k t Lou Reed schaduw van zichzelf Douwe Egberts koffie-., lekkere koffie. Schoolvakanties spreiden van juni-september Extra subsidie voor Duinrell, Dierenpark en Duindigt Ogen open voor „wakkere slapers" \r 15 LEIDSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 Het concert van Lou Reed, dat oorspronkelijk in de Leidse Groenoordhal zou plaatsvin den, maar vanwege de tegen vallende voorverkoop naar za terdagavond in de kleinere Jaap Edenhal in Amsterdam was verplaatst, viel, ook wat kwaliteit betreft, in twee de len uiteen. Pas na een inci dent, dat na ongeveer een uur spelen ontstond doordat er met blikjes naar het podium werd gegooid, kwam het optre den op een enigszins aanvaard baar niveau. Het incident be stond daaruit, dat Lou Reed plotseling van het toneel ver dween en volgens de organisa tor Wim Bosman niet van plan was terug te keren als er op nieuw gegooid zou worden. Na een oponthoud van ongeveer een kwartier, vervolgde de „Peetvader van de punk" zijn show met het bekende „Walk on the Wild Side". Het concert werd geopend met de tien jaar oude compositie "Sweet Jane", stammend uit de tijd dat Lou Reed nog deel uitmaakte van de legendari sche formatie the Velvet Un derground. Van de in die tijd aan de hard drugs verslaafde, getergde, cynische en daardoor vaak indrukwekkende persoon lijkheid van Lou Reed is niet veel meer over. Op tamelijk routineuze wijze werkte hij het eerste deel van het concert af, met als positieve uitzonderin gen: „Coney Island Baby" en „Rock and Roll". Na het bierblikjes-voorval ver liep het concert in een stijgen de lijn. Het publiek, dat zich tot dan toe niet erg roerde, liet merken waardering te hebben voor de meer geïnspireerde Lou Reed en zijn band. Met het uitstekende „Street Hassle" van zijn laatste gelijknamige elpee en de toegift „Heroin" besloot Lou Reed het optreden. Het publiek in de voor drie kwart gevulde Jaap Edenhal klapte zonder overtuiging voor nog een toegift, maar men kreeg Lou Reed niet meer te zien. Al met al was het zater dagavond een wat matige ver toning. Henk Meijer Voorstel recreatie-ondernemers ARNHEM (ANP) De organisatie van recreatieondernemers Nederland (Recron) is van mening dat het schoolvakantieplan van minister Pais van Onderwijs niet zal bijdragen tot een oplossing van het va kantie-pier probleem in Nederland. Vol gens de organisatie zullen kortere vakan ties voor het voortgezet onderwijs in de zomervakantie het piek-effect alleen maar versterken. De Recron is wel verheugd dat het ministe rie van Onderwijs bereid is mee te denken met de vakantiespreiding. Men stelt voor op korte termijn tot een overleg te komen tussen alle betrokken partijen en het mi nisterie van Onderwijs om zo tot een aan vaardbare oplossing te komen. naai te spreiden over de maanden juni, juli, augustus en september. Ook wil men afschaffing van de collectieve bedrijfsva- kanties of ze gelijk laten lopen aan de regionale spreiding van die in het onder wijs. Tenslotte stelt de Recron voor inter nationaal overleg in Europees verband op poten te zetten om het gelijk vallen van bijvoorbeeld Nederlandse en Duitse schoolvakanties te voorkomen. WASSENAAR De commissie Financiën uit de Wassenaarse gemeenteraad is ermee akkoord gegaan dat een Duinrell, Duin digt en het Dierenpark over 1978 eenmalig een extra subsidiebe drag wordt toegekend. Tot subsidiering werd indertijd besloten als een soort compensatie voor de door deze drie instellingen te betalen