L,NCHB, Het antwoord is aan de ieued Peterson snelste in waterballet Davis Cupduel in Amersfoort Higueras in finale Selectie voor duel in België TENNISBOND AMBITIEUS PLAN Tenniscijfers WIL HARTOG SUCCESVOL IN BELGIË SCHEVENINGEN De wedstrijd voor de Davisbeker tegen Noorwegen zal op 15, 16 en 17 september worden gehouden op de banen van het Flehite-park in Amers foort. Frits Don, Rolf Thung en Louk Sanders maken in elk geval deel uit van de selectieploeg. Theo Gorter wordt vermoedelijk de vierde speler. De jeugdspelers Frank Janssen en Bas Vletter zullen gaan meedraaien in de training voor deze Davis Cupontmoeting. Fred Hemmes en Ed van Breukelen fungeren als begeleiders van het team. In aansluiting op het satelite-circuit, dat deze zomer in Nederland is gehouden, heeft de KNLTB een aanvraag ingediend voor een wintercircuit, dat uit vijf toernooien zal bestaan. Het circuit geldt slechts voor heren. De winnaar kan in totaal elf ATP-punten verdienen. Aan de hand van het aantal ATP-punten dat elke speler heeft behaald wordt de wereldranglijst opgesteld. Nederland heeft zijn kandidatuur voor het organiseren yan de wedstrijden om de Federationbeker, het Davis Cuptoernooi voor dames, in 1979 ingetrokken. „Organisa torisch is een dergelijk evenement in Nederland niet te verwezenlijken", luidde de verklaring van de KNLTB. SCHEVENINGEN Uitgerekend de "ontdekking" van de nationale tennistitelstrijd, Marc Albert, ontbreekt in het ambitieuze plan dat de KNLTB afgelopen week einde ontvouwde om eindelijk eens daadwerkelijk iets te gaan doen aan de malaisetoestand waarin het vaderlandse tennis de afgelopen jaren heeft verkeerd. Zaterdagmiddag, tijdens een als persborrel aangekon digde bijeenkomst, deed bondsvoorzitter Beek kond van het heuglijke nieuws dat er voor het eerst in de historie een soort jeugdkernploeg zal worden samen gesteld die onder begeleiding een jaar lang toernooien zal gaan afreizen. De bond heeft hiervoor een bedrag van twee a tweeèneenhalve ton uitgetrokken en het antwoord is nu aan de jeugd zelf. Dit najaar moet het project in werking treden en er wordt naarstig gezocht naar een figuur die als begeleider zal moeten fungeren en fevens rapport zal uitbrengen over de onder zijn of haar hoede staande groep Voorlopig zijn er nog geen namen gevallen, noch van de leugdige spelers en speelsters die voor een contract bij de bond n aanmerking komen, noch van de man of vrouw die als mentor noet optreden Maar de eerste stap is gezet en de KNLTB verdient aardering voor de beleidswijziging, die eindelijk tot stand is geko- Er bestaat nu eindelijk een reële mogelijkheid dat er een vervolg «rdt gerealiseerd voor de fase. waarin de Nederlandse tennisjeugd ïti op Europees niveau zeer verdienstelijk presenteert, maar tot ijsver steeds nadien wegzakte. Nu zal blijken, meer dan ooit tevoren, cf de Nederlandse jeugdspeler en -speelster ook mentaal in staat sde nieuw in te zetten lijn naar behoren te volgen. In het verleden s meermalen gebleken dat de kansen weliswaar, werden geboden, maar dat de betrokken jeugd het geestelijk niet kon opbrengen. Daarorh zal de begeleider, voor wie bondstrainers Hemmes en Bos zeker niet in aanmerking komen vanwege hun thuiswerk, ook in dat opzicht een belangrijke taak krijgen. Wellicht dat de mentale begelei ding het belangrijkste wordt in zijn of haar takenpakket. DEN HAAG Op zater dag 19 en zondag 20 augustus treedt een Ne derlandse ten nisselectie