Aparte doos voor Hollands kwaliteitsfruit Meer groente in open grond Weer ontwikkelingscursus voor Westlandse LTB-leden Ook CCWS gaat buitenlandse bloemen veilen ROYAAL AANBOD VOLLEGRONDSGROENTEN BLOEMENPRUZEN: BAR EN BOOS MEER TEKENING IN BLOEMBOLLENMARKT LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT DEN HAAG De Nederlandse fruittelers gaan hun appels van klasse 1 met ingang van het nieuwe seizoen verpakken in een doos. Deze bevat tien kilo en zal maar één keer gebruikt mogen worden. Althans, zo luiden de plannen waarmee alle fruitveilingen eerder dit jaar hebben ingestemd. De praktijk zal uitwijzen of de fruittelers bereid zijn de duurdere verpak king te bekostigen. Het blijft immers altijd de vraag of de kosten er uitkomen. De veilingklok wijst slechts aan wat de koopman ervoor over heeft. De bestaande verpakkingen zijn dus geenszins afgeschaft. De introduktie van de nieuwe doos berust op vrijwilligheid. CONCURRENTIE De Nederlandse fruitteler ziet zich vandaag de dag geplaatst voor een sterk oprukkende concurrentie uit het buiten land. Vooral Frankrijk spreekt daarbij een hartig woordje mee. De introduktie van de eenmalige appeldoos is zelfs niet bedoeld om de ex port te bevorderen, maar om de binnenlandse markt zo veel mogelijk te behouden. De concurrentieverscherping is voor een deel te wijten aan het eenzijdige rassensortiment in West-Europa. Het ras Gol den Delicious overheerst te sterk in het aanbod. Boven dien is het Hollandse klimaat niet ideaal voor dit ras. Daar om is het te hopen dat met name de rassen die het in ons land zeer goed doen, zoals Ja mes Grieve, Cox's, Goudrei- nette en dergelijke, in de doos zullen worden aangevoerd. PROMOTIE De keurmeesters op de veilin- Kisten verouderd? gen gaan streng toezien op de naleving van de spelregels. Er mag alleen een „echte" 1 in de doos zitten. Dat wil zeggen: een 1 die ook nog bij de groen teboer een 1 is. Twijfelachtige partijen behoren beslist niet in de doos thuis, want het Cen traal Bureau Tuinbouwveilin gen gaat deze verpakking juist promoten als het symbool van het Hollandse topfruit. De groothandel (inclusief groot winkelbedrijf) wordt op 22 au gustus in het centraal gelegen motel „Bunnik" ontvangen. Een drietal fruitdeskundigen geeft tekst en uitleg over de nieuwe presentatie. De klein handel wordt persoonlijk be naderd door een appelteam dat de agf-speciaalzaken be zoekt. En de consument krijgt een TV-spot voorgeschoteld. De totale extra reklame- en voorlichtingsactiviteiten zijn begroot op 602.000,-. De her kenbaarheid van het Neder landse topfruit staat op het spel en daar heeft de georga niseerde fruitteelt blijkbaar behoorlijk veel geld voor over. HONSELERSDIJK Als laatste van de bloemenveilin gen in Nederland gaat nu ook de CCWS in Honselersdijk er toe over om uit het buiten land aangevoerde bloemen aan deze veiling te verhande len. Dit besluit is voorname lijk een gevolg van de om standigheid, dat in toenemen de mate bloemen uit de derde landen, in het bijzonder Israël en Columbia, binnen de lan den van de EEG worden aan gevoerd hetgeen reeds enkele raaien heeft geleid tot een fel le concurrentiestrijd en prijs- bederf op de markten. Israël gaat zich ook al bewe gen op het terrein van de bloembollenexport. Het nu door alle Nederlandse bloe menveilingen, georganiseerd in de Vereniging van Neder landse Bloemenveilingen (VBN) genomen besluit bete kent niet, dat ongelimiteerd buitenlandse bloemen worden geveild. Er zijn hoeveelheden vastgesteld voor ieder seizoen. Voor komend seizoen betreft het voor de CCWS onder meer tien miljoen