VERWARRING TROEF IN ENDEGEESTDEBAT Bedrijven Zijloever zitten Leiden dwars Colleges Collegevoorstel voor maatregelen afgewezen NIEUW BESTUUR ZAL ENDEGEEST NIET HELPE Vijftig jaar kappen en geen lintje WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 De sportieve, culturele uitwisseling met de Britse zusterstad Oxford is weer begonnen. Afge lopen zaterdag reisden zo'n tachtig Leidenaars het Kanaal over om aan een weekje „uitwisse len" te beginnen. Onder hen de LC. sportver slaggever Gertjan On- vlee, die in zijn rubriek „Live uit Oxford" dage lijks vanuit de oudste universiteitsstad van Engeland zijn bevindin- gen meldt. OXFORD Het verschil tussen beide oude universi teitssteden wordt al spoedig duidelijk. Waar in Leiden relatief gezien slechts een klein aantal oude. befaamde gebouwen resteert, is in Oxford een compleet cen trum nog altijd in de vroe gere staat. Komende van de drukke, bijzonder smalle Highstreet. lijkt het alsof de mets vermoedende bezoeker deze stad aan de Theems opeens in een andere wereld stapt Een wereld waarin nog altijd geen plaats is voor auto's. rin slechts plek kan worden gemaakt voor statig voortstappende professoren, op hun manier hardwerken de studenten kortom, diezelfde niets vermoedende bezoeker waant zich opeens de nodige eeuwen terug in de tijd. Vierendertig Colle ges telt Oxford heden ten e. Vierendertig Colleges, allèmaal groot in hun oude pracht en praal, groot in hun historie ook. Christ Church, een van de eerste. Mertoncollege. volgens velen de oudste van het dertigtal. Maar ook de oude Bodleian- bibliotheek is imposant. ..Gids"- en comitêlid John Chipperfield haalt niet zonder Britse trots het verhaal op van die ene koning die daar boeken wilde lenen, en dat andere hoofd van die bibliotheek die telkens weer ziek was op het moment dat King James kwam binnenstappen. Heden ten dage is de Bod leian nog altijd een van de i Engelse bibliotheken waarvan het onmogelijk lenen is. Lezen accoord. r wel binnen de poorten blijven De .University speelde vroeger een wel erg belang rijke rol in Oxford. Een tanende macht, die op dit moment nog van slechts historische waarde is. Maar wel sterk genoeg om alles maar oud is en bij de universiteit hoort, voor weer nageslacht te bewaren. De colleges bleken vroeger ook grootgrondbezitters. Al 1100 kende de universiteit n boerderij op zo'n veers tig kilometer van Oxford Die boerderij nu. is nog alti/d nadrukkelijk aanwezig. Ook in de exchange tussen de Britse stad en Leiden Per slot van rekening houdt comitélid Don Rouse daar i zo'n honderd koeien, terwijl vrouw Mary een speciaal Guesthouse ..runt". Het geluk om in zo'n eeu wenoude boerderij een week te kunnen doorbrengen is niet iedereen beschoren. Deze regels worden dan ook dig in stijl aan het papier toevertrouwd anzelfsprekend telt Oxford ook betrekkelijk nieuwe, toch interessante zaken Zoals bijvoorbeeld dat BBC-radio station ..Oxford' Een zenderdie zich bezig houdt met lokale zaken Is ?n mistbank gesigna leerd m het gebied rondom Oxford. de lokale radio zal het u vertellen. Verkeers opstoppingen? Oxford Radio helpt de vast geraakte reiziger verder op zijn weg Het is een instelling zoals er op dit moment twintig in Engeland zijn binnen afzienbare tiid zal heel Groot Brittannië op deze ier zijn eigen lokale radiozender hebben Een nuttige, door de inwoners r geapprecieerde instel ling. dat wel. Maar ook een lokaal net dat de toch al erdeelde Britten nog meer sterkt in hun overtuiging dat home" werkelijk het echte sweet home" is en dat de van het land toch wel blij mag