Abva weigert overleg ,Bestek'81' voor u Tweede tv-toestel in opmars Rusland misbruikt gestichten Wilde achter volging Alphen Reeuwijkse terug uit Griekse gevangenis Alleen eigen voorstellen aanvaardbaar Etherpiraat Boekendief Amerika getroffen door slecht weer Amerikanen steken als eersten Oceaan per ballon over Ccidóc Bowumt not Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas- jekredacteur Wrm Buijteweg Advertenties (excl BTW) 0.48 per mm Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging tel 071-122244 (18 00 tol 19.00 uur) - Hxjrrriementen. kwartaal 41.75; jaar 155.50. losse nummers: 55 cent Donderdag 17 augustus 1978, 68e jaargang no.21122 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Room at the top „Room at the top", film met Laurence Harvey en Simone Signoret op Ned. I om 19.35 Ned. II om 20.27 uur eerste aflevering van „Nicholas Nic- kleby om 21.45 uur „De Lucy Show" en om 22.10 uur Hier en nu met een zeilfilm. Vrij zonnig Eerst nog een enkele bui. Over igens vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Matige aan de kust nu en dan krachti ge wind uit westelijke richtin gen. Max. temp. 20 graden. Morgen zon op 6.28. Onder 20.59. Schev. hoogw.: 3.31 en 16.03. Laagw.: 11.35. Opzienbarende verklaring psychiater in Moskou Sgfffr^WW«B—i1 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nederland raakt verzadigd van televisie toestellen. Per honderd gezin nen zijn er namelijk al 118 toestellen, waarvan de helft kleur. Het tweede toestel rukt dus al op. Bovendien zijn er per honderd gezinnen ook nog eens 450 audio-apparaten: ra dio e.d. Men moet echter wel kunnen kiezen, want er zijn maar liefst 500 merken van onze apparaturen. De radio en t.v.-handel maakt zich zorgen over deze veelheid van merken, zo- bleek gisteren in Amsterdam uit de woorden van de voorzitter van de be drijfstak de heer G. D. J. Hof huis. Bij de opening van de Firato gisteren zei hij, dat de prijzenslag in vooral de detail handel onvoldoende op zake lijk niveau gevoerd wordt. Men wil koste wat kost een goede omzet maken bij de verkoop van t.v.- en radiotoestellen. Maar bij een aanbod van zeker vijfhonderd soorten valt dit niet mee. De dienstverlening aan de consument dreigt daar mee uitgehold te worden, meent de heer Hofhuis. De tv heeft overigens nog steeds een gouden toekomst. Het toestel wordt straks niet alleen „maar" een kijkkastje, maar het krijgt een sterker in formatief en educatief karak ter. Nieuwe systemen zullen hun intrede doen, zoals de gele zen krant. Wellicht kan men zelfs via het tv-toestel gesprek ken voeren „met vriend en maag", die tegelijk worden ge schreven. Toekomstmuziek, waarover de Firato in Amster dam al informaties geeft. De automatische autotele foon maakt communicatie mogelijk zonder tussenkomst van een telefoniste De ideale vervanger van de mobilo foon. vindt de PTT Automatische autotelefoon ontwikkeld Amstelveen (ANP) In de nabije toekomst zal de „autotelefoon" de mobilo foon gaan vervangen. De PTT, die deze autotelefoon in januari 1979 hoopt te kunnen invoeren, zal op de komende Firato, de nieu we installatie demonstre- Het grote voordeel van au totelefoon boven bestaande systemen voor mobiele te lecommunicatie als sema foon. mobilofoon en porto foon is dat de telefoon een volledig automatisch sys teem is Het betekent, dat de verbindingen tot stand kunnen worden gebracht zonder tussenkomst van een telefoniste Voorlopig zal het autotele foonnet een capaciteit van zesduizend aansluitingen krijgen, waarbij volgens de PTT de overloop van het thans in gebruik zijnde systeem kan worden opge vangen en nieuwe aanslui tingen in ruime mate mo gelijk zullen zijn ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie in Alphen heeft vannacht een vermoedelijke inbreker in een wilde achtervolging nageze ten. De Alphense politie werd vannacht om kwart voor drie gebeld door verontruste omwonenden van het winkelcentrqm aan de Concertweg. Zij meenden dat er een ruit werd ingeslagen in het winkelcentrum omdat zij glasgerinkel hoorden. Toen de politie arriveerde zag zij nog net een schim weglopen. Bij de achtervol ging die toen werd ingezet en nog geruime tijd duurde liepen de vermoedelijke inbreker en de agenten een nat pak op. omdat bij de achtervolging verschillende