ERSPLINTERDE VOORRUIT KAN OORZAAK ZIJN AUTO-ONGEVALLEN Irene en Carlos bij requime voor de Paus Liechtenstein wil buitenlandse betrekkingen verder uitbouwen Binnenland )rie meisjes in opleiding voor leroepsofficier „NIET LANGER ONTLEDEN OP LAGERE SCHOLEN" Door werknemers geleide fabriek moet sluiten Vieuw fusie-plan foor ïartcentram Breda bejaarde vrouw vermoord MINI-STAAT IN FEESTSTEMMING LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeefsters) EN HAAG Een versplinterde voorruit zou el eens één van de oorzaken kunnen zijn van ontale botsingen tussen twee auto's, waarvan één op onverklaarbare wijze op de linkerrij- aan terecht was gekomen. Deze veronderstel- „g doet de heer G.A. van der Sluis van het cretariaat Centrale Politie Verkeerscommis- in het Algemeen Politieblad van deze week. (OOR DE ALOUDE MA EVEN WENNEN Volgens de heer V.d. Sluis zijn de meeste auto's nog voorzien van voorruit van een zogenaamd Securit-glas. Dat is een ruit, die uit één laag bestaat en die bij breuk korrelig wordt. De oorzaak van die breuk kan een steentje zijn, dat door een andere auto wordt opgeworpen. Als de voorruit breekt, gaat dat gepaard met een knal en bovendien ziet de bestuurder bijna niets meer. Volgens de heer Van der Sluis is het helemaal niet vreemd, als iemand op zo'n mo ment niet bemerkt, dat hij met zijn auto een eind naar links of rechts uitwijkt. Naar links uitwijken kan dan de oorzaak zijn van frontale botsingen. Later is dan niet aan te tonen of de ruit voor of door het ongeluk is gebroken. Volgens de laatste gegevens zouden er per jaar in Nederland 150.000 autoruiten sneuvelen. Het lijkt de heer Van der Sluis aanbevelens waardig, als de wetgever de voorruit van zoge- naamd gelaagd glas verplicht zou stellen. Dat zijn ruiten, die bij beschadiging wel barsten vertonen, maar niet uiteen vallen. Het zicht blijft goed en er valt ook geen knal te duchten. „Zulke ruiten zijn, afhankelijk van de grootte, 50 tot i 150 gulden duurder en dat lijkt ons een te j verwaarlozen bedrag op de nieuwprijs van een j auto. Het schakelt in elk geval één ongevalsoor zaak uit", zo meent hij. AALST (ANP) - Voor de door zes werknemers gelei de speelgoedfa briek Acre Games and Toys in Waalre is vandaag het fail lissement aange vraagd. Aanleiding is de slechte liquiditeit- spositie en de wei gering van het mi nisterie van Econo mische Zaken en 'de bank om nog langer financiële steun te verlenen. Het bedrijf werd in januari vorig jaar opgericht door zes werknemers van het voormalige Simplex Toys, een bedrijf dat houten puzzels maakte. Sa men met een bui tenstaander inves teerden de zes 90.000 gulden en la ter nog eens twee ton. Behalve hou ten puzzels gingen ze ook ander speel goed maken en dat heeft ze de das om gedaan. De ontwik keling ervan heeft veel geld gekost zonder dat daar winst tegenover stond. Vorig jaar bracht het ministe rie redding door 200.000 gulden steun te verlenen. Een aanvraag voor opnieuw250.000 gulden is door het ministerie van de hand gewezen Het faillissement bete kent het ontslag voor 42 werkne- 'an een onzer verslagge- irs) reda/Den Haag Vol- inde week maandag opent 150 jaar bestaande Ko- inklijke Militaire Acade- lie (KMA) haar poorten oor de zoveelste keer voor nieuwe aanstaande be- lepsofficieren. Ieder jaar en normale gebeurtenis oor leger en luchtmacht voor Breda. Behalve an dit jaar, omdat de loude- en volgens sommi jn zelfs eerbiedwaardige KMA maandag voor het erst ook opengaat voor rie vrouwelijke studenten amelijk Cobie van Soeren, hrista Beumer en Hanne- Kools. Zij willen be- aepsofficier worden. Met hun achterhoofd de rap- orten, die de laatste tijd I verschenen zijn over de rouw in het Nederlandse eroepsleger. a de KLM met de eerste rouwelijk piloot Marlies erkaik nu dus ook het le- t met de eerste vrouwelij- beroepsofficieren, inds jaar en dag kennen ndmacht, luchtmacht en narine zoals bekend wel lu- milva's en marva's in lie mogelijke