PvdA kiest voor college met VVD El Cid-week succesvol afgesloten Volksdansers leveren fenomenaal schouwspel Voorschoten blij met verhuizing ZLO AKKOORD MOET WOENSDAG ROND ZUN Farewell party CONFECTIEBEDRIJF VAN ES FAILLIET Henny Koemans in de finale LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 PAGINA 3. De sportieve, culturele uitwisseling met de Britse zusterstad Oxford is weer begonnen. Afge lopen zaterdag reisden zo'n tachtig Leiden aars het Kanaal over om aan een weekje „uitwisse Ion" te beginnen. Onder hen de L.C. sportver slaggever Gert jan On- vlee, die in zijn rubriek „Live uit Oxford" dage lijks vanuit de oudste universiteitsstad van Engeland zijn bevindin gen meldt. OXFORD - De ballroom dancing kon al bijna een succes worden genoemd Toch iiel het op dat opeens 200 mensen bezit in .an de dansvloer Een stilte die bijna wreed werd verstoord door een .accordeon Bespeeld door i verengelst Hollands .meisje, vormde die accor deon de leidraad Het Wil helmus werd luid mee gezongen Het gehele Leidse gezelschap in Oxford besef lat een plechtig moment aangebroken De Fare well party mocht dan een g te vroeg zijn georgan- e'd - ruimtegebrek speel de de Engelse organisatoren parten - toch waren de koude rillingen daar. Zelden zal het Nederlandse volk slied zo van harte zijn Vertolkt door toch een redelijk nuchtere Hollandse groep Een vreemde gewaar wording in die fraai .ersier- de even later door het God save the Queen" gevulde, ballroom in Ox ford al eerder .erklaard Engelsen, dus ook de inwoners .an Oxford, hou- an tradities Daarom mocht het eigenlijk niemand verbazen dat de afscheids avond in stijl plaatsvond Dat de glimmende dansvloer dit keer echt bestemd was voor dansen En niet voor het gezellige borrelpraatje Het Leidse gezelschap begreep direct wat er werd -verwacht. Hoewel niet altijd even klassiek, werd de dansvloer opgezocht. Ook door de Leidse balletgroep i Anneke Harting. Een groep die in deze week heeft getoond over het nodige karakter te beschik ken Hoewel de meisjes geen rekening hadden gehouden met hun sociale an de uitwisseling, (er werd dus beslist niet dage lijks getraind verliep de t.oering.uitstekend En werd. met de Engelse tapdancers zelfs nog een kleine tapdemonstratie gegeven 'i overigens een groep die ook komend jaar in de uitwisseling betrokken zal zijn Gistermiddag ontmoet ten het Leidse comité en de aanvoerders van Oxford elkaar om alvast in grote lijnen groepen voor de exchange van 1979 .ast te stellen Een nogal snel ogende wijze van werken die echter in de praktijk noodzakelijk is gebleken. Een week Oxford, of in dit ge. al een week Leiden, wordt duidelijk niet in één week in elkaar gezet Behalve de dansgroep zullen ook de amateur tuinders, de ..catlovers". de schakers .an Philidon de cinefilmgroep. •vers en de gehandi capte tafeltennissers volgend jaar weer aanwezig zijn Nieuwe groepen die zullen w orden gevraagd aan de uitwisseling deel te nemen zijn de stoomenthousiasten de muntverzamelaars en de cricketvereniging Ajax Pas als eerste reserve staan de ten-pin-bowlers geno teerd Een toch wel hard gelag voor dé meest succes volle groep in exchange van dit jaar Een uitwisseling die vorig jaar bovendien door zwak werk van de Bowling- bond Leiden eerst een regelrechte ramp dreigde te worden, maar uiteindelijk door een kleine groep toch nog kon worden gered Het kan vreemd lopen Ook de ..publovers" komen op de voorlopige officiële lijsten weer niet voor. (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN Een meer derheid van de PvdA- fractie in de nieuwe ge meenteraad heeft zich vannacht uitgesproken voor een college van burgemeester en wet houders waarin de so cialisten met de VVD samenwerken. Primair zullen vandaag de on derhandelingen over een prorgramma en de sa menstelling van de wet- houdersploeg beginnen met gesprekken met de de progressieve partners van de PvdA, de PPR en D'66 deel zouden moeten