LANGS WATERWEGEN L.C.-Onedin blijft - traditiegetrouw - boot met historie wl GEMEENTE WEIGERT SCHADEVERGOEDING VOOR MILIEUWONINGEN Missionaris van de Rijnstreek overleed drie eeuwen geleden STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 PAGINA Scheiden doet lijden. De afgelopen vierenhalve week heeft de LC-bemanning regelmatig van die fraaie Nederlandse gezegden en spreekwoorden aangehaald, die gedurende die mini-cruise daadwerkelijk opgeld deden Scheiden doet lijden, is het laatste cliché waar zij u mee zal lastig vallen, want met ingang van vandaag is de rubriek „Langs Waterwegen" ter ziele. Vanaf volgende week op deze pagina weer de vertrouwde spitsvondigheden van collega Ton Pieters die de rubriekscoup na zijn terugkeer van vakantie zeker niet langer zal dulden. Het is misschien wel beter zo. De ruim vier weken op het water van Midden-Holland is de LC-bemanning ongekend goed bevallen. Ondanks de bepaald slechtgezinde weergoden betekende het vochtige verblijf op de Kager Plassen, De Braassemermeer en de Nieuwkoopse Plassen talloze ontmoetingen met aardige, grappige, sympathieke, teleurgestelde of kwade mensen. Het was gezellig en de LC-bemanning die de vakantie nog voor de boeg heeft, is behoorlijk gebruind, zodat onopvallend het Middellandse Zee-strand betreden kan worden. Woorden van teleurstelling over het verdwijnen van de rubriek Langs Waterwegen gelieve u te sturen naar de hoofdredaktie. Regels van opluchting gelieve aan de LC-bemanning zelf te overhandigen, zodat zij kan zorgdragen voor een adequate en tijdige vernietiging van alle kritiek. De debarkatie aan de steigers van het Bootcentrum in Zoeterwoude deed pijn. Het verlaten van de vertrouwde omgeving van de 6,50 meter Onedin-polyesterkruiser betekende voor de LC-bemanning het einde van een Hollandse zomer vol regen en wind. Maar ook vol koddige ontmoetingen en het probleemvol zoeken naar een plaatsje in de luwte. Een eind aan de angstaanjagend hoge golven, maar ook een eind aan de gezellig snorrende ruitenwissers en de extra lekker smakende vakantie-koffie. De boot zelf is een hoofdstuk apart. Voordat gestart kon worden met de rubriek was een boot nodig. Die werd uiteindelijk gevonden bij het Bootcentrum in Zoeterwoude, waar directeur Nauta ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van zijn bedrijf gaarne bereid bleek een Onedin-kruiser beschikbaar te stellen. Een nieuwe, wel te verstaan, en dat vormde een zware last op de verantwoordelijke schouders van de LC-bemanning. Uiteindelijk moest de boot na het ter ziele gaan van de rubriek ook weer worden verkocht Talloze plannetjes werden gemaakt om de boot via de rubriek voor een schappelijk prijsje aan de man te brengen. Iets in de geest van iedere dag 1000 gulden goedkoper. Het was allemaal niet meer nodig. De Utrechtse familie Meschaert, die via familie in Midden-Holland de belevenissen van de LC-bemanning helemaal volgde, claimde vorige week al bij Bootcentrum-directeur Nauta de LC-boot. Mits alle afleveringen van Langs Waterwegen zouden worden bijgeleverd. Een boot met geschiedenis dus, de naam Onedin waardig. Gedurende het verloop van het LC-verblijf op het water werd directeur Nauta veelvuldig belaagd door vakgenoten, die stelden, ook best een boot beschikbaar te hebben willen stellen. Hoe had hij dat nu voor mekaar gekregen? Wel, heel eenvoudig. Door niet onwelwillend te staan tegenover het verzoek van de Leidse Courant om voor een aantal weken een boot beschikbaar te stellen