Overeenstemming over profiel" nieuwe paus Schaatsplank niet meer te stuiten Jallon- raarders pllen de wereld rond Onderzoek ook onge vrouwen op laarmoederkanker" Goudkoers keldert na verhoging rentevoet in VS Stilte in plaats van de bede Smith overweegt conferentie met guerrillaleiders ilNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 PACIN A 7 „KINDER-VERMINKERS VLIEGEN DE WINKEL UIT In Amerika tel je als „skater" pas echt mee als je een „looping" door een tunnel kunt maken. Den Haag— Bezorgde ouders duiden het ding aan als „kinder-verminker". De ware liefheb bers spreken van „een nieuwe dimensie in het menselijk bewegen". En die commercie juicht: „Kassa!", want de schaatsplank lijkt nu ook Nederland definitief in zijn ban te krijgen. In de Jaap Edenhal in Amsterdam worden mor gen zelfs al officieuze Nederlandse kampioen schappen gehouden. Twee jaar geleden kwamen de eerste „skate boards", zoals de Amerikaanse uitvinders de gewielde plankjes destijds hebben gedoopt, in ons land voor het eerst op de markt. Tot mei van dit jaar bleef de belangstelling van de Nederlandse jeugd tamelijk lauw. Maar deze zomer raakte de animo in een stroomversnel ling. In sportzaken, warenhuizen, speelgoedwin kels, overal waren ze opeens te koop, tot in wielerzaken toe. De groothandel schat dat er inmiddels tussen de 20.000 en 40.000 schaatsplanken over de toonbank zijn gegaan. Vooral oudere voetgan gers zijn met die verkoopcijfers minder geluk kig. Skatebaords (15 cm breed, 65 cm lang en met vier rubberachtige wieltjes eronder) zijn bedoeld om er steppenderwijs vaart te maken en er vervolgens de vreemdst haalbare caprio len mee uit te halen. Op de openbare weg kan dit streven gemakkelijk in conflict komen met de bedoelingen van andere weggebruikers, „het zijn loeigevaarlijke dingen", weet de voorzitster van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Voetgangers, mevrouw V. van der Does. Vooral voor bejaarden een nachtmerrie. Die mensen schrikken zich een hoedje als er weer een plankrijder langssuist die hen op een haar na mist. Komt zo'n tiener met zijn acroba tische toeren in moeilijkheden, dan wordt de situatie helemaal gevaarlijk. Remmen kan niet dus de enig mogelijke ontsnapping is van het plankje af te springen. Dat ding rolt dan met hoge snelheid voort, maait een wandelaar of een fietser neer öf komt in botsing met een auto". De Haagse politie heeft dit gevaar onderkend. Een maand geleden kondigde zij aan dat plank schaatsers die hun mede-weggebruikers in ge vaar brengen op de bon zouden worden geslin gerd. Hoeveel processen verbaal er sindsdien zijn uitgedeeld is niet bekend, maar volgens een woordvoerder van het Haagse korps kan wel worden gesteld dat het plankschaatsen op de meest riskante plaatsen in de stad (op hellingen vooral) sterk is ingedamd. In de meeste andere plaatsen van ons land is van een enigszins gericht optreden nog nauwelijks sprake. De voorzitster van de Nederlandse voetgangers mevrouw Van der Does is blij met het Haagse initiatief. Maar zij vindt dat dit niet ver genoeg gaat: „hoe goed de politie ook haar best doet, ze zal de situatie nooit voldoende onder contro le kunnen krijgen. Plankschaatsen kan in een bepaalde straat het ene moment tamelijk veilig lijken en het volgende ogenblik, wanneer er wat meer verkeer is, uiterst gevaarlijk zijn. Daarom is er maar één oplossing: het gebruik van het skateboard moet zowel op het trottoir als op de rijbaan verboden worden. Tegelijkertijd die nen de gemeenten speciale terreinen aan te wijzen en in te richten waar de jeugd wèl zijn gang kan gaan". Het pleidooi van mevrouw Van der Does is de directie van Hollandse Wegenbouw Zanen BV uit het hart gegrepen. Deze firma verwacht dat planschaatsen in ons land net zo populair zal worden als in Engeland, Duitsland, Frankrijk en vooral Amerika. „Wij hebben een studie gemaakt van de schaatsplankparken zoals die in het buitenland bestaan", aldus woordvoerder G. Scholten van de HWZ. „Wat men daar kan kunnen wij net zo goed. Wij hebben inmiddels met tal van gemeenten contacten gelegd om ook in ons land tot de aanleg van