Pen Haag wint tweemaal met 2-1 Toernooi Fevenoord in twee opzichten twijfelgeval ^.1=UJ=II=!I1JT3 iv 11 1 1 an hv-x Nottingham Forest nog steeds in vorm AZ haalt uit tegen Manchester City FC KÖLN STELT TELEUR LEIDSE COURANT (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/SCHIEDAM FC Den Haag heeft het afgelopen weekeinde be nut om twee oefenwed strijden te spelen. Zater dagavond trad de ploeg van Piet de Visser aan tegen de Belgische ploeg Kortrijk om nog geen 24 uur later in Schiedam te gen SW uit te komen. Beide ontmoetingen lever den een zege van 2—1 op, waarmee in ieder geval in cijfers de matige indruk van de twee voorgaande oefenduels, tegen Leices- ter City en EDO voor een groot deel teniet was ge daan. Vooral Jos Jonker van FC Den Haag vertoonde vermoeidheids verschijnselen tijdens het oefen duel tegen eerste-divisieclub SW uit Schiedam. Na elke korte sprint greep hij naar zijn zij. Maar ook enkele andere spelers hadden conditionele problemen. Het werd tegen SW dan ook geen sprankelende vertoning. René van Antwerpen. Bert Blijie. Wilbert Witteman, John Lorié en Cees Tempelaar waren de nieuwe namen in de ploeg, in vergelijking met zaterdag omdat De Visser dit weekeinde een beter beeld van zijn selectie wilde hebben. Een duidelijk beeld heeft hij ook moe ten krijgen van dit FC Den Haag dat tegen SW maar al te graag wilde lopen op elke bal. maar elkaar nog lang niet „blindelings" kon vinden. Zo verliep ook de aansluiting van het middenveld nog niet honderd procent, vaak vielen grote gaten tussen de aan- valslinie van de Hagenaars en de achterhoede. Het was dan ook aan SW te danken dat hier geen gebruik van werd gemaakt. indruk Bert Blijie maakte gisteren een goede indruk. Blijie was zeer actief en bleek één van de ge vaarlijkste, zo niet dé gevaarlijk ste, speler van de Haagse elf. De Visser liet hem de hele wed strijd staan ondanks het feit dat in de tweede helft Lex Schoen maker, Oeki Hoekema en Romeo Zondervan in het veld kwamen. Misschien is er voor Blijie dit seizoen wat meer kans om zich in het eerste te bewijzen. FC Den Haag won dus met 2—1 van SW maar deed dit in de eerste* helft wat overtuigender dan in de tweede 45 minuten. De voorste linie met van Van Leeu wen, Blijie en Witteman kon het goed met elkaar vinden en voor de rust sloot ook de middenlinie nog goed aan. Dat resulteerde in de dertiende minuut in het eerste doelpunt van FC Den Haag. Na een goed opge zette aanval tussen Henk van Leeuwen, Blijie en weer Van Leeuwen kwam de bal bij Jos Jonker terecht die door de SW- verdediging soleerde en met een hard schot de stand op 0—1 bracht. Rinus Steenbergen van SW zou Romeo Zondervan haalt uit. Eén van de Belgische verdedigers wendt zich af. niets meer aan deze stand kun nen doen. Hij moest vlak na de openingstreffer met een fikse hoofdwond, na een ongelukkige botsing met Blijie, het veld verla ten. Toch geraakte SW na dit voorval en na de eerste twintig minuten wat beter in zijn spel maar kwam desondanks slechts tot een afstandsschot op de lat van Aad van der Vlist. Geen doel punt dus voor SW, in de dertig ste minuut was het wel weer raak voor FC Den Haag. Bert Blijie zette op rechts, hij zou later in de eerste helft naar de linksbui tenplaats verhuizen maar na rust weer op zijn oude plek terugke ren. Jan den Tuinder van SW tweemaal op het verkeerde been en legde de bal met zijn voorzet zo op het hoofd van Henk van Leeuwen die maar hoefde te „knikken", 0—2. Na de rust zakte het tempo, met Hoekema, Schoenmaker en Zon dervan in de ploeg, beduidend. Schoenmaker nam in de spits plaats, Hoekema werd linksbuiten maar bleek later in het