zijn juist dat district binnen de grenzen te heb- i ben (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Chaotische en ver warde diskussies vonden gis termiddag en -avond op het stadhuis plaats tijdens de be spreking door de raadscom missie voor gezondheidszorg van de door het college gedane voorstellen voor ingrijpen bin nen Endegeest, het in Oegst- geest gelegen psychiatrisch ziekenhuis van de gemeente Leiden. Door vrijwel alle par tijen werd de vloer aange veegd met het collegevoorstel om alsnog over te gaan tot een extern onderzoek naar de per sonele situatie bij het zieken huis. Ook de gedachte nog de ze maand een aantal bevoegd heden over te dragen aan een speciale commissie die tevens de directie- en bestuursstruc tuur van het ziekenhuis onder de loupe zou moeten nemen stond aan een spervuur van kritiek bloot. Het gevolg van een en ander is dat het hoogst onwaarschijnlijk wordt dat de gemeenteraad in zijn oude sa menstelling (nog voor het af zwaaien op 28 augustus) de betrokken voorstellen zal kun nen behandelen. Zoals bekend zijn de voorstel len een uitvloeisel van een on derzoek naar de situatie op En degeest dat direct na de rumoe rige dagen in maart en april werd gestart. De commissie die hiermee was belast adviseerde tot een groot aantal maatrege len en was van oordeel dat een nader extern onderzoek niet zo veel zin had. Dat schreef deze commissie ook in een advies aan het college. Burgemeester en wethouders oordeelden daarop echter heel anders: zij beweerden zich wel op de rap portage van de commissie te beroepen en zich daar ook mee te kunnen verenigen, maar di rect daarbij stelde het college een extern onderzoek wel no dig te vinden en draaide het aantal te nemen maatregelen weer aanzienlijk terug. Boven dien vonden b en w het nog maar de vraag in hoeverre de kritiek van de personeelsleden die zich tot de onderzoekscom missie hadden gewend, wel re presentatief was voor heel En- Tumult Dat was natuurlijk op de tenen van de leden van deze commis sie trappen en dat dit niet onopgemerkt zou blijven was te verwachten. Verscheidene leden van deze onderzoekscom missie zorgden gisteren voor het nodige tumult. Zij kraakten in alle toonaarden het college voorstel. Höppener (PvdA) kwam meteen met een reeks wijzigingsvoorstellen. Hij wilde zo min mogelijk nog eens na der door een extern bureau onderzocht zien en stelde een groot aantal maatregelen voor die direct genomen zouden kunnen worden, en die zouden leiden tot het op zeer korte termijn aannemen van extra personeel, waartoe nu ineens wel mogelijkheden blijken te zijn, en het uitbreiden van de materiele voorzieningen van het ziekenhuis. Höppener vond het ook absoluut overbodig dat er nog langer gestudeerd zou moeten worden op de vraag of er een tweede directeur naast geneesheer-directeur dr. Mojet nodig is. Hij achtte dit boven elke twijfel verheven. Ook WD-woordvoerder Schoute stelde bijzonder te leurgesteld te zijn in het feit dat b en w het advies van de onderzoekscommissie zo ingrij pend gewijzigd hadden. Hij vond het ook niet slim omdat hierdoor de schijn weer eens wordt gewekt dat alles rond Endegeest in de politieke sfeer wordt getrokken. Van Oosten (PPR) vond veel te weinig van de concrete maatregelen waar toe de onderzoekscommissie had aanbevolen terug in het voorstel b en w, en ook CDA- woordvoerder De Geus betitel de het collegevoorstel als een slap aftreksel van wat werke lijk voor Endegeest noodzake lijk is. Alleen SGP/GPV-woord- voerder Van. der Mey toonde zich minder pessimistisch en schaarde zich voorshands ach