nemen. Voorafgaand aan deze besprekingen zullen beide kleine linkse partners op de hoogte gesteld worden van de keuze van de so cialisten. Daarbij is het de vraag of de PPR de verdere besprekingen nog wil bijwonen, gezien het feit dat deze partij zich eerder deze week uitsprak tegen verder onderhandelen met de liberalen. In ijltempo moet er dit week einde vergaderd worden, want de PvdA-fractie wil woensdag aanstaande al een Oordeel kun nen vellen over een progra makkoord en de samenstelling van de nieuwe wethouders- ploeg. Daarbij gaan de socialis ten er van uit dat deze niet meer dan zes wethouders zal tellen waarvan zij er zelf ten minste vier zullen moeten leve ren. Het wordt dan wel dringen voor de nog resterende twéé zetels, want de WD heeft van meet af aan al twee wethou ders geclaimd, terwijl ook D'66 als dank voor de bemiddelende rol die PvdA en WD in Leiden tot elkaar bracht een beloning van ée'n zware wethouderspost voor zich opeist. Aanhouden Ondanks de duidelijke keuze voor de VVD zal de PvdA aan de PSP verzoeken haar aanbod een links programcollege met passieve steun te benaderen voorlopig nog aan te houden. Volgens PvdA-fractieleider Van Dam heeft dit een tweele dig doel. Allereerst wil de Pv dA na een akkoord met de VVD het resultaat ook aan de CPN en de PSP voorleggen om zo de basis van het college met extra steun nog wat uit te breiden. In het geval dat het niet tot een regeerakkoord met de VVD komt of dit door de PvdA-Iedenvergadering ui teindelijk zou worden afgewe zen, wil de PvdA alsnog van de aangeboden steun van CPN en PSP gebruik maken voor de vorming van een links college, aldus Van Dam. Volgens de socialistische frac tieleider is de belangrijkste re den om voor de WD te kiezen geweest de werkbare meerder heid die een college met de WD zou opleveren. PvdA en WD beschikken samen over 21 van de 39 zetels in de raad. Met de steun van D'66 en de PPR zouden dit er zelfs 25 zijn. Een links college (dat met de instemming van de PSP en de CPN kan regeren) kan slechts rekenen op 18 van de 39 zetels (PvdA, D'66 en PPR samen) en is dus in feite een minderheids college. Leiden zou dan bij de gratie van de steun van de PSP (2 kleden) en de CPN (1 zetel) links bestuurd worden, hetgeen naar het oordeel van de PvdA een aanzienlijk minder werk bare meerderheid zou zijn. De keuze van de PvdA voor de VVD was overigens niet eens luidend. Er is een minderheid in de fractie die zelfs niet eens met de WD wilde onderhan delen. Een ander deel voelde er meer voor zowel de gesprek ken met de libarelen als met klein links voort te zetten en geen uitgesproken voorkeur naar buiten te brengen. De meerderheid van de fractie steunde echter de gedachte van fractieleider Van Dam die een duidelijke keuze voor de WD in het college had be pleit. Een delegatie uit de socialisti sche fractie bestaande uit Van Dam, Peters en Mentzij gaat vandaag met de WD in onder handeling over het programma en de wethouderkandidaten. Jan Duivesteijn, die aanvanke lijk ook deel uit maakte van de onderhandelingsdelegatie, heeft zich hieruit teruggetrok ken. Volgens fractieleider Van Dam is dit gebeurd om per soonlijke redenen die niets te maken hebben met de voon» keur van de meerderheid van. de PvdA-fractie voor een collat ge met de WD. Mogelijk heeft deze stap iets te maken met het feit dat Duivesteijn genoemd wordt als kandidaat-wethoucjefi van volkshuisvesting in het so- cialistisch-liberale college. 