duel een geheel vrije opdracht van De Vis ser te hebben en Blijie verhuisde naar de rechtsbuitenplaats. De derde treffer van FC Den Haag leek in de maak te zijn en bijna was het ook zover. Cees Tempe laar werd binnen het zestienme tergebied gehaakt door Jan den Tuinder en scheidsrechter Post man besloot een strafschop toe te kennen. Lex Schoenmaker zag zijn ingeschoten bal echter ge keerd worden door doelman Bas van Noordwij k. Vlak daarop kwam SW terug tot 1—2. FC Den Haag viel qua tem po sterk terug en Bart Kreft zorgde met een afstandsschot langs een vertwijfeld uitvallende doelman René van Antwerpen voor de enige Schiedamse tref fer. Opstelling FC Den Haag: Van Antwer pen, Korevaar (Zondervan), Wickel, Van Vliet. Loriè; Tempelaar, Jonker. Ouwehand (Albertsen); Van Leeuwen (Hoekema). Blijie. Witteman (Schoen maker). 'M Roger Albertsen tracht koppend te scoren, waarbij Romeo Zondervan toekijkt. Doelman Rijkens van Kortrijk hindert voldoende. Chaos Pas in de loop van de tweede helft zaterdagavond in het duel met Kortrijk, waarin Martin Toet zijn vijfde testoptreden mocht maken en later dit weekeinde zag uitmonden in een contract (tenzij de woensdag van vakan tie terugkerende voorzitter van Kortrijk zijn fiat niet verleent aan de transactie), wierp FC Den Haag het masker van de chaos van zich af. Vijfenveertig minu ten ontmoedigend voetbal waren vooraf gegaan, in welke fase Kortrijk zelfs het beste van het spel voor zich kon opeisen. Onder het toeziend oog van Va clav Jezek, de huidige oefen- meester van Feyenoord, ontrolde zich voor de opnieuw in kleine getale opgekomen toeschouwers een oervervelend schouwspel, waarin FC Den Haag zichzelf zocht, maar niet vond. De Belgen, met oud-Feyenoorder Attila La- dinsky als niet ongevaarlijke spits in hun midden, slaagden er in nog voor enig gevaar te zorgen Vooral via de vleugels dreigde er in het centrum van de Haagse defensie, waarin Ton Wickel op nieuw niet als rustbrenger kon fungeren, nogal eens problemen, maar aan Belgische zijde schortte het aan de afwerking. Hetgeen een verdienste mocht worden genoemd van Simon van Vliet, die zich in deze grauwe fase als één der zeer weinigen onder scheidde. Öe voorstopper was no ta bene de enige die - kort voor het rustsignaal - in de eerste helft doelman Cock Rijkens echt op de proef stelde. De andere behoorlij ke actie kwam op naam van Ro meo Zondervan, die een goede solo afrondde met een schot waaruit de bal net naast ging. Tussen die twee „hoogtepunten" lag een serie dieptepunten, die nog eens extra werd geaccen tueerd door Vermeersch. Deze rechterspits kon na een door Boursois van Korevaar gewon nen kopduel ongehinderd met Wickel aan zijn zijde doorlopen om vervolgens Hans Galjé met een schuiver te passeren. Na de pauze, waarin Piet de Vis ser tot veler verbazing geen enke le wijziging had aangebracht in zijn falende team, vond FC Den Haag ietwat het ritme dat voor de rust zo pijnlijk afwezig was. Met een wisseling tussen Zondervan en Korevaar, van wie de laatste rechtsachter ging spelen, ontwik kelde de thuisploeg meer pressie. Die in de tiende minuut leidde tot een kopbal van (weer) Van Vliet na aangeven van Korevaar. Naarmate het duel onvriendelijker werd, hetgeen in het aantal over tredingen werd uitgedrukt, trok FC Den Haag het initiatief wat meer naar zich toe. De Belgen moesten zich steeds meer tot uit vallen beperken, hetgeen overi gens niet van gevaar ontbloot was. De van FC Dordrecht afkom stige doelman Rijkens kreeg alle gelegenheid aan de andere kant zijn talenten te tonen, hetgeen hij onder meer deed bij een inzet va|°* Van Vliet. Fred Goemans, die r