ter de gedachten van het colle ge. Nadat wethouder Oosterman had betoogd dat b en w wel degelijk waren uitgegaan van de rapportage van de commis sie en PvdA-woordvoerder Höppener had tegengeworpen dat er geen enkele gegadigde voor een directeursfunctie op Endegeest te vinden zou zijn als deze niet zou weten in wel ke functie en met welke be voegdheden hij daar zou ko men werken, gebeurde iets vreemds. Plotseling werd een ingrijpend gewijzigd college voorstel op tafel gelegd dat in grote lijnen tegemoet leek te komen aan de wijzigingsvoor- Höppener. Na een an de debatten be- ïn tweede sprekers- -in werd uitgegaan van het nieuwe voorstel. De diskussie werd er echter aller minst duidelijker op, want ook op het gewijzigde voorstel kwam weer zoveel kritiek, dat wethouder Oosterman ten lan ge leste werd verleid op te dat ook deze visie niet zaligmakend was en ook hierin weer de nodige wijzigingen konden worden aangebracht. Wat de commissieleden betreft was dat dan ook nog steeds hard nodig. Van Oosten (PPR): „Dit is nog steeds puur paniek voetbal. Het college wil zaken onderzoeken die helemaal geen nader onderzoek nodig hebben en die meteen binnen Ende geest kunnen worden aange pakt. Alleen voor verbeterin gen in de communicatie en het overleg op het ziekenhuis is misscWen nog een advies van een extern bureau nodig. Als dit ook voor andere zaken wordt ingeschakeld ben ik bang dat alles weer op de lange baan komt en onder tafel ver dwijnt". En nadat ook de gewijzigde versie van het collegevoorstel was gekraakt, restte de com missie niets anders dan met achterlating van haar wensen de wethouders te verzoeken een nieuw voorstel in elkaar te zetten voor de zo noodzakelijke verbeteringen op Endegeest. Bestuurswijziging stellen van schorsing gon toen e Aldus bonden: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een nieuw bestuur zal Endegeest niet helpen. Er valt eerder te verwachten dat een nieuwe bestuursvorm zoals de gemeente die zich voorstelt het ziekenhuis van de wal in de sloot zal brengen. Een brief van deze strekking hebben de ambtenarenbonden ABVA, KABO en het Ambtenarencentrum gestuurd aan het college van burgemeester en wethouders. Daarmee reageren de bonden op het voorstel om op zeer korte termijn een flink wat bevoegdheden die nu nog bij de gemeenteraad als dagelijks bestuur van Endegeest be rusten over te dragen aan een nieuw bestuurscollege dat de vorm zou moeten krijgen van een speciale commissie. Deze club zou zich in het bijzonder ook moeten buigen over de gewenste directie- en bestuursstructuur van Ende geest in de verdere toekomst. De ambtenarenbonden, die overigens bereid zijn een verte genwoordiger in dat nieuwe bestuur te leveren, hebben nog al wat bezwaren tegen de samenstelling en bevoegdheden die deze nieuwe club zou krijgen. Allereerst stellen de werknemersorganisaties dat de verantwoordelijkheid voor het goed functioneren van Endegeest op de eerste plaats bij de gekozen volksvertegenwoordiging zal moeten berus ten. Als er dan een nieuw bestuur moet komen, moet dat wel een democratische inslag hebben, zo vinden de bonden en zij maken er dan ook bezwaar tegen dat de gebruikers van Endegeest wat dat betreft in het voorstel van het college helemaal niet aan hun trekken komen, terwijl de werkers van het ziekenhuis slechts één vertegenwoordiger in dat nieuwe bestuur zouden kunnen aanwijzen. De ambte narenbonden vinden verder dat het voorgestelde nieuwe bestuur niet over meer kennis beschikt dan het huidige en evenmin over meer tijd, zodat de vrees gewettigd is, dat als