Noorden neemt sportpark „De Koet" in gebruik LEIDSE STUDENT RICHT HOBBY COMPUTER CLUB OP Wassenaar heeft ruimte voor woonwagenkamp Baldadigheden in Warmond Flora's kleurenpracht in Katwijk aan Zee STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 Het nieuwe clubgebouw van NSV A vondvierdaagse Sassenheim succesvol SASSENHEIM De dertiende editie van de Avondvierdaagse in Sassenheim is weer een ste vig succes geworden. Enkele honderden deelnemers telde het wandelspektakel, dat vrij dagavond werd besloten met een feestelijke rondgang voor afgegaan door Adest Musica en een défilé bij het raadhuis. Het EHBO-team heeft gedurende de vier avonden ongeveer vijf tig blaren geprikt; van uitval lers was geen sprake. De vakantie-activiteiten in Sas senheim werden zaterdag afge sloten met een massale vosse- jacht door de gemeente. Prijs winnaars in de diverse leef tijdscategorieën waren Martijn Waasdorp, Heidi Waasdorp en Robert van der Plas. PROVINCIE VERWERPT BEZWAARSCHRIFT: WASSENAAR Wassenaar heeft enige tijd geleden een bezwaarschrift ingediend tegen het ontwerp-streekplan van de provincie. Provin ciale Staten hebben dit bezwaarschrift afgewe zen. Het provinciaal bestuur is van mening dat de verplichting dat elke gemeente een woonwagen- centrum dient in te richten of in stand te houden niet inhoudt, dat elke gemeente door het stich ten van of gedogen van enkele standplaatsen voldoende zorg aan de oplossing van de woon- wagenproblematiek heeft besteed. In de regio Leiden is een verdeling van stand plaatsen over de deelnemende gemeenten tot stand gekomen naar rato van het aantal inwo ners. Een en ander brengt mee, aldus de provin cie, dat de gemeente Wassenaar lot 1985 12 standplaatsen moet inrichten. Daartoe kunnen een of meer centra worden ingericht. Het is het provinciaal bestuur niet gebleken dat in de gemeente Wassenaar absoluut de ruimtelijke mogelijkheden ontbreken om tot realisering van 12 standplaatsen over te gaan, aldus de overwe gingen van het provinciaal bestuur. Wassenaar zal zich dus opnieuw op de realise ring van het woonwagenplan moeten beraden. WARMOND Baldadigheid in Warmond in de nacht van zaterdag op zondag hebben de politie aanleiding gegeven een twintigtal jongelui aan te houden. Omstreeks middernacht reden de jongelui met een bus van de lijndienst van Warmond naar Sassenheim. Er ontstonden moei lijkheden in de bus en de chauffeur besloot de jongelui bij het politiebureau af te leveren. Aldaar werden de onruststokers uit de bus gehaald waarna er voor het bureau schermutselingen plaatsvonden, zowel tussen de jongelui onderling als met de politie. Het liep allemaal niet erg hoog op zodat'de politie de jeugd liet vertrekken richting Warmond. Daar aangekomen be sloot men dat het toch niet genoeg was geweest. Zij vernielden een politiewagen en sloegen het dak van een geparkeerde wagen kapot. Bovendien werden passerende wandelaars mishandeld. Een slachtoffer moest zich met verwondingen aan het gezicht onder doktersbehandeling stellen. De jongelui werden in de buurt van een bar alsnog aangehouden en tegen enkele van hen is procesverbaal opgemaakt wegens openbare geweldpleging, vernieling en mishandeling. totaal zo'n 12000 uren gewerkt. Vele Noordense bedrijven had den hun medewerking gegeven en zo kon het gebeuren dat het gehele gebouw in eigen beheer was gebouwd. Zelfs het hei werk behoefde niet te worden uitbesteed. In het bijzonder dankte hij Cees Vork, die als voorzitter van de bouwcommis sie de werkers aanvoerde. Met betrekking tot de naam van het nieuwe sportpark „De Koet" bracht voorzitter Van Koert naar voren, dat deze toch wel gelukkig was gekozen. Vroeger sprak men namelijk wel van de Noordense Koeten. Mevr. A.A. van der Most-de Ridder ging in op de totstand koming van het sportpark. In 1971 was het allemaal begon nen met het verzoek van NSV, toen met 13 elftallen spelende op 1 veld, en een behoefte-on derzoek door de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Het moest echter, met name door moeilijkheden rond de grondaankoop, nog zo'n zes jaar duren voordat met de aan leg van het complex kon wor den begonnen. De kosten be droegen ruim 1 miljoen gulden. Zij meende echter dat dit geld goed was besteed. Complimen ten bracht zij aan de bouwcom missie van NSV voor het riante gebouw, dat „een fraaie afron ding van het sportcomplex vormt". Velen voerden hierna nog het woord, waaronder de architect van het gebouw, de pastoor,' oud-NSC voorzitter Vroonhof, Piet Wendel namens de erele den en vele anderen. Tot slot dankte voorzitter Van Koert allen, die op enige wijze aan de fraaie accommodatie hadden meegewerkt. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat ook de wens van NSV om er nog een veld bij te krijgen spoedig in vervulling zou gaan. Vervol gens gaf hij een overzicht van de verdere feestelijkheden, waarvan de wedstrijd op zon dagavond tegen het Surinaam se kampioenselftal „Voor waarts" wel het hoogtepunt vormde. Zeven gewonden bij aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN Op de kruising Oranje Nassau- singel-Delftzichtweg is zater dagavond omstreeks half twaalf andermaal een ongeluk gebeurd waarbij twee auto's waren betrokken. Zeven perso nen werden gewond. Het ongeluk gebeurde omdat een 87-jarige man uit Alkmaar geen voorrang verleende aan een 18-jarige automobilist uit Zaandam. De bejaarde man uit Alkmaar liep een hersenschud ding op en een grote hoofd wond. Twee medepassagiers van hem liepen ook een hersen schudding op en enige snijwon- den. Een derde passagier kneusde haar schouder. De Zaankanter liep naast inwen dig letsel eveneens een hersen-' schudding op en enkele snij- wonden terwijl zijn twee inzit- i tenden zich eveneens verwond- "1 den. De brandweer moest na het ongeluk het wegdek I schoonspuiten omdat er benzi- I ne en veel glasscherven op te- recht waren gekomen. Beide 1 auto's werden zwaar bescha- 1 digd. Jongen (8) ernstig gewond ALPHEN AAN DEN RIJN J De 8-jarige Raymond Baart uit Alphen aan den Rijn is zater- I dagavond ernstig gewond ge raakt bij een verkeersongeluk. De knaap liep daarbij een dub- bele onderkaakfractuur op en een hersenkneuzing. Politiea genten verrichtten mond-op- neus-beademing omdat de jon gen buiten bewustzijn was ge raakt. Daarna werd hij ver voerd naar het Rijnoordzie- kenhuis en later overgebracht naar het Academisch Zieken- huis in Leiden. Dik Barnhoorn, oprichter van de Hobby Computer Club In één jaar duizend leden LEIDSCHENDAM/LEIDEN „De Hobby Computer Club is een vereniging voor men sen die zicb uit liefhebberij met computers bezig houden. Doel van de HCC is bet leggen van kontakten en het stimuleren van de leden zodat ze meer aan hun hobby hebben". Aldus de aan de Delftsekade in Leidscben- dam wonende Dik Barnhoorn die vorig jaar april met drie vrienden de HCC oprichtte die tot hun grote verbazing nu al duizend leden, verspreid over Nederland en België, telt. We hebben een aantal mensen van wie we dach ten dat ze wel belangstelling zouden hebben en enkele electronica-bladen een kleine circu laire gestuurd die we „Nieuwsbrief' noem den. We dachten met 15 gulden contributie per jaar en, als we het voorlopig eenvoudig aanpakten, met honderd leden quitte te kun nen spelen. Dat hoopten we binnen een jaar te kunnen bereiken. De eerste financierings moeilijkheden werden 'overwonnen door een electronica-firma, „The very first computer shop in Holland", die zich garant stelde voor de drukkosten van de eerste twee nieuwsbrie ven. Die eerste honderd leden kwamen echter al snel, in maart waren het er 400, half mei 750 en nu al meer dan duizend, een toeloop die onze ledenadministratie gelukkig goed heeft kunnen opvangen". Dit laatste ongetwijfeld mede dank zij de computer waarvan Barnhoorn, 32 jaar en student wiskunde en informatica aan de Leidse universiteit, een exemplaar op zijn kamer heeft staan. Een zg. micro of personal computer, een toestel als een wat afgeplatte schrijfmachine dat taken aankan waarvoor, volgens Barnhoorn, dertig jaar geleden een kamergrote machine nodig was. „De ontwik keling van microcompi Iers heeft de volslagen computer binnen iede bereik gebracht. De HCC wil beginners en gevorderden, gebrui kers van alle mogelijke soorten computers, verenigen, maar de meeste leden zijn uite raard gebruiker, of aanstaand gebruiker (want niet iedere geïnteresseerde heeft direkt de minimaal tweeduizend gulden voor aan schaf