PPR wil gesprek met VVD stoppen EERSTEJAARS KAMPEN MET TAL VAN ONZEKERHEDEN Protesten tegen parkeergarage aan Levendaal Jaarlijks 20 man meer voor Endegeest Vaak niets bekend over plaatsingsmogelijkheid COLLEGEVORMING LEIDEN: Maand schorsing studentenflat Kaiserstraat LEIDEN De Raad van State heeft de bouwver gunning van het college van b. en w. aan de Stich ting Studentenhuisvesting voor de bouw van een stu dentenflat aan de Kaiser straat voor dertig dagen geschorst. De Raad van State vindt dat er eerst nog eens een nader onderzoek en een heroverweging van alle re levante feiten, omstandig heden en belangen moet plaatshebben, alvorens tot verlening van de bouwver gunning moet worden overgegaan. Deze herover weging zou. volgens de Raad van State moeten plaatshebben in de com missie voor de beroep schriften van de gemeente Leiden, waar afgelopen vrijdag de bezwaarschrif ten tegen de verlening van de bouwvergunning wer den behandeld. Binnen en kele weken is een uit spraak hierover van de commissie te verwachten DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT Extra geld maakt personeelsuitbreiding mogelijk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Gedurende drie jaar zal er elk jaar ongeveer man extra personeel kun- worden aangesteld bij het gemeentelijk psychiatrisch zie kenhuis van de gemeente Lei den, Endegeest in Oegstgeest. Deze mededeling deed de Leidse wethouder van perso neelszaken M. van Aken giste- i tijdens de voortzetting van de debatten over te nemen maatregelen bij Endegeest. Dat gebeurde dit keer in de raadscommissie voor perso- neeldszaken nadat eergisteren de commissie de voorstellen van b en w had afgewezen. Wethouder Van Aken deed de mededelingen met de nodige slagen om de arm omdat de exacte berekeningen nog moe ten worden uitgevoerd en er nog overleg gevoerd moet wor den met het Centraal Orgaan Ziekenhuisvoorzieningen (COZ). Volgens de mededeling van Van Aken zou Endegeest in drie jaar tijd kunnen reke nen op 25 extra gediplomeerde verpleegkundigen, 20 leerling- verpleegkundigen, 5 therapeu ten, en een uitbreiding van de medische en sociaal-weten- schappelijke staf en de para medische staf allebei met vijf man. De totale uitbreiding van 60 man zou een aanzienlijk soulaas kunnen bieden aan het grote personeelstekort bij En degeest, waardoor mede in het verleden de problemen zijn ontstaan. Wethouder Van Aken hield de leden van de commis sie voor dat op zeer korte ter mijn bekeken moet worden welke nieuwe vacatures me teen vervuld zouden moeten worden om „zoveel mogelijk de druk van de ketel af te laten gaan". Overgi ;enomen personeelszaken nam gisteren in grote lijnen het standspunt over dat de com missie voor gezondheidszorg eerder had ingenomen over de voornemens van het college ten aanzien van Endegeest. Deze wijken zoals wij al eerder meldden nog al af van een advies dat een onderzoekscom missie daarover eerder had uit gebracht. Intussen wordt er ten stadhuize koortsachtig gewerkt om de afgewezen voorstellen zodanig aan te passen dat het toch nog mogelijk wordt deze in de laatste raadsvergadering in de oude samestelling, op 28 augustus, behandeld te krijgen. De entree is indrukwekkend. De townhall mag dan beslist niet het oudste gebouw zijn dat er in Oxford te vinden is - het haalt de honderd niet - statig is het onderdak van de Lord Mayor Simpson City Council. De ontvangst is daaraan ook aangepast. Bovenaan de trap wordt een ieder opgewacht. De namen worden genoteerd en door gegeven aan de Lord Mayor en Sheriff van Oxford. Twee aardige mensen die hun best doen ondanks het lange wachten, gewoon te blijven lachen. Gewoon pratend ook en belangstel lend informerend naar het beroep achter de voorgestel de. Uiterlijk is dit tweetal even wel minder gewoon. De tijd van hermelijnen kragen ligt immers in Leiden al ver achter ons. in Oxford niet. Het is en blijft de stad in Engeland, een stad in een land vol kleine aardige tradities. Daarom ook bekle