Christina Onassis: in elk geval een welvarende industrie KARDINALEN IN VOOR-CONCLAAF OP ZOEK NAAR „MAN VAN GEZAG" GREETJE KIP 17) SCHREEF VLOT ACHTERELKAAR VIER BOEKEN kerk wereld Populaire Edisons toegekend LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 pagina Van onze correspondent David Fairhill) Athene De meest prozaïsche ver klaring die tot nu toe gegeven is voor het bezoek dat Christina Onas sis het afgelopen weekend in vlie gende vaart aan Londen bracht, heeft niets te maken met haar nieu we Russiche man Sergei of met de aantijgingen dat hij kontakten met de KGB zou hebben. De verklaring bestond eenvoudigweg hieruit, dat zij vastbesloten was ervoor te zor gen dat het scheepvaartimperium dat zij van haar vader Aristoteles heeft geërfd, zoveel mogelijk voor deel zou slepen uit de eerste kleine opleving in de markt van olietan kers sinds die vier jaar geleden ineenstortte. Tegen het weekeinde hadden de Harley Muliion International index cijfers van tankerladingen de we reldwaarde 80 bereikt, wat een enorm herstel betekent vergeleken met de wereldwaarde 54 waartoe ze afgelopen februari waren gekelderd. Commissionairs in Londen berichten dat de markt voor grote tankers nog steeds sterk is. Maar hoe lang dat precies zal voortduren hangt af, zegt men, welke van de vele geruchten en theorieën over de oorzaak van de kleine opleving de juiste blijk te zijn. „Er is een massa geruchten die de ronde doet,, zei een woordvoerder van de commissionairs. „De markt is nog heel sterk en dat zal voortdu ren tot we de redenen ervoor tot de bodem toe uitgezocht hebben. Daar na kan er van alles gebeuren. De zaak kan omhoog, omlaag of opzij gaan." Over het algemeen houden de oliemaatschappijen hun beweegrede nen voor zich, aangezien op deze markt een stijging van een dollar per ton vermenigvuldigd moet wor den met een kwart miljoen voor een volledige tankerlading ruwe olie van de Perzische Golf naar West-Europa of de Verenigde Staten. Maar er zijn drie verklaringen -of misschien zes, als je de varianten ook meetelt die in hoofdzaak thans worden opge somd. De meest dramatische hiervan komt erop neer dat de Arabische landen opnieuw een olie embargo aan het organiseren zijn voor het geval dat het vredesoverleg over het Midden- Oosten, dat gepland is voor 5 sep tember, geen vooruitgang boekt. Een meer voor de hand liggende verkla ring is de dreiging door de olie-pro ducerende landen om aan het einde van het jaar een stijging van de olieprijs in te. voeren, hetgeen de olie-importerende landen ertoe aan zet hun vraag de komende twee maanden te vergroten. Er zouden ook slechts technische redenen kunnen zijn voor de bege righeid van de olie-maatschappijen, bijvoorbeeld de buitengewoon grote capaciteit voor olieopslag die in de VS beschikbaar is, of het optreden van en tijdelijk evenwicht tussen vraag en aanbod van tankertonnage, waarbij de rederijen moeten beslis sen of ze een deel van de 50 miljoen ton die nog opgeslagen ligt zullen aanbreken. Het gerucht van het Arabische olie embargo begon klaarblijkelijk met een opmerking via Radio Moskou. De laatste variant van dit gerucht, die gisteren opdook, wijst erop dat de Arabieren hun actie dit keer poli tiek gezien „respectabeler" zullen trachten te maken, door te stellen dat er nog wel olie vervoerd mag worden mits dit in Arabische laa druimten gebeurt. Toegegeven, de pas opgerichte Ara bische Maatschappij voor Zeetran sport van Petroleum, een soort scheepvaart-coöperatie, heeft niet meer dan 8 eigen schepen in de vaart. En