Noordamerikaanse katholieken willen een paus die glimlacht Energieke premier moet Portugal op gang brengen 'Uitvaartdienst /paus PaulusVI indrukwekkend door eenvoud Militairen grijpen in in steden zuidelijk Iran Israël schort besluit op inzake nieuwe nederzettingen ^BUITENLAND LEIDSE COURANT/. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 PAGINA 7 r. j S0ME (Rtr) Een groep Noorda- e p. nerikaanse katholieken, verenigd 1 v«© het „Comité voor de verant- - nwfliorde pauskeuze" heeft gisteren i siegevrraagd om afschaffing van het geuebeiuie conclaaf, en de kardinalen 5 «ieen profiel geschetst van de man, iguüe op de Stoel van Petrus it Op een persconferentie in Rome deelde de woordvoerder, de pries ter-socioloog Andrew Greeley uit Chicago mee, dat er „een verba zingwekkend gebrek aan informa tie over de kandidaten bestaat". „De kerk heeft een hoopvol en hei lig man nodig", aldus Greeley, „een man die kan glimlachen". Hij zei dat mensen die menen dat de paus noodzakelijkerwijs een goed be stuurder, een diplomaat, een man die de curie kan hanteren, moet zijn, een man die de Derde Wereld kan toespreken, of Italië kan begrij pen, kortzichtig zijn. „Op het huidige kritieke tijdstip in zijn geschiedenis, geplaatst voor misschien de meest acute crisis sinds de reformatie, en in een we reld waarin geloof en oecumene wanhopig worden gezocht, vereist het pausdom in de eerste plaats een man van heiligheid, een man van hoop, een man van vreugde", aldus pater Greeley. Het Vaticaan geen commentaar. Of iri i menigte gelovigen R.k. theologen: „Nieuwe" paus noodzakelijk LONDEN Tien staande rooms-katholieke theologen hebben vandaag in een brief in de Londen- se Times gevraagd om een aggiornamento van het pausdom en een nieuw soort paus. De tien. allen van interna tionale bekendheid, vragen de kardinalen die de nieu we paus moeten kiezen, het eerste deel van hun con claaf te besteden aan een discussie over hun brief. De groep, die onder meer Hans Küng, Yves Congar en Edward Schillebeeckx omvat, zegt dat zij graag zou spreken voor degenen in en buiten de kerk, die hopen op een paus die eerst en vooral zou probe ren de conflicten te helpen bijleggen en breuken helen die in de post-conciliaire kerk zijn ontstaan „een paus van verzoening". In de brief wijzen de theo logen op de volgens hen noodzakelijke hervorming van het pausdom als insti tuut, waarbij de paus de synode van bisschoppen ziet als een volwassen be sluiten nemend orgaan. De nieuwe paus zou verder de betrekkingen met de Wereldraad van Kerken moeten versterken en zou de spirituele relatie met het Jodendom ernstig moe ten nemen. ROME Een eenvoudige sluit steen van travertij n met de in- gebeitelde inscriptie: „Paulus PP. VT' geeft in de wit gekalk- kapel van de Madonna del Donatello in de gewelven van de St. Pieterskerk in Rome de plaats aan. waar paus Paulus VI ligt begraven. Vanaf 7 uur zondagmorgen trok een onaf gebroken stroom belangstellen den langs het graf, onderweg even neerknielend of een blik werpend op het constant onder bloemen bedolven graf van Paulus' voorganger, Jo hannes XXIII. De bijzetting van paus Paulus geschiedde zaterdagavond in het bijzijn van slechts de naas te familieleden en enkele kardi nalen, onder wie de deken van het kardinalencollege Confalo- nieri en Camerlengo Jean Vil- lot. De naam van Paulus VI zal verder nog worden gebeiteld op de marmeren plaat waarop alle 145 in de St. Pieter begra ven pausen staan vermeld. Ontroerend moment Tussen de 75.000 en 100.000 mensen, drie tot viermaal het maximalen aantal dat de St. Pieter kan bergen, woonden op het plein voor de kerk de strak geleide, stijlvolle plechtigheid bij. Behalve dat ze plaats vond op 's werelds mooiste plein in het bijzijn van talrijke kerkelij ke en wereldlijke hoogwaardig heidsbekleders, onderscheidde de rouwmis zich niet van die, welke overal ter wereld voor een overledene wordt opgedra gen. Zonder bloemen of verdere versieringen