rangen, ook ie van officier. Maar deze ames dienen er op een re- ?rve-contract. Ie drie aanstaande cadet- ai openen, naar men in efensiekringen veronder- telt, als eerste wellicht de oor nog meer vrouwe- jke beroepsofficieren bij icht- en landmacht en mis- ehien ook nog een bij de ïarine. De 21-jarige Cobie van Soe ren kent overigens het leger al enige jaren. Zij is name lijk al ongeveer twee jaar bij de Milva en dient als tijdelijk reserve tweede lui tenant op het bureau sou schef plannen van de land macht. Op de KMA gaat zij vooral sociale wetenschap pen en economie studeren, om die wetenschappen straks te benutten als be roepsofficier. Dit geldt ook voor de tijde lijk reserve vaandrig van de Milva de 21-jarige Han- neke Kools. Zij heeft tot nu toe gewerkt op de afdeling organisatie van de land machtstaf. Ook zij gaat op de KMA de sociaal-econo mische studierichting op. in de hQop straks als beroep sofficier ingedeeld te wor den bij de geneeskundige troepen. De 18-jarige Christa Beu mer, al lang op de hoogte van alles wat de luchtmacht betreft, komt pas van school. Zij koos de sociolo gische- psychologische stu dierichting op de KMA. Na deze studie en haar beëdi ging als beroepsofficier hoopt zij bij de personeels afdeling van de luchtmacht te worden ingedeeld. Voor de. KMA wordt het een beetje passen en meten, voor het eerst met drie vrouwelijke cadetten. Zij krijgen in ieder geval een eigen kamer, dat wel. Maar tegen de ontgroening, die op de KMA niet mis schijnt te zijn, zien ze wel een bee tje op. Prinses Irene en haar echtgenoot Hugo Carlos bevonden zich gisteravond onder de talrijke genodigden die de pontificale requiem bijwoonden Het prinselijk paar werd bij het betreden van de kerk begroet met een warm applaus. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - In de „kathe draal" van Den Haag. de St. Jacobuskerk aan de Park straat, is gisteravond de ponti ficale requiemmis opgedragen voor de zielerust van paus Paulus de Zesde. Hoofdcele brant was de pauselijke pro nuntius in Nederland, mgr. John Gordon. Concelebranten waren alle Nederlandse bis schoppen, uitgezonderd de kar dinalen Willebranss en Al- frink, die voor het conclaaf in Rome zijn. Een luid applaus klonk op toen prinses Irene en haar man Hu- go Carlos de kerk binnenkwa men. Haar moeder, koningin Juliana, werd vertegenwoor digd door de grootmeester van het civiele huis van de Konin gin, mr. C. van Schelle, prins Bernhard door zijn adjudant, kolonel G. Gerritsen. Naast tal rijke leden van het Corps Di plomatique waren ook aanwe zig premier Van Agt. en de -ministers De Ruiter (justitie). Gardeniers (CRM) en Pais (on derwijs). De bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis. schetste in de preek een beeld van de paus. met als leidraad het door mgr. Bluyssen van Den Bosch voor gelezen Evangelie van de Ber grede. „Deze grote gelovige", aldus dr. Simonis, „heeft ernst gemaakt met deze kern van het Evangelie. Hij was zachtmoe dig. en zal dus het land bezit ten Hij hongerde en dorstte naar de gerechtigheid, en zal dus worden verzadigd. Hij is beschimpt, vervolgd en laster lijk van allerlei kwaad beticht om Jezus' wil. Groot zal zijn loon zijn in de hemel". De Rotterdamse bisschop noemde de overleden paus „een ankerpunt in deze woelige en gistende twintigste eeuw". Naast negatieve en zelfs bittere kritiek „zelfs binnen de eigen Kerk" noemde hij het verheu gend dat slechts weinig mensen de integriteit, de vroomheid en de bijna „bovenmenselijke toe wijding" van de overleden paus in twijfel hebben getrok ken. Bisschop Simonis besloot met „De Heer geve paus Pau lus de Zesde Zijn vrede". i Van een onzer verslaggevers I DEN HAAG Zinsontleden j en woordbenoemen moet uit het pakket van het lager on- i derwijs worden gehaald. Dit onderdeel is voor veel kinde- ren een te groot struikelblok en betekent daardoor een te I grote belasting voor de onder- I wijzers. Dat heeft tot