Dmtsejsorg^mi Jnmsjjorten vanuit Rotterdam Massale huldiging zeezeiler Kasemier FNV ontevreden over bouwnota SnriöfiijM0§>ln0B UITLEVERING WILHELM BOS VAN DE BAAN „SCHANDALIG SLECHT VERVOER' KABINET SLUIT BEZUINIGINGEN NIET UIT Luchtverkeer naar Curagao gestremd Bom aanslagen op Britse bases in Bonds republiek Zaterdag 19 augustus 1978, 68e jaargang no.21124 [ort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA. lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden,Oirecteur-hoofdredacteur: J. J Hallewas jef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 lot 19 00 uur) - fconnementen: (kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse rcc Rogue Male „Rogue Male", televisie-film met Peter O'Toole op Ned. I om 21.55 uur. Ned. II om 20.27 uur „De Saint". Zondag Ned. I om 20.13 uur „Romanoff en Juliet". Ned. II om 21.03 uur ..Mutter Küsters Fahrt zum Himmel", film van Rainer Fassbinder. Vrij warm vind uit Drong en zonnig met ma peraturen van 21 tot Zwakke tot matige zuid tot zuidoost. Morgen; zon op: 06.31 hoogw 05.02 zon onder: 20.55 hoogw 17.32 maan op: 21.48 laagw 13.14 maan onder: 09.05 laagw 01.10. Paling en forel terug in Nieuwe Waterweg ROTTERDAM (ANP) In de Nieuwe Waterweg, die loopt door een van de meest geïndustrialiseerde gebieden ter wereld, worden weer palingen en forellen gevangen. De kwaliteit zou zo goed zijn, dat ze ook gegeten kunnen worden. In de haven van Vlaardingen, die vele jaren sterk verontrei- nigd is geweest, komen weer steurkrabben voor. Dit zijn ongeveer twee centimeter grote, op garnalen lijkende beest jes, die ook wel gegeten worden, maar het meest gebruikt worden als aas. Een en ander wekt geen verbazing bij het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA). Medewerkers daarvan verklaren de terugkeer van de vissen in het waterweggebied uit de duidelijke verbetering van de opper vlaktewateren. Cursus moet kookangst oudere heren wegnemen RIJSWIJK (ANP) Het Nederlands Zuivelbureau gaat volgende week in zijn vier zuivelkeukens speciale demon stratie-avonden geven om met „kookangst" behepte man nen van boven de 45 jaar daarvan af te helpen. Van de toeloop zal het afhangen of deze demonstraties de aanzet gaan vormen tot een speciaal op heren 45-plussers gerichte kookcursus. Op donderdag 24 augustus is er een demonstratie in Leidschendam. De kooklessen, waarbij de bereiding van een aantal eenvoudige gerechten zal worden getoond, zijn een uitvloeisel van het contact dat is gelegd tussen het comité „samen koken, samen eten" te Heemstede en het zuivelbureau. (Van onze correspondent) BONN In de Bondsrepubliek zijn ernstige bezwaren gerezen tegen het vervoer en de opslag van 250 ton uiterst giftig industrie-afval uit de Verenigde Staten dat in Rotterdam wordt verladen en met'vrachtwa gens via de grensovergang bij Elten naar een plaats in de buurt van Kassei wordt gereden, waar het in ondergrondse zoutlagen wordt gede poneerd. De Hessische CDU afge vaardigde Dieter Weirich noemt de manier van transporteren een schandaal, omdat de codering op de vaten alleen kan worden ontcijfer door de politie van het district Bad Hersfeld. Bij een eventueel ongeluk tijdens het vervoer kan het daarom lang duren voordat de te hulp ge schoten politie en brandweer weten welk gevaarlijk spul in de vaten zft en hoe zij moeten handelen. Volgens Weirich zal op de hele route van politiepost tot politiepost moeten worden door gegeven waar het tran sport zich bevindt en wat het ver voert. Bij het gif gaat het om de arsenicum-hou- dende basis van het planten cerdelgings- middel ..kepone" waar. an de productie i de opslag in de VS ten strengste zijn n boden. nadat gebleken