sloten niet werden vermeden. De politie raakte uiteindelijk de man kwijt. Bij nader onderzoek bleek dat de ruit van een Centra-winkel in het winkelcentrum inderdaad was vernield LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een etherpi raat gegrepen. De jongeman zendde als radio RPS program ma's de ether in. De zendappa ratuur werd aangetroffen in een auto in de Goejpstraat. LEIDEN - Het winkelpersoneel van een boekenwinkel in de Leidse Haarlemmerstraat is gisteren op heterdaad betrapt. Bij huiszoeking bij de 22-jarige verdachte uit Oegstgeest werd voor een bedrag van ruim dui zend gulden aan gestolen boe ken aangetroffen. CHICAGO (UPI) Delen van het Amerikaanse middenwesten zijn gisteren getroffen door zwaar onweer en sneeuwstormen Op de berg Holmes in de Rocky Mountains (m het nationale park Yellowstone) viel 31 cm sneeuw De sneeuw in de Rocky Mountains dwong zomerkampeerders hun tenten af te breken en bergpassen werden door de sneeuw afgesloten. In Colorado redde een bergploeg drie leden van een kerkelijke organisatie die in een sneeuwstorm waren gestrand bij het Snowmassmeer. In een aantal gemeenten m het zuidwesten van Michigan blies hevige wind bomen om en verstoorde de stroomvoorziening. Wisconsin werd getroffen door twee orkanen In delen van de districten Milwaukee. Ozaukee. Washington. Racine. Kenosha en Waukesha veroorzaakten hevige windstoten omvangrijke schade en deed ook hier de stroom uitvallen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Ambtenaren met een inko men tot 40.000 gulden moeten een volledi ge prijscompensatie krijgen. Voor salaris sen boven 40.000 gulden moet de compen satie bevroren worden op 400 gulden per procent prijsstijging, of men nu 50.000 of 80.000 gulden per jaar verdient. Het geld, dat de overheid door deze bevriezing uit spaart op de ambtenarensalarissen moet zij steken in extra arbeidsplaatsen. Neemt de overheid deze eisen niet over, dan wijst de Algemene Bond van Ambtenaren (Ab va) ieder overleg over de bezuinigingsnota „Bestek '81" af. Met de Abva valt daarom niet te praten over het plan van het kabinet-Van Agt om de inko mens van de ambtenaren en andere „trendvol gers" tot 1982 per half jaar een half procent minder te laten stijgen, dan de lonen in het bedrijfsleven. De bondsraad van de Abva, die dit gisteren besloten heeft, voegt zich daarmee bij de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), die destijds bij monde van voorzitter Wim Kok al had laten weten het kabinetsplan af te wijzen. De bondsraad van de Abva legde in haar afwij zing eveneens vast, dat de ambtenarenparagraaf in ..Bestek'81" de welzijnssector zeker 30 000 en het onderwijs zeker 50.000 arbeidsplaatsen zal kosten. Zoals bekend heeft de Abva onlangs ieder over leg ook met de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel verbroken. Deze federatie volgens de Abva destijds als stakingsbreker bij de ambtenaren opgetreden zijn. Dit wordt overi gens, zoals eveneens bekend, door de christelij ke federatie nadrukkelijk ontkend. CELSTRAF AFGEKOCHT MET 4000 GULDEN een jonge dissident die een on derzoek heeft gepubliceerd over de situatie in psychiatri sche ziekenhuizen in zijn land. De 37-jarige arts, die deel uit maakt van de staf van de kli niek Dolgroprodny in Moskou, verklaarde dat hij 27 mensen heeft onderzocht die tegen Po- dra bineks dissidente groep hadden gezegd dat ze ten on rechte waren opgenomen. Bij degenen die ik onderzocht heb was er niet een die absoluut geestesziek is," aldus Volosja- nowitsj, die anoniem heeft bij gedragen aan Podrabineks on derzoek. De meeste van de 27 ex-patien- ten waren opgenomen nadat ze een verzoek hadden ingediend voor een uitreisvisum of moei lijkheden hadden gehad met hun superieuren op hun werk, zei de arts. De 27 waren gemid deld voor twee tot vier maan den opgenomen. De officiële diagnoses van Sewjetrussische psychiaters zijn vaak aangevallen. Het is echter voor het eerst dat een Russische psychiater kritiek uit op deze praktijken. Tijdens het proces tegen Po- drabinek verklaarde' één van de psychiaters die optrad als 'uige, dat in 1975 een patiënt doodgeschoten toen hij •beerde uit een inrichting te itsnappen. Na deze verkla ring heerste er een diep stil zwijgen in de rechtszaal, zo vertelde de vader