stuks trosanjers, twee miljoen standaardanjers, anderhalf miljoen grootbloe- mige rozen, twee miljoen kleinbloemige rozen en verder kleinere hoeveelheden andere soorten bloemen met naar schatting een totale waarde van rond de tien miljoen gul den. Het seizoen loopt van no vember tot april. Het gaat er niet alleen om het aanbod van buitenlandse bloe men zo goed mogelijk in de hand te houden maar ook, om in perioden van geringer aan voer van bloemen in Neder land- toch de handel voldoende te kunnen bevoorraden. Gezwicht Veel kwekers hadden j kelijk bezwaren om de uitste kend georganiseerde bloemen verkoop via de veilingen nu ook beschikbaar te stellen aan de buitenlandse kwekers maar zij zijn gezwicht voor de toene mende aandrang uit het bui tenland. Een commissie binnen het VBN zorgt voor een zo goed mogelijke regeling van de bloemenimport. Het is bekend dat vooral uit beide eerder genoemde landen de export van bloemen enorm is uitge breid en volgens verwachtin gen ook nog zal uitbreiden. Hierbij richt men zich vooral op West-Duitsland dat ook van Nederland een van de beste bloemenklanten is. In het eer ste kwartaal stond West-Duits land met een waarde van bij na 380 miljoen gulden aan bloemen ver bovenaan de lijst van Nederlandse bloemen, ge volgd door Frankrijk met bij na 40 miljoen gulden. Grenzen sluiten In Engeland gaan stemmen op om de grenzen voor invoer van buitenlandse bloemen te sluiten gezien de huidige eco nomische crisis. De Nederlandse export van bloemen beliep over de eerste vier maanden van dit jaar ruim 522 miljard gulden het geen bijna 6 procent meer is dan over gelijke periode van het vorig jaar. Hiervan betrof bijna 434 miljard gulden snij bloemen, voor het overige meest potplanten die sterk in betekenis toenamen. De export van Nederlandse bloemen en planten naar de „olielanden" neemt in beteke nis toe, in het bijzonder naar Iran. Het verhandelen van buitenlandse bloemen is een nieuw terrein aan de Neder landse bloemenveilingen. Vooral ook door de sterke toe name van verkoop van bloe men en planten in ons land wordt het noodzakelijk geacht het hele jaar door over een ruim aanbod te kunnen be schikken en deze via het vei lingsysteem te leiden. Hierbij zullen ook de Nederlandse im porteurs ingeschakeld worden die toezicht moeten uitoefenen op hoeveelheden en kwaliteit van de ingevoerde produkten. Tot nu toe werden door de Nederlandse veilingen slechts kleine hoeveelheden import- bloemen verhandeld, maar met ingang van komende no vember komt daarin een aan zienlijke verruiming. Juist om dat de CCWS met ongeveer 35 procent aan de totale Neder landse bloemenhandel deel neemt, is het besluit om ook hier buitenlandse bloemen te gaan veilen van belang. De verdere regelingen moeten in gezamenlijk overleg nog wor den uitgewerkt. VOORLOPIGE UITKOMST LANDBOUWTELLING 1978 DEN HAAG De oppervlak te groente in de open grond in Nederland is vergeleken met het vorig jaar met 4,5% toegenomen. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Sta tistiek na een landelijke tel ling. Eind 1977 werd 46.406 hectare voor groenteteelt in de open grond gebruikt, eind mei 1978 was dit 48.498 hecta- De produkten, 1978 meer geteeld is, zijn schorseneren, sperziebonen, poot- en plantuien, vroege groene savooiekool, augurken, radijs, spruitkool, bloemkool, witlofwortel, knolselderij en rabarber. De voornaamste groei maakte de teelt van schorseneren door, van 254 hectare in 1977 naar 349 hecta re eind mei 1978, een toename van 37%. De Asperziebonen- teelt groeide eveneens sterk, van 4681 hectare eind 1977 naar 5971 hectare