Flat in Beiroet na i explosie een ruïne Veel klachten over projectie in bioscopen Weinig problemen vakantievluchten m§ w - Drie doden door heroine in Amsterdam Haagse politie we:,t»d onderschept bus met 36 illegale gast arbeiders Ondanks Franse acties STORT I Fiets van kunststof Boycot van EK dreigt Emdm (S&wrnxt <ort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden.Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas- .hei-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW| 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Maandag 14 augustus 1978, 68e jaargang no.21119 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ibonnementen jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse Lydia Laatste aflevering van „Ik hou van Lydia" op Ned.II om 20.27 uur. Om 21.17 uur „Operette in Gold und Silber" en om 22.02 uur Brandpunt over opvolging paus Paulus. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 21 graden. Morgen zon op; 6.23 onder 21.05. Schev. hoogw.: 0.14 en 13.06 laagw.: 8.32 en 21.05. HILVERSUM (ANP) Wie in Nederland bioscoop bezoekt heeft vijftig procent kans op meerdere fouten bij de projectie. Dit is de uitkosmt van een onderzoek dat het filmblad '0U<* Skoop heeft ingesteld naar de kwaliteit i filmtheaters in ons land. De enquêteurs Skoop hebben in de week van 4 tot 12 juni in totaal 61 bioscopen bezocht, verspreid JRG. het he,e land- Dat k vi#tien procent v— totale bioscoopbestand. De projectieklachten hadden onder meer betrek king op de onscherpte van het beeld, projectie van een deel van het beeld buiten het doek, slechte overschakeling van de ene projector naar de andere, hinderlijk licht in de zaal of onvoldoende licht in de projector. In vijftien procent van de gevallen waren er ook storingen in het geluid. In een kwart van de bioscopen was er slechts één projectiefout. Het resterende kwart van de theaters gaf een voorstelling waar over niets te klagen viel. Onverwacht hoog is volgens de onderzoekers het aantal theaters waar de nooduitgangen on voldoende duidelijk zijn aangegeven. Vijftien procent van de enquêteurs rapporteerden dat zij geen nooduitgang hadden kunnen ontdekken. Enkele andere uitkomsten van het onderzoek: het voorprogramma duurt gemiddeld 25 minu ten en bestaat vrijwel uitsluitend uit reclame, bijna de helft van de bioscopen onderbreekt de hoofdfilm voor een pauze van gemiddeld twaalf minuten die niet door de filmmakers op die plaats is bedoeld, de gemiddelde entreeprijs bedraagt zeven gulden en in geen van de thea ters werd naar het oordeel van de enquêteurs hinderlijk op een fooi aangestuurd. MINSTENS 87 DODEN BEIROET (Rtr) In de Libanese hoofdstad Beiroet wordt vandaag door Palestijnen het onderzoek voortgezet naar de zware explosie die zaterdag een flatgebouw van negen verdie- Kingen tot een bouwval maakte. In het gebouw, waarin het oofdkwartier van het radicale pro-Iraakse Palestijnse bevrij dingsfront PLF was gehuisvest, kwamen op zijn minst 87 mensen om het leven. Ongeveer hetzelfde aaqtal werd gewond. Andere bronnen spreken zelfs van 160 doden. De aanslag vond plaats ongeveer een uur nadat een driedaagse vergadering van het centraal comité van het PLF was beëindigd. Op die vergadering was de vraag besproken hoe men moest handelen in de bloedige vete met El Fatah, de Palestijnse groepering die wordt geleid door Jasser Arafat. Bloedige vecht- lartijen tussen beide groeperingen hebben de laatste tijd tiental- sn slachtoffers geëist, onder andere*in buitenlandse ambassades. Zelfs voor een door de oorlog zo zwaar geteisterde stad als Beiroet was de aanslag van zaterdag spectaculair. Om een dergelijke verwoesting te kunnen veroorzaken moet ongeveer 250 blo hoogwaardige springstof zijn gebruikt. Na de instorting yprden taxi's en vrachtwagens