hoewel er hiervan 4 ULCCs zijn (supergrote ruwe olie vervoerders van meer dan 300.000 ton) zou met een reis van elk daar van naar Europa rond Kaap de Goe de Hoop toch een periode van twee manden gemoeid zijn. Maar als aanvulling op deze vloot zouden de Arabieren zich zelf op de chartermarkt kunnen gaan storten. Dit zou weer in het voordeel van de eigenaren van de tankers zijn, en de rekening zou uiteindelijk gepresen teerd worden aan de consument bij de benzinepomp. Een nieuwe variant van de theorie van prijsstijging door de OPEC (or-, ganisatie van olie-exporterende lan den) houdt in dat de producenten, in plaats van te wachten met een plotselinge prijsopslag tot het einde van het jaar, van bijvoorbeeld 5 procent, weieens een tusentijdse stij ging van 2 procent met ingang van 1 oktober zouden kunnen aankondi gen. Christina Onassis is gisteren, na een bezoek aan Grieken land. in Moskou teruggekeerd bij haar man Seraei Kauzov. Op die manier zouden ze de impor teurs te vlug af zijn. die proberen de verandering in prijs voor te zijn. Dit zou ook de belangstelling van de olie-maatschappijen voor de tanker- markt kunnen verklaren. Maar de olie-maatschappijen zouden ook eer der dan gewoonlijk kunnen reage ren, omdat ze vrezen dat de tanker ladingen met opzet zullen worden beperkt met het oog op de prijsstij ging. De olieproducenten zouden daarmee willen voorkomen dat de maatschappijen voorraden zullen gaan hamsteren tegen de oude prijs. Er zijn stellig geruchten geweest die hierop neerkwamen. Tot het tijdstip waarop de ware reden duidelijk wordt, zullen er voor elke verklaren de theorie verdedigers te vinden zijn en ook mensen die er sceptisch te genover staan. Om een voorbeeld te geven: als het waar is dat de olie maatschappijen zich zorgen maken over een dreigende prijsstijging van 2 procent, waarom zijn ze dan bereid meer dan 2 procent extra te betalen om onmiddellijk beschikbaar tonna ge in handen te krijgen? Momenteel zullen, zoals een commis sionair het formuleerde, „we slechts moeten grinniken en zoveel mogelijk winst boeken". (Copyright The Guardian) (Van onze kunstredactie) ASSEN „Toen mijn boeken uitgegeven werden, dachten mijn vriendinnen dat Gree- tje wel lekker verwaand zou worden. Nou, dat hebben ze wel mis gehad. Mijn ouders vonden het mooier dan ikzelf. Ik ben eigen lijk alleen maar verbaasd geweest, dat ze uitgegeven werden". Greetje Kip (17 lentes) heeft vier boeken op haar naam staan. Toen ze dertien was kwam de eerste en successie velijk volgden nummero 2,3 en 4. En daar zal het voorlopig wel bij blijven, zegt ze gedecideerd. Bij Kluitman Alkmaar ver schenen vlot achterelkaar in een serie „Tee ners schrijven voor teeners"; „Door zijn vrienden en vriendinnen"; „Je doet het goed Loes"; „Pien" en .Nicky's dagboek". „De titels heb ik altijd het moeilijkst gevon den. Die heb ik niet zelf bedacht. Dat hebben ze bij Kluitman voor me gedaan. De figuren die een rol in mijn boeken spelen zijn men sen om me heen, maar ik heb natuurlijk andere namen gebruikt. Sommigen hebben zich er toch in herkend. De belevenissen heb ik niet allemaal zelf ervaren, dat is meest fantasie. Ik begin maar zo te schrijven. Meestal weet ik dan het begin en hoe het gaat aflopen, nou en wat er tussenin zit is meegenomen. Achteraf gezien vind ik mijn boeken wel een beetje onrealistisch, het gaat allemaal zo van een leien dakje. Ik heb er naar mijn zin te weinig problemen in ver werkt. Als ik ze weer zou moeten schrijven zou ik ze anders oplossen". Greetje Kip is de donkerharige vrolijke