stond de effen af gewerkte kist met het stoffelijk overschot op de grond voor het altaar. Na twee uren toen de avondzon het St. Pietersplein in een rosse gloed zette, brak het meest ontroerende moment van de dag aan. Terwijl de 12 dragers hun schouders onder de kist zetten, en deze lang zaam wegdroegen naar de in gang van de St. Pieter, brak uit het publiek tot driemaal toe een spontaan applaus los. Dui zenden mensen zwaaiden met zakdoeken als een laatste vaar wel aan de dode, totdat de Beveiliging Bijna onzichtbaar voor het pu bliek op het St. Pietersplein en helemaal buiten het blikveld van de televisie bevond 8000 man sterke politiemacht, die de Italiaanse staat op grond van het 1929 met het Vaticaan ge sloten verdrag van Lateranen, ter beveiliging der toeschou wers had samen getrokken. Vijf helikopters van de carabi nieri cirkelden boven de stad en hielden speciaal de afvoer- wegen in de gaten. Buiten de kolommen van Bernini en de hoge muren van Vaticaanstad stonden honderden overval- en pantserauto's opgesteld. De vredigste staat ter wereld, die over slechts 40 soldaten van de Zwitserse garde beschikt, leek op een belegerde vesting. Ach- St. Pietsplein, op balkons en in ramen van omringende gebou wen, stond overal scherpschut ters van de politie opgesteld. Bruggen, tunnels, strategische punten en ambassades in de hele stad, stonden onder stren ge bewaking. Aardbeving in Californië Tenminste vijftig mensen zijn gisteren in Californië gewond geraakt door een aardbeving in het gebied ten noorden van Los Angeles. Het zwaarst werd getroffen het stadje Goleta. Hier het beeld van een winkel die door de aardbeving getroffen werd. Patricia Hearst trouwt met bewaker LOS ANGELES (Rtr) De krantenerfgename Patricia Hearst, die een gevangenisstraf van zeven jaar uitzit voor een bankroof met het "Symbionese bevrijdingsleger", is van plan te trouwen, zo heeft haar advocaat meegedeeld. De 24-jarige Patricia Hearst heeft niet gezegd wie de gelukkige zal zijn maar haar advocaat verklaarde dat het geen geheim is dat Patricia een verhouding heeft met de 32-jarige voormalige politieman Bernard Shaw. Hij heeft nog als bewaker van Patricia Hearst gewerkt. Prins Charles in zakenleven LONDEN (AFP)t Prins Charles van Engeland doet volgens het dagblad de 'Sun van maandag binnenkort zijn intrede in de Londense 'City', om er na een tot nu toe vrijwel exclusief militaire opleiding, het zakenleven te leren kennen. De troonopvolger heeft volgens de krant toestemming van zijn moeder, de koningin Elizabeth, gekregen, zich twee of drie jaar in de wereld van bedrijf en beurs in te leven. Boekovski wil boycot Spelen in Moskou VONDEN (AFP) De Russi sche dissident Wladimir Boe kovski die in Groot-Brittannië verblijft, heeft vandaag in het Britse dagblad The Times op geroepen tot een boycot van de Olympische Zomerspelen van in Moskou. Hij pleit voor overheveling van de spelen naar Montreal „waar i 1976 gebouwde facilitei ten nog steeds beschikbaar Boekovski schrijft dat het politieke klimaat in de Sowjet-Unie met strookt met de geest van de Olympische Spelen. Toenemende spanning Peking-Hanoi HONGKONG Volgens het Chinese persbureau Nieuw- China hebben Vietnamese sol daten zaterdag in Hanoi ge vochten met Chinese vluchte lingen. De gevechten waarbij gebruik werd gemaakt van traangas en waterkanon, bra ken uit toen de Vietnamezen overval uitvoerden op honderd Chinese vluchte lingen die naar Hanoi waren gekomen om uitreispapieren te vragen. De laatste weken verlieten 160.000 etnische Chinezen het land als vluchtelingen. Gis teren beschuldigde Vietnam Chma van het uitlokken van een grensincident eerder in de afgelopen week waarbij ver scheidene Vietnamese boeren zouden zijn gedood. ISFAHAN, IRAN (UPT) Vanmorgen lagen vier steden in het zuiden van Iran onder mili tair bestuur na uitgebreide ongeregeldheden die zouden zijn uitgelokt door de plannen van Sjah Mohammed Reza om de politieke teugels te laten vieren. De