Hoea oogst veel applaus in Roemenië deü^lENE moeras deTijd Ray ontkent moord op Luther King HP Spath opvolger van Filbinger Waarschuwing tegen wereldimperiums Amerika genegeerd bij levering computer voor Russen LABOUR LIGT VOOR Liever schooljongens dan illegale buitenlanders" BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 PAGINA 7 'ames Earl Rav o erlegt met zijn advocaat Hark Lane oor het oegin 'an zijn getuigenis WASHINGTON (Reuter/UPI) James Earl Ray heeft gisteren tegenover een onderzoeks commissie van het Amerikaanse huis van afge vaardigden onder ede verklaard de moord op Martin Luther King niet te hebben gepleegd. Volgens Ray school er een samenzwering van de FBI en de politie van Memphis achter de moord» Martin Luther King werd in april 1968 in Memp his vermoord. Een paar maanden later werd Ray gevangen genomen. Tijdens zijn proces bekende hij de moord en werd hij veroordeeld tot 99 jaar gevangenisstraf. Ray stelt dat hij destijds heeft bekend om een doodvonnis te vermijden. De onderzoekscom missie is ingesteld om te bekijken of er enig nieuw bewijs inzake de moord op King naar voren komt. Veel leden van de commissie zijn ervan overtuigd dat Ray het dodelijk schot heeft gevuurd, maar er heerst wel twijfel of hij hulp heeft gehad. Ray verklaarde dat zijn advocaat, Mark Lane, drie „zeer belangrijke" documenten van de FBI in handen had gekregen, die een bewijs leverden voor een mogelijke samenzwering tussen de politie van Memphis en de FBI. Voorts zei Ray dat hij bij zijn proces door zijn advocaat. Foreman, onder druk was gezet om te bekennen. Foreman was met een uitgever overeengekomen het levensverhaal van Ray te publiceren. Ray verklaarde dat hij in zijn auto rondreed in de buurt van Memphis. Via zijn autoradio hoorde hij van de moord op Martin Luther King. Een mysterieus persoon van Zuidamerikaanse afkomst, die Raoul genoemd werd, had hem de dag van de moord naar Memphis gebracht in verband met een wapenhandeltje. Hij had deze Raoul ontmoet toen hij in 1967 uit de gevangenis was ontsnapt en was samen met hem betrokken in de handel in wapens. Raoul had hem gevraagd in Memphis een veld kijker te kopen en daarna een beetje rond te rijden. Hij had Memphis verlaten omdat de weg was afgezet door een politieauto, aldus de ver klaring van James Earl Ray. Geen gratie veroordeelden Aan Watergate WASHINGTON (UPI) - President Carter blijkt op 7 augustus verzoeken om gratie te hebben ver worpen van vier deelne mers aan de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische partij in Washington, het gebouw, „Watergate", zo heeft het ministerie van justitie bekendgemaakt. De verzoeken waren af komstig van Bernard Barker. Frank Sturgis. irgilio Gonzalez en Eu- genio Martinez i de i verden eroordeeld gens het beramen of het uitvoeren van de inbraak n juni 1972 Zuidafrikaanse politie van moord beticht JOHANNESBURG - Drie Zuidafrikaanse poli tiemannen zijn beschul digd van moord op een zwarte arrestant, zo is vandaag in Johannesburg bekendgemaakt. De zaak betreft de 22-jari- ge timmerman Paulos Ca ne. die tegen een rechter commissaris heeft gezegd alvorens te overlijden, dat hij door de politie was geslagen. Voorzitter Hoea en president Ceausescu heffen de glazen voor een toast tijdens het officiële diner in Boekarest. BOEKAREST (UPI) „Hij kwam uit het vliegtuig en leek meteen een heel andere man; het leek wel of hij zijn haar voor dit be zoek zwart heeft ge verfd", zo reageerde de westerse diplomaat gis teren op de aankomst van de Chinese partij voorzitter Hoea Kwo- feng in Boekarest. Voorzitter Hoea. 58 jaar oud en sinds twee jaar opvolger van wijlen Mao Tse-toeng, verraste gisteren de Roemenen door volledig afstand te nemen van het logge beeld dat van hem ont staan was. Hij nam de Roemenen direct voor