schaatsplank parken te komen. Het verst gevorderd zijn de plannen om in het recreatie-centrum De Honin graat nabij Arnhem een dergelijk park aan te léggen. Maar ook met de gemeenten Rotterdam Amsterdam en Utrecht zijn de onderhandelin gen zeer serieus". In Den Haag is eveneens het initiatief voor een schaatsplankencentrum ge nomen. B en W buigen zich momenteel over een voorstel van dirëctuer Cor van den Ende van manege De Ruygenhoek die op een duinter rein aan de Enkhuizensestraat een park voor schaatsplankers wil inrichten en exploiteren. In Amerika, waar de halsbrekende toeren met het skateboard na de introductie aan het begin van de zeventiger jaren, spoedig tot een bloed serieuze sport uitgroeiden, kent men al ruim 100 „skateparks". Compleet met steile wanden, hele en halve tunnels, kraters en snelle goten. De stunts die daar uitgehaald worden variëren van het schansspringen per schaatsplank over een aantal holle vaten tot het afdalen van een heuvel met een snelheid die tot 90 km per urn- kan oplopen. Dat daarbij ongelukken, veel ongelukken ge beuren, is duidelijk. Een plankschaatser die ook maar iets verder gaat dan zijn behendig heid toelaat, maakt gemakkelijk een smak van heb-ik-jou-daar Schaafwonden, kneuzingen, verstuikte polsen en enkels zijn de tol die de acrobaten op het gewielde plankje met grote regelmaat voor hun passie moeten betalen Maar ook botbreuken en schedelletsel komen regelmatig voor. Specialisten in de statistieken turfden vorig jaar in de Verenigde Staten 71.438 ongelulcken die het gevolg waren van onbehendig gebruik van het skateboard. Naar schatting 20 procent van de slachtoffers was tussen 5 en 10 jaar oud. De leeftijd van 40 procent van de gewonden varieerde van 11 tot 14. In Nederland kennen we nog geen statistiek van de „kinder-verminker", maar dat deze ook hier voor heel wat tranen verantwoordelijk is, zullen weinig moeders bestrijden. „Het is en blijft een gevaarlijke sport", beaamt de 24-jarige importeur en fabrikant van schaatsplanken Alex Engel. „Ik reken mijzelf ook tot de enthousiaste beoefenaren, maar ben tijdelijk uitgeschakeld door een ongelukkige val op mijn stuitje. Het probleem is dat in het plezier dat plankschaatsen biedt, het risico als een vast element zit ingebakken. Je bent con stant bezig kunstjes onder de knie te krijgen die je tot nog niet beheerste. In die zelfoverwin ning zit hem de kick. Je tracht voortdurend hoger te springen dan je polsstok lang is en dat moet je regelmatig bezuren. Dat vooral jonge kinderen zo vaak vallen komt omdat het voor hen nog veel moeilijker is als voor oude ren om de risico-marge die ze bereid zijn te nemen, juist in te schatten". Alex Engel die in zijn zaak geholpen wordt door zijn vrouw en een aantal part-time krach ten, hecht dan ook het grootste belang aan een solide bescherm-uitrusting. Op de eerste plaats een goede helm, die in de winkel te koop is voor 25 a 30 gulden. Verder arm- en kniebe schermers (samen 50 a 60 gulden) en een paar handschoenen (25 a 50 gulden) De kampioenschappen in de Jaap Edenhal beginnen zondagmorgen om tien uur. Zo'n hon derd jongens en meisjes zullen elkaar de eer betwisten in twee categorieën: slalom en free style. Bezoekers betalen 2,50 entreegeld. AR IJS (AP) - Nog op- ewonden over hun ransatlantische zege- ocht. hebben de drie Amerikaanse ballon- aarders gisteren gezegd lat zij hopen de wereld n30 dagen in een bal- on rond te gaan. Ben Ibjuzzo vertelde op een ersconferentie dat zo'n nderneming wel duur zijn maar in ieder etfal goedkoper dan bij- oorbeeld een beklim- ïing van de Mount Ivprest. .1® d£ juiste ballon zouden i*i i grotere hoogtes kunnen rifcn en de wereld in 30 da- iln-nd kunnen gaan" aldus flizzi Ihiïizzo zei dat het idee de De drie ballonvaarders poseerden gisteren in Parijs, samen met hun echtgenoten, voor de Franse kopie van het Vrijheidsbeeld. Van links naar rechts de echtparen Newman, Abruzzo en Anderson. avond voordat zij in het Franse weiland 75 kilometer ten west en .an Parijs landden, bij hem was opgekomen. Op de vraag wat zij nu eigen lijk bereikt hebben, zei Abruz zo ..er zijn