er niet voldoende deskundige ondersteuning komt, de situatie eerder zou verslechteren dan verbeteren, aange zien thans nog kan worden teruggevallen op het gemeente lijk ambtelijk apparaat. De ambtenarenbonden schrijven voorts het fout te vinden dat „beheerstaken aan enkele lieden worden gedelegeerd die geen direkte verantwoording hoeven af te leggen aan de vertegenwoordigers van de maatschappij". Zij vinden het onaanvaardbaar dat ook bevoegdheden ten aanzien van het personeelsbeleid zouden worden gedelegeerd gezien de rechtspositie van het perso neel. Wethouder Oosterman niet. Ook het voorstel van het college om nog deze maand een soort interim bestuur voor En degeest op poten te zetten moest worden behandeld. Dat interim bestuur zou een aantal belangrijke taken van de ge meente en de directie moeten overnemen en zich moeten bui gen over de wenselijke beheer- en bestuursstructuur in de toe komst. Een zaak waar al zo'n twee jaar op is gestudeerd en •die de laatste tijd met alle ver wikkelingen alleen maar ur genter is geworden nu de ge meente (het huidige bestuur van Endegeest) absoluut niet bij machte blijkt zich op ver antwoorde wijze van haar taak te kwijten. De dienstcommissie, onder voorzitterschap van genees heer-directeur Mojet, had de gemeente laten weten erg blij te zijn met de gedachte dat er nu zeer snel zo'n interim be stuur zou komen. De dienst commissie was trouwens ook blij met de andere voorstellen van het college, waar gisteren zo veel kritiek op kwam. Maar hoewel de gemeenteraad al twee jaar geleden besloot tot de instelling van zo'n interim bestuur over te gaan, bleken veel raadsleden gisteren toch zeer huiverig tegenover dit door de dienstcommissie ge steunde voorstel te staan. Want, zo stelden met name de vertegenwoordigers van PPR en PSP, nu wekken we toch wel erg de indruk dat we een nieuw bestuur van Endegeest opschepen met de problemen die we zelf als gemeente niet hebben kunnen oplossen. Het zou toch heel wat netter zijn als wij eerst eens zelf in onze huidige verantwoordelijkheid orde op zaken zouden stellen voor we de bestuursverant- woordelijkheid overdragen aan zo'n speciale commissie. Ook op dit punt eindigde de strijd vooralsnog onbeslist. Niet duidelijk werd of inder daad direct al tot bestuursover- dracht moet worden overge gaan en evenmin werd duide lijk welke samenstelling die nieuwe bestuursclub dan wel moet hebben. Ook op dit punt hebben de raadsleden zo hun eigen wensen: met name de ondervertegenwoordiging van de werkers en bewoners van Endegeest en hun familie in dat nieuwe dagelijkse bestuur zal van de kant van PPR en PSP zeker tot wijzigingsvoor stellen leiden, zo werd gisteren althans aangekondigd. Vijftig jaar ga ik nu als kapper mee, maar ik kom niet in aanmerking voor een lintje, ik ben geen ambtenaar!" zegt kapper H. P. van der Meijden mistroostig Hij is deze maand 50 jaar in het kappers vak waarvan hij er 40 heeft doorgebracht in zijn eigen zaak op de Korte Mare 32. Het is een eenvoudige ouderwetse heren kapperszaak, de klantenkring bestaat voornamelijk uit vaste klantendie al sinds jaar en dag hun hoofden laten kortwieken bij Van der Meijden. ..Ik heb ze erbij die al als klein jongetje bij me kwamen en nu zelf al grootvader zijn" Vroeger was de grootste bron van inkom sten voor een kapper het scheren. Voor een dubbeltje kon men zich een keer laten gladscheren Men kon ook een knipkaart nemen voor 10 keer dat kostte dan 80 cent. Nu scheert hij niet meer. ,,Dat is niet lonend meer". De heer Van Der Meijdèn is 64 jaar, maar hij denkt er nog niet