Gesprekken met VVD verlopen positief Leidse steun voor hongerstakende Marokkanen Schakers Jeugdstad afgelopen: „Het was een succes Bezwaren tegen brug over Oude Rijn nj De sportieve, culturele uitwisseling met de Britse zusterstad Oxford is weer begonnen. Afge lopen zaterdag reisden zo'n tachtig Leidenaars het Kanaal over om aan een weekje „uitwisse len" te beginnen. Onder hen de L.C. sportver slaggever Gertjan On- vlee, die in zijn rubriek „Live uit Oxford" dage lijks vanuit de oudste universiteitsstad van Engeland zijn bevindin gen meldt. OXFORD Niet alleen amateur-tuinders. catl- overs", wevers en potten bakkers in Oxford, ook schakers. Al spoedig onder scheidt dit selecte Philidor - gezelschap zich van de rest van de zo cultureel, sportie ve Leidse groep. Amper in de bus op weg naar het Rotterdamse Zestienhoven („Rotterdam Airport") komen de zakschaakspelletjes te voorschijn. Het is vroeg, maar monter wordt aange pakt. Een kleine onderbreking volgt. Het vliegtuig van de Brit.sh Air Ferries leent zich minder tot het edele spel. Ook de voortzetting van die zo sterk begonnen partij laat op zich wachten. „Hij is in de andere bus gestapt" merkt Arie de Ru nuchter op, bij zichzelf dit laffe onderduiken als een moreel pluspunt noterend. Vijf problemen van Jan Hein Donner brengen de oplos sing. Schijnbaar achteloos wordt de witte loper op c6 gedeponeerd, dringt de dame door tot op de achter ste lijn. De voorbereiding op de grote match in Oxford is duidelijk gestart. Onderweg naar de aloude Britse universiteitsstad is een korte koffiestop ge pland. Een stop die na twee uur rijden van het vertrek punt Southend nog altijd niet is geweest. Enig gemor binnen de groep wordt keurig op tijd opgevangen. Hotel Windsor Lodge heeft uitstekende koffie. Dient ook een meer dan geslaagd koud buffet op. Reden voor John Parsons, chairman van de Oxfordse gemeenschap, om tijdens de officieuze ontvangst, te verklaren, dat die Hollandse koffiestopjes hem wel liggen. Nu is de aankomst niet alleen door dat koffiegedoe met een uur vertraagd. Het schijnt dat er op Wembley wordt gevoetbald. Notting ham Forest en naar ons wordt verteld. Ipswich staan een snelle Londense door tocht in de weg. Voetbalclubs spelen overi gens een belangrijke rol op deze eerste, toch wel ver moeiende dag. Gearriveerd in Oxford evenals Leiden drager van de titel „oudste- universiteitsstad van het land" blijkt de plek van verzamelen in het suppor tershome van Oxford - city F.C. te zijn. Het voorstellen verloopt soepel, de lord -mayor Simpson voert even het woord en mejuffrouw André de la Porte doet dat voor de aanwezige Leidse formatie van ruim tachtig Meest opvallend aspect aan die snelle overgang van het continent naar Engeland blijft echter het feit, dat die Engelsen, die Oxford-men- sen ook, alles gewoon fout doen. Consequent, dat wel. De ravage zou anders ook niet r zijn. Links rijden is leuk, rotonde andersom doen ook, rechts passeren, het kan allemaal. Maar alleen als iedereen het doet. Kortom, de exchange tussen Oxford en Leiden is weer begonnen. Na een jaar van voorbereiding dienen de Leidse gasten binnen een week een bijna overbezet programma te gaan afwer ken. Vol enthousiasme zal aan die taak worden begon nen. Of, om met comitélid Donald Rouse te spreken: „Slapen doe je in Leiden". GERTJAN ONVLEE Nog geen sprake van onderhandelen bij collegevorming (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er is nog steeds geen spra ke van echte onderhandelingen over de vorming van een nieuwe dagelijks be stuur van Leiden tussen de linkse drie (PvdA, D'66 en PPR) enerzijds en de VVD anderzijds. Desondanks worden er bij de „inventariserende gesprek ken" die tussen deze partijen worden gevoerd toch goede vorderingen ge maakt. Dat gebeurde ook het afgelopen week end weer. Even leek het er