leven atletes grijpen ilaatste kans voor Praag „Karpov gedemoraliseerd" Ivan Nemet prolongeert open Nederlandse titel Rentree Hennie Kuiper 3PORTTRIBUNE tv m A.t i if .rvSmïïi n»ee* "TWAALFDE PARTIJ SCHAAKTWEEKAMP UITGESTELD ROELOF VELD WINT PUNTERLOOP Wereldrecord discuswerpen Basketballers eindigen op vierde plaats LEIDSE COURANT jSITTARD Zeven dames hebben de laatste interland wedstrijd van dit seizoen, die zaterdag in Sittard tegen elgië werd gehouden, aangegrepen om zich alsnog kwalificeren voor de Europese atletiekkampioen- ichappen in Praag. Dat Nederland deze gecombineer de dames- en meisjeswedstrijd met een verlies van llechts twee punten (246,5 - 248,5) afsloot, was in feite jan geen belang. Het illustreerde alleen, dat de jelgische dames-atletiek de laatste jaren enorm in de breedte is gegroeid. De uitbreiding van de Nederland- te ploeg voor Praag was een rechtstreeks gevolg van iet feit, dat twee nationale records werden verbeterd in één geevenaard. Wilma Hillen, furieus omdat zij [vorige week zondag na de natio nale titelstrijd in Groningen nog niet direct waardig werd geacht yoor Praag, explodeerde in Sit tard tweemaal De zevenentwin- tig-jarige Enschedese verbeterde zesde maal in ruim één jaar tijd haar nationale record op de 400 meter horden en kwam nu uit op 58.48 seconden "Ik was jet vai^es duvels, toen ik maandag in de krant las. dat ik niet naar Praag mocht. Ik had de indruk anderen wel mochten met ^prestaties, die zeker niet beter dan die van mij. Zo iets Ouvvï pr'kkelt De woede van Wilma Hillen had ook nog consequenties x 400 meterploeg. De Twentse atlete vormde een onver- Vaïzettelijk punt in de formatie, die Belgie tegenstand bood De vechtlust van Coby Kormeling. Truus van Amstel. Wilma Hilien va/|en Liliane Mandema. leverde dan rtrijk h. rslf n t '.VI weliswaar geen winst op Belgie op, maar wel een verbetering van het zes jaar oude nationale re cord, dat in juli 1972 in Parijs werd gelopen door een viertal loopsters, die individueel sneller waren dan het team dat in Sittard in de baan kwam. Desondanks werd tweetiende seconde van de "Parijse" toptijd (3.35.8) afge haald De KNAU had later op de avond weinig moeite om dat nieu we Nederlandse record te belo nen met een uitzending naar Praag De 21-jarige Tineke Kluft, vorige week dubbelkampioene op de 1500 en 3000 meter geworden, imponeerde in Sittard opnieuw De Roosendaalse kent kennelijk haar eigen mogelijkheden nog niet In Groningen liep zij in een solorace een persoonlijk record van 9 17 2. In Sittard ging het. omdat zi) nu wel concurrentie had van de Belgische Bernadette Joek van Gerwen, die vorig jaar juli op dezelfde baan deze tijd liep Tineke Kluft moest de over winning echter laten aan Berna dette van Roy, die met 9.03.4 ook voor een nationaal record zorgde Carla Beurskens ging tot kort voor de finish goed mee en zag zich ook met een persoonlijk re cord (9.12.4) beloond De Lim burgse verwierf daarmee ook haar plaats in Praag. mmmf mwiÊÊl MtêSSi .««MN i m si/.i j' - a«««v Afspraak SmS 99 Wilma Hillen nam revanche op de keuzeheren van de KNAU door zich via goede prestaties alsnog te plaatsen voor de Europese kampioenschappen in Praag. Elly van Hulst heeft er zaterdag alles gedaan om Olga Comman deur aan een tijd te helpen, die uitzending naar Praag zou kun nen betekenen. De Friese loop ster had met Olga Commandeur een afspraak gemaakt. Zij trok de eerste 400 meter aan in 58.6 seconden. Een uitstekend uit gangspunt voor een tijd van 2.03.0. Tweehonderd meter voor de streep bleek, echter, dat Olga Commandeur, die na vele bles sureperikelen pas nauwelijks twee maanden voluit kan trai nen, nog een conditionele ach terstand heeft. Zij moest lossen, maar slaagde er toch in zich de Belgische Rose-Marie Verhoe ven van het lijf te houden en tweede te worden in 2.04.5. Die tijd was echter aanmerkelijk min der dan de eis de de KNAU gesteld had (2.03.0). Elly van Hulst werd met haar electroni- sche tijd van 2.03.6 zeker drie- Ria Stalman wierp zaterdag in Sittard de discus 53,28 meter. tiende seconde tekort gedaan. Een euvel, dat ook vorige week bij de titelstrijd in Groningen op verschillende