aan om er mee op te houden. „Ik ben net zo'n artiest, ik kan maar geen afscheid nemen van mijn publiek" De heer Van der Meijden beschouwt zijn kapperszaak net als een bruin café. „Er is hier in de loop der jaren heel wat afgelachen". Overigens is Van der Meijden niet van plan zijn jubileum te vieren. „Mijn vrouw leeft niet meer en als ik nou geridderd was zou ito. er misschien nog over ge dacht hebben", aldus Van der Meijden Hongerstaking uitgesteld Het solidariteitscomité dat is opgericht om de Marokkanen die in hongerstaking zijn gegaan tegen hun op handen zijnde uitzetting uit Nederland te ondersteunen, heeft besloten vooralsnog geen hongerstaking te houden. Het comité wil eerst afwachten of de illegaal in ons land verblijvende Marokkanen alsnog toestemming krijgen zich iif Nederland te vestigen, alvorens tot harde actie wordt overgegaan. Wel zal de handtekeningactie worden voortge zet. Tot nog toe zijn er 1260 bandtekeningen tegen de uitwijzing van de Marokkanen verzameld. Mirakel Sociëteit Mirakel in ,,'t Breehuys" aan de Breestraat gaat vrijdag 18 augustus weer open. Het nieuwe programma wordt gestart met het optreden van gitarist/zanger Paul Andrews. Hij speelt nummers van Bob Dylan, Don Mac Lean, maar heeft ook enkele eigen nummers op zijn repertoire staan. De sociëteit gaat om acht uur open. Spreekuur Kraakbond De Kraakbond Leiden houdt sinds gisteren iedere dinsdag van vijf tot zeven uur in het gebouw van de KWJ aan het Noordeinde spreekuur. Hier kunnen slachtoffers van de woningnood terecht voor hulp. Al enige tijd is de bond actief in Leiden. Zo heeft hij onlangs een gezin met een baby en twee alleenstaanden geholpen bij het kraken van een meer dan een jaar leegstaand pand aan de Langebrug. Het pand is eigendom van de gemeente. De kraakbond is verontwaardigd over het feit dat er zoveel huizen in Leiden leegstaan, terwijl de woningnood zo schrijnend is. Dit komt volgens de bond doordat de eigenaren de panden uit speculatieve oogmerken leeg laten staan. De particuliere eigenaren wachten tot de panden verkrot zijn. waarna zij op de grond een duur flatgebouw laten verrijzen. De kraakbond tracht deze praktijken aan de kaak te stellen door woningzoekenden te helpen woningen te kraken. Tarantella Volksdansvereniging „Tarantella" start eind augustus. weer met nieuwe danscursussen. Iedere woensagavond zal in de grote zaal van het Leids Vrijetijdscentrum les in volksdansen worden gegeven. Er zijn twee groepen en wel de beginners, die van kwart voor acht tot kwart over negen les krijgen en de gevorderden die van half tien tot elf uur in de grote zaal van het Vrijetijdscentrum zijn te vinden. De cursussen staan onder leiding van Yvonne Knijnenburg. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij T. Knijnenburg, Resedastraat 11, tel 123377. De cursuskosten bedragen dertig gulden per half jaar. Straat in. straat uit De Vollersgracht wordt steeds leger. (Zoals bekend ontvangt elke inzender van een „gedachten- sprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden) LEIDEN De gemeente Leiden zit lelijk in haar maag met de bedrijven die thans aan de Zijloever in de wijk „De Kooi" zijn gevestigd. Volgens het ontwerp-be- stemmingsplan moeten deze bedrijven plaats maken voor woningen en groen voorzieningen. Bij de gemeente ligt de verantwoordelijkheid alternatieve vesti gingsplaatsen voor deze bedrijven te vin den. Het is echter bijna uitgesloten dat voor deze bedrijven nieuwe vestigings plaatsen binnen de gemeentegrenzen kun nen worden gevonden. In totaal vier langs de Zijloever gevestigde