Handschoen weer in de mode WN HUIS UT Raad voor de kunst vraagt meer geld Hoe huisdier gezond te houden TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR ZWEMBAD BIJ (EIGEN) HUIS Na jaren te zijn weggeweest Instructie voor wassen van lederen handschoenen 97| LEIDSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 De handschoen is altijd al gebruikt voor verschillende doeleinden. De Grieken - est hetisch als ze waren - be schermden de handjes tegen klootjes en wondjes door ze bij zware arbeid in hand schoenen te steken: de Perzen trokken ze uit ijdelheid alleen uit in bed en in het bad. Venetië en Florence lanceer den vroeger geparfumeerde handschoenen, aan de kost baarheid van het parfum van Frangaises kon men haar rijk dom aflezen. Ridders wisten in de oorlog ook weg met de handschoen; Engelse edelen werden symbolisch in stand verlaagd door ze na een mis stap publiekelijk de hand schoen uit te trekken. De tra ditie handschoenen te dragen buiten de deur is in Neder land lang gebleven. Men ging zelfs met handschoenen aan aardappelen halen, als men dit aan zijn standing ver plicht achtte. De laatste tijd is de hand schoen in de mode een beetje achterop geraakt. Maar nu kondigt zij zich voorzichtig weer aan. Zelfs mode-ontwer pers ontfermen zich over haar. En als met zovele mode-ver schijnselen: men inspireert zich op het verleden. De hand schoen uit de riddertijd, voor zien van een kap, duikt op. Jean Louzac maakt ze voor zijn boetieks van imitatie tij gerbont met grote kappen en bijbehorende tas. Juwelen De nieuwe benadering van de handschoen is haar straks in combinatie te brengen met tas en schoenen, een drieman schap dat zich wel eens een aardige plaats in het modewe reldje zou kunnen veroveren. Nederland heeft lang een ei gen handschoenenindustrie gehad: de firma Laimböck in Berkenrode-Heemstede, waar van de grondlegger ene Franz Laimböck was die in 1831 op achttienjarige leeftijd oost waarts trok om Tiroler hand schoenen aan de man te bren gen. Deze waren al sinds 1600 een begeerd artikel. Vorsten uit die dagen gaven na een gul onthaal hun gastheren bij het afscheid een paar met juwelen bezette handschoenen. Een ge ste diè zij zich financieel best konden veroorloven. Smeke lingen boden hun handschoe nen aan als „steekpenning" om een of ander verzoek kracht bij te zetten, maar ze' waren dan wel gevuld met gouden- of zilveren munten. Oude Franz Laimböck had een vooruitziende geest. On dernemende Zillertalers wa ren ook al eeuwen in de weer geweest met hun produkten. Ze reisden jaarmarkten in ste den en dorpen af om hun handwerk aan de man te bren gen. Winkels kende men toen nog niet. Franz trad in hun voetspoor en had zo'n succes in den vreemde, dat hij be sloot huiswaarts te keren en zijn zaken in Nederland te gaan doen. Zijn eerste winkel bouwde hij in Scheveningen, destijds een bekend Kurort voor Duitse- en Russische vor sten, die dan ook ijverig bij hem kochten. Later verplaat ste hij zijn zaak naar Amster dam, van waaruit hij en zijn opvolgers (allen Laimböcks), filialen stichtten in alle steden van ons land. Het familiebe drijf legde zich tot in de derti ger jaren van deze eeuw uit sluitend toe op de handschoe- nenhandel, de productie ge schiedde buiten onze grenzen. Tot kort voor de Tweede We reldoorlog moesten alle hand schoenen (en Nederland ge bruikte er toen anderhalf mil joen paar per jaar) uit het buitenland komen. In de cri sistijd die volgde, nam Laim böck de grote sprong om een eigen handschoenenindustrie op te bouwen, die met moeite van de grond kwam (vakper- soneel moest met toestemming van het Departement van So ciale Zaken met verblijfsver gunning van buitenaf aange trokken worden op voorwaar de dat naast elke vreemde coupeur(euze) een Nederland se leerling geplaatst zou wor den om het vak te leren), maar tenslotte uitgroeide tot