nummers, maar ze ker in de eindstrijd van de tien kilometer, aanleiding tot discus sies gaf. Hoogspringster Mirjam van Laar op basis van de 1,87 meter die zij in het begin van dit seizoen bedwong. aangewezen voor Praag, won weliswaar met 1.80 meter, maar de Limburgse zal zich de komende weken toch aanmerkelijk moeten verbeteren, wil voor haar in Praag de kwalifi catie-eis van 1.84 meter, niet te zwaar zijn. Sprintster Elly Henzen was natuurlijk kansloos op de 200 meter tegen de Belgische kracht loopster Lea Alaerts. Toch kon de Haagse lang goed bij blijven. Zij werd tweede in 23 62 seconden, een tijd die gerealiseerd werd met een tegenwind van zeventiende meter per seconde Alaerts won in 23.45 seconden, nadat zij eer der ook al de 100 meter op haar naam had gebracht met 1158 seconden Ria Stalman, in Groningen ont troond door de jeugdige discus werpster Bea Wiarda. nam op duidelijke wijze wraak. De Delftse. die overigens maar drie geldige worpen produceerde, won met 53,28 meter Bea Wiarda bleef, als tweede, ruim een meter achter Speerwerpster Lida Kuys trof het met de voor haar nummer ongun stige weersomstandigheden niet. maar liet desondanks 54.54 meter opnemen De Beverwijkse bleef Elly van Beusekom, die Praag nu De 4 x 100 meter estafetteploeg zakte in Sittard voor het laatste examen Marjan Olieslager, de ju- niore die op het laatste moment als startloopster mo^sr vertrek ken, omdat Conny Vermazen, na het door haar gewonnen versprin gen zich wegens ziekte moest terugtrekken, zette de "trein" we liswaar op het goede spoor, maar Martha Derby. Tilly Verhoef en Elly Henzen konden daarna toch geen tijd realiseren, die in de ogen van de keuzeheren genade kon vinden. De 45 80 seconden waarmee van België (46 54) werd gewonnen, was wel de beste sei zoenprestatie. maar biedt geen garantie dat in Praag de serie wordt overleefd IAGUIO De twaalfde partij uit de Khaaktweekamp om de wereldtitel tus- len Karpov en Kortsjnoj, die zaterdag in Baguio op de Filippijnen zou worden lehouden, is op verzoek van titelverde- liger Karpov uitgesteld. FlorenciO Cam- pomanes. de organisator van de tweek amp, verklaarde tegenover de pers dat de delegatie van Karpov ruim vijf uur «oor het begin van de partij hoofdarbiter Lothar Schmid telefonisch liet weten dat ,Karpov zaterdag wilde rusten". ^JVolgens de reglementen van het wereldkampioen- schap mag een speler drie keer om uitstel vragen tijdens de eerste vierentwintig partijen en één keer tijdens de acht daaropvolgende partijen De speler l^|is niet verplicht een reden op te geven, op voor- lil] waarde dat het verzoek tot verdaging uiterlijk ,'ijf uur voor aanvang .an de partij ingediend wordt. Karpov heeft zich sinds zijn nederlaag jan donder dag m de elfde zitting van de buitenwereld afgeslo- len De eerstvolgende partij wordt morgen gespeeld Karpov speelt dan met wit gissingen naar de reden van Karpovs verzoek de inpassing van het gebeurde in de nog immer voortdurende koude oorlog tussen de schakers, en de gevolgen van het verdagen van de twaalf zitting Was de wereldkampioen waarschijnlijk aan een rustdag toe. de delegatie van zijn tegen stander wilde van rust niet weten en speculeerde driftig over de gemoedstoestand van Karpov Na zijn verlies in de elfde partij zou Karpov zich voelen en bokser, die knock-out gegaan is en wiens moreel tot een dieptepunt gedaald is", wilde men in Kortsjnoj-kringen doen geloven. Petra Leeuwerik, een belangrijke pion van de uitdager in zijn psycho logische strijd naast de tafel, verklaarde dat „Kortsj noj verwachtte dat Karpov na zijn nederlaag om uitstel zou vragen". Weinig begrip kon men er in ieder geval voor opbrengen of, zoals Leeuwerik het zei: ,.Het is even slecht niet meer te spelen na een nederlaag als niet meer auto te rijden na een -ongeluk" Moreel In schaakkringen wordt het vragen van uitstel inderdaad gezien als een soort „moreel zwakte bod". maar berichten uit de kring van de Sovjet delegatie wijzen er juist op dat Karpov vrijdag avond „in een goede conditie en een goed hu meur" leek te verkeren. De Engelse grootmeester Raymond Keene, secon dant van Kortsjnoi. verklaarde ..verrukt' te zi|n over het nieuws