bedrijven hebben bezwaar gemaakt tegen het ontwerpbestemmingsplan. Gisteravond kregen vertegenwoordigers van deze bedrijven de gele genheid hun bezwaren toe te lichten in een vergadering van de raadscommissies ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en economische aan gelegenheden. Met name de verplaatsing van de ijzerhandel en autosloperij Gijzenij en het LPG- station Van der Perk levert aanzienlijke proble men op. Al jarenlang doet de gemeente pogingen om Gijzenij uit de Kooi te krijgen. Het bedrijf veroorzaakt veel overlast in de wijk. Wethouder A. Verboom van volkshuisvesting wees er gister avond de commissieleden op dat het oplossen van het auto-slopersvraagstuk een taak van de provincie is. Venvacht wordt dat de provincie in december van dit jaar aanbevelingen zal doen met betrekking tot het aanwijzen van terreinen voor autosloperijen. Het probleem van het LpG-station is een heel andere. In het voorjaar heeft de inspectie voor de volksgezondheid stringentere richtlijnen op gesteld waaraan bedrijven die gas leveren voor auto's dienen te voldoen. Volgens deze richtlij nen kan het LPG-station zelfs op korte termijn niet in de Kooi blijven gehandhaafd, omdat het gevaar oplevert voor de woonomgeving. Tijdens de vergadering stelde wethouder Verboom dat het ondenkbaar is dat elders binnen de Leidse gemeentegrenzen legaal een dergelijk station gevestigd kan worden. Enkele commissieleden waren slecht te spreken over de wijze waarop de gemeente de bedrijven die moeten verdwijnen, behandelt. „Ik mis bij dit college een gevoel voor verantwoordelijkheid ten opzichte van deze bedrijven Het is niet meer dan een staaltje van behoorlijk bestuur dat het college op korte termijn zorgt voor alternatieve vestigingsplaatsen", aldus de WD-er K. van Duijn. Ook de PvdA-er Mentzij vond dat het college meer aandacht moet hebben voor de consequenties van het wijzigen van een bestem ming, zoals thans aan de Zijloever min of meer gebeurt. „Het zou beter zijn geweest als het college voordat het met een ontwerp-bestem- mingsplan was gekomen de alternatieve vesti gingsplaatsen al wist, dan zouden al die be zwaarschriften niet nodig zijn geweest", aldus Mentzij. De PvdA-er J. van der Horst ging nog verder door te stellen dat de Zijloever in feite bij uitstek geschikt is voor bedrijfsvestigingen. Me de gezien het feit dat de verplaatsing van de bedrijven zoveel problemen oplevert, acht Van der Horst het wenselijker de Zijloever in het bestemmingsplan een bedrijfsbestemmmg te ge- ..Het is bittere noodzaak dat de Zijloever een woonbestemming krijgt. Al sinds 1933 rust op een deel van het terrein een dergelijke bestem ming. De zaak is urgent geworden nu er wonin gen nodig zijn om het woningverlies dat ontstaat door de rehabilitatie te compenseren"; aldus wethouder Verboom. „Ik zou geen plaats weten waar we verder nog woningen voor dit doel kunnen bouwen". Bovendien wees de wethouder erop dat hij de grootste moeite bij de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft gedaan om dit deel van de Kooi in de interim saldo regeling te doen vallen Hierdoor krijgt de gemeente Leiden van het rijk geld om de woningen te realiseren en om de bedrijven te onteigenen. „Het heeft de grootste moeite gekost de minister te overtuigen dat woning bouw noodzakeljk is in het kader van de stads vernieuwing. Het is ondoenlijk nu het toegezeg de geld te laten schieten" Tijdens de vergade ring van 28 augustus zal de gemeenteraad het bestemmingsplan „De Kooi" vaststellen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3