Stand blijft gelijk na een maand schaken Beter geluid fhi-fi) bij televisie =d „Bij ons bestaat geen godsdienstvrijheid" Kledingmagazijn voor vierde keer leeggeroofd binnenland/buitenland GEEN GROTE PRIMEURS OP FIRATO 1978 EI Natuurbeschermers boycotten j achtmanif estatie BEIDE SPELERS BIEDEN REMISE AAN kerk wereld Pater Van Kilsdonk: Nieuwe paus moet vooral luisteren Zuidafrikaans kerkblad door censuur verboden LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 PAGINA Geen gTote primeurs op de Firato 1979, die wordt gehouden van 1 tot 10 september in de Amsterdamse RAI. Wel, onder meer, demonstraties door de Nederlandse Dag bladpers (NDP) en ANP van viewdata, waarmee in tekst diverse soorten informatie op beeldscherm wordt opgeroepen, waarna deze tekst kan worden verwerkt. Voorts een ontwikkeling om het geluid bij televisie te verbeteren. ten woordvoerder van Phi lips: „Technisch zijn de meeste nieuwtjes verwerkt achter de frontpanelen van de apparatuur die op de Firato wordt tentoon gesteld; ze zijn voor de consument niet spectaculair. Bovendien zijn er geen ontwer pers die zich laten haasten omdat er een Firato wordt gehouden; evenmin houdt men tussentijds iets achter. Wel werkt Philips aan twee projecten die met televisie ver band houden: stereo-geluid en mono-hi-fi bij tv. Het zou mij niet verwonderen wanneer het eerste project, stereo, in de praktijk wordt overgeslagen, omdat mono-hi-fi voor het publiek veel interessanter is. „Er zijn eerder proefuitzendingen gedaan met een tv-toestel dat van stereo-geluid was voorzien. Men oordeelde er niet gunstig over, omdat beeld en geluid uit elkaar werden getrokken. Visueel blijft men immers aan het tv-schermpje gebonden, waardoor men bij- I voorbeeld een violist ziet. maar het geluid meters links van hem hoort. Dat klopt en voldoet niet. Evenmin een spreker op het tv-scherm wiens stem uit de ruimte komt. Vermoedelijk slaat Philips deze ontwikkeling daarom over" „Iets anders is het .met mono-hi-fi geluid, kwalitatief van hoger peil, vergelijkbaar met het mono-geluid van een goede installatie. Er is in het verleden over geklaagd dat men wel duizenden guldens betaalde voor een kleure- nontvanger, maar dat het geluid sterk te wensen overliet omdat een luidspreker van een paar kwartjes werd ingebouwd. Dit ver andert. Iedere koper van een nieuwe kleure- nontvanger krijgt nu, zonder kostenverho ging, hi-fi-geluid uit zijn tv-toestel. Dit krijgt op de Firato het accent. „Men dient zich overigens wel te realiseren dat stereo niet hetzelfde is als hi-fi en dat mono-hi-fi bij een klein tv-beeld beter voldoet dan uit elkaar getrokken geluid, wat bij een grammofoon plaat wèl goed functioneert". „Bovendien moet ook de omroep in Hilversum stereo mogelijk maken en dat is een kostbare en voorlopig geen haalbare zaak". "Nieuw is ook dat een fabrikant video-band op de Firato brengt, goed voor vier uur speeltijd". Philips zou dat ook kunnen ma ken, zelfs een band voor vijf uur. Maar dan kan men zich afvragen of dat enige zin heeft. Niemand kijkt drie uur achter elkaar naar tv-programma's. In de praktijk blijkt, dat bij huidige banden men voldoende kijktijd heeft en dat men liever van band wisselt dan dat men moet op- en terugspoelen om op een lange band een bepaald programma terug te vinden of op te zoeken". De markt voor de doe-het-zelver wordt ech ter ook op audio-gebied