is. dat werkne- ...ers van de chemische onderneming ..Al- lied Chemicals" ernstig lichamelijk letsel hadden opgelopen Het bedrijf heeft in erband hiermee al meer dan twintig miljoen dollar schadevergoeding, moeten uitkeren Ook kan omgang met het gif kanker veroorzaken Voor het vervoer en de opslag van de ongeveer negenhonderd vijftig vaten ..ke pone'' waarvan er inmiddels al een kleine honderd bij het depot van de firma Kali und Salz AG (een dochter van Basf) in Herfa-Neurode zijn gearriveerd, heeft het regeringspresidium in Kassei toestem ming gegeven, na overleg met o.a. het ministerie van Volks-gezondheid en mi lieuhygiëne in Den Haag. Van het totaal gewicht van tweehonderd- ijftig ton maakt het eigenlijke gif slechts circa een vijfde deel uit. de rest is be schermend materiaal. Tot voor enkele weken was het in de bondsrepubliek en zelfs in Herfa-Neuro- de zelf vrijwel onbekend dat zich hier in de zoutlagen bij de grens bij de DDR het grootste depot van zeer giftige industrie afval in Europa bevindt. Er ligt al meet» dan tweehonderd ton aan nitraten, kwik- zil.er. cyaniden. arsenicum en andere vergiften, behalve uit de bondsrepubliek afkomstig uit Nederland. Zweden. Zwit serland en Frankrijk in de oude zoutmijn opgeslagen. Verbijsterd vragen milieu groeperingen zich nu af. waarom uitgere kend in een dichtbevolkt gebied als de Bondsrepubliek coor betrekkelijk weinig geld ook nog zwaar vergif mag worden gedeponeerd dat een uitgestrekt land als de V S zelf niet wil hebben m Een Danssdrd kies je met zag inschrijving en gelijk aanvang DANSLESSEN voor jongelui (beginners) KAMERIK - danslessen in Woer den zijn nu dus verplaatst naar Kamerik in het dorpshuis „SCHULENBURG" beginne :aterdagavond 19 augustus n het Parochiehuis. n het Parochiehuis. het Parochiehuis Aanvang danslessen voor GE HUWDE en VERLOOFDE paren in de plaatsen: Nieuwkoop. Lan- gerear. Boskoop. Oudewater en Kamerik. Aanvang half septem ber. Ook voor deze groepen be staat veel belangstelling. Wilt u nu al reeds meer weten? Bel ons! (Van een onzer verslag gevers) UTRECHT - De giste ren door de regering uit gebrachte tweede nota bouwbeleid heeft bij de bouw- en houtbonden FNV onmiddellijk tame lijk harde kritiek uitge lokt. Volgens beleidsme dewerker Stef Reusen van de Federatie Bouw bonden FNV blijkt uit de nota niet dat er door de regering „een echt be leid wordt gevoerd". ..De nota bevestigt de filosofie van Bestek '81". zo zegt hij. ..Dat wil zeggen dat dit kabinet de bouwmarkt ziet als iets waar de overheid zoveel moge lijk buiten moet blijven en dat dan de problemen vanzelf wel zullen worden opgelost." In de bouwnota wordt gesteld dat bezuinigingen op de bouw niet bij voorbaat mogen wor den uitgesloten. Het overheids beleid. zo staat in het rapport, is primair gericht op het her stel van een evenwichtige eco nomische ontwikkeling. In dat kader kan het nodig zijn dat ook op de bouw bezuinigd wordt. Het bouwbeleid wordt uitdrukkelijk niet gezien als een op zichzelf staand geheel De doelstellingen van het bouwbeleid kunnen soms strij dig zijn met de noodzaak van bijvoorbeeld inflatiebestrij- ding. een e\ enwichtige beta lingsbalans of het regionale be leid. In een aantal gevallen zul len de belangen van de bouw daarvoor moeten wijken, aldus de nota. FN V-woord voerder Reusen stelt daartegenover dat de overheid toch echt wat zal moeten doen om de catastrofa le terugval die in de woning bouw dreigt, te keren. Hij wijst erop dat de sociale woning bouw het afgelopen jaar „als een plumpudding in elkaar is gezakt". ADVERTENTIE Een ran i bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraat 42 leiden tel. 071-131204 Acupunctuur ook