eind mei 1978, een groei van 23%. De produkten, waarvan de teelt'minder geworden is, zijn zilveruitjes, erwten, aardbeien, asperges, tuinbonen, vroege rode kool, vroege witte kool, vroege gele savooiekool, bos- peen, stokbonen, waspeen, herfst- en bewaarkool, spits kool, kroten, sjalotten, winter peen, spinazie, kropsla en prei. De grootste afname van teel toppervlak werd gemeten bij de winterpeen, van 2.010 eind 1977 naar 1.552 hectare eind mei 1978, een inkrimping van 23%. De teelt van prei en was peen nam eveneens sterk af, respectievelijk met 15 en 14 procent. De oogst met verleden jaar is de oogst met 73 hectare achteruitge gaan, de aanplant ging met twintig hectare achteruit. Met de komkommers ging het niet beter, Hoewel de beschik bare oppervlakte met 818 hec tare groter was dan in 1977, werd er veertien hectare min der aangeplant; de oogst was kasprodukten zestig hectare minder. juni 1978 aanzienlijk oogst van sla is iets toegeno- dan in juni 1977, van men vergeleken met 1977 en wezige 2322 hectare in de oogst van andijvie is iets juni 1978 werd 144 hectare afgenomen. Nauwkeurige cij- gebruikt voor de aanplant tomaten, geoogst werd hectare en per 1 juli i beschikbare oppervlakte tomatenteelt 2369. Vergeleken fers zijn hier niet over bekend, 96 omdat vanwege de kleine aan- de taljen de gehouden steekproef dit geval niet steekhoudend NAALDWIJK Op donder dag 21 september begint de LTB Westland voor de derde achtereenvolgende keer een zeer gevarieerde ontwikke lingscursus, voor de leden. Deze attractieve cursus bevat speciaal niet-agrarische on derwerpen van zeer uiteenlo pende aard. Begonnen wordt met parle mentair redakteur van de NR- C/Handelsblad, de heer Th. Westerwoud, die een tipje van sluier zal oplichten over politiek Den Haag. Tevens zal hij, twee dagen na Prinsjesdag een toelichting geven op de troonrede en de miljoenenno ta. Twee weken later zal de Haagsche rechercheur Post de cursisten meenemen naar het politiewerk in Chicago en New York, waar hij enige tijd met de politie heeft samengewerkt. Het succesvolle optreden vorig jaar van pastoor Perquin van Kwintsheul heeft ertoe geleid, dat hij ditmaal wederom, een levensbeschouwelijke avond zal verzorgen. Ditmaal zal hij spreken over de geestelijke stromingen binnen en buiten de Kerk. Een nieuw aspekt van de cursus is voorts de marketing manager van het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesmann, die gaat vertellen wat er in een dergelijk con cern allemaal omgaat. Voorts beloven de avonden over het loodswezen en de effekten- beurs- interessant te worden. Tenslotte zal aandacht worden besteed aan de gezondheids zorg. °pg' ;even Voor deze cursus bestaat nog gelegenheid zich op te geven bij het sekretariaat van de Kring Westland LTB de heer Arie P. van der Lee, Hoge Woerd 32 te Naaldwijk, tel. 01740-29802. De cursus die el ke veertien dagen steeds op donderdagavond wordt gehou den begint op 21 september in gebouw „De Voorhof", Dijk- straat te Honselersdijk en staat onder leiding van de heer G. A. M. Zuidgeest. Het warme weer in de tweede helft van juli heeft de groei van veel gewassen be vorderd. Dit is ook het geval bij de slateelt geweest. De weekaanvoer groeide tot bo ven de 5 miljoen stuks. Als gevolg hiervan daalde de gemiddelde prijs en kwam op 11 cent per krop. De aanvoer van sla zal aan de ruime kant blijven, zodat er weinig kans bestaat op prijsherstel. De prijs zal laag blijven. Ook van bloemkool waren er grote aanvoeren. De afgelopen week leek de top in de aanvoer gepasseerd. De kwali teit van de kool is over het algemeen