aanzienlijk uitge breid. Met de komst van de IC's (Integrated Circuits, ingewikkelde constructies, in één onderdeel samengebracht) is een mijlpaal bereikt, vergelijkbaar met de opmars van de transistor in de jaren '50-'60. Philips blijft in de weer met de reeds jaren verkrijgbare bouwdoosjes, waarin nu ook IC's zijn verwerkt. Deze zijn op de komende Firato te zien. Wat al op bescheiden schaal mogelijk was, wordt nu uitvoerig aangepakt, aangepast aan het meest moderne speelgoed in de huiskamer, de mengtafel. Zonder hulp- stekkertjes zijn nu - zelf eenvoudig in elkaar te zetten - componenten los aan te brengen, die vroeger in een duur en ingewikkeld apparaat waren verwerkt. Voorbeelden: voorband-controle bij bandrecorders, scan ning (het door een ontvanger automatisch opsporen van genre-uitzendingen, zoals al léén pop-programma's, alleen 'klassiek). En dan het allernieuwste: het isoleren van de kortegolf-zenders. Het publiek kent de kortegolf-band voorna melijk als een weinig praktisch onderdeel van de radio-ontvanger; men hoort gejank, morse-signalen en buitenlandse stations, die bovendien last hebben van verzwakkingen en storingen. Dit (kortegolf) gebied wordt met behulp van losse bouwdoosjes in stukjes gehakt en naar wens, als unit. ingebouwd. Zoals Pelleboer op wereldontvangers het weer kan voorspellen in vele landen, zo is het ook mogelijk om in Nederland een bui tenlands station krachtig en ongestoord te ontvangen, mits de zender over voldoende capaciteit beschikt. Voor vakantiegangers die al een aardige woordenschat hebben opgebouwd van een verre taal, zou deze ontwikkeling van pas kunnen komen. Radio Athene ontvangen, maar ook Tunis, Finland, Spanje, om maar een paar landen te noe men. Phlips: „Iemand die al aardig Grieks spreekt omdat hij regelmatig naar Grieken land gaat, wil onderzoeken op welke golf lengte radio Athene uitzendt. Wanneer hij dan het bouwdoosje heeft waarop de golf lengte van radio Athene voorkomt, zal hij dat station vlekkeloos kunnen ontvangen. Mits dat station er krachtig genoeg voor is. In elk geval wordt dat station niet meer weggedrukt door andere stations op aan grenzende golflengten". Op audio-gebied vindt men op deze Firato voornamelijk verfijningen en verhoging van het comfort, zoals afstandbediening bij ra dio, zoals reeds bij televisie wordt toegepast. In sommige gevallen is de vormgever belang rijker geworden dan de electronicus en waar sommige fabrikanten het zoeken in nóg meer knoppen en wijzertjes, zoeken andere het in vereenvoudigingen. Ook gaan enkele fabri kanten, zoals Philips, ervan uit, dat de consu ment niet of nauwelijks over enige vakken nis beschikt, maar wel over een soldeerbout, rekening houdend mét het aangetoonde feit, dat steeds meer mensen de voorkeur geven aan het zelf-doen. Losse onderdelen - waar onder pick-up-elemejiten - worden steeds meer verkocht en daar houden de meeste fabrikanten van audio-apparatuur rekening mee. Waarbij inbegrepen de ijdelheid van de consument die zweert bij een bepaalde fabri kant; in sommige gevallen alleen omdat zij van dat merk al jaren een stofzuiger hebben die het zo betrouwbaar doet. De fabrikant levert onderdelen die de laatste jaren alleen meetbaar zijn verbeterd en er erg mooi uitzien. Dat men daarvoor moet betalen, is iedereen duidelijk; dat het geluid van de audio-apparatuur in de huiskamer zou ver