Jan Raas winnaar tegen wil en dank erpersarmoede honkbalteam nbaart zich tegen Cuba Levendig begin van bekercompetitie NEC op chot OME-RUNFESTIVAL" IN MULIERSTADION DETAILS HAARLEM Okker wint in Toronto Het is weer hetzelfde met het Neder- honkbalteam. brengt in een toernooi, in de Haarlemse al snel in moeilijkheden. Beenders (tegen Ko- Martin Ronnen- en Bart Volkerijk tegen Japan) konden de ellende nog een tijdje camoufleren, maar gisteren in het ho merunfestival tegen Cu ba moest coach Ernie Meyers wel een beroep doen op de middelmaat. Omdat de Amerikaan bovendien de redelijk startende Bertil Haage te lang liet staan werd het tegen de wereldkam pioen bijna een lach wekkende vertoning met drie debutanten op de heuvel. De tegen Japan volledig falen de Harm Horeman was op het derde honk vervangen door Arnold Smith, die nota bene de eerste twee slagmensen met keurige actie uitmaakte. Die kon dus niet meer stuk en Ne derland startte zo geconcen treerd. dat de wereldkampioen het in de eerste vier innings moest doen met homeruns van Antonio Munoz en Armando Capiro. Omdat Nederland in de vierde slagbeurt werd geïn spireerd door Charles Urbanes (is het toeval dat hij met be roemde nummer 14 speelde?) met een twee honkslag. bleek het even een boeiende ontmoe ting te worden. Ben Richardson raakte de bal ook goed, Boudewijn Maat kreeg vier wijd en zowaar kreeg de voortreffelijke werper Omar Carrero het moeilijk. Louis Jacobs kreeg de taak punten binnen te slaan. Hij plaatste een opofferingsslag. waarop Urbanes scoorde (2-1). Tico Fleming ging met drieslag aan de kant. en daarna zou Cuba de wedstrijd „dood slaan". Munoz haalde uit voor zijn tweede achtereenvolgende homerun en Marquetti Sanchez raakte Haage ook al en toen de Nederlandse werper Medina vier wijd moest geven was de tijd rijp hem naar de bank te halen Kelly (ook debuterend) kwam. moest een homerun toestaan en daarna kwam de derde de butant Paul Mulder, die al in de oefenwedstrijd had getoond het grote werk nog niet aan te kunnen. Cuba voerde zijn to taal op tot zestien, middels de negende en tiende homerun. Identiek r de c Debuut pharles Urbanus is sneller dan achtervanger Pedro Medina en bezorgt Nederland )et eerste punt. Meyers, wellicht angstig door het gebrek aan kwaliteit bij de resterende pitchers, besliste anders. Het zou de aanleiding zijn voor desastreuze innings, waarbij Cuba de score opvoer de tot 7-1. De wedstrijd was gespeeld en pas toen mocht Jan Heijselendoorn op de heu vel zijn internationale debuut maken. De' Cubanen, die voorzichtig weer herinneringen opriepen aan hun vorm als wereldkam pioen. waren nog lang niet uit geslagen. Na twee innings en drie runs tegen mocht Heijse lendoorn vertrekken. Elisio Die ferme klappen c heining waren de enige waar door het talrijke publiek (7.000) nog niet teleurgesteld vertrok. Ook Nederland heeft zo'n goede slagperiode gekend, toen na elkaar Urbanes (met de Cubaan Munoz de beste slagman van het toernooi met een gemiddelde van 0.750) en Richardson een identieke ho merun plaatsten en de stand in de achtste innings op 10-4 brachten. Het was een van de weinig aantrekkelijke momenten, die de malaise in het Nederlandse kamp even deed vergeten. Mis schien, dat vandaag tegen het in theorie zwakkere Australië met waarschijnlijk voor Neder land Beenders weer op de heu vel. de zaak er weer iets roos kleuriger uit gaat zien, al blijft het een vorm van de kop in het zand steken. Australië