Minneboo, Pronk en Rietveld in stayersfinales amateurs I jÊ\ GELEVERT VERSLAAT BLOMMENDAAL Nederlandse ruiters goed van start in WK springen WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN i MARCEL DE BAKKER VERLIEST VAN JON VISBEEN Sabille Reinecke sterk op Duindigt Feyenoord en Excelsior tot overeenstemming Terbroke verbetert Nederlands record op vijf kilometer SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 PAGINA? Kunststoffiets voldoet niet MÜNCHEN - De nieuwe kunststof-wonderfiets zal in München alleen gebruikt worden door de Zwitserse professio nal Daniel Gisiger. De anderen, die op de schitterende baan van München op het zadel van de nieuwe fiets zijn geklommen, zijn niet overtuigd weer afge stapt. De kinderziekten zijn nog niet overwon nen. Zowel de Zwitserse als de Duitse amateurs die hebben gëèxperimen- teerd, hebben niet de overtuiging gekregen ook maar een fractie van een seconde sneller te zijn op de tijdrit of de achtervolging. Het tegendeel was eerder waar. Niettemin probeert Da niel Gisiger het wel. Minder uit overtuiging dan uit noodzaak. Gisin- ger is professional, die voor een Zwitserse fa brikant een stuk public- relationswerk verricht. CE tri Vreugde bij winnaar Lothar Thoms MÜNCHEN - Gaby Minneboo was helemaal tevreden. De wereld kampioen bij de ama teurstayers had in de eerste van de drie kwali- ficatieritten alleen maar het plan zich te kwalifi ceren voor de eindstrijd. Daartoe moest hij ten minste tweede worden. Dat lukte gemakkelijk. Minneboo werd zelfs winnaar doordat Jean Breuer, de kampioen van 1974 en zijn voor ganger als houder van de wereldtitel, in de slo- tronden volledig in el kaar klapte. Met Gaby Minneboo en Jean Breuer plaatsten zich in de avonduren van het door regen vertraagde programma nog twee Nederlandse (Mathe Pronk en Martin Rietveld) en twee Duitse amateurstayers (Gerald Schutz en Rainer Pod- lesch) zich voor de eindstrijd. Pronk en Podlesch waren de winnaars, maar dat was niet belangrijk. De overmacht van de Nederlandse en Duitse stayers, die duidelijk onder streept. Bartolome Caldentey bijvoorbeeld, die vorig jaar nog met Minneboo en Podlesch op het erepodium had mogen klimmen .werd door Mathe Pronk in de derde serie op vijftien ronden gereden. Voor drie Duitse, maar zeker ook voor drie Nederlandse stayers is de eerste dag van het baanprogramma voortgezet met trainingsritjes. Elf anderen mogen in twee herkansingsrit- ten proberen nog twee plaatsen te veroveren voor de eindstrijd op morgenavond, waarin zij opnieuw niet meer zullen kun nen zijn dan figurant. Ongenaakbaar Bij de achtervolging is de baanploeg van Oost-Duitsland is niet meer ongenaakbaar. De geweldige prestaties van de Oostduitse renners vorig jaar in San Cristobal hebben een ketting-reactie tot gevolg ge had, die zeker bij de achtervol ging in München een aantal onvoorstelbare tijden op de klokken heeft gebracht. Weer waren de Oostduitsers het snelst, maar ook tien ande ren slaagden erin tijden van onder de vier minuten en 43 seconden over de vier kilome ter op de klokken te brengen. De wondertijden zijn gemeen goed geworden. De Oostduitse prestaties van vorig jaar zijn een stimulans geweest. De Zwitserse aërodynamische pakken hebben de snelheid vergroot, de flitssnelle baan van München heeft er toe bij gedragen dat niet alleen Durpi- sch, Unterwalder en Macha bij na onwaarschijnlijke tijden maakten. In dat geweld werd Gerrit