beteren, is daarom vaak slechts suggestie, want iets kunnen opmeten met gevoelige metertjes, betekent niet, dat men het ook kan horen. Wat men verder ook graag wil den ken. F. J. BROMBERG Pers in Iran aan banden SP< TEHERAN (AFP, Reuter) De Iraanse autoriteiten het ben de pers, de afgelopen de voornaamste inlichting« bron voor de buitenlandse respondenten in Iran, verb den verslag uit te brengen va de onlusten in het land. l| gdfedingelichte bron is vem men dat deze persbreidel w licht duurt tot 3 september,, dag waarop de vastenm; Ramadan afloopt. Als reden voor het verbod, d geen officieel karakter hee de paniek onder de bevolk! en de mogelijkheid dat er 8en 15 het Westen steeds meer wa Siagei trouwen tegenover Iran o: DOOI staat door een uitgebreide lemse richtgeving over de onlust< hoogs De stadsbevolking in divei werd streken van het land is al t groot: gonnen te hamsteren ■f 'ti I nw erb a va J. ii, veri Tj ■1 wi UCi prijzen van de levensmiddel ^et stijgen snel. GROTE STERFTE TORENVALKEN Door een slecht muizenjaar is de sterfte onder torenvalken dit jaar erg groot. De vogels zijn op zoek gegaan naar ander voedsel (zoals bijvoorbeeld kevers) en onderzoek van dode torenvalken heeft uitgewezen dat zij daardoor een ziekte hebben opgelopen waartegen ze niet bestand zijn. Er zijn op het ogenblik al enkele honderden dode torenvalken gevonden, vooral op de Wadden en in Noord-Holland. Utrecht, Friesland en Gelderland. Zieke vogels kunnen worden afgegeven bij vogelasiels, waar ze worden gerevalideerd. (Van een onzer verslaggevers) WILP Vertwijfeld vraagt kledinghandelaar Piet Zoom- ers uit het Gelderse Wilp zich af, wanneer er een einde komt aan de grote roofpartijen in zijn tot kledingzaak omge bouwde villa. Het afgelopen weekend was het voor de vier de maal in twee-en-een-half jaar raak. Ondanks stil alarm en een uitgebreide beveili gingsapparatuur zagen inbre kers kans om maar liefst ze-> venhonderd leren, nappa, sue de en bontjasjes van de rekken te grissen. De totale verkoop waarde schat de onfortuinlijke kledingverkoper op zo'n twee ton. Zelf spreekt hij van een „onge woon professionele roof". „Sta len balken en hekken werden geforceerd. Inbraakvnj glas werd gewoon uit de sponnin gen gehaald en, zo hoorde ik van de buren, mannen met ka rabijnen stonden op de uitkijk. Dat waren beslist zware jon gens" Toen de inbraak gepleegd werd was Piet Zoomers met vakantie in het buitenland. Gis termorgen hoorde hij van zijn bedrijfsleider het nieuws. Piet Zoomers verwacht dat hij na de vierde kraak wel uit de verzekeringen gezet zal wor den. „Maar", zegt hij „er is nog wel een andere verzekerings mogelijkheid. Alleen moet ik dan afwachten wat ik even tueel uitbetaald krijg". (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Tal van natuur beschermingsorganisaties in ons land hebben bedankt voor deelname aan de volgende week vrijdag, zaterdag en zon dag bij Nijmegen te houden Game-Fair, de jaarmarkt voor jacht en sportvisserij. Wegblij vers zijn onder meer de Neder landse Vereniging van Natuur monumenten, de Stichting Na tuur en Milieu, de Vogel- en Dierenbescherming en de Stichting Kritisch Faunabe heer. Bedoeling van de manifestatie Game-Fair is „eerlijke voor lichting te geven over de jacht en de sportvisserij als onder deel van het natuurbeheer." Daarbij krijgen ook de land bouw en de recreatie - meer dan twee