bepaalde uitdagin gen. die als zij niet af en toe worden aangenomen, stilstand in de maatschappij betekenen" De ..Double Eagle II". de eerste luchtballon die de tocht over de Atlantische Oceaan heeft gehaald, zal worden terugge vlogen naar de Verenigde Sta ten. waar die in het Smithso nian Museum in Washington bij de Spirit van St Louis van Charles Lindbergh zal worden tentoongesteld 'LEIDOOI ENSCHEDESE iPECIALISTEN TRECHT (ANP) „Wil men bij de opsporing van baarmoeder- alskanker het maximale profijt uit het bevolkingsonderzoek rekken, dan lijkt het beter om geen ondergrens aan de leeftijd f stellen of om te beginnen bij 25 jaar". Vrouwenarts K. Verschoof en de patholoog-anatoom A. de la 'uente uit Enschede, stellen dit in het' Nederlands Tijdschrift oor Geneeskunde. Toen in 1977 in Nederland een begin is gemaakt met het levolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker is de leeftijd van onderzoeken groep vrouwen gesteld op 35 tot 55 jaar. ferschoof en De la Fuente citeren verschillende buitenlandse iiuteurs die tot de conclusie zijn gekomen, dat de eerste verschijn selen, van baarmoederhalskanker zich al op jeugdiger leeftijd toordoen. Zelf hebben zij dat in hun polildiniek in Enschede Beroep dissident Ginzburg verworpen MOSKOU (Rtr) Een recht bank in Moskou heeft het be roep van de Russische dissi dent Alexander Ginzburg te gen zijn veroordeling van acht jaar werkkamp en vijf jaar verbanning verworpen. De dissident zelf was tijdens de zitting niet aanwezig. Zijn 70- jarige moeder woonde de zit ting wel bij. De 41-jarige Ginzburg werd op 13 juli van dit jaar veroordeeld wegens anti-Sovjet propagan da. Hij was lid van de „Helsin ki Groep", die de naleving van de besluiten over de rechten van de mens, overeengekomen in Helsinki, in de Sovjet-Unie wil controleren. Herstructurering van wolindustrie is mislukt DEN HAAG (ANP) - De her structurering van de wolindus trie is mislukt. Dit heeft mi nister Van Aardenne van eco nomische zaken met zoveel woorden bevestigd in een mondeling overleg met de vas te Kamercommissie van eco nomische zaken, waarvan nu het verslag is gepubliceerd. Minister Van Aardenne stelde de Franse wolindustrie, die een betere bedrijfsstructuur heeft, ten voorbeeld. Hij zei can oor deel te zijn. dat de Nederlandse industrie naar het Franse voor beeld moet worden gemoderni seerd en gebundeld. De concurrentie uit het buiten land. waarvan de Nederlandse wolindustrie zo te lijden zou hebben, is volgens de minister niet afkomstig uit lagelonen landen. maar uit Frankrijk en Italië. Er is volgens hem even min sprake van dumping van Franse produkten. Een van de oorzaken \an de mislukking is volgens an Aar denne. dat bij de herstructure ring niet snel genoeg en te QOizichtig te werk is gegaan door de r rheid VATICAANSTAD (UPI) In Rome verluidde gisteren dat de kardina len die straks een nieu we paus moeten kiezen, een grote mate van over eenstemming hebben be reikt over de figuur van de opvolger van Paulus VI. De nieuwe paus zal vrijwel ze ker een Italiaan en theologisch gematigd zijn, zoals Paulus dat was. Kardinalen die als uitge sproken conservatief of pro gressief te boek staan, maken weinig kans om gekozen te worden, zo verluidde. Kardinaal Alois Lorscheider, een 53-jarige Braziliaan, voor spelde gisteren een kort, vlot verlopend conclaaf. Volgens hem zal het hooguit vier dagen duren het begint op 25 au gustus „omdat er geen echte scheiding in de kerk is". De vicaris van de paus voor het bisdom Rome, kardinaal Ugo Poletti, heeft gisteren mee gedeeld dat zodra er witte rook uit het schoorsteenpijpje op de Sixtijnse kapel komt ten teken dat er een nieuwe paus is, de klokken van alle ruim 600 ker ken in Rome gedurende tien minuten zullen luiden. Vaticaanse kringen verwachten dat het conclaaf zijn werk ruim voor de achtste of vijftiende september data waarop de kerk grote Mariafeesten heeft zal hebben afgesloten, zodat de nieuwe paus op een van de twee dagen gekroond kan wor den. Als die nieuwe paus meegaat met de traditie tot aan Paus Joannes de drieëntwintigste, kan de secretaris van het colle ge