de pauze het beste van herstf F blijk gaf. had even eerder vallerx net naast gekopt uit een voorze Pre van Albertsen, die na een half uu w" werd vervangen door Rob Ouwe P' hand. De druk die FC Den Haag ontwikv kelde leidde in de 30e minuut dat toch tot de gelijkmaker. Vaze*J Leeuwen, die zich tot dat momen nauwelijks had kunnen ontdoe v€ van eerst Vergote en later Boui T' sois, benutte een passje vare Schoenmaker en een voorzet vai Hoekema om Rijkens te passeren r 11. Hoewel FC Den I steeds niet tot grote hoogte reik te. werd het zelfs nog 2—1. Vaij" Leeuwen was attent toen de I uit een als schot bedoelde zwaaier van Korevaar voor zijr voeten terecht kwam. Opstelling FC Den Haag: Galjé: Zon dervan. Wickel, Van Vliet, Korevaar Albertsen (Ouwehand), Schoenmak# Jonker; Hoekema. Van Leeuwen, Goe ROTTERDAM Financieel, maar zeker ook sportief is het eerste Rotterdam-toernooi op zijn minst een twijfelgeval geworden. Het wegblijven van River Plate maakte het evenement vanaf het begin mank, dat Feyenoord het won was achteraf mooi meegenomen. Stand-in Club Brugge bleek een miskleun, de verwach te toeschouwers kwamen niet. De tekorten zullen worden aangezuiverd door de sponsors en mogelijk komt er nog iets terug uit de schadeclaim, die bij de Argentijnen, via de FIFA, wordt ingediend. Voorlopig is de schade op een half miljoen gesteld. Een bedrag, dat is gebaseerd op een ton reiskosten en een totaal van twintigduizend toeschouwers, die naar schatting zijn weggebleven. Er bestaan overigens dermate veel twijfels over het contract met River Plate, dat het zeer de vraag is of er ooit geld op tafel komt Ten eerste is de verbintenis in het Spaans opgesteld wat |uridisch adviseur Mr. A. F A van Velzen al een vreemde zaak vindt Na overleg met het stichtingsbestuur van het toernooi kwam hij boven dien tot de conclusie, dat er waarschijnlijk geen boeteclausule is opgenomen Als het contract vandaag eenmaal vertaald is, zal er pas daadwerkelijk aan kunnen worden gewerkt, hetgeen een sle- pene affaire zal worden. Veel problemen dus met de cen ten. mogelijk nog meer met het voetbal, waar het tenslotte alle maal om was begonnen. Na de wanvertoning van vrijdag tegen Benfica toonde Feyenoord zich in de finale tegen Everton zowaar een beetje nieuw Niet dat die betiteling een synoniem heet te zijn vor kwaliteit, maar er zat dit keer aanmerkelijk meer verband in de ploeg. Debet daaraan was in de eerste plaats dat Mansveld zichzelf de beperking had opge legd slechts bij vrije trappen naar voren te gaan Verder organiseer de en leidde hij zijn verdediging en daarmee voelde de jeugd om hem heen zich een stuk zekerder Belangrijk was ook de enorme inzet waarmee Everton onder druk werd gezet, en waardoor werd voorkomen dat de Engelsen hun gevreesde pressievoetbal konden uitvoeren Feyenoord draaide de zaak om, maar moest daarvoor wel alle conditie aanspreken. En die bleek alleen toereikend voor de eerste helft Fel, fanatiek, soms te verbe ten werd voor iedere bal gevoch ten en daar leek Everton in deze periode van voorbereiding waar achtig nog van terug te schrik ken. Brard bijvoorbeeld beet zich vast in Walsh, die daardoor be grijpelijk geïrriteerd raakte Toen hij te openlijk terug schopte, hield scheidsrechter Oorver hem het geel voor De eerste kaart in het korte toernooi, maar King en Darracott zouden nog volger^, Perspectieven In de eerste helft kon Feyenoord veel. Zo veel zelfs, dat er toch wel enige perspectieven voor de Rotterdammers zijn. Het kracht voetbal, dat coach Jezek zijn voornamelijk jeugdige pupillen heeft ingegoten, kost evenwel erg veel conditie. En als die op is, komt de