voor het schrijven van een vakantierubriek vanaf het water. Van al die anderen die achteraf ineens ook best een boot hadden willen „schenken" heeft de LC bij het polsen van de jachtwerven vooraf evenwel weinig gemerkt. Maar dat terzijde. Saillant detail is ook de waterwacht op het Naardermeer die na het lezen van een enkele Langs Waterwegen besloten heeft haar werkzaamheden voortaan met een Onedin-kruiser te verrichten en zowel de ANWB alswel de BOVAG die in de rij staan om een verhaaltje met het Bootcentrum te maken terwijl de samenstellers van de zogeheten Blauwe Gids (een hulp voor de watersporters) staan te trappelen de Onedin aan een enkele weken durende vaartest te onderwerpen. We kunnen het de makers van de Blauwe Gids van harte aanbevelen want het waren leuke weken. Na een panisch begin met Afscheid van de waterverslaggevers Ed Jansen en Bart Spijker ome Jan van Nieuwkoop van het Kaageiland die gas rook aan boord van het LC-schip en op een direct onderzoek stond omdat hij bang was, kwam de rubriek' gestaag op gang. Na de bezichtiging van het onmetelijke jacht dat Van Lent nu weer aan het bouwen is voor een rijke Duitser belandde de LC-bemanning in Rijpwetering waar men toen nog de ijdele hoop koesterde dat Joop Zoetemelk de Tour de France zou winnen. Het mocht helaas niet zo zijn. Voor Rijpwetering zat wel het nationaal kampioenschap boegsprietlopen in het vat, en na vele malen uitstel vanwege de regen kwam het er eindelijk dan toch Een zomervakantie lang zullen LC-verslaggever Ed Jansen en LC-fotograaf Bart Spijker met een door het Bootcentrum in Zoeterwoude beschikbaar ge stelde boot de wateren van Midden-Holland door kruisen. Vrijwel dagelijks houden zij u op de hoogte van hun ervaringen en belevenissen. Na tuurlijk kunt ook u daarbij helpen. Gewoon door op de LC-bemanning af te stappen en te vertellen wat u te vertellen hebt. Leuke,' vervelende, opmer kelijke of rare zaken kunt u altijd kwijt aan boord van de LC-boot. In elk geval staat de koffie klaar.... S§B?.:. I- De LC-bemanning maakte toen kennis met de nieuwe eigenaren van 't Kompas en de Bontekoe, waar jaarlijks vele duizenden watersporters na een vermoeiende dag een slokje gaan drinken of een hapje gaan eten. Maar de heren hadden meer dan reclame voor eigen huis in petto. Onthuld werd dat dit najaar een campagne zal worden gestart die het Kaageiland weer zal moeten maken tot wat het zo'n kwart eeuw geleden was. We zullen wel zien. Vervolgens stond een bezoek aan de windsurfschool op het program. Een lang en diepgaand gesprek kon de LC-bemanning niet overtuigen. Het blijft een raar gebeuren. Een praatje met de veerlieden van het Kaagpont was ook goed voor een paar regels. De heren die er nu op staan willen toch eindelijk wel eens zekerheid hebben over wat de toekomst brengen zal. De fraude-zaak met de vorige veermannen is nog steeds niet geheel opgelost. Een slepende affaire. Dinsdag 25 juli stond in het teken van het tumult. De beheerster van jeugdherberg De Trekschuit Annemarie Waagmakers was kwaad. De op haar betrekking hebbende, humorvol bedoelde omschrijving als „ongehuwde jeugdherbergmoeder" schoot met een gruwelijke vaart in het verkeerde keelgat Na een ellenlange telefonische discussie werd duidelijk dat Annemarie gespeend was van ieder gevoel voor schrijvershumor. Er moest en zou een rectificatie komen. Zo geschiedde het en sindsdien zit de Kaagse jeugdherberg definitief zonder moeder en de daarbij behorende warme gezelligheid. Een