waardevolle stukken over Molukse zaak Veilige bron kernenergie gevonden Tanker-routes verder uit de kust Thuis kind krijgen bevalt prima Voorlopig geen gehuwde priesters Gevangenisartsen hebben vrijheid 9 W eekendverkeer eist 9 doden Conservator beroofd van antiek-schat BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Bij een inbraak in het huis van een museum-conservator in Ut recht is voor meer dan een ton aan antiek gestolen. De inbrekers sloegen hun slag 1 de nacht van vrijdag op zaterdag. Ze gingen er vandoor ondermeer een dozijn fraaie oude klokken, een doos je juwelen en een zilveren kan delaar. En passant namen ze nog een nieuw televisie-toestel mee. De conservator, J. Ha spels, van het museum Van Speeldoos tot Pierement, in Ut recht heeft een groot geldbe- uitgeloofd voor de tipge- die de politie op het spoor de daders kan brengen. UTRECHT (ANP) Nergens anders in de Westerse wereld worden zoveel kinderen thuis geboren als in Neder land: in 1975 kwam bijna de helft van het kroost in huiselijke kring ter we reld. In de ons omringende landen varieert het aantal thuisgeborenen van minder dan 25 procent tot slechts enkele procenten. De wijze waarop in Nederland over de zwangerschap en het baren van een kind wordt gedacht is dan ook anders dan in andere Wes terse landen: in Nederland wordt het krijgen van een kind beschouwd als een in principe normale gebeurtenis waarvoor als het even kan, geen medi sche kunstgrepen nodig zijn Een goede zaak, zo stelt prof. dr. J. Kloosterman, hoogleraar in de 1 loskunde aan de universiteit van 1 sterdam, in het tijdschrift voor neeskunde. En een verantwoorde zaak omdat in Nederland een goed georga niseerde hulpverlening voor, tijdens en na de bevalling bestaat. Door deze hulpverlening is het eventuele risico dat bij thuisbevalling kan optreden praktisch te verwaarlozen. Daarbij vormen de hoge bevolkingsdichtheid, de redelijk goede behuizing en de snel le transportmogelijkheden een gunsti ge achtergrond. Het heeft weinig zin om te streven naar steeds meer zieken huisbevallingen als daar geen medi sche noodzaak voor is, temeer omdat het thuis een kind krijgen een niet te onderschatten geruststellenden werk ing heeft op de aanstaande moeder Heel anders gaat het in zijn werk in landen waar alle bevallingen in het ziekenhuis plaatsvinden. Daar worden praktijken toegepast die hier een bela chelijke indruk maken, zo schrijft prof. Kloosterman. Zo bevalt de vrouw in de VS op een soort operatietafel met de benen in beenhouders en moet de man, als hij al wordt toegelaten, een steriele jas, masker en muts dra gen waardoor hij onherkenbaar is. Ook in de Sowjet-Unie mogen r hun vrouwen soms slechts gadeslaan vanachter glas tijdens de bevalling. der vliezen, steeds meer toe. Daarbij wordt geprobeerd de bevallingen zo veel mogelijk tijdens „kantooruren" te In de Westerse wereld wordt vaak ook laten plaatsvinden, met als argument het kind van de moeder weggehaald na de geboorte, met het argument dat eventuele besmetting voorkomen dat dan het meeste personeel beschik baar is. Een zeer onnatuurlijke zaak, grote doses stimulerende kan worden. Een overbodige maatre- middelen tot stand moet worden ge- het algemeen, aldus prof. Kloos terman. In West-Duitsland zijn tien grote ziekenhuizen er dan ook bracht, aldus prof. Kloosterman. De de gezonde gewoon wil bevallen, worden zo onder- het enthousiasme geschikt gemaakt aan de algemene daarover onder de jonge moeders groot. Vaak echter blijkt nog dat er in klinieken situaties kunnen bestaan die lijnrecht ingaan tegen de wensen en verlangens van de daar opgenomen mensen. Een vrouw die eenmaal in het ziekenhuis is opgenomen heeft weinig meer te vertellen, zo is cle droeve constatering. In veel landen neemt het kunstmatige stimuleren toedienen 1 regels en voorschriften. Het is dan ook een goede zaak, zo betoogt prof. Kloos terman, dat men in Nederland weigert toe te geven aan de internationale trend om een barende vrouw als een werkelijke patiënte te beschouwen en haar met morele, financiële en maat schappelijke druk