tegenstander, die de lucht wel heeft, alsnog terug. Daarom ook was het belangrijk, V*- 7* v'T', dat Feyenoord snel op 2-0 kwam. Uitblinker Jansen zag twee keer een opening in het centrum. Eerst bediende hij Houtman, die na acht minuten doorliep en be heerst doelpuntte (1-0), daarna nam hij een vrije trap razendsnel op Notten (2-0). Toen waren er net eenendertig minuten ge speeld. Feyenoord kreeg het zelfvertrouwen, waar Jezek steeds zo op hamert. De lang onzichtbare Van Til waagde zich aan een enkele solo, Brard kwam vaker op en voorstopper Stafleu gaf Latchford geen kans. Houtman schoot nog naast en benadrukte het overwicht van Feyenoord, dat na een boogbal van Notten in de zesenvijftigste minuut op slag was verdwenen. Met het eerste half uur van Ever ton vrijdag tegen Club Brugge was het met de aantrekkelijkheid van de westrijden waar het er werkelijk om ging wel bekeken. Feyenoord zakte ver, heel ver te rug. Everton drong niet echt aan Voorstopper Lyons profiteerde met het hoofd nog van een foutje van Treytel (2-1), maar ook daar na maakten de Engelsen geen moment de indruk de ontmoeting werkelijk serieus te nemen Houtman was de gehele tweede helft onopvallend. Van Deinsen was als linksbuiten hoofdzakelijk achter te vinden en vandaar ook dat Budding op de rechtervleugel nog werd verwisseld voor Van der Lem. Die stelde de overwinning zeker met een fraaie treffer, die niet toegekend had mogen wor den Alweer op een dieptebal van Jansen, in het centrum liep hij mee met buitenspel staande Brard. Van der Lem pikte de bal op en schoof die langs Lawson Feyenoord had zijn toch wel aan sprekende zege waaruit al te ge makkelijk verkeerde conclusies kunnen worden getrokken. Hetzelfde geldt voor Benfica en Club Brugge De Belgen hadden er gisteren vier spelers bijgekre- gen, die vrijdag niet mee konden Maar het hielp niets. Benfica. te gen Feyenoord nog hopeloos sta tisch, speelde Brugge volkomen dol Als jonge honden bewogen de Portugezen over het veld en profiteerden bij vrijwel elke coun ter van het taktisch falende Brug ge. Happel liet zijn spelers steeds op dezelfde manier de buitenspei- val openzetten en daar lusten Alves. Reinaldo (drie treffers) en Sheu wei soep van Met snel. intelligent en hartverwarmend voetbal werd Brugge naar een blamerende nederlaag van 6-0 ge speeld Brugge heette de redder van het toernooi te zijn En dat zegt veel, zo niet alles over het gebeuren in de Kuip Dick Hoflaod Benfica-FC Brugge 6-0 (2-0): 5 Reinal do 1-0. 22 Sheu 2-0 62 Coelho 3-0 65 Reinaldo 4-0. 76 Reinaido 5-0, 79 Pietra 6-0 Scheidsrechter Geurds Benfica: Bento (Fidalgo)Pietra. Al- hmho, Alberto (Bastos Lopes) Eruco Humberto Coelho. Alves Tom (Perei- rinha)., Reinaldo. Chalana (Rui Lopes). Sheu FC Bruge: Barth Bastijns, Krieger (De Kubber), Leekens (Ranson). Maas Cools, Van der Eycken (Ku). Meeuws Simons, Courant en Ceulemans Wijnstekers. Mansveld, Stafleu. Brard Jansen. Van Til, Notten Budding (Van der Lem). Houtman, Van Deisen Everton: Lawson, Darracott. Nulty, Lyons, Higgins (Pejic) Wright, King, Dobson., Latchford, Walsh, Tnomas. Peter Houtman op weg naar het eerste doelpunt van Feyenoord tegen Everton. Martin O'Neill (links) passeert doelman Paul Cooper van Ipswich Town en zet Nottingham Forest op een voorsprong van 10. Doelman Cooper zou in deze ontmoeting nog eens viermaal gepasseerd worden. LONDEN Nottingham Forest, de verrassende voetbalkam pioen van Engeland in het voor bije seizoen, heeft zaterdag op Wembley laten zien dat het ook in het komend jaar een niet te onderschatten tegenstander zal zijn. Op Wembley, waar bijna zeventigduizend mensen aanwe zig waren, werd