nuttig in huisartsen-praktijk UTRECHT (ANP) De toepassing van acupunctuur door huisartsen kan zinvol zijn en voorzien in een behoefte. Dit is de voorzichtige conclusie van twee jaar acupunc tuurpraktijk in het Rotterdamse gezondheidscentrum Om moord, waar twee huisartsen sinds 1975 patiënten met voornamelijk chronische klachten behandelen. De belangstelling voor acupuntcuur-behandeling bleek enorm: begin 1977 hadden al meer dan 500 „sessies" plaatsgevonden. In het blad „Huisarts en Wetenschap" pleit dr. W. van Dijk, een van de twee „acupuntuurartsen", voor meer aandacht vanuit de universitaire en medische wereld voor de toepas sing van acupuntuur. Pleidooi voor herinvoering bus- en tramconducteurs DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef (PvdA) meent dat het de voorkeur verdient over te gaan tot herinvoering van conducteurs, boven de verho ging van de boete op het zwartrijden op de tram. Hij zegt dit in schriftelijke vragen aan minister Tuijnman (Verkeer) over het feit, dat negen procent van de gebruikers van de Haagse tram en bus de ritprijs niet betaalt. Het Kamerlid vraagt de minister of deze het eens is met de voorgestelde HTM-maatregel (verhoging van de boete en meer controle) om dit zwartrijden te verminderen. Hij wijst ook op de positieve gevolgen die herinvoering van conducteurs op de werkgelegenheid heeft Na twee jaar eenzaamheid werd de Bylgia op het laatste stukje naar de thuishaven begeleid door een ware armada van jachten en jachtes. NA REIS VAN TWEE JAAR OVER ALLE WERELDZEEËN Eilco Kasemier IJMUIDEN (ANP) Onder luid applaus van duizenden belangstellenden op de wal is gister middag om 16.00 uur de 5ft-jarige Eilco Kase- mer uit Hoog-Soeren na een reis van twee jaar in de haven van IJmuiden teruggekeerd. De tocht met het 12 meter lange jacht Bylgia heeft Kasemier over alle wereldzeeën gebracht. De meest opmerkelijke prestatie van de zeezeiler was het ronden van Kaap Hoorn in de richting oost-west, de zogenaamde „wrong way". Dit houdt in dat deze bij zeilers als uiterst gevaar lijke bekend staande route tegen de golfstroom en de wind in wordt genomen. Even buiten de haven van IJmuiden lag gister middag een dertigtal jachten de lange-afstands- zeiler op te wachten, terwijl boten van rijkswa terstaat fonteinen zeewater omhoog spoten. Bur gemeester P. J. Molendijk van IJmuiden stapte buitengaats over op de Bylgia, waar hij schipper Kasemier na zijn gelukwensen een telegram van de koningin overhandigde, waarin hem door de gehele koninklijke familie geluk werd gewenst met zijn unieke prestatie. Onder luid getoeter voer de stoet de haven binnen naar de Midden- sluis. Maar juist op dat moment liet deze sluis het door een storing afweten, waardoor men naar de noordersluis moest uitwijken. Kasemier heeft zich ruim tien jaar op deze reis voorbereid. „Een punctuele en zeer doordachte voorbereiding", aldus de zeezeiler. Desondanks heeft hij toch de nodige gevaarlijke situaties meegemaakt. Zo ging de Bylgia bij Kaap Hoorn twee keer plat. „Zo plat, dat de zalingen en de mast op het water lagen. Het schip heeft zich gelukkig weer opgericht, anders was ik hier niet, maar op dat moment liep het dun door mijn broek", aldus de schipper van de Bylgia. ADVERTENTIE VERONICA DRIVE-IN SHOW entree 5.-. comsumpties 1,25. DEMEERHOEVE OUDADE WILLEMSTAD (ANP) - De centrale luchtverkeersleiders van het eilandgebied Curasao hebben gistermorgen het werk voor onbepaalde tijd neerge legd. Alle luchtverkeer van en naar de eilanden Aruba. Bo naire en Curasao is hierdoor gestremd. De Antilliaanse luchtverkeers leiders eisen een nieuwe sala- risregeling, betere sociale voor zieningen en betere werkom standigheden. In verband met de staking zal de KLM voorlopig vanaf Schip hol geen passagiers richting Curacao vervoeren. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG De West- duitse justitie ziet geen mogelijkheid over te gaan tot de voorlopige aanhouding van de ge zochte Nederlandse oor logsmisdadiger Wilhelm Aloys Bos. Daardoor is zijn eventuele uitlever ing naar Nederland eveneens van de baan. Reden van een en ander is dat „Duutse Bos", zoals hij wel ge noemd werd, naar het West- duitse recht geen strafbare fei ten gepleegd heeft. Bos trad tijdens de oorlog in dienst van de Duitse bezetters en maakte deel uit van de arbeits control- dienst in Zuidoost Drenthe, die honderden mensen arresteerde waarvan er velen om het leven kwamen. Voor deze feiten werd hij in 1949 door het Bij zonder Gerechtshof in Assen ter dood veroordeeld. Voor zijn veroordeling wist hij evenwel te ontvluchten. Inmiddels heeft de sociale ver zekeringsbank de uitbetaling van pensioen aan Bos, stopge zet. En wel omdat onduidelijk is geworden of hij nog in de Bondsrepubliek verblijft. Tot nu toe ontving hij tien procent van het pensioenbedrag van een ongehuwde, 89,85. In ant woord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer heeft minister De Ruiter (justitie) verklaard dat pensioenbetaling aan een door justitie gezochte oorlogsmisdadiger makkelijk kan gebeuren omdat de uitvoe ringsorganen van de sociale verzekeringswetten niet over de namen in het opsporingsre gister beschikken. De uitvoe ringsorganen hebben er „geen enkel belang" bij om over het register te beschikken aldus de minister en van coördinatie is dus geen sprake. Minister De Ruiter ontkent dat justitie laks zou zijn bij de opsporing van oorlogsmisdadigers. Al sinds 1966 is deze tak van het opspo ringsonderzoek geconcentreerd bij de rijksrecherche in Am sterdam. Volgens de bewinds man beschikt men daar over grote ervaring en onderhoudt met intensieve en goede rela ties met buitenlandse instan ties. De oorlogsmisdadiger Siert Bruins verkeert, zoals ge meld, nog steeds in Westduitse hechtenis. Mönchengladbach (Rtr) Op zes Britse militaire bases in West- Duitsland zijn in de af gelopen nacht bommen ontploft, zo hebben een Britse militaire woord voerder in Mönchen gladbach en een woord voerder van het Britse ministerie van defensie vandaag meegedeeld. De bommen, die elk tussen de 2 en 3 kilo springstof bevatten, veroorzaakten wel schade maar geen slachtoffers. De be trokken bases liggen alle bin nen een straal van dertig kilo meter van het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger in Mönchengladbach. De Britse woordvoerder zei dat het afgaan van de bommen op verschillende plaatsen, duidde op een gecoördineerde reeks aanslagen. Op geen van de ba ses is de materiële schade groot, voegde hij eraan toe. De ergste schade deed zich voor op de basis in Krefeld, waar 20 meter hek werd weggerukt en gebouwen werden beschadigd. Het hoofdkwartier in Mönchen gladbach liep lichte materiële schade op. Andere aangevallen bases waren die in Rattingen, Mülheim en Düsseldorf. De bommen ontploften binnen het kwartier na elkaar. De Britse militaire politie en de Westduit se burgerlijke autoriteiten stel len samen een onderzoek in. Niemand had vanmorgen de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist en niemand heeft er enig idee van wie ze kan hebben gepleegd of waar- In West-Duitsland zijn onge veer 55.000 Britse militairen ge legerd in het raam van Enge- lands bijdrage aan de Navo. Met dank voor het aanbrengen van een nieuv kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel n woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1