Möhlmann 's morgens al ge vloerd. Dick van Egmond ging Mathe Pronk drong samen met zijn gangmaker Rietveld door tot de finale, die even vorig jaar een Nederlands-Duitse aangelegenheid is geworden. figuurlijk onderuit in de twee de omloop, de achtste finales, die hij met de achtste tijd uit de plaatsingsritten was binnen gestapt. Nationaal kampioen Möhlmann speelde in het ach- tervolgingstoernooi een vol strekt onbetekenende rol. Er waren 23 renners die sneller reden dan hij en onder hen was de Amerikaan David Grylls die hem met zo'n veertig meter versloeg. Nederland had toen Van Eg- mond nog in de strijd, die met 4.45,54 een kleine kwart minuut onder zijn beste tijd voor' Mün chen was gedoken. Na negen van de veertien ronden in de tweede omloop tegen Birri- baum lag Van Egmond meer dan drie seconden voor op de Tsjecho-Slowaak. In gewonnen positie. Maar Birnbaum kwam terug en Van Egmond reali seerde zich te laat dat hij nog een gevaarlijke tegenstander had. „Ik probeerde hem nog op te vangen. Ik had op dat mo ment nog reserves over. Ik had meer kunnen geven, maar on bewust denk je toch meer aan de ritoverwinnmg dan aan de tijd die je kunt maken." Daar door is ook Dick van Egmond niet bij de laatste acht geko men. In de zesde serie van de achtste finales verbeterde de Oostduit ser Uwe Unterwalder de eeder op de dag door zijn landgenoot Macha gerealiseerde snelste tijd op de 4000 meter. Unter walder liet 4.34,66 afdrukken, 1.68 seconden sneller dan Ma cha in de ochtenduren was ge weest. Gouden medaille En opnieuw was de eerste gou den medaille van de wereld kampioenschappen voor Lot har Thoms. Net als in San Cristobal de sterkste man op de 1000 meter tijdrit. Thoms was ruim een seconde sneller dan zijn naaste concurrent, Jo- celyn Lovell uit Canada. Een Oostuitser Lothar Honi- sch, vorig jaar nog wereldkam pioen bij de junioren op de tijdrit, dit keer tot 200 meter jY ;r i I I voor de streep op snelste. In die laatste met echter werd hij op twee-tiei van een seconde van het zil beroofd door Jocelyn Lov Op het moment dat de resen moesten worden Sjaak Piel de nationale kampioen op; kilometer kwam daar niet toe. De aanvaardbare 1 mil 7,87 seconden, zijn persoon! record, bracht hem niet dan de elfde plaats. De uitslag van de eerste serie: de amateurstayers is: 1 Gaby Minneboo (Ned) 40 km 34 min 28.05 sec; 2 Jean Brei (WD1) op 5 meter; 3. Jose Ma Fuentes (Spa) op zes ronden: Aldo Borgato (Ita) op negen r De uitslag tweede serie: 1 Rainer Podlesch (WDl) 40 km 34 09.16; 2. Martin Rietveld (Ned) 70 meter; 3. Guido van Meel (jr op vier ronden; 4 Marino BastinL. (Ita) op vijf ronden; 5 Joel Lacn (Fra) op 7 ronden. De uitslag derde serie: 1. Mathieu Pronk (Nee, 35 21.81; 2. Gerard Schutz (WDl) 55 meter; 3 Tadedeo Griffoni (1 op 2 ronden; 4. Franz Dogl op 5 ronden. 5 Karei Andries (B op 6 ronden. Tennistoernooi Katwijk aan zee KATWIJK AAN ZEE - Eind elijk is het Alfred Gelevert gelukt. De 7-6, 7-6 zege op Ro nald Blommendaal hield niet over, maar spychologisch was deze zege voor Gelevert van groot belang. De laatste jaren leek het voor Gelevert, gezien zijn speelniveau, mogelijk om zijn oudere Noordwijk-clubge- noot te verslaan, maar lukken deed het hem nooit. Blommen- daal, die hem het tennissen heeft zien leren, kende zijn spel door en door en Alfred liet zich steeds weer impone ren. Zo bleef het eerste team op Noordwijk jaar in, jaar uit voor Gelevert een onvervulde