te dwingen haar bevalling in een ziekenhuis door te maken. Een vrouw moet de vrije keuze hebben om, als er geen echte medische de bevalling, door het bezwaren zijn, in haar eigen omgeving injecties of het breken haar kind ter wereld te brengen. In bezit van ir. Manusama: KARDINAAL WILLEBRANDS: Kard. Willebrands Hilversum Kardinaal Willebrands verwacht niet dat gehuwde priesters op korte termijn in de rooms-katholieke kerk zullen worden aanvaard. „Noch mijn generatie, noch de volgende zullen dit meemaken", aldus de kardinaal in een gisteren uitgezonden, maar reeds drie weken geleden opge nomen interview met Avro Magazine. De kardinaal sprak zijn ernstige bezorgdheid uit over het steeds kleiner wordend aantal priesters in Nederland. Volgens Wille brands zullen meer leken moeten worden ingeschakeld en zal het niet lang meer duren voordat leken voorgaan in de kerk diensten. In een reactie op het gesprek met de kardinaal verklaarde de Tilburgse hoogleraar in de sociologie van godsdienst en kerk dr. Walter Goddijn, dat Willebrands zich nauwkeurig hield aan de richtlijnen van wijlen paus Paulus. Goddijn acht na het overlijden van de paus een „ruimer gesprek" mogelijk. Hij zei de indruk te hebben dat nu „de druk van de pan is". Goddijn noemde het verder een onverantwoorde situatie dat een derde van de Nederlandse priesters om medische redenen zich moet beperken in het pastorale werk. Hij bepleitte een loskoppe ling van het priesterambt en het celibaat, al moet volgens hem het celibaat als een „vrijwillig gekozen levensstaat" blijven bestaan. T rieste terugkeer De vier Nederlan ders die bij het bu songeluk bij de Marokkaanse stad Agadir gewond raakten, zijn zater dagmiddag op Schiphol terugge keerd Op de lucht haven stonden vier ambulances ge reed om hen naar ziekenhuizen in hun woonplaats te vervoeren. (Van c 3 parlementaire redac tie) Den Haag De leider der Zuidmollukkers in Nederland, ir. J. A. Manusama beschikt over enkele waardevolle docu menten die van groot belang kunnen zijn voor een beter be grip van de Zuidmolukse kwestie. Volgens de Heer Ma nusama werpen deze documen ten een geheel ander licht op de ontwikkelingen rond de Zuidmolukkers in de na-oor- logse jaren, dan tot nu toe het geval is geweest. De Zuidmolukse leider wil deze documenten ter beschikking stellen aan de Tweede Kamer, als die ingaat op zijn verzoek om een parlementaire enquête in te stellen inzake de Zuidmo lukse kwestie. Enkele weken geleden heeft ir. Manusama reeds bij de Twee de Kamer aangedrongen op het houden van een parlementaire enquête, omdat hij vindt, dat de Nederlandse regering tot nu toe bijzonder onvolledig is ge weest in het raadplegen en pu bliceren van archiefstukken over de Zuidmolukse kwestie. De Heer Manusama spreekt hier zelfs van een misleidende handelwijze van de Nederland se regering. Hij meent dat de Tweede Kamer ernstig tekort zou schieten in haar controle rende taak als zij zonder nader diepgaand onderzoek akkoord zou gaan met de in het voor jaar door het kabinet gepubli ceerde beleidsnota ten i van de Zuidmolukkers i land. Oneens over karakter Spaniél ARNHEM (ANP) Ruim honderd eigenaars van Spaniels uit twaalf landen hebben dit weekeinde tijdens het tiende Europese Spaniëlcongres in Arnhem getracht te komen tot betere afspra ken over de instandhouding van dit hondenras. Tussen de verschillende Spaniëlclubs in Europa bestaat verschil van me ning over het „karakter" van deze uit Engeland afkomstige jachthond, waarvan in Nederland een kleine tienduizend staan ingeschreven. Spaniels zijn oorspronkelijk gefokt voor de drijfjacht. De honden blijven daarbij in de buurt van de jager, op maximaal 35 meter afstand van het geweer. In sommige landen, onder andere West-Duitsland en Tsjecho-slowakije, wil men door middel van de fok van de Spaniël een all round jachthond maken met grotere „aanvalseigenschappen". In andere landen, waaronder Engeland en Nederland, wil men daar met aan. De Spaniëlclub in Nederland (750 leden) vreest, dat de hond te agressief zal worden en de jagers een slechte naam