haden tegen Korea een redelijk goede middag en verloor slechts met 2-0. De equipe hield vooral het infield goed gesloten en dat was tegen het in het geheel niet geïnspi reerde Koreateam genoeg voor een eervolle nederlaag, hoewel geen enkele Australiër het der de honk van dichtbij zag. En dat kenmerkend voor de kracht, of beter gezegd de zwakte van de Australische slagmensen. DICK HOFLAND Stand: 1. Japan 3-6; 2 Korea 3-4: 3 Cuba 4-4: 4. Nederland 3-2; 5. Australië 3-0 Australië: 000000000 0 Korea: 001010000 2 Werpresultaten: Chul Soon Park (Zuid-Korea) 7 1 '3 inn. 8-4-5-0.- Shi Jon Kim 1 2.3 inn) 1-0-0-0-0-.- Alan Bury (Aus.) 2-5-7-1.- Nederland: 0-0-0-1-0-0-0-3-0= 4 Cuba: 0-1-0-1-5-0-3-0-6-= 16 Werpcijfers: Nederland: Bertil Haage: (4 2 3 inn.) 2-2-6-2; Jan Hyzelendoorn: (2 mn.)2-2-4-U-; Eligio Kelly (1 1'3 inn.) 2-1-1-0-; Paul Mulder: (1 inn.) 1-1-5-1- Cuba: Omar Carrero: (8 inn.) 9-1-8-0-; Uan Oliva: (1 inn.) 1-1-5-0-. Homeruns: Nederland: Charles Urbanus en Ben Richardson. Cuba: Urquiola (2). Rodrigues (2). Munoz (2). Capiro en Medina. Jeugdteam speelt beslissingsduel om Europese titel OOSTERHOIT Hol Neder- landse jeugdhonkbalteam heeft gisteren in Oosterhout tijdens de strijd om de Europe se titel voor junioren een be slissingswedstrijd geforceerd. Nadat de Nederlandse junioren dinsdag de eerste wedstrijd te gen titelhouder Italië verloren met 4-5, eindigde de tweede onderlinge ontmoeting gisteren voor ruim 100 toeschouwers in een verdiende zege: 3-1. Door dit resultaat treffen beide teams elkaar vandaag weer. De winnaar van het derde duel mag zich Europees kampioen HJMEGEN Nadat FC Am sterdam dinsdag Voorwaarts, kampioen van Suriname, reeds met een nederlaag con- [konteerde (2-4) deed het Nij- pegse NEC dat gisteravond is "dunnetjes" over. Het [werd liefst 12-0 in het Goffert- adion. De ruststand was 5-0. f De doelpunten kwamen op van Marijnissen (3), Hulshof (3), Frans Janssen (2), Hiddink. Strik, Ophof en Sije I Een danig verzwakt Go Ahead I Eagles, zeven basisspelers ont- I braken, zegevierde met enig ge- r eerste- divisieclub De I Graafschap. Het werd 2-1 voor de Deventenaren. Deze stand al bereikt bij de rust. On- J danks de overwinning was Go I Ahead aanmerkelijk zwakker I dan de thuisclub, die veel strijdlustiger te werk ging. De doelpunten kwamen van Kris- tiansen, Groeneweg en Van Veenendaal. Roda JC versloeg Lierse SK door treffers van Pierre Ver meulen en Jens Kolding met 2-0. Bij de rust was deze stand reeds bereikt. Er waren 2000 toeschouwers. De Rotterdamse eerste-divisie- club Excelsior heeft gister avond in een vriendschappelij ke wedstrijd stadgenoot Zwart Wit '28 met 3-2 verslagen. Ex- cëlsior leidde bij de rust met 2-0 door strafschoppen van Pot en Ernst. De laatste speler bracht de stand op 3-0.^ Daarna doelpuntte Lobman twee maal tegen. De confrontaties van de FC Utrecht met buitenlandse te genstanders verloopt voor de utrechtse formatie bepaald niet succesvol. Dinsdagavond ver loor het in eigen stadion met 0-3 van Borussia Monchenglad- bach. Een dag later werd FC Utrecht in Barcelona opgerold door Espagnol met 5-1. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het toernooi om de beker van de stad Barcelona. Het Utrechtse doelpunt kwam op naam van Leo van Veen. TORONTO De prestatiecur ve van Tom Okker heeft ook tijdens de open Canadese ten niskampioenschappen in To ronto zijn stijgende karakter behouden. In de tweede ronde won Okker in drie sets van de als negende geplaatste Chileen Jaime Fillol: 4-6, 7-6, 6-3. De Amerikanen Eddie Dibbs en Brian Gottfried, respectieve lijk als eerste en als tweede geplaatst, kwamen beiden zon der al te veel moeite via winst op Canadese tegenstanders door de tweede ronde. Dibbs won van Rejean Genois (6-2, 6-4) en Gottfried versloeg Greg Halder (6-3, 6-1). Wojtek Fibak uit Polen, als zesde geplaatst, werd verslagen door dejiiet-ge- plaatse Columbiaan Ivan Moli na: 3-6. 5-7 VAN KATWUK MAAKT FOUT IN EINDSPRINT HEESCH Jan Raas is gisteren in-Heesch tegen wil en dank winnaar van de tweede etappe van de profronde van Nederland geworden. Het was de zeventiende overwinning van Neder lands beste wielrenner in dit seizoen, maar het had eigenlijk de derde van zijn knecht Piet van Katwijk moeten zijn. Piet van Katwijk was in zijn eigen streek de meest aangewe zen persoon van zijn ploeg om net als vorig jaar in Nijme gen de tweede etappe te winnen. Tijdens de finale, vier plaatselijke ronden in Heesch. werd dat afgesproken. Raas zou de sprint aantrekken voor de snelle finisher Piet van Kat wijk. De Zeeuw deed dat keu rig. Hij demarreerde en hield, behoorlijk met zijn ellebogen werkend, de sprintende con currentie van zich af. Van Kat wijk werd inderdaad gelan ceerd. maar zijn fout was een te zware versnelling. „Ik kwam ite moeizaam op gang", vertelde hij. 'Voor Raas was het onmogelijk [om in deze turbulente massa sprint in te houden voor zijn ploegmakker. In zo'n situatie kan er niet meer omgekeken worden. Raas ging gewoon hard door en bemerkte op de eindstreep tot zijn verbazing dat Van Katwijk wel langszij was gekomen, maar hem niet gepasseerd. Raas. de Zeeuw in supervorm die een de favorieten voor de we reldtitel is. had eenvoudig zo hard getrapt, dat niemand hem meer kon passeren. „Ik heb echt voor Van Katwijk ge werkt, maar hij miste kennelijk de macht", zei Raas Teleurgesteld straat. Hij was niet boos op zijn kopman, wel teleurgesteld dat hij zich niet door middel van een etappezege had kun nen kwalificeren voor de na tionale ploeg voor de wereldti telstrijd op de Nürburgring. „Ik ben iemand die zich in zo'n wereldkampioenschap hele maal kan wegcijferen", zei hij. ..ik begrijp niet dat ik nog niet gekozen ben. Met een overwin ning in een etappe, zoals deze over 225 kilometer, had Piet Liebregts mij haast niet meer kunnen passeren. Nu moet ik maar blijven afwachten". Na 210 kilometer begon giste ren een compact peloton aan de vier plaatselijke ronden. Op het smalle parkoers in Heesch was ontsnappen haast onmoge lijk. De Australiër Allen en de Belg Gijsemans probeerden het wel, maar waren kansloos toen Raas de voorbereidingen ging treffen voor de sprintzege van Van Katwijk. Daar zat zoals bekend slechts één schoon- Jan Raas gaat tegen zijn bedoeling in als eerste over de finish. Van Katwijk gebruikte een verkeerde versnelling, waardoor hrj in de eindsprint niet meer langs Raas kwam. heidsfoutje aan. Verder was de tweede etappe er weer een zon der geschiedenis. De ploeg van Ton Vissers gaf de koers nog enig gezicht. Zijn renners durf den aan te vallen. Na tTbak en Peels dinsdag, deed de Waal Jean-Claude Rogge het giste- Gestimuleerd door een premie van 250 gulden van koers-di- recteur Nico de Vries was de onbekende Rogge bereid voor de meute uit te rijden. Een gulden vijfenzeventig per kilo meter was in feite een karige beloning voor moed en karak ter in soms barre (tegenwind, stortregen) omstandigheden. Triest was dat Rogge later op grote afstand werd gereden Nog triester voor de profronde was het dat renners alleen door extra premies vooruit te „bran den" bleken te zijn. De uitslag: 1. Jan Raas (Ned- Post) 225 km m 5 uur 57 mm. 55 sec. (met bonificatie 5.57.45). 