bijzonder goed. Toch wist de prijs het lage peil niet te verlaten. De afgelopen week was er wel sprake van een wat kleiner aanbod, hierdoor kwam de gemiddelde prijs van de „zessen" wat hoger, te liggen, nl. 72 cent per stuk. Naar het zich laat aanzien zal de aanvoer verder afnemen, waardoor de prijzen wat aan zullen trek ken. Voor prei valt er geleidelijk een grote re aanvoer te verwachten. Hierdoor zal een gemiddelde prijs van 80 cent per kilo gevaar lopen, er worden lagere noteringen verwacht. De aanvoer van waspeen zal de komende weken verder toenemen, dit zal een duide lijk merkbare prijsdruk tot gevolg hebben. De gemiddelde noteringen zullen niet bo ven de 39 cent per kilo liggen. Radijs werd in kleinere hoeveelheden aangevoerd, hier door liep de prijs per bosje op cent. Er wordt een kleinere aanv. wacht, met gelijkblijvende of iets hogere prijzen. Het toch niet opvallend grote aan bod van andijvie werd tegen matige prij zen afgezet. Afgelopen week lag de gemid delde prijs op 32 cent per kilo. De aanvoer zal gaan groeien zodat de prijs laag zal blijven, hetgeen voor deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel is. Een snelle inkrimping in de aanvoer van spinazie zorgt ervoor dat de gemiddelde prijs lang zaam oploopt. Er kwanf de afgelopen week een gemiddelde prijs van 49 cent per kilo tot stand. Voor de komende week wordt er op een wat hogere prijs gerekend. Paprik; Kasgroenten Door het vrij constant blijven van de aanvoer was het prijsverloop bij de auber gines van beperkte omvang. De sortering 225/300 moest het echter enigszins ontgel den. De gemiddelde prijs daalde met 36 cent per kilo en kwam op 1,92 terecht. De sortering 300/400 wist zich goed in prijs te handhaven. Deze sortering bracht op donderdag 10 augustus 2,03 per kilo op. Er wordt een ruimere aanvoer verwacht zodat de prijzen weer meer onder druk komen. Na een opleving in het prijspeil voor de groene sorteringen is er de afgelopen week wel goed roet in het eten gestrooid, de gemiddelde prijs daalde aanzienlijk, te we ten van 1,60 naar 79 cent per kilo. Het tegenovergestelde was bij de rode sorterin gen het geval. Twee weken geleden lag de gemiddelde prijs op 1,42 per kilo. Vorige week donderdag kwam er een gemiddelde prijs van 2,29 uit de bus. Naar verwacht zal het aanbod van groen groot blijven en dat van rood beperkt, wat dat voor de prijsontwikkeling zal betekenen valt niet moeilijk te raden. Komkommer en tomaat Voor komkommers lag de gemiddelde prijs de afgelopen week op 40 cent per stuk, dit heeft betrekking op de zwaardere sorteringen. De lichte sorteringen moesten het met de helft van de prijs doen. Er wordt een wat kleiner aanbod verwacht waardoor een grotere mogelijkheid op prijsherstel ontstaat. De opleving van de tomatenprijs werd snel ongedaan gemaakt. De gemiddelde prijs ligt thans op 90 cent per kilo. Voor de komende week wordt er weinig verandering in de situatie verwacht. Afgelopen week was het bar en boos met de bloemenprijzen. Over de hele linie, was er een forse terugval die zich aftekende in het totale omzetcijfer aan de CCWS. Bij aanvoer van 24.611.209 bos of stuks een opbrengst van 4.680.336,53 tegenover de 22.349.232 bos of stuks in dezelfde week van het vorig jaar en een opbrengst toen van 7.457.912,79, een nadelig verschil van zo'n drie miljoen gulden bij een iets gerin ger De cijfers van de gemiddelde prijzen die werden besteed zullen dat straks nader omschrijven. Niet dat dit alles meteen al reden geeft tot pessimisme ook al betekent het wel minder geld in het laadje. Want als geheel deed de maand juli het nog