geeft. UTRECHT (ANP) De Nederlandse gestichts artsen zouden geen functie bij het gevangenis wezen hebben aanvaard als hun vrijheid van handelen niet was gegarandeerd. Dat de vijf vertrouwensartsen van de drie in Nederland gedetineerde RAF-leden daaraan twijfelen, er varen zij als „naïef, zo niet als beledigend". Het bestuur van de Vereniging van Gestichtsart sen bij het ministerie van justitie reageert met deze uitspraak op een betoog van de vertrou wensartsen in het artsenblad „Medisch Contact" van 30 juni. Die stelden toen, dat de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst een uitspraak moet doen over de vraag, of gedetineerden het recht hebben op een vrije artsenkeus. Ook schreven ze, dat instel lingsartsen zich moeten onthouden van behan deling, als de patiënt duidelijk aangeeft dat hij hen niet in vertrouwen wil nemen. In dergelijke gevallen zou de gevangenisarts de behandeling moeten overdragen aan een andere arts. Volgens het bestuur van de Vereniging van Gestichtsartsen menen de vijf ten onrechte, dat de regels van de medische ethiek niet gelden voor artsen die zijn verbonden aan het Neder landse gevangeniswezen. Deze artsen zijn vrij in de wijze waarop ze gedetineerden behande len. Hun beroepsgeheim tegenover de directie van de inrichting is nadrukkelijk erkend. Ook geldt voor hen het verschoningsrecht tegenover de rechtbank. De regels voor geneeskundig on derzoek en behandeling zijn dezelfde als in de buitenwereld. Er gebeurt geen ingreep tenzij de patiënt daar toestemming voor geeft. Oud-minister Udink: Maatstaven voor corruptie in Indonesië anders OEN HAAG (ANTARA) De maatstaven die in westelijke landen wor den aangelegd voor cor ruptie, behoeven niet de zelfde te zijn als die voor ontwikkelingslan den, omdat de omstan digheden verschillend zijn. Dit heeft de oud minister voor ontwikke lingssamenwerking, drs. Udink, na een gesprek met de Indonesische vi ce-president, Adam Ma- lik, in Djakarta ver klaard. De pogingen die thans worden ondernomen om de corruptie te bestrijden zijn voor Indone sië van essentieel belang, aldus Udink. Slechts een „zuiver" be stuur kan volgens hem doel treffend werken. De oud-minis ter, die thans een leidende .functie bij de Ogem bekleedt, meende dat Indonesië een van de weinige ontwikkelingslan den is dat vorig jaar een gun stige ontwikkeling heeft door gemaakt. Het bruto nationaal produkt steeg met zes procent, en zal mogelijk dit jaar met zeven procent toenemen. WASHINGTON (UPI) Deskundigen van de uni versiteit van Princeton, New Jersey, hebben een doorbraak op het gebied van kernfusie tot stand gebracht die zou kunnen leiden tot het verkrijgen van een overvloedige en veilige bron van energie in de komende eeuw. Dit heeft een hoge functiona ris van het Amerikaanse departement van energie meegedeeld. Bij het experiment wordt ge bruik gemaakt van dezelfde kracht als die zich in de zon en de waterstofbom bevindt en bij perfectionering zou deze kunnen worden gebruikt om energie uit zeewater te winnen. Kernfusie is het samensmelten van lichte kernen tot een zwaardere kern. Fusieproces sen zijn verantwoordeljk voor de grote hoeveelheden energie die vrijkomen in de zon en de sterren. De temperatuur in het inwendige van de sterren is zo hoog dat de atoomkernen vol doende snelheid bezitten om na de botsing te kunnen samens melten. De geleerden in Princeton ge bruikten een kleine proefreac tor waarin deuterium (of zware waterstof) voor ééntiende se conde op een temperatuur van 60 miljoen graden celsius werd gebracht. De brandstof voor de fusie deuterium is in de oceanen in vrijwel onbeperkte mate aan wezig, terwijl de kosten van winning daarvan te verwaarlo zen zijn. De huidige kernreactoren zijn gebaseerd op kernsplijting waarbij veel radioactief afval vrijkomt dat gebruikt kan wor den voor de vervaardiging van atoombommen. De proeven op de universiteit van Princeton die drie weken geleden begonnen, en die voortgaan, zijn de belangrijk ste ontwikkelingen van de 27 jaren van het fusieprogramma, j „De vraag of fusie uit weten schappelijk oogpunt