wens. De doorbraak moest ei genlijk wel komen, want Gele vert speelt het hele seizoen al met groot zelfbewustzijn, ter wijl Blommendaal -weliswaar langzaam, maar onmiskenbaar op zijn retour is. Lex Bosboom is na C-overwin- ningen in Noordwijk en Nieuw Vennep uitgegroeid tot een vol waardige B-speler. Robbert- Jan v.d. Feen moest het hoofd wel heel koel houden om de jeugdige Bosboom achter zich te houden (1-6, 6-4, 6-4) en dat terwijl Van de Feen in B be slist niet tot de zwakke broe ders behoort. Ad v.d. Berg heeft dit seizoen onvoldoende getraind. Onbegrijpelijke mis sers verlaten zijn racket, afge wisseld met rake klappen. Vooral op zijn backhand bleek Van de Berg kwetsbaar en een speler als Madera laat beslist niet na van zoiets gebruik te maken: 6-1, 6-3. John Assel- bergs is goed op dreef. Met maar liefst 6-3, 6-0 veegde hij Rob Lissauwer, die Paul Kal lenberg uitschakelde, letterlijk van de baan. De Engelse speelster S. Geeves boekte in de enige damesenkel B partij een 6-3, 7-6 zege op L. v.d. Wiel. De eerste team spe lers van Zee en Duin, Els Kales en Jan. v.d. Lippe, wisten zich voorlopig in de B-mixed te handhaven via een 3-6, 7-5, 6-3 overwinning op het koppel: Drok/Heringa. In het herenenkel C stuitten de eerste en tweede geplaatsten op zware tegenstand. Gjalt Lu- cassen van Thor Rood-Wit te gen Joop Rutten (7-6, 7-5) en Ton Giberius tegen Hans Ton- jann (6-2, 7-6). Overige uitslagen: HDB: Dem per/Bosboom-Th. Mulder/Van de Zee 6-0, 6-2; De Groot/Made- ra-Hamburg/Snijder 6-3, 4-6, 6-3; GDB: Peters/Censenheim- Hylkema/Siegenthaler 6-4, 6-1. Paul Theunissen Tennistoernooi Hazerswoude HAZERSWOUDE - Wedstrijd leider Marcel de Bakker, die zichzelf uiteraard onder de acht geïnviteerden op het invi tatie B-toernooi van de Ha- zerswoudse tennisvereniging heeft geschaard, is niet onder de maat gebleven. Hij gaf Jon Visbeen zeer goed partij en zonder zijn beruchte service had de laatste ongetwijfeld met een nederlaag genoegen moeten nemen. De Bakker toonde zich veel vaster in de railey's. Op de service van Visbeen, die weer allé kanten opsprong, had de HTC-speler evenwel geen ant woord. Ondanks een 6-4, 2-0 voorsprong verloor hij de twee de en derde set met 6-4. De andere B^partij was sneller ge beurd. Jan Willem Bruin speel de een dermate hoog tempo, dat Herman v.d. Capellen er eenvoudig niet aan te pas kwam: 6-2, 6-1. De geplaatste spelers in het herenenkel C kwamen de twee de ronde ongeschonden door. Een „makkie" hadden zij ech ter niet. Hans Ekker won met 6-3, 7-5 van Willem Spierdijk en Fred v.d. Loo in drie sets van de voor eigen publiek spelende Koos Kuit (6-2, 1-6, 6-2). Han de Jong, ongeplaatst, blaakt van zelfvertrouwen. Na de 6-2, 6-3 winst op Joop Bekkering riep de Hillegommer meteen „ik ga dit toernooi winnen". Gezien het getoonde spel moet De Jong inderdaad tot de kans hebbers gerekend worden. Freek v.d. Capellen haalde uit eigen Luc Lucas: 6-0, 6-2. Bij de dames won Hannie Wan ders van HTC'in een partij, die vijf maal door regen werd on derbroken, met 6-7, 7-5, 6-1 van Petra Regoor. Marina Ruiten berg liet ook gisteren geen steekje vallen. Van begin tot eind geconcentreerd stond zij Donka v. Riet maar twee ga mes toe. De 14-jarige Jos Koemans gaat in D consequent op de eind overwinning af. Met 6-3 en 6-1 schakelde hij C. Winkel moeite loos uit. AKEN De Nederlandse deel nemers aan het wereldkam pioenschap voor springruiters zijn goed van