gevolg dat andere belangrijke facet- ten van het taalonderwijs, zoals spreek-, luister- en schrijfvaardigheid worden verwaarloosd. Deze conclusies vormen de strekking van een advies dat de werkgroep moedertaalonderwijs aan mi nister Pais heeft opgesteld. De werkgroep heeft de minister gevraagd, het voorstel zo snel mogelijk door te sturen naar de lagere scholen en ook naar het voortgezet onderwijs, de pedagogische academies, de schooladviesdiensten en het Centraal Instituut voor Toets ontwikkeling (CITO) De commissie voorziet bij het afschaffen van het ontleden geen al te grote problemen voor het voortgezet onderwijs. In het advies wordt er op gewe zen dat in de brugklas toch kinderen van uiteenlopende ni veaus worden samengebracht en dat docenten Nederlands daardoor met het ontleden toch van voren af aan moeten be ginnen. Meer duidelijkheid nodig over relatie met Sovjet-Unie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het parlement rijzen steeds meer vragen naar aanleiding van de vorige maand door vice-premier Wiegel aangekondigde „bevriezing" van de contacten tussen Nederland en de Sovjet-Unie. Vooral in de fracties van de PvdA en het CDA voelt men zich allesbehalve gelukkig over de gang van zaken, omdat de regering nogal vaag blijft met betrekking tot de concretisering van de „bevriezing". Gisteren stelde het CDA-kamerlid mr. J. N. Scholten de regering de vraag of het juist is dat bij de EG-partners weinig enthousias me bestaat voor het door de regering voorgestane nieuwe beleid de Sovjet-Unie. REDA (ANP) In Breda zijn gisteren vergevorderde plannen ekend gemaakt voor een intensieve samenwerking tussen de red as e ziekenhuizen De Klokkenberg en St. Laurens. De twee ekenhuizen zouden onder één bestuur moeten komen dat dan lerantwoordelijkheid zou moeten dragen voor een groot hartchi- urgisch centrum. De samenwerking moet uiteindelijk, zo is de tdoeling, leiden tot een volledige fusie. let ziekenhuis De Klokkenberg heeft vorig jaar november van toenmalige staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid de pdracht gekregen een hartchirurgisch centrum tot stand te Irengen. Daartoe moest, om de noodzakelijke medische onder- euning veilig te stellen, een vorm van samenwerking worden angegaan met een algemeen ziekenhuis in Breda. Aanvankelijk ijn hierover onderhandelingen gevoerd tussen De Klokkenberg het St. Ignatiusziekenhuis in Breda. Toen deze besprekingen liet tot resultaat leidden heeft burgemeester Merkx van Breda et initiatief genomen voor een samenwerking tussen De Klok- enberg en het St. Laurensziekenhuis. De voorzitter van het estuur van De Klokkenberg, drs. L. van den Akker, is over kans op welslagen van Merkx' initiatief erg optimistisch. Hij egt te wachten op het groene licht om aan de daadwerkelijke litvoering van de eerste fase te beginnen. Dat groene licht moet staatssecretaris Veder-Smit komen, die zich daarvoor moet iten adviseren door de begeleidingscommissie hartchirurgie lederland. Volgens Van den Akker kan over ongeveer een half aar met de hartchirurgie in Breda begonnen worden. Uiteinde- jk moeten er 1000 open-hartoperaties per jaar worden verricht. lergen op Zoom (ANP) De uit Bergen op Zoom afkomstige van S. (20) heeft gistermiddag bekend inde nacht van dinsdag P woensdag de 76-jarige Antonia Hoogmoed-De Regt om het fven te hebben gebracht. Dat gebeurde na een woordenwisse- |ng in de woning van het slachtoffer aan de Frederik Hendrik- fraat in Bergen op Zoom. 