bereik- j baar is, hoeft niet meer gesteld worden. Er is nu een weten- schappelijke basis om te begin nen met de technische ontwik keling" van fusiereactoren, al dus Dean. Van een onzer verslaggevers Den Haag Het weekendver keer heeft in totaal negen do den geëist. Een 32-jarige vrouw uit Landsmeer kwam zondagmorgen om het leven tijdens een fietstochtje met haar man en vier kinderen, doordat de sturen van haar fiets en die van haar dochter tje in elkaar raakten. De vrouw viel met haar zoontje van vijf die achterop zat op de grond, en werd overreden door een auto. De vrouw was op slag dood, het zoontje overleed later in het ziekenhuis. Een 33-jarige vrouw uit Schie dam overleed vrijdagnacht, na dat zij in haar auto tegen een lichtmast was gereden. Een 18-jarige bromfietser uit Kerkewijk reed zondag een sloot in en verdronk. Een nog onbekende man kwam zaterdagavond bij een spoor wegovergang in Enschede on der de trein. Een 24-jarige automobilist kwam zondagmorgen in Wan- rooy in botsing met een tegen ligger en overleed kort daarop. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent In Helmond is za terdag de 36e „In ternational Holland Balloonrace" een vossejacht per ballon van start gegaan. Op de foto krijgt deelnemer ir. Frits Philips de laatste instructies. llllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NIEUWE VAARWEGEN AANVAARD DOOR VN-COMMISSIE DEN HAAG (ANP) Een sub-commissie uit de VN, die belast is met de veiligheid van de scheepvaart, heeft ingestemd met een aantal voorstellen om de vaart met tankers in Het Kanaal en op de Noordzee verder uit de kust te doen plaats vinden. De sub-commissie maakt deel uit van de Intergouvernementele Maritie me Consultatieve Organisatie van de VN. De verkeersmaatregelen voor tankers berusten op voorstellen van een aantal Westeuropese landen. Frankrijk en Engeland hebben voorstel len gedaan voor een aangewezen route in Het Kanaal voor olie- en chemicaliëntankers. Deze vaarweg ligt verder uit de kust van Bretagne en Normandië dan de gebruikelijke route voor de scheepvaart. In aansluiting daarop hebben beide landen een rapporteringssysteem inge voerd dat het mogelijk maakt de tankers beter te volgen en direct te lokaliseren in bijzondere omstandigheden. Na aanvaarding door de mari tieme veiligheidscommissie zullen de nieuwe route en het rapporteringssysteem (dit laatste voorlopig op vrijwillige basis) op 1 januari 1979 in werking treden. West-Duitsland en Nederland hebben voorstel len gedaan voor een nieuwe tank.r-route over de Noordzee, waarbij eveneens de schepen met schadelijke stoffen verder uit de kust worden geleid. Deze maatregel zal, na aanvaarding door de maritieme veiligheidscommissie, op 1 april 1979 in werking kunnen treden. Dit houdt in dat olie- en chemicaliëntankers van 10.000 BRT en meer wordt aanbevolen om na die datum niet langer het verkeersscheidingsstelsel langs de Waddeneilanden te volgen, maar gebruik te maken van de tankerroute, die circa 30 zeemijl verder uit de kust ligt. Ons land heeft op dit moment met een luchtstroming te ma ken, welke in hoofdzaak weste lijk is. Storingen vanaf de At lantische Oceaan kunnen ons daardoor gemakkelijk berei ken. Een storing, die zondag- irgen boven Ierland lag, is vandaag het weer in onze om geving gaan bepalen. Een vol gende storing koerst ook weer i het zuiden van Ierland in oostelijke richting en zal mor gen opnieuw voor wisselvallig ïr zorgen. Gisteren is het in de vacantielanden rondom de Middellandse Zee mooi zomer- ïr geweest. In Luxemburg, het uiterste noordoosten van Frankrijk, Zuid-Duitsland Zwi- serland en Oostenrijk kwamen buien voor, waarbij ook on weersbuien die plaatselijk voor flinke neerslag-zorgden. Zo viel er in Konstanz in twaalf uur tijd 29 mm regen. Vooruitzichten voor woensdag: Vrij veel bewolking met enige regen. Middagtemperaturen tussen 18 en 22 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 12 gra den Max. temp.: omstreeks 19 gra den Weerbericht v« vanmorgen 7 i Stockholm Casablanca

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5