2. Piet van Katwijk (Ned-Post) z.t. (met bon 5.57.50). 3. Guido van Calster (Bel-Merckx) z.t. (met bon 5.57,52), 4. Willy Planckaert (Bel-Merckx). 5. Jo- han van de Meer (Ned-Koop- mans), 6. Walter Planckaert (Bel-Merckx). 7. Jan van Kat wijk (Ned-De Loof), 8. Leo can Vliet (Ned-Caput). 9. Cees Priem (Ned-Post). 10. Jan van der Stappen (Bel-Willekens) Bert Pronk uit ploeg gezet HEESCH Bert Pronk zit zonder ploeg. De Scheveningse wielrenner, in betere dagen vriend en toeverlaat van de Duitser Didi Thurau, heeft van de directie van zijn Belgi sche ploeg een brief gekregen met de mededeling dat er voor hem in het nieuwe seizoen geen plaats meer is. Pronk heeft dit seizoen nauwe lijks iets gepresteerd, nadat hij in 1977 als knecht op de twaalf de plaat in de ronde van Fran krijk eindigde. Hij sukkelde dit jaar met zijn gezondheid. De ploegleiding motiveerde Pron- k's ontslag met de woorden: „Wij kunnen zijn hoge salaris niet meer verantwoorden ten opzichte van anderen die meer prestaties leveren." Algemeen klassement: 1 Da niel Willems (Bel-Jossart) 12.13,11. 2. Guido van Calster (Bei-Merckx) op 3 sec.. 3. Leo van Vliet (Ned-Caput) z.t.. 4. Aad van den Hoek (Ned-Post) z.t.. 5. Willy Planckaert (Bel- Merckx) op 6 sec.. 6. Gerrv Verlinden (Bel-Jossart) z.t.. 7 Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 10 sec.. 8. Adrie van Houwe- lingen (Ned-Merckx) op 55 sec 10. Jan Raas (Ned-Post) op 1.36. Mühren toch naar Ipswich Town DEN HAAG Arnold Miihren en Ipswich Town hebben als nog overeenstemming kunnen bereiken over een tweejarig contract. De voormalige FC Twente-speler zal volgende week dinsdag zijn competitie debuut maken voor de Engelse club in de wedstrijd tegen Li verpool. Het contract tussen Ipswich Town en Mühren is gedateerd op 15 augustus, zodat de Volen- dammer speelgerechtigd is in de eerste ronde van het Euro pese bekertoernooi, waarin AZ '67 de tegenstander van de En gelse club is. De verenigingen hadden reeds eerder overeen stemming bereikt. Het transfer bedrag schommelt rond de 650.000 gulden. Arnold Mühren is de eerste Nederlandse prof voetballer, die na de openstel ling van de Britse grenzen voor Europese profvoetballers in de Engelse league zal uitkomen. (van onze sportredactie) LEIDEN De eerste wedstrijden voor de districtsbekercompetitie van de zondagama teurs werden gisteren gespeeld. In de eerste ronde tfan deze competitie, die in poulevorm wordt afgewerkt, ontbreken de hoofdklassers. Zij spelen in de volgende ronde verder met de winnaars van de poules. Hierbij wordt het afvalsysteem gehanteerd. Hieronder volgen de belangrijkste gebeurtenissen van de eerste speeldag. POULE 2 In Leidschendam speelden RKAW en Naald wijk tegen elkaar en eindigden zoals werd be gonnen, 0-0. In een levendige wedstrijd kon geen van de partijen in de eerste helft een doelrijpe kans creëren. Na rust had de thuisclub een licht voordeel en kreeg aanvallend meer ruimte. De kleine kansjes die ontstonden werden niet be nut, waardoor de punten gedeeld werden. POULE II Sensationeel was het score-verloop van Blauw Zwart tegen Rijp wetering in Wassenaar. De Rippers wisten met verrassende uitvallen