dochter van een employee van de NAM. Haar moeder doet de administratie van het bejaardencentrum De Vijverhof. Greetje is leerlinge van de Christelijke Scholengemeen schap en hoopt volgend jaar haar eindexa men te doen. Plannen voor daarna zijn al kant en klaar. Ze zal naar Aix in Frankrijk gaan voor een algemene universitaire oplei ding. Ze is net gebruind van een vakantie terugge keerd van Corsica met een stelletje vrienden en dat zal wel weer aanleiding worden tot een album vol foto's en verhalen. Alles wat Greetje beleeft zet ze op papier. „Ik schrijf dagelijks, niet dat ik weer aan een boek bezig ben, dat zal er voorlopig wel niet van komen. Maar ik vind het nu eenmaal leuk om mijn gedachten op papier te zetten, dat bewaar ik allemaal. Misschien ga ik het nog wel eens gebruiken". Afgesloten is nu zelf boven die groep uitgegroeid en dat betekent eigenlijk dat ze een periode heeft afgesloten. „Dit soort kinderlijke boe ken zal ik wel niet meer schrijven en voor het schrijven van een roman voel ik me nog veel te jong. Dan moet je toch wel over veel meer levenservaring beschikken, lijkt me". „Oh neen, ik voel me nog helemaal niet een schrijfster, ik heb er nooit veel drukte van gemaakt dat ik schreef, toen ik mijn eerste verhaal af had, zei een vriendinnetje dat ik het naar een uitgever zou moeten sturen. Daar had ik zelf nog nooit aan gedacht. Wie schetst mijn verbazing dat ze het wilden uitgeven. Ik vond het wel erg grappig, toen ik mijn eerste boek in de winkel zag liggen en dat ze mij vroegen er mijn handtekening in te zetten". „Ik heb ook erg leuke reacties gehad, zo in de trant van „Lieve mevrouw, hoeveel kinde ren hebt U, welke pen gebruikt U.nou dan heb je geweldig veel lol. Ik vind toch dat ik altijd veel plezier heb, ik hou van gezelligheid, veel mensen om mij heen en zo". Greetje Kip heeft haar boek geschreven in een schoolschrift met stijle letter met groene inkt. Ze is bijzonder resoluut met het neerschrijven van haar gedachten. Want er zitten in haar manuscripten maar heel wei nig doorhalingen en verbeteringen. In twee tot drie maanden tijd was er weer een boek af. „Ik lees ontzettend veel, alles wat ik tegen kom. De vrije keuze is een beetje beperkt doordat ik veel boeken voor school moet lezen, anders geef ik de voorkeur aan de moderne schrijvers, Lampo, Wolkers en zo. Talen zijn mijn beste vakken op school, ik ben gek op Frankrijk en alles wat er mee te maken heeft. Op mijn lijstje staat maar één B-vak en dat is biologie. Jammer eigen lijk dat ik al mijn boeken niet kan laten zien, je krijgt van je uitgever altijd een stuk of tien toegestuurd, ik heb ze allemaal weggege ven aan oma's en tantes. Zelf heb ik er niet één overgehouden. Ik zal toch eens moeten zien, dat ik er van elk weer een krijg. Het is toch wel leuk om ze te bewaren". Van de roem van de schrijver is bij Greetje Kip nog geen spoor te beken nen. ROME Na de indrukwekkend-eenvoudige uitvaart van Paulus VI is in het Vaticaan de periode van de „Grote Stilte" aangebro ken. Die stilte zal voortduren tot het ogen blik waarop vanaf het middenbalkon van de Sint Pieter het „Habemus Papam" (Wij hebben een paus) zal klinken. Tot dan zal de journalistieke nieuwsgierigheid zich zien geplaatst tegenover de Vaticaanse zwijg zaamheid. Want hoewel het conclaaf ter verkiezing van een nieuwe paus officieel pas begint op vrijdag 25 augustus om 17.00 uur. kan men gevoeglijk aannemen dat het pei len en consulteren nu al een aanvang heeft genomen. En de kardinalen zijn onder ede verplicht alles wat