jaar geleden toen Ga me-Fair voor het eerst werd gehouden - de nodige aan dacht. De boycottende organi saties zijn het niet eens met de invalshoek van de organisato ren. Zij menen dat jacht en visserij als vrijetijdsbesteding voor een verantwoord natuur beheer in het geheel geen nood zakelijke voorwaarde vormen. Evenals twee jaar geleden wil Kritisch Faunabeheer volgende week onder de bezoekers van de manifestatie pamfletten uit delen om hen aan te sporen de wenselijkheid van jacht en sportvisserij nog eens te over denken. Game-Fair wordt ge houden op het terrein van de Volkshogeschool „Ons Erf" in Berg en Dal, bij Nijmegen en start vrijdagmiddag 25 augus- Garanties voor veiligheid LNG geëist door GS Den Haag (ANP) Als de regering niet bereid is aan be paalde voorwaarden te vol doen, zal de provincie Zuid- Holland niet meewerken aan de vestiging van een op- en overslagplaats voor vloeibaar aardgas (LNG) op de Maas vlakte. Dit schrijven GS aan minister Tuynman van ver keer en waterstaat. De voorwaarden, waarop GS doelen, hebben betrekking op de veiligheid. Zo wil de provin cie dat de binnenkomst van een LNG-tanker zo risicoloos mogelijk geschiedt. Daarvoor is onder andere nodig dat de haven van Rotterdam wordt uitgerust met de modernste middelen op het gebied van de scheepvaartbegeleiding. Ook staat de provincie op het stand punt, dat er na een LNG-termi- nal geen kerncentrale op de Maasvlakte mag komen. Gede puteerde J. Borgman neemt een afwijkend standpunt in. Hij meent dat een LNG-termi nal best gevestigd kan worden bij de Eemshaven. BAGUIO STAD - Beide kam pen lieten na de eerste vluchti ge analyse van de twaalfde, op de 44e zet afgebroken partij in de tweekamp tussen Karpov en Kortsjnoj om de wereldtitel schaken weinig twijfel over de uitslag bestaan. Zowel oud-we reldkampioen Tal als de secon danten van de uitdager, Ray mond Keene en de kortgeleden te hulp gesnelde Argentijn Os car Panno verklaarden dat de tiende remise in twaalf partij en in aantocht is, zodat de stand na een maand schaken 1-1 is. Na vier dagen rust leverde de twaalfde partij weinig nieuws op Het verloop bleef binnen de theoretische grenzen. Zoals ge woonlijk opende Karpov vol gens de Ruy-Lopez-variant. In de tiende partij voegde/hij op Partij 12 Het zettenverloop van de twaalfde partij tussen Karpov (met wit) en Kortsjüoj voor het wereldkampioenschap schaken is: 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pgl-f3 Pb8-c6; 3. Lfl-b5 a7-a6; 4. Lb5-a4 Pg8-f6; 5. 0-0 Pf6xe4, 6. d2-d4 b7-b5; 7. La4-b3 d7-d5; 8. d4xe5 Lc8-e6; 9. Ddl-e2 Lf8-e710. Tfl-dl 0-0; 11. c2-c4 b5xc4; 12. Lb3xc4 Le7-c5; 13. Lcl-e3 Lc5xe3; 14. De2xe3 Dd8-b8;<15. Lc4-b3 Pc6-a5; 16. Pf3-el Db8-b6; 17. De3xb6 c7xb6; 18. f2-f3 Pa5xb3; 19. a2xb3 Pe4-c5; 20. b3-b4 Pc5-d7; 21. Pel-d3 g7-g5; 22. Pbl-c3 Tf8-c8; 23. Pd3-f2 d5-d4; 24. Pc3-e2 d4-d3; 25. Pf2xd3 Le6-c4; 26. Pe2-g3 Lc4xd3; 27. Tdlxd3 Pd7xe5; 28. Td3-d5 Pe5-g6, 29. Td5xg5 Tc8-c2; 30. b2-b3 Tc2-b2; 31. Pg3-f5 Tb2xb3; 32. h2-h4 Kg8-f8; 33. h4-h5 Pg6-e7; 34. Pf5xe7 Kf8xe7; 35. Tal-elt Ke7-f8; 36. Tel-e4 a6-a5; 37. Te4-g4 Kf8-e7; 38. b4xa5 Ta8xa5; 39. h5-h6 Ta5xg5; 40. Tg4xg5 b6-b5; 41. Tg5-g7 Tb3-blt; 42. Kgl-h2 Tbl-dl; 43. Tg7xh7 Tdl-d8; 44. Th7-g7 afgebroken. de tiende zet daaraan een nieuwtje toe door een stukoffer aan te bieden, waarop Kortsj noj niet inging. Gisteren koos de 27-jarige wereldkampioen op