start gegaan. In het eerste onderdeel, een jacht- springconcours dat zowel telde voor het ploegenkl assement als voor de individuele kwali ficatie, was Henk Nooren met een zesde plaats de beste Ne derlander. Johan Heinz werd twaalfde, Anton Ebben veer tiende en Dick Wieken, de minst ervaren ruiter, drieën twintigste. In het landenklas sement neemt Nederland na deze eerste manche de derde plaats in achter Engeland en Amerika. Belangrijker nog dari de plaat singen waren eigenlijk de on derlinge verschillen. Via een ingewikkelde berekening (de Zwitser Fritz Widmer had tij dens een persconferentie 25 mi nuten nodig om het systeem uit de doeken te doen) bleek dat Nooren en Heins minder dan een springfout op de grandioze winnaar, de Westduitser Gerd Wiltfang, achter waren ge raakt. Wiltfang kreeg voor het gemak nul strafpunten, de no teringen voor de Nederlanders waren: Nooren 2,25, Heins 3,55, Ebben 5,5 en Wieken 10,15. Gistermiddag werd de strijd om de wereldtitel voor sprin gruiters in Aken geopend met I een jachtspringconcours, dat zowel telde als eerste manche voor de ploegenrangschikking als eerste individuele kwalifica tiewedstrijd. In het landenkla's- sement neemt Amerika de eer ste plaats in, gevolgd door En geland en Nederland. De fina les worden vandaag in twee manches gereden. - In de individuele strijd staat Gerd Wiltfang op de eerste plaats. Hij reed Roman het 700 meter lange parcours (14 hin dernissen met 17 sprongen) foutloos rond in de tijd van 89,9 seconden. De Brit David Broome eindigde als tweede in 92.3 seconden, gevolgd door de Amerikaan Buddy Brown in 92.9. De beste Nederlander was Henk Nooren, die op Pluco de zesde plaats moest delen mei de Zwitser Gabathuler. Voor beiden werd een tijd afgedrukt van 94.3. Europees kampioen Johan Heins klasseerde zich als twaalfde; Anton Ebben als Henk Noren, hier op ar chieffoto was met een zes de plaats de beste Neder lander. veertiende en Dick Wieken als drieëntwintigste. De 26-jarige Limburger Dick Wieken, was de eerste Neder lander, die in de ring kwam. Hij startte gedegen, maar wist Sil niet goed voor de negende hindernis te brengen. Ondanks de ogenschijnlijke kalmte waarmee Wieken zijn parcours leek af te werken, ging het ook mis op de laatste oxer, het slot van een venijnige dubbel- sprong, waar meer deelnemers zich op verkeken. Met veertien strafseconden bedroeg het to taal van Wieken 110,1 secon den. SLechts weinig combinaties slaagden erin foutloos rond te komen. De als 21e gestarte An ton Ebben werd met Jumbo Design de vierde „nulfouter". Het leek alsof het de 46-jarige ruiter uit Naarden geen enkele inspanning kostte. Ebben nam totaal geen risico en finishte in 100,8 seconden. Henk Nooren bewees niet voor niets bekend te staan als tijd rijden In vrijwel onberispelijke stijl liet hij 87,3 seconden voor zich afdrukken. Slechts een maal vergiste de voor stal „De Molshoop" in Bosch en Duin rijdende Nooren zich. Hij maakte een iets te korte draai voor de zevende hindernis en zag zijn tijd met zeven strafse conden verzwaard (94,3). Een gelukje voor Nooren was dat de zwaar getoucheerde balk op de eerste sprong van de laatste hindernis bleef liggen. Europees kampioen Johan Heins, die eerder op de dag met Seven Vallies in een facul tatief springconcours achtste was geworden, begon uiterst aarzelend. De eerste twee hin dernissen bleven nog maar net overeind. Daarna liep het alle maal soepeler. Heins