'm De Israëlitische groep „Amka" met een Jemenitische bruiloftsdans LEIDEN Engelse, Zweedse, Ierse, Israëlische, Joegoslavische, Hongaarse, Roemeense en Neder landse volksdansers hebben gis teravond in de Leidse Groenoord- hallen voor een fenomenale ope ning gezorgd van het 11e Interna tionale Volksdansfestival. Van de eerste tot de laatste minuut wis ten zij de bijna 4.000 toeschou wers in de goed gevulde hal met hun lichtvoetigheden te boeien. De grote erscheidenheid aan nationalitei ten zorgt in dit festival oor een minstens zo grote afwisseling in folkloristische dan sen De spits werd gisteren afgebeten door het Nederlandse Duivelspaard uit Alkmaar met een koddige dans in Westfriese kleder dracht. Direct daarop al een fraai voor beeld van de buitenlandse folklore van dit festiv alde Israëlische groep Amka die het publiek een bijzonder aardige Jemeniti sche bruiloftsdans voorschotelde waarbij als enig begeleidend instrument een soort van oliebhk diende. '.'oor een vertederend schouwspel zorgde de Ierse dansgroep bestaande uit vrijwel louter meisjes in leeftij variërend van 6 tot 16 jaar De groep telt slechts éen jongetje van 10 jaar oud Na het introduceren van hun vaderland door folksongs voerde de groep een aantal dansen op die terecht aanleiding géven voor een ovationeel ap plaus Het eerste deel van de show werd afgesloten door Frula. een 34 koppen tel lend gezelschap uit een van de buitenwij ken v an het Joegoslavische Belgrado. Met hun optreden werd de temperamentvolle lichtvoetigheid geïntroduceerd, waarbij de dans an de paardefokkers ontzag inboe zemde Na de pauze, die het publiek kon door brengen op een uiterst sfeervolle markt die rijkelijk is voorzien van terrasjes met ver snaperingen en snuisterijkraampjes, was het Zweedse gezelschap aan de beurt met een kemphanengevecht en gekkebekken- trekkerij. waarbij enkele ogenschijnlijk ra ke klappen vieleneen dans van 15Ó jaar oud. Over oud gesproken: in jaren kan ook de Engelse groep Bampton Morris bogen op een aardige leeftijd: deze dansgroep bestaat al 600 jaar Onovertroffen hoogtepunten vormden gis teravond echter de optredens van de Hon gaarse groep Körösmenti Gyoma en de Roemeense groep Bistrita. De Hongaren. die hun deelname aan internationale dans- festiv als zoals in Leiden te danken hebben aan enkele eerste prijzen in hun vaderland. zorgden voor uiterlijk fraaie en ev enzeer boeiende dansen. Het zondagsfeest toonde in maagdelijke wit gestoken meisjes ge flankeerd door uiterst behendige knapen die als een wervelwind over de dansvloer schoten De klapdans was een goede show van twee jongens van 11 en 12 jaar De jongensdans die de werving van de boereir voor het leger uitbeelde. kon nauwelijks meer beter Even temperamentvol danste het Roemeense gezelschap, de hekkenslui ter van gisteravond. Een ruime plaats was hier ook ingeruimd voor het voortreffelijk begeleidende orkest elke groep brengt z'n eigen muziek mee dat een paar opzwe pende soli ten gehore bracht Qua dans toonden de Roemenen in hun fraaie kos» tuums nog al wat rumoeriger dan huil Hongaarse collega's De volksdansers uit alle windstreken bleken gisteren trouwens' wel vaker behalve over uitstekende dans- capaciteiten ook nog over een bjzonder stemgeluid te beschikken Vanavond geven de groepen opnieuw een voorstelling in de Groennoordhal- ie.n. Het wordt een gala-avond waarbij behalve een flink deel van het ge-., meeritebestuur ook de ambassadeurs uit de deelnemende landen te gast zullen zijn. De NCRV maakt van deze voorstelling televisieopnamen. LEIDEN De traditionele hutspotmaaltijd op de Hooglandse Kerkgracht en een popconcert in het van der WerffpaTk sloten gisteren de El Cid-week in Leiden voor de aankomende studenten af. In de loop van vandaag zijn de ongeveer 1700 nuldejaars. moe maar voldaan vertrokken. Zij zullen nog veel huiswerk hebben met het doornemen van alle stencils, boekjes, pamfletten en andere drukwerken die zij in de loop van deze week aangeboden en soms opgedrongen kregen." Het is allemaal veel te veel", verzucht een meisje. ..ik heb al die papieren maar in mijn koffer gestopt en ik bekijk ze thuis wel." Ze zijn over het algemeen niet tevreden over de informatie die ze over hun studie gekregen hebben, maar over Leiden weten ze nu al heel wat. Ze hebben musea bezocht, monumenten en bruggen bekeken, zich verdiept in de verkeersproblematiek en, ze zijn geconfronteerd met de woningnood. ..Leiden