verwachting was dat het militaire bestuur in nog meer steden zou wor den ingesteld. De regering van Iran kondigde de staat van beleg na negen maanden van politieke onrust vrijdag voor het eerst af voor Isfahan. De maatregel werd zondag uitgebreid tot de naburi ge steden en het leek erop dat ook Sjiraz, verder zuidwaarts en centrum van intense oppositie-ac tiviteit, onder militair bestuur zou worden ge- plaatst.In Sjiraz kwamen vrijdag drie mensen in botsingen met de politie om het leven. In de tegen de sjah gerichte rellen in ruim 50 steden, sinds de vorst in november Amerika bezocht, zijn minstens 110 mensen om het leven gekomen. In Isfahan, waar donderdag zes mensen om het leven kwamen in gevechten tussen de politie e ralisatie willen, is ook minstens een maand een uitgaansverbod voor de avond en nacht inge steld. De mohammedaanse conservatieven eisen onder meer dat Iran een islamitische staat wordt. Wat het leger ook bewogen heeft tot ingrijpen Isfahan is bezorgdheid over het ?ot mohammedaanse conservatieven die geen libe- grote kolonie van westerlingen in de stad. TEL AVIV (TJPI) In Tel Aviv is gisteren vernomen dat het waarschijnlijk is dat het Israëlische kabinet een besluit in Cisjordanië vijf nieuwe se- mi-militaire nederzettingen te bouwen, in de ijskast zal zet ten tot na de topcohferentie van Camp David begin volgen de maand met Egypte 'en de Verenigde Staten. Het zeven weken geleden door het minis terscomité voor defensie geno men besluit tot de bouw van de nederzettingen werd giste ren bekend gemaakt door een woordvoerder van de militaire Een hooggeplaatste regerings functionaris had gezegd dat ge zien de toenemende druk op Israël om zich uit de bezette gebieden terug te trekken, de stichting van de nieuwe neder zettingen nu moest plaatsheb ben „volgend jaar kan het niet meer". Het bericht uit Is raël leidde tot officieel com mentaar in Cairo. Men zei daar dat de onderhandelingen in Camp David er moeilijker door zouden worden. Tegelijkertijd herinnerde men er aan de Amerikaanse kritiek bij vorige gelegenheden: dat joodse ne derzettingen in bezet gebied il legaal zijn en obstakels op de weg naar vrede. Waarnemend premier Yigael Yadin ontkende dat hij iets van het besluit af wist, om het enkele uren later met beschaamde kaken te moe ten horen bevestigen door de woordvoerder van het kabinet, op telefonisch bevel van pre mier Menachem Begin, die met vakantie is. Yadin verklaarde naderhand dat hij op 28 juni, de dag waarop het besluit ge nomen werd, had laten aante kenen dat hij tegen was. Intus sen is het werk aan de nieuwe nederzettingen nog niet begon- ELVIS' GRAF BELEGERD De enorme toeloop van fans van de deze week een jaar geleden overleden zanger Elvis Presley veroorzaakten in Memphis een enorme chaos. Duizenden aanhangers van de zanger kwamen naar zijn graf. Om de chaos te verminderen stelde de politie 's avonds zelfs een uitgaansverbod in. Als er niets in Europa gebeurt WENEN Een .studiegroep voor Internationale Analyses' in Wenen heeft ten aanzien van Europa's toekomst een schrikbeeld geschilderd om duidelijk te maken „wat er gebeurt als er niets gebeurt". Als de Europeaan in de komen de honderd jaar zijn zeden en gewoonten niet wezenlijk wij zigt, aldus de studiegroep, wordt Europa een nachtmerrie: ongeveer 45 procent van de bevolking m de leeftijdsgroe pen tussen de 20 en 75 jaar valt ten offer van het verkeer, elke burger ^drinkt zijn vier liter wijn per week, 85 procent der huwelijkspartners scheidt min stens een keer en ongeveer vijf tien procent der Europeanen begaat zelfmoord. Japa an en China sluiten vrede PEKING Japan en China hebben zaterdag in Peking een verdrag van vrede en vriend schap getekend. Na zes jaar van moeizame onderhandelin gen bezegelen zij daarmee hun na-oorlogse verzoening. Het verdrag is de laatste stap op weg naar een volledige norma lisering van de betrekkingen tussen de twee landen. De ondertekening vond in de vroege