den lange, fluwelen mantels de schouders van de Lord Mayor en de Sheriff. Daar om ook kan elk „raadslid" simpel worden herkend aan de wat minder ogende, maar even nadrukkelijk aanwezige blauw fluwelen overtrek. Nee. dan burgemeester Vis. De Leidse eerste burger is eveneens, net overgekomen uit Nederland, boven aan die trap te vinden. En in tegenstelling tot de, voor een jaar gekozen Lord Mayor Simpson „gewoon" gekleed. Slechts het ambts keten om de hals, als een nauwelijks aanwezige aan wijzing voor de Britse gasten dat daar de man staat die de hand dient te worden gedrukt... Oxford - Leiden. Tijdelijke eerste man Simpson gelooft wel in die uitwisseling. Wil privé wel kwijt dat „de exchange" wel goed moet zijn omdat iedereen er zo hard voor werkt. En ver klaart later tijdens de officie- Ie speech nog eens dat „zoiets moois eigenlijk niet verloren mag gaan". Ook burgemeester Vis ontkomt niet aan het welkomstwoord. Doet dat in vlot. uitstekend Engels en krijgt de- lachers op zijn hand door te verkla ren dat hij „hier m Oxford" Leidenaars tegenkomt die hij „in Leiden nog nooit heeft gezien". Nu kan dat ook niet anders. Engelse tradities willen nu eenmaal dat je tijdens een bijeenkomst als dit, nooit langer dan pakweg drie minuten met dezelfde per soon in contact staat. De invitaties vliegen je om de oren. de did you meet... eveneens. Waardoor een bezoeker wel erg snel moet zijn ingevoerd in het kringe tje der party-gangers. Er wordt overigens nog wel gesport in Oxford. Hoewel het sportieve gedeelte van de /ubilage dit jaar wat heeft moeten wijken voor het culturele part. zijn de diverse sportievelingen wel degelijk in actie geweest. De gehandicapte tafeltennisser bijvoorbeeld. Als enige groep diende een nederlaag (5-10) te worden geïncas seerd. maar echter onder lijden doet de immer vrolijke groep zeker niet. De scha kers van Philidor zagen in de twee tot nu toe gespeel de wedstrijden de drie topborden de meeste punten vergaren. Aangezien het resterende drietal achter bleef. werd eenmaal gewon nen en eenmaal verloren - eigenlijk een gelijkspel, dan wel remise dus. De scher mers daarentegen houden de Leidse vlag bijzonder hoog. Alles werd gewonnen, met name het optreden van Joyce Verhoeven maakte grote indruk. Verder houdt diezelfde schermafdeling zich in Oxford druk bezig met het bezoeken van allerlei pubs. Tot in de wijde omgeving „vechten" beide teams daar dan ook bijzon der aantrekkelijke duels uit. De farewell party (dus weer een party) op vrijdag zou in deze de beslissing moeten brengen. GERT JAN OUVLEE LEIDEN - De PPR vindt dat de onderhandelingen over de vorming van een nieuw colle ge alleen met de PSP en de CPN moeten worden voortge zet. In een verklaring zegt de PPR dat de besprekingen van Partij van de Arbeid, D'66 en PPR enerzijds en de VVD an derzijds voorlopig moeten worden stopgezet. De PPR is tot deze conclusie gekomen naar aanleiding van besprekingen die zij dinsdag tot diep in de nacht heeft ge voerd met de PSP. Hierin kwam vast te staan dat de PSP bereid is de programschets van de linkse drie te ondertekenen en een college van de linkse partijen op een zodanige ma nier te steunen dat er sprake is van een meerderheidscolle ge. Weliswaar heeft de PSP verklaard zich kritisch tegen over het college te zullen blij ven opstellen, maar de PPR ziet hierin geen bezwaar aange zien zij dit het afgelopen jaar ook heeft gedaan, evenals de PvdA. „De opstelling van de PSP in de raad is de laatste tijd constructief geweest en vrijwel steeds in overeenstem ming met die van de andere progressieve partijen. De ver schillen tussen de V\rD en de collegepartijen waren veel gro ter", aldus de PPR in de gister avond uitgebrachte verklaring. De PPR is bang haar eigen identiteit te verliezen, wanneer zij medewerking verleent aan een college waarin ook VVD- ers zitting hebben. „Er is een duidelijk mentaliteitsversc'nil (tussen VVD enerzijds en de linkse drie anderzijds-red.). On ze