van Karpovs verzoek tot uitstel, want dat wijst erop dat Karpov erg moe is en waarschijn lijk gedemoraliseerd" Volgens Keene hebben de toeschouwers tijdens de elfde partij opgemerkt dat Karpov slecht en gehaast speelde De titelverdediger verbaasde de deskundigen door vijftig zetten in één uur en veertig minuten te doen Inmiddels is ook de Argentijnse grootmeester, Oscar Panno in Baguio gearriveerd In naam als verslagge ver van de krant „Clarin uit Buenos Aires, maar op de Filippijnen ziet men in hem een „verse" secondant van Kortsjnoj. die de uitdager samen met de Engelse grootmeesters Keene en Stean terzijde zal staan in de voorbereidingen op de komende partijen In een pittoreske omgeving werd zaterdag de Punterloop te Giethoorn afgewerkt. GIETHOORN Roelof Veld van Da- Veld leidde van begin tot eind en strijd over tien kilometer werd ge- ventria heeft zaterdag in Giethoorn had na twintig kilometer een voor- wonnen door Chris Boes van de Punterfoop over twintig kilometer sprong van vierendertig seconden op Start'78. gewonnen. Piet de Vries van Lionitas. De wed- DRESDEN De Oostduitse atle te Evelyn Jahl heeft zaterdag in Dresden het wereldrecord dis cuswerpen verbeterd en ge bracht op 70 meter en 72 centi meter. Het oude wereldrecord was in handen van de Russische Faina Melnik met 70.50 meter, geves tigd op 24 april 1976 in Sotsji. Faina Melnik brak het wereldre cord discuswerpen elf keer. Engeland sterk op Gemenebestspelen EDMONTON Op de laatste dag van de Gemenebestspelen in Edmonton veroverde Enge land nog zes gouden medailles in de atletieknummers. Het sprekendste resultaat was wel dat van Dave Moorcroft op de 1500 meter in 3.35.48 min. Ook bij de dames ging het goud op de 1500 meter naar Engeland. Mary Stewart zegevierde in 4.06,34. Bij de 100 meter horden dames was het ook Engeland dat zegevierde. Goud was er voor Lorna Boothe. zilver voor Shirley Strong en brons voor Sharon Col lier. De Canadees Borys Chambul won het discuswerpen met een worp van 59.70 meter en bij het polsstokhoogspringen was Bruce Simpson met 5.10 meter de sterk ste. De Keniaan Mike Boit behaal de op de 800 meter een makkelij ke overwinning voor Kenia. Het was trouwens ook een uitsteken de dag voor Kenia want op de 400 meter horden eiste Daniel Kimaiyo de derde gouden medail le voor zijn land op (Van onze sportredactie) VELP De Joegoslaaf Ivan Nemet heeft zaterdag het negende Rein- bouwschaaktoernooi gewonnen. Hij verwierf daarmee voor de derde achtereenvolgende maal de titel „Open kampioen van Nederland". De Amsterdammer Frans Borm leg de beslag op de tweede plaats. In de slotronde stelde Nemet zijn hattrick /eilrg door een knappe overwinning op de Eindhovenaar Peter Scheeren. die hierdoor de titel aan zijn neus voorbij zag gaan Van begin af aan heeft Nemet de leiding gehad in het sleutelduel met Scheeren Nemet slaagde er in een pion buit te maken, maar veel belangrij ker was de uitstekende stelling van de Joego slaaf. Toen Scheeren een dreigende vork niet kon verijdelen was de partij en het open kampioenschap beslist. Borm eindigde op de tweede plaats via een vooruit gespeelde korte remise tegen de Bulgaar Kirov. De derde plaats werd gedeeld door Scheeren. Kirov. Van Baarle. Wakker. Grooten en Den Broeder Den Broeder uit Voorburg bereikte de derde plaats door een winstpartij tegen de Amster dammer Dieks Gelpke speelde remise tegen Van Antwerpen Een resultaat dat ook door Hofland werd behaald Beide spelers scoorden 5 1/2 uit 9. Michiel Wind versloeg Caessens en was een goede middenmoter. De Visser behoort door een remise tegen Welling ook bij de eerste helft. Willemsen ging bij de laatste ronde ten onder tegen de Limburger Renet. Maurits Wind en Van der Raaf moesten een nul incasseren. In de bondswedstrijden bereikte Dijkstra een derde plaats, terwijl voor zeskamper Huisman een tweede prijs was weggelegd. Van Thiel eindigde in de dame- spromotiegroep in de staart Belangrijkste uitslagen Nemet (Joe)—Scheeren 1—0. Kirov (Buig)—Brom remise; Van Baarle—Westra 1—0: Boersma—Wakker 0—1, Kuijf—Grooten 0—1, Dieks—Den Broeder 0—1 Eindstand 1 Nemet 8. 2 Borm 7 1/2. 