leek op een bijzonder fraaie tijd uit te komen, maar maakte met Pan- dur toch nog een fout op de laatste dubbelsprong. Eigenlijk twee galopsprongen maken", aldus de net als Wie ken voor stal „Zangersheide" uit Lanaken rijdende Heins. „Ik wilde het met één doen en dat begreep Pandur niet". Nu kwam Heins uit op een totaal van 96,9 seconden. Enkele favorieten verdwenen direct al uit het gezichtsveld. Zo liet de Braziliaan Nelson Pessoa weinig heel van de hin dernissen (152,3). Nationaal kampioen Sönken kreeg 124,2 seconden en Paul Schockeiïioh- le, die was gehandicapt door enkele gekneusde ribben, bleef op 112,8 steken. Ook de Franse ruiters, die in 1976 in Montreal Olympisch kampioen werden, vielen tegen. De uitslag voor landenteams is: 1. Amerika 5,0 punten; 2. Engeland 10,20; 3. Nederland 11,15; 4. Ierland 14,40; 5. Duitsland 23.35; 6. Zwitser land 25,45; 7. Canada 26,50; 8. Fran krijk 30,65. Individuele klassement 1. Gerd Wiltfang (Wdl) op Roman, 89.8 seconden - 0 strafpunten; 2. David Broome (Eng) op Philco, 92,3 - 1,25; 3. Buddy Brown (Am) op Viscount, 92,9 - 1,55; 4. Eddie Mac- ken (Ier) op Boomerang, 94,0 - 2,10; 5. Michael Matz (Vst) op jet run, 94,1 - 2,15; 6. ex aequo: Henk Noo ren (Ned) op Pluco - en - Walter Gabathuler (Zwi) op Harley, 94,3 (Ned) op Jumbo Design, 100,8 - 5,50; 23. Dick Wieken (Ned) op Sü, 110,1 - 10.15. Sabille Reinecke, kampioene van Nederland van vorig jaar, won gisteren op Duindig een ereprijs. (Van onze sportredactie) WASSENAAR - Sabille Rei necke, de Duitse amatrice, die op de Wassenaarse baan vorig seizoen kampioen van Neder land werd, zegevierde ook gis teren weer met het paard Brunny Star en kon met een terecht vrolijk gezicht de prachtige ereprijs in ontvangst nemen, die dit keer beschik baar was gesteld door de por tier van de Duindigtsociëteit, de heer Henk Schaart uit Kat wijk. Favoriet Esther met Piet Ba- rendregt moest genoegen ne men met een derde plaats ach ter Country House. De eerste ren van de middag kwam op naam van Henk van der Kraats met Blacky voor Grey Run en Maarschalk. Deze laatste kwam in de eindsprint met Al len Jones net iets te kort. In de tweede ren deed Jones het met Arkelshof Presto beter en zegevierde voor Henk van der Kraats met Ardour. Op de der de en vierde plaats een dead- heat tussen Beldale Goddess en Feuerstar. In de openingsdraverij had Jan van der Berg het moeilijk om met de toch niet gemakkelijke Radja tot een goede prestatie te komen. Te meer, omdat de combinatie uit het tweede gelid moest komen. Radja, die nog weieens een foutje wil maken, bleef met zijn eigenaar in goe de draf en met een vierde plaats was Van der Berg dan ook tevreden, omdat ook het record werd verbeterd. Favo riet Rallant Way met Piet Smit- zegevierde voor Prins Benja min en Rodita Hanover. De uitslagen: D1ERENPRIJS, 2040 meter: 1. Ral lant Way (P. M. Smit) 1.23,6; 2. Prins Benjamin; 3. Rodita Hanover. Toto: winnend 5,50; 2,00, 1,20, 1,90; kopp 4,30; trio 56,10. ARNHEMPRIJS, 2100 meter: 1. Roelof (S. Van Dooyeweerd) 1.26,9; 2. Rocco Ponderosa; 3. Right Speed. Toto. winn 3,10; pl 1,20, 1,20; kopp. 2,20. LUI CHUNGPRIJS, 2500 meter: 1. Blacky (J. J v.d. Kraats) 2.46,5; 2. Grey Run; 3. Maarschalk. Toto: winn. 2.00; pl. 1.30, J 3.00, 1,30; kopp 18,70; trio 107,5 Niet gestart: nr 12 Sir Wilfred. DE STEEGPRIJS, 2040 meter: Rio Tinto (M. Bouwhuis) 1.24,7; Pallas Athene; 3. Rimini. Toti winn 1,50; pl. 1,20, 2,20; kop| 4,50. VELDPRIJS, 2040 meter- 1. 