voor w... 1 Oost-Europa wacht op Chinese leider in de wolken Marlies Verkaik als eerste KLM-vrouw ™"„her-ae Greenpeace ="-=?= potvissen Victor Silvester overleden Meer mannen Jan vrouwen ongetrouwd Nederlandse sociale voorzieningen genieten wereldfaam Dinsdag 15 augustus 1978, 68e jaargang no.21120 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De Pooldokter „De Pooldokter", film over het leven van de Inuit-eskimo's op Ned. I om 20.25 uur. Om 21.55 uur „Mens in wording". Ned. II om 20.27 uur laatste aflevering van „Te land, ter zee en in de lucht" om 21.15 uur Aktua-tv over buitenlandse rij bewijzen en om 22.00 uur „Ik, Claudius". Enkele buien Opklaringen, maar ook enkele lokale buien, mogelijk met on weer. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Max. temp. van 18 graden aan zee tot 23 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon op: 6.25. Onder: 21.00. Schev. hoogw.: 1.39 en 14.18. Laagw.: 9.46 en 22.12. 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J Hallewas - Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. 10TTERDAM (ANP) - De so ciale voorzieningen in Neder- and genieten ook in het bui- enland een grote faam. Dat lebben medewerkers van de ociale dienst in Rotterdam emerkt, toen zij onlangs een toogbejaard echtpaar - man en rrouw allebei in de negentig voor de balie kregen, dat speciaal vanuit de Verenigde Staten naar Nederland was ge komen, „omdat alles hier zo goed geregeld is". De echtelieden waren een klein jaar geleden vanuit Antwerpen naar Amerika vertrokken om zich te herenigen met hun gee- migreerde zoon. Zelf waren ze in 1919 verhuisd van Rotter dam naar België en later naar Frankrijk. Het weerzien in Amerika was fijn geweest. Maar alles werd minder leuk, toen de man ziek werd. Het echtpaar kreeg gebrek aan geld. Toen herinnerden ze zich de verhalen over de sociale voorzieningen in hun geboorte land en vooral over de bejaar dentehuizen, die er zo goed moesten zijn. Ze namen het vliegtuig naar Nederland en deelden op Schiphol onomwonden mee al leen maar naar Rotterdam te willen, omdat ze daar geboren waren. De KLM zette hen in een bus en een taxichauffeur leverde hen af bij een hulp- en informatiecentrum van de ge meente. Het eerste wat het echtpaar wilde was eten en drinken, want dat had het al in geen uren gehad. Het centrum nam conlact op met het bureau bijzondere be middeling van de sociale dienst en daar was men bereid de hand over het hart te strijken en het echtpaar te plaatsen een van de verzorgingstehuizen van de stichting Humanitas. Over de kosten behoeft de ge meente zich geen zorgen te r ken. meende het hoogbejaarde echtpaar. Het had nog een j sioen uit België van 77 gulden in de maand en het geld w hier toch veel meer waard. [rottendorp leklemtoont .eidse amernood beschouw het als onrecht tegenover de mannen met wie ik in dezelfde klas heb gezeten, met name tegen over de 9 vliegers die samen met mij zijn aangeno men. Ik heb dit niet bereikt als vrouw, maar als persoon met de benodigde capaci teiten". Hetgeen niet weg neemt dat Marie- Louise nog vrij van trouwplannen zijn opgeklommen tot de rang van gezagvoerder, na de koningin de best betaalde vrouw van Neder land zal zijn. Maar ze blijft af standelijk praten over haar afwij kende beroeps keuze. „Het ene kind wil taxi chauffeur wor den; nou: ik vlie ger. Thuis in Nootdorp vonden ze het leuk, zoals ze ieder beroep leuk gevonden zouden hebben wat ik gekozen had, mits ik er ge-' schikt voor was. Kennissen zeiden: „Oh, maar de Rijksluchtvaart school neemt ab soluut geen meis jes aan. Ik heb toen een brief ge schreven en het tegendeel bleek waar. Ik ben nooit tijdens de oplei ding of later tij dens de cursussen bij de KLM an ders behandeld dan anderen. Ik voel me ook niet anders. Ik zit niet eenzaam tussen 700 kerels. Ik zit tussen collega's". Toch bleek enige aanpassing nodig. Zo heeft de uni formdienst van de KLM voor Marie- Louise speciale kleding moeten ontwerpen. Het werd - in verband met onvermijdelij ke posities van de stuurknuppel een broekrok, ge completeerd met