niet zo slecht en rond de vakantietijd zit het vaker tegen. Daar kwamen afgelopen week de goed-zomerse dagen bij zodat de handel met de bloemen geen raad wist en er heel wat bloemen beneden de minimumprijs bleven Dat hoort er allemaal bij. Kwaliteit met welke factor eveneens rekening moet worden gehouden. Ook uit de aanvoer van afgelopen week kan worden afgeleid dat de produktie van trosanjers bezig is zich naar de nazomer - vroege herfst te ver plaatsen. De aanvoer bedroeg afgelopen week ruim zes miljoen hetgeen bijna een miljoen meer is dan vorig jaar. Maar met de prijzen zat het niet best, gemiddeld 16 cent tegen 27 cent vorig jaar en de hoogste notering was 64 cent tegen 70 cent vorig jaar. De snijbloemen liepen met bijna drie miljoen bos of stuks tegenover vorig jaar terug tot 24.244.663 bos of stuks. Kennelijk zat ook het buitenland in dezelfde moeilijk heden, het aanbod bedroeg nu slechts bij na 15.000 bos of stuks en opbrengst 4.749,23 tegen ruim 240.000 vorig jaar voor 35.692,07. De potplanten liepen eveneens terug tot 320.646 (vorig jaar 360.640) een opbrengst van 523.310 563.637). De perkplanten wisten zich nog aardig te handhaven ook al liepen ook hier de prijzen terug. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 13 (26) anthurium 75 (86) snijgroen 14 (18) jaarrond troschry- santen 24 (45) idem geplozen 41 (61) nor maal 33 (61) freesia 38 (20) waarbij moet worden aangetekend, dat de 2.415.080 bos bijna een miljoen meer was dan vorig jaar. Gerbera 23 (44) gladiolen 9 (12) irissen 13 (33) leliekelk 77 (52) lelietak 22 (34) cymbi- dia groot 1,90 (90) grote rozen 12 (24) klein 9 (18) sonia 10 (21) belinda 8 (14). Cijf, ers De maand van juli heeft aan snijbloemen een omzetcijfer gegeven van 31.307.835,52 tegen vorig jaar zelfde week 24.103.759,35, een stijging met 7.204.076,17 of bijna 30 procent. De pot planten gaven een omzet van 2.118.369,44 en vorig jaar 1.629.603,67, meer 488.765,70 en eveneens 30 procent. Van 1 januari tot en met 31 juli van dit jaar werd aan de CCWS 306.016.111,07 omge zet tegen vorig jaar 285.615.119,46 dus 20.400.991,61 meer of 7.1 procent. Een betere prijsvorming en ruimer aanvoer hebben hieraan meegewerkt. Nu de vakan tie langzamerhand aan het eind raakt en gezien de koelere weersomstandigheden kan een totaal meer normaal beeld aan de veiling worden verwacht. Er komt nu toch meer tekening in de immer zo ondoorzichtige bloembollen- markt. De oogst blijkt achteraf toch nog mee te vallen. Dat is ondermeer een gevolg van het natte en koele weer. Op het laatste moment gaf dat het laatste stootje in de goede richting. Van een aantal rassen dat reeds maanden uitverkocht leek, bleek nu toch nog wel wat aanbod te komen. Dat geldt ook voor het zgn. Zweedse sortiment: de cultivars die in Zweden en Finland door de broeiers zeer gewaagd zijn. Het gevolg is dat de prijzen van deze rassen wat onder druk zijn komen te staan. Van al die soorten is 2 per 100 meer afgegaan. Niet dat dit voor de kwekerij nu zo'n ramp is, want de prijzen waren exhorbitant hoog. Ook vandaag zijn ze op zijn zachtst gezegd nog bijzonder pittig te noemen. De laatste week lijkt de markt zich te stabiliseren. Iets gedaald Merkwaardig Het merkwaardige feit doet zich nu voor dat de betere soorten wat in prijs dalen, terwijl een massasoort als Apeldoorn, dat minder in de gunst van de koper stond, nu weer in prijs aantrekt. De tijd dat men twaalven van Apeldoorn gemakkelijk kon kopen voor 7 per 100, is weer voorbij. Voor extra mooie partijen wordt al weer 8.50 per 100 besteed. Over „extra mooi" gesproken: het