in Wolune aan tegen België De Nederlandse ploeg bestaat uit: Dames: Inge Korsten, Mariëtte Pak ker, Marijke Schaar, An- neloes Schothorst en Ti- ni Zwaan. Marc Albert, Frits Don, Nick Fleury, Theo Gor ter, Marian Laudin, Louk Sanders, Michel Scha pers, Rolf Thung en Benno van Veggel verte genwoordigen Neder land bij de heren. Bondscoach Fred Hem mes zal als aanvoerder fungeren. Elly Vessies, mentaal sterker dan ooit, versloeg in een boeiende damesfinale Marijke Schaar. Dood spoor Inmiddels is de profloopbaan van Louk Sanders, die gisteren voor de vijfde keer de nationale titel veroverde (waarmee hij Tom Okker evenaarde), enigszins op een dood spoor geraakt. Vorig jaar kondigde de Leidse eco- voorbeeld nog een rondje had overleefd zou ik nu tevreden zijn over dat jaar proftennis. Dat ben ik nu zeker niet, hoewel ik ook niet ontevreden ben. Het is me over de hele linie toch wat tegen gevallen". Waarmee Louk Sanders niet in de laatste plaats de financiële konsekwenties van zijn prof- avontuur bedoelt. "Van punten alleen kun je niet leven", ver klaarde hij gisteren wat cynisch. "Ik speel daarom een tijdje hier, want ik zal toch zo nu en dan wat moeten verdienen". En dat gaat in de Nederlandse toer nooien dan weliswaar niet met zulke bijzonder spectaculaire be dragen, maar het betekent in elk geval wel "brood op de plank", hetgeen bij de buitenlandse trips niet altijd het geval is, omdat de reis- en verblijfkosten nogal wat vragen. Kruispunt Jammer Daarom is het jammer dat de finalist in het herenenkelspel, Marc Albert, het komende jaar i aanmerking komt voor de nieuwe aanpak van de bond. De 18-jarige Limburger heeft er als geen ander blijk van gegeven de afgelopen week dat hij mentaal legen een stootje kan. Dat bleek niet alleen in zijn op- naar het slotweekeinde. vooral m zijn halve finale van zaterdag tegen Frits Don De zesdejaars gymnasium- "ng bleef geestelijk vrijwel on- DeAogen. zelfs op momenten dat fysiek flink in de problemen zat Dat was in de derde set van Djn ontmoeting met de vier jaar oudere Don het geval toen Albert last van krampverschijnselen in het bovenbeen kreeg. De rust en de toegepaste massage verricht ten echter wonderen. Marc Albert trad als glorieus winnaar tevoor schijn in een duel dat als één der beste van het hele toernooi kon worden beschouwd. Dat de jonge Limburger het in de finale gisteren tegen Louk San ders niet kon bolwerken was geen wonder. De titelverdediger is zijn opponent van gisteren ja ren vooruit, maar gaf na afloop van de door het klasseverschil wat eenzijdige eindstrijd toe dat hij Albert zeker mogelijkheden toedenkt "Het is mogelijk dat Mare beter wordt dan ik", ver klaarde Sanders desgevraagd. "Maar een speler kan wel veel noom zijn pogingen om vaste voet te krijgen in het profmilieu aan, maar na twaalf maanden blijkt hij weinig verder te zijn gekomen. Was hij eind vorig jaar zowel sportief als financieel redelijk succesvol, de eerste helft van dit jaar was het sukkelen geblazen Net als Okker bereikte Sanders in die periode een tweede ronde ergens vaker niet dan wel. maar trad bij Okker een opzienbarende ommekeer in, die omwenteling kwam bij Sanders niet tot stand In een heel jaar kon de Leidenaar niet éénmaal een uitschieter be werkstelligen, waarbij de fatale misser tijdens het Melkhuisje te gen Taroczy hem nog scherp voor de geest staat. "Als ik dat punt toen h ad gescoord en bij Louk Sanders is daarmee op een