zich in door uitbundig uiting te geven aan zijn ple zier over de hartelijke ont vangst, die hem en minister Hoeang Hoea ten deel viel. Hij klapte en juichte voor Roemeense gymnasten die langs de aankomstroute men selijke piramiden vormden en liet zich in een groep jongelui trekken die in volkskledij de hora dansten. Maar het- meeste applaus kreeg Hoea aan het officiële diner in de troonzaal van het voormalige koninklijke paleis, nu paleis van de revolutie. In een tafelrede zei Hoea dat de politiek, die opnieuw de we reld in invloedssferen wil ver delen en domineren, opdringe riger wordt en leidt tot span ningen en veiligheid en vrede in gevaar brengt Degenen die menen een wereldimperium te kunnen stichten, zoals er vroe ger geweest zijn. zal hetzelfde overkomen wat de rijken uit het verleden is overkomen, al dus Hoea. Zij zullen verpul verd worden onder de moker slagen van het volk. Roemenië, dat zich binnen het Warschaupakt zoveel mogelijk onafhankelijk van Moskou ge draagt, is de beste vriend van China in het Oosteuropese kamp. In zijn dankwoord aan Hoea verklaarde president Ceausescu dan ook dat zijn land met dankbaarheid zag hoe China een steeds belang rijker rol in de internationale arena gaat spelen. Roemenie waardeert vooral China's nieuwe belangstelling voor Eu ropa. waar deze eeuw twee wereldoorlogen hebben ge woed en waar zich thans de grootste wapenarsenalen uit de geschiedenis bevinden In de vijf dagen die Hoea in Roemenië doorbrengt is ook een bezoek gepland aan de scheepswerven in de Zwarte Zeehaven Costanza, waar Chi na binnenkort een consulaat opent. De Zwarte Zee is het zwembad van de Russen, en een Chinees consulaat uitgere kend daar zou door Moskou opgevat kunnen worden als een strategische dreiging, al dus een westers diplomaat. Moskou is al geïrriteerd door een Roemeens vriendschaps verdrag met het door Peking gesteunde Cambodja, dat op voet van oorlog leeft met het door Moskou gesteunde Viet- sej - ass. PARIJS (AFP, DPA, UPI) De computerfabri kanten Cii-Honeywell Buil (Frans) en Interna tional Computer Ltd (ICL) (Brits) zijn in prihci- pe bereid de Sowjet-Unie de computer te leve ren die zij meent nodig te hebben voor het persbureau Tass. Het apparaat kost ongeveer zeven miljoen dollar. Dit hebben de woordvoer ders van de twee bedrijven gisteren verklaard. Om de levering van een computer aan Tass is internationaal beroering ontstaan. Oorspronke lijk zou het systeem geleverd worden door het Amerikaanse bedrijf Sperry Univac. President Carter verbood onlangs echter deze levering als represaille voor de veroordeling van enkele dissidenten. Dinsdag werd bekend dat Carter Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Japan heeft ge vraagd de computer evenmin te leveren. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren dat het niet de Franse gewoonte is om zich bij de „verkoop van niet-militaire industriële produk- ten door politieke overwegingen te laten leiden". Functionarissen van het ministerie zeiden in privégesprekken dat dit inhield dat de Franse regering Carters verzoek heeft afgewezen. Nu bijvoorbeeld Honeywell zich bereid heeft ver klaard de Russen best te willen leveren, lijkt Moskou het pleit te hebben gewonnen. Voor de bedrijven is het niet alleen de winst die op de verkoop wordt gemaakt, die de lever ing zo aantrekkelijk maakt. Ook het feit dat Tass de computer wil inschakelen voor de Uiympische Spelen van 1980 in de Sowjet-Unie speelt een belangrijke rol door de gratis reclame die dit voor de leverancier oplevert. Of het overigens alleen Frankrijk is dat niet wil voldoen aan het Amerikaanse verzoek, staat nog niet vast. Roger Minne, de woordvoerder van ICL-Frankrijk, verklaarde gisteren dat ICL van de Britse regering nog geen instructie had ont vangen over de te volgen