een van Europa's grootste hand schoenenproducenten. Inmid dels zijn de bakens weer ver zet. Oude tijden keren weer. De handschoenen komen op nieuw uit het buitenland. Ups en downs Directeur van het aloude be drijf, niet gespaard voor ups and downs, is thans de heer Rudolf Laimböck, vierde ge neratie 'handschoenenverko per'. Na een tijd van felle con currentie na de Tweede Werel doorlog met Oostbloklanden en Italië, moest de firma in 1966 de thuis-produktie laten schieten. „Het is een trieste zaak", zegt de huidige direc teur spijtig. „Als wij het hand werk weer zelf in huis zouden willen beoefenen zijn daar uit economisch oogpunt bezien Op de foto: handschoen van 1200, waarmee de ridders aan de Kruistochten deelnamen èn de onverwoestbare 'lammies' voor men sen met gevoelige handen. Rechts onderaan: herenhandschoenen van echte Peccaryleder, afkomstig van Braziliaanse moeraszwijnen. bijna zo solide als de handschoen van de ridder.Goed wasbaar met water en zeep. geen mogelijkheden voor. Je valt terug op meisjes voor het stikwerk, maar die moeten het minimum loon verdienen. Het ergste is als ze dan één dag achter hun machientje gezeten hebben, zijn ze weer verdwe nen. Ze staan liever in een discobar dan in de industrie te werken. Je houdt geen perso neel. De 'werkloosheid' maakt het ons moeilijk zelf te produ ceren, dus hebben we ons heil maar gezocht in wat vriende lijker (handels)gebieden: oos telijke landen, de Philippijnen. We hebben te maken met een andere samenleving vergele ken bij vroeger en daarbij moet je eigen bedrijf aanpas sen wil je kunnen door draaien". Toch heeft directeur Laimböck goede moed voor de toekomst. „Voor het komend seizoen heeft de detailhandel vooral dameshandschoenen van glacé-leder opgenomen. Daarbij constateer je vraag naar langere modellen die over de pols vallen". De ver koop autohandschoenen neemt toe en ook in de sector herenhandschoenen, de laatste jaren sterk verminderd, zit nu weer muziek. De verkoop is in de lift. De grotere stabilisatie op de (heren)handschoenen- markt ziet hij maatschappij gebonden. „De mensen gaan meer fietsen, daar zitten weer aansporingen tot sporten ach ter van artsen en cardiologen. Maar op de fiets krijg je kou de handen, vooral vrouwen hebben daar last van. In 1975 bijvoorbeeld met de oliecrisis, toen niemand in de auto kon rijden en uit arrenmoede maar op de fiets klom, stond het hier (in Heemstede) zwart van de mensen. Ze moesten allemaal handschoenen heb ben. Die trend neemt toe. De verkoop toont een stijgende lijn, vermoedelijk ook omdat mannen meer gebruik van de fiets gaan maken om naar hun werk te gaan. Je merkt dit niet alleen in Nederland maar in heel Europa. We werken even eens in EEG-verband". Omzet De omzet bij Laimböck zit al weer op 300.000 paar lederen handschoenen per jaar en 200.000 paar wollen hand schoenen. „Jonge mensen ko pen graag gebreide hand schoenen met op de boven kant en binnenhanden leren appliqués van suède. Dit soort wordt straks in een groot kleu rengamma gebracht voor een zacht prijsje: ca. 20.-. Met die combinaties bereik je het breedste publiek. Loop de Bij enkorf in het najaar maar in, straks overal bakken hand schoenen van wol met leer". Als trend meent de heer Laim böck te kunnen voorspellen dat de driehoek: tas, hand schoenen en schoenen van het zelfde leer chic zal worden, „Tas en schoenen in duo-look was er al jaren. Nu komen er ook handschoenen bij. Vooral speciaal leerzaken als bijvoor beeld Zumpolle nemen veel af. De handschoen herkrijgt zijn plaats binnen het accessoire- gebeuren". Voor de herfst zijn zwart, ha vanna bruin en Mexicana, een soort donkere brique kleur (ook aan te treffen bij schoe nen en tassen), gewild. Daar naast diverse bordeaux tinten en flanel-grijs. Maakt Laim böck nu geen enkel paartje meer in Heemstede? „Jawel, de lammies. De vleeszijde