op als of verder praten geen zin meer zou hebben toen het gerucht ging dat D'66 het on aanvaardbaar zou vinden als de WD zou blijven bij haar claim van twee wethouders in het nieuwe college. Toen zaterdag het gesprek tussen de linkse drie en de WD werd hervat stelde de D'66-delegatie echter uitdrukkelijk geen enkele claim wat dit betreft als direct onredelijk te ervaren, zodat er daarop toch verder kon worden gepraat. De partijen hebben dit weekend een lijstje gemaakt van knel- en vraagpun ten die moeten worden opgelost in late re onderhandelingen. Daarbij is uitge gaan van de gewijzigde tekst die de Leidse liberalen aan de progressieve partijen hebben voorgelegd en die als basis zou moeten dienen voor een re geerprogramma voor de komende vier jaar. De grootste problemen blijken te liggen bij de wens van de VVD om 75.000 m2 kantooroppervlakte in Leiden te gaan realiseren, afgesteld op het ar beidsaanbod. Met name de PPR schijnt zich er tegen te verzetten dat op dit punt echt getallen worden genoemd. Ook de grondpolitiek, de kwestie van de erf pacht, ligt de partijen zwaar op de maag. Iets minder moeilijk, maar nog lang niet zonder problemen ligt het punt van de woonruimteonttrekking en de financiële vergoeding die bedrijven moeten geven voor het onttrekken van woonruimte. De linkse partijen willen de hiervoor vastgestelde bedragen aanzienlijk op trekken. De WD zegt hier niet zo voor te voelen, omdat vooral de kleinere ondernemers hiervan de dupe zouden kunnen worden. Wat het bouwbeleid van de gemeente betreft moet nog een verschil van mening tussen met name PvdA en WD worden opgelost. De liberalen willen de nadruk leggen op de premiekoop, de socialisten willen de premiekoop ook wel aandacht geven maar alleen in de eigen woningbouw- sfeer. Voor de PvdA weegt de bouw van een fiks aantal woningwetwoningen ook bijzonder zwaar. De minst zwaarwegende geschilpunten liggen tenslotte op het terrein van de inspraak en de internationale uitwisse lingen. Ook de wens van de WD tot de aanleg van 20 hectare industrieter rein te komen wordt door links niet zonder meer geaccepteerd, evenmin als de verkoop van woningwetwoningen. Ook het selectief autogebruik is nog onderwerp van bespreking tussen de partijen. Opgehelderd Een redelijk aantal verwachte proble men is in de laatste gesprekken tussen de vier partijen al uit de weg geruimd. WD-fr actie voorzitter dr. Fred Kuijers stelde dessgevraagd niet ontevreden te zijn met de gang van zaken. „Er is duidelijk sprake van de bereidheid tot onderhandelen, al moet het echte werk op dit punt nog beginnen. Iedereen heeft wel een echt coöperatieve instel ling en wat we tot nog toe bereikt hebben is me 100% meegevallen", aldus Kuijers. Na intern beraad zullen de linkse partij en deze week eerst een gesprek hebben met de PSP. Nog steeds is een duidelij ke keuze tussen een links dan wel een links-liberaal college niet door PvdA, D'66 en PPR gemaakt. Dat zou dan deze week moeten gebeuren waarna in het volgend weekend de eigenlijke onder handelingen van start kunnen gaan. El Cid '78 In het kader van de introductiedagen van nieuwe studenten heeft de El Cid-commissie, die deze dagen organiseert, een bezoek aan het Centrum Trekvaartplein op het programma gezet. Een aantal toekomstige studenten zal onder het motto „Samen over de drempel" dinsdag 15 en donderdag 17 augustus kennis komen nemen van de geschiedenis, organi satie en de problematiek van de woonwagenbewoners. 