'ij zou de man verwijten hebben gemaakt over zijn late thuis komst. De dader heeft haar met een kussen op bed gesmoord. Juurtbewoners waarschuwden de politie nadat zij gechreeuw ladden gehoord. In de woning trof de politie daarop het tvenloze lichaam van de vrouw op bed aan n de woning bevond zich ook de dader, die aanvankelijk 'ntkende iets met het gebeurde te maken te hebben. In de loop an de middag gaf hij tijdens het verhoor toe dat hij haar had ledood. C. van S. woonde al enkele jaren bij de vrouw in. VADUZ Een van de kleinste Euro pese staten is dezer dagen in feest stemming: Liechtenstein viert het veertigjarig regeringsjubileum van zijn vorst Frans Jozef de Tweede. Het jubileum geeft de Liechtensteiners aanleiding om zich te bezinnen op de identiteit van het land en de plaats van Liechtenstein in Europa. Voor dat laatste is een bijzondere reden aanwezig: alle tekenen wijzen erop dat Liechtenstein binnenkort in de Raad van Europa wordt opgeno men. Nadat de raad van ministers van deze belangrijke Europese instelling zich in principe positief had opgesteld ten aanzien van de aanvraag van het vorstendom zal volgende maand de parlementaire assemblée van de Raad van Europa het verzoek van Liechten stein behandelen en het ziet ernaar uit dat ook daar het groene licht gegeven zal worden. De toetreding van Liechtenstein tot de Raad van Europa markeert een wijzi ging in het tot voor kort nogal passieve buitenlands beleid van het vorsten dom, dat zijn buitenlandse betrekkin gen vrijwel geheel door „grote buur" Zwitserland laat verzorgen: de Zwit-> serse diplomatieke vertegenwoordigin gen in de wereld behartigen tevens de belangen van Liechtenstein. Liechtenstein ontstond in 1719 uit een samenvoeging van de graafschappen Schellenberg en Vaduz. Het maakte achtereenvolgens deel uit van het Hei lige Roomse Rijk, het Rijnverbond en de Duitse Bond en werd in 1866 onaf hankelijk. Tot 1919 was het vorsten dom nauw verbonden met Oostenrijk, maar daarna sloot het zich op menig gebied aan bij Zwitserland. Zoals ge zegd nam het Eedgenootschap de bui tenlandse betrekkingen van Liechten stein voor zijn rekening en verder werd tussen het vorstendom en Zwit serland een douane- en postuniever drag gesloten. De enige uitzondering op dit laatste was en is dat Liechten stein zijn eigen zeer vermaarde postzegels uitgeeft. De nu jubilerende vorst Frans Jozef de Tweede kwam in 1938 een week na de „Anschluss" van Oostenrijk bij het „Derde Rijk" uit Wenen waar de Liechtensteinse vorsten tot dat mo ment hadden geresideerd naar Liechtenstein, nadat de Landdag zich eenstemmig voor het bewaren van de zelfstandigheid van het land had uitge sproken. Frans Jozef de Tweede ves tigde zich in het hoog boven Vaduz gelegen kasteel, dat ook nu nog als zijn residentie dient. De welvaart in Europa's kleinste vorstendom groeit. Dat bewijzen de moderne bankgebouwen. Welvaart Tijdens de veertigjarige regeringspe riode van Frans Jozef de Tweede is in Liechtenstein veel veranderd en is het ook een zeer welvarend land ge worden. Was in 1930 nog zeventig pro cent van de bevolking in de landbouw werkzaam, nu is het slechts drie pro cent. De industriële bedrijvigheid is aanzienlijk vergroot. Belangrijkste ar tikelen zijn textiel, graan, keramiek, precisie-instrumenten, breimachines en fruit. De belangrijkste handelspart ners zijn Zwitserland (driekwart van het handelsvolume) en de Duitse Bondsrepubliek. Als gevolg van ver gaande belastingfaciliteiten is Liech tenstein ook zetel van een groot aantal buitenlandse financiële ondernemin gen geworden. Door het land stroomt de Rijn. Het landschap kenmerkt zich door een fraaie afwisseling van bergen en heuvels enerzijds en vlakte ander zijds. Van de in totaal ongeveer 24.000 inwoners wonen er rond 4.400 in de vooral in het toeristenseizoen druk be zochte hoofdstad Vaduz. Daar zetelen de regering en het uit vijftien leden bestaande parlement' (landdag). Verre weg het grootste deel van de inwoners behoort tot de Rooms-Katholieke Kerk. De valuta is de Zwitserse frank. Frans Josef II van Liechtenstein De officiële taal het Duits. Net als Zwitserland houdt Liechtenstein zich aan strikte neutraliteit. De regeerders van Liechtenstein heb ben er vooral de afgelopen jaren voor gewaakt zozeer afhankelijk van Zwit serland te worden dat het vorstendom zijn eigen identiteit zou verliezen en een bijzonder soort Zwitsers