gezamenlijke programschets zal aanzienlijk aan kwaliteit in boeten wanneer de inbreng van de VVD daarin wordt opgeno men". aldus de PPR WD-woordvoerder K. van Duijn toonde zich gisteravond nogal verbaasd over de jongste verklaring van de PPR: „De onderhandelingen zijn tot nog toe in goede harmonie verlo pen. Ik zie geen enkele aanlei ding waardoor de PPR tot een dergelijke harde stellingname is gekomen", aldus de heer Van Duijn. vJHet is natuurlijk geen geheim dat de PPR als eerste politieke keus met de PSP in zee wil gaan. maar die partij heeft zich de afgelopen vier jaar als een onbetrouwbare partner doen kennen" De VVD-er ziet de verklaring van de PPR als een pressiemiddel gericht aan de Partij van de Arbeid om de onderhandelingen toch nog over een andere boeg te gooien. ..Het woord is aan de PvdA. Als zij kiest voor een stabiele steun in de raad, zal zij de onderhandelingen met ons moeten voortzetten. Anders krijgen we weer voor vier jaar een minderheidscollege en dat is voor mij, en wat ik begrepen heb ook voor het huidige colle ge uit den boze". Amateurtuinders (I) De Leidse Bond voor amateurtumders viert binnenkort het tienjarig bestaan met een volkstuinweek in turnvereniging ..Ons Buiten". Ter gelegenheid van dit tweede lustrum houden de gezamenlijke contactcommissie m de Oostvliet- polder op 2 september een feestdag op het complex van turnvereniging „Roomburg". Amateurtuinders (II) Het programma van die feestdag ziet er als volgt uit: 9.15 uur viswedstrijd voor dames in de VI iet. 10.30 uur touwtre kwedstrijd voor heren. 12.30 uur kampioenschappen bloem schikken voor de jeugd. 16.30 uur prijsuitreiking van de bloemschikwedstrijden door de voorzitter van de Leidse bond van amateurtuinders. 17.00 uur opening van een fancy fair in het verenigingsgebouw. 22.00 uur: uitsiag loterij. Amateurtuinders (III) Eveneens in verband met het tweede lustrum wordt woens dag 30 augustus een voetbaltoernooi gehouden op het veldje van het jeugdcentrum aan de Mietweg. De eerste wedstrijd begint om zes uur. Om half negen is de uitreiking van de wisselbeker door de heer Van Hooven. Het ligt in de bedoeling van het toernooi een jaarlijks terugkerend evene ment te maken. Straat in. straat uit (Zoals bekend ontvangt elke inzender van eer sprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen Courant, postbus 11, Leiden). Ontvangst LEIDEN „Ik loop deze in troductieweek wel mee, maar ik weet niet eens of ik wel in Leiden geplaatst ben" is een veelgehoord verhaal van aan komende studenten, die deze week in Leiden meedoen aan de El-Cid introductiedagen. Dat er woningnood is en dat het krijgen van een kamer een probleem zal worden is nog niet helemaal tot ze doorge drongen. Hun bezorgdheid geldt in de eerste plaats waar ze terecht zullen komen. Er schijnen zelfs enkelen te zijn die al .een kamer gevonden hebben maar die te horen heb ben gekregen dat ze in Rotter dam of Utrecht geplaatst zijn. Zoals bekend is er voor veel faculteiten een plaatsingsbe- wijs nodig en voor sommige wordt zelfs door loting beslist wie mag beginnen aan de stu die van haar of zijn keuze. In Leiden zijn er bijvoorbeeld op geneeskunde 260 plaatsen be schikbaar en hebben zich tot nu toe 716 kandidaten aange meld. Dit getal kan nog oplo pen omdat de herexamens eind augustus bekend worden en er zich ook uit die groep geslaag den nog liefhebbers kunnen aanmelden. Ook voor geschie denis, Engels en pedagogie is de aanmelding van nieuwe stu denten aanzienlijk hoger dan het aantal dat geplaatst kan worden, dus ook voor deze fa culteiten is een loting ingesteld. Een toekomstige eerstejaars verzucht: „Ik ben uitgeloot voor medicijnen en probeer nu farmacie, maar ik heb nog steeds niks gehoord. Ik durf daarom ook geen kamer te ne men in Leiden want als ik er gens anders terecht kom, kan ik weer met mijn boeltje ver huizen. Als ik hier straks wel terecht kóm zit ik natuurlijk weer met het probleem dat ik geen kamer kan vinden. Ik woon in