van Podrabi- nek Per ballon de Atlantische Oceaan Oversteken schijnt een nieuwe vrije tijdsbesteding te PflflR ZfTTEKJ W£ WEIR) teventien mislukkingen v "og toe het gevolg wk gaan proberen MOSKOU (AP/Rtr) Een Moskouse psy- ehiater, dr. Alexander Volosjanowitsj, heeft gisteren als eerste Russische medi- ens bevestigd dat er in de Sowjet-Unie {eestelijk gezonde mensen bij wijze van straf worden opgesloten in psychiatri sche klinieken. De psychiater zei op een pers conferentie van dissidenten dat hij besloten had dit te vertellen ra de veroordeling, dinsdag van Alexander Podrabinek, (van een onzer verslaggevers) THESSALONIKI De 24-jarige mevrouw Bar bara de Jong Hoogeveen uit Reeuwijk kan weer vrij ademen. Het Griekse drama dat over haar kwam toen zij vorige maand betrokken raakte bij een verkeersongeval dat een 71 jaar oude Griekse voetganger het leven kostte, kreeg gisteren een voorlopig slot. In Thessalo niki veroordeelde een rechtbank haar wegens dood door schuld tot zeven maanden celstraf. De straf kon echter worden afgekocht voor een bedrag van 4000 gulden. Barbara heeft dat gedaan. Reden waarom zij samen met haar man Ed Griekenland mocht verlaten en vandaag het vliegtuig naar Neder land heeft genomen. Intussen blijft het echtpaar Hoogeveen rotsvast van mening dat de fatale botsing tussen hun Lelijke Eend en de bejaarde voetganger, niet te wijten is aan Barbara, die op dat moment de Eend bestuurde. De advocaat die hen terzijde staat heeft dan ook hoger beroep aangetekend. Wanneer dat beroep wordt behandeld zal Barbara nog een keer naar Grie kenland moeten. De Reeuwijkse trok vorige maand allerwegen aandacht omdat zij direct na het ongeval in een middeleeuwse kerker werd opgesloten waar de omstandigheden naar haar eigen zeggen „onmenselijk" waren. maar drie Amerikanen zijn er nu m geslaagd om Ierland te tiereiken Kosmonauten I ontdekken ondergronds water MOSKOU (UPI) - Foto's Russische kosmonauten die de aarde cirkelen hebben ondergrondse waterreservoirs het licht gebracht in streek waarvan men dacht dat ze dor was en dringend fris water nodig had, aldus het Russische persbureau Tass. Het betrokken gebied ligt op bet schiereiland Mangysjlak op de oostkust van de Kaspische Zee. De voorraad ontdekt water wordt voorlopig geschat op 3,5 tot 4 miljard kubieke meter. Het water is fris en licht gemi neraliseerd. BALLON De Amerikaanse ballonvaarders (v.l.n.r.) Maxie An derson. Ben Abruzzo en Larry Newman die als eersten de Atlantische Oceaan overstaken nog Groot-Brittannië te berei ken Eerder hadden ze al gezegd verder naar het Europese con tinent te willen en mogelijk donderdag in Frankrijk te lan den." Als het transatlantische record wordt gevestigd, betekent dit dat het trio uit Albuqueque. Nieuw Mexico, de eerste bal lonvaarders in de geschiedenis zijn die de overtocht van 3.200 mijl hebben gehaald. Vanaf 1873 zijn er 17 pogingen ondernomen, en zeven mensen, onder wie een vrouw, zijn daarbij om het leven gekomen Twee Nederlandse ballonvaar ders Leon van Tongeren en Kees Hoogstede uit Ootmar- sum die op het gebied van ballonvaart al diverse stunts op hun naam hebben staan, zijn van plan om binnenkort even eens de Atlantische Oceaan over te steken Het is de bedoeling van de Ootmarsummers om de ballon waarmee zij de vlucht gaan maken zelf te ontwerpen en hem dan te laten bouwen door de Amerikaan Don Cameron, die er zeer recent bijna in slaagde de Oceaan over te vlie gen. SHANNON. Ierland (AP) - Drie Amerikaanse ballonvaar ders zijn er woensdag als eer sten in geslaagd met hun bal lon Double Eagle II de Atlanti sche Oceaan over te steken. Ze kwamen gisteravond om 11 uur Nederlandse tijd bij de Ierse kust aan. zo heeft de luchtver keersleiding van het Ierse vliegveld Shannon bekend ge maakt PONTIFICAAL REQUIEM VOOR PAUS PAULUS VI In de Haagse St Jacobs-kerk is gisteravond de pontificale Requiem geconcelebreerd ter nagedachtenis van Paus Paulus de Zesde Hoofdcelebrant was de pauselijke pro-nuntius in Nederland, mgr J Gordon Onder de aanwezigen bevonden zich ook prinses Irene en haar man (zie ook pag.g De drie Amerikanen Ben Abruzoo (48). Maxie Anderson (44) en Larry Newman (31) verklaarden via de radio dat ze van plan waren om tenminste

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1