ingeschakeld om de slachtoffers naar de ziekenhuizen te brengen. Over de verantwoordelijkheid voor de aanslag wordt in Beiroet druk gespeculeerd. Mogelijk is de strijd tussen beide Palestijnse hroeperingen in een beslissend stadium gekomen. Het PLF geeft e schuld aan 'vijandelijke elementen', maar verklaarde later "dat het geen enkele Palestijnse vleugel een dergelijk misdadig optreden in de schoenen wilde schuiven. De PLO heeft een onderzoekcommissie benoemd, maar waagde zich niet aan een uitspraak. Andere Palestijnse leiders noemen Israël als schuldige, maar het is niet duidelijk hoe niet-Palestijnen een zo grote springlading zouden kunnen plaatsen in een bewaakt gebouw, dat stond in een wijk waar gewapende Palestijnen elk vreemd gezicht argwanend bekijken. Als inderdaad Palestijnen de explosie op hun geweten hebben, s er sprake van het ergste incident uit de geschiedenis de onderlinge Palestijnse twisten. De explosie viel samen met de tweede verjaardag van de val van Tel el-Zaatar, het overbe volkte Palestijnse vluchtelingenkamp in Libanon, dat na een beleg van ruim vijftig dagen door rechtse milities werd ingeno- lege plek. Aan de aangrenzende ADVERTENTIE ADVERTENTIE. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de hoof- stad zijn zaterdag drie mensen overleden door het gebruik van een te grote dosis heroïne. Twee Duitsers, een 19-jarige meisje en 21-jarige man, beiden uit Duisburg, werden zaterdag morgen dood in hun hotelka mer in de Amsterdamse bin nenstad gevonden. Op het toilet van een bioscoop, op het Damrak werd zaterdag avond een 36-jarige man uit Kloosterburen (Gr) dood aan getroffen. Ook hier was de oor zaak een overdosis aan hëroi- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij toeval heeft de Haagse politie vanmorgen 36 Marokkanen en Tur ken, die illegaal in Nederland verblijven, kunnen aanhouden. Bij een inhaalmanoeu vre door een politiewagen op de Oude Haagweg bleken plotseling de passagiers van een bus van West Nederland onder de ramen te duiken. Nadat de bus was aangehouden bleken er 36 illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werkne mers in te zitten, die op weg waren naar hun werk in het Westland. Passagiers, die zich konden identificeren en niets met de zaak te maken hadden, werden op een andere bus gezet, terwijl de overigen met bus en al naar het bureau Soesterbergstraat werden gereden. Daar werden zij in het bijzijn van personeel van de Vreemdelingendienst verhoord. Nadat namen en adressen waren genoteerd eer den zij heengezonden met de mededeling binnen acht dagen het land te moeten verlaten. Amerikaans vliegtuig neergestort GUAM (AP) Een vliegtuig van de Amerikaanse marine met aan boord de Amerikaanse onderminister van Binnen landse zaken James Joseph is vanmorgen in de Stille Oceaan in de buurt van het eiland Guam neergestort en gezonken. Volgens een woordvoerder van de marine in Honolulu overleefden tenminste 19 van de 29 passagiers en bemanningsleden het ongeluk. Helikopters slaagden erin hen op te pikken in de vijf minuten dat het vliegtuigwrak bleef drijven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - Dank zij een aantal maatre gelen, die de luchtvaartmaatschappijen voor het weekeinde genomen hadden, zijn er nauwelijks problemen geweest met het overbrengen van passagiers naar zuid west-Europa en andere bestemmingen. De maatschappijen waren zo goed ingespeeld, dat zij een aantal vakantievluchten ver vroegd hadden. Anderen hadden hun vliegplan aangepast aan de situatie en ontweken zoveel mogelijk het door de Franse verkeersleiders bediende luch truim. van Majorca naar huis wilden vliegen. Sommige vluchten liepen op Majorca vertragingen op van om en nabij zes uren. Hier en daar werd verondersteld, dat de Franse verkeersleiders hun akties minder