vermakelijkheidsbelasting. Deze belasting komt per 1 januari 1979 te vervallen. De subsidieregeling voor Duindigt en Dierenpark kwam er voor 1977 op neer. dat deze instellingen ongeveer de helft van de vermakelijkheidsbelasting terugontvingen. De door Duinrell be taalde vermakelijkheidsbelasting werd gefixeerd op een vast bn£oai® v^n f 30 000 Per jaar. Het eenmalig extra subsidie over 1978 houdt in, dat het niet-gesubsidieerde deel van de vermake lijkheidsbelasting met 50% wordt verminderd. Voor 1978 betekent dit voor de gemeente een nadeel van ongeveer 100.000. Het voorstel zal nu aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De directie van een bedrijf merkt tot zijn onaangename verrassing een even plotse ling als duidelijke terugloop van zijn or ders omdat iemand aan het onderbieden is. Ofwel hij bespeurt dat er ongevraagde offertes worden gedaan aan adressen waar hij juist zijn prijsopgave heeft inge diend. Of er duiken artikelen dan wel verbeteringen op die hij uitgerekend net op de markt heeft gebracht. Tien tegen één dat er een slaper heeft toegeslagen. Het geeuw-verwekkende begrip verwijst niet naar de symptomen die bepaalde werknemers op de maandagochtend ple gen te vertonen. De term „slaper" stamt uit het schemerige rijk van inlichtingen diensten, spionnen en geheime agenten en slaat op een onopvallende persoon in een organisatie die zich desnoods jarenlang rustig houdt om vervolgens op afroep tot aktie over te gaan, hetzij voor sabotage, hetzij voor het verstrekken van vitale gegevens. In het bedrijfsleven duidt men er de man of vrouw mee aan die als handlanger voor buitenlanders fungeert bij het verzamelen en doorgeven van bij voorbeeld offertes, klantenlijsten, specifi caties van prod uk ten, marktgegevens, re clame-campagnes en wat er nog meer aan bedrijfsgeheimen te verzinnen valt. Een gesprek over deze kwalijke, uit Ameri ka overgewaaide en nu ook ten onzent hecht gewortelde praktijken met G. H. Hoffmann die vanuit een Amsterdamse flat hooggelegen als een uitkijkpost zijn gelijknamige recherchebureau leidt met, op bestelling, ogen en oren in heel Nederland en zelfs Europa. Het heeft zich gespecialiseerd op het gebied van zakenle ven en verzekeringen; malversaties en fraude vormen het doelwit. Bureau Hoff mann behandelt 300 tot 400 gevallen per jaar met een succes-percentage van boven de 80. „Daar ben ik erg trots op. Hoewel: we danken het natuurlijk mede aan het feit dat we bij ons werk te maken krijgen met problemen die men al maanden of soms jaren voor zich uitgeschoven heeft omdat men de weg naar deze oplossing niet heeft kunnen of willen vinden. Het inschakelen van een recherchebureau blijkt een moeilijke beslissing te zijn. Het ontbreekt managers van bedrijven aan een vergelijkingskader. Omgaan met een ac countant, een advocaat daarin zijn ze getraind; daarvan weten ze hoe het werkt. Maar over de gang van zaken bij een recherchebureau kunnen ze zich geen voorstelling maken. Ze missen de informa tie". Officiële samenwerking met de politie is er volgens Hoffmann niet. „Per slot van rekening is ons bureau een commercieel bedrijf. Maar als zich raakpunten voor doen, hebben we zeer plezierige contacten. Bedenk overigens: wie bij ons aanklopt, is er vaak op uit de zaak binnenskamers te houden. En bovendien gaat het vaak om kwesties die meer in de civiele dan in de strafrechtelijke sfeer liggen". Hoffmann heeft in zijn 16-jarige praktijk verschillende soorten slapers leren onder