eigenaardig huis signaleerde fotograaf Bart Spijker aan het Galgewater in Leiden. Het was dan ook een woonboot. Eigenaar Wim Hoogeveen zat er best. Alleen het overwaaiende stof van de betoncentrale aan de overzijde gaf hem af en toe wat ongerief. Daartegenover stond zijn grote vijver achter het huis. Het hele Galgewater in de tuin, niet mis Op de Kaag werd ook van gedachte gewisseld met de Rijkspolitie te water. Fijne mensen, alleen, het blijft politie en daarvoor heeft de LC-bemanning een aangeboren vrees. Vervolgens het vertrek van de Kaag naar de Braassem. Algehele ontgoocheling over de weigering van havenmeester Eddy Rietveld om de boot te mogen stallen bij de watersportvereniging De Braassemermeer. Het werd tenslotte een plaatsje bij buurman-jachthaven De Brasem. Onderweg werd wereldkampioen paalzitten Aad van de Berge tegen het lijf gelopen. Hij wacht nog steeds op een kans om zijn titel te verdedigen. Misschien komend najaar in Alkemade zelf. Mooier kan het haast niet. Grote verbazing toen de collega's of concurrenten zo u wilt van de Rijn en Gouwe eveneens in een boot op het water werden aangetroffen. Het was allemaal minder, vind de LC-bemanning. Een gesprek met veerman Jaap Kinkel was onthullend. Eind dit jaar stopt hij voorgoed met het overzetten tussen Woubrugge en Alkemade. Met ingang van het nieuwe jaar zal dan via Hoogmade omgereden moeten worden. Een onaantrekkelijk vooruitzicht voor fietsers en bromfietsers met de winter in het verschiet. Wie weet, vinden de beide gemeentebesturen nog tijdig een oplossing. Internationale kontakten werden opgedaan bij de ontmoeting met Wim en Jane de Graaf die voor het eerst sinds vele jaren vanuit de Verenigde Staten weer eens in Holland waren komen kijken. Voor het eerst ging de LC-bemanning zelf eens op de foto. Voor het plakboek van Wim en Jane. Weer eens wat anders. Via restaurant De Brasem-eigenaar Piet Kuivenhoven, die een ministerie van toerisme nog geen eens zo'n gekke oplossing voor de noodlijdende horeca achtte en een aap die dierenliefhebber Bart Spijker op het voordek van een boot ontdekte, kwam de LC-bemanning in Woubrugge, waar in het Oude Raedhuys het paaltje van Croiset werd genuttigd. Licht verteerbaar en para gnostisch. Laatste stek op het programma van de LC-tocht waren de Nieuwkoopse Plassen. Palingvisser Aart Leliveld ventileerde aan de boorden van de plassen zijn sombere visie over het voortbestaan van de palingvisserij. Rietsnijder Jaap van Dam maakte duidelijk dat riet vroeger vandaag aan de dag voor de mensen met meer centen. Een filosoof, dat was zonneklaar. Ook de zeeverkenners, die ieder jaar opnieuw zeilervaring op de Nieuwkoopse Plassen opdoen, werden verrast met een bliksembezoek. Geen uniformen meer, maar wel een tuchtige dagindeling. Er lijkt weinig veranderd binnen Scouting Nederland. Een dagje sportvissen kostte de LC-bemanning een groot deel van de immer zo goed bestede nachtrust. Zelft ving zij niets. Zij zag gevangen worden. Gelukkig maar, want de vissen zagen er akelig vervaarlijk uit Het vege lijf kon op een van de laatste dagen nauwelijks worden gered, toen gedachteloos op lange tenen van watersporters werd getrapt. In de niet-aflatende beroepsijver snel een verhaal te maken, werden vele wachtende watersporters voor de sluis van Slikkendam gepasseerd teneinde een praatje te maken met sluiswachter Bertus Rietveld. Het werd niet begrepen, die ijver. Een lynchpartij kon ternauwernood worden voorkomen. Het einde van de waters po