maar enigszins betrek king heeft op de verkiezing van een nieuwe paus, geheim te houden. Vandaar dat met het ingaan van de „Grote Stilte" voor de nieuwsmedia het „Grote Gissen" al begon nen is. Officieel kent het kerkelijk wetboek, even min als de diverse pauselijke constituties (verordeningen) over de pauskeuze, geen „vóór-conclaaf". Maar het zal niet voor niets zijn. dat het College van Kardinalen vorige week bepaalde, dat het conclaaf pas op 25 augustus zal beginnen. De 26ste augustus is volgens de constitutie ..Romano Pontifici Eligendo". door paus Paulus in 1975 opge steld. de laatste dag waarop het conclaaf zou mógen beginnen. De constitutie bepaalt namelijk dat de pauskeuze moet aanvangen ten vroegste op de vijftiende dag en ten laatste op de twintigste dag na de dood van de paus. En zaterdag 26 augustus is de twintigste dag na het verscheiden van Pau lus VI. Het conclaaf begint dus wel op het nippertje. Tóch meekiezen In diezelfde constitutie heeft Paulus VI ook bepaald dat kardinalen ouder dan tachtig jaar niet aan het conclaaf mogen deelne men. Men kan zich in gemoede afvragen of deze regel enige zin heeft, als men bedenkt dat deze kerkprinsen wel tegenwoordig zijn bij de voorbereidende besprekingen, als er dus - oneerbiedig gezegd - een keuze wordt „voorgebakken". Hoewel zij dus niet aan de officiële verkiezing deelnemen, is hun in vloed toch niet geheel uit te schakelen. Hij kan zelfs in dit conclaaf, dat een der moei lijkste uit de kerkgeschiedenis dreigt te worden, van doorslaggevende betekenis zijn. Want meer dan elders heeft het woord der „wijze, oude mannen" in het Vaticaan een zwaar gewicht. Overigens kan een volgende paus het de creet van Paulus VI „Ingraveseentem aeta- tem" (over de last van de ouderdom) waarin de kardinalen ouder dan tachtig van het conclaaf werden uitgesloten, naar believen weer buiten werking stellen Invloed van buiten Omdat er ditmaal een lang „voor-conclaaf" is. en het dus de paus-kiezers nog is toege staan kranten, tijdschriften en petities in ontvangst te nemen, en te lezen, is de invloed van de buitenwereld bij de keuze van deze nieuwe paus toch niet geheel uit te schakelen. Want wie van de in Rome vergaderende eminenties zal blijken totaal ongevoelig te zijn voor hetgeen de ..buiten wacht" aan wensen en verwachtingen om trent de nieuwe paus heeft? Wie van hen zal de brief van de tien voor aanstaande theologen - onder wie Hans Kung. Yves Congar en Edward Schille- beeckx - waarin zij ondermeer pleiten voor een „paus van de verzoening" en voor een volwaardig (mee-beslissend) functioneren van de bisschoppensynode, kunnen nege ren? Er zullen ongetwijfeld nog veel meer commentareh, wensen en petities in de Vati caanse postbus vallen. En een eminentie is ook maar een mens. Weer een Italiaan? Overigens is de mogelijkheid groot dat bij een volgende pausverkiezing het kiesrecht niet alleen en uitsluitend aan de kardinalen zal toevallen. Zoals bekend heeft paus Pau lus VI met de gedachte gespeeld het kiescol lege uit te breiden met de patriarchen der Oosterse Kerken - die volgens hem in rang gelijk zijn aan de kardinalen - en met enkele bisschoppen, genomen uit het secretariaat- generaal van de bisschoppensynode (de „Kleine Raad"). Maar twee jaar later - naar verluidt op sterk aandringen van de Curie - bepaalde hij in de constitutie over de pauskeuze dat de traditie van 1059 in de R.K. Kerk zou blijven gehandhaafd. In dat jaar bepaalde paus Nicolaas II dat alleen de kardinalen, als vertegenwoordigers van de Romeinse Cle rus. het recht hadden de Bisschop 'van Rome (en dus de Paus) te kiezen. Daarom wordt ook vanuit de Italiaanse hoek het argument aangevoerd dat de Paus een Italiaan móet zijn. Men acht een niet- Italiaan als bisschop van Rome ondenkbaar. Gemakshalve wordt daarbij voorbijgegaan aan het feit. dat vóór de laatste buitenlandse paus. de Nederlander Adrianus VI. in 1523 stierf, een groot aantal ,,niet-Romeinen!' de Stoel van Petrus heeft bezet. Namelijk: 7 uit het Midden-Oosten, onder wie Petrus zelf. 3 uit Afrika. 