kennen. „Verreweg de grootste groep noem ik de slapers-achteraf. Het zijn werk nemers die alleen, maar meestal m vereni ging bij een bepaald bedrijf in dienst zijn geweest en vervolgens iets concurrerends opzetten waarbij zij misbruik maken van de vergaarde kennis en know-how. Bedui dend kleiner is de voornamelijk uit enke lingen bestaande categorie die eigener be weging een ander, concurrerende bedrijf benaderen, en tenslotte kennen we de groep slapers die door een concurrerende firma benaderd wordt. Of er groei zit in het verschijnsel, valt moeilijk te zeggen. Je hebt pieken en dalen. En natuurlijk zien we slechts het topje van de ijsberg. De kwestie is ook dat een bedrijf moet onder kennen het slachtoffer van een slaper te zijn geworden. Maar het komt vrij veel voor, met name bij dynamische bedrijven die voorop lopen in management of een technische voorsprong hebben, want daar valt iets te halen. Meestal worden bedrij ven de dupe die markt-leidend zijn -die bijzonder geïnvesteerd hebben in perso neel, research, machinepark en know how". „Als ze hun voorsprong verliezen, krijgen ze het enorm moeilijk. Het loopt zo hard aan dat je al snel in de miljoenen terecht Hoffmann: „Voor' de categorie waarover ik nu sprak de slapers achteraf is de beloning niet eens zo belangrijk. Het zijn vaak mensen met een grief tegen het be drijf waar ze werken of gewerkt hebben. Bevrediging van hun wrok telt zwaarder dan geld. Maar soms is er sprake van een zekere beloning in de vorm van het voor uitzicht op een goede baan (moet hij nog afwachten), in natura (een vakantiereis, een kerstcadeau) of financieel. Dat begint met enkele duizenden guldens. Van de echt grote gevallen ik ken er een van een kwart miljoen durf ik te zeggen: daar zijn ook andere, frauduleuze handelingen in het spel". Rest de groep die Hoffmann aanduidt als slapers-met-opzet. Daarin onderscheidt hij twee categorieën: de figuren die voor eigen rekening en verantwoording in een bedrijf penetreren met de duidelijke bedoeling een bepaalde wetenschap te verkrijgen en er later van te profiteren; en tenslotte groep (relatief erg klein) die in opdra< van anderen een bedrijf binnensluipt, eerste categorie komt regelmatig voor. 8 BOi» zijn uiterst gemotiveerde mensen die puBicr] cies weten wat ze willen en daar veel vopn over hebben. Hetgeen Hoffmann een voorzichtigheid overigens die hem siffcevi brengt tot het advies: „Het kan getgehc kwaad op uw qui-vive te zijn als et gen sollicitant kost wat kost een aanstelling hebben, als hij genoegen neemt met salaris dat onder het gebruikelijke ligt, hij bij het gesprek over de arbeidsvoc waaiden weinig tegenspel biedt. Het hex helemaal niet, maar zo iemand kan e$"l slaper zijn. Dan zeg ik: een antecedent» onderzoek is nooit weg". Hoe staat het met de ethiek van het drijfsleven tegenover slapers? Daarov blijkt Hoffmann vol lof. „Dat een bedri een slaper benadert of binnensmokkelt de concurrentie, komt weinig voor. Ven weg de meeste slapers handelen op eij_ initiatief. Nou dan heb je drie mogelijk!) den. Er zijn bedrijven die op de oneerba voorstellen ingaan, er zijn bedrijven hem netjes de deur uitschoppen en er zi bedrijven die hem netjes afpoeieren oi vervolgens de firma waar de schade dreig in te lichten. Wat het meest voorkomi Alweer: we kennen slechts het topje va de ijsberg. Laat ik volstaan met een va de gevallen die zo'n tien jaar geleden voc het eerst de internationale aandacht op ht verschijnsel