Oostvoorne, dat zou dan 5 uur reizen per dag bete kenen met de trein, de metro en met bussen." Veel „nuldejaars" nemen dan ook het zekere voor het onzeke re en hebben zich in verschil lende steden op de lijst van Straattheater Gajes in het Van woningzoekenden gezet. In dat geval geeft het aantal kamer zoekenden bij de stichting stu dentenhuisvesting mogelijk een irreëel beeld. Daarentegen heb ben niet alle nieuwkomers zich ingeschreven, waardoor in de loop van het eerste trimester het aantal ingeschrevenen weer kans heeft om toe te nemen. Al met al is er geen duidelijk beeld te geven van precieze cijfers, en ondanks dat blijft de kamernood een hard feit. der Werffpark Dat de huisvestingsproblemen de toekomstige eerstejaars niet verhinderen om volop te genie ten van de El Cid-evenementen bleek gistermiddag in het Van der Werffpark. De El Cid-com- missie had daar een lunchma- nifestatie georganiseerd. Er waren kraampjes met brood jes, melk en fruit en een ijsco man. Het geheel werd feestelijk gemaakt door een middeleeuws straattheater dat zich „Gajes" noemt. Met hun bonte kleding en prachtig gegrimeerde ge zichten vormden zij het hoogte punt van het eetfestijn. Zij trokken met hun kar rond het standbeeld van Van der Werff en gaven vervolgens op ver schillende plaatsen voorstellin gen met hun buikdanseres, vuurvreter, toneelspel en boeienkoning. Na deze manifestatie vervolg den de El Cid-gangers weer hun programma van die dag, dje in het kader stond van het bezoek aan de verschillende fa culteiten. Er zou door de facul teiten informatie gegeven wor den over het komende eerste jaar. Dit was in ieder geval de veronderstelling geweest van veel nuldejaars, maar de och tendinformatie was hun wat te gengevallen. Een van de teleur- gestelden: „Ik weet nu nog niet wanneer de colleges beginnen en waar ik moet zijn". LEIDEN De eigenaar van het Sanders- complex aan het Levendaal, bouw- en aannemingsbedrijf J.M. Bakker b.v., heeft ernstige bezwaren tegen het ontwerp-be stemmingsplan Parkeerlocatie Sanders. Het bouw- en aannemingsbedrijf uit Nieuw Ven nep heeft al eerder plannen laten ontwikkelen om op het, na sloop van de voormalige zeepfa briek, vrijkomend terrein 59 woningen te bou wen en 108 parkeerplaatsen aan te leggen. In zijn bezwaarschrift tegen het ontwerp-bestem- mingsplan stelt het bouwbedrijf dat de exploita tie van een parkeergarage op de hoek van het Levendaal en de Jorissteeg niet rendabel is. Voorts stelt Bakker dat hij door de gemeente is misleid, want naar aanleiding van overleg met ambtenaren en de verantwoordelijke wethouder heeft hij een architectenbureau in de arm geno men om het woningbouwplan te ontwikkelen. Door het ontwerp-bestemmingsplan wordt dit plan doorkruist. Ook de stichting Breed Monumentencomité heeft bezwaar aangetekend tegen het ontwerp- bestemmingsplan. Het comité vindt dat de finan ciële last van het ontwerp-plan op onverant woorde wijze wordt afgewenteld op de gemeen schap. Tevens is in het ontwerpplan geen reke ning gehouden met de monumentenaspecten van rehabilitatie en met het historisch verloop van de gevelwanden. Tenslotte verwijt het mo numentencomité de gemeente oneerlijk spel door gauw een bestemmingsplan voor het ter rein te maken. Het comité stelt dat de koper van het fabriekscomplex. Bakker b.v. in goed vertrouwen kan hebben gemeend dat hier wo ningbouw realiseerbaar was. Tenslotte zijn er nog twee bezwaarschriften ingediend door enkele particulieren. In beide bezwaarschriften wordt protest aangetekend te gen het aanwenden van gemeenschapsgelden om de parkeergarage te verwezenlijken. Volgens deze bezwaarschriften zal de parkeergarage ver- keersaantrekkend werken. Hiermee is, volgens hen, alleen het grootwinkelbedrjf gebaat, terwijl de bewoners van de binnenstad en de zwakkere verkeersdeelnemers allen maar last van de gara- ge zujlen hebben. He' fabriekscomplex van Sanders aan het Levendaal.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3