een overigens wei nig flatteuze pet. Marie-Louise Ver- kaik had als zweefvliegster reeds in hoger sfe ren verkeerd. De zevende hemel was het dan ook niet voor haar. toen ze voor het eerst als tweede- officier (tot alles bevoegd behalve starten en landen) in de cockpit van een DC-8 plaat snam. „Ik heb niet zitten juichen, als u dat bedoelt. Zou ook niet goed zijn als ieder ander, niet zwaarder, niet lichter". Ondertussen is de KLM nauwelijks van plan het op nemen van vrou wen in zijn vlie gerscorps tot een aktieve politiek te maken. „We wachten af. We hebben in de zwa re luchtvaart geen ervaring met da mes. We zullen wel zien hoe het zich ontwikkelt, hoeveel aanmel dingen er komen en hoe ze bestand zijn tegen de li chamelijke en geestelijke belas ting van het be roep. Maar ze zijn in principe wel kom, mits ze vol doen aan onze ei sen. Dat is de eni ge discriminatie die wij toepas- De kamernood onder studenten is met ingang van het nieuwe studie jaar weer groter dan ooit. Om de 5 iood te beklemto- fien heeft de i leidse Studenten 1 Bond gisteren aan de Leidse Kaiser- «raat een krotten- c dorp opgetrokken sn de houten op- «allen rijkelijk «oorzien van spandoeken. Pi- 1 kant detail is de 1 tokatie van het krottendorp. Het 1 flemeentebestuur heeft vergunning «erleend om op het braakliggende «uk grond een studentenflat op te trekken maar de omwonenden protesteren luid. En met succes, [Voorlopig althans. LONDEN (AP) „Greenpeacebe- X weging" hebben in een confronta- tie met Russische Hh \7-| Af* walvisvaarders, X V Xv^X 1100 kilometer ten noorden van Hawaii, vier pot- q „Greenpeacebe- weging", een or ganisatie die de bescherming van walvissen daadwerkelijk ter hand neemt, vanuit zijn hoofdkwartier in Londen bekend gemaakt. Het nieuws over de confrontatie werd bekend via een radioge sprek met de „Pauw", een schip van de beweging dat bij het incident betrokken was. De confrontatie begon zaterdag toen de „Pauw" een Russische walvisvaarders, bestaande uit het fabrieksschip "Daliny Vostock" en drie harpoenboten ontdekte. De walvisbeschermers, die in opblaasbare motorboten voeren, werden bespoten met brandslangen. Tijdens het „gevecht" dat drie en een half uur duurde, slaagde men erin tenminste vier potvissen te redden. Ernstig ongeval op Hogeveenseweg HAZERSWOUDE Een auto mobilist uit Rijnsburg is gis termorgen ernstig gewond ge raakt. De Rijnsburger reed op de Hogeveenseweg in de rich ting van Boskoop. Door onver klaarbare oorzaak raakte hij van de weg en kwam tegen een boom terecht. Door deze botsing kwam hij bekneld te zitten in zijn auto. Hij moest door de Boskoopse brandweer worden uitgezaagd. De 35-jarige Rijnsburger is met verwondingen aan hoofd en arm in het Academisch Zieken huis in Leiden opgenomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per special6 koerier wordt de krant alsnog gebracht. (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG Een op de acht mannen trouwt liet. Bij vrouwen ligt dat aantal de helft lager; bar komt een op de zestien niet tot trouwen. \o heeft het bureau voor de statistiek bere- end, zich baserend op gegevens over de perio- e 1971/75. )e achteruitgang in de huwelijkskansen wordt ?en deel toegeschreven aan het sterke eruglopen van het aantal gedwongen huwelij- i voor een ander deel aan veranderde oudingen tegenover huwelijk en gezin, waar- or het traditionele huwelijk en gezin minder trek zijn geraakt en er soms eerst dan wordt etrouwd als een kind wordt gewenst. Ook de ronomische teruggang in de eerste helft van jaren zeventig kan van invloed zijn geweest, or zover de achteruitgang van de huwelijks- ansen is veroorzaakt door het teruglopen van iet aantal gedwongen huwelijken is er uiteraard lechts sprake van een tijdelijk verschijnsel. In 970 werden per 1000 niet-gehuwde vrouwen 22 tot 30 jaar nog 38,2 gedwongen huwelij- geteld; in 1975 waren het er nog maar 12,8. het meest wordt er volgens de gegevens over 971/75 door mannen van 24 en door vrouwen 22 getrouwd. Vlak na de tweede-wereldoor- :2' log trouwden de meeste mannen op 29-jarige en meeste