar tevens stelde met name thuisclub VUC de massa ernstig teleur. De zwart-witte formatie onder leiding van de nieuwe trainer Leen Admiraal, verloor in een bijzonder matte wedstrijd uiteindelijk met 3-2 en bleek daarmee prompt een hele illusie armer. Een unieke kans om ander maal de aandacht op zich te vestigen, bleef onbenut. De cupkoorts op Het Kleine Loo was van uiterst korte duur. Zo die er trouwens al was. Want al met al werd het tegen de Brabantse semi-profs een bijzon der sfeerloos geheel. Wie de voorkeur had gegeven aan het strand en de uitslag bekijkt zal misschien denken heel wat spektakel gemist te heb ben. Maar niets van dit alles. Ondanks de vijf doelpunten werd VUC—Eindhoven na melijk een uiterst slaapverwekkende verto ning met vooral van de kant van VUC overwegend angstig voetbal. Met een straf fe mandekking trachtte men de tegenstan der te kunnen beteugelen, maar deze tacti sche opzet mislukte. Omdat de verdediging enkele malen hevig schutterde, maar ook gezien het feit dat in aanvallend opzicht veel tekortkomingen aan het licht kwamen. Dit ondanks de aanwezigheid van spits Cees Mol, die gezien het vertraagde vertrek van het Nederlands amateurelftal naar Chi na alsnog acte de présence kon geven. VUC verloor terecht, maar het publiek werd in feite de grootste verliezer. Eindhoven, evenmin overtuigend, speelde koel en be keken, wachtte rustig.op de fouten van de tegenstander en sloeg op de juiste momen ten onverbiddellijk toe. Met de belangen van de toeschouwers toch nog een kleine tweeduizend man werd totaal geen rekening gehouden. De liefst zes-en- een-halve gulden, die voor een tribune plaats neergeteld diende te worden, waren te veel betaald. Publiek De winnende trainer, Rinus Gosens, na afloop: „Het wordt de hoogste tijd dat we weer eens met z'n allen rond de tafel gaan zitten. Voetballers, trainers, bestuur sleden, bondsofficials. We moeten het voetbal toch in dienst van het publiek stellen. Dat kan alleen met honderd pro cent inzet van de eerste tot en met de laatste seconde. Tactiek is aardig, maar soms ook onnodig. Wat had VUC nu te verliezen? Deze spelopvatting is duidelijk voor verbetering vatbaar". Zijn collega Leen Admiraal toonde zich na afloop beslist geen teleurgesteld man. „Ik ben dik tevreden", luidde zijn commentaar zelfs. „Tegen een sterke ploeg als dit Eindhoven kun je als amateurs alleen maar hopen op een positief resultaat. Het is per slot van rekening één van de betere ploe gen uit de eerste divisie. We hebben het steeds uiterst sportief gehouden en dat alleen is reeds een goed teken. We kunnen tegen dergelijke ploegen nu eenmaal niet puur op de aanval gaan spelen, want dan ga je onherroepelijk het schip in. Maar natuurlijk is het niet onze bedoeling ook in de komende competitie dit soort voetbal te gaan spelen". Eindhoven stelde na een afwachtend begin toch al vrij snel orde op zaken. Halverwege de eerste helft keek VUC reeds tegen een achterstand van 2-0 aan. Eerst scoorde Toon Jacobs en even later doelpuntte Fred van der Vleut uit een vrije trap vanaf de rand van het strafschopgebied langs de slecht geposteerde muur, terwijl doelman Dick van der Meer geen vinger uitstak. Ondanks deze achterstand bleef VUC vol harden in het verdedigend systeem. Kort voor de rust was er weliswaar even een korte opleving, maar verder dan een gemis te kans van Wim Alkemade en een kopbal juist over de lat van Cees Mol kwam VUC niet. Aan de andere kant miste Eindhoven de mogelijkheid op een nog ruimere score, toen Van der Meer ternauwernood met de voeten redde bij een schuiver van Schapen donk. Na de hervatting hetzelfde beeld. De ver trouwde tweetallen bleven keurig bij elkaar, zodat de kans op een spectaculaire ope ning nagenoeg nihil was. Toch kwam VUC even terug. Althans, daar leek het op. In de achtste minuut van de tweede speelhelft boog Wim Alkemade een mislukt schot van Gabri Winkels tot een treffer om: 1-2. En alle harten gingen weer open. Maar niet voor lang, want alle hoop werd snel ver stoord toen Schapendonk na een voorzet van Johan Sulkens helemaal vrij kon uitha len: 1-3. Tegen het einde van de wedstrijd leefde VUC nog eenmaal op. Met een schitterend doelpunt werd de spanning toch nog even teruggebracht. Een voorzet van links van Cees Mol vond het hoofd van Wim Alkema de, tegen wiens gerichte kopbal doelman Peter Adjanski kansloos was: 2-3. In de laatste tien minuten weigerde VUC evenwel hardnekkig het tempo nog één maal op te schroeven. Enkele uitzonderin gen als Floor Klein en Cor Buijtelaar daar gelaten. geloofde de ploeg niet meer in eigen kunnen. Het twijfelen van Gabri Win kels bij een ingooi was illustratief: VUC vond het allemaal best zo. Aspiraties op een eventuele gelijkmaker waren niet aan wezig. En dit terwijl Eindhoven evenmin glanzend speelde. Rinus Gosens: „Ik kan wel begrijpen dat VUC niet meer durfde aan te dingen. Ondanks deze zwakke wedstrijd heb ik toch respect voor deze ploeg. In twee oefenwedstrijden heb ik het elftal zien voetballen, toen bracht men er weinig of niets van terecht. Nu zat er in elk geval een opgaande lijn in. En inderdaad, was VUC gaan aanvallen, dan was Eindhoven zonder enige twijfel naar een grotere over winning gelopen. Maar is het nu echt nodig om zo te redeneren?" DICK KIERS Scoreverloop; 16. Toon Jacobs 0-1. 22. Fred van der Vleut 0-2, 53. Wim Alkemade 1-2, 63. Scha pendonk 1-3, 79. Wim Alkemade 2-3. Scheids rechter: Bakker. Toeschouwers: 2000. VUC: Van der Meer; Klein, Westgeest, Rijpstra, Van Andel; Buijtelaar. Roos, Bok; Winkels, Mol. Alkemade. Eindhoven: Adjanski; Jonkers, Warnaar, Blijden/een, Bruinen; Soers, Bloemers, Sul kers; Van der Vleut, Schapendonk, Jacobs. Jan Huijbregts, secretaris betaald-voetbal bij de KNVB, verrichtte gistermiddag in de bestuurskamer van VUC de loting voor de tweede bekerronde. Wim Alkemade kopt na een voorzet van Cees Mol de tweede treffer van VUC in de touwen. De Eindhovense verdedigers Wout Blijden/een (4) en Toon Jacobs zijn kansloos. De Argentijnse aanwinst van Nottingham Forest, Ricardo Villa (nummer 7), bekroont zijn Engelse league-de-buut met de gelijkmaker tegen Tottenham Hotspurs: 1-1. Archie Gemmill (nummer 8) valt tevergeefs uit en ook doelman Peter Shilton is kansloos.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12