kruispunt beland. De Nederland se kampioen heeft weliswaar voor de komentfe periode enige buitenlandse reizen op het pro gramma staan maar de grote stap (enige maanden mee draaien in het Amerikaanse cir cuit bijvoorbeeld) durft hij gezien het financiële risico niet aan. En het is de vraag of Sanders het vanuit deze basis nog wel zal redden. "Mijn programma voor volgend jaar staat nog niet vast", verklaar de hij gisteren. "Ik denk dat het er in grote lijnen zal uitzien zoals dit jaar. want ik wil voorlopig blijven spelen. Maar het een en ander zal afhangen van de ko mende tijd. Na het eerste half jaar is het de laatste maanden toch weer wat beter gegaan. Het zal er wel bij horen, zo'n sprongsge wijze ontwikkeling". Demonstratie Gisteren, in de eindstrijd tegen Marc Albert, gaf Sanders zonder tot de bodem te behoeven te gaan weer een demonstratie van Marc Albert demonstreert zijn loopvermogen bij het retourneren van een bal in de finale tegen Louk Sanders. zijn toch niet geringe kwaliteiten. Hoewel Albert sporadisch kon aantonen dat zijn opmars naar de finale geen toevalstreffer was kreeg hij geen moment de gele genheid zijn eigen spel toe te passen. Daarvoor was het weerwerk van Sanders te gedegen, hegeen in een kleine anderhalf uur werd aangetoond Met 6-2 6-2 6-2 greep Sanders, die zaterdagmid dag ook al veel te sterk was gebleken voor Rolf Thung. de titel en duizend gulden. Hetgeen zijn financiële "zorgen" overigens weinig zal hebben verlicht, want duizend gulden voor een hele week tennissen over zes partijen is natuurlijk een schijntje Derde titel In een wat langdradige, maar niettemin boeiende finale bij de dames greep Elly Vessies haar derde titel door Marijke Schaar in haar tiende eindstrijd in drie sets te verslaan. Vooral de ge groeide mentale kracht van de Beverwijkse gaf in dit titanen duel de doorslag. "Ik heb alles geprobeerd", vertel de een gelukkige winnares later "Oplopen, vertragen, versnellen, korte ballen, alles. Maar Marijke haalde alles. Zij bleek erg fit te zijn, erg snel Het was een moei lijke wedstrijd, maar wel een veel betere finale dan vorig jaar. En daar ben ik ook erg blij mee" Elly Vessies veroverde overigens op de Mets drie titels Vooraf gaande aan haar enkelspeltitel was zij met Wouter Fok de sterk ste in het gemengd dubbel en- met Tine Zwaan greep zij de hoogste eer in het damesdubbel spel Louk Sanders pakte zijn tweede titel in het herendubbel spel, hij won met Wouter Fok van Fred Hemmes en Martin Koek. FRANK WERKMAN SCHEVENINGEN De uitslagen van het slotweekeinde van de nationale tenniskampioenschap pen zijn: Herenenkelspel: Halve finale: SandersThung 6—3, 6—2, 6—1 Albert—Don 6—3, 6—3, 5—7, 75; finale: SandersAlbert 6—2, 6—2, 6-2. Damesenkelspel: Finale: Elly Vessies—Marijke Schaar 6—3, 5-7, 6—4. Herendubbelspel: Finale: San ders/FokKoek/Hemmes 60, 6—4, 6—1. Damesdubbelspel: Finale: Elly Vessies/Tine ZwaanMarianne v.d. Torre/Mariëtte Pakker 75. 