zaterdagavond plaats in de grote zaal van het volk aan het Plein van de Hemelse Vre de in Peking. Voor de volksre publiek ondertekende minister van buitenlandse zaken Hwang Hwa, voor Japan diens collega Soenao Sonoda. De onderteke ning werd door miljoenen men sen in Japan rechtstreeks via de televisie gevolgd. i correspondent Robert McCloug- USSABON Kundig, praktisch, besluit vaardig en energiek. Dat zijn de bijvoeg lijke naaimyoorden die men veelal gc- hruikt om een beschrijving te geven van Alfredo Nobre da Costa, die de zeer zware (aak op zich heeft genomen om de twist zieke Portugese politici tot elkaar te bren gen en Portugal haar negende kabinet na ie revolutie te bezorgen. De benoeming van deze knappe, 55 jaar oude technocraat door president Eanes maakte een einde aan een uitputtende crisis die 16 dagen De nieuwe premier en zijn landgenoten maken zich echter weining illusies bij zijn benoeming. Voor hen betekende het slechts een nieuwe fase in de politieke beroering die nog lang kan duren Nobre da Costa werd op het laatste mo ment gekozen en hij kwam nauwelijks voor op de lange lijst van mogelijke kandi daten. Maar voor een onafhankelijk man was de nieuwe premier, een briljante di recteur uit het bedrijfsleven, duidelijk een betere keuze dan de kleurloze academici ai juristen die eerder voor het ambt getipt waren. Op 27-jarige leeftijd, na een studie techni sche wetenschappen in Groot-Brittannië werd hij opgemerkt door Antonio Cham- palimaud.die op dat moment de staal- en cementmacht aan het opbouwen was die later de futloze economie van dictator Salazar zou gaan beheersen. Tegen de tijd van de revolutie van 1974 had hij al één van de belangrijkste posities als directeur in het hele land. Champalimaud en honderden andere di recteuren vluchtten na de staatsgreep naar Brazilië, verdreven door de boze arbeiders die zij tientallen jaren hadden bedrogen. Maar ondanks de banden die Nobre da Costa met hen had, bleef hij neutraal op het politieke vlak. Hij had een sleutelrol in de onderhandelingen met arbeiders en werd tegen wil en dank gerespekteerd door velen van links. Evenals andere voortvarend leiders in de economie, waarvan er nog maar opvallend weinig overgebleven zijn, verwierp hij het beleid van het bewind dat tot stagnatie leidde. Zijn vrienden noemden hem een intellectueel liberaal en een snelle beslis ser, een directeur die de noodzaak van harmonieuze verhoudingen met arbeiders inzag. Als minister van industrie van het eerste kabinet Soares van vorig jaar, oogstte hij veel lof met het nemen van moeilijke beslissingen, waarvoor het zijn voorgangers aan moed op het politieke vlak ontbrak. Hij tekende een contract met Renault om de eerste autofabriek in Portugal te vesti gen, terwijl hij op die manier een einde maakte aan de maandenlange treuzeling. Hij bracht een fusie tot stand tussen ver scheidene bedrijven in de industriële bran ches van chemicaliën, kunstmest, staal en bier en, bracht meer efficiënte staatsmo nopolie tot stand, wat hem de toorn van rechts opleverde. Maar hij werd ook fel aangevallen door de pro-Sovjet-communisten in verband met de doelgerichte stappen die hij onder nam om de bezetting door arbeiders van meer dan 300 fabrieken te bëeindigen, door ze ofwel aan de eigenaren terug te geven ofwel te sluiten. Dit betekende een besparing van een ernorme hoeveelheid regeringssteum Door Nobre da Costa te benoemen nam president Eanes een duidelijke persoonlijk beslissing, die inging tegen de adviezen die hij had gekregen. Men had hem verteld dat de uitverkiezing van iemand van de groot ste Socialistische partij de verkiezingsre sultaten zou weerspiegelen en de indruk zou wegnemen dat een regering door mid del van partijen nu al een aflopende zaak Toen het er op aankwam stelde hij echter een tijdslimiet aan de pogingen van de partijen om een compromis te bereiken, aangezien hij terecht van oordeel was dat er dit keer geen een in zat. Bij zijn uiteind