beschikbaar) van een computer op basis van een microprocessor. Wat de financiën betreft: bij velen ligt de les van de calculators nog vers in het geheugen. Een razendsnelle daling als van de calculators, van honderden guldens tot enkele tientjes, is voor de micro computer weliswaar niet te verwachten, maar een daling van wat nu tweeduizend gulden kost tot misschien duizend gulden zit er vol gens mij toch wel in. Gezien de ontwikkelin gen in Amerika staat het vast dat deze hobby bijzonder populair zal worden". „De belangrijkste aktiviteit van de HCC is voorlopig nog het rondsturen van de Nieuws brief. Daarin kan iedereen zijn nieuws, ideeën, vragen, ervaringen, goede raad, aanbiedingen en resultaten plaatsen. Naast deze berichten nemen we bouwbeschrijvingen op, algemene artikelen maar ook handelsnieuws en adver tenties van een programma-bibliotheek. Op enkele plaatsen zijn tussen leden al werk groepjes gevormd die naar eigen ontwerp een microcomputer bouwen". Deelname aan de in Utrecht gehouden beurs „Techniek en Vrije Tijd" heeft de HCC in één klap aan honderden leden geholpen. Ip okto ber staat de vereniging met een stand op de Efficiencybeurs en in december op de Brus selse Hobbysalon terwijl de HCC in november in Utrecht zelf een microcomputerdag organi seert In de Teleac-serie over computers die in de a.s. herfst begint zal ook aandacht aan de Hobby Computer Club worden besteed. De club organiseert ook bijeenkomsten waarop men ervaringen en problemen kan bespreken en apparatuur en programma's kan verkopen of ruilen. Dik Barnhoorn heeft dit met succes in Rijswijk al eens voor de Haagse regio gedaan. Dom ding Wie mocht menen dat er eerst een paar jaar electronica-studie nodig is om een microcom puter te gebruiken wordt uit de droom gehol pen om. door een circulaire van een in Sche- veningen gevestigde leverancier die een „kleincomputer" aanbiedt voor 1995 gulden) incl. beeldbuis, cassetterecorder en (in het Engels gesteld) instructie- en programma tie handboek. Na wat oefenen kan ook iemand die er geen benul van heeft hoe men een programma moet schrijven dit zonder al te grote moeite leren, „aan het toestel behoeft niets meer bedraad of gesoldeerd te worden aldus de verkoper. Het handboek bevat een voor iedere leek te begrijpen cursus om zelf programma's te schrijven. De toepassingen van de micro zijn volgens Barnhoorn legio. Behalve de bekende spelle tjes (waarvan er overigens meestal enkele gratis in cassette worden bijgeleverd) noemt hij administratieve toepassingen, grafieken, lijsten maken en sorteren voor verzamelingen, toepassingen in huis; bij vakantie zorgen dat 's avonds de gordijnen dicht gaan, af en toe een paar uur het licht aan doen (aanwezig heidssimulator), telefoonbeantwoorder, een tijdklok die allerlei elektrische apparaten kan schakelen en nog veel meer. Verder is de microcomputer te gebruiken voor andere hob by's als het besturen van een modelbaan, fotograferen, projectorbesturing en rekenen en tabelleren van tijden en bewegingen bij sport. ,Maar", aldus Dik Barnhoorn, ,Hou dit wel voor ogen, een computer is en blijft een dom ding. De kleinste foutjes in een program ma kunnen veel ergernis veroorzaken. Sommi gen beschouwen het opzoeken en corrigeren van de bugs, kleine foutjes of tekortkomingen waarvan je slechts zo nu en dan last hebt, als een boeiende uitdaging en een fascineren de puzzel. Het is echter niet zo dat dit en de zelfbouwers de ware hobbyisten zijn, iedereen die een microcomputer gaat of wil gaan ge bruiken kan via de HCC voor 15 gulden per jaar een massa informatie krijgen en zijn voordeel doen met alle via de Nieuwsbrief te krijgen kontakten met gelijkgestemden". Wie hd wil worden kan dit doen door storting of overschrijving van 15 gulden op postrekening- nummer 3769200 ten name van Hobby Com puter Club, Leidschendam, met de vermelding contributie 1978. Nieuwe leden krijgen, voor zover voorradig, de vijf reeds verschenen Nieuwsbrieven toegestuurd. Voor de program mering op de computer bij aanmelding graag vermelden: leeftijd, postcode, telefoonnummer en, indien men een computer heeft, welke. Volgens Barnhoorn is de helft van de leden beroepsmatig of anderszins geïnteresseerd