de negende zet voor een naar Paul Keres genoemde va riant, die populair werd door het toernooi om de wereldtitel in 1949, waar Keres, Euwe en Smyslov tot de deelnemers be hoorden. Een pionoffer van de met wit spelende Karpov verplichtte de 47-jarige Kortsjnoj op de der tiende zet tot een versnelde ontwikkeling. Na de 18e zet bezat Kortsjnoj twee dubbel- pionnen, maar hoewel Karpov' de ontmoeting domineerde, kwam het duel na de 35e zet in rustig vaarwater. De stand was in evenwicht. Beide spe lers bezaten twee torens en vier pionnen. Op de 43e zet won Karpov een pion, maar dit ma teriële voordeel was niet.vol doende voor de overwinning. Karpov onderkende de situatie en bood remise aan, wat door Kortsjnoj met een handgebaar werd weggewuifd. Na de 44e zet van wit werd de partij afge broken. Zwart (Kortsjnoj) stel de alvorens zijn zet onder Cou vert af te geven via arbiter Schmidt een puntverdeling voor, maar Karpov was op dat moment al verdwenen. Woensdagochtend, voor de her vatting van de partij, kwamen de spelers tenslotte toch remise overeen. Dolfijr rijnen redden zeeleeuw MOSKOU (UPI) - Een om g - hulp roepende zeeleeuw die was ingesloten door haaien is gered door een groep dolfijnen. Dit opmerkelijke bericht bracht gisteren het Russi sche persbureau Tass. Het voorval was gezien door zeelieden ter hoogte van de kust van Kamtsjatka in het Russische Verre Oosten l De haaien sloten de ring om de zeeleeuw steeds, meer, toen deze brulde en daarmee noodsignalen uit zond Binnen enkele minu-, ten arriveerden de dolfij nen en de haaien zwom men weg. •1), strijd :én g n m neds' mtm lUStl :wak letge anin :eld Ier w )e Iranj uperl tas Motorrijders verongelukt VALBURG (ANP) Twee jarige motorrijders uit Nij gen zijn gisteren in Oosterh< (gemeente Valburg) bij frontale botsing tussen motor en een vrachtwagen slag gedood. De twee buurjt gens wilden in een flam bocht van de weg met ho snelheid een autobus inhah aldus de rijkspolitie. Bejaarde vrouw bij ruzie gedood Helmond (ANP) De 72-jai) ge mevrouw B. van Dalen-vai de Ven is gisternacht dooi aangetroffen op het balkoi I van haar flatwoning in Hel mond. Haar schedel bleek t zijn ingeslagen met een zwaaj voorwerp. Vrijwel op hetzelfde m waarop het stoffelijk overscho i werd gevonden, hield de politii de vermoedelijke dader, de 28 jarige man uit Veldhoven, in dl directe omgeving van het flat f gebouw aan. De politie wa p I gealarmeerd door omwonen I den die in de flatwoning vai het slachtoffer een ruzie hooi I den. Ook had men de man vai het balkon zien springen. RUSSISCHE VERTEGENWOORDIGER BIJ WERELDRAAD VAN KERKEN: Vader Witaly, protopresbyter van de patriarchale kerk in Moskou en verte genwoordiger van het patriarchaat Moskou bij de Wereldraad van Ker ken in Genève, heeft in de Russisch- Orthodoxe kathedraal in Londen en kele dagen geleden een opmerkelijke preek gehouden. Daarin zei hij dat de communisten in de Sowjet-Unie de kerk sterk tegenstaan en dat jonge mensen, die zich tot de kerk richten verwijderd worden van universitei ten. De preek is vooral opmërkelijk omdat tot op heden de leiders van de Russisch-Orthodoxe kerk in het west en vaak zeiden dat er volledige gods dienstvrijheid in Rusland heerst. Vader Witaly heeft ook in Rusland de gewoonte bepaalde zaken wat duidelij ker te zeggen dan daar doorgaans gebruikelijk is, maar deze preek over het Evangelie van