de ruststand te brengen op 0-2, wat bij de tweede klassers na de pauze een fel offensief uitlokte. Via veel aanvallen kwamen de doelpunten ui teindelijk snel achter elkaar. Pieter Donath scoorde tweemaal, terwijl Jules van Bracht de overwinningstreffer voor zijn rekening nam: 3-2. In Zoeterwoude werd de thuiswedstrijd van Docos op het terrein van tegenstander Meerburg gespeeld. Peter Romijn bracht de Zoeterwoude- naars hun eerste goal na 20 minuten spelen, maar lang mochten zij niet van de voorsprong genieten, want nog geen 5 minuten later knalde Jan Smits de roodwitten op gelijke hoogte. Vlak voor de rust namen de Leidenaars zelfs een voorsprong via een knappe treffer van Johan Vroemen: 1-2. In de tweede helft maakte Joep Duyndam de gelijkmakende goal voor Meerburg en terecht, want het overwicht was duidelijk voor de thuisspelende ploeg. POULE 12 Doelman cor Schattevoet bewees in het eerste bekerduel van UDO tegen Alphense Boys zijn grote waarde. Na 3 minuten maakte Peter Oude Velthuis voor de Oegstgeester club het eerste punt, waarna de stand al spoedig in 1-1 veran derde door het grote overwicht van de Alphena- ren. Toch was het nog voor het aanbreken van de rust Ahrend Verkuil, die wederom de thuis ploeg op voorsprong bracht. 25 minuten na de hervatting van het spel werd de gelijke stand bereikt, die mede door de knappe reddingen van UDO-doelman Schattevoet eindstand werd. POULE 13 LDWS bezocht Hillegom en kwam een 0-0 remi se met de tegenstander overeen. Terwijl de strijd wel spannend was, werden kansrijke si tuaties niet vaak gesignaleerd. De minieme kan sen werden slecht uitgebuit, dus bleef terecht een doelpuntloos gelijkspel over. SJC speelde een harde partij tegen ASC, zonder dat een van beide ploegen de betere was. De Noordwijkers wonnen met 0-1. POULE 14 SC Lisse werd verrassend verslagen door MMO, dat een klasse lager uitkomt. De ploeg uit Hoogmade nam voor rust tot tweemaal toe de leiding (Hans van Goozen en Paul Loggers), maar zag SC Lisse langszij komen via Ron Mesman (strafschop en Ronald Faas (2-2). Na de hervatting nam MMO wederom de leiding toen Hans Disseldorp een strafschop benutte, maar spoedig scoorde Harry van der Zwet penalty de gelijkmaker. Wim Jan Smits (Docos) passeert Meerburg-doelman Peter van der Heijden met een harde schuiver. van Leeuwen scoorde tenslotte voor MMO de winnende treffer: 3-4 POULE 15 Altior en Van Nispen zorgden eveneens voor een doelpunt, een festijn dat tenslotte eindigde in een zege voor de ploeg uit Ter Aar (4-2). Kees Bader (2X) en Martien van Eeden schoten een 2-1 ruststand op het bord. Na de hervatting nivelleerde Martien van Eeden de Score, maar Altior won toch door doelpunten van Gerrit van Tol en Kees Bader. POULE 16 LFC en DOSR speelden een slechte wedstrijd die in een 1-1 gelijkspel eindigde. LFC nam de leiding toen Peter Gijsman werd neergelegd in het zestienmetergebied en Bles Zuma van elf meter mocht raak schieten (1-0). DOSR kwam echter vlak voor de rust terug door Sjef van Ruiten die eveneens vanaf de stip mocht aanle gen: 1-1. Na de hervatting bleek DOSR verras senderwijs de betere ploeg, echter de score werd niet verder uitgebouwd. POULE Floreant nam in het duel tegen RKNSV een 2-0 voorsprong door doelpunten van Van Vliet. RKNSV scoorde nog voor de rust via Johan Boers, maar werd na de hervatting definitief geklopt door een goal van Kees van Veen (1-3)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11