3 uit Spanje. 16 uit Frankrijk. 4 uit Duitsland, 2 uit Joegoslavië. 1 uit Engeland en 1 uit Portugal Voor en na Adrianus VI hebben totaal 214 Italianen de pauselijke waardigheid be kleed Een fors aantal weliswaar, maar van een „heilig moeten" kan allerminst worden gesproken Een niet-Italiaan zou er wellicht in kunnen slagen de bindingen die het Vaticaan nog steeds met de Italiaanse staat heeft, tot heil van de kerkelijke gemeen schap, wat losser te maken. Lateraans verdrag Dit is een louter politieke kwestie. En daar om zal bij de keuze van de nieuwe paus wellicht meespreken dat volgend jaar het verdrag van Lateranen, waarin de verhou ding Italië-Vaticaanstad in 1929 werd gere geld, afloopt en moet worden herzien. Moet daarom een kenner van de interne verhou dingen tussen deze kerkelijke en wereldlijke staat tot paus worden gekozen? Dat is geenszins noodzakelijk. Het Vaticaan heeft diplomaten genoeg in dienst om dit naar behoren te regelen. Want in 1929 was het de kardinaal-staatssecretaris Pacelli, die voor Pius XI met Mussolini de besprekingen voerde. Is men in Italië wellicht bang dat een paus van „vreemde origine" tijdens zijn bewind zijn nationaliteit zal laten meespreken? Ten koste van andere nationaliteiten, van andere landen? Men kan daar gevoeglijk tegenover zetten dat de Italiaanse pausen hun afkomst vaak ook niet hebben verloochend. Want tot voor kort was de Kerk - zeker in haar bestuur - meer Rooms, lees: Romeins, lees: Italiaans - dan Katholiek (=algemeen). Het is de verdienste van Paus Paulus geweest dat hij het bestuur der Kerk heeft geïnter nationaliseerd. Een logische voortzetting van dit beleid zou (dus) zijn. dat een niet-Ita- liaan tot paus werd gekozen Lastige erfenis Hoe de keuze ook uitvalt, het staat in elk geval vast dat de opvolger van Paulus de Zesde een lastige erfenis krijgt toegewezen Want problemen zijn er te over: Het nijpend tekort aan priesters, het uittreden van kloos terlingen, uitwassen zowel aan progressieve als aan conservatieve zijde, het verwoorden van de Blijde Boodschap van het Evangelie in hedendaagse termen, en - daartegenover - het bewaren van de geloofsschat. Vooral echter wordt de nieuwe paus gecon fronteerd met het vraagstuk hoe de Kerk (opnieuw) gezag te verlenen. Want hoewel de verdiensten van de overleden paus in tal van herdenkingen en condoleance-bood schappen breed zijn uitgemeten, niet ont kend kan wordefh dat zijn woord niet altijd automatisch wet was. In hoeverre dat een kwestie was van zijn persoonlijkheid of van het tijdsgewricht, moet aan het oordeel van de geschiedenis worden overgelaten. Want ook deze paus was belast met een zware erfenis, die van Joannes XXIII. en wellicht heeft geen executeur-testamentair het zó moeilijk gehad. Joannes XXIII verleende de Kerk een enorme goodwill, en Paulus VI moest die goodwill zien te behouden. Dat hem dat niet is gelukt, kan niemand ontken nen. De zware taak waarvoor de 263-ste opvolger van Sint Petrus zich ziet gesteld, is dus dat de Kerk - en dus het woord