stipt hielden, dan bij vorige weekeinden. Zeker is echter, dat de maatschappijen, met uitzondering van enkele Engelse, beter waren voorbereid. Een aantal vluchten werd afgelast, omdat men grotere vliegtuigen had ingezet, zodat meer passagiers per vlucht overgebracht konden worden. Ande re vluchten werden, zoals gemeld, omgeleid buiten het Franse verkeersleidersgebied om. Verschillende maatschappijen hadden hun vluchtschema soms aanzienlijk vervroegd. Woensdagavond beëindigen de Franse luchtver- keerleiders weer hun aktie. Het is nog niet zeker, of zij ook aanstaande weekeinde akties zullen ondernemen. Flat in Cairo ingestort CAIRO In Cairo is gisteren in de wijk Daher een flatge bouw van vier verdiepingen ingestort. Daarbij zijn zeven bewoners om het leven geko- Een huis van drie verdiepingen stortte deze week in ten koste van twee mensenlevens en op 24 juli vonden 45 mensen de dood bij het inzakken van een flatgebouw in de wijk Chara- bieh. Bij deze laatste gelegenheid werd op de Egyptische televisie meegedeeld dat 70 procent van de woningen in Cairo in de staat verkeerde waarin het in gestorte flatgebouw zich had bevonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ^orobuduri Zag u de film? Bouw mee aanhs< oortbestaan Elf illegale plakkers gepakt LEIDEN De Leidse politie heeft de afgelopen nacht een groot aantal illegale plakkers aangehouden. De meeste van hen plakten affiches voor di verse Leidse studentenvereni gingen. In totaal werden elf personen gearresteerd. Tegen elk van hen werd procesver baal opgemaakt. De plakmid delen en affiches werden in beslag genomen. ADVERTENTIE 1 Hockey-international Ties Kruize is zaterdag in het Brabantse Waalre in het huwelijk getreden met Jacqueline van Rongen. MÜNCHEN De training van de Zwitserse wielrenners op hun nieuwe fietsen is gisteren op de Olympische baan van München niet al te gelukkig verlopen. Tijdrijder Urs Freuler kreeg een lekke band, gleed onderuit en kon een botsing met beroepsachtervolger Daniël Gisiger niet meer voorkomen. De valpartij was niet ernstig. De fietsen in ieder geval, die per stuk zo'n dertienduizend gulden kosten, bleven ongeschonden. De nieuwe fiets wijkt op een aantal belangrijke punten af van het conventionele race-materiaal. Het frame is gemaakt van kunststof, het stuur staat vlak boven de voorvork en alle niet horizontale buizen zijn niet meer rond. maar hebben een vorm die lijkt op de doorsnee van een druppel, rond derhalve aan de voorkant, spits toelopend naar achteren. Door deze nieuwe vindingen kunnen veel hogere snelheden met deze fiets worden bereikt. Toegegeven, de Nederlandse tenniskampioenschap pen op de Mets-banen in Scheveningen waren niet altijd even interessant. Maar om er nu bij in slaap te vallen en dat nog wel tijdens de finales dat was nu ook werkelijk enigszins overdreven Niettemin deed deze jongedame in horizontale posi tie een rustig tukje op de tribunes. EDMONTON Onder aanvoering van kogelstoter Geoff Capes die zaterdag bij de Gemenebestspelen de gouden medaille won met 19,77 meter overwegen Britse werpers de komende Europese kampioenschap pen in Praag te boycotten. De werpers zijn van mening dat atleten uit West Europa kansloos zijn tegen Oosteu ropeanen omdat die verboden stimulerende middelen gebruiken. ..Het wordt tijd dat de Russen. Oostduitsers en andere Oosteuropese werpers uit de strijd worden gehaaldaldus Capes. ..Met het huidige misbruik van stimulantia is het deelnemen aan internationale kampioenschappen voor ons alleen maar verspillen van tijd" We worden uitgelachen door onze Oosteuropese tegenstanders wanneer zij horen dat wi| zoveel gecontroleerd worden op het gebruik van stimulerende middelen. Ik heb er genoeg van voor gek te worden versleten"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1