handelwijze in het geval dat de Russen een bestelling plaatsen. „Dus zal ICL verkopen", zo zei hij. (Van onze correspondent) BONN De onlangs wegens zijn oorlogsverleden afgetreden premier van de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, Hans Filbinger, wordt opgevolgd door Lothar Spath (41), momenteel minister van binnenlandse zaken van de deelstaat. De enige tegenkandidaat van Spath was de populaire burgemees ter van Stuttgart, Manfred Rommel (49), zoon van de gelijknami ge generaal-maarschalk die in de oorlog de bijnaam „woestijn vos" verwierf. Uit een recente enquête onder de bevolking bleek dat maar liefst de helft van de ondervraagden Rommel als minister-president wilde en slechts 12 Spèth. De CDU-fractie koos echter met 42 tegen 27 stemmen voor Spath, die jarenlang haar voorzitter is geweest en- veel ervaring in het landsbestuur heeft De technocraat Spath, die zich de laatste weken tijdens de crisis rond Filbinger duidelijker dan voorheen heeft geprofi leerd, kondigde aan een politiek van het midden te zullen blijven volgen. Filbinger die zijn ambt als landelijk voorzitter van de CDU en als plaatsvervangend voorzitter van de CDU-CSU in Bonn behoudt en die gisteren zelf aan de totstandkoming van de nominatie van Spath heeft deelgenomen, heeft zijn opvolger volledig steun toegezegd. LONDEN (Rtr) Volgens een opinie-onderzoek van de Lon- dense Daily Telegraph, ligt de Labourpartij momenteel 4 pro cent voor op de conseratieve oppositie, en geniet nu de v oorkeur van 47,5 procent van het kiezerskorps. Een soortgelijk opinie-onder- zoek in juli gaf de conservatie ve partij een voorsprong van 2 procent op Labour - 45 tegen 43 procent - met de liberalen op 8.5 procent. Deze laatsten staan nu op 6 procent. In Londen wordt in brede kring gespeculeerd dat premier James Callaghan - wiens eigen populariteit ook is gestegen - verkiezingen in oktober uit schrijft. ater New Delhi verontreinigd NEW DELHI (Reuter) Een regeringscommissie heeft mee gedeeld dat het water in New Delhi zo verontreinigd is dat het zelfs niet voor tuinen zou moeten worden gebruikt. Een regeringscommissie drong hoeveelheid rioolslijk dat i de Joemna stroomt, welke ri vier de belangrijkste bron v oor het drinkwater van de hoofd stad is. De stad produceert dagelijks ca 900 miljoen liter rioolafval waarvan slechts de helft een Steun voor Nobre da Costa minimaal LISSABON (UPI) De laatste hoop van kabinetsformateur Nobre da Costa op een politiek akkoord op lange termijn in Portugal is gisteren vervlogen toen de communisten zich open lijk achter de socialisten schaarden om niet mee te werken aan een nieuwe regering. Nobre da Costa was als formateur aangewezen nadat de regering onder leiding van de socialist Mario Soares uiteengevallen was Dit samengaan van communisten en socialisten zal ongetwijfeld leiden tot een snelle val van de nieuwe regering onder Nobre da Costa en het uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen ROME (AFP) S~\ v -■ Vierenvijftig intel- Ongerustheid over lectuelen in Tsje- O twee Tsjechische bisschoppen Tsje- choslowakije heb ben in het jongste Italiaanse tijd schrift „Prospective nel Mondo" een op roep gedaan ten gunste van twee Katholieke bis schoppen in Tsjechoslowakije die volgens hen ren. De twee bisschoppen zijn mgr. Jules Gabris vai Johannes Chrysostomus Corec van Bratislava. Volgens de schrijvers is eerstgenoemde gedwongen onderge- ,waar men aan zijn ondergang werkt", ïns gezondheid slecht is, werkt als chemische produkten. Hij is verleden in gevaar verke- Trnava en mgr. bracht in een ziekenhuis. De andere bisschop, wi« sjouwer in een fabriek var jaar voor het laatst gezien. De 54 intellectuelen keren zich in hun brief ook tegen de afwezigheid van geloofsvrijheid in hun land. Uitlevering Bruins