6-3. Gemengd dubbelspel: Finale: El ly Vessies/Wouter FokTine Zwaan/Nick Fleury 57, 61, 6—1. INDIANAPOLIS De Spanjaard Jose Higueras heeft gisteren de finale van het tennistoernooi van Indianapolis bereikt door een ze ge in drie sets (7—6, 4—6, 6—2) op de Italiaan Barazzutti. De andere finalist werd Jimmy Connors die Manuel Orantes (Sp). met 7—1 en 6—1 versloeg. Bij de dames heeft de 18-jarige Amerikaanse Dana Gilbert de fi nale van het enkelspel gewonnen In de eindstrijd versloeg zij de Argentijnse Viviana Gonzalez met 6-2 en 6—3 ZELTWEG De vieren- Jertigjarige Zweed Ronnie Peterson, die sedert 1970 h 121 Grand Prix-races uitkwam, boekte in deze door de weersomstandig heden sterk beïnvloede Grote Prijs van Oostenrjk o'jn tiende zege in een Jrote prijs. Peterson, die «rijwel de gehele wed- strijd de leiding heeft ge- jaar triomfeerde hij met Toen kort na de s,art de verwach- had, lag toen de finishvlag zijn zwarte JPS-Lotus in le s,or,buien kwamen, kon de minuut voor. Eerder dit Afrika. moment had Peterson de leiding St Joris ten Distel Wil Hartog heeft gisteren tijdens internatio nale motorraces in het Belgische Sint Joris ten Distel zijn hegemo nie in de 500 cc klasse nog eens benadrukt. Hartog bracht beide manches in de 500 cc klasse op zijn naam. Tweede werd zijn land genoot Middelburg. Uarco Bonke zorgde voor een nederlands succes in de 750 cc Hasse door voor zijn landgenote Heijen en Beute te eindigen. Tim mer was de snelste in de 50 cc hlasse. Diederen legde in deze •dasse beslag op de tweede. Plaats. De Nederlander Van Cas teren werd tweede in de 250 cc i, achter de Australiër Sou- In flarden regen stuurt Ronnie Peterson zijn bolide naar de eerste plaats. en lag Depailler in tweede positie. De op gladde banden staande bijna onbestuurbare wagens van de Amerikaan Mario Andretti, de Zuidafrikaan Jody Scheckter, de Italiaan Riccardo Patrese, de Bra ziliaan Nelson Piquet, de Zwitser Clay Regazzoni en de Mexicaan Hector Rebacque waren inmid dels al van de baan geraakt. Fa voriet Andretti kon niet meer star ten omdat de vleugel van zijn wagen was afgebroken toen deze langs de vangrails schoof. Bij de tweede start vertrokken twintig van de oorspronkelijk ze sentwintig rijders, die het start- veld telde. Wederom deden zich problemen voor. De wagen van de Ier John Watson bleef staan bij de start. De Italiaan Riccardo Patrese en de Westduitser Harald Ertl reden tegen de wagen van Watson op en werden eveneens uitgeschakeld. De regen hield even snel op als hij was begonnen. Dat leverde nieuwe problemen op. Tot de laatste coureur die bij de pits stopten om opnieuw de slicks te laten monteren behoorde het lei dende trio Peterson - Lauda - Reuteman. Lauda zou snel daar op door een slip kansloos wor den. Toen Peterson wielen wisselde, Villeneuve de leiding over. Niet voor lang ech ter. In de 28e ronde kwam Peter son weer als eerste door, gevolgd door Villeneuve en Depailler. Re gelmatig vergrootte Peterson zijn voorsprong die na 37 ronden 27 seconden bedroeg. Op dat mo ment lag Depailler in tweede en Villeneuve in derde positie. Peter son bleef hee'rsen en bouwde zijn voorsprong nog uit. Jan Lammers heeft gisteren in het Zweedse Karlskoga zijn voorsprong in het klassement om het Europees kampioen schap formule 3 uitgebreid van één tot vier punten. De Zantvoor- ter won in Karlskoga de dertien de race in de Europese titelstrijd voor zijn voornaamste belager, de Zweed Anders Olofsson. Lammers won voor de finale zijn heat, Olofsson zegevierde in de tweede, waarna beiden duelleerden voor de eindover winning. Lammers' Ralt bleek tenslotte sneller dan die van Olofsson. Voor de overige Ne derlanders, die zich allen voor de finale wisten te plaatsen, waren er slechts bescheiden klasseringen. Rothengatter werd achtste, Luijendijk ne gende en Bleekemolen elfde. Andretti is ridder te voet na een crash kort na de start.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13