3-8 Scheeren. Kirov. Van Baarle. Wakker. Grooten Den Broeder 7, 9-14 Bohm. verhoit. Janssen. Block. Van der Mije. Frolik een ruststand van 4426 voor de militairen verloren de Nederlan ders met 72—80. PEKING Het internationale Zaterdag leed de Nederlandse basketbaltoernooi in Peking is pioeg een nederlaag van 82—71 gisteren gewonnen door Roeme- tegen Joegoslavië, dat zich zo- nië, dat in de finale met 100—78 doende plaatste voor de finale. In won van Europees kampioen de strijd om de derde en vierde De eindstand: 1 Roemenië. 2. Joegoslavië. Nederland eindigde plaats bleek het legerteam „de Joegoslavië. 3. China (legerteam). op de vierde plaats, na verlies eerste augustus" de meerdere. Na 4 Nederland, 5. China, 6. Japan, tégen het Chinese legerteam. De Nederlandse meisjesploeg is in een vierlandentoernooi te Ma drid op de vierde en laatste plaats geëindigd. Winnaar werd Fran krijk voor België en Spanje. KAMERIK Hennie Kuiper heeft zaterdag in de Ronde van Kame- rik zijn rentree in het profpeloton gemaakt. De oud-wereldkam pioen stond op non-actief sinds zijn vai in de Ronde van Fran krijk op 17 juli in de afdeling van de Col du Granier, waarbij hij een sleutelbeen brak. Kuiper schreef het snelle herstel toe aan de Belgische specialist dok ter De Weduwe uit Mol, die hem de vorige week behandelde. Hennie Kuiper beëindigde het door twintigduizend toeschou wers bijgewoonde criterium in het peloton. Hij was zelf erg blij dat hij de wedstrijd kon uitrijden. „Ik heb wel veel afgezien, maar mijn conditie viel me niet tegen. Ik hoop nu dat ik in de Profronde van Nederland kan meerijden. Daar kan ik misschien de topvorm terugvinden voor het wereldkam pioenschap." Het criterium in Kamerik werd gewonnen door Kuiper's Belgi sche ploeggenoot Paul Wellens. Deze ontsnapte in de laatste ron de uit een groepje met verder Van Houwelingen. Van den Hoek en Zoetemelk. Bernard Thevenet heeft gisteren besloten niet te starten in het wereldkampioenschap op de weg dat over twee weken op dë Nurn- burgring wordt gehouden. The venet. die afstapte in de elfde etappe van de Ronde van Fran krijk. was door de Franse wieler bond wel geselecteerd voor de nationale ploeg. Gisteren echter verklaarde Thevenet: „Ik heb op dit moment totaal geen macht en aangezien ik niet zeker ben in vorm te zijn op de dag dat de rit om het wereldkampioenschap wordt gereden, is het beter dat ik mijn plaats aan een ander de vierde etappe leider van het klassement dat eerder werd aan gevoerd door zijn ploegmakkers Cees Priem en André Gevers. Op de laatste dag kwam Van de Vel de in een criterium over 91 kilo meter in Crystal Palace niet meer in gevaar. De slotetappe werd gewonnen door de Italiaan Diego Magioni. Freddy Maertens won gisteren het profcriterium in 's-Heerenhoek, de woonplaats van Jan Raas. De Belg ontsnapte kort voor het einde uit een kopgroepje met ver der Gerrie van Gerwen en Gerrie Knetemann. Jan Raas eindigde op de vierde plaats door de sprint van het peloton te winnen. Ad Wijnands uit Maastricht heeft zaterdag de Ronde van de Krim- penerwaard, een klassieker voor amateurs, gewonnen. Wijnands was de snelste sprinter van een kopgroep van twaalf renners, die vijfentwintig kilometer voor het einde ontsnapte. Gerrie Verlinden heeft gisteren de Grote Prijs van Dortmund op zijn naam geschreven. De Belg ont snapte dertig kilometer voor het einde uit een zes man sterke kopgroep, die van het peloton al lang een groep kanslozen had Hennie Kuiper maakte in de Ronde van Kamerik zijn gemaakt. Danië^ Willem^ werd rentrée na de blessure, opgelopen in de Tour de France. c Johan van de Velde heeft in zijn eerste jaar temidden van de prof wielrenners zijn tweede overwin ning in een etappewedstrijd be- met een klinkende zege. haafd. Na de Ronde van Norman- Van de Velde werd vrijdag tijdens dië in mei, beëindigde de twintigjarige Brabander zaterdag de Ronde tweede en Fons de Bal derde. De Belg Walter Planckaert won zaterdg in Oostduinkerke een cri terium voor profs. Hij legde de 66 km af in een uur en 37 minuten. Groot Brittannië Tweede werd Gerben Karstens. derde Eddy Vanhaernes en vierde Roger de Vlaeminck.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15