twijfelachtig HAMM (DPA) Een rechtbank in Hamm in West-Duitsland beeft het voorlopig arrest van Siert Bruins opgeheven. Bruins was in voorlopige hechtenis genomen in afwachting van uitle vering aan Nederland. Op 25 april 1949 was de man bij verstek door een speciaal gerechtshof in Groningen ter dood veroordeeld wegens moord op twee joden en andere misdrijven. Later is dit vonnis omgezet in levenslange gevangenisstraf. .Jn de huidige situatie is het niet alleen niet uitgesloten, maar zelfs waarschijnlijk dat Bruins op grond van een decreet van Hitier van mei 1943 de Duitse nationaliteit heeft gekregen", aldus de rechtbank- Een Duitser kan niet aan het buitenland uitgele verd worden. De rechtbank deelde voorts mee dat Bruins nu vermoedelijk in voorarrest wordt genomen wegens een Westduits bevel tot in hechtenisneming. REYKJAVIK n KrfctjaiT ^Bidjam RegeringS VOrmlIlg heeft gisteren de a TT 1 1 terstlinkse IJsland* IJslaild sc volksalliantie, Ludvik Josefsson, 1 vercocht een meer- VOIKCCrt 111 lUiPclSSC derheidskabinet te J7 vormen. De volksal liantie bestaat uit de voormalige communistische partij en de linkse socialisten. Josefsson is de derde politicus sinds de verkiezingen van 25 juli die poogt een regering te vormen. Voor hem deden de sociaal-de mocratische leider Benedikt Groendal en de aftredende conserva tieve premier Geir Hallgrimsson een vergeefse poging. De conser- atieven vormen ondanks stemmenverlies bij de laatste verkiezin gen nog altijd de grootste partij. In de HAAGSE POST veront waardigde aandacht voor de sluipwegen van Shell naar Rhodesië. „Deze en andere olie maatschappijen dragen een deel van de verantwoordelijk heid van de bloedige burge roorlog die Rhodesië nog steeds verscheurt". Voorts een verbijsterend gesprek met een illegale werkgever. „De finan ciële eisen van de buitenlan ders zijn tegenwoordig hoog hoor. Ik werk nu met studen ten en schooljongens, er zijn goedkoper dan die illega len. Dus wat doe je? De studen ten en scholieren, daar kun je nog eens wat tegen zeggen en die jongens willen ook ongere geld werken, ook op zaterdag. Dus dan zeg je, nu, bekijk het maar met je buitenlanders. Ik heb er een jaar of drie, vier mee gewerkt en het is het laat ste jaar eigenlijk, dat ik pro beer er echt een punt achter te zetten. Achter die buitenlan ders. Als ze legaal worden dan maar gelijk ontslag, want wat heb dat dan nog voor zin? Stuur ze dan naar hun eigen land terug". De GROENE AMSTERDAM MER maakt de balans op van tien jaar katholieke, progres sieven in Nederland. Een hun ner: „Mijn-generatie heeft ont zettend veel geïnvesteerd in het opengooien en omturnen van de kerk. Dat heeft weinig opge leverd wat maatschappelijk van betekenis is. Ik geloof niet dat ik ooit de energie zal op brengen om weer iets binnen die kerk te gaan doen". Voorts een gesprek met twee econo men van de CPN. „Het is nu van belang dat de krachten in de PvdA die andere wegen wil len inslaan, hun stem verheffen in hun eigen partij. Met die willen we graag discus- VRIJ NEDERLAND publiceert uit een vertrouwelijk rapport van Wouter Gortzak over de leiding van de PvdA. „Na enige jaren ervaring te hebben opge daan met de handel en wandel van het partijbestuur lijkt me de conclusie gerechtvaardigd, dat dit gezelschap een wat war rige voorstelling heeft over wat democratisch leiderschap is. Er is in de partij een onthutsend valse beeldvorming over en weer, een neiging ook om het gedrag van partijgenoten met behulp van vergroof de maat staven te classificeren. Het lijkt me dat deze en dergelijke op vattingen in de nabije toekomst aanleiding kunnen zijn voor in terne partijtwisten". Voorts een interview met Tour de France winnaar Hinaut. „Het is al ja ren aan de gang. De Tour is. een bedrijf en in dat bedrijf heersen arbeidsomstandighe