de zondag, de gene zing van de lamme (Mattheus, 9 vers 1-8), bevatte een aantal wel zeer op merkelijke uitspraken. Na zijn begroeting vertelde hij dat hij had besloten hier op dezelfe wijze te preken als hij in zijn eigen kerk in Moskou gedaan zou hebben. Hij werk te de twee uitspraken van Christus: „Uw zonden worden vergeven", en „Sta op en wandel", uit en maakte er een goede preek van. Tot zover was er eigenlijk weinig opmerkelijks aan. Daarna ging hij echter verder: „En wat heb ik U, hier in het Westen, te zeggen? Net zoals het eenvoudiger is te zeggen: „Uw zonden worden verge ven" dan „Sta op en wandel", is het voor de kerken hier veel gemakkelij ker de Russisch-Orthodoxe Kerk te bekritiseren dan het voor deze kerk dóór is, uit haar verlamde toestand op te staan. Woorden die hier gesproken worden blijven, hoe goed ze soms ook bedoeld zijn, maar woorden. In de Sowjet-Unie moeten de daden verricht worden". „En toch gebeuren die", aldus vader Witaly, „de Kerk staat uit haar verlam ming op en gaat voorwaarts Vooral veel jongeren komen tot het geloof, hoewel ze geen christelijke opvoeding genoten hebben waarvan ze kunnen profiteren en zonder dat ze veel kennis van allerlei kerkelijke en religieuze zaken hebben. Het feit dat zij daar door juist des te meer echt geloven, mag dan ook gezjen worden als een goddelijke gave buiten de bestaande kerkelijke structuren om, dus niet als een verdienste van de geestelijkheid. Deze terugkeer van jonge mensen, vooral van de intelligentia, de kritische avant-garde, is een verheugende ont wikkeling die steeds grotere vormen aanneemt". „De Kerk groeit ondanks alle beproe vingen: Jonge mensen worden van uni versiteiten en hogescholen verwijderd of worden er niet toegelaten omdat ze zich tot Christus en de Kerk richten; anderen raken hierdoor hun baan kwijt. Verkeringen worden verbroken omdat één van de partners de ander die zich door Christus en zijn Kerk laat inspireren, niet kan of wil volgen". „Ongetwijfeld zullen er t.z.t. veel hei ligverklaringen volgen want de laatste decennia heeft de Russisch-Orthodoxe Kerk meer martelaren en heiligen ge kend dan in haar hele geschiedenis daarvoor. De Russisch-Orthodoxe Kerk, die in het verleden zulke grote fouten heeft begaan staat op Gods bevel weer op. Laten we daar toch dankaar voor zijn", besloot vader Wi taly zijn pr^ek. Hoewel de feiten die vader Witaly in zijn preek naar voren bracht beslist geen nieuws vormen, is het wel nieuws in die zin dat een vertegenwoordiger van het Patriarchaat Moskou zich zo in het openbaar uitlaat. In het alge meen haast men zich, iedereen die het maar horen wil te verzekeren dat er in de USSR volkomen godsdienstvrij heid heerst, die bovendien door de grondwet gegarandeerd wordt en dat er van enige vorm van onderdrukking of discriminatie van gelovigen geen sprake is. Tekenend voor deze houding is een interview gepubliceerd in een van de laatste nummers van het blad van de Wereldraad van Kerken, „One World", met een andere vertegenwoor diger van de Russisch-Orthodoxe Kerk in Genève, prof. N. A. Zabolotskij. Herhaalde malen hebben christenen zowel in de USSR als daarbuiten de Russisch-Orthodoxe Kerk gevraagd op te houden een valse voorstelling van zaken te geven, maar een eerlijk, ob jectief geluid te laten horen. Of de preek van vader Witaly als een eerste stap in deze richting gezien mag wor den