van dit leer is naar buiten gewerkt, de natuurlijke wolkrulletjes dienen als voering. Dit is een artikel dat altijd gaat. Maar die handschoenen kosten dan wel een gulden of tachtig". (Voor rheumapatiënten echter zijn 'lammies' onvervangbaar). In de Parijse shows kwam duidelijk naar voren bij de grote couturieërs, dat de hand schoen als accessoire na jaren te zijn weggeweest, in de mode is teruggekeerd. Om een goed resultaat te bereiken: speciale handschoenenzeep gebruiken (te krijgen bij speciaalzaak). Niet wassen in te heet, doch LAUWWARM water. De handschoenen AAN DE HANDEN in het lauwe zeepsop dompelen en de handen wassen, zoals dat gewoon wordt gedaan. Geen borstel gebruiken of zeep aansmeren. Zodra alle vuil verwijderd is, de handschoenen in een schoon, lauw sopje naspoelen. Dan blijft het leer mooi soepel. De handschoenen langzaam in een koele ruimte laten drogen, bijvoorbeeld in een badhanddoek. Dus vooral niet forceren bij verwarming of in de zon. De handschoenen NOOIT uitwringen. Tijdens het drogen enkele keren de vingers opblazen en de handschoenen uiterst voorzichtig aantrekken om ze weer in het goede model te krijgen - en alweer - het leer soepel te houden. Op de nachtelijke toer Er zijn bloemen die rond middernacht hun kelken ontvouwen, en maar enkele uren mooi blijven. Om van hun onaardse schoonheid te genieten moet een mens 's avonds laat in de auto stappen en naar een kwekerij of kas rijden waar zij bloeien. Bovendien geeft de „Koningin der Nacht", zoals zij heet, slechts éénmaal per jaar haar chdrme prijs aan het menselijk oog om dan te verschrompelen. Ze heeft haar tijd gehad. „Damast" of Nachtviool is ook een interessante 'nacht vlinder', maar op haar eigen manier. Ze begint in de kleinste uurtjes te geuren. De koosnaam „Viola Odorata" duidt al in die richting, hoewel de Latijnse familienaam „Hesperis Natro- nalis" is. Om haar waar te nemen hoeft de liefhebber alleen maar zijn bed uit te rollen en boven de vaas met Nachtviolen met zijn neus te gaan hangen.Minder omslachtig dan het aanschouwen van de Koningin der Nacht, dit bijwonen van een wonder der natuur. De Nachtviool wordt weinig gekweekt. Ze is een ouderwets bloempje in wit, violet en blauw en ziet er niet eens bijzonder uit. Maar ze is wel bijzonder. En goedkoop: 3,95 per bos. De kweker ziet haar in de toekomst wel populairder worden voor tuinbeplanting. Zomercoupe als toetje „Van huis uit" gaat de lezer een vreemd toetje voorscho telen; de ingrediënten zullen mensen die niet van karne melk houden doen griezelen. Zij die er wel van houden vinden het recept misschien wel grappig: 30 gram cus tard; 40 gram suiker; 1/2 liter karnemelk; 4 eetlepels liefst zelf gemaakte jam (of goede vruchtenjam); geroosterde amandelen. Meng de custard en de sui ker met een deel van de karnemelk in een pan tot een glad papje, dat langzaamaan mag gaan koken. Steeds roe ren. Voeg - van het vuur af - de rest van de karnemelk toe en laat de vla koelen. Meng de jam er voorzichtig door. Garneer met gerooster de amandeltjes. Hoe houd ik mijn huisdier ge zond? Een vraag die elke die renvriend zich zal stellen. De beantwoording is niet zo moei lijk: vermoedt de baas dat zijn dier ziek is - en dat merkt een oplettende baas heel goed - dan stapt of rijdt hij naar de dierenarts. Er zijn ook kleinig heden, die niet direct specialis tische hulp vragen, maar die zelf kunnen worden opgelost. Oppassen is de boodschap. Iets wat er onschuldig uitziet, kan zeer kwaadaardig zijn. Zo was er eens een poes, die een zwart, wratachtig uitsteeksel bij een tepeltje had zitten. „O, dat is een teek", riep de goed willende buurman. „Zal ik die er even afhalen?" De baas was wijzer; hij trok naar de dieren dokter en de „teek" bleek een kankergezwel. Oppassen raadt ook dierenarts dr. H. van Ree. Samen met Ilse Dorren stelde hij een handig