kanton zou worden. Natuurlijk zijn zij zich bewust van de bijzonder grote verbon denheid met het Eedgenootschap en willen zij die ook niet kwijt. In een vraaggesprek met de „Luzerner Neuste Nachrichten" van 12 augustus jl, zegt Frans Jozefs zoon Hans Adam: „Ik ben van mening dat het partner schap met Zwitserland dat we sinds het einde van de eerste wereldoorlog hebben noodzakelijk was. Anders zou den we de tweede wereldoorlog nau welijks zo overleefd hebben als nu het geval was. ook de enorme groei van de welvaart zou zonder de nauwe band met Zwitserland nauwelijks denkbaar geweest zijn". Deze zelfde erfprins zei een paar. jaar geleden in een rede dat de Liechten steiners moeten oppassen dat zij zich niet passief „in de gemakkelijke rug zak van Zwitserland" mogen nestelen. „We moeten zelf leren lopen", aldus Hans Adam. In het zojuist vermelde interview bevestigt hij dat. hij illus treert het met de accentuering van de recente eigen internationale activitei ten van Liechtenstein. Internationaal Een kwart eeuw geleden behoorde Liechtenstein nog tot geen enkele in ternationale organisatie. Nu is het vor stendom lid van verscheidene interna tionale organen zoals de wereldpostu nie. De organisatie voor atoomenergie en een aantal economische organen van de Verenigde Naties, waaronder Unctad en de Unido. Ook is het een van de landen die achter het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag staan. Via een bijzonder protocol par ticipeert Liechtenstein in de Europese Vrijhandelszone. Een Mijlpaal op de weg naar reële internationale erken ning was het feit dat de Liechtenstein se minister-president dr. Walter Kieber enkele jaren geleden via het lot werd aangewezen om de topconferentie aan het slot van de Conferentie voor veilig heid en samenwerking in Europa te Helsinki voor te zitten! Verder werden de betrekkingen met Oostenrijk ver stevigd. Het land ziet de toetreding tot de Raad van Europa als een nieuwe mijlpaal. Of nu ook het sein gegeven zal worden voor een aantal binnenlandse hervor mingen is niet zeker. Velen hopen dat de mogelijkheid van doodstraf einde lijk afgeschaft zal worden en verder kijken Europeanen vandaag de dag wat merkwaardig op als ze horen dat de vrouwen van Liechtenstein nog al tijd geen stemrecht hebben. Een voor stel om de vrouwen het stemrecht te geven werd in 1973 verworpen.Ook wordt buiten Liechtenstein algemeen gehoopt dat het land wat minder ge makkelijk toegankelijk wordt voor de vestiging van financiële ondernemin gen van elders. Maar hoe dit ook zij, op het ogenblik viert Liechtenstein uitbundig feest. De vorst denkt nog niet aan aftreden en zijn 33-jarige zoon Hans Adam moet nog wel even wachten voor hij de leiding van het land kan nemen. Dat Liechtenstein zijn zelfstandigheid wil bewaren en versterken staat vast; het verheugt zich erop dat de parlementa riërs van Straatsburg straks ook volks vertegenwoordigers van het tussen Oostenrijk en de Zwitserse kantons Sankt Gallen en Gr.aubuenden inge klemde vorstendom als medeleden in hun midden zulleh opnemen. Evert Mathies Morgen zal het weer omgeving e^n verbetering on dergaan. Een trogvormige sto ring boven de Noordzee, die vandaag een wisselende bewol king en plaatselijk nog buien veroorzaakte, trekt in beteke nis afnemend naar het oosten weg. Deze storing wordt ge volgd door een rug van hoge- luchtdruk, die een uitloper is van een hogedrukgebied nabij de Azoren. Op het naderbij komen van de rug van hoge luchtdruk draait de wind bij ons naar zuid tot zuidwest en er zal dan lucht worden aange voerd die geleidelijk stabieler van opbouw wordt. Voor mor gen wordt daarom droog en vrij zonnig weer verwacht met hogere middagtemperaturen. Vooruitzichten voor zaterdag: Overwegend droog en vooral aanvankelijk zonnig. Hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Luchth. R'dam Vltssmgen regenbui MadridbUr9 Malaga

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9