zal de zeer nabije toekomst uitwij zen^ Nog nooit als tevoren hebben tal van groeperingen na de dood van Paulus VI hun wensen en verwachtingen ten aanzien van de nieuwe opvolger van Petrus geuit. In Den Haag werden de wensen van de Christen-basisbeweging verwoord door pater J. van Kilsdonk sj. Vóór de aanbieding van een petitie aan de pauselijke pro nuntius, mgr. Gordon, zei hij ondermeer de „wat weemoedige indruk te hebben" dat in het huidige college van kardinalen, die de eerste en meest waarschijnlijke kandidaten voor het pausschap zijn, men nauwelijks figuren van werkelijke afme ting vindt. Hij ontkende echter niet dat het kan vóórkomen, dat juist het ambt „verborgen en sluimerende talenten losmaakt, zoals zonder twijfel is geschied bij bisschop Bek kers en zeer waarschijnlijk ook, na aftrek van alle mythologi sering, bij paus Joannes XXIII. Pater Van Kilsdonk wil niet praten van links, rechts, progres sief of conservatief, want, zo zei hij: „De Here God hoort het kreunen aan beide zijden". Als er dan geen genieën voor de dienst van het pausschap voorradig zijn, is het misschien genoeg - aldus Van Kilsdonk - dat de komende bisschop van Rome kan luisteren, niet bij wijze van show, maar met de echtheid van heel zijn ziel, van geheel zijn verstand en hart. Luisteren ook ten koste van zijn alleenrecht tot spreken Van Kilsdonk merkte op dat in alle kerken nog enorme voorraden liggen, er ontspringen telkens weer bronnen van cultuur en menselijkheid, van intuïties over recht en vrede, over dood en leven, over de eeuwigheid en over De Eeuwige zelf. „Als er dan in Rome een eerste, een oudste onder de broeders is, de eerst verantwoordelijke voor de communica tie, dan hopen wij dat hij te luisteren weet naar die intuïties en impulsen", aldus pater Van Kilsdonk. Solidaridad heeft nieuwe voorzitter Dr.L. Schuurman (46) is ge kozen tot voorzitter van het bestuur va de interkerkelij ke actie voor Latijns Ame rika Solidaridad. De nieuwe voorzitter volgt mr. H. baron van Tuyll van Serooskerken op, die zijn funktie om gezondheidsre denen moest neerleggen. Dr. Schuurman werkte tien jaar als docent aan het evange lisch hoger instituut voor theologische studiën „Ise- det" te Buenos Aires. Thans doceert hij missiologie aan de theologische hogeschool te Kampen. De heer Schuur man (gereformeerd) werd op voordracht van de sectie in ternationale hulpverlening van generale diakonale raad der hervormde syndel vorig jaar als bestuurslid van Soli daridad aangewezen. Solidaridad bracht in 1977 3.15 miljoen bijeen (1976: 2,5 miljoen). In december voert Solidaridad de jaarlijkse ac tie onder het motto: „werk en gerechtigheid voor iede reen". Het meinummer van „Kairos", het officiële maandblad van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is door de censuur verboden. Deze ingreep, die eerst nu bekend is geworden, is gemeld door de Wereldraad van Kerken te Genève. Het verboden nummer bevat kritiek op de voorlichtingsdienst van de Zuidafrikaanse re gering en een artikel over ds Beyers Naudé en over dr. Theo Kozte, direkteuren van het christelijk instituut. Zowel het instituut als beide direkteuren waren beperkende maatre gelen opgelegd. Onlangs is Kotze uit Zuid- Afrika ontsnapt. De Wereldraad betreurt de maatregelen tegen „Kairos" en verzekert de redaktie van zijn steun.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10