naslagwerkje samen, waarbij hij allerlei kwaaltjes van dieren onder de loep neemt, maar toch steeds verwijst naar de deskundige wanneer dit nodig zou zijn. Op een rijtje staan abcessen, drei gende abortus, braken, infec tie, schurft, onwelriekende adem en nog veel meer. Hier voor beveelt de homopeathi- sche auteur tal van stoffen aan, voorkomende in de na tuur. De homopeathie moet niets hebben van synthetisch sa mengestelde medicijnen uit la boratoria. Dr. Van Ree houdt zich bij zijn raadgevingen dan ook vast aan de grondslag der homopeathie: een stof die be paalde symptomen veroor zaakt geneest een kwaal met die symptomen juist als de stof maar sterk verdund wordt toegediend. Met verdun nen wordt dan geen scheutje door de grondstof mengen be doeld, maar in allerkleinste verhoudingen van bijvoor beeld één op een miljard. Ar nica, ogentroost, bezoëzuur, belladonna, een zeer kleine greep uit het arsenaal van de homopeathische medicijnen om kwalen en kommer te ge nezen, die ook voor dieren zijn te gebruiken. Het leuke van het boekje is onder meer dat de dierenarts ook psychische oorzaken aanwijst voor dier lijk „zich niet lekker voelen". Hij heeft het over een „zwaar moedige" kat, een „slecht hu meur" van de hond of een spaniel die „de bokkepruik op heeft". Alarmsignalen, die de baas niet mag negeren. Een boekje dat best een plaats ver dient in de kast. La Rivière Voorhoeve - Zwolle 16.50) Een privé zwembad is een ze kere luxe. Toch wordt het in toenemende mate gesignaleerd bij kleine of grote bungalows. Men ziet een zwembad als een waardevast object, dat de waarde van het bijbehorende huis verhoogt. Een bepaalde firma verkocht vanaf jan. 1978 tot juni 50 baden, zodat men wel van een trendverhoging kan spreken. Voor de eige naars van deze dicht-bij-huis- duik-mogelijkheid is het stij gen van de energieprijzen een probleem dat zich als een don ker wolkje aan de rimpelloze horizon gaat aftekenen. Ver schillende marktonderzoeken naar zonnecollectoren, die het water in het privé-zwembad op temperatuur brengen en houden, tonen aan dat men deze 'wolk' opmerkt. Een der leverancieren van zwembaden (in totaal onge veer 40 in heel Nederland) heeft een compleet "energie" programma ontwikkeld dat een aanzienlijke kostenbespa ring kan opleveren! Het pro gramma bestaat in principe uit drie elementen: optimalise ring van de inhoud van het zwembassin, toepassing van isolatiematerialen en benut ting van de 'klimatologische warmte'. Door het zwembad die 'opti male' vorm te geven dat wil zeggen dat het nergens dieper is dan strikt nodig, heeft men de waterinhoud terug kunnen brengen tot een vermindering van 29 Daardoor is minder warm te-energie nodig. Tegen wanden en bodem van de ba den is thermische isolatie aan gebracht van kunststof schuim. Warmteverlies aan de opper vlakte van het water wordt voorkomen door de afdekking van de waterplas. Afdekking Hiervoor gebruikt men de Thermisol afdekdeken (warm teverliesbeperking van 50-70 of de mechanische dan wel geautomatiseerde Grando-ro- lafdekking, waarbij 70 tot 90 minder warmte de 'lucht in gaat'. Bovendien zijn de toe- en afvoerleidingen van Tyleen, dat is een kunststof met een driemaal zo hoog isolerend vermogen als bij voorbeeld PVC. Dan levert men nog een zonnecollector (type FAFCO), die uit kunststof is gemaakt. Hij bestaat uit tientallen in het gelid liggende kunststofbuis jes, die samen een vlakke plaat vormen van ca. 300 x 120 cm. De plaat wordt aan de kopse kanten begrensd door een aanvoer- en een retourlei ding. Deze zijn zo gecon strueerd dat meer collectoren aan elkaar kunnen worden ge koppeld. Via de leidingen wordt het water naar de - door de zon verwarmde - buisjes gevoerd, waardoor het water tijdens de circulatie door de buisjes op temperatuur wordt gebracht en weer teruggevoerd naar het bad. De kunststof is bestand tegen