uit Rome - opnieuw gezag moet krijgen. En in deze tijd wordt het gezag - zowel kerkelijk als wereld lijk - niet louter en alleen ontleend aan al uitgevaardigde wetten en verordeningen, maar eerder aan de persoon die het gezag representeert, het belichaamt. Daarom staan de 111 kardinalen in Rome voor een moeilijke opgave. Zij moeten bij wijze van spreken een „schaap met vijf poten" zien te kiezen. Maar niet voor niets wordt bij het begin van het conclaaf het „Veni Creator" („Kom H. Geest") gezongen Men kan als gelovig mens moeilijk veron derstellen, dat de inspiratie Gods het Colle ge van Kardinalen, dat voor de taak staat in deze moeilijke tijden een opvolger van Sint Petrus te kiezen, in de steek zal laten. Maggy Mac Neal (Van onze kunstredactie) De jury populaire Edisons 19 heeft vanmorgen in Amstc dam aan binnen- en buite landse grammofoonplaten Ei sons toegekend. De verdelin na beoordeling van 354 inze dingen kwam als volgt t stand: Nederlandse zang: „Het bes in mij is niet goed genoeg voi jou" van Peter Koelewijn e „Moet niet zeuren" van T Hansse. Buitenlandse zan „Fools together" (Maggie M Neal); Instrumentaal: „Jan Al kerman" (Jan Akkerman); c baret-theater: „Foxtrot" (W lem Nijholt e.a.); kinderrepe toire „Lawaaipapegaai" (Wieti ke van Dort); pop: „Ten mist kes" (Gruppo Sportivo); extr „Hengstenbal" (Koot en Bie voorts „The album" (Abba pop: „City tot city" (Gerry Ra ferty) en „My aim is true" (E vis Costello); jazz: „The ne thundering herd" (Woody Hei man); country and westen „Quarter moon in a ten cei town" (Emmylou Harris); sli gers/songwriter: „The strai ger" (Billy Joel); musical'füi „Roots" (Quincy Jones); sing! van het jaar: „Wutherin heights" (Kate Bush) en extr; „Live at last" (Bette Midler). De Edison is een ondersche ding waarbij uitsluitend won gelet op het artistieke niveai het Edison-beeldje is e« l schepping van de Utrechts k beeldhouwer Pieter d'Hont. D minister van CRM reikt aan d Nederlandse winnaars 28 se; tember in Kasteel Oud Wass naar de onderscheidingen ui De Nederlandse choreograa Pieter van der Sloot viert ii n september zijn 35-jarig jubi leum als choreograaf met eeif engagement bij het Londet Ballet Theatre. Op het ogenblil leidt hij het Tanz-Theater ei n vier balletscholen in Münstei (Westfalen). Zijn eerste officie le choreografie ging onder di titel „slavisch trio" 5 septembei 1943 in de Amsterdamse Stads schouwburg in première. Panorama Mesdag, Zeestraai 65 b in Den Haag toont van t m 17 september werk vai - Maurits Polak (olieverven er aquarellen), Majo Polak (Sculp 1 turen) en Peter van Leeuwei (schilderijen en tekeningen) Deze familietentoonstelling dii zaterdag 2 september wordi geopend door de commissarii der Koningin voor de provincit Zuid-Holland, is dagelijks t( bezichtigen van 10 tot 17 uui en zondags van 12 uur af. In het Rijswijkse museum „Het Tollenshuis" is van 19 au gustus tot en met 3 september een tentoonstelling te zien van de federatie van amateur beel dende kunstenaarsverenigin gen in Nederland (FABK). Le den van elf bij de federatie aangesloten Zuidhollandse ver enigingen tonen er hun werk Het zijn circa 200 schilderijen, tekeningen, wandkleden en plastieken. „Hedendaagse kunst uit Hani> over" heet de expositie die van 26 augustus tot en met 24 sep tember in het slot Zeist wordt gehouden. De tentoonstelling is samengesteld in het kader van een uitwisselingsprogramma Zij bestaat uit een gevarieerde collectie van beeldende kunste naars uit Hannover.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6