vrouwen op 26-jarige leeftijd. )e huwelijkskansen van zowel mannen als vrou worden na een zekere leeftijd, die tussén le 20 en 25 jaar ligt, voortdurend kleiner, maar Edwijnen nooit helemaal. Op 75-jarige leeftijd >ben mannen bijvoorbeeld een grotere kans i trouwen (een op de duizend) dan de vrou- ren (minder dan een op de tweeduizend). Ie kans van hertrouwen is voor gescheiden nannen en vrouwen groter dan voor weduwen fn weduwnaars. De grootste daling van de hertrouwkansen heeft zich voorgedaan bij de weduwen, wat in vërband kan worden gebracht Inet de verbetering van de sociale positie van Ie weduwen. Voor haar geldt bijvoorbeeld, dat de leeftijdsfase tussen circa 30 en 40 jaar n de periode 1971/75 de uiteindelijke hertrouw- nog niet de helft is van die welke in 1948/49 rerd waargenomen. (Van onze correspondent) BOEKAREST Boeka rest is in feeststemming, in afwachting van het be zoek van de Chinese par tijvoorzitter en Mao's op volger Hoea Kwo-feni V oorzitter Hoea wordt morgen of donderdag in de Roemeense hoofdstad verwacht. Na zijn bezoek aan Roemenië gaat hij op 21 augustus, de tiende verjaardag van de Russi sche inval in Praag, naar de Joegoslavische hoofd stad Belgrado. De reis kan worden gezien als een belangrijk onderdeel van de Chinese campagne om de Russi sche invloed in de wefreld te verminderen. Roemenië is de voornaamste bondgenoot van China in het communistische kamp, wegens de onafhankelijke koers van president Ceausescu tegenover Moskou. Ceausescu heeft eerder dit jaar Peking be zocht. Joegoslavië, eens Pekings voornaamste vijand in het com munistische kamp, onderhoudt sinds enkele jaren vriendschap pelijke banden met de Chinese leiders. China heeft Tito gepre- Wffl Hoea Kwo-feng schudt bij zijn vertrek uit Peking de handen van vicè-voorzitter Yeh en vice-premier Teng. zen wegens zijn onafhankelijke opstelling, hetgeen een eind heeft gemaakt aan de vriend schap tussen China en Albanië. Het is de eerste keer dat een Chinese leider zover van huis gaat. Dit geeft aan hoezeer Chi na zich nu openstelt voor de wereld buiten China en hoezeer China erop gebrand is banden aan te knopen met Oosteuropese landen die een zekere onafhan kelijkheid van Moskou hebben weten te bereiken. Joegoslavië is voor China boven dien interessant vanwege de ex perimenten met arbeiders-zelf bestuur, waarmee het de levens standaard in het land heeft kun nen verhogen. Het bezoek aan Roemenië, volwaardig lid van de Oosteuropese economische ge meenschap Comecon en van het Warschau-Pact, bewijst de moed van Ceausescu om de Russen uit te dagen. Een week geleden heeft Ceausescu Brezjnev op de Krim bezocht om diens onge rustheid proberen weg te nemen. Het was een weinig hartelijke ontmoeting. Na zijn bezoek aan Oost-Europa gaat Hoea via Iran terug naar Peking. Met de Sjah hoopt hij te komen tot betere handelsbe trekkingen en tot afspraken over het terugdringen van de Russi sche invloed in dit deel van Azië. (Van onze kunstredactie) Den Haag De vermaarde Engelse dansor- kestleider Victor Silvester is gisteren op 78-ja rige leeftijd overleden in het Zuidfranse Le Lavandou, waar hij als gewoonlijk zijn vakan tie doorbracht. Na een duik in de Middellandse Zee is hij ten gevolge van een hartaanval op het strand overleden. Victor Silvester vormde in 1935 een dansorkest waarvan de muziek op miljoenen grammafoon- platen is vastgelegd; zijn stijl werd als zeer beschaafd ervaren en veranderde nooit van tempo. Zijn „slow, quick quick slow" bereikte de hele wereld. Silvesters zoon heeft het destijds gevormde orkest overgenomen. Marlies Verkaik: in haar KLM-uniform als tweede vlieger. (van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - In getalen als gold het de presentatie premier waren de media vanmorgen naar Schiphol gesneld voor ken nismaking met de eerste vrouwelij ke KLM-vlieger, jongste produkt van de voort- schreidende emancipatie. Zelf stelde de net 28 jaar geworden, aangenaam ogen de M.L. Verkaik uit Voorschoten de belangstelling niet op prijs. „Ik

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1