in electronica, bijna de andere helft bestaat uit bedieningspersoneel van grote computers. „Voor die laatsten is het leuke van een micro computer dat ze zelf aan het apparaat kunnen werken. Daar komen ze in hun beroep zelden of nooit aan toe". Hoewel in de laatste Nieuwsbrief zinnen voor komen als „om 'vectored interrupt' toe te laten is een priority-encoder gebruikt die het interruptniveau vertaalt in een 3-bits code die samen met nullen in een register geklokt worden" en „de chip bevat een power-on resetschakeüng waarvoor alleen een elko van circa 4 mF nodig is" behoeft niemand zich te laten weerhouden lid van de HCC te wor den. De fabrikant van de „Apple"-computer zegt in een circulaire dat zijn programmataai door iedereen in één dag is te leren. „Uw eerste speelse programma voert u in een kwartiertje in". Leek en professional zal zich dus in de Hobby Computer Club kunnen thuisvoelen. TWEE NIEUWE PEUTERZALEN IN WASSENAAR WASSENAAR - Na de zomer vakantie zullen in Wassenaar twee nieuwe peuterspeelzalen geopend worden. Een komt er in een lokaal van de Europa- school op de hoek van de Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Johan de Wittstraat, een in de Messiaskerk aan de ver lengde Zijllaan, onder auspi ciën van de Nutskleuterschool. In beide peuterspeelzalen zul len kinderen van 2 tot 4 jaar enkele halve dagen per week kunnen worden ondergebracht. Voor de Europaschool kam men zich wenden tot mevrouw E. van Katwijk-de Jong, tel. 16022 en voor de peuterspeel zaal bij de Nutskleuterschool tot mevrouw Onderstal-Schup- pen, tel. 14886 en mevrouw Roeleveld-Heyblom, tel. 14535. AARLANDERVEEN - De nu terverenjgmg „De Viergangm ters te Aarlanderveen. organt 1 ?»Tde di' "eekend voor has, leden onderlinge wedstrijden. vim'rl taters en amazones van de vereniging werden in de morgenuren dressuur-proevea gouden. Bij de B.ruiten werd t?1™. ,VerS«r. tweede omé k° gevolgd door Uaudia van Dam. i Bij de L. ruiters won Condie Wendel. Bij de paarden werd i dat gewonnen door Walter Pie- tersen. I In de middaguren werden er I springwedstrijden voor paar- I den en pony's gehouden, die I werden gewonnen door Leon Vergeer. De onderlinge wed strijden werden besloten met het spel: stap, galop en draf. Als eerste eindigde Karin de Bruin. De deelname was zaterdag groter dan ooit tijdens het 24e bloemencor so „Flora's kleurenpracht aan zee" in Katwijk. De belangstelling was navenant. Duizenden verdrongen zich langs het parcours, zich koeste rend in een uitstekend corsoweer: niet te veel zon, niet te warm en droog. De eerste prijs, ereprijs en wisselprijs werd gewonnen door het handwerkhuis Parlevliet. Op de foto de opgesierde koers van het bruids huis Sloos en Tuincentrum De Kwe kerij, die met hun inzending de eer ste prijs in de categorie „paarden- traktie" wonnen. Noorden Door de onthul ling van een kunstwerk van de hand van Paul Slangen opende NSV-voorzitter A.C. van Koert afgelopen zaterdag het nieuwe clubgebouw van de Noordense Sportvereniging. Hij werd bij deze ceremoniële daad geassis teerd door de twee oudste me dewerkers, de heren Pieterse en Vork. Tegelijk met de ope ning van het clubgebouw werd het nieuwe Noordense sport park „De Koet" officieel in gebruik genomen. Er was dan ook een groot gezelschap geno digden aanwezig, onder wie de werkers van het eerste uur, oud-verenigingsbestuurders, het gemeentebestuur aange voerd door loco-burgemeester mevr. A.A. van der Most-de Ridder, en enkele KNVB-pro- minenten. Ook waren aanwe zig oud-burgemeester AR. van Montfoort en oud-wethouder sportzaken drs. J.H. Burger. in zijn openingswoord herin nerde voorzitter Van Koert aan hetgeen hij ter gelegenheid van de opening van het Nieuw- koopse Sportpark had gezegd. „We zitten met de totstandko ming van onze accommodatie op een slak die aan een Tour de France begint, maar we ko men aan de finish". Dat de finish in Noorden werd ge haald, dankte hij vooral aan het feit, dat de gehele Noorden se gemeenschap achter het NSV-ideaal was gaan staan, alsook aan de medewerking van het gemeentebestuur. Aan het gebouw een ontwerp van de Noordense architect Furst werd, zo deelde hij mede.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4