rtpret viel aardig samen met het einde van de rubriek. De LC-bemanning wil nu ook weieens op vakantie, hoewel boze tongen beweren dat zij die al ruimschoots gehad heeft. Zij houdt de eer aan zichzelf en reageert niet op deze verdachtmakingen. Twee weken welverdiende rust zullen de LC-bemanning weer de nodige flegmatiek hergeven. Misschien dat na de vakantie nog een LC-bemanning-fanclub zal worden opgericht Voor de echte kenners, wel te verstaan. Bij voldoende animo wordt overwogen een clubblad, T-shirts, stickers en buttons uit te geven. Voor opgave hiervoor, maar ook andersoortige informatie, waar een krant nu eenmaal altijd om verlegen zit kunt u schrijven naar de Leidse Courant, postbus 11, Leiden. Zij die op vakantie gaan, groeten u PASTOOR VAN DER PLAAT VAN OUD ADE OUD ADE Vandaag op de kop af driehonderd jaar geleden overleed in zijn woonplaats Oud Ade pastoor An- tonius van der Plaat, beter bekend onder zijn bijnaam „de Missionaris van de Rijnstreek". Een priesterloop baan lang was Van der Plaat werk zaam in zijn „geliefde" Oud Ade en tastbare herinneringen die hem rest ten zijn de Sint Bavoparochie en een naar hem genoemde straat in Rijpwe tering, een beloning voor bijna een halve eeuw van tomeloze inzet voor de bewoners van het Alkemadese kerkdorp. Van der Plaat werd op 15 december 1605 in Leiden geboren. In zijn geboor teplaats volgde hij de Latijnse school, die hij met goed gevolg doorliep On danks aandringen van de leerkrachten mocht hij evenwel niet verder stude ren en ging als koopman aan de slag. De vriendschappelijke kontakten die hij onderhield met de zoon van een Leidse arst maakte hem rusteloos, waarop hij op 14-jarige leeftijd besloot van huis weg te lopen. Het werd Keulen, waar beide vrienden in kontakt raakten met de geestelijke Franciscus Dusseldorp, een Neder landse rechtskundige die op latere leeftijd priester werd Hij zorgde ervoor dat Van der Plaat en zijn reisgenoot onderdak kregen in het Hollands seminarie in Keulen. waar al spoedig beider belangstelling werd gewekt voor het priesterschap. Voor Van der Plaat evenwel de studie kon aanvangen moest hij eerst kath oliek gedoopt worden. Van huis uit was hij namelijk gereformeerd en dat gaf geen pas. Tien jaar later, op zijn 24-ste verjaar dag. had hij zijn studie voltooid en werd korte tijd als geestelijke terugge zonden naar zijn vaderland waar hij begon in Utrecht. Later werd hij als hulp bij de Leidse pastoor Rombout Medemblick geplaatst. Vanuit Leiden kwam Van der Plaat ook in Oud Ade terecht, dat bij gebrek aan een „eigen" pastoor door pastoor Medemblick be diend werd. Omdat Van der Plaat bij de Oud Adenaren zo goed in de smaak viel, nam een dorpsdelegatie kontakt op met vicaris-generaal Philippus Ro- veriïus met het verzoek of Van der Plaat niet vast in Oud Ade kon komen. De vreugde na de toestemming was zo groot dat diezelfde avond nog een groot vreugdevuur werd ontstoken. Dat was 1630. Vijf jaar later was er volop werk aan de winkel toen een pestepidemie in Alkemade losbarstte en Van der Plaat zich van hot naar her moest haasten om de laatste sacra menten toe te dienen. Zijn daarbij verworven populariteit kende al spoe dig geen grenzen meer en Van der Plaat werd een veel gevraagd man in Hoogmade, Rijpwetering en Roelofa- rendsveen, in welke gemeente hij de parochie St. Petrus' Banden stichtte. Als beloning voor al het goede werk werd Van der Plaat benoemd tot aart spriester van Leiden en zuidwest Rijn land. In die benoeming volgde hij