de Engelse be kerwinnaar Ipswich Town, en ko mende tegenstander van AZ in de eerste ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars met niet minder dan 50 verslagen. Ter verontschuldiging kan Ipswich 1—0. Vanaf dat moment was Ips- aanvoeren dat niet minder dan vier basisspelers door blessures aan de kant waren gebleven. Van begin tot eind heeft Notting ham de wedstrijd in handen ge had. Ipswich was een aardige sparringpartner, meer niet. Na ne gen minuten spelen profiteerde Martin O'Neill van een foutje tus sen Mick Mills en Eric Gates; wich weerloos. De andere vier doelpunten werden gescoord door Peter White, Larry Lloyd, Martin O'Neill en John Robertson. West'Duitsland De landskampioen van West- Duitsland, het vorige seizoen zo oppermachtige FC Köln, zal met gemengde gevoelens terugden ken aan de eerste speeldag van het nieuwe seizoen. Want de start van de landskampioen was be droevend. Niet zozeer was dat de 10 nederlaag bij Eintrachl Braunschweig, maar wel het spel van het vorig jaar zo bewierookte Köln. De eerste competitiedag fn West-Duitsland leverde een ver rassende leider op. Dat werd FC Kaiserslautern dat in zijn thuiè-l wedstrijd VFB Stuttgart met 5—4 verpletterde. Klaus Fischer was bij Schalke de grote man. Dri^ maal scoorde hij tegen Eintracht Frankfurt, hetgeen een aardige basis was voor de 40 overwin ning. Polen Na de vierde speeldag in de Pool-, se competitie staat Widzew Lodz nog steeds aan kop. Gisteren werd Wisla Krakow met 21 ver slagen. Nummer twee, Odra Opo- le, hield eveneens deze plaats vast door de 10 overwinning op Pogon Szczecin. De stand: Wid zew Lodz 7. 2. Odra Opole 6, 3 Szombierki Bytom 5. ALKMAAR In Alkmaar heeft AZ'67 In een bij vlagen aantrekkelijke wedstrijd met 5—1 gewon nen van Manchester City. De tegenstander van FC Twente In het toernooi om de UEFA-beker was overigens met een nagenoeg tweede elftal naar Noord-Holland gekomen. Bij de Alkmaarders speel de Peter Ressel (32) zijn eerste wedstrijd. Ressel werd zaterdag door Hans Kraay gecontracteerd als rechterspits, omdat de Oostenrijker Kurt Welzl voorlopig als gevolg van een dubbele enkelband scheuring niet Van de partij kan zijn. Ressel voldeed uitstekend aan de rechterkant van het veld en bleek met name In de combinaties met Jan Peters tot vloelende acties te kunnen komen. De AZ-doelpunten waren van Kist en Spelbos voor rust en van Pier Tol (2) en Kist na de hervatting. Palmer scoorde tegen voor Manchester City. Er waren in Alkmaar 8.000 toeschouwers, die tegelij kertijd de opening van de nieuwe overdekte tribu ne met 2100 zitplaatsen en het afscheid van scheidsrechter Frans Derks meemaakten. Derks floot zijn laatste officiële wedstrijd voor de KNVB. Ajax, dat zonder Ruud Krol uitkwam, is zaterdag avond in Birmingham met 1—0 verslagen door Birmingham City. Steve Fox scoorde in de eerste helft. Er waren 17.000 toeschouwers. Overige uitslagen waren VolendamLeicoster City 0—2. Christie 01. Williams 02. Toeschouwers: 2 000. «iL HeraclesFC Twente 13. Thijssen 0—1, Van lerssel 0—t' Waalkens 1—2. Van der Vall 13. Toeschouwers: 5 OO0.i Vitesse (Delft)—NAC 1—3 (0—1 ).l 0-1 Storm. 0—2 Vrey sen, 0—3 Damen, 1—3 Van den Akker. Toeschouwers: 1.000. M EindhovenBerchem Sport 30. Schapendonk 1—0, Schapendonk 2—0, Jacobs 3—0. Toeschouwers: 1.500. VitesseUrk 8—0. Bleijenberg (2). Gerdsen (3). Veenstra (3). Toeschouwers: 1.500 SpartaRWH 41. Doelpuntenmakers Sparta Balkestein. Van Staveren. Valke en Holwerda. Barendregt scoorde voor de amateurs. WagenlngenFC Utrecht 02. De Kruik 01. Rietveld 0—2. Toeschou'vers: 3.000.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14