is me zeker niet tegengevallen. Sommige gedeelten van de stad zijn me al heel bekend. Ik hoop nu des te meer dat ik hier kan gaan studeren", "aldus een van de deelnemers, die nog niet weet of hij in Leiden zal worden geplaatst. Dankzij de medewerking van de gemeente en haar ambtenaren is de El Cid-commissie er in geslaagd in deze introductieweek de interesse te wekken bij de toekomstige studenten voor de stad waar zij gedurende hun studietijd gastvrijheid zullen genie- ue nutspotmaaitijd voor de aankomende studenten, een jaarlijks terugkerend evenement op de Hooglandse Kerkgracht. VOORSCHOTEN Burgemeester J. van der Haar van Voorschoten heeft vanmiddag de offi ciële opening verricht van het nieuwe kantoor gebouw van het Zieken fonds Leiden en Omstre ken, dat gevestigd is in de Trompflat aan de Witte de Withlaan in de wijk Noord-Hofland. Burgemeester Van der Haar sprak namens het gemeentebestuur zijn vreugde uit over de komst van het Zieken fonds naar Voorschoten: „Om met Vondels Gijsb- *recht van Aemstel te spreken: hebt thans domicilie gekozen bui ten de „benauwde veste" van Leiden". Het kantoorgedeelte van de Trompflat heeft geruime tijd leeg gestaan, dit in tegenstel ling tot de daarboven gesi tueerde flatwoningen, die di- 'rekt na de bpuw allemaal ver huurd werden. Burgemeester Van der Haar toonde zich ver diept te hebben in de geschie denis van het ziekenfonds en vooral in het ziekenfonds Lei den en Omstreken dat door fusies dringend een grotere kantoorruimte nodig had en deze niet in Leiden kon vinden. Voorzitter C. Langezaal en se cretaris N. Langezaal trokken met hun mensen over de brug. die Leiden metVoorschoten verbindt, zij het dan dat zij dit (nog) niet met hun eigen auto's mochten doen. De burgemees ter raakte hierbij een gevoelige snaar aan bij vele automobilis ten, die geen gebruik mogen maken van de Noord-Hofland- brug. Deze brug is uitsluitend bestemd voor het openbaar verder voetgangers (brom)fietsers. Vijftig man op straat OEGSTGEEST In Oegstgeest komen de vijftig werknemers van het confectiebedrijf Van Es op straat te staan vanwege het faillissement van de onderneming. an Es verkeerde in een zodanige financiële positie, dat de leveranciers van stoffen het niet langer meer verantwoord von den nog materiaal te leveren. Hierop besloot de directeur van het bedrijf bij de rechtbank in Den Haag het faillissement aan te vragen. Volgens directeur Van Es heeft het bedrijf het afgelopen jaar een aantal tegenvallers gehad Zo viel in het voorjaar een belangrijke order weg. Ook het tegenvallende romerseizoen heeft Van Es parten gespeeld Tennistoernooi Hazerswoude HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Henny Koemans heeft zoals verwacht de finale van het herenenkel B in Hazerswoude bereikt. Met 6-3, 7-6 zegevierde hij over Jan Willem Bruin. In de finale krijgt hij waarschijn lijk te maken met zijn dubbel- partner en clubgenoot Arnold v.d. Capellen. De laatste won met 7-6, 6-3 ietwat moeizaam van vasthouder Rob Stam en moet nu nog afrekenen met. Jon Visbeen. In de dubbel redde Bruin het ook niet Hij en Marcel de Bakker verspeelden in de eer ste set een 4-1 voorsprong in de tie-break, waarna de twee de set met 6-4 naar de tegen partij, Koemans en Vandc Ca pellen ging. Hans Ekker bereikte de laatste vier in C door een 6-2, 6-4 zege op Han de Rooy. Hans v. Ton geren, outsider nummer een^ speelde zich in de kwart-finale ten koste van Dennis Baans. Alie Snellenberg blijft moeite loos winnen. Tini 'v. Velzen- kwam niet verder dan 3-6-2-6. In het damesdubbelspel was zij minder succesvol. Haar plaat sing als eerste samen met Hen ny Verhagen kon zij niet waar maken. De winst ging met 4-6, 6-4, 8-6 verrassend naar de da- Witte en Schoutse. Ilonka v. Riet en Monique Wortelboer bereikten reeds de finale. Met 7-5, 6-1 speelden ze zich langs Yvonne Westerhout en Annette Karl.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3