chloorhoudend zwem badwater; er treedt geen cor rosie op. Energieprijs Geheel nieuw is de recentelijk geïntroduceerde energiepomp van de fa. Hoeks in Tilburg, die warmte onttrekt aan de buitenlucht. Hij berust groten deels op hetzelfde principe als de koelkast. Terwijl bij de koelkast de warmte onbenut wordt afgevoerd, draagt de energiepomp juist warmte aan. Al bij een buitentempera tuur van minder dan 10° is hij in staat het zwembadwater warmte over te dragen. Dit gaat aldus: de door een venti lator aangezogen lucht stroomt door een warmtewis selaar en staat hierin warmte af aan een koelmiddel. Die lucht wordt afgevoerd. Het koelmiddel, dat dampvormig is, komt terecht in een com pressor om te worden samen geperst, waardoor de damp verder wordt verwarmd (lees: 'ingedikt'). In de condensor wordt het koelmiddel vervol gens neergeslagen, waarbij de verdampingswarmte vrij komt. Ze kan nu wat aangenamer maken om in rond te spartelen. Bij constante druk en tempera tuur stroomt het koelmiddel daarna door een expansieven tiel, aldus de fabrikant. Hierin dalen zowel de druk als de temperatuur. De enige energie die de pomp nodig heeft, zou de stroom (380V) voor het aan drijven van de compressor zijn. De pomp kan in bestaan de installaties worden inge bouwd, of in de open lucht Voor subsidiering zijn de thans voor de kunsten ter beschikking staande gelden nöch toe reikend om het bestaande cultuur goed op adekwate wijze uit te dragen, nöch om de kunst voldoende moge lijkheden te bieden zichzelf te ver nieuwen. Dit laatste bleek overduide lijk toen onlangs twee door de Raad positief beoordeelde projekten subsi die werd ontzegd omdat niet voldoen de middelen resteerden. Het geld dat op de begroting van CRM i; bestemd voor expirimenten en anderszins kunstvernieuwende projekten wordt namelijk in steeds grotere mate onei genlijk gebruikt om niewe groepen en instellingen zoals b.v. Hauser Orkater, Bart Stuy's bewegingsgroep Multi Me dia, Studio Scarabee en Galerie De Appel te Amsterdam, in leven te hou den. Een normale subsidiëring in de exploitatie van deze groepen en instel lingen is zonder extra gelden niet meer mogelijk naast alle subsidies die al aan een aantal gezelschappen wor den verleend. Wanneer geen extra geld beschikbaar komt zal in 1979 op de begrotingspost voor expirimenten geen geld meer resteren om losse projekten te kunnen subsidiëren. De kommissie konsta- teert dat haar taak dan uiterst be perkt kan blijven: onder die omstan digheden wordt advisering over subsi- die-aanvragen voor projekten (ver wacht worden er een kleine honderd) niet zinvol en reëel geacht en zal dan ook door de kommissie worden nage laten. De Algemene Projekten Commissie hoopt echter dat het zover niet be hoeft te komen en komt met uitvoeri ge voorstellen hoe in de»toekomst een subsidiesysteem kan worden ontwik keld dat het nieuwe een kasn geeft zonder dat dat ten koste behoeft te gaan van andere al bestaande waar devolle kunstinstellingen. In dit kader wordt gepleit voor een begrotingsin deling in minder enge kaders, afschaf fing van het systeem van koppelsubsi- diëing e.h het invoeren van z.g. ont wikkelingssubsidie. Ministers: toneeltechnici korter werken DEN HAAG De ministers Albeda van Sociale Zaken en mevrouw Gardeniers-Berend- sen van CRM zijn voorstan ders van vermindering van de wekelijkse arbeidsduur van to neeltechnici. Deze vermindering dient ge paard te gaan met een betere verdeling van die duur. Dit blijkt uit het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vra gen van de tweede-kamerleden Voogd en Kosto (beiden PvdA). De vragen waren gesteld in verband met acties van de bij de kunstenaarsorganisatie NW aangesloten theatertech nici. Deze acties hadden tot doel het overmatige aantal werkuren per week terug te dringen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9