van kardinalen, de 71-jarige mgr. Ernesto Civardi, rekenen op een kardinaalshoed. In het verleden hebben veel pausen direct na hun verkie zing hun rode solideetje (sche delkapje dat alleen voor God „soli deo" wordt afgeno men) gezet op het hoofd van de conclaafsecretaris, waarmee ze aangaven hem in hun eerste consistorie voor de creatie van kardinalen, in het heilig college op te nemen. De schrijver van bijgaande beschouwing, mr. H. K. J. Beernink, is voorzitter van de Kiesraad, het college dat de minister van Buitenlandse Zaken van advies dient in alle aangelegenheden die het kiesrecht betreffen. De Kiesraad treedt op als centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Van 1967 tot 1971 was hij minister van Binnenlandse Zaken en daarvóór (sinds het einde van de Tweede Werel doorlog) lid van de Tweede Kamer voor de CHU. Hij was ook vele jaren gemeen tesecretaris van Rijswijk en secretaris en voorzitter van de CHU. (Door mr. H. K. J. Beernink) In 1973 heeft het kabinet-Den Uyl besloten geen bede in de troonrede op te nemen. Ik heb dat besluit betreurd. Het betekende voor mij een grote verarming en een belangrijke verschraling van de troonre de. Ik stond en sta daarin bepaald niet alleen. Velen uit de kring van de KVP, de ARP, de CHU en de kleinere confessionele partijen dach ten en denken er net zo over en ook kerkelijk meelevende leden van de PvdA en de WD hadden gaarne gezien dat, evenals in vroeger tijden, de bede een plaats in de troonrede had gevonden. Een zeer groot gedeelte van ons volk gelooft gelukkig nog in God. Van de voorstanders van de bede legt de een de nadruk op het feit, dat de overheid Gods Naam dient te belijden, terwijl het op de an dere diepe indruk maakt nze Koningin, te- i de vertegenwoor- ns volk, God om 'oor het werk van n staten-generaal midden va digers var een zegen regering vraagt. Het ziet e uit, dat on danks gevoerde acties, ook in 1978 geen bede in de troonre de zal worden opgenomen. Ik hoop dat ik met deze uit spraak ongelijk krijg, maar ik houd rekening met twee fac toren. In de eerste plaats moet be dacht worden dat enkele le den van het huidige kabinet, onder wie de minister-presi dent, ook deel uitmaakten van het kabinet-Den Uyl. Zij hebben destijds meegewerkt aan het niet opnemen van een bede en zullen zij nu van standpunt veranderen? Ik ge loof het niet. In de tweede plaats: velen zijn van mening dat de bede onder geen be ding voorwerp mag worden van partij-politiek of electo raal steekspel met het oog op de kiezersgunst. Aldus het standpunt van de meerder heid van de CDA-Tweede-Ka- merfractie. Verwezen wordt wel eens naar de kerkdienst die vóór het uitspreken van de troon rede in de St. Jacobskerk in Den Haag wordt gehouden. In deze dienst wordt wel dege lijk de zegen van God voor het werk van regering en sta ten-generaal gevraagd. Vele bewindslieden en parlement sleden plegen deze dienst bij te wonen. Ik zou-het een goe de zaak achten, wanneer deze dienst via radio en televisie zou worden uitgezonden. Wie neemt hiertoe het initiatief? Uitgaand van het feit dat de bede dit jaar wel niet in de troonrede zal voorkomen, wil ik nog een suggestie doen. Met grote nadruk wil ik daar bij verklaren dat ik realise ring van deze suggestie niet zie als een alternatief voor de bede. Maar als de bede niet haalbaar is, wat ik, zoals ge zegd, zou betreuren, zou ik willen suggereren dat de Ko ningin, alvorens de zitting van de staten-generaal te openen, verzoekt om enige ogenblik ken stilte. Dat zou kunnen gebeuren door het uitspreken van ongeveer de volgende woorden: „Alvorens de zitting der staten-generaal te openen, verzoek ik de leden der sta ten-generaal en alle hier in deze zaal aanwezigen, enige ogenblikken van stilte in acht te nemen, waarin gelegenheid is voor ieder persoonlijk aan Cod om een zegen te vragen dan wel andere goede gedach ten te ontwikkelen". Ik geef deze tekst voor een betere. Wellicht ten overvloede her haal ik: deze suggestie houdt geen alternatief in voor de bede, maar als de bede er toch niet komt, heb ik liever deze ogenblikken van stilte dan helemaal niets. Ik