vestigden. Enkele personeel leden van en Engelse firma die ee nieuw systeem voor vluchtregeling ha ontwikkeld, probeerden de uitvinding te spelen aan een Italiaanse concurrei Deze maakte de zaak prompt wereldkui dig en tijdens de rechtszaak die volgdf werden de schuldigen veroordeeld". Op het punt van straf baarheid blijkt overi gens het grote knelpunt te liggen. Hof! mann: „Wat is precies geestelijk eigendon en wat niet? Hoeveel kun je bewijzen? Ii Engeland is eens een man gestraft loute voor het papier dat hij had ontvreemd. He aanspannen van een civiele procedure veel vaker de aangewezen weg en levei blijkens mijn ervaring voldoende soelaa op. Ontdek de slaper, dwing hem bij voorbeeld via een kort geding zijn akti viteiten te staken en probeer vervolgen door middel van een civiele vordering zo veel mogelijk van de geleden schade teruj te halen. Dat geeft de beste resultaten'' Diversen VRIJ DAN DE CARAVAN, merhuis, tent of boot. De groot ste sortering butaangasappara- tuur, tuinmeubelen, spoeltoilet- ten, transistor t.l.-verlichting, enz. enz. De speciaalzaak voor Leiden e.o. Campinggasshop Holverda, Beatrixstr. 21-23. Lei- den, tel.: 071-12.65.34. BRANDBLUSSERS voor t caravan, huis. winkel en toor. v d Klauw. Technisch teriaalonderdelen. Nieuwe 31, tel. 071-134800, Leiden Schildersbedrijf v d Tuijn BE HANG EN SCHILDERWERK Stalenboeken vrijblijvend thuis bezorgd. Tel. 01713-4109 Roelo- farendsveen. Handgeschilderde GEBOORTE TEGELS. huwelijksborden er speciale opdrachten. Kunstaar dewerkfabriek De Leidsche Fles. Morsweg 9c. Leiden. Tel 134013. PLAVUIZENFABRIEK Wij bie den u aan. tegen fabrieksprij zen, zeer aparte plavuizen. 20x20 vanaf 25.- tot 40.- per m2 Winkelwaarde tussen de 70.- en 80.-. Dagelijks van 8.00 tot 18.00 uur. Ook de donderdagavond en zaterda gochtend zijn wij aanwezig. Delfos Keramiek b.v.. Utrechtse Jaagpad 121. Leiden (tegenover Waardeiland). Tel. 071-143010. FOTOKOPIETJES nodig? Delta- bach maakt gitzwarte afdruken op hagelwit papier en klaar ter wijl U wacht' Drukkerij Deltaba- ch. Oranjelaan 37. Zoeterwou- de-Rijndijk. Tel. 071-899241. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh zat. van 9 - 11.30 ei uur Maand, en dond. avond van 19 - 19 30 Fa v. Berge. Henegouwen Schelpenkade 47, Leiden Tel 120794. Verliefd - verloofd? Vraag UITZETBOEKJE! Kompleet met verlanglijstjes en een leuke at tentie. Oudshoorn, Haarlem- merstraat 160, Lelden. i Te koop aangeboden HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar 5 jaar ga rantie Gemakkelijk te leggen Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels Smits Woninginrichting. Mare 98. Vrouwensteeg 9 Tel. 123913. Te koop stalen SCHRIJFBU REAU met laden en slot, zo goed als nieuw. Debussystr. 39. Leiden, tel. 071-762960. Watersport Te koop: KANO S ZEIL-, ROEI-, VIS- en VOLGBOOTJES. ook buitenboordmotoren, ook surf planken. Ripselaan 7. Rijpwete- nng, tel 01712-8026 of 01713- 3541. Motoren en scooters YAMAHA XS 500. 1976. 22.000 km., kleur geel. Div acc. Zeer goed onderhouden Na 18.00 uur. tel. 02523-2570. HONDA 350 F. bouwjaar 1975. Prijs 2900.- Garage Koppers. Dorpsstraat 77. Warmond. Tel. 01711-10283 i Bromfietsen en rijwielen Van Zijp TWEEWIELER-SPECIA- LIST kan ook uw defecte of ..pech "fiets ophalen tegen een redelijke prijs Haarlemmer straat 295. Brahmslaan 16. Me- rendonk 174 Fijne Dessert £4166 nu: f 4,41 Roodmerk i4r37"nu: f 4,12 (je weet dat 'tgoed is

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6