den, die in geen enkele fabriek nog geduld worden. Levitan speelt met onze gezondheid. Hij zal verplicht zijn in de toe komst met ons rekening te hou den. Anders starten we niet meer. Zo simpel ligt dat". Ook een reportage uit Limburg waar de gevaarlijke c hl oorwa gens dwars tegen de voor schriften in, langs de rijksweg staan en een onderzoek naar de kwaliteit van de Nederland- se'bioscopen. ELSEVIER schrijft over de af valrace rond begerenswaardige burgemeestersposten. „Handje klap en politiek telwerk zijn onmisbaar om de eindstreep te halen. Voor de kandidaten is de benoemingsprocedure een langdurige, onzekere lijdens weg, slingerend tussen ontstel tenis, verbazing en wanhoop". Een ander artikel beschrijft hoe ir. Manusama de macht over de Molukkers weer aan zich trekt. „Zijn politieke be hendigheid wordt nogal eens onderschat Hij maakt zijn ren tree als leider, minder omstre den, met groter gezag, al is dat dan helaas geen garantie tegen terreur". Aandacht ook voor het geknoei van koppelbazen dat uitgroeit tot georganiseerde misdaad. „Een snelle wetsaan- passing en een gebundelde slagvaardige aanpak lijken de enige middelen om het maat schappelijk kwaad uit te roeien. Langer uitstel kost mil joenen en verloedert ons socia le stelsel aldus Elsevier. Het omslagverhaal stelt de vraag aan de orde wat Simon Wie- senthal drijft. „Wanneer ik de Duitsers zo was blijven haten als in de eerste twee jaar na de bevrijding, was ik allang met dit werk gestopt". In een gesprek met kardinaal Wille- brands deze verrassende uit spraak: „Ik zal me de kritiek over het gebrek aan dialoog eerder kunnen voorstellen wat Paus Johannes betreft. Die kon de gewoonte hebben aan één stuk door te praten en dan helemaal af te wijken van het thema dat aan de orde was. Paus Paulus, dat is althans mijn eigen ervaring, kon erg goed luisteren". De TIJD rapporteert uit Rome: „Toch kan ik me nauwelijks voorstellen dat Willebrands Paus wordt. De trend lijkt dui delijk te wijzen in de richting van een Italiaan, zonder of met beperkte curiebindingen". De kardinaal zelf zegt in een inter view: „Ik heb het gevoel dat ik, als iemand die de overleden Paus van zeer nabij en zeer goed gekend heb, kan zeggen dat het beeld dat men bijvoor beeld in Nederland van hem heeft, niet met de werkelijk heid klopt. Ik weet nog niet goed wat ik kan doen om dat verkeerde beeld in Nederland te veranderen". Kardinaal Al- frink komt aan het woord met persoonlijke, zeer warme her inneringen aan Paus Paulus. „Als persoon was de Heilige Vader een uiterst sensibel mens. Een zeer bescheiden mens. Een mens die men alleen maar met sympathie tegemoet kan treden. Een mens om van te houden, als ik dat zo mag uitdrukken". HERVORMD NEDERLAND in een commentaar bij de Paus keuze: „Het is intussen wel dui delijk geworden, dat, wanneer het conclaaf indertijd had kun nen voorzien hoe Paulus zich als Paus zou ontpoppen, hij niet was gekozen. Ook weer lijkt, gezien de samenstelling van college van kardinalen, een bewuste keuze van het type Johannes en dus van het pro fiel van de negen theologen er niet in te zitten". Een ander hoofdartikel vraagt zich af of Shell gek is geworden. „Wij beschouwen dit als een zeer ernstige zaak. De oliemaat schappijen lijken regelrecht verantwoordelijk te kunnen worden gesteld voor de onder drukking en oorlogvoering in Rhodesië". Voorts een inter view met ex-staatssecretaris, nu CD A-kamer lid, Martin van Rooijen. „We hebben te weinig aanhang bij de jongeren. Ik heb in de verkiezingscampagne vorig jaar 20.000 km. afgelegd. Om spreekbeurten te vervul len. Steeds waren er maar wei nig jongeren. Dan denk je: Daar sta je nou als vent van 35, en wie komen er? Vooral ouderen. Dat hou je toch niet vol".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7