40-jarig jubileum H. Akse, waarnemend chef van de afdeling Volkshuisves ting en Openbare Werken ter gemeentesecretarie viert zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ter gelegenheid daarvan wordt vrijdag 1 september van 16.30 tot 18.00 uur een receptie gehouden in de burgerzaal van het stadhuis (ingang Bree- straat). Dagverblijf heropend. Het verbouwde dagverbhjf voor ouderen „Hoge Rijndijk" wordt vrijdag 1 september heropend. Tijdens de receptie van 5 tot 7 uur 's middags op de Hoge Rijndijk 19, vindt omstreeks 6 uur de officiële opening plaats. Straat in, straat uit Onplezierig: wonen aan de Klikspaanweg. (Zoals bekend ontvangt elke inzender van een gedachten- sprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden De laatste dag in Jeugdstad. LEIDEN Enkele bewoners van Maredorp hebben bij het college van b en w bezwaar gemaakt tegen de plannen om een I fiets- en voetgangersbruggetje over de Oude Rijn aan te leggen. De bewoners stellen in een brief aan het college onaangenaam te zijn getroffen door het ter inzage leggen van het schetsplan voor deze brug. Niet alleen enkele bewoners van Maredorp maar ook de Kamer van Koophandel, de Adviesraad voor de Binnen stad en Rijksmonumentenzorg hebben bezwaren tegen dit plan, volgens de briefschrijvers. De Maredorpers vragen zich af waarom het college niet even wacht tot er een meerderheid is gevonden voor de aanleg, alvorens architecten opdracht te geven schetsplannen te maken. „Het heeft nu al handen vol geld gekost, zonder dat zeker is of de plannen worden gerealiseerd", aldus de Maredorpers, die er het college tevens op wijzen dat tientallen bruggen m de afgelopen jaren zijn afgesloten of omdat ze voor het huidige verkeer te smal zijn of omdat ze qua onderhoud schromelijk zijn verwaarloosd. „En u komt met plannen voor nieuwe brug gen, die u in 1979 wilt realiseren". LEIDEN Jeugdstad aan de Vondellaan in Leiden is afge lopen. Na bijna anderhalve maand gedraaid te hebben zijn gistermiddag om 5 uur de deu ren gesloten en is men begon nen de 84 attracties voor kin deren van 5 tot 15 jaar af te breken. De decors worden op geslagen om volgend jaar weer tevoorschijn te worden ge haald. „Ja, we gaan zeker volgend jaar weer zoiets opzetten", ver telt één van de organisatoren over het succes dat jeugdstad is geweest. „We hebben onge veer 20.000 bezoekers gehad, precies weten we het nog niet, maar zoiets zal het ongeveer geweest zijn". opgezet naar voorbeeld van jeugdvakantie- parken elders in het land. Maar terwijl deze pretparken elders, bijvoorbeeld in de Ahoyhallen in Rotterdam, door de gemeen ten werden georganiseerd, werd Jeugdstad in Leiden door een particulier opgezet. Een kostbare zaak, wat dan ook in de entreeprijs was te merken; zes gulden per dag per kind. Op de vraag of deze prijs met te hoog was voor kinderen uit de minder draagkrachtige ge zinnen, antwoordde één van de organisatoren dat hij daar niets van had gemerkt: „We hebben van niemand klachten gehad over de prijs, minder draagkrachtige gezinnen be staan niet meer. U moet niet Er was op Jeugdstad een skel terbaan, waarop wedstrijden gehouden werden, een skate- baan, een doolhof en flipper kasten, maar hoogtepunten wa ren de poppenkast en de mid dagvoorstellingen die „Bassie en Adriaan" en „Peppie en Kokkie" hebben gegeven. De kinderen staan buiten op hun ouders te wachten die ze komen afhalen, ze hebben een plezierige dag gehad. irAlleen die skatebaan stelde niet zoveel voor hoor, te weinig heuvels". Ze zijn weggegaan met achter lating van een hoop kleding stukken en een groot aantal vernielingen aan de decors. „Het was een experiment, waarbij we veel hebben ge leerd. Volgend jaar zullen we een aantal dingen wel anders doen. Ik geloof dat het voor de kinderen zeker de moeite waard was", aldus een ver moeide organisator. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Nenad. zn v Sidoroski - M Sosic. Johan. zn v J Jansen - C Hoogendam. Roos-Mar i Helden geb 1951 B J Oerlemans en J E van der Kwaak. C J Pauw en W Beij, W Schout en M J van Zuijlen, C Tennekes en A Plas. G Verhulst en J W Rekelshoff. F A C Kromhout geb 1905 geh gew Weere LEIDEN - Onder het mot to „Geen Marokkaanse hongerstaker het land uit" heeft het Leidse solidarie- teitscomité zaterdagavond in het Breehuis een mani festatie gehouden. Linkse politieke partijen, de vak bonden en verschillende andere groeperingen had den een afgevaardigde ge stuurd om in een toe spraak hun solidariteit en hun steun te betuigen. Uit Amsterdam waren er twee hongerstaaksters overge komen om te vertellen over de situatie in De Duif, de kerk waar zich de actievoerende Marokka nen bevinden. Het Komité „182" is in Lei den vorige week opgericht naar aanleiding van de be slising van staatssecretaris Haars op 10 augustus om de uitwijzing van de Ma rokkanen op te schorten. Het comité komt in op stand tegen de onzekerheid die door zo'n beslissing voor de Marokkanen blijft voortduren. Het komitee noemt de houding van me vrouw Haars in haar soli dariteitsverklaring „dema gogisch en onaanvaard baar". Zij zijn van mening dat „de geestelijke folte ring van de Marokkanen moet worden stopgezet. Geen uitstel, maar afstel van de uitwijzing". De staatssecretaris nam vorige week de beslissing tot opschorting omdat zij politiek gezien haar uitwij zingsbeschikking niet staande kon houden. Niet alleen de hongerstakers maar ook de Nederlandse tak van Amnestie interna tional, D'66, op het nipper tje het partijbestuur van de PvdA en tenslotte ver schillende geledingen uit het CDA zijn zich tegen uitzetting gaan verzetten. De staatsecretaris is van haar eerdere beslissing te ruggekomen verwijzend naar de Raad van State, die in een volgende Mar- kokkanenzaak eventueel nieuwe feiten kan laten meespelen. Toch ligt de po litieke verantwoordelijk heid van het beleid geheel bij de staatssecretaris. Zij 5 vrij c los tueel negatief advies van de Raad van State gunstig voor de Marokkanen te be- Het solidariteitskomité he kelt dan ook de politiek van de staatssecretaris Haars. „Met deze mislei dende uitstel-manoeuvre stelt zij haar politieke ver antwoordelijkheid buiten werking". Door het uitstel wordt de situatie er voor de honger stakende Marokkanen in De Duif in Amsterdam niet beter op, zij verspelen door hun verblijf in de kerk hun laatste zekerheden: hun werk en daarmee hun wo ning omdat ze de huur niet kunnen betalen. De verte genwoordigster van de hongerstakers, die aanwe zig was op de manifestatie zaterdagavond in het Bree huis vertelde op vragen uit de zaal dat sommigen van de Marokkanen weer aan het werk zijn gegaan en alleen 's avonds naar De Duif komen. „Zij staan een groot deel van hun salaris af aan de blijvers, het soli dariteitsgevoel onder de Marokkanen is groot". Het komité in Leiden eist van staatssecretaris Haars hu manitaire overwegingen te laten prevaleren boven for mele juridische argumen ten. „De Marokkanen zijn doodsbang om terug te ke ren naar hun land. Het is waar dat sommigen in hun land op vakantie zijn ge weest en ongedeerd zijn te ruggekomen, maar dat is de politiek van Marokko omdat deze 182 nu in het centum van de belangstel ling staan. Als ze terug gaan zullen ze misschien niet direct opgepakt wor den: Het gevaar is indirect. De kans is groot dat ze over twee of drie jaar wor den vervolgd en met mar telingen worden onder vraagd omdat ze door hun hongerstaking, in Marokko als politieke activisten wor den gezien". In afwachting van de uit spraak van de Raad van State over de vraag of bij een volgend proefproces nieuwe gegevens van Am nestie International betrok ken zullen worden, heeft het Leidse komité afge sproken maandagavond te beslissen of er ook in Lei den een hongerstaking ge houden zal worden. Zij stelt in haar solidariteits verklaring: „Haars gaat door, wij ook" Op vele plaatsen in Nederland werd dit weekeinde actie gevoerd voor de Marokkanen. Zoals hier in Breukelen voor de woning van staatssecretaris Haars.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3