ben me er van bewust dat ook deze ogenblikken van stilte verge leken bij vroeger een verar ming betekenen. Zij houden geenszins in het publiekelijk belijden van Gods Naam. Maar het idee verdient naar mijn mening wel de aan dacht! Beter iets dan niets! Nazi bestrijdt echtheid dagboek Anne Frank HAMBURG (CDPA) In Hamburg staat sinds donder dag een voormalige Gestapo- agent die nu lid is van de Neo-Nazistische partij NPD, de 74-jarige Ernst Roemer, in hoger beroep terecht omdat hij in een pamflet had beweerd dat het dagboek van Anne Frank door haar vader zou zijn vervalst. In eerste instantie was de be jaarde nazi wegens laster tot een boete van 1500 mark ver oordeeld. Op de eerste dag van het proces in Hamburg legde de vader van het in het concen tratiekamp Bergen-Belsen ver moorde meisje, de 89-jarige Ot to Frank, de originele dagboe ken van zijn dochter over. De verdachte beschuldigde de pre sident van het hof van voorin genomenheid. Hierover zal maandag een beslissing wor den genomen. BULAWAYO (AP) De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren bevestigd dat zijn overgangsregering besprekingen voert met Amerikaanse en Britse vertegenwoordigers om een nieuwe ontmoeting tot stand te brengen met nationalistische guerrillaleiders. Hoewel Smith zich nog nooit eerder zo soepel heeft betoond over de door het westen voorgestelde conferentie met alle partijen zei hij er wel bij dat zijn regering hier nog geen definitieve beslissing over heeft genomen. „We zijn niet tegen zo'n conferentie", aldus Smith, „maar we willen er zeker van zijn dat het geen destructieve aangelegenheid wordt". Een van de drie zwarte leden van de Rhodesische overgangsrege ring, Jacques Chirau, verklaarde donderdag dat het merendeel van de 6,7 miljoen zwarten en 260. blanken in Rhodesië wel een conferentie met alle partijen wil. „Wij moeten naar hen luiste ren", aldus Chirau. Joshua Nkomo, één van de twee leiders van het Patriottisch Front heeft zich tegen een conferentie met de huidige overgangs regeling uitgesproken. „Zo'n conferentie is achterhaald, want we hebben de guerrilla-oorlog tegen Rhodesië vrijwel gewonnen", zo verklaarde hij in een interview met de Financial Mail in Johannesburg. Bisschop Abel Muzorewa, lid van de overgangsre gering ziet in de bijeenkomst evenmin heil. Bewoners van bejaardentehuis schakelen rechter in MAARHEEZE (ANP) De bewonerscommissie van het bejaar dentehuis Marishof in Maarheeze heeft zich tot de rechtbank in Den Bosch gewend met het verzoek, een gerechtelijke voorzie ning te treffen die moet leiden tot de aanstelling van een bestuur dat het vertrouwen van de bewoners geniet. Het bejaardentehuis kwam eind mei in het nieuws, toen bleek dat bestuursvoorzitter De Smet die voor zijn partij op een verkiesbare plaats stond, bewoners van het tehuis had overreed aan hem volmachten te geven voor de raadsverkiezingen De Smet trad daarop af als voorzitter van het bestuur van Marishof De andere bestuursleden volgden zijn voorbeeld, maar verklaar den. zelf de beu- hoogst onvt moet draait bestuur te veroordeeld bestuur aan te zullen wijzen. Hiertegen kwa het geweer De bewoners noemen het ■rantwoordelijk. dat het tehuis nu zonder bestuur •n Zij zeggen, het vertrouwen in het voormalige hebben verloren, omdat het De Smet niet heeft Ziekenhuisraad wil ombudsman in psychiatrische ziekenhuizen l'TRECHT (ANP) De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) stelt zich voorlopig op het standpunt dat er in elk psychiatrisch centrum een vertrouwensman voor de patiënten zou moeten zijn. Een werkgroep zal hierover nadere voorstellen formuleren. Dat zal waarschijnlijk acht a tien maanden duren. De NZR onderscheidt twee categorieën klachten. Enerzijds klach ten die voortkomen uit een gevoel van onv rede over de persoon lijke behandeling of bejegening En anderzijds klachten die voortkomen uit het feit dat de patient meent dat er onrechtmatig of niet zorgvuldig genoeg is gehandeld en dat daardoor schudt is ontstaan die hii wil verhalen of waarvoor hij genoegdoening eist ral nut dt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7