01: Toogwijk (A. J. M. van Brederodi 1.23,8; 2. Orwyn Bush; 3. Patrici Laren. Toto: winn, 8,00; pl. 2.2 1,40, 2,30; kopp. 11,f" 123,90. Niet gestart: nr 1 Duke. TATORTPRIJS, 1900 meter: 1. Ai keishof Presto (A. W Jones) 2.04, 2. Ardour; 3. Beldale Goddess Feuerstar (dead-heat). Toto: win 10,70; pl. 1.70, 1,40, 2.20 (I 1,90 (5); kopp. 4,50. Niet gestat nr 11 Poppe. TERLETPRIJS, 2040 meter: 1. 0 laya Dear (P. M. Smit) 1.21,1; Odette Ossewaard; 3. Marupa t Bois. Toto: winn. 2,50; pl. 1,( 2,20, 2,70; kopp. 8,20; tri 102,70. ROZENDAALPRIJS, 2100 meter: Micky (Mej. Y. Wagenaar) 1.22,0; Narvik; 3. Nolivyr Alkestis. To winn 1,70; pl. 1,20, 1 1,80; kopp. 4,40. Niet gestart: 13 Leos H. RAMERENTIAPRIJS, 1900 metd 1. Brunny Star (Mej. S. U. Reine ke) 2.02,5; 2. Country House; 3. Et her Toto: winn. 4,00; pl. l,f 2,70, 1,30; kopp. 20,00; ti 151,00. Niet gestart: nr 1 Kimbc nr 3 Up and Up en nr 8 Insi Track. MIDDENHEUVENPRIJS, 2520 n ter 1. Nancy van Duke (A V Klaveren) 1.26,1; 2. Pretty Boy; Parodie. Toto: winn. 7,10; 3,40, 1,70; kopp. 7,10. N festart. nr 2 Podo du Bois. 'otalisatoromzet: 358.398,00. ROTTERDAM - Na een half jaar onderhandelen hebben de Rotterdamse voetbalclubs Feyenoord en Excelsior overeenstem ming bereikt over een verregaande technische samenwerking. De clubs hebben afspraken gemaakt over uitwisseling van spelers, de scouting en de opleiding van jonge spelers (voetbal- school) De samenwerking betreft ook het technische en. medische gebied alsmede oefenprogramma's en dergelijke. De twee clubs behou den hun financiële en bestuurlijke zelfstandigheid in de overeen komst. Het plan tot samenwerking past volledig in het in mei 1977 gepubliceerde rapport van de adviescommissie betaald voetbal aan het gemeentebestuur van Rotterdam. In dat rapport werd technische samenwerking aanbevolen als aanzet voor de gezond making van het betaalde voetbal in de gemeente Rotterdam. ZURICH Gerard Tebroke heeft in Ziirich het Nederlands record op de 5000 meter verbeterd en gebracht op 13.21.1. Het oude record stond sedert negen juli op naam van Jos Hermens,die in Nijme gen 13.21.9 liep. In die wedstrijden kwam Tebroke tot 13.27.5, op dat moment zijn beste prestatie. De 28-jarige CIKO-atleet is reeds nationaal recordhou der op de 10.000 meter. In Zurich had Tebroke in Hen ry Rono een uitstekende tegen stander. De viervoudige we- reldrecorhouder liep al vrij vroeg weg van het veld en kreeg alleen gezelschap van de Italiaan Ortiz. Toch Tieten de Zwitser Ryffel en Tebroke het gat met Rono niet te groot worden. In de slotfase werd Ortiz nog voorbijgestreefd door Ryffel, die een nieuw Zwitser record liep met 13.19.97. Rono werd uiteraard winnaar Tebroke eindigde als vierde. Steve Williams evenaar de in de finale van de 100 meter de beste seizoentijd ter wereld van zijn landgenoten Eddie Hart en Clancy Ed wards. Gesteund door een zuchtje wind (o,10 mtr) finisl Williams in 10.07 voor Std Riddick (10.22) en Edwa (10.28) Bij de dames heeft Anneg richter na haar come-back vorm snel hervonden. Zij w de 100 meter in 11.27 voor L( milla Maslakowa uit Rusla (11.35) en Silvio Chivas (11 IrenaSzewinska benutte wedstrijd om zich te test voor de Europese titelstrijd Praag, waar zij alleen zal stj ten op de 400 meter en in 400 mrt-estafette. In Züri< reikte zij in de sprint niet der dan een vijfde plaats 11.44

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10