elijke uitverkiezing van een onafhankelijke technocraat overwoog hij de overheersen de stemming van teleurstelling over politici die blijkbaar niet in staat waren om een sterke succesvolle regering te vormen. De onrust aan de kant van de partijen over deze tendens komt overeen met het alge mene gevoel dat Eanes het misschien te ver in de tegengestelde richting heeft ge zocht door een politiek neutraa! persoon te nemen. In zijn onderhandelingen met de strijdlustige politici, zeggen waarnemers, zal da Costa's hekel aan politiek theoretise ren wellicht een belemmering vormen. De nieuwe premier begrijpt heel goed dat zijn benoeming slechts een noodsprong is. Wat er de komende weken ook zal gebeu ren, het zal moeilijk zijn om te ontkomen aan verkiezingen binnen enkele maanden. Deze zullen kostbaar zijn en het land kunnen verscheuren, maar hoeven niet volkomen slecht te zijn; veel mensen den ken dat een nieuwe stemming noodzakelijk is om de onduidelijkheden op te helderen die binnen de partijen ontstaan zijn na de revolutie en die in hoge mate hebben bijgedragen tot de huidige problemen. Het is karakteristiek voor Nobre da Costa dat hij beloofd heeft een aktief kabinet te zullen vormen en niet stil te zullen zitten en afwachten. Wel is het waarschijnlijk dat hij veranderingen die geschilpunten vor men zal vermijden. Zelfstandige zakenlie den die in hem een verwante geest zien c^ie hen razendsnel uit de moeilijkheden zal helpen, zullen waarschijnlijk teleurgesteld worden. Er wordt echter aan getwijfeld of hij aan die fase zal toekomen, De Socialisten, wat hun leiders ook officieel mogen besluiten, zijn in de grond van hun hart een techno craat als de premier vijandig gezind. Ze staan niet toe dat hun eersteklas econoom, de 35-jarige Victor Constancio, zijn moeilij ke werk als minister van financiën zal voortzetten. De heersende partij die buiten spel gezet is, heeft ook al tekenen van ontevreden heid over president Eanes getoond, die schijnen te duiden in de richting van een minimale toekomstige samenwerking. Na hun ontslag van twee weken geleden zei den ze, bijvoorbeeld, dat het in hun macht lag een oplossing te bieden voor de langdu rige staking in de scheepvaart die veel schade berokkent, maar dat ze in de rol van „opppasser" niet in staat waren veel te doen. De houding van de andere partijen kan ook van het allerhoogste belang zijn. Tot nu toe zijn alleen de Conservatieven naar buiten toe enthousiasten geweest. De So ciaal-democraten van de rechtervleugel hebben toegezien hoe iemand die zij als verwant beschouwen verheven is tot het eerste ministerschap, maar ze blijven nieu we verkiezingen beschouwen als de hoek steen van nu strategie op de lange termijn. Ondanks hun matige bijval voor de coalitie van Soares met de Conservatieven, zal de tolerantie van de Communisten wel de uiterste limiet bereiken indien ze er in zullen toestemmen een regering te steunen die wordt aangevoerd door een techno craat en waarbij er geen hoop bestaat dat' zijzelf daaraan zullen kunnen deelnemen. Toch zal Nobre da Costa spoedig enkele uiterst belangrijke politieke beslissingen moeten nemen. Vanaf het eerste moment staat hij onder toenemende druk van de regionale regeringen in de Azoren en Ma deira, die grotere autonomie willen. Het is ook van essentieel belang dat hij stappen onderneemt om de staking in de scheep vaart te beëindigen, aangezien die de aan voer van voorraden grondstoffen blok keert. Maar deze praktische problemen verdwij nen in het niet vergeleken bij de behoefte aan economische planning in de komende herfst die voorwaarde is voor het binnen halen van Europese investeringsfondsen die moeten leiden tot lidmaatschap van de E.G. in de komende tien jaar. Een zwakke regering zou uitstel betekenen, niet alleen hiervan, maar ook van het hele proces dat aan de gang is om Portugal binnen de tweede helft van de 20-ste eeuw te trekken. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7