koele, natte weer heeft wel voor een goede oogst gezorgd, maar de grote nattigheid van de grond heeft wel tot gevolg gehad dat de kwekers op de kleigronden lang niet altijd hun bollen op tijd hebben kunnen rooien. Het minder prettige gevolg is dan ook dat er regelmatig partijen tulpen worden aan geboden, die minder goed in de huid zitten. Daar hebben de exporteurs prompt veel minder voor over. Voor de binnenlandse broeier is dat minder goed in de huis zitten, niet zo'n punt. Maar voor de hande laren die aan zaadhuizen en grootwinkel- We zeiden het al: de prijzen van rassen die aanvankelijk schaars en duur waren, zijn wat gedaald. Dat er voor de kwekers niet veel te klagen valt, wordt duidelijk als men weet dat bijv. twaalven van de lila Don Quichotte ook vandaag nog 22 per 100 noteren, al is dat tot voor een maand geleden nog 25 geweest. Gander die eerst voor 19 per 100 van de hand ging, noteert nu 16 en als men op de bloembol- lênbeurs in Hillegom twaalven van de ster ke Attila wil verkopen, dan komt er een prijs, op de koopbriefjes die rond 14,50 ligt. Dat is tijdens de hausse van afgelopen winter zelfs nog 17 geweest. Twaalven van Kees Nelis zijn van 17 naar 15 gegaan. Van Lustige Witwe is ook 3 per 100 af: die ging van 13 naar 10 per 100. Bij de rode tulpen is de val soms nog groter geweest Paul Richter die nog ver kocht is voor 13 noteerde laatste week niet hoger dan 8, hoogstens 8.50. Ook Prominence die dit voorjaar nog vlot van de hand ging voor 14 en 14.50 vindt nu koper voor 9.50 en 10. Ruby Red van 't zelfde laken een pak: eerst 20 per 100 en nu 15 tot/ 16. Witte tulpen erg duur Erg duur blijven de witte tulpen. Twaalven van Pax bijv. vinden graag kopers voor 25 per 100 en Snow Star komt zelfs nog wel tot 30 per 100. De fraaie maar als gevolg van virusziekte haast niet meer te telen Maureen, noteert zelfs nog tot 33 per 100. Ver boven 30 gaat trouwens ook Generaal Joffre, een gele sport van het bekende Kersttulpje Brilliant Star. Hoog in prijs blijven ook de parkiettulpen. Vrij- Vraag Intussen is het de vraag of de ontwikkeling van de tulpenprijzen invloed zal hebben op de samenstelling van de „kramen" - van het assortiment. Zal dè wat stijgende prijs van Apeldoorn is de laatste jaren toch al veel te fors gestegen. Van de ruim 5500 ha tulpen die in Holland worden geteeld, neemt Apeldoorn met 1200 ha toch al een veel te dominerende plaats in. De expor- teurs hopen dan ook dat de kwekerij het meer in de richting van wat men noemt „de kleurtjes" zal gaan zoeken. Van die rassen zijn de prijzen nog erg goed. Een niet te grote uitbreiding zou door de han del gemakkelijk opgevangen kunnen wor den. Zelfs al zouden de prijzen van dgze tulpen met nog eens een paar gulden per 100 dalen, dan is de teelt van deze cultivars nog een beste business. Woestijn Uitbreiding van het totale areaal tulpen zou een onverantwoorde zaak zijn. Er is op korte termijn geen enkele mogelijkheid om belangrijk meer tulpen te gaan verko pen. Passen op de plaats - een krimp van het areaal Apeldoorn ten gunste van de „kleurtjes" - dat is de koers die de tulpen producenten zullen moeten gaan sturen. In theorie is het allemaal een heel simpele zaak om de tulpentelers een prijshoudende markt te garanderen. In de praktijk ligt het allemaal minder eenvoudig. Goede prijzen wakkeren onvermijdelijk de kwe- kerslust aan. Een praat din maar eens over passen op de plaats of over een kleine krimp van het areaal. Degene die dit verkondigt kan worden vergeleken met de stem van een roeper"' in de woer^ijn!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11