de Leidse pastoor Veldhoen op Op 5 juli 1658 werd de pastoor van Oud Ade in Antwerpen verheven tot Protonotarius Apostolicus, waarvan de oorkonde nog immer in de Oud Adese pastorie wordt bewaard. Ook voor Van der Plaat echter kwam de ouderdom met gebreken. Na een jarenlange kwelling door verkrom ming van de ledematen als gevolg van jicht en een aantal beroertes overleed Antonius van der Plaat 17 augustus 1678 op 72-jarige leeftijd. Zijn stoffe lijk overschot werd begraven nabij de gereformeerde kerk in Rijnsaterwou- de. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Lei den zal geen schadevergoeding betalen aan een van de omwo nenden van de 10 milieu wo ningen in de Merenwijk, die daar om had gevraagd, omdat door de bouw van deze huizen zijn eigen woning aanzienlijk in waarde zou zijn vermin derd. Een van de bewoners van de aan de milieu woningen gren zende huizen aan de Zwanen- zijde, mr. H. C. L. van Paridon, had bij het gemeentebestuur een schadeclaim op tafel ge legd, omdat hij nu vlak bij zijn huis naar eigen zeggen geheel tegen de verwachting in, opge scheept zit met de milieuwonin gen aan de Zonnewende. Vol gens de heer Van Paridon zijn deze huizen niet gebouwd over eenkomstig het globale bestem mingsplan dat voor de Meren wijk is gemaakt. Uitgaande daarvan zou hij in de nabijheid van zijn woning hooguit enkele schoolgebouwen zien verrijzen in plaats van de aan zijn tuin grenzende milieu woningen. Volgens de klager uit de Me renwijk waren ook de bouwer van zijn huis en het makelaars kantoor steeds deze mening toegedaan. Er kwamen echter ningen, want de gemeente had haar aanvankelijke voornemen in het globale bestemmings plan gewijzigd Dat kostte vol gens de heer Van Paridon hem behalve zijn uitzicht ook z'n rust en privacy, want in plaats van de volgens hem betrekke lijke hinder van een scholen complex, zou de bewoner van de Zwanenzijde na burenge rucht in de nachtelijke uren. gemotoriseerd verkeer, buren ruzies en overlast van loslopen de huisdieren te wachten staan. Mr. van Paridon klaagt in zijn schadeclaim al over 100 tot 200 auto's die af en aan rijden en op de meest onmogelijke plaat sen geparkeerd worden. Door al deze omstandigheden zou de woning van klager bijzonder in waarde zijn gedaald en dat zou dan voor rekening van de ge meente komen. Afgewezen Op voorstel van burgemeester en wethouders heeft de ge meenteraad dit verzoek echter afgewezen. Volgens de gemeen te is er wel overeenkomstig de voorschriften gewerkt, en heeft mr. Van Paridon bovendien zijn beurt voorbij laten gaan door geen bezwaar te maken voor het bestemmingsplan werd vastgesteld. Over het al gemeen kan daarna geen scha declaim meer gehonoreerd worden. De bewoner van de Zwanenzijde kan nog in beroep gaan bij de Kroon. Verslaafde had 1000 gulden per dag nodig LEIDEN/DEN HAAG Zo'n de Haagse rechtbank duizend gulden per dag had De officier eiste tegen de een 31-jarige Leidenaar nodig om drugs te kopen. In die ma te was hij al verslaafd ge raakt. Om aan geld te komen ging hij uit inbreken. Hij werd betrapt en stond gisteren voor kwalijke rol hebben gespeeld k De man moest zelfs per bran- maanden gevangenisstraf card voor de rechter-commis- apnl saris verschijnen Maar nu zou het allemaal wat